Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 61

Θέμα: Βάψιμο; Προετοιμασία / Υλικά / Στέγνωμα!!!

  1. #31
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fad3In Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μου λειπει ο ειδικος αν ειναι να κοιταζει να μου φαει χρηματα!

    Ν.
    Ποιος μίλησε για να σου φάει χρήματα? Δεν είναι όλοι πονηροί. Υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες, λίγοι μεν, αλλά υπάρχουν ακόμα.

    Αυτό που λέω είναι, ότι το μάτι ενός ειδικού μπορεί να δει τις ατέλειες καλύτερα από κάποιον που η φανοποιεία / βάψιμο δεν είναι η δουλειά του.

    Ξαναλέω ότι μιλάμε για 'παροχή υπηρεσίας' και από τη στιγμή που τα συνεργεία δεν πουλάνε .....πλυντήρια ρούχων ή ψυγεία, λογικό είναι να υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμές και στη ποιότητα εργασίας.

    Όποιος θέλει καταλαβαίνει...

  2. #32
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ο μύθος 'φθηνός & καλός' στο επάγγελμά μας τουλάχιστον,έχει καταρριφθεί.

    Και ο μύθος "ακριβός και καλός" επίσης έχει καταρριφθεί.

    Το ακριβός δε συνεπάγεται αυτομάτως οτι είναι και καλός,οπως επίσης το φτηνός δε συνεπάγεται αυτόματα με το κακός!

  3. #33
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το ακριβός δε συνεπάγεται αυτομάτως οτι είναι και καλός,οπως επίσης το φτηνός δε συνεπάγεται αυτόματα με το κακός!
    Αγαπητέ φίλε,

    Δε διαφωνώ καθόλου σε αυτό. Ελεύθερη αγορά είναι και ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του. Προσφορά και ζήτηση.

    Άλλωστε το 'εύκολο' είναι να κερδίσεις πελατεία μειώνοντας τις τιμές σου. Να μπεις στην αγορά 'σπάζωντας' τις τιμές. Να κάνεις πόλεμο στους ίδιους τους συναδέλφους σου και στο κλάδο σου. Εντελώς λάθος στρατηγική στην υγιή ανάπτυξη και επιβίωση μίας επιχείρησης, που δεν θα την αναπτύξω εδώ. Και βέβαια άπειρα τα παραδείγματα εκείνων που έχουν φουντάρει, ακολουθώντας αυτό το μοντέλο λειτουργίας.

    Το 'δύσκολο' από την άλλη πλευρά, είναι να μπορέσεις να κρατήσεις τις τιμές σου σε ανταγωνιστικό επίπεδο, προσφέροντας ταυτόχρονα στο πελάτη ένα υψηλό επίπεδο υπηρεσιών.

    Αν καταφέρει μία επιχείρηση να κερδίσει και να διατηρήσει πελατεία με αυτό το τρόπο, εκτός από κερδοφόρα δεν έχει να φοβάται ποτέ κανέναν.

    Ας επιστρέψουμε στο αρχικό μας θέμα...

    Άλλες απορίες περί βαψίματος ??? Anyone ???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 12-06-10 στις 00:09

  4. #34
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φιλε Monsta, μιας και αυτες τις μερες θα παω το αμαξι μου για ολικο εξωτερικο βαψιμο, θα ηθελα την γνωμη σου αν αξιζει να βγαλω και το εμπρος παρμπριζ η οχι, Απο το αμαξι θα βγουν τα παντα προφυλακτηρες, φωτα, πλαστικα, ολα τα λαστιχα που βγαινουν απο πορτες παραθυρα και πισω τζαμι, το πλαστικο γυρω απο τον "νεροχυτη" κλπ.
    Ο φιλος που θα μου το βαψει μου ειπε στην ιδια ερωτηση οτι και να μην βγει το εμπρος παρμπριζ δεν θα εχω προβλημα μιας και θα σηκωσει το λαστιχο με ενα "κορδονι" οποτε το νεο χρωμα θα ειναι μεσα στο λαστιχο, απο την αλλη βλεπω οτι ειναι πολυ μικρο το περιθωριο να σηκωθει το λαστιχο, ειδικα γυρω απο τις εμπρος κολωνες.
    Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου αξιζει να αλλαξω παρμπριζ?

  5. #35
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Monsta, μιας και αυτες τις μερες θα παω το αμαξι μου για ολικο εξωτερικο βαψιμο, θα ηθελα την γνωμη σου αν αξιζει να βγαλω και το εμπρος παρμπριζ η οχι, Απο το αμαξι θα βγουν τα παντα προφυλακτηρες, φωτα, πλαστικα, ολα τα λαστιχα που βγαινουν απο πορτες παραθυρα και πισω τζαμι, το πλαστικο γυρω απο τον "νεροχυτη" κλπ.
    Ο φιλος που θα μου το βαψει μου ειπε στην ιδια ερωτηση οτι και να μην βγει το εμπρος παρμπριζ δεν θα εχω προβλημα μιας και θα σηκωσει το λαστιχο με ενα "κορδονι" οποτε το νεο χρωμα θα ειναι μεσα στο λαστιχο, απο την αλλη βλεπω οτι ειναι πολυ μικρο το περιθωριο να σηκωθει το λαστιχο, ειδικα γυρω απο τις εμπρος κολωνες.
    Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου αξιζει να αλλαξω παρμπριζ?
    Πολύ σωστός ο μάστοράς σου που θα κάτσει να τα ξηλώσει όλα. Έτσι πρέπει!

    Πράγματι στο εμπρός παρπρίζ εφαρμόζει ειδικό κορδονάκι ώστε να σηκωθεί το λάστιχο και να περάσει το βερνίκι από μέσα για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά. Δεν έχω δει το περιθώριο στα 36 (φαντάζομαι) αλλά δεν χρειάζεται παρά ελάχιστα χιλιοστά, οπότε αν σου είπε ότι δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα κάτι θα ξέρει.

    Γνώμη μου λοιπόν να μην αλλάξεις παρπρίζ, εκτός κι αν είναι ήδη σημαδεμένο από εκατοντάδες πετραδάκια από την εθνική οδό...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 12-06-10 στις 00:40

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    joseph (12-06-10)

  7. #36
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στην παροχη υπηρεσιων ο καθενας εκτιμα και κοστολογει την δουλεια του ο ιδιος.
    Οι παραγοντες που επιδρουν στη διαμορφωση της τελικης τιμης ειναι πολλοι και δεν ειναι απαραιτητα μονο το κοστος των υλικων ή οι εργατωρες.
    Αλλα διαφοροι οπως πελατολογιο,φημη,τοποθεσια και φυσικα οι νομοι της αγορας.
    Η δε σχεση ποιοτητας τιμης κατι που τον τελευταιο καιρο εχει ξεφυγει στα παντα, ειναι αυτη που θα σταθεροποιηση στο αμεσο μελλον τους σωστους επαγγελματιες απο τους σκιντζηδες.
    Ο ακριβος δεν ειναι θεσφατον οτι ειναι και καλος και φυσικα ουτε το αντιθετο.
    Οι μυθοι ειδικα σε αυτο το επαγγελμα ειναι πολλοι και οποιος γνωριζει εστω και λιγα καταλαβαινει...ειδικα με τα επισημα!
    Ολοι προσπαθουν να επιβιωσουν και σιγουρα η οικονομικη κριση θα τους επηρεασει ολους,αυτοι ομως που θα εχουν και αυριο ειναι οσοι με ανταγωνιστικη πραγματικα τιμη (που προσαρμοζεται στις συνθηκες της οικονομιας)κρατησουν υψηλα την προσφερομενη ποιοτητα.

  8. #37
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ στα περισσότερα που λες Νίνε, μόνο που τούτη η δουλειά είναι λίγο διαφορετική. Και επειδή βλέπω πως γνωρίζεις, φανταζομαι πως αντιλαμβάνεσαι και τι θέλω να πω. Δημιουργείς όμως (ίσως) λάθος εντυπώσεις, σε κόσμο που (ίσως) δεν γνωρίζει όσα εγώ και συ στο επάγγελμα.

    Να σου δώσω και ένα παράδειγμα:

    Λίγες μόλις ώρες πριν, η γυναίκα μου πλήρωσε στα Άνω Μερά (κwλοχώρι) στη Μύκονο, 72 ευρώ σε ταβέρνα για να φάνε τρία άτομα, τρία κυρίως πιάτα, δύο σαλάτες και τρεις κόκα κόλες. Πάνε καλούα ρε τα άτομα εκεί πέρα ??????? Και όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε τη χάλια ποιότητα στο φαγητό. Εύκολα.


    Στη φανοποιεία / βαφή όμως, ξέρεις πόσοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα ? Εγώ ας πούμε θεωρώ απαράδεκτο να βλέπω μέσα από το βαμμένο φτερό / καπό, τις γραμμές από το 80άρι, επειδή βαριόντουσαν να τις γλυκάνουν πριν συνεχίσουν με αστάρι. Και επιπλέον όλη η πάντα να είναι μέσα στα 'κύματα'. Σε Α5 καινούριο κιόλας ? Στην αντιπροσωπεία κιόλας ? Όχι ρε γμτ !!! Και ο πελάτης να μη βλέπει τίποτα ???? Να μου λέει 'μια χαρά είναι!' Με νιώθεις τι λέω ??? Και αυτή είναι η άλλη άκρη του νομίσματος. Γιατί και ακριβά πληρώθηκαν και σκ@τ@ δουλειά έκαναν.

    Γι αυτό επίσης διαμαρτύρομαι όταν ακούω τιμές χώμα από διάφορους 'αλεξιπτωτιστές', χωρίς όμως αυτό να σημαίνει (όπως είπα και πριν)ότι δεν υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες στο χώρο μας. Απλά λέω πως δεν έχουν όλοι την ικανότητα να κρίνουν μια δουλειά και επειδή ακούμε μια χαμηλή τιμή κάνουμε τρελό πάρτυ και βγάζουμε όλους τους υπόλοιπους....απατεώνες.

    Σίγουρα ο χώρος (όπως και πολλοί άλλοι) χρειάζεται ξερκαρτάρισμα και εν όψη της οικονομικής κρίσης θα κάνει πολύ καλό στους σωστούς επαγγελματίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 12-06-10 στις 01:14

  9. #38
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οσο αναφορα τις τιμες, σε κουβεντα που ειχα με το παιδι που θα μου φτιαξει το αμαξι, και σαν φιλοι που ειμαστε , μου ειχε πει το εξης, για ολικο με γδυσιμο τα παντα, οι τιμες του ειναι γυρω στα 1800 με 2000, αλλα το αμαξι ειναι σαν εργοστασιο.
    Επισεις μιας και εχουμε παει πολλες φορες μαζι να παρει υλικα κλπ, αυτο που εχω δει ειναι οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις τιμες των υλικων βερνικια πχ, κλπ, με συνεπεια να γλιτωσει καποιος 150-200 ευρω στιν τιμη με φθηνα υλικα, αλλα σε συντομο χρονο θα τα "πληρωσει" παλι.
    Και εδω υπαρχουν "μαγαζια' που βαφουν φτηνα, αλλα ακομα και εγω που δεν ειμαι τις δουλειας βλεπω την διαφορα απο αλλους σοβαρους, πχ "γελια" στην λαμαρινα, βαμενα πλαστικα, μπιμπικια κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joseph : 12-06-10 στις 01:17

  10. #39
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στη φανοποιεία / βαφή όμως, ξέρεις πόσοι έχουν μαύρα μεσάνυχτα ? Εγώ ας πούμε θεωρώ απαράδεκτο να βλέπω μέσα από το βαμμένο φτερό / καπό, τις γραμμές από το 80άρι, επειδή βαριόντουσαν να τις γλυκάνουν πριν συνεχίσουν με αστάρι. Και επιπλέον όλη η πάντα να είναι μέσα στα 'κύματα'. Σε Α5 καινούριο κιόλας ? Στην αντιπροσωπεία κιόλας ? Όχι ρε γμτ !!! Και ο πελάτης να μη βλέπει τίποτα ???? Να μου λέει 'μια χαρά είναι!' Με νιώθεις τι λέω ??? Και αυτή είναι η άλλη άκρη του νομίσματος. Γιατί και ακριβά πληρώθηκαν και σκ@τ@ δουλειά έκαναν.

    .

    Σίγουρα ο χώρος (όπως και πολλοί άλλοι) χρειάζεται ξερκαρτάρισμα και εν όψη της οικονομικής κρίσης θα κάνει πολύ καλό στους σωστούς επαγγελματίες.
    Αυτο ακριβως εννοουσα περι μυθων...

  11. #40
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο αναφορα τις τιμες, σε κουβεντα που ειχα με το παιδι που θα μου φτιαξει το αμαξι, και σαν φιλοι που ειμαστε , μου ειχε πει το εξης, για ολικο με γδυσιμο τα παντα, οι τιμες του ειναι γυρω στα 1800 με 2000, αλλα το αμαξι ειναι σαν εργοστασιο.
    Επισεις μιας και εχουμε παει πολλες φορες μαζι να παρει υλικα κλπ, αυτο που εχω δει ειναι οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες στις τιμες των υλικων βερνικια πχ, κλπ, με συνεπεια να γλιτωσει καποιος 150-200 ευρω στιν τιμη με φθηνα υλικα, αλλα σε συντομο χρονο θα τα "πληρωσει" παλι.
    Και εδω υπαρχουν "μαγαζια' που βαφουν φτηνα, αλλα ακομα και εγω που δεν ειμαι τις δουλειας βλεπω την διαφορα απο αλλους σοβαρους, πχ "γελια" στην λαμαρινα, βαμενα πλαστικα, μπιμπικια κλπ.
    Εεεεεμ αυτά προσπαθώ να εξηγήσω ρε Joe......

    ΥΓ: Η τιμή που σου είπε είναι μια χαρούλα και μη ξεχνάς πως είσαι και επαρχία = χαμηλότερα ενοίκια κτλ

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP