Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 70

Θέμα: Ε36 Σωστο στησιμο

  1. #31
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαποια μηχανηματα τη συγκλιση τη δινουν σε mm.
    Δεν ξερω πως ακριβως τη μετρανε.
    Το 2 που αναφερει πιο πανω ο φιλος ειναι σιγουρα mm.

    H συγκλιση πρεπει να παιζει 0,1 η 0,2 δεκατα της μοιρας.

    Καμπερ 1,5 ειναι μιαμιση μοιρα η μια μοιρα και 50 λεπτα?
    Φανταζομαι ειναι μιαμιση μοιρα(1 μοιρα και 30 λεπτα) που συνεπαγεται 3ποντο χαμηλωμα περιπου(να που ρυθμιζεται κ η καμπερ χαχα!)?

    Σωστο ειναι γενικα.


    Αυτο που εχω δει γενικα ειναι οτι το αμαξι (σε 46αρι βεβαια) συμπεριφερεται ωραια με ελαχιστη συγκλιση εμπρος ( 1 δεκατο της μοιρας μετρημενο σε Hunter), λιγη περισσοτερη πισω ( 2 με 2,5 δεκατα της μοιρας) και πισω καμπερ κατα 20 περιπου λεπτα της μοιρας αυξημενη σε σχεση με την εμπρος(εγω εμπρος εχω 1 μοιρα και 15 λεπτα. Πισω 1 μοιρα και 30 λεπτα).

    Καπου εκει με σταθερο γκαζι επανω στη στροφη φευγεις με τα τεσσερα.
    Ουτε μουρη, ουτε ουρα.

    Εχουν βοηθησει και οι αντιστρεπτικες σε αυτο βεβαια. Η μπροστα εχει δυο σκαλες ρυθμισης και την εχω στην πιο soft.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 20-01-14 στις 10:09

  2. #32
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια μαλλον εχουμε μπερδεψει τον ορο "ρυθμιση" του καμπερ στο Ε36...Εσεις μαλλον περιμενετε να'χει ξεχωριστο μηχανισμο ρυθμισης για το καμπερ μπροστα οπως εχει πισω??Ενω εγω σας λεω απλως οτι,ναι ρυθμιζεται μεχρι 2 μοιρες περιπου.Η 1,5 ερχεται με το χαμηλωμα και η υπολοιπη 0.5 βαζοντας ροδελες πισω απο το αμορτισερ,στη βαση του.Ο πειρος που το συγκρατει ειναι αρκετα μεγαλος (ισως επιτηδες απο τη bmw) για να επιτρεπει κατι τετοιο με ασφαλεια.Ειναι κοινη πρακτικη χροοοονια τωρα στα Ε36.Μην με τρελαινετε...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    Kostas Maras (20-01-14), pilot (20-01-14)

  4. #33
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ε ναι ρε Μικε, το ίδιο λέμε στην ουσία. Βασικά γίνεται έμμεση ρύθμιση του κάμπερ, όχι όπως πίσω. Ακριβώς ό,τι έλεγε το link του τύπου που έβαλα πριν.
    Ε36 M44Β19

  5. #34
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η σύγκλιση μπροστά όμως δεν επηρεάζει το τιμόνι (πχ να τραβάει σε λακούβες) αφού το πέλμα του ελαστικού πατάει ασσύμετρα...?
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  6. #35
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καποια στιγμη στο δικο μου την ειχα μηδενισει τη συγκλιση.
    Στο turn in ειχα πολυ καλυτερη συμπεριφορα.
    Στην πορεια ομως μαλλον δεν ηταν καλυτερο.
    Χειροτερη επαναφορα. Δεν ερχοταν τοσο δυνατα κεντρο.
    Τωρα ποσο τραβαγε δεν θυμαμαι...
    Θυμαμαι ομως οτι θελησα να ξαναδωσω λιγη συγκλιση.

  7. #36
    Εγγραφή
    30-06-12
    Περιοχή
    Peristeri
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    271
    Thanked
    278
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS - E36 coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύγκλιση μπροστά όμως δεν επηρεάζει τΒέβαινι (πχ να τραβάει σε λακούβες) αφού το πέλμα του ελαστικού πατάει ασσύμετρα...?
    Όσο σύγκλιση - απόκλιση να δώσεις το ίδιο πατάει το λάστιχο. Μη μπερδεύεις με το κάμπερ.

    Όσο για το 2 σύγκλιση είναι σε mm... Υποστροφή δεν έχω σχεδον καθόλου. Βέβαια σε αυτό βοηθάνε τα ελατήρια καθώς το χαμηλώνουν αρκετά περισσότερο μπροστά και χρειαζεται αυτό στα 36αρια (40-15 μπρος πίσω είναι τα ελατήρια μου). Επισης, έχω πάντα πιο φρέσκα λάστιχα μπροστά. Αν ηταν και τα 4 ίδια, ίσως να είχα λίγο υποστροφή. Απλα, ρωτάω γνώμες για τη σύγκλιση και αν κάνεις έχει δοκιμάσει με λίγη απόκλιση.
    BMW 320ci AC Schnitzer

  8. The Following 2 Users Say Thank You to teo21 For This Useful Post:

    ghost-rider (20-01-14), HLIAS - E36 (20-01-14)

  9. #37
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπροστά κάμπερ αφού δεν ρυθμίζεται... Με αμορτισερ και τις ροδέλες στη βάση του μόνο όπως είπε ο Stunt Mike να φτάσει τις 2 μοίρες... Ή αν γίνεται δουλειά με top mount

    Επιπλέον για πίσω μέσω top mount ρυθμίζεται το κάμπερ? Στα 316 δεν υπάρχει αυτό... Γίνεται να δώσω από αλλού γωνία ή θα χρειαστεί μπάξιμο top mount? Για να αποφύγω αυτά: https://www.ebay.com/itm/REAR-LOWER-...fd0747&vxp=mtr
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS - E36 : 20-01-14 στις 19:12
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  10. #38
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτος εδω,απ'οτι καταλαβα,δεν λεει οτι δεν ρυθμιζεται σε Μ3 ή Non M3...Απλως για να φτασεις τα νουμερα που δινει,σου λεει οτι θελει Top mounts ρυθμιζομενα.Αλλιως ο τυπας ειναι λαθος..Φυσικα και ρυθμιζεται το καμπερ και η συγκλιση στα Ε36,ειτε ειναι Μ3 ειτε οχι...Ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις εχουν.Περιπου 2 μοιρες ειναι το μεγιστο αρνητικο καμπερ που παιρνουν μπροστα.
    Q: Can I get a good Performance Alignment for the Street with stock adjustments?
    A: NO! You can not get a good performance alignment for the street with a bone stock E36 M3, or even with a modified suspension, without front camber adjustment . You need some form of front camber adjustment that doesn't come stock.

    6ylinder,εγω συμφωνησα μ'αυτα που εγραψε ο τυπας,πλην της παραθεσης που σου'γραψα παραπανω.Εσυ εγραψες οτι ο τυπος λεει,οτι δεν ρυθμιζεται το καμπερ στο Ε36..Τεςπα,εν πασει περιπτωσει δικιο εχουμε και οι 3 μας,πλην οτι θεωρω λαθος που λεει οτι δεν εχεις ευθυγραμμιση επιδοσεων για δρομο με stock suspension...Θεωρω τις 2 μοιρες καμπερ μπροστα,υπεραρκετες για καθημερινη οδηγηση με τυπικα ελαστικα..
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  11. #39
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποια στιγμη στο δικο μου την ειχα μηδενισει τη συγκλιση.
    Στο turn in ειχα πολυ καλυτερη συμπεριφορα.
    Στην πορεια ομως μαλλον δεν ηταν καλυτερο.
    Χειροτερη επαναφορα. Δεν ερχοταν τοσο δυνατα κεντρο.
    Τωρα ποσο τραβαγε δεν θυμαμαι...
    Θυμαμαι ομως οτι θελησα να ξαναδωσω λιγη συγκλιση.
    Με αφορμη αυτο να δωσουμε και καποια info στο θεμα ''στησιμο για Ε36''
    Με βαση το οτι μιλαμε παντα γι'αυτοκινητα που χρησιμοποιουνται στο δρομο,δεν θελουμε ακραια νουμερα ευθυγραμμισης.
    Τα Ε36 απο το εργοστασιο ερχονται με συγκλιση μπρος-πισω και καμπερ αρνητικο,ενω τα νουμερα ειναι ελαχιστα μεγαλυτερα στον πισω αξονα.Επισης το Ε36 ειναι φαρδυτερο πισω....Αφηνοντας το set up αναρτησης-αντιστρεπτικων εκτος παιχνιδιου,εχουμε ενα υποστροφικοτατο Ε36,316-328 κι ενα ουδετερο Μ3.
    --μπροστινος αξονας-->δινοντας κι αλλη συγκλιση μπροστα εχουμε καλυτερο turn in,αλλα περισσοτερη υποστροφη,πιο αμεσο τιμονι σε αισθηση.Οσο την φερνουμε προς το μηδεν,χανουμε αισθηση-επαναφορα τιμονιου,κερδιζουμε σε πατημα της μουρης,προοδευτικοτητα αντιδρασεων και ''ανοιγμα τροχιας'' σε ντριφτ.Εξου κι εμεις οι ντριφταδες εχουμε πολυ αποκλιση αλλα σε συνδυασμο με τρελά νουμερα τοσο σε καστερ οσο και σε καμπερ.
    Δινοντας πολυ καμπερ μπροστα,χανουμε στα φρενα στην ευθεια και σε συνδυασμο με την αποκλιση,εχουμε πολυ νευρικα μουτρα.Προσωπικα πιστευω οτι η εργοστασιακη συγκλιση των bmw ειναι ο ιδανικος συνδυασμος και κακως την πειραζετε οσοι το εχετε μονο για δρομο
    ---Πισω αξονας-->τα Ε36 εχουν αρκετο καμπερ και συγκλιση.Το πολυ καμπερ δινει σπινιαρισμα στην ευθεια,αλλα καλυτερο στριψιμο..Σε γενικες γραμμες μεχρι 2-2.5 μοιρες πισω ειναι οκ ακομα και για χρονους σε πιστα.Η συγκλιση να παραμενει μαμισια σε δυνατα Ε36 ή να μηδενιζεται σε οποιον θελει λιγο παιχνιδι.Η αποκλιση πισω,δεν δουλευει στα bmw γενικως..Το κανει αρκετα ανεξελεγκτο και θελει ντριφταδικα τιμονια μπροστα για να την εκμεταλλευτεις.
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  12. The Following 6 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    aggelosmk2 (20-01-14), bill_m3 (20-01-14), HLIAS - E36 (20-01-14), JimE36 (20-01-14), teo21 (20-01-14), Στέφανος (20-01-14)

  13. #40
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή



    Κρίνοντας απο τα 3 διαφορετικά set up που χα δοκιμάσει την raceland στο 318is
    κ απο τα 2 set up που χω κάνει στην φουλ ρυθμιζόμενη μέχρι τώρα στο 328, συμφωνώ απόλυτα.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to aggelosmk2 For This Useful Post:

    dklitiro (09-02-14), Stunt Mike (20-01-14)

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP