Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 63

Θέμα: 1ο service x3!

  1. #31
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ποια η διαφορά του sport package με το sport package 3 δεν μας λέει ο φίλος μας!

  2. #32
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η διαφορά του sport package με το sport package 3 δεν μας λέει ο φίλος μας!
    Αν προσεξεις δεν λεει "sport package 3" αλλα "sport packaged 3" δηλαδή μια 3άρα με σπορ πακετο. Θέλει να πει πως η Χ3 με το σπορ πακετο εχει την αισθηση μιας 3άρας με το σπορ πακετο.

  3. #33
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
    Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...

  4. #34
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry για το off-topic καταρχην..
    Σπύρο να διευκρινισω καταρχάς ότι αυτά που ψαχνω κυριως σε ενα αυτοκινητο ειναι α)αισθηση τιμονιου β) σφιχτή αναρτηση με μικρες κλισεις γ) αισθηση κιβωτιου
    Με αυτα τα κριτηρια λοιπόν εκρινα ολα τα υποψηφια αυτοκινητα , μαζι και το Q5.
    Οτανλοιπον ημουν σε διαδικασια εξευρεσης αυτοκινητου , και ειχα ήδη οδηγησει την Χ3, πήγα για test drive του Q5. Πολύ γρηγορο μεν αλλα ως εκεί..
    Το μεγαλύτερο μειονεκτημά του για μενα ηταν το τιμονι του. Ελαφρυ , ασαφές χωρίς αίσθηση. Στα πρωτα 500 μετρα ειχε τελειωσει για εμένα το θεμα Q5. Αφού ο πωλητης επέμενε να το πάμε μερικα χιλιομετρα παρακατω στην Βαρης - Κορωπιου και εγώ προφασιστηκα πως βιαζομαι για να γυρισουμε πίσω...Και να φανταστειτε ότι με τις εκπτωσεις που ειχα λόγω τριων παιδιων το Q5 ειχε μόλις 500 Ευρώ ακριβότερη τιμη από την Χ3 και ήταν και καινούριο μοντελο.
    Αλλα δευτερευοντα μειονεκτηματα: θόρυβος (Το Α4 της οικογενειας ειναι πιο ησυχο) , κλίσεις , τραχυτητα κινητηρα. Το δε s-tronic τι να πω....Ενα DSG που ειχα δοκιμασει σε ενα Golf GTI μου ειχε φανεί πολύ καλύτερο ειδικα σε θεματα κραδασμων.
    Τέλος πάντων πιστευω ότι η Χ3 μετα το facelift ειναι από τα πιο καλοστημένα αυτοκινητα οσον αφορά το στριψιμο, ανωτερη σε αυτον τον τομέα και από την Ε60 520 την οποία ειχα για ενα Σαββατοκυριακο.

    Μερικες κρισεις για το Q5 σε σχεση με την παλια και την καινουρια Χ3 μπορεις να διαβασεις και εδω

    https://www.bimmerfest.com/forums/sh...?t=510746thumb
    επανέρχομαι για να διευκρινίσω οτι ως κατοχος του χ3 ειμαι σχεδόν απόλυτα ευχαριστημένος με το αμάξι.ειναι στα πλαισια που ήθελα, οικογενειακό,ποιοτικό,στιβ αρό, με καλούς χώρους, ασφαλές και με εξαιρετική συμπεριφορά (τιμόνι, φρένα, αισθηση).Μόνο τον κινητήρα ηθελα λιγο πιο δυνατό(2λιτρο). η συγκριση με το Q5 γίνεται γιατι ειναι πιο "φρεσκο" και γενικά σε ολα τα περιοδικα-site ειδικού τυπου θεωρείτε κορυφαίο. οταν κοιταζα για αυτοκίνητο δεν τη δοκίμασα αλλά πιστεύω πως την αποψή σου θα είχα(ήταν και αρκετά πιο ακριβή τοτε)

  5. #35
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
    Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...
    Έχεις απόλυτο δίκιο και ζητώ συγγνώμη αν βγήκα λίγο offtopic με τις ερωτήσεις μου

  6. #36
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
    Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...
    Ποιο ειναι αυτο το service που γινεται με ημερολογιακη ημερομηνια?
    Δεν υπαρχει κατι τετοιο στο προγραμμα συντηρησης της bmw με μοναδικη εξαιρεση την αλλαγη λαδιων(μονο) αν δεν εχουν "καλυφθει" τα χιλ στο bc μεσα στη διετια.
    εκτος και αν μιλαμε για αλλαγη υγρων φρενων..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 19-02-11 στις 20:40

  7. #37
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ... μάλλον παρα-ειμαστε off-topic....
    Tσέκαρα σημερα την ημερομηνία του 1ου service και ειναι η 27/2!! Τότε κλεινει δυο χρόνια το αμαξι. Οπότε το αργότερο την Δευτερα 28/2 θα το πάω για service ,μάλλον στον Σπανό από όπου αγοράστηκε και μου εχουν πει για εναν καλό μηχανικό, αν και εχω ακούσει καλά λόγια και για την Athenscar. Aν θέλει κανείς να πάμε μαζι... μέσα!! Να κανουμε το service και να τα πούμε κιόλας...
    κι εγω είμαι για service την 28/02, λες να το συνδυάσουμε...(δεν θα θελα όμως στο Σπανό)

  8. #38
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ειναι αυτο το service που γινεται με ημερολογιακη ημερομηνια?
    Δεν υπαρχει κατι τετοιο στο προγραμμα συντηρησης της bmw με μοναδικη εξαιρεση την αλλαγη λαδιων(μονο) αν δεν εχουν "καλυφθει" τα χιλ στο bc μεσα στη διετια.
    εκτος και αν μιλαμε για αλλαγη υγρων φρενων..
    Χα..χα.. Παρανόηση..Εννοούσα ότι τότε κλείνει δυο χρονια το αυτοκινητο , και μου ειχαν πει να κανω σερβις στα δυο χρονια η 30000κμ όποιο ερθει πρωτο..

  9. #39
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγω είμαι για service την 28/02, λες να το συνδυάσουμε...(δεν θα θελα όμως στο Σπανό)
    Δεν κλεινουμε στην Athens car?

  10. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χα..χα.. Παρανόηση..Εννοούσα ότι τότε κλείνει δυο χρονια το αυτοκινητο , και μου ειχαν πει να κανω σερβις στα δυο χρονια η 30000κμ όποιο ερθει πρωτο..
    χαχαχα τετοιες πουστιτσες κανουν... και οποιος τσιμπησει,αν παει καποιος σε τρεις διαφορετικους επισημους θα παρει και τρεις διαφορετικες απαντησεις για τα διαστηματα των service.
    Επειδη ομως μας διαβαζουν και θα μας διαβαζουν στο μελλον, για μια ακομη φορα και με κινδυνο να γινω βαρετος, το προγραμμα συντηρησης (τουλαχιστο) για το χ3 εχει ως εξης:
    Το bc θα δειξει αναλογα τη χρηση του αυτοκινητου,ετσι τα χιλιομετρα δεν ειναι σε ολους τα ιδια
    Περιπου ομως εχει ως εξης
    25-30000 χιλ oil service ( λαδια ,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας μονο)
    inspection 1
    inspection 2 για τα δυο inspection και τις εργασιες συντηρησης υπαρχουν πληροφοριες σε αλλα νηματα.
    Καθε δυο χρονια αλλαγη υγρων φρενων.
    Σημειωση απο τη bmw συνισταται επισημα (αλλα πολυ σπανια θα βρεθει εξουσιοδοτημενος να το υποστηριξει με "σθενος")η αλλαγη λαδιων να ακολουθει το προγραμμα του bc.
    Η τελευταια παραγραφος θα μεινει ασχολιαστη, γιατι θα ανοιξουμε μεγααααλο θεμα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 20-02-11 στις 10:23

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP