Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 46

Θέμα: Κουζίνετα + BMW = τραγικοί !!!

  1. #31
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προσωπικά μου φαίνονται οκ για τα χιλιόμετρα που έχουν.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (10-08-23), dreamer (10-08-23)

  3. #32
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    568
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά μου φαίνονται οκ για τα χιλιόμετρα που έχουν.
    και εμενα ετσι μου φαινονται.αλλωστε και αυτοι δεν μιλανε για αντικατασταση λογω τελικης πτωσεως αλλα μαλλον θελουν να ειναι σιγουροι οτι εχουν καλυψει ολες τις πιθανες αιτιες για το λαμπακι.μιλανε για μικρη φθορα.αυριο θα παω απο κοντα για να τα δω τι χρωμα εχουν γιατι στην φωτο γυαλιζει και να το συζητησω μαζι τους. ετσι κιαλλιως περιμενουμε αντλια απο γερμανια να ερθει οποτε η δουλεια θα αργησει να γινει.

    εχω 2 παιδια καλους μαστορες αλλα εφυγαν διακοπες και θα ετρωγα τον μηνα και μισο απο τον αλλο αν τους το αφηνα.ομως και αυτοι προς τα εκει εριχναν την αιτια πριν κατεβασουν μοτερ.δικαιωθηκαν και εγω ετσι ξερω οτι στην αντιπροσωπεια κανουν καλη δουλεια.
    και μου ειπαν οτι αν εφταναν και αυτοι σε αντλια-κουζινετα, παλι γνησια βαζουν.

  4. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (12-08-23)

  5. #33
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.285
    Thanked
    4209
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μια χαρά μου φαίνονται κι εμένα τα κουζινέτα...σχεδόν καινούρια χωρίς κανένα άρπαγμα απ'ότι βλέπω απο τις φωτό...

  6. #34
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    568
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    χθες που πηγα και τα ειδα απο κοντα εχει ενα μικρο αρπαγμα στο κεντρο εκει που κανει κοιλοτητα.εχει φυγει λιγο το χρωμα, η πρωτη στρωση και φαινεται μπρουντζος.δεν ειναι πολυ.τους ρωτησα αφου εχει μικρη φθορα γιατι θελουν να τα αλλαξουν και μου ειπαν οτι θελουν να ειναι σιγουροι οτι δεν θα ξαναψει λαμπακι.το λαμπακι δεν βρισκεται με καμμια διαγνωση.πρεπει να αλλαζεις τα ανταλλακτικα.το λαμπακι δειχνει μονο πιεση στατικη.το γιατι και που δεν δειχνει .ειναι δυσκολο προβλημα και σοβαρο.θελει προσεκτικη αντιμετωπιση

    οι αιτιες που αναβει ειναι:

    αισθητηρας και βαλβιδα πιεσης ,που αλλαξα περσυ,μετρηθηκαν και ειναι οκ.
    φιλτρο λαδιου,εχει αλαχθει προσφατα, ελεχθηκε ειναι καθαρο
    καδενα και γλυστρες,ειναι οκ

    αντλια λαδιου και χωνι , πθιανοτερη αιτια.ο μονος τροπος για να βεβαιωθει οτι ειναι αυτη η αιτια ειναι να μπει μια μεταχειρισμενη για δοκιμη αλλα αυτο σημαινει κλεισε-ανοιξε καρτερ που δεν το κανει κανεις.αλλαζεις μια και ευχεσαι να ειναι αυτο να τελειωνεις
    κουζινετα, μικρη φθορα

    στροφαλος ,ειναι οκ. για να μετρηθει μου ειπαν με μικρομετρο πρεπει να κατεβει μηχανη,σασμαν κ.λ.π δεν γνωριζω.


    αν βρεθουν ευρηματα στο καρτερ αναλογα αλλαζεις αυτο που βρηκες.ουτε πλαστικα ουτε ρινισματα δεν βρεθηκαν .εφοσον δεν βρηκαν τοτε και αφου εχω περσυ αλλαξει αισθητηρα και βαλβιδα πιεσης και τα εχουμε αποκλεισει ,καδενα και γλυστρες οκ,παμε για αντλια και ισως κουζινετα.αν κλεισουν το καρτερ και δεν αλλαξω κουζινετα και ξαναναψει το λαμπακι πρεπει μετα να ξανακατεβει καρτερ και ξανα εργατικα.απο αυτην την αποψη .

    μου ειπαν οτι αν θελω τα αφηνουν πανω αλλα με δικο μου ρισκο.δεν ξερω τι να αποφασισω.

    εμενα η απορια μου ειναι : στα 140.000 χιλ , εχασαν λιγο χρωμα.απο εδω και περα που εγινε η μικρη φθορα θα πρεπει να εχω τον νου εκει μηπως προχωρησει πιο γρηγορα? δλδ απο την στιγμη που αρχιζει και φαινεται εστω και λιγο ο μπρουντζος παει μετα πιο γρηγορα η' σε 50-60.000 χιλ να κανω ξανα ενα κατεβασμα για ελεγχο? αυτοι μου ειπαν και 20.000 μπορει να μεγαλωσει η φθορα αρκετα. αν καποιος γνωριζει με σιγουρια ,να μου πει για να ξερω τι να αποφασισω.

    επιτηδες εβαλα εδω το θεμα και οχι στο σφαλμα πιεσης λαδιου που το ειχα αρχισει γιατι και ο αλλος μηχανικος απο τους 2 που εμπιστευομαι,αλλα ειναι σε αδεια και δεν το πηγα εκει, μου ειπε εξαρχης για αντλια λαδιου και κουζινετα ενω ολοι οι αλλοι λεγανε για καδενες και γλυστρες.μου εξηγησε οτι αυτο το μοτερ εχει προβλημα με τα μεταλλα και σε αφηνει απροειδοποιητο.οπως εμαθα πανε πολλα σπασμενα τετοια μοτερ στις αντιπροσωπειες λογω μεταλλων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 12-08-23 στις 22:15

  7. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (13-08-23)

  8. #35
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    χθες που πηγα και τα ειδα απο κοντα εχει ενα μικρο αρπαγμα στο κεντρο εκει που κανει κοιλοτητα.εχει φυγει λιγο το χρωμα, η πρωτη στρωση και φαινεται μπρουντζος. δεν ειναι πολυ.
    Δηλαδή πήγες στο συνεργείο, έπιασες ένα κουζινέτο στο χέρι σου, διαπίστωσες ότι έχει φάει τελείως την πρώτη στρώση υλικού και θεωρείς ότι δεν είναι πολύ; Και πόσο βάθος έχει η κοιλότητα; Και είναι εντός προδιαγραφών; Και ποιος έχει τη γνώση να στο πει αυτό;

    Το έδρανο ολίσθησης δεν είναι κάτι το όσο απλό όσο φαίνεται, διότι οι πιέσεις που αναπτύσσονται σε αυτό είναι τεράστιες, οι απόλυτες διαστάσεις ιδαίτερα μικρές (μιλάμε για κρίσιμο πάχος φιλμ λιπαντικού μερικά δέκατα) και τα όρια ανοχών πολύ αυστηρά, ώστε να εξασφαλίζεται σωστή λίπανση.

    Ως θεμελιώδες στοιχείο μηχανής, το έδρανο ολίσθησης, επιτελεί πολλαπλό ρόλο, πέρα από τη λίπανση. Η σύσταση του είναι τέτοια ώστε να αποτελεί το μαλακό υλικό σε περίπτωση επαφής, προστατεύοντας έτσι το στρόφαλο που είναι ακριβότερος και δυσκολότερος στην αντικατάσταση. Η βασικότερη, όμως, λειτουργία του πέρα από τη μείωση των τριβών, είναι αυτή του ελατηρίου και αποσβεστήρα στην κίνηση του μπιελοπίστονου.

    Έχω φάει κάποια χρόνια ως διδακτορικός φοιτητής με αντικείμενο μη γραμμική δυναμική ταχύστροφων αξόνων και εδράνων, και πάλι δυσκολεύομαι στην πλήρη κατανόηση της λειτουργίας του. Και έρχεται ο κάθε μάστρο-Τάκης, ξύνει λίγο το μέταλλο με το νύχι του, αφού έχει πρώτα ξύσει τα αυτιά και τα αρχiδια του και σου λέει "έλα μωρέ, καλό είναι". Όποιος θεωρεί ότι έτσι γίνονται διαγνώσεις και επισκευές κινητήρων είναι άξιος της μοίρας του.

    Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάσεις το κάρτερ (σίγα τη διαδικασία) και να βγάλεις τα μέταλλα, τα αλλάζεις κιόλας. Δε χρειάζεται να λύσεις τα πάντα, αλλάζουν και από κάτω, το έχει κάνει και ο Sreten στο V10. Δε θα γίνεται στο Ν43? Επίσης καθαρίζεις το κάρτες ΠΛΗΡΩΣ, να γυαλίσει, να βλέπεις τη φάτσα σου πάνω του, όχι το βάζεις όπως είναι. Το ίδιο και με το χωνί του λαδιού. Και προφανώς μπαίνει καινούρια αντλία λαδιού. Αν αποφασίσεις να επισκευάσεις ένα κινητήρα που έφαγε τα μέταλλα των μπιελών, δε χωράνε τσιγκουνιές.

    Αν δεν θέλεις ή δε δύνασαι να ξοδέψεις τόσα χρήματα, παίρνεις ένα μεταχειρισμένο μοτέρ, κάνεις το σταυρό σου και το βάζεις πάνω. Εγώ σε άλλη περίπτωση, αυτό έκανα. Ήμουν μάλλον τυχερός και μου βγήκε.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (14-08-23), pilot (14-08-23), Βασιλης (18-08-23)

  10. #36
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αυτό που ξέρω εγώ, (απο τα πολύ παλιά χρόνια), είναι οτι εάν φανεί απο μέσα ο μπρούτζος (το χρώμα) στα κουζινέτα, αλλαγή τώρα!

  11. The Following 2 Users Say Thank You to iliasb For This Useful Post:

    BILL007 (14-08-23), dreamer (14-08-23)

  12. #37
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    568
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή πήγες στο συνεργείο, έπιασες ένα κουζινέτο στο χέρι σου, διαπίστωσες ότι έχει φάει τελείως την πρώτη στρώση υλικού και θεωρείς ότι δεν είναι πολύ; Και πόσο βάθος έχει η κοιλότητα; Και είναι εντός προδιαγραφών; Και ποιος έχει τη γνώση να στο πει αυτό;

    Το έδρανο ολίσθησης δεν είναι κάτι το όσο απλό όσο φαίνεται, διότι οι πιέσεις που αναπτύσσονται σε αυτό είναι τεράστιες, οι απόλυτες διαστάσεις ιδαίτερα μικρές (μιλάμε για κρίσιμο πάχος φιλμ λιπαντικού μερικά δέκατα) και τα όρια ανοχών πολύ αυστηρά, ώστε να εξασφαλίζεται σωστή λίπανση.

    Ως θεμελιώδες στοιχείο μηχανής, το έδρανο ολίσθησης, επιτελεί πολλαπλό ρόλο, πέρα από τη λίπανση. Η σύσταση του είναι τέτοια ώστε να αποτελεί το μαλακό υλικό σε περίπτωση επαφής, προστατεύοντας έτσι το στρόφαλο που είναι ακριβότερος και δυσκολότερος στην αντικατάσταση. Η βασικότερη, όμως, λειτουργία του πέρα από τη μείωση των τριβών, είναι αυτή του ελατηρίου και αποσβεστήρα στην κίνηση του μπιελοπίστονου.

    Έχω φάει κάποια χρόνια ως διδακτορικός φοιτητής με αντικείμενο μη γραμμική δυναμική ταχύστροφων αξόνων και εδράνων, και πάλι δυσκολεύομαι στην πλήρη κατανόηση της λειτουργίας του. Και έρχεται ο κάθε μάστρο-Τάκης, ξύνει λίγο το μέταλλο με το νύχι του, αφού έχει πρώτα ξύσει τα αυτιά και τα αρχiδια του και σου λέει "έλα μωρέ, καλό είναι". Όποιος θεωρεί ότι έτσι γίνονται διαγνώσεις και επισκευές κινητήρων είναι άξιος της μοίρας του.

    Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάσεις το κάρτερ (σίγα τη διαδικασία) και να βγάλεις τα μέταλλα, τα αλλάζεις κιόλας. Δε χρειάζεται να λύσεις τα πάντα, αλλάζουν και από κάτω, το έχει κάνει και ο Sreten στο V10. Δε θα γίνεται στο Ν43? Επίσης καθαρίζεις το κάρτες ΠΛΗΡΩΣ, να γυαλίσει, να βλέπεις τη φάτσα σου πάνω του, όχι το βάζεις όπως είναι. Το ίδιο και με το χωνί του λαδιού. Και προφανώς μπαίνει καινούρια αντλία λαδιού. Αν αποφασίσεις να επισκευάσεις ένα κινητήρα που έφαγε τα μέταλλα των μπιελών, δε χωράνε τσιγκουνιές.

    Αν δεν θέλεις ή δε δύνασαι να ξοδέψεις τόσα χρήματα, παίρνεις ένα μεταχειρισμένο μοτέρ, κάνεις το σταυρό σου και το βάζεις πάνω. Εγώ σε άλλη περίπτωση, αυτό έκανα. Ήμουν μάλλον τυχερός και μου βγήκε.
    ρε master of disaster , παλι την καταστροφη εφερες αμεσως..σου εχω στειλει και μηνυμα και σου εξηγω πριν γραψεις ολο αυτο το θυμωμενο χωρις λογο μονολογο της συμφορας.

    πρωτον αν ειχα την γνωση δεν θα ρωταγα εδω κανεναν.

    δευτερον οπως σου εγραψα και στο μυνημα ο μαστορας ειναι η αντιπροσωπεια και ειναι καλοι μαστορες σαυτην την αντιπροσωπεια.και μου προτειναν την αλλαγη.και επειδη τα εβγαλαν και γιατι εχουν μικρη φθορα στο κεντρο της κοιλοτητας,οχι οτι εχει κανει κοιλοτητα.για την ακριβεια ειναι στην αρχη της φθορας.δεν καταλαβαινω τον θυμα σου ενω συμφωνειτε με τον μαστορα.η ερωτηση μου εμενα ειναι εαν αυτη η λιγη φθορα ειναι μικρη.τιποτα αλλο.και το ρωτησα γιατι ολοι γνωριζουμε οτι στις αντιπροσωπειες σε αντιθεση με εξω αλλαζουν παραπανω ανταλλακτικα αποτι χρειαζεται μερικες φορες γιατι εχουν μεγαλη ευθυνη απεναντι στους γερμανους.βασικα ολοι συμφωνουμε.

    τα εβγαλαν πολυ ευκολα οπως λες απο κατω,ειπα ειναι καλοι μαστορες. και τους εμπιστευομαι.ειπα να παρω μια γνωμη και να μαθω για τα μεταλλα οπως για ολα μαθαινω εδω.

    δεν εχω προβλημα να ξοδεψω χρηματα για το αυτοκινητο μου,εχω την ιδια τρελλα με εσας.το οτι το πηγα στην αντιπροσωπεια λεει απο μονο του οτι θα ξοδεψω πολυ πιο πολλα χρηματα και δεν εχω προβλημα μαυτο,οπως και οτι θελω το καλυτερο για το αυτοκινητο μου.
    απλα δεν θελω να ξοδευω ασκοπα χρηματα.αν τα μεταλλα ειναι για αλλαγη,αλλαζουν .αν δεν ηρθε η ωρα τους, δεν αλλαζουν.αυτο ψαχνω να μαθω μονο γιατι η αποφαση ειναι δικη μου.

    μερικα πραγματα για εσενα και καποιους αλλους με εμπειρια και μορφωση πανω στο αντικειμενο οπως παραδεχεσαι εσυ,ειναι ευκολα.για εμενα που ποτε δεν εχω ασχοληθει και στα 4 αυτοκινητα γερμανικα-ιταλικα που ειχα ,τοσο βαθια μηχανικα δεν εχω γνωσεις.ουτε η μηχανικη αυτοκινητων ηταν ποτε το μερακι μου οπως εσεις. εχω αλλες ασχολιες,χομπυ που ξερω πολλα οπως εσεις στα αυτοκινητα.οι γνωσεις μου στα αυτοκινητα ειναι παραπανω απο τον μεσο ορο ομως οχι τοσο βαθιες στο να ξερω για ποια μεταλλα ειναι καλα και ποια οχι.τα εδωσα γερμανικα και ιταλικα ,4 αυτοκινητα και μονο αλλαζα λαδια και ηλεκτρολογικα 200.000 χιλ η' 170.000 και δεν ηξερα τι ειναι μεταλλα,μπιελες,αντλια λαδιου ,ξερω ,απλα ειρωνικα το λεω ,κ.λ.π. γιατι ποτε δεν αλλαξα.

    για την αντλια δεν εφερα ποτε αντιρηση στον τεχνικο.απο οσα διαβασα και εμαθα ρωτωντας ειναι η πιο πιθανη αιτια.

  13. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (14-08-23)

  14. #38
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι δεν έχω καμία επιστημονική άποψη επί του αντικειμένου, πολιτικός μηχανικός είμαι, αλλά εκ πείρας σας λέω πως η ως άνω φθορά είναι φυσιολογική. Για τα κμ που έχει, θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Φαίνεται πως είναι φροντισμένο το μοτέρ, με συχνές αλλαγές λαδιών.

    Έχετε δει μέταλλα από S μοτέρ με 100Κ κμ; Ναι, άλλες ανοχές αλλά και άλλα λιπαντικά, άλλη συχνότητα συντήρησης και άλλη χρήση (τα μέταλλα πονάνε στην κρύα εκκίνηση κυρίως).

  15. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (15-08-23), dreamer (15-08-23)

  16. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω παλι με την τεραστια εμπειρια μου σαν ψυχιατρος, κρινω πως πρεπει να αλλαχθούν.
    Απο μηχανολογικης αποψεως μπορει να μην χρειαζεται, απο βιοϊατρικής προσέγγισης όμως εξετάζοντας τα σημάδια και συμπτώματα και συγκρίνοντας τα με προηγούμενα διαγνωστικά κριτήρια, πιστεύω ακράδαντα πως η μόνη θεραπευτική στρατηγική είναι η αλλαγή τους και μάλιστα με ανώτερης ποιότητος αφτερ μαρκετ.
    Εναλλακτικά, μισό Lexotanil κάθε πρωί και ένα Tranxene των 20 καθε βράδυ.

  17. #40
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    568
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάσεις το κάρτερ (σίγα τη διαδικασία) και να βγάλεις τα μέταλλα, τα αλλάζεις κιόλας.
    οσο περιμενω να ερθει η νεα αντλια λαδιου απο γερμανια ,διαβασα ολα τα αγγλικα φορουμ bmw,υπαρχει πολυ προβλημα ,σε πολλους κινητηρες και ολοι για το λαμπακι αυτο λενε αυτο που λεει ο γιαννης πιο πανω. για μεντιουμ και ψυχοφαρμακα κανεις τιποτα.ειναι για αλλα φορουμ.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP