Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Κατάργηση Πανεπιστημιακού ασύλου

Ψήφισαν
88. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Να συνεχίσει να υπάρχει το Πανεπιστημιακό άσυλο

    11 12,50%
  • Να καταργηθεί το Πανεπιστημιακό άσυλο

    77 87,50%
Σελίδα 5 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 364

Θέμα: Η κατάσταση στα ΑΕΙ και το Πανεπιστημιακό άσυλο

  1. #41
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιας και εγώ είμαι φοιτητής στο φυσικό (συνάδελφε Dizman σε χαιρετώ), αλλά απλά στη θεσσαλονική, τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν υπάρχουν πολύ έντονα. Κάθε χρόνο χάνουμε περίπου 2-3 βδομάδες σε καταλήψεις. Γιατί είναι η κατάληψη η λύση? Θεωρώ πως μπορεί κανείς να κάνει τους αγώνες που πιστεύει χωρίς να κλείνει ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα. Η κατάσταση αυτή δεν οδηγεί πουθενά. Απλά δεν υπάρχει κάποιος που θα αναλάβει την πολιτική ευθύνη να στρώσει τα πανεπιστήμια. Δεν θα διαφωνήσω στο ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες μέσα στα πανεπιστήμια και αυτές όπως και να το κάνουμε συμβαίνουν λόγω κομματικών αντιλήψεων και συμφερόντων. Προσωπικά πιστεύω πως πρώτα πρέπει να φύγουν οι κομματικές παρατάξεις από τις σχολές και μετά να συζητηθεί αν χρειάζεται το θέμα του άσυλου. Στις περισσοτερες χώρες δεν υπάρχουν κομματα μέσα στα πανεπιστήμια και από ότι είδα με τα ματια μου οι απόφοιτοι τέτοιων πανεπιστημίων μόνο κερδισμένοι βγήκαν.

  2. #42
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ο εχθρος δεν ειναι ''προ των πυλων'', των πανεπιστημιων ,αλλα μεσα και ενιοτε με αιωνια φοιτηση !!!

  3. #43
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Βαγγέλη (patriNOS)
    Κινδυνεύει η ελεύθερη διακίνηση ιδεών απο την στιγμή που δεν θα υπάρξει άσυλο ;
    Δηλαδή στα πανεπιστήμια ανα τον κόσμο που δεν υπάρχει άσυλο, είναι αστυνομοκρατούμενα ή υπάρχει περιορισμός της ελέυθερης σκέψης και έκφρασή της ;

    Το άσυλο είναι ένα κατάλοιπο. Κατοχυρώθηκε νομικά το 1981 όταν ακόμα θεωρούσαν την κατάλυση της δημοκρατίας υπαρκτό σενάριο.
    Το επιχείρημα πως είναι "φύλακας της Δημοκρατίας" το θεωρώ το λιγότερο αστείο. Θυμίζω πως και στην εξέργεση του Πολυτεχνείου υπήρχε το άσυλο.
    Εμπόδισε κανέναν ; Τα γεγονότα μας λένε πως όχι.

    Σε όσους είμαστε αντίθετοι στην ύπαρξη του ασύλου, δεν σημαίνει πως δεν μας ενοχλούν άλλες ασυλίες που ανέφερες. Και μένα με ενοχλεί απείρως περισσότερο το πολιτικό και θρησκευτικό άσυλο. Δεν έχει να κανει.

    Το ότι το επίπεδο των Ελληνικών Πανεπιστημίων παγκοσμίως είναι σε πολύ χαμηλή θέση δεν ενοχλεί ;
    Δηλαδή που έχουμε ρημαδιασμένα Πανεπιστήμια απο άποψης εκπαιδευτικής δομικής διάρθρωσης, ρημαδιασμένα κατα καιρούς απο βανδαλισμούς δεν είναι δα και τίποτα σοβαρό.
    Εμείς έχουμε άσυλο. Γουάου.
    Γιατί εμείς είμαστε οι super δημοκράτες και όλες οι υπόλοιπες χώρες είναι φασισταριά.................


    Υ.Γ Τελικά η κομματικοποίηση των ΑΕΙ/ΤΕΙ ίσως είναι και ένας λόγος που δεν έχουμε και σοβαρή και μεγάλη αριστερά στην Ελλάδα.
    Μάλλον η μεγάλη στρατολόγηση φοιτητών της αριστεράς στις σχολές, έχει σαν αποτέλεσμα υπερενθουσιώδη αλλά μη συνειδητά στελέχη 5ετούς θητείας (όσο κρατά μέσο όρο μια σχολή), και μόλις ξεμπερδέψουν και βγουν στην ζωή, πάνε στους ΚωστοΓιωργάκηδες..............

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Dimzan (22-03-10), gant (22-03-10), Nikos (23-03-10), Nino (22-03-10)

  5. #44
    Εγγραφή
    10-01-10
    Περιοχή
    Αθηνα, Leeds
    Μηνύματα
    332
    Thanked
    1129
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασυλο (με την πραγματικη και σωστη εννοια του) αξιζει να εχουν χωρες οι οποιες διαθετουν πραγματικα πανεπιστημιακα ιδρυματα και οχι ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ τα οποια ειναι ερμαια μικροκομματικων μηχανισμων και συμφεροντων.
    Αξιζει να το εχουν χωρες στις οποιες η πανεπιστημιακη εκπαιδευση παρουσιαζει διαρκη βελτιωση χρονο με το χρονο και οχι τα καταντια της ελληνικης τριτοβαθμιας πραγματικοτητας.
    τι αλλο μπορει να πει κανεις πανω στο θεμα???
    &
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dioskouroi : 22-03-10 στις 17:28

    χίμαιρα, δεινὸν ἀποπνείουσα πυρὸς μένος αἰθομένοιο (Ιλιάς Ζ 182)

  6. #45
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει νόμος που προβλέπει οτι ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου η ο Εισαγγελέας μπορούν κατα την κρίση τους να ζητήσουν τη συνδρομή της Αστυνομίας.
    Συνεπώς δεν τίθεται θέμα άρσης η μή του ασύλου, αλλά θέμα σωστής εφαρμογής του νόμου.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    Driver M (22-03-10), panos90 (22-03-10), sierra (22-03-10)

  8. #46
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασυλο (με την πραγματικη και σωστη εννοια του) αξιζει να εχουν χωρες οι οποιες διαθετουν πραγματικα πανεπιστημιακα ιδρυματα και οχι ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ τα οποια ειναι ερμαια μικροκομματικων μηχανισμων και συμφεροντων.
    Αξιζει να το εχουν χωρες στις οποιες η πανεπιστημιακη εκπαιδευση παρουσιαζει διαρκη βελτιωση χρονο με το χρονο και οχι τα καταντια της ελληνικης τριτοβαθμιας πραγματικοτητας.
    η τριτοβαθμια ελληνικη πραγματικοτητα ειναι αυτη που βλεπεις στα καναλια η την εχεις βιωσει?

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΣΟΥ?

    το μπουρδελο που λες εμενα με εμαθε να σκεφτομαι, να εχω κριτικη σκεψη, να ακονιζω το μυαλο μου.

    Μου δινει βασεις για την ζωη μου.

    Παρε και μια αντικειμενικη καταταξη να δεις που βρισκεται το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ μου.

    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (University of Athens)
    https://www.online-universities.us/t...iversities.htm
    300η θεση ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

    ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ
    University Bath
    University Essex
    University Thessaloniki
    Korea University

    μπουρδελα και αυτα ε?

    μπορει για σενα το πανεπιστημιο να μην σημαινει τιποτα και να μιλας ετσι γι αυτο, για μενα ομως ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ, και απαιτω ΣΕΒΑΣΜΟ οταν αναφερεσαι σε αυτο.

    Θεωρω ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ που βρισκεται σε αυτη τη θεση και να ακολουθουν πανεπιστημια με αναγνωρισμενο κυρος, ενω οι παροχες μενουν ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ και οι εγκαταστασεις οι ιδιες.

    ΟΛΑ γινονται με κοπο των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ και οχι ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΩΝ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΑΝ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΣΟΥΛΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.

    @stratos δεν ξερω τι και που σπουδαζεις, αλλα αν κρινεις ενα πανεπιστημιο απο το αν εχει καποιο τοιχο λερωμενο η οχι, απορω μετα πως μπορει καποιος να σε λαβει στα σοβαρα.
    Και προφανως δεν αναφερομαι σε θεματα τουρμπινων κλπ, οπως ισως σκεφτηκες.
    Εμεις παντως καθαροι ειμαστε, ευχαριστουμε για την συμβουλη, προσεχουμε τον χωρο μας.

    Και για να προσγειωσω και μερικους που λενε φυγετε εξωτερικο να σπουδασετε. Τα πανεπιστημια που ακολουθουν στην καταταξη και να σε δεχτουν θελουν Μ.Ο απο 18 και πανω!Δεν ειναι της πλακας!
    Οποτε αν παει καποιος εξω ενω εχει αποτυχει στις εισαγωγικες θα πρεπει να κοιταξει πανεπιστημια που ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΝ στην λιστα και να τα πληρωνει κιολας!

    Οσον αφορα το θεμα, σαφως και δεν πρεπει να καταργηθει το ασυλο, μαλλον να επαναπροσδιοριστει ο ρολος του ωστε να μην μπορουν να το εκμεταλευονται καποια ζωα για να τα σπανε.
    Αλλα ετσι οπως δουλευει το συστημα "ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι" εκει θα το πανε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stathis : 24-03-10 στις 12:19 Αιτία: ....

  9. The Following User Says Thank You to panos90 For This Useful Post:

    DIMITr|S (25-08-11)

  10. #47
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Βαγγέλη (patriNOS)
    Κινδυνεύει η ελεύθερη διακίνηση ιδεών απο την στιγμή που δεν θα υπάρξει άσυλο ;
    Δηλαδή στα πανεπιστήμια ανα τον κόσμο που δεν υπάρχει άσυλο, είναι αστυνομοκρατούμενα ή υπάρχει περιορισμός της ελέυθερης σκέψης και έκφρασή της ;

    Το άσυλο είναι ένα κατάλοιπο. Κατοχυρώθηκε νομικά το 1981 όταν ακόμα θεωρούσαν την κατάλυση της δημοκρατίας υπαρκτό σενάριο.
    Το επιχείρημα πως είναι "φύλακας της Δημοκρατίας" το θεωρώ το λιγότερο αστείο. Θυμίζω πως και στην εξέργεση του Πολυτεχνείου υπήρχε το άσυλο.
    Εμπόδισε κανέναν ; Τα γεγονότα μας λένε πως όχι.

    Σε όσους είμαστε αντίθετοι στην ύπαρξη του ασύλου, δεν σημαίνει πως δεν μας ενοχλούν άλλες ασυλίες που ανέφερες. Και μένα με ενοχλεί απείρως περισσότερο το πολιτικό και θρησκευτικό άσυλο. Δεν έχει να κανει.

    Το ότι το επίπεδο των Ελληνικών Πανεπιστημίων παγκοσμίως είναι σε πολύ χαμηλή θέση δεν ενοχλεί ;
    Δηλαδή που έχουμε ρημαδιασμένα Πανεπιστήμια απο άποψης εκπαιδευτικής δομικής διάρθρωσης, ρημαδιασμένα κατα καιρούς απο βανδαλισμούς δεν είναι δα και τίποτα σοβαρό.
    Εμείς έχουμε άσυλο. Γουάου.
    Γιατί εμείς είμαστε οι super δημοκράτες και όλες οι υπόλοιπες χώρες είναι φασισταριά.................


    Υ.Γ Τελικά η κομματικοποίηση των ΑΕΙ/ΤΕΙ ίσως είναι και ένας λόγος που δεν έχουμε και σοβαρή και μεγάλη αριστερά στην Ελλάδα.
    Μάλλον η μεγάλη στρατολόγηση φοιτητών της αριστεράς στις σχολές, έχει σαν αποτέλεσμα υπερενθουσιώδη αλλά μη συνειδητά στελέχη 5ετούς θητείας (όσο κρατά μέσο όρο μια σχολή), και μόλις ξεμπερδέψουν και βγουν στην ζωή, πάνε στους ΚωστοΓιωργάκηδες..............
    μαλλον δεν εχεις ενημερωθει σωστα, διαβασε το ποστ μου και περιμενω σχολιο.

  11. #48
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν λεω εγω αν... υπαρχει καποιο θεματακι απο κονδυλια που απορροφηθηκαν μεν, αλλα δεν χρησιμοποιηθηκαν ποτε για το σκοπο τον οποιο προοριζοταν, αν εχει υπεξαιρεθει συγχρονος εξοπλισμος,αν ,αν αν... τι πιο βολικο απο μια καταληψη των "περιθωριακων"στοιχειων που πανω στη μανια της καταστροφης τους θα καταστρεψουν ή και θα "απαλλοτριωσουν"...και αυτα!!

  12. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    joseph (22-03-10)

  13. #49
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον δεν εχεις ενημερωθει σωστα, διαβασε το ποστ μου και περιμενω σχολιο.
    Οταν μιλώ για κάτι είμαι ενημερωμένος. Αλλιώς σωπαίνω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον δεν εχεις ενημερωθει σωστα, διαβασε το ποστ μου και περιμενω σχολιο.
    Και εγώ περιμένω πολλά πράγματα στην ζωή μου αλλά δεν έρχονται όλα.
    Μάλλον έχει να κάνει με το πόσο τα αξίζουμε ή αν τα κυνηγάμε σωστά.......

  14. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    joseph (22-03-10)

  15. #50
    Εγγραφή
    10-01-10
    Περιοχή
    Αθηνα, Leeds
    Μηνύματα
    332
    Thanked
    1129
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα πανεπιστημια μονα τους απαξιώνονται φιλτατε....
    το οτι υπαρχουν φοιτητες που προσπαθουν υπαρχουν.... οπως υπαρχουν και αλλοι που σπρόχνωνται απο τις παραταξεις... οπως υπαρχουν και καθηγητες που σπροχνωνται απο τα κομματα οπως υπαρχουν και καθηγητες που παιρνουν μιζες για τα εκαστωτε βιβλια...

    ποσοι μαθητες μπαίνουν σε μια σχολη και ποσοι απο αυτους παιρνουν πτυχιο?
    απο αυτον τον αριθμο ποσοι βρισκουν επαγγελματικη αποκατασταση στο αντικειμενο που εχουν σπουδάσει?

    η τριτοβαθμια εκπαίδευση ΜΠΑΖΕΙ απο παντου οπως και ολο το εκπαιδευτικο συστημα, μα πιο πολυ μπαζει απο τον τροπο εισαγωγης σε αυτην! .- σε αυτο δεν δεχομαι κουβεντα γτ ειμαι παθων!!!

    δεν πιστευω να πηρες αγωγη και παιδεια μεσα απο ενα πανεπιστημιακο ιδρυμα... ισως απο την οικογενεια σου η απο τον κοινονικο σου περιγυρο, αλλα τα ιδρυματα και οι πανεπιστημιακοι στην ελλαδα που μπορουν και αγουν τα ηθη και την γνωση δυστυχως σπανιζουν.



    υ.γ. προσεχουμε τον τροπο που αναφερομαστε σε καποιον που δεν ξερουμε θα μπορουσε να ναι πατερας μας .. φιλικα

    χίμαιρα, δεινὸν ἀποπνείουσα πυρὸς μένος αἰθομένοιο (Ιλιάς Ζ 182)

  16. The Following 4 Users Say Thank You to Dioskouroi For This Useful Post:

    joseph (22-03-10), NickE60 (22-03-10), Samaro (22-03-10), sierra (22-03-10)

Σελίδα 5 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP