Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 182

Θέμα: Κιτρινη φυλη

  1. #31
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν έχω κάτι με τα κλειστά επαγγέλματα ούτε με αυτούς που τα δουλεύουν.

    Από την άλλη όμως δεν μπορεί να βγήκαν 10 άδειες το 70 με μια Χ τιμή και τώρα να την πουλάει ο καθένας 100 και 200 χιλιάρικα (τα οποία όπως σωστά λέει ο Φάνης είναι ΜΑΥΡΑ ΚΑΤΑΜΑΥΡΑ) με το μόνο σκεπτικό ότι αυτό είναι η σύνταξη του ιδιοκτήτη.

    Το ίδιο και με τις άδειες των φορτηγών και των φαρμακείων.

    Αυτές είναι ΚΡΑΤΙΚΕΣ άδειες και ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να επιστρέφονται ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ και όχι στον πλειοδότη.

    Τις ίδιες πάνω κάτω αντιδράσεις είχαν οι οδηγοί ταξί όταν ήταν να μπούνε ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ μηχανές (βρείτε μου ΜΙΑ, ΜΟΝΟ μία επειχήρηση ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ τύπου που δεν υποχρεούται από το νόμο να έχει ταμειακή, το ίδιο και όταν σταμάτησαν αν φορολογούνται ΤΕΚΜΑΡΤΑ και ανεξάρτητα από το πόσο βγάζουνε, με το ποσό των 1200 ¤ το χρόνο, όταν εγώ για μια επειχήρηση που κράτησα με νύχια δόντια και ιδρώτα 3 χρόνια και πλήρωσα 750¤ σε περαιώσεις.

    Αυτοί οι κύριοι αντί να διαδηλώνουν (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΖΗΜΙΩΝΟΝΤΑΣ τους πάντες, όχι γιατί απλά απεργούν αλλά γιατί κλείνουν ΛΙΜΑΝΙΑ και αεροδρόμια) έπρεπε να βγουν και να λένε ευχαριστώ στο κράτος που τους άφησε και δημιούργησαν ένα κράτος εδώ και 30τόσα χρόνια.

    Επίσης πείτε μου ΑΛΛΗ μια επειχήρηση η οποια αγοράζει το εμπόρευμα και τον εξοπλισμό (εδώ τα αυτοκίνητα ταξί) της ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ, πείτε μου ρε παιδιά, γιατί εγώ και ΦΠΑ πλήρωνα για το γ@@@μάγαζο μου και τα πάντα.

    Όταν έπιασα τα @@ μου όμως δεν ήρθε κανείς (ΚΑΝΕΙΣ) να μου πει πάρε τα λεφτά σου από το κράτος. Και το κράτος ΔΕΝ έχει καμιά δουλειά, από την απρόσωπη εφαρμογή των νόμων.
    Αλλά δεν φταίνε αυτοί αλλά οι *****οι αστυνομικοί που φοβούνται να εφαρμόσουν το νόμο.

    Έχουμε κράτος εν κράτη τους οδηγούς ταξί, φορτηγών και χιλιών δύο άλλων.

    Και στην τελική τι φοβούνται; Τον ανταγωνισμό;;;;

    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ όποιος είναι άξιος θα επιβιώσει, έτσι δεν είναι (ή πρέπει να είναι; ) γιατί αν θέλω να οδηγήσω εγώ ταξί επαγγελματικά πρέπει να πληρώσω όσα θέλει ο άλλος ιδιοκτήτης;

    Δε χαίρομαι που κάποιοι θα δυσκολευτούν πάρα πολύ με αυτή την απελευθέρωση, αλλά πραγματικά φτάνει πια. Η άλλη λύση είναι να μοιραστούν φοροαπαλλαγές σε όλες τις επειχηρήσεις, να καταργήσουμε τις ταμειακές μηχανές και να πληρώνουμε ένα Χ ποσό ετήσιο φόρο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ το πόσα εισπράτουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 21-07-11 στις 11:34
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. The Following 6 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    A8hnaios (20-07-11), Bassakos (20-07-11), Dioskouroi (23-07-11), ghost-rider (20-07-11), GM6 (20-07-11), Ptboul (20-07-11)

  3. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.982
    Thanked
    20111
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εμενα παλι αυτο που με χαλαει ειναι οι χαρακτηρισμοι και θα παρακαλουσα να ειναι πιο ηπιοι γιατι εκτος αν συμφωνουμε σε καποια πραγματα η οχι υπαρχουν και μελη τα οποια ασχολουνται με το συγκεκριμενο επαγγελμα !!!
    Οι αποψεις μπορουν να εκφερονται και με διαφορετικους ηπιότερους τροπους.
    Ευχαριστω
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following 10 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    Andreas_E92 (20-07-11), BILL007 (20-07-11), bill_m3 (20-07-11), Kostas_1 (20-07-11), m-power_01 (20-07-11), mixalis (20-07-11), mr incredible (20-07-11), nikos-Mpacket (20-07-11), Z4 DCT (20-07-11), Κωνσταντίνος (20-07-11)

  5. #33
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το εγραψα και το ξαναγραφω.
    η κατασταση που εχει δημιουργηθει ειναι ετσι ωστε οι πραγματικοι υπευθυνοι να τη γλυτωσουν ενω να τρωγομαστε μεταξυ μας.επειδη εχω δυο ταριφες στην οικογενεια...
    και οι μεν εχουν δικιο και οι δε εχουν δικιο.
    το προβλημα ειναι οτι ο τσομπανος του κοπαδιου αφησε να μπουν λυκοι ενω το κοπαδι πιστευε οτι ειναι ασφαλες.τωρα να σωσεις τα προβατα απο τους λυκους,τους λυκους απο τα σκυλια???και ο τσομαπνος ειναι στο καφενειο και παιζει πρεφα.
    τουλαχιστο εμενα ο θειος μου εδωσε 160.000 ευρω για να αγορασει μιση αδεια στη θεσσαλονικη πριν πεντε χρονια.ποιος του το ειπε θα μου πεις...
    τελος παντων εγινε(ο θειος μου ειχε και παλιοτερα ταξι και μετα φορτηγο και τωρα ξανα ταξι...ειναι του παγγελματος δηλαδη.)
    κανενας δεν του εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο,αλλα τα εδωσε.δεν φταιει με τιποτα ο θειος μου ...φταιει το κρατος που με τις ευλογιες του γινοταν μεταβιβασεις εν γνωσει των ποσων που επαιζαν μαυρα απο πισω.ο τσομπανος φταιει...παντα ο τσομπανος φταιει.
    και ο τσομανος ειναι το κρατος.
    τωρα ομως αντι να τα βαζουμε με το κρατος τα βαζουμε μεταξυ μας γιατι οι ταριφες θελουν τα δικα τους δικαια,εγω πυο μαμιεμαι ολο το χρονο στη δουλεια και εχω μια εβδομαδα αδειας θελω να παω καπου και μου το χαλανε οι τουριστες βλεπουν το χαος το αλλαδινο αλλα ο γιωργακης καθεται στο κλιματιζομενο γραφειο του και "λυνει" τα προβληματα της ελλαδας(σε σταυρολεξα...)
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  6. The Following User Says Thank You to GEORGE316 For This Useful Post:

    gkaras (21-07-11)

  7. #34
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Exclamation ..................

    Τα ιδια εκανε το Πασοκ περυσι με τα φορτηγα.Προσπαθει να περασει ολες αυτες τις αλλαγες παντα καλοκαιρι για να ειναι μεγαλη η πιεση και η αντιδραση του κοινωνικου συνολου εναντιον των επαγγελματικων ομαδων.

    Βαζουν δηλαδη τις κοινωνικες ομαδες να τσακωνονται ωστε να υφιστανται μεγαλη πιεση οι απεργοι (φορτηγα-ταξι) απο την κοινωνια με την λογικη του ''να αυτοι φταινε που πληγωνουνε τον τουρισμο μας κτλ''.

    Στα γραφεια του Πασοκ οταν δεν γ**** τις ***** τους τετοια σκεφτονται.........

    P.S Αν ηταν η Ν.Δ τα ιδια θα ελεγα κτλ.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 21-07-11 στις 11:34
    insane in the ///Midbrain

  8. The Following 6 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    Driver M (20-07-11), gkaras (21-07-11), paganis (20-07-11), Ptboul (20-07-11), Z4 DCT (20-07-11), ΔημήτρηςΜ3 (20-07-11)

  9. #35
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φανη μου εχεις απολυτο δικιο και προσωπικα χαιρομαι που ενα παιδι στην ηλικια σου βλεπει ετσι αγανακτισμενα τα πραγματα και συμφωνω ακομα περισσοτερο με τους χαραχτηρισμους σου. (και σε οποιον γουσταρει).
    Το επαγγελμα της φυλης αυτης θα επρεπε να εχει απελευθερωθει απ το 1991....το γιατι τοσα χρονια παραμενει κλειστο δε χρειαζεται να στο εξηγησω εγω.... οπως και ολοι οι αλλοι επαγγελματικοι τομεις που μπορουν να εκβιασουν με τις πραξεις τους την καθημερινοτητα μας, ετσι και αυτοι με τον τροπο τους , τους εκβιασμους τους και την παραχωρηση των ψηφων τους στους κατα καιρους συχαμενους πολιτικους καταφερναν να παρατεινουν μια αρρωστημενη για εμας τους υπολοιπους κατασταση.
    Το αν "επενδυσαν" τα μαυρα τους σε μια αδεια η οποια τωρα δεν εχει καμια αξια δε με ενδιαφερει καθολου. Προβλημα τους αποκλειστικα και μονο δικο τους.
    Το ηξεραν εξ αρχης που εβαζαν τα χρηματα τους...κανεις δε τους εβαλε στο χωρο αυτο εκβιαστικα.
    Οπως ο καθε ελευθερος επαγγελματιας η υπαλληλος ειναι υπευθυνος των αποφασεων του και των πραξεων του ετσι και αυτοι ας παρουν τον πουλο και αι στο διαολο να τελειωνουμε σιγα σιγα με την καθε συντεχνια που εχουμε βαλει στο κεφαλι μας εδω και δεκαετιες.

  10. The Following 6 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    Dimitrios (02-08-11), GM6 (20-07-11), Ptboul (20-07-11), Stamatis (20-07-11), Thomelef (20-07-11), Z4 DCT (20-07-11)

  11. #36
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ο καθε ελευθερος επαγγελματιας η υπαλληλος ειναι υπευθυνος των αποφασεων του και των πραξεων του ετσι και αυτοι ας παρουν τον πουλο και αι στο διαολο να τελειωνουμε σιγα σιγα με την καθε συντεχνια που εχουμε βαλει στο κεφαλι μας εδω και δεκαετιες.


    Έχω παράδειγμα από φίλο ταξιτζή (υπάλληλο), όπου μου ανέφερε πως την εποχή της δραχμής κ ενώ κάποιοι πήραν την πρώτη τους άδεια κ τα κέρδη ήταν πολλά, μέσα σε κάποια χρόνια αγόρασαν και άλλες και άλλες άδειες.

    Έτσι μέσα σε λίγα χρόνια έφτιαξαν έναν μικρό στόλο με ταξί που εκμεταλλευόντουσαν βάζοντας διπλοβάρδιες εξωτερικούς οδηγούς στερώντας στην ουσία άδειες από νεοεισερχόμενους στο χώρο.

    υγ: Για να μην αναφέρω τα κέρδη που έβγαζαν εύκολα δυο διαμερίσματα το χρόνο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #37
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων


    Έχω παράδειγμα από φίλο ταξιτζή (υπάλληλο), όπου μου ανέφερε πως την εποχή της δραχμής κ ενώ κάποιοι πήραν την πρώτη τους άδεια κ τα κέρδη ήταν πολλά, μέσα σε κάποια χρόνια αγόρασαν και άλλες και άλλες άδειες.

    Έτσι μέσα σε λίγα χρόνια έφτιαξαν έναν μικρό στόλο με ταξί που εκμεταλλευόντουσαν βάζοντας διπλοβάρδιες εξωτερικούς οδηγούς στερώντας στην ουσία άδειες από νεοεισερχόμενους στο χώρο.

    υγ: Για να μην αναφέρω τα κέρδη που έβγαζαν εύκολα δυο διαμερίσματα το χρόνο.
    ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ......και οποιος αντεξει αντεξε.
    Οι καιροι αλλαζουν ακομα και στην Ελλαδα που με νυχια και με δοντια προσπαθει να κρατηθει στις νοοτροπιες που δημιουργησε η πλατεια Συνταγματος οταν καταμεστη με 1.5 εκ. κοσμο ειτε μπλε ειτε πρασινο, οριζε το μελλον μας, χωρις ομως εμεις να ερωτηθουμε ποτε.

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    GM6 (20-07-11), Ptboul (20-07-11), Thomelef (20-07-11)

  14. #38
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να υπάρζουν κλειστά επαγγέλματα...βρε δεν πάνε στο
    διάολο λέω'γω!!!ανοιχτή ελεύθερη αγορά έχουμε. ο καθένας ας κάνει ότι γουστάρει, χωρίς πάντα να
    βλάπτει τους γύρω του.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    mormon (20-07-11), Ptboul (20-07-11)

  16. #39
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να υπάρζουν κλειστά επαγγέλματα...βρε δεν πάνε στο
    διάολο λέω'γω!!!ανοιχτή ελεύθερη αγορά έχουμε. ο καθένας ας κάνει ότι γουστάρει, χωρίς πάντα να
    βλάπτει τους γύρω του.
    ακριβώς!! πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει αυτό! Πιστεύω απόλυτα πως και οι 300 πουλημένοι είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ηλίθιοι ΑΛΛΑ και πολλοί ''επαγγελματίες'' πήγαν γυρεύοντας..πούλο λοιπόν και ξεκαθάρισμα και σίγουρα όποιος είναι άξιος θα αντεπεξέλθει.
    Επίσης μακάρι να πάρουν τον πούλο και οι βολεμένοι στις ΔΕΚΟ που αντί να στέκονται σούζα στον πολίτη που τους πληρώνει, σου βγάζουν το λάδι και σε ειρωνεύονται και από πάνω!! Ρε ΟΥΣΤ!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  17. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    mormon (20-07-11), Thomelef (20-07-11)

  18. #40
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    καταρχην ξαναλεω οτι δεν ειναι ολοι ετσι, σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες...
    στην προηγουμενη ακριβως απεργια οι "μαγκες" ξερετε, οι επαγγελματιες οδηγοι ταξι (για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις) μπηκαν στο υπουργειο μεταφορων (αν δεν κανω λαθος) που τελουσε υπο καταληψη απο μηχανολογους κλπ, και με το ετσι θελω και με βια εσπασαν την καταληψη γιατι ειχαν ραντεβου να μιλησουν με τον υπουργο....
    περσι αν θυμαστε απεργουσαν, θυμαστε τον λογο????
    Απεργουσαν και φωναζαν γιατι τους υποχρεωσαν να κοβουν αποδειξεις.... το αυτονοητο???
    σας κοβουν αποδειξεις?
    υ.γ Συγνωμη αλλα ειμαι προκατειλημενος....

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP