Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 47 από 47

Θέμα: Φώτα Ε46

  1. #41
    Εγγραφή
    28-07-13
    Μηνύματα
    138
    Thanked
    70
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε Bill007 δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του xenon απο το bi-xenon για αυτό μάλιστα άνοιξα και αυτό το θέμα ώστε να με συμβουλέψετε τι να κάνω. Εσύ φίλε ghostrider τι θα μου πρότεινες δηλαδή ???? Βέβαια το φανάρι που έχει ανεβάσει ο φίλος Bazil van Sinner ως εργοστασιακό bi-xenon E46 με του αμερικάνου τα βλέπω σχεδόν όμοια. Είπα είμαι άσχετος και ζητώ βοήθεια. Ευχαριστώ.

  2. The Following User Says Thank You to alex1 For This Useful Post:

    BILL007 (27-08-13)

  3. #42
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.184
    Thanked
    14077
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χοντρικά ξέρω ότι το bi-xenon στην ουσία βάζει μέσα σε μια λάμπα δυο σκάλες (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).
    Δηλαδή στα κανονικά σου φώτα μπορείς να έχεις μέσα και τη μεγάλη σκάλα.Οπότε στην ουσία δεν χρειάζεται και άλλη λάμπα στη μεγάλη σκάλα (γι'αυτο του αμερικάνου δεν έχει στη φωτό) αφού μεσαία και μεγάλη είναι μέσα στον projectoρα.

    Για εμένα η καλύτερη και οικονομικότερη λύση είναι σαν αυτή που σου πρότεινα. Και αμα δεν θες στη μεγάλη σου σκάλα να είναι διαφορετικό χρώμα βάζεις και λάμπες που βγάζουν λευκό φως (πχ phillips blue vision ή ακόμα και κινεζιά απο βενζινάδικο) και είσαι κομπλέ.

    Το κόστος χοντρικά χοντρικά είναι κανα 300ευρω [κιτ xenon H7 κινεζιά κανα 40ευρω https://www.ebay.com/itm/xeno-HID-KI...-/251181001454 (55W κιτάκι αλλιώς αν είναι λιγότερα θα σου βγάζει σφάλμα καμμένης λάμπας οπότε υπολόγιζε και cancellers κανα 10άρικο ακόμα), φανάρια 230, λάμπες phillips blue vision 25 ευρώ ή κινεζιά απο βενζινάδικο κανα 10ευρω max]
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-08-13 στις 21:38



  4. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    alex1 (28-08-13), PANOS-E60 (27-08-13)

  5. #43
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.realoem.com/bmw/partgrp....15&hg=63&fg=05

    αυτα ειναι της φωτογραφιας και το γραφουν και πανω τους οτι ειναι

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  6. The Following User Says Thank You to Bazil Van Sinner For This Useful Post:

    alex1 (28-08-13)

  7. #44
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alex1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Bill007 δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του xenon απο το bi-xenon για αυτό μάλιστα άνοιξα και αυτό το θέμα ώστε να με συμβουλέψετε τι να κάνω. Εσύ φίλε ghostrider τι θα μου πρότεινες δηλαδή ???? Βέβαια το φανάρι που έχει ανεβάσει ο φίλος Bazil van Sinner ως εργοστασιακό bi-xenon E46 με του αμερικάνου τα βλέπω σχεδόν όμοια. Είπα είμαι άσχετος και ζητώ βοήθεια. Ευχαριστώ.
    κ εγω λιγα γνωριζω. οσα εψαξα οταν ηρθε η ωρα να παρω φαναρια.

    ποστευω οτι ειναι καλη λυση να παρεις φαναρια με γλομπους απο ebay(κατα προτιμηση ευρωπη για να αποφυγεις εκτελωνισμο) κ στη συνεχεια αν θες ξενον παιρνεις κιτακι.
    ειναι παμφθηνα.

    για ξενον εχε υποψιν σου οτι θα χρειαστει μπριζαρισμα σε τζι τι 1 να το ενημερωσεις για τα λιγοτερα βατ της λαμπας αλλιως θελει μοντουλακια. και οτι θα χασεις τη ρυθμιση του πανω κατω(αν το πας μεσω τζι τι ενα τουλαχιστον), εκτος αν βαλεις το συστηματακι του γνησιου ξενον κ ρυθμιζει αυτοματα.
    προσωπικα προτιμησα να βαλω μεσα στους γλομπους λαμπτηρες με ξενον εφεκτ που λενε.
    αυτα.

  8. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    alex1 (28-08-13)

  9. #45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ειναι bi-xenon τα παραπανω?
    Η μεγαλη σκαλα δεν εχει γλομπο και παιρνει απλο λαμπτηρα πυρακτωσεως.

    Απλα xenon ειναι. Το οτι μπορεις να κοτσαρεις after market hid και στη μεγαλη σκαλα ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Aυτο δεν τα καθιστα bi-xenon(λαμπτηρες ξενου και στη μεσαια και στη μεγαλη σκαλα με γλομπους αντιστοιχα και στις δυο σκαλες).

    Τα θεσεως ειναι στην καλυτερη led. Μπορει να ειναι λευκα αλλα ειναι απλα ledακια.


    Τα φωτα που διαφημιζει ο αμερικανος δεν ειναι bi-xenon(οπως και τα εργοστασιακα του ε46).

    Ειναι απλα depo με ενα κιτακι hid κοτσαρισμενο επανω. Των 40 ευρω(το κιτακι, οχι το φαναρι).

    Και ετσι οπως τα βλεπω, χωρις GT 1 η μοντουλακι δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψουν σωστα.


    Tες πα.
    Για την ιστορια. Καπως ετσι θα ηταν ενα μπι ξενον Ε46 φαναρι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alex1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Bill007 δεν ξέρω ποιά είναι η διαφορά του xenon απο το bi-xenon για αυτό μάλιστα άνοιξα και αυτό το θέμα ώστε να με συμβουλέψετε τι να κάνω. Εσύ φίλε ghostrider τι θα μου πρότεινες δηλαδή ???? Βέβαια το φανάρι που έχει ανεβάσει ο φίλος Bazil van Sinner ως εργοστασιακό bi-xenon E46 με του αμερικάνου τα βλέπω σχεδόν όμοια. Είπα είμαι άσχετος και ζητώ βοήθεια. Ευχαριστώ.
    Το γνήσιο bi xenon στα Ε46 έχει ένα γλόμπο. Αυτο με τους δυο είναι μία καγκουριά κατα την προσωπική μου άποψη.
    Το bi παίζει και τις δυο σκάλες από την ίδια λάμπα. Αλλάζοντας την σχετική θέση της λάμπας με το γλόμπο ή αλλάζοντας κλίση. Οι λάμπες αλογόνου στα Ε46 διατηρούνται για το σινιάλο για δύο λόγους. Ο ένας είναι οτι το xenon δεν πιάνει ακαριαία την μέγιστη απόδοση και ο άλλος ότι το αναψε σβησε θα μείωνε δραματικά τον χρόνο ζωής πρωτίστως της λάμπας και μετά του ballast .Που μόνο φτηνά δεν τα λες.

  10. The Following 7 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    alex1 (28-08-13), Bazil Van Sinner (28-08-13), BILL007 (28-08-13), bill_m3 (28-08-13), ghost-rider (28-08-13), Leonidas_E39 (28-08-13), PANOS-E60 (28-08-13)

  11. #46
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ωπ ωπ ωπ... αδιαβαστος πιαστηκα. μαλιστα μαλιστα!

  12. #47
    Εγγραφή
    28-07-13
    Μηνύματα
    138
    Thanked
    70
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λοιπόν είπα πριν πιάσουν τα κρύα του χειμώνα και εφόσον είχα απογοητευτεί από γνώμες και τιμές να ασχοληθώ μόνος μου με παρά πολύ καλά αποτελέσματα. Λοιπόν καταρχάς γυάλισμα φαναριών με ντουκόχαρτο 1.000-1.500-2.000 αλοιφή και το αποτέλεσμα θεϊκό. Πήρα την απόφαση να ανοίξω τα φανάρια μόνος μου και με ένα κιτ angel eyes https://www.ebay.com/itm/30060144491...84.m1439.l2649 και κάνα δίωρο όλα μαζί το αποτέλεσμα ήταν το κάτι άλλο και το λέω για να ενθαρρύνω όσους φίλους φοβούνται μέχρι σήμερα. Κατόπιν ένα άλλο κιτ xenon https://www.ebay.com/itm/37078252052...84.m1439.l2649 εγγύηση ο Άγγλος ούτε errors ούτε τίποτα.Θα σας ανεβάσω κάποια στιγμή και φωτογραφίες Όλα αυτά με προσωπική δουλειά συνολική κάνα τρίωρο. Τέλος πλύσιμο μέχρι εκεί που δεν παίρνει με πιεστικό για τυχόν υγρασίες αλλά ο Γερμανός απέδειξε για άλλη μια φορά ότι ανοίγει με προδιαγραφές κλείνει και σωστά οπότε ίχνος.

  13. The Following User Says Thank You to alex1 For This Useful Post:

    BILL007 (27-09-13)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP