Σελίδα 5 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 142

Θέμα: Eπαγγελματα του μελλοντοs??

  1. #41
    Εγγραφή
    29-12-09
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    319
    Thanked
    401
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο περιπου θα σαs πω γιατι δεν εχω ολοκληρωμενη εικονα ακομα.Φιλοs καλos με 2 πολυ επωνυμουs φουρνουs και εναν ραδιοφωνικο σταθμο σε επαρχια βαζει ενα χι γιατι πηγαινε για τον γκρεμο και κανει κατι με λιπασματα φερνει απο το εξωτερικο στελνει στο εξωτερικο δεν ξερω περισσοτερα παντωs παει παρα πολυ καλα εδω και κανα 2μηνο.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to ankor For This Useful Post:

    Panos 316T (24-06-13), Ptboul (25-06-13)

  3. #42
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    οτιδηποτε λοιπον αφορά τον αγρότη, τον κτηνοτρόφο στην αρχή και στη συνέχεια τον οποιοδήποτε μεταποιητή θα έχει κατανάλωση σιγά σιγά... (λιπάσματα, φάρμακα, μεταφορές, υλικάσυσκευασίας, κλπ κλπ)...

    κάπως έτσι θα λειτουργήσει η χώρα...
    θα πιάσει χρήματα στα χέρια του ο αγρότης, ο μεταποιητής, ο μεταφορέας, και στη συνέχεια αυτοί θα απασχολησον κόσμο, που και αυτοί με τη σειρά τους θα έχουν χρήματα.... και πολύ αργότερα θα κινηθούν και η οικοδομή, τα αυτοκίνητα κλπ.

    Επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τον τουρισμό σε κάθε του μορφή επίσης.

    Γενικά δε νομίζω ότι θα υπάρχουν στο μέλλον εύκολες δουλειές, που κάποιος θα κάθεται σε ένα γραφείο και θα εισπράτει 1500+ ευρώ... Αν καταφέρει στον ιδιωτικό πλέον τομέα να έχει αυτές τις απολαβές.... θα σημαίνει ότι είναι και πολύ καλός στη δουλειά του.
    Ας καταλάβουμε ότι θα πρέπει να μοχθήσουμε.

  4. The Following 10 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (23-06-13), Monsta (22-06-13), nikos1400 (23-06-13), Panos 316T (24-06-13), Ptboul (23-06-13), S8N (24-06-13), steliosm46 (23-06-13), Thomelef (22-06-13), Tsakirakos (22-06-13), Tsik.D. (24-06-13)

  5. #43
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οτι ειναι να κανουμε να το κανουμε γρηγορα παντως, γιατι εγω ειμαι στα 35, εχω χασει 4 χρονια απο τη ζωη μου και το πλανο μου και τα χρονια δεν γυριζουν πισω...

    Αν βαλεις και το στρατιωτικο, αυτη η γ@μημενη χωρα μου εφαγε 5,5 χρονια χωρις λογο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (24-06-13)

  7. #44
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι ειναι να κανουμε να το κανουμε γρηγορα παντως, γιατι εγω ειμαι στα 35, εχω χασει 4 χρονια απο τη ζωη μου και το πλανο μου και τα χρονια δεν γυριζουν πισω...

    Αν βαλεις και το στρατιωτικο, αυτη η γ@μημενη χωρα μου εφαγε 5,5 χρονια χωρις λογο.
    είχες πει κάποια στιγμή, ότι ο καθένας παλεύει για τον εαυτό του.
    Έχεις δίκιο....

    Ίσως αυτή η κρίση να μας φέρει πιο κοντά σε συνεργασίες. Ο ένας αγρότης θα βοηθάει τον άλλο, ο ένας μάστορας τον δίπλα. Η έλλειψη πόρων, εργαλείων κλπ θα φέρει συνεργάσιες σε όλα τα επίπεδα. Ακόμα και ιδέες που μπορεί να έχει κάποιος αλλα΄δεν μπορεί να τις υλοποιήσει λόγω του ότι οι τράπεζες δεν είναι προσβάσιμες, θα συνεργαστει με κάποιον που έχει το κεφάλαιο... αλλά ψάχνει για κάποια δουλειά να επενδύσει και να απασχοληθεί.

    Σίγουρα θα μας φέρει σε νέους δρόμους, θα μας δραστηριοποιήσει ακόμα και σε άσχετα πράγματα από αυτά που ξέραμε και που επενδύσαμε τόσα χρόνια....
    Θα ενεργοποιήσει ακόμα και κόσμο που τόσα χρόνια ήταν βολεμένος.

    Η ανάγκη για επιβίωση θα μας πάει μπροστά.

  8. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    Thomelef (22-06-13)

  9. #45
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ. Ας μεινουμε στο θεμα ομως.
    Μια ακομα αναλυση του τι φταιει δεν βοηαθει.

    Παμε στο επομενο βημα.


    (Ευχομαι να μην ακουγεται "καπως" αυτο που λεω, παροτρυνση για αλλου ειδους διαλογο κανω, πολυ φιλικα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamatis : 22-06-13 στις 22:49

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Bitz (23-06-13), Panos 316T (24-06-13), Ptboul (23-06-13), Thomelef (22-06-13)

  11. #46
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν ακούστηκε κάπως αυτά που έγραψα, αλλά δεν ψάχνουμε το τι φταίει... αλλά αυτό που θα μας πάει μπροστά.

    Και για να πάμε μπροστά πρέπει να αλλάξουμε τρόπο σκέψης.
    Να δουλέψουμε.
    Να προγραμματίσουμε.
    Να γίνουμε συστηματικοί.
    Παραγωγικοί σε ότι και να επιλέξουμε.
    Δημιουργικοί.
    Εφευρετικοί.
    Συνεργάσιμοι.
    Εξελίξιμοι.
    και πολλά άλλα....

    Πριν μπορεί να εφταναν 8 ώρες εργασίεα για να διασφαλίσουν σε πολλούς μία άνετη ζωή (σε υλικά αγαθά).

    Ακόμα και αυτό που επιλέγει ο Σταμάτης είναι full time job.... Δεν έχει ωράριο, αργίες κλπ...
    Μπράβο σε όποιον δε γκρινιάζει, δε μιζεριάζει, δε βρίζει την τύχη, το κράτος, τη Μέρκελ κλπ και βάζει το μυαλό και τον κώλο του κάτω και εργάζεται.

    Κάποιες από τις λύσεις για εργασία που αναφέρετε πιθανόν να υπάρχουν που τις υλοποιούν κλπ και να μπορέσουν να βοηθήσουν με γνώσεις κλπ

  12. The Following 5 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (23-06-13), ghost-rider (23-06-13), PANOS-E60 (23-06-13), Stamatis (22-06-13), Stathis (25-06-13)

  13. #47
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η περίθαλψη ηλικιωμένων είναι ένα επάγγελμα που έξω έχει πολύ καλή οργάνωση, μέλλον και αποδοχές.

    Στη χώρα μας, όμως... λόγω έλλειψης χρημάτων, διαφαίνεται μία τάση όπως γράψατε επιστροφής των ατόμων μεγάλης ηλικίας στο σπίτι. Ίσως αν μπορούσαν να προσφέρουν τον ήλιο και τη μεσογειακή διατροφή, να μπορούσαν να πείσουν ηλικιωμένους του εξωτερικού, να περάσουν εδώ τα επόμενα χρόνια και να τους προσφέρουν υπηρεσίες υψηλού επιπέδου.

    Ακόμα και τα κέντρα αποκατάστασης κλπ, ενώ έχουν καλές προοπτικές, όσο βασίζονται στα ασφαλιστικά ταμεία και το πορτοφόλι μας (που είναι άδειο), θα ζορίζονται.

    Γενικά πρέπει να κοιτάξουμε αυτό με το οποίο θα ασχοληθούμε να έχει κάποια εξαγωγική δραστηριότητα ή προοπτική, ώστε να μην εγκλωβιστούμε στη δυνατότητα του Έλληνα καταναλωτή.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    A8hnaios (22-06-13), PANOS-E60 (23-06-13), Ptboul (23-06-13)

  15. #48
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνατε και τις υπηρεσιες παροχης ασφαλειας security κλπ.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  16. The Following 5 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    ankor (24-06-13), Nino (23-06-13), Tsik.D. (24-06-13), vagmag (23-06-13), viper (25-06-13)

  17. #49
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνατε και τις υπηρεσιες παροχης ασφαλειας security κλπ.
    συναγερμούς κλπ

  18. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    nikos1400 (24-06-13)

  19. #50
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνατε και τις υπηρεσιες παροχης ασφαλειας security κλπ.
    Υπάρχει ήδη κόρεση , μεγάλες καθυστερήσεις πληρωμών από τους πελάτες αλλά παράλληλα κ τεράστιες απαιτήσεις αυτών.

  20. The Following User Says Thank You to aggelosmk2 For This Useful Post:

    nikos1400 (24-06-13)

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP