Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 228

Θέμα: Επανέρχονται τα τεκμήρια?

  1. #31
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Εχεις παει ποτε εξωτερικο να δεις πως ζουνε οι υπολοιποι ???

    .............. αλλα μιλαω για τροπο ζωής και αγχωτικές καταστασεις

    Κωστας
    Καλά μη φρικάρω κιόλας βραδυάτικο.

    Έχω ζήσει στο εξωτερικό όχι σαν απλός τουρίστας, άρα επέτρεψέ μου λοιπόν σε παρακαλώ.

    Τι θες να πεις "Εχεις παει ποτε εξωτερικο να δεις πως ζουνε οι υπολοιποι ???

    Πως ζούνε οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι δηλαδή? Εκτός κι αν εννοείς καμιά τριτο-κοσμική χώρα. Θες να πεις ότι εμείς ζούμε καλύτερα από το Γερμανό, το Σουηδό, τον Άγγλο ή το Νορβηγό? Σε τι ακριβώς? Στη παραλία, στη ξαπλώστρα, στις καφετέριες, στα μπουζούκια ή στα νησάκια το καλοκαίρι? Μήπως εννοείς το πλούσιο με τη μία βίλλα στο Πανόραμα Βούλας και την άλλη στη Μύκονο και δε το κατάλαβα? Γιατί εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς.

    Εσύ δε νιώθεις κανένα άγχος ως έλληνας εργαζόμενος? Δεν έχεις ένα καθημερινό άγχος για το τι θα γίνει την επόμενη που θα σε ξημερώσει?

    Ζούμε σ ένα διεφθαρμένο κράτος, μία διεφθαρμένη κοινωνία, είμαστε στη κορυφή της παγκόσμιας λίστας.

    Κάθε χρόνο έχουμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ & ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ φορολογικά μέτρα. Μιλάμε για απίστευτη κατάσταση, πρέπει κάποιος να το ζήσει για να το πιστέψει, το απέραντο χάος, ΤΟ μπάχαλο!!!!!!

    Ποιος φταίει γι αυτό? Σϊγουρα όχι εγώ πάντως. Διότι προσωπικά, όπως και η οικογένειά μου, όλοι πληρώνουμε κανονικά τους φόρους εισοδήματος μας, τις έκτακτες εισφορές μας, τα υπέρογκα τέλη κυκλοφορίας μας, τα ΙΚΑ στους υπαλλήλους μας, τις περαιώσεις μας, τα δημοτικά μας τέλη, και ότι άλλο κατέβει σε εκείνους τους φωστήρες που μας κυβερνάνε. Και χιλιάδες άλλοι κάνουν ακριβώς το ίδιο σαν εμένα.

    Και αν με ρωτήσει κάποιος αν πιστεύω ότι οι φόροι που πληρώνω πιάνουν τόπο στη χώρα μου, τι πρέπει απαντήσω? Τι θα απαντούσε ο κάθε Έλληνας στη θέση μου? Βλέπω να γίνονται έργα με τα ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ??? Βλέπω κάποια βελτίωση στο τομέα της υγείας με τα άθλια νοσοκομεία μας, στη παιδεία, που η κόρη μου από 2α δημοτικού και έχουμε ήδη αρχίσει τα αγγλικά σε φροντιστήριο??? Και τολμάς να μου λες για άγχος???? Δηλαδή αν ω μη γέννητο θέλω να εξυπηρετηθώ μεθαύριο σε κάποιο νοσοκομείο, να θέλω και ....φακελάκι????

    Σκέψου μόνο αυτό: Να έρχεται ιατρός από Νορβηγία (κουνιάδα μου) οφθαλμίατρος και με διδακτορικό και καθηγήτρια πανεπιστημίου εκεί, λαμπρή επιστήμονας, 37 ετών και να της λένε υπάρχει 12!!!!!! χρόνια αναμονή να τη διορίζουνε???? Πότε θα προσφέρει αυτός ο άνθρωπος στη κοινωνία, στα 49 της??? Πάμε καλά τώρααααα?????

    Γιατί να πληρώνω εγώ για τις βίλες τους, τα κότερά τους, τις λιμουζίνες τους και τις Φιλιππινέζες τους??

    Γιατί να μη πληρώνει φόρους η εκκλησία????????

    Γιατί να έχουμε τόσους άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους, όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος πιο πάνω???

    Γιατί να μη μπορεί να οργανωθεί αυτό το κράτος επιτέλους, αντί γι αυτό να ζητάει κι άλλα, κι άλλα, κι άλλα από το μέσο εργαζόμενο???

    Έχουν καταλάβει πόσο μεγαλώνει η ψαλίδα από το όριο φτώχιας μέχρι αυτούς που δε ξέρουν τι έχουν και σιγά σιγά εξανεμίζεται η "μεσαία τάξη"????

    Έχουν πάει ποτέ σούπερ - μάρκετ να κάνουν τα ψώνια της εβδομάδας να δουν πόσα χρήματα θέλει μία 4-μελής οικογένεια για να ζήσει???

    Γιατί επιτρέπουν η φέτα για περάδειγμα να πουλιέται πιο φθηνά στη Βουλγαρία ή μάλλον τόσο ακριβά εδώ???

    Τόσα "γιατί" άλλα τόσα ερωτήματα, καμία μα καμία ποτέ σαφής απάντηση. Κανένα έργο ουσίας.

    Ναι αγαπητέ έχω αγανακτήσει και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να αλλάξει τίποτα στη χώρα που ζούμε σήμερα.

    Ναι σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την οικογένειά μου και να φύγω από αυτή τη χώρα, για να έχουν τα παιδιά μου μεθαύριο ένα καλύτερο μέλλον.

    ΠΟΥ ερωτώ ΠΟΥ θα ήταν η Ελλαδίτσα σήμερα αν δεν είμασταν στην Ευρωπαϊκή Ένωση???? Το έχετε σκεφτεί??? Με όλα τα δις που έχουνε φάει με όλους τους προυπολογισμούς που έχουν άλλαξει χίλιες δύο φορές???? Θα είμασταν χειρότερα από Αλβανία ρεεεεεεε.

    Έχουμε τη πρωτιά στη ΜΗ-παραγωγικότητα στην εργασία, δεν παράγουμε τίποτα (ενώ θα μπορούσαμε), οι ξένοι επενδυτές μας κοιτούν με μισό μάτι και μεις λόγω "εθνικής υπερηφάνιας" έχουμε διώξει και τους περισσότερους σοβαρούς επιχειρηματίες που ήρθαν να επενδύσουν τα ζεστά τους τα λεφτάκια.

    Εϊμαστε πρώτοι όμως στο αραλίκι, στη λούφα, στη φραπεδιά και στο κουτσομπολιό. Μας νοιάζει πιο πολύ τι κάνει ο "δίπλα" μας, αντί να κοιτάξουμε εμείς να γίνουμε καλύτεροι.

    Έ όχι ρε φίλε δεν είναι σωστό αυτό. Δεν αντέχω να μου ρίχνουν στάχτη στα μάτια πλέον. Δεν αντέχω άλλο να νιώθω μακάκας. Δεν αντέχω το δημόσιο υπάλληλάκο που τον πληρώνω να μου μιλάει με αγένια επειδή βαριέται που ζει ή δε ξύπνησε από το σωστό πλευρό και θα τον βάλω στη θέση του για να μάθει να μου μιλάει με σεβασμό όπως μου αρμόζει ΚΑΘΕ φορά!!

    Και μετά μου λες εσύ για ....ποιότητα ζωής.

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    330Ci (03-02-10), DIMITr|S (03-02-10), gant (03-03-10), katsaraios (03-02-10), Konstantinos E60 (03-02-10), paganis (02-02-10), sierra (02-02-10)

  3. #32
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    [..

    Ξαναλεω ...Συγνωμη αλλα με βιδωνει ασχημα το " ντρεπομαι για την Ελλαδα " και ποσο μαλλον για το " ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας " ....
    Για μενα οποιος το αναφερει .... Η Ολυμπιακή και η Aegean πλέον εχει , για εξωτερικο , φτηνα εισητηρια ... Απο 9 ευρω ... Μαζι με το εισητηριο μπορω να του πληρωσω και το καφεδακι για οση ωρα θα περιμενει στο αεροδρομιο να φυγει .[/QUOTE]


  4. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Το τεκμήριο του Ι.Χ. θα είναι γύρω στις 15.000 ευρώ κατ' έτος"

    Τι είναι τούτου πάλι???
    15000 εννοει οτι θα ειναι το εισοδημα που θα πρεπει να δηλωνει καποιος για να δικαιολογει την κατοχη του συγκεκριμενου ιχ... αν δεν δηλωνει τοσα το κρατος θα τον φορογησει σαν να εβγαζε τοσα.
    Αλλα τα 15000 θα ειναι για τα πιο μικρα κυβικα ή εστω για τα μεσαια...κατι μου λεει εμενα!!

  5. #34
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIMITr|S Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν συμφωνω μαζι σου...εκφράζεις(κατα τη γνωμη παντα και τελειως φιλικα) την αποψη π εχει βγαλει ο πολιτικος κοσμος προς τα εξω...οτι το οικονομικο προβλημα της ελλαδας ειναι η φοροδιαφυγη....δεν ειναι ομως ετσι..
    δεν διαφωνω οτι οι ελευθεροι επαγγελματιες φοροδιαφευγουν....
    τα πολλα χρηματα στην ελλαδα χανονται στο δημοσιο...εκει γινονται τρομερες σπαταλες...ολοι το ξερουμε μας το εχουν επισημανει ολοι,,,,,
    Πως γίνεται η Ελλαδα να εχει περισσοτερους δημοσιους υπάλληλους απο την αγγλια?πως?και να πω οτι σαν χωρα παραγουμε κατι,,,τιποτα δεν παραγουμε...μονο τα αγροτικα προιοντα..που και αυτα πανε κατα διαολου...
    το μεγαλο προβλημα της ελλαδας ειναι οι δημοσιοι υπαλληλοι...εχει τους διπλους αποτι χρειαζεται...
    ειμαι σιγουρος οτι ολοι σας εδω μεσα ξερετε τουλαχιστον απο 5 ο καθενας δημοσιους υπάλληλους που ειναι ο ορισμος"τα ξυνω"
    (βεβαια υπαρχουν και οι φιλοτιμοι δημοσιοι υπαλληλοι και ειναι εξισου πολλοι)
    μην μ πειτε οτι δεν ειχατε ποτε καθηγητη π δεν βαριοταν να κανει μαθημα?
    δημοσιο υπαλληλο που σας εσπασε τα νευρα και δεν ηθελε να σας εξυπηρετησει
    μην μ πειτε οτι δεν ξερετε τουλαχιστον ενα που να εχει διοριστει με ρουσφετι..
    ποσα ακουγονται σημερα για τους εργαζομενους στον οσε..καταχρεωσαν το δημοσιο
    ολοι κοιταμε να βολευτουμε στο δημοσιο εκει αποβλεπουμε(και γω ο ιδιος)
    Η ελλαδα δεν σηκωνει-δεν αντεχει αλλους δημοσιους υπαλληλους
    ολες οι κυβερνησεις τα προηγουμενα χρονια διοριζαν αβερτα
    Μην πω τιποτα για τα επιδοματα....δεν αναφερομαι καν σε αυτα...
    εκει χανει τα λεφτα η ελλαδα...εκει βρισκεται το ελλειμα
    Και πανε ολοι να χτυπησουν τους ελευθερους επαγγελματιες,τον ξυλουργο τον ηλεκτρολογο,τον υδραυλικο τον μεροκαματιαρη....που δεν ξερει αν αυριο θα εχει δουλεια δεν κυκλοφορουν ολοι αυτοι με πορσε-
    να φερω και ενα παραδειγμα...εγω και η παρεα μ ειμαστε 10 παιδια....και οι 9/10 γονεις(μανα-πατερας) δουλευουν στο δημοσιο-βγαλτε συμπερασμα...
    τι στο καλο εχουμε και χρειαζομαστε τοσο προσωπικο περισσοτερο και απο την αγγλια ξαναλεω?
    γιαυτο δεν υπαρχει σαλιο στα ταμια...δεν φτανουν τα χρηματα να πληρωθουν ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι

    αφου ειναι κοινο μυστικο οτι επι σειρα ετων ολες οι κυβερνησεις για κομματικα συμφεροντα διορισαν την ελλαδα ολη..και ο τσοπανης εγινε δημοσιος υπαλληλος με 0 προσοντα

    Κυριοι δεν παραγουμε τιποτα..τιποτα...γιαυτο υπαρχει το ελλειμμα...
    και αυτοι π εχουν την πορσε και τη φεραρι φορολογουνται απο το νομο(ολα τα αμαξια πανω απο 2000cc και 50000 εργοστασιακη αξια φορολογουνται)
    γιατι να μπουν τεκμηρια και στα αλλα κατω απο 2000cc..τι φταιει ο φοιτητης?τι φταιει ο οικογενειαρχης να πληρωσει τα λεφτα που αυτοι φαγανε?

    ολοι οι πολιτικοι ξερουν οτι τα χρηματα φευγουν απο κακοδιαχειριση ρουσφετια και αλλες μαλαγανιες///αλλα ο ευκολος στοχος ειναι ο ελευθερος επαγγελματιας και η φοροδιαφυγη εκει θελουν να στρεψουν την κοινη γνωμη και τα καταφερνουν
    μας μαδανε στους φορους

    κουραστηκα

    Φίλε μου, με κανένα ίχνος ειρωνείας ή αμφισβήτησης, ξέρεις τι είναι τα τεκμήρια και ποιούς αφορούν? Γιατί νομίζω ότι μπλέκουμε άσχετα μεταξύ τους πράγματα και πάμε όλα να τα ρίξουμε σε ένα κακό κράτος που ξέρει μόνο να μας εκμεταλλεύεται και να μας τα τρώει, χωρίς να έχουμε δει ποτέ το τι μερίδιο ευθύνης έχουμε εμείς οι ίδιοι γι'αυτή την κατάσταση. Λες, "γιατί να μπουν τεκμήρια στα κάτω από 2000 κυβικά και τι φταίει ο φοιτητής". Είπε κανείς ότι φταίει ο φοιτητής? Τα τεκμήρια θα πιάσουν τον φοιτητή και τον χαμηλόμισθο? Νομίζεις ότι αν ένας οικογενειάρχης έχει ένα αυτοκίνητο 2.000 κυβικών, το οποίο δικαιολογείται από το μισθό του, θα πληγεί από τα τεκμήρια? Όχι φυσικά. Ένας οικογενειάρχης όμως που δηλώνει εισόδημα 6-7000 ευρώ το χρόνο και έχει αυτοκίνητο αξίας 60-70 χιλιάδων ευρώ, θα κληθεί να αποδείξει το που βρήκε τα χρήματα και αν δε μπορεί να το κάνει (όπως δε θα μπορούν να κάνουν τα περισσότερα λαμόγια που ζουν παρασιτικά στις πλάτες του Έλληνα φορολογούμενου) θα κληθεί να πληρώσει και μάλιστα τσουχτερά. Φαντάζομαι ότι δε διαφωνείς με κάτι τέτοιο. Εσύ φυσικά κι εγώ και ο καθένας μας που έχει βγάλει με νόμιμο τρόπο τα χρήματά του, δεν έχει να φοβηθεί απολύτως τίποτα από τα τεμκήρια, αφού η περιουσία του θα εκπίπτει από το μισθό του κλπ. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί τόση υστερία για ένα μέτρο που πλήγει σχεδόν αποκλειστικά τους παράνομους και τους φοροδιαφεύγοντες και έπρεπε να μας βρίσκει όλους σύμφωνους (αν εφαρμοστεί δίκαια που ελπίζω ότι θα γίνει). Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα στο μυαλό μας και μετά να λέμε ότι "γιατί να πληρώσω?" τη στιγμή που με το μέτρο αυτό, αυτοί που θα πληρώσουν κυρίως είναι οι απατεώνες και οι καταχραστές.

    Επίσης, δεν έχω πρόβλημα να συμφωνείς η να διαφωνείς μαζί μου για το ποιο είναι το πρόβλημα της οικονομίας και αν φταίει το κράτος ή όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες φοροδιαφεύγουν, γιατί πολύ απλά φταίνε και οι δύο. ΑΛΛΑ. Υπάρχουν κάποιοι αριθμοί που καλώς ή κακώς δε μπορούν να διαψευστούν και λένε ότι "οι μισθωτοί και συνταξιούχοι δηλώνουν το 74% του συνολικού εισοδήματος φυσικών προσώπων, ενώ οι ελεύθεροι επαγγελματίες μόλις το 4%" (ανάλυση του ΣΕΒ με βάση τα στοιχεία του Υπ. Οικονομικών για το 2009). Βλέπεις τώρα τις ευθύνες των ελεύθερων εργαζομένων (που φοροδιαφεύγουν) για την κατάσταση της χώρας μας? Το δημόσιο λοιπόν, συμφωνώ με όλους όσους λένε ότι δε δουλεύει σωστά, δεν είναι αποδοτικό, είναι υπεράριθμο κλπ, είναι όμως αυτό που σε μεγάλο βαθμό στηρίζει την οικονομία, είτε το παραδεχόμαστε, είτε όχι. Η φοροδιαφυγή, που είναι ο βραχνάς της οικονομίας μας, τροφοδοτείται σχεδόν αποκλειστικά από τους ελεύθερους επαγγελματίες. Αν δεν το βλέπουμε ή δεν το παραδεχόμαστε, πολύ απλά εθελοτυφλούμε. Το κράτος, πρέπει να καταβάλλει πάσα δυνατή προσπάθεια για την καλύτερη και πιο προσοδοφόρα λειτουργία του κρατικού μηχανισμού, αλλά και (ακόμα περισσότερο) για την πάταξη της φοροδιαφυγής και τα τεκμήρια είναι ένα μέτρο που προς τα εκεί στοχεύει και αν λειτουργήσει σωστά, μπορεί να αποδώσει πολλά. Και όταν θέλουμε ένα κοινωνικό κράτος, καταλαβαίνει κανείς ότι οι κρατικές δαπάνες πρέπει να είναι μεγάλες, αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση (ανέργους, πολύτεκνους, χαμηλοεισοδηματίες, νέους εργαζομένους, άτομα μεγάλης ηλικίας κλπ) και όχι συνεχώς να τις περικόπτουμε για να περιορίσουμε το έλλειμμα, τη στιγμή που τα μέτρα αυτά, εκτός από τα κοινωνικά προβλήματα που δημιουργούν, αποδίδουν ελάχιστα σε σχέση με την πάταξη (μέρους έστω) της φοροδιαφυγής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνω σε τιποτα απ'οσα ολες . Σιγουρα εχουν καλύτερη παιδεια απο εμας στην Γερμανια και καλύτυερο συστημα υγείας και τρελους δρόμους που μονο στο playstation θα δουμε εμεις . Υπηρξαν στιγμες που θα ηθελα να ζω τουλαχιστον στην Γερμανια αλλα υπαρχουν και λογοι που ΜΟΝΟ στηνΕλλαδα τους βρισκεις και δεν θα φυγω ποιτε . Ο μεγαλύτερος και ο σοβαροτερος λογος που δεν θα φυγω ποτε ειναι γιατι αγαπω την Ελλαδα . Οπως λοιπον και να ειναι η πατριδα μου ΠΟΤΕ δεν θα ντραπω που ειμαι Ελληνας και που ζω στην Ελλαδα . Προφανως εχεις παει στη Γερμανια και εχεις δει ... Δεν λεω ..Ολα ομορφα και ωραια ... Ζωή ομως και γινομαι πιο συγκεκριμένος ...ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ για τις υπηρεσιες που παραπάνω ανεφερες .... Μιλαω για ΖΩΗ ... Ζωή σημαίνει να ζω καθημερινα ωραια ..Οχι να κοιμαμαι τυφλα απο τις μπυρες και αποψε απο τις 8 για να παω νωρις αυριο στην δουλεια μου ωστε να γυρισω το μεσιμερι σπιτι μου , να φαω , να παω μεχρι την μπυραρια να γινω ντιρλα και μετα νανι παλι απο τις 8 για να ερεθ η επομενη ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ .... Ζωη στην Ελλαδα ΟΛΟΙ ξερουμε τι σημαίνει και ΔΕΝ νομιζω να την ξερει και κανενας στην Γερμανια αυτη τη λεξη εεεε ???
    Ξαναλέω ... Τους βγαζω το καπελο σε πολλα θεματα και στα περισσοτερα απο οσα παραπάνω ανεφερες και θα ηθελα η πατριδα μου να μπορει να τους συναγωνιστει ... Οχι να αφησω την πατριδα μου για να τα ζησω ομως ... Ποσο μαλλον να ντρεπομαι που ζω στην Ελλαδα ....

    Ξαναλεω ...Συγνωμη αλλα με βιδωνει ασχημα το " ντρεπομαι για την Ελλαδα " και ποσο μαλλον για το " ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας " ....
    Για μενα οποιος το αναφερει .... Η Ολυμπιακή και η Aegean πλέον εχει , για εξωτερικο , φτηνα εισητηρια ... Απο 9 ευρω ... Μαζι με το εισητηριο μπορω να του πληρωσω και το καφεδακι για οση ωρα θα περιμενει στο αεροδρομιο να φυγει .

    Τέλος, Ε39COMP, αυτά που λες για τη Γερμανία και την Ελλάδα, είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, υπεραπλουστευτικά και αβάσιμα, σε βαθμό που αγγίζουν τη μεροληψία. Δεν μεθούν συνέχεια οι Γερμανοί φίλε μου, ούτε το μόνο που κάνουν είναι δουλειά, μπυραρία ύπνος στις 8. Μη δαιμονοποιούμε καταστάσεις που δεν ξέρουμε, ή ξέρουμε επιφανειακά. Εκτός αυτού, ποιά είναι η ζωή του Έλληνα που εκθειάζεις, χωρίς όμως να συγκεκριμενοποιείς? Ο χαμηλότερος μισθός της Ε.Ε., ή μήπως οι πανάκριβες τιμές, το ακριβό και χαμηλό επίπεδο ζωής, οι δυσανάλογοι φόροι, η ελλιπής παιδεία και νοσοκομειακή περίθαλψη και όλα τα υπόλοιπα "αγαθά" που μας προσφέρει η χώρα μας? Αν εννοείς τον ήλιο και τη θάλασσα, μαζί σου, αλλά δεν επαρκούν. Επίσης, αν εννοείς τη μεγάλη ζωή (μπουζούκια, πολυτελή εστιατόρια κλπ) να σου πω ότι είναι για την πλειοψηφία των συμπολιτών μας είδος πολυτελείας και όπως λέει και ο λαός, από πίτα που δεν τρώς... Κοινώς, η υποτιθέμενη καλύτερη ζωή που ζούμε στη χώρα μας, είναι μονάχα ένας μύθος που αποτελεί πραγματικότητα για τους ελάχιστους έχοντες. Μέχρι η χώρα αυτή να γίνει ένα σύγχρονο, ευνομούμενο κράτος, με όραμα και αξίες που να τις μεταδίδει στους πολίτες του, με κοινωνικό πρόσωπο και σεβασμό προς όλους, μπορεί ο καθένας μας να επικρίνει, να αγανακτίζει, να κατηγορεί και φυσικά και να ντρέπεται. Κανείς δεν μπορεί να το απαγορεύσει αυτό σε κανένα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, πόσο μάλλον όταν η κατάσταση στη χώρα μας απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί έστω και μέτρια και αυτό δεν πρέπει να το παραβλέπει κανείς, άσχετα από την αγάπη που μπορεί να της τρέφει, κάτι που αφορά μόνο τον ίδιο και σε καμία περίπτωση το κοινωνικό σύνολο, αφού οι ανθρώπινες αξίες και τα ιδεώδη είναι πανανθρώπινα και υπερεθνικά. Από εκεί και πέρα, επανέρχομαι σε αυτό που είπα στην αρχή, ότι όλοι φέρουμε μερίδιο ευθύνης (όχι στον ίδιο βαθμό φυσικά) για την κατάσταση αυτή και από όλους μας εξαρτάται η ανάκαμψη και η μακροημέρευση της Ελλάδας, χωρίς τυμπανοκρουσίες και αόρατους εχθρούς. Ας αφήσουμε τους πολίτες των άλλων χωρών να ζουν-επιζούν-φυτοζωούν (και ό,τι άλλο πιστεύει ο καθένας ότι κάνουν) στις χώρες τους και ας κοιτάξουμε με σοβαρότητα και ειλικρίνεια το τι γίνεται εδώ και το πως μπορούμε να επιτύχουμε ένα καλύτερο αύριο...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Dimitrios (03-02-10), Monsta (02-02-10), sierra (02-02-10)

  7. #35
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E39COMP Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Οχι να κοιμαμαι τυφλα απο τις μπυρες και αποψε απο τις 8 για να παω νωρις αυριο στην δουλεια μου ωστε να γυρισω το μεσιμερι σπιτι μου , να φαω , να παω μεχρι την μπυραρια να γινω ντιρλα και μετα νανι παλι απο τις 8 για να ερεθ η επομενη ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ....

    Ζωη στην Ελλαδα ΟΛΟΙ ξερουμε τι σημαίνει και ΔΕΝ νομιζω να την ξερει και κανενας στην Γερμανια αυτη τη λεξη εεεε ???
    .
    Ρε συ μη μπερδεύεσαι.

    Ο Γερμανός μπορεί να πάει στη μπυραρία να γίνει ντίρλα και στην Ελλάδα που θα ρθει το καλοκαίρι διακοπές τις ίδιες μ@λ@κίες θα κάνει, αλλά πόσους Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό ξέρεις να έχουν αυτό το τρόπο ζωής?

    Οι πιο πολλοί είναι σκληρά εργαζόμενοι, οικογενιάρχες και πλάϊ τους στέκεται και το κράτος με όλες τις παροχές που τους δίνει αφού είναι έντιμοι και πληρώνουν τους φόρους τους.

    Πρόσφατα διάβασα ότι Έλληνας επιχειρηματίας που ζει στη Γερμανία έκανε τα χαρτιά του για σύνταξη ο άνθρωπος και καποια στιγμή του έρχεται και μια ειδοποίηση, πάει λοιπόν να δει τι ήτανε και τελικά του βγάλανε έξτρα μπόνους ποσό στη σύνταξή του (άλλη 1/2), επειδή πάντοτε πλήρωνε τις υποχρεώσεις του στην ώρα του.

    Τι να λέμε τώρα δηλαδή?? Εδώ τι θα σου δίνανε?? Άντε μη πω τι....και είμαστε και εκτός θέματος τόση ώρα....

  8. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    sierra (02-02-10)

  9. #36
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω με τον monsta

    Εχω ζησει εξωτερικο και υπαρχει χαοδης διαφορα μεταξυ ευρωπης-ελλαδας..

    Σαν τροπος ζωης η ελλαδα ειναι αρκετα καλυτερη αλλα σαν οργανωση και υποδομη ειμαστε πισω..

    Γιατι ο δημοσιος υπαλληλος να ειναι μονιμος?Πως να προσφερει οταν επαναπαυεται και δεν του καιγεται καρφι?
    Γιατι ΤΟΣΟΙ δημοσιοι υπαλληλοι??

    Ειμαι πιτσιρικας ακομη και παντου κυριαρχει το μοτο "Μπες στο δημοσιο να εχεις το κεφαλι σου υσηχο".Πραγματικα δεν θελω να γινω δημοσιος υπαλληλος και ας εχει τα πλεονεκτηματα του αλλα θελω μια δουλεια με το δικο μου ωραριο.Το ξερω δεν ειναι ολα ροδινα,ουτε και αυτοματος θα βγαλω τα αντερα μου.Το θεμα ειναι οτι το κρατος με αυτη τη φορολογηση με ωθει ουσιαστικα να γινω δημοσιος υπαλληλος..

    Μια πολυ απλη περιπτωση: Φιλος φιλου που ο πατερας του εργαζεται σε υπουργειο πηρε υπολογιστη αξιας 4000 ευρω και μαντεψτε ποιος το πληρωσε..
    Το κρατος φυσικα..

    Οι φοροδιαφυγη υπαρχει στην ελλαδα ,θα μου πεις και που δεν υπαρχει?.Το θεμα ειναι οτι οι ιδιοι υπουργοι και τα συναφια τους,με τα 1002 επιδοματα, με τις 1000 φοροελαφρυνσεις και τις μιζες ειναι αυτοι που τρωνε τα λεφτα και αδειαζουν τα ταμεια..Ας ειναι αυτοι "καθαροι" και τοτες θα ειμαι και εγω "καθαρος" απεναντι τους..

  10. #37
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    να πω και εγω με τη σειρα μου,οτι αν ερθουν τα τεκμηρια,να ερθουν με βαση τις πραγματικες αξιες.......
    δηλαδη αν καποιος πηρε μεταχειρισμενη μια 740,15ετιας, που καινουρια κοστιζε 100.000 ευρω,η οποια ειναι 4000 κυβικα οπου η αξια της σημερα ειναι 15-20 χιλιαδες ευρω θα εχει τεκμηριο μεγιστανα????......θα ληφθουν υποψην τα κυβικα??....η αρχικη του αξια???τι???
    δηλαδη π.χ. ενας που αγοραζει ενα οπελ ινσινια 1600 τουρμπο και δινει 25-28 χιλιαδες ευρω,επιδη ειναι 1600 ειναι ''φτωχομπινες'' και καποιος που εδωσε 15 χιλιαδες και πηρε την 7αρα που ειπαμε πριν....ειναι μεγιστανας??????
    το ιδιο μπορω να πω και για τα ακινητα,τα σκαφη και πολλα αλλα.

  11. #38
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για ποιά μέτρα αντιπαρατιθέμεθα ωρέ φίλοι? Ξέρουμε το περιεχόμενό τους?

  12. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο individual Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω και εγω με τη σειρα μου,οτι αν ερθουν τα τεκμηρια,να ερθουν με βαση τις πραγματικες αξιες.......
    δηλαδη αν καποιος πηρε μεταχειρισμενη μια 740,15ετιας, που καινουρια κοστιζε 100.000 ευρω,η οποια ειναι 4000 κυβικα οπου η αξια της σημερα ειναι 15-20 χιλιαδες ευρω θα εχει τεκμηριο μεγιστανα????......θα ληφθουν υποψην τα κυβικα??....η αρχικη του αξια???τι???
    δηλαδη π.χ. ενας που αγοραζει ενα οπελ ινσινια 1600 τουρμπο και δινει 25-28 χιλιαδες ευρω,επιδη ειναι 1600 ειναι ''φτωχομπινες'' και καποιος που εδωσε 15 χιλιαδες και πηρε την 7αρα που ειπαμε πριν....ειναι μεγιστανας??????
    το ιδιο μπορω να πω και για τα ακινητα,τα σκαφη και πολλα αλλα.
    Φυσικα και υπολογιζεται η παλαιοτητα και μειωνεται αναλογως ...τουλαχιστον ετσι ηταν πριν το 2003 που ισχυε το μετρο!!!

    Για το rx8 που κανει και καμια σαρανταρα και ειναι 1400 cc?!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 02-02-10 στις 22:29

  13. #40
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο individual Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω και εγω με τη σειρα μου,οτι αν ερθουν τα τεκμηρια,να ερθουν με βαση τις πραγματικες αξιες.......
    δηλαδη αν καποιος πηρε μεταχειρισμενη μια 740,15ετιας, που καινουρια κοστιζε 100.000 ευρω,η οποια ειναι 4000 κυβικα οπου η αξια της σημερα ειναι 15-20 χιλιαδες ευρω θα εχει τεκμηριο μεγιστανα????......θα ληφθουν υποψην τα κυβικα??....η αρχικη του αξια???τι???
    δηλαδη π.χ. ενας που αγοραζει ενα οπελ ινσινια 1600 τουρμπο και δινει 25-28 χιλιαδες ευρω,επιδη ειναι 1600 ειναι ''φτωχομπινες'' και καποιος που εδωσε 15 χιλιαδες και πηρε την 7αρα που ειπαμε πριν....ειναι μεγιστανας??????
    το ιδιο μπορω να πω και για τα ακινητα,τα σκαφη και πολλα αλλα.
    Ακριβώς!

    Αυτό που πρέπει να λάβουν υπόψη τους (τους το φωνάζουν τόσα χρόνια τώρα) είναι η ΑΞΙΑ του αυτοκινήτου και όχι τα κυβικά του.

    Και αν ο Παπαντρέου θέλει να είναι δίκαιος όπως τόσο καιρό υποστηρίζει, πρέπει επιτέλους να αλλάξει αυτό το θεσμό.

Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP