Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 60

Θέμα: Inspection

  1. #31
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο inspection1 δεν κάνουν αλλαγή ούτε τακακια ούτε μπουζι.
    Εντάξει με τα λάδια μια φορά άνα έτος η κάθε 10- 12000 χιλ είναι στα πλαίσια της λογικής, όμως το να αλλάζω μπουζι έτσι επειδή ο συνεργειατζης είναι ποιο εξυπνοσ απο τα αποτελεσματα μακροχρονιων ερευνων ειδικων τεχικων και χιλιαδων ωρων δοκίμων τησ bmw, όχι δεν το δέχομαι.

  2. #32
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ισως να ναι κι ετσι. Μαλλον τα μπουζι δεν επρεπε να αλλαχτουν και τα τακακια αντεχαν ακομα λιγο. Βεβαια στο αμαξι καλο εκανα στη τσεπη μου ομως οχι. Δεν πειραζει ενισχυσα τον ...συνεργαντζηκ

  3. #33
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Τακάκια είχα αλλάξει εάν θυμαμαι καλά στο Χ3 στις 62Κ ή 64Κ χιλιόμετρα στον Σπανό. Βέβαια, στο 120 είχα αλλάξει πίσω τακάκια στα 33Κ.

    Τα μπουζί τα άλλαξα στις 79Κ όταν έβαλα το γκάζι αλλά ίσως άργισα λίγο. Νομίζω ότι κάθε 60Κ είναι καλύτερα, είναι και συνάρτηση της ηλικίας.

    Επίσης στα 79Κ άλλαξα βαλβολίνες πίσω διαφορικού, Transfer box, και κιβωτίου. Του μπροστινού θα τα αλλάξω με λάδια στις 90Κ.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα μπουζι στο προηγουμενο αμαξι μου (opel vectra) η Opel τα εδινε για αλλαγη στα 120000 (εκατον εικοσι χιλιαδες) χιλιομετρα!!!!!

  5. #35
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν επειδή πιάστηκα ολίγον ******* με το σερβις που αναφερω πιο πάνω οφείλω να παραθέσω τα εξής(χωρίς να αναφέρω που έγινε, ούτως ή άλλως είναι κοινή πρακτική στα περισσότερα συνεργεία):
    ~λάθος μου που δέχτηκα αλλαγή των μπουζι και σε όλα τα τακάκια χωρίς να το έλεγξω από τι στιγμή που δεν είχα καμία ένδειξη ότι είχαν φθορά που να δικαιολογούσε αλλαγή
    ~παρά την έκπτωση 20% που και καλά μου έκανε στα
    ανταλλακτικά , πηγα σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δείτε διαφορά τιμών:
    5 λίτρα λάδi Bmw 5-30, 60¤ στο συνεργείο , 48 στο μαγαζί
    Φίλτρο λαδιού, 10¤ στο συνεργείο , 8 στο μαγαζί
    Φίλτρο αέρος, 25¤ στο συνεργείο, 17 στο μαγαζί
    Φίλτρο καμπίνας, 24¤ στο συνεργείο, 16 στο μαγαζί
    4 μπουζί, 72¤ στο συνεργείο, 48 στο μαγαζί
    Τακάκια μπρος-πίσω, 137¤ στο συνεργείο, 90 στο μαγαζί
    Έβαλε κι εργασία 110¤ και 16 ¤ υγρά φρένων

    Αν κάνετε σούμα πλήρωσα 455¤ ενώ τα ανταλλακτικά αν τα έπερνα μόνος θα πληρώνα 227¤ .
    Συμπερασμα αγοράζεις , βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τις αλλαγές και γλιτώνεις περίπου 40%.
    Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά

  6. The Following User Says Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    Nino (04-02-13)

  7. #36
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή πιάστηκα ολίγον ******* με το σερβις που αναφερω πιο πάνω οφείλω να παραθέσω τα εξής(χωρίς να αναφέρω που έγινε, ούτως ή άλλως είναι κοινή πρακτική στα περισσότερα συνεργεία):
    ~λάθος μου που δέχτηκα αλλαγή των μπουζι και σε όλα τα τακάκια χωρίς να το έλεγξω από τι στιγμή που δεν είχα καμία ένδειξη ότι είχαν φθορά που να δικαιολογούσε αλλαγή
    ~παρά την έκπτωση 20% που και καλά μου έκανε στα
    ανταλλακτικά , πηγα σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δείτε διαφορά τιμών:
    5 λίτρα λάδi Bmw 5-30, 60¤ στο συνεργείο , 48 στο μαγαζί
    Φίλτρο λαδιού, 10¤ στο συνεργείο , 8 στο μαγαζί
    Φίλτρο αέρος, 25¤ στο συνεργείο, 17 στο μαγαζί
    Φίλτρο καμπίνας, 24¤ στο συνεργείο, 16 στο μαγαζί
    4 μπουζί, 72¤ στο συνεργείο, 48 στο μαγαζί
    Τακάκια μπρος-πίσω, 137¤ στο συνεργείο, 90 στο μαγαζί
    Έβαλε κι εργασία 110¤ και 16 ¤ υγρά φρένων

    Αν κάνετε σούμα πλήρωσα 455¤ ενώ τα ανταλλακτικά αν τα έπερνα μόνος θα πληρώνα 227¤ .
    Συμπερασμα αγοράζεις , βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τις αλλαγές και γλιτώνεις περίπου 40%.
    Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά
    Σπύρο, μην τρελαίνεσαι, οι τιμές είναι νορμάλ γιά εξειδικευμένο συνεργείο, δε νομίζω να είχε πληρώσει λιγότερο σε άλλα, μην λέω ονόματα τώρα ...

    πήρες και σφραγίδα inspection II στο book service σου, μην το ξεχνάς. Αν τα έκανε ο μαστρο Μητσος σφραγίδα ποιός θα έβαζε ?

    απλά μπορούσες να μην αλλάξεις ακόμα μπουζί και τακάκια, σε αυτό συμφωνώ. Εκατσες στο συνεργείο ή το άφησες και έφυγες ?

    επίσης, παίζει ρόλο ότι πήγες πρώτη φορά (νομίζω) στο συγκεκριμένο. Την επόμενη θα είναι πιό "φιλική" η αντιμετώπιση.

  8. #37
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάνο, δε λέω κι αλλού τα ίδια και χειρότερα θα ήταν.
    Απλά σε εποχή κρίσης κι αφού το κράτος μας έχει βάλει αγρια χέρι πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα και ιδίως όταν δεν αλλαζει η ουσία. Δηλ. τι προβλημα υπάρχει αν βαλει σφραγίδα ο τυχαιος που έχει συνεργείο.
    Ασε η εργασία. 110 ¤ για 3 ώρες δουλειά!
    Τουλάχιστο ήμουνα παρών και χρυσοπλήρωσα για πράγματα που έγιναν

  9. #38
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνο, δε λέω κι αλλού τα ίδια και χειρότερα θα ήταν.
    Απλά σε εποχή κρίσης κι αφού το κράτος μας έχει βάλει αγρια χέρι πρέπει να τα υπολογίζουμε όλα και ιδίως όταν δεν αλλαζει η ουσία. Δηλ. τι προβλημα υπάρχει αν βαλει σφραγίδα ο τυχαιος που έχει συνεργείο.
    Ασε η εργασία. 110 ¤ για 3 ώρες δουλειά!
    Τουλάχιστο ήμουνα παρών και χρυσοπλήρωσα για πράγματα που έγιναν
    ένα σωστά ενημερωμένο book service, ίσως κάποια στιγμή φανεί χρήσιμο γιά την πώληση του αυτοκινήτου ...

    την επόμενη φορά πάμε μαζί στα παιδιά.

  10. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    spyrosK (03-02-13)

  11. #39
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σπυρο , ναι μεν ειναι πιο φτηνα οπως τα λες στο μαγαζι που αναφερεις , ειναι ολα ομως γνησια BMW ανταλλακτικα??? Ειδικα τα τακακια και τα μπουζι?? Η θα εβαζε τιποτα aftermarket?
    Οποτε μπορεις κοιτα λιγο το τιμολογιο να μου πεις τι μαρκα και τυπο μπουζι σου εβαλε και τι τακακια!!

  12. #40
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν επειδή πιάστηκα ολίγον ******* με το σερβις που αναφερω πιο πάνω οφείλω να παραθέσω τα εξής(χωρίς να αναφέρω που έγινε, ούτως ή άλλως είναι κοινή πρακτική στα περισσότερα συνεργεία):
    ~λάθος μου που δέχτηκα αλλαγή των μπουζι και σε όλα τα τακάκια χωρίς να το έλεγξω από τι στιγμή που δεν είχα καμία ένδειξη ότι είχαν φθορά που να δικαιολογούσε αλλαγή
    ~παρά την έκπτωση 20% που και καλά μου έκανε στα
    ανταλλακτικά , πηγα σε μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά και δείτε διαφορά τιμών:
    5 λίτρα λάδi Bmw 5-30, 60¤ στο συνεργείο , 48 στο μαγαζί
    Φίλτρο λαδιού, 10¤ στο συνεργείο , 8 στο μαγαζί
    Φίλτρο αέρος, 25¤ στο συνεργείο, 17 στο μαγαζί
    Φίλτρο καμπίνας, 24¤ στο συνεργείο, 16 στο μαγαζί
    4 μπουζί, 72¤ στο συνεργείο, 48 στο μαγαζί
    Τακάκια μπρος-πίσω, 137¤ στο συνεργείο, 90 στο μαγαζί
    Έβαλε κι εργασία 110¤ και 16 ¤ υγρά φρένων

    Αν κάνετε σούμα πλήρωσα 455¤ ενώ τα ανταλλακτικά αν τα έπερνα μόνος θα πληρώνα 227¤ .
    Συμπερασμα αγοράζεις , βρίσκεις κάποιον να σου κάνει τις αλλαγές και γλιτώνεις περίπου 40%.
    Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά
    To μαγαζί με τα ανταλλακτικά πολλά σου πήρε Στείλε μου p m με το τηλέφωνο σου αν είσαι Αθήνα να σε πάω κάπου να συγκρίνεις τιμές



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP