Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 42

Θέμα: Turbulence

  1. #31
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    λαγονησι!!!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.729
    Thanked
    1428
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω παιδια μια φορα στην ζωη μου μπηκα σε αεροπλανο ηταν μικρο βεβαια ηταν απο ηρακλειο κρητης - ελ βενιζελος παιδια ΧΕΣΤΗΚΑ! το μονο που μπορω να πω οτι μου αρεσε ηταν η επιταχυνση της απογειωσης τιποτε αλλο!!!!!!!!καλυτερα με καραβι....να κολυμπαω ξερω να πεταω δεν ξερω!
    RULZZZZ..... BEWARE OF THE GERMANS POWER....!!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω Κωστα επεστρεφα απο Λονδινο ωπου σπουδαζα για Χριστουγεννα το 1987 μ'ενα 757 της British Airways στο αεροδρομιο του Ελληνικου με την πτηση που εφτανε Αθηνα γυρω στις 04.30 ξημερωματα .
    Πεσαμε σε καταιγιδα λιγο πριν το αεροδρομιο, δεν καταλαβα γιατι ο πιλοτος αποφασησε να το προσγειωσει και ηταν η μονη φορα στη ζωη μου που φοβηθηκα οτι θα μας ξυνουν με καμια σπατουλα απ τους προποδες του Υμηττου.
    Κυριολεκτικα νομιζα οτι εξαντλουνται τα ορια του αεροσκαφους. Δεν εχω δει ποτε ξανα απο τοτε τετοια ταλαντωση φτερων και τοσα πολλα τριξιματα μεσα στο αεροσκαφος.
    Περναμε τη μια φορα μεγαλη κληση απο αριστερα και μετα δεξια και παλι απ την αρχη αλλα με πολυ βιαιες κινησεις.
    Στο τελος πλησιασε το διαδρομο με μεγαλη γωνια ως προς την καθετο του διαδρομου και το εσκασε τοσο δυνατα που αμφιβαλλω αν καποια απ τα λαστιχα δεν παρεδωσαν πνευμα εκεινο το πρωι.
    Τελευταια τραγικη εμπειρια ηταν το 2007 στο Μπακου του Αζερμπαιτζαν με Turkish ωπου μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες λογω πυκνοτατης ομιχλης σκασαμε στο διαδρομο χωρις να το καταλαβουμε μιας και δε βλεπαμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα με εξειρεση καποια πολυ αχνα φωτα ....και βεβαια τα ειδαμε ολα.
    Για πολλα χρονια εβλεπα ενα ονειρο οτι επεφτα με επιβατικο αεροπλανο....τελικα τη βρηκα απο αλλου.

  3. The Following User Says Thank You to Nikos For This Useful Post:

    Monsta (18-11-10)

  4. #33
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω Κωστα επεστρεφα απο Λονδινο ωπου σπουδαζα για Χριστουγεννα το 1987 μ'ενα 757 της British Airways στο αεροδρομιο του Ελληνικου με την πτηση που εφτανε Αθηνα γυρω στις 04.30 ξημερωματα .
    Πεσαμε σε καταιγιδα λιγο πριν το αεροδρομιο, δεν καταλαβα γιατι ο πιλοτος αποφασησε να το προσγειωσει και ηταν η μονη φορα στη ζωη μου που φοβηθηκα οτι θα μας ξυνουν με καμια σπατουλα απ τους προποδες του Υμηττου.
    Κυριολεκτικα νομιζα οτι εξαντλουνται τα ορια του αεροσκαφους. Δεν εχω δει ποτε ξανα απο τοτε τετοια ταλαντωση φτερων και τοσα πολλα τριξιματα μεσα στο αεροσκαφος.
    Περναμε τη μια φορα μεγαλη κληση απο αριστερα και μετα δεξια και παλι απ την αρχη αλλα με πολυ βιαιες κινησεις.
    Στο τελος πλησιασε το διαδρομο με μεγαλη γωνια ως προς την καθετο του διαδρομου και το εσκασε τοσο δυνατα που αμφιβαλλω αν καποια απ τα λαστιχα δεν παρεδωσαν πνευμα εκεινο το πρωι.
    Τελευταια τραγικη εμπειρια ηταν το 2007 στο Μπακου του Αζερμπαιτζαν με Turkish ωπου μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες λογω πυκνοτατης ομιχλης σκασαμε στο διαδρομο χωρις να το καταλαβουμε μιας και δε βλεπαμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα με εξειρεση καποια πολυ αχνα φωτα ....και βεβαια τα ειδαμε ολα.
    Για πολλα χρονια εβλεπα ενα ονειρο οτι επεφτα με επιβατικο αεροπλανο....τελικα τη βρηκα απο αλλου.
    Τρελό !!!

    Μου χε πει μια φορά ένας άλλος φίλος πιλότος: "757 = η φερράρι του κυβερνήτη" επειδή είναι πολύ ευέλικτο και σταθερό αεροσκάφος.

  5. #34
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρελό !!!

    Μου χε πει μια φορά ένας άλλος φίλος πιλότος: "757 = η φερράρι του κυβερνήτη" επειδή είναι πολύ ευέλικτο και σταθερό αεροσκάφος.
    Να σου πω επισης οτι σ'εκεινη την πτηση με το 757 χαραχτηριστικο ηταν οτι οι κυβερνητες αυξομειωναν διαρκως τις στροφες των κινητηρων και μεταξυ αλλων νιωθαμε πολυ αποτομες βυθισεις σα να τρωγαμε φαπα απο πανω προς τα κατω.
    Το χειροτερο ειναι η απολυτη ησυχια που υπαρχει μεσα στο αεροπλανο σε τετοιες καταστασεις που κανει τα τριξιματα και τ'αντικειμενα που πεφτουν απ το galley ν'ακουγονται τρομαχτικα.
    Ποτε δε το συμπαθησα το 757....μου φαινοταν πολυ φτηνιαρικο και γενικα "λιγο"

  6. #35
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να πω και γω μια ιστορία.

    Είναι 2 Μαΐου 1993 και βρίσκομαι στο El Toro Marine Corps Air Station στη Νότια Καλιφόρνια. Είμαι 23 ετών και έχω έρθει με τη κοπέλα μου για το ετήσιο Air Show που διεξάγεται στη περιοχή.

    Καθώς παρκάρουμε, περπατάμε μαζί με τον υπόλοιπο κόσμο προς το σημείο που είναι παραταγμένα F-14, F-15, F16 & F18 Hornets. Είναι το πρώτο air show που επισκέπτομαι και η ένταση μεγάλη. Εν τω μεταξύ γίνονται διάφορες επιδείξεις στον αέρα και συχνά ο θόρυβος είναι εκκωφαντικός.

    Σηκώνω το κεφάλι μου να δω τα F-18 που κυνηγιούνται μεταξύ τους, ενώ πραγματοποιούν διάφορα loops μπροστά στα μάτια μας. Δε θα ξεχάσω ποτέ τις 'ψεύτικες' βόμβες που έριχνε ένα από αυτά, το φοβερό θόρυβο που έκαναν λες και ήταν αληθινές και ενώ έκανε μια απότομη βουτιά προς το έδαφος μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα είχε εξαφανιστεί κάθετα στον ουρανό. Βασικά το έβλεπες τη μία στιγμή σχεδόν δίπλα σου να βουτάει κατακόρυφα και την επόμενη ήταν μια κουκίδα εκεί ψηλά στον ουρανό, ενώ άκουγες τα afterburners σε φουλ ισχύ. Ανατριχίλα !!!! Ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω ότι παρακολουθώ αυτό το show live και βρίσκομαι physically εκεί.

    Κατευθύνομαι προς τα μαχητικά που είναι αραγμένα στο έδαφος με ανοιχτό το κόκπιτ, σκαλίτσα για να ανέβει όποιος θέλει και να γνωρίσει τον κυβερνήτη που στέκεται δίπλα χαμογελαστός έτοιμος να απαντήσει σε κάθε ερώτηση. Πράγματι ανεβαίνω, του σφίγγω το χέρι και ρίχνω μια ματιά στο εσωτερικό του αεροσκάφους. Ζω ένα όνειρο λέω από μέσα μου, αυτό δε μπορεί να συμβαίνει στ αλήθεια. Κατεβαίνω και περιεργάζομαι το αεροσκάφος γύρω γύρω, τα φτερά του, τα πτερύγια, τους τροχούς και βγάζω και μερικές φωτογραφίες. Κάνω το ίδιο και στα υπόλοιπα.

    Ήταν η εποχή που σκεφτόμουν σοβαρά να παρατήσω το πανεπιστήμιο και τη δουλειά και να πάω να καταταχτώ στο US Navy. Θα συνέχιζα εκεί και ποιος ξέρει, ίσως το όνειρό μου να γινόταν κάποτε πραγματικότητα. Anyway....

    Κάνω λίγο παραπέρα με τα πόδια και τι βλέπω στο βάθος ??? Ένα F-117 https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_F-117_Nighthawk και βέβαια έχω μείνει κάγκελο. Με τη διαφορά ότι τούτο εδώ δεν είχε σκαλίτσα, αλλά ούτε και πιλότο για ξενάγηση. Ήταν ....κλειδωμένο και δεν αφήνανε να πλησιάσει κοντά κανείς.

    Η ώρα περνάει και εμείς χαζεύουμε στο πλήθος. Κοιτάμε στον αέρα τα διάφορα 'κόλπα' που πραγματοποιούνται από τους ακροβάτες πιλότους και έχουμε τα μάτια μας στραμμένα σε ένα F-86 Sabre που κάνει ένα ανάποδο loop. Καθώς το κοιτάμε - ευτυχώς στο βάθος - αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεται αρκετά χαμηλά στο έδαφος καθώς ο πιλότος προσπαθεί να φέρει το αεροσκάφος σε οριζόντια θέση με το διάδρομο. Όλα έγιναν τόσο γρήγορα. Μέσα στα επόμενα κλάσματα το Sabre θα χαθεί από τον ορίζοντα, θα κατέβει χαμηλά μπροστά από τα κεφάλια των υπόλοιπων θεατών και θα ακουστεί το εκκωφαντικό ΜΠΑΜ καθώς σκάει με τη κοιλιά στον αεροδιάδρομο. Το έδαφος σείεται ολόκληρο και δε θα ξεχάσω ποτέ το καυτό κύμα της έκρηξης που ήρθε προς το μέρος μας. Ο πιλότος νεκρός. Τουλάχιστον δεν τραυματίστηκε κανένας από τους θεατές.

    Το σοκ όπως καταλαβαίνετε είναι μεγάλο για όλο το κόσμο, άλλοι έκλαιγαν, άλλοι αποχωρούσαν. Πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να σβηστεί η φωτιά.

    Όλοι πιστεύουμε ότι μια θαυμάσια Κυριακή τελείωσε έτσι άδοξα και απότομα. Ξαφνικά ανακοινώνουν από τα μεγάφωνα ότι το show θα συνεχιστεί κανονικά και οι Blue Angels θα κάνουν κανονικά τη πτήση τους. Τα F-18 τροχοδρομούν αργά αργά στο διάδρομο, ο κόσμος χειροκροτεί και προσπαθώ να προετοιμαστώ για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Η ένταση αν πριν ήταν μεγάλη, τώρα ειλικρινά δε ξέρω που έχει φτάσει. Τα Hornets απογειώνονται και αρχίζουν να κάνουν τα ακροβατικά τους ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ πάνω από τα κεφάλια μας. Να διασταυρώνεται το ένα με το άλλο σε απόσταση λίγων μόλις μέτρων. Οφείλω να ομολογήσω ότι με το περιστατικό που είχε συμβεί μόλις πριν λίγο, ήμουν λιγάκι χμμμ 'σκεπτικός', παρόλα αυτά η αδρεναλίνη είχε φτάσει στο κόκκινο. Οι Μπλε Άγγελοι έδωσαν μια απίστευτη παράσταση, καταχειροκροτήθηκαν και προσωπικά το απόλαυσα όσο τίποτε άλλο που μπορώ να θυμηθώ πριν από αυτό.

    Πάρα πολύ δυνατές συγκινήσεις εκείνη τη Κυριακή που θα τις θυμάμαι για πάντα και είναι δύσκολο να αποτυπωθούν γραπτώς.


    ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ. Ναι, ήμουν και γω εκεί, ακριβώς σε αυτό το σημείο που είναι το πλήθος.

    https://www.youtube.com/watch?v=MOFb8xtd4UM

    https://en.wikipedia.org/wiki/F-86_Sabre


    Οι ημίθεοι

    https://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Angels

    Βέβαια άλλο να το βλέπεις εδώ και άλλο να διασταυρώνονται μεταξύ τους ακριβώς πάνω από το κεφάλι σου.

    https://www.youtube.com/watch?v=W6tB8Lf7YoU

    Αν και απ όσο ξέρω αυτά πλέον έχουν απαγορευτεί και υπάρχει συγκεκριμένη απόσταση ασφαλείας μακριά από το πλήθος.

  7. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Ptboul (19-11-10)

  8. #36
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μέχρι το 8:00 είναι μπλα μπλα μπλα, μετά ξεκινάει η -δήθεν- κόντρα με το F-18, αλλά το καλό ξεκινάει στο 12:00 όταν τον πάει βολτίτσα...


  9. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Vasilis (19-11-10)

  10. #37
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δε ξερω τι λετε αλλα η βετ ακουγεται ΑΠΙΘΑΝΗ!!!!!
    ψωφαω για αμερικανιες
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  11. #38
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΟΤ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξερω τι λετε αλλα η βετ ακουγεται ΑΠΙΘΑΝΗ!!!!!
    ψωφαω για αμερικανιες
    Φαντάζομαι τότε πως έχεις δει / ακούσει αυτό:


  12. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χαχαχα τι λες τωρα....ειναι στα "αγαπημενα μου" στο you tube!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  13. #40
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πωωωω ρε Κώστα ήσουν εκείνη τη μέρα στο ατύχημα?? πικρα ε?

    δυστυχώς είναι μέρος του ''παιχνιδιού'' και αυτά..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP