Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Μετανάστευση GO WEST

Ψήφισαν
150. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Yey(ναι)

    91 60,67%
  • Nay(όχι)

    24 16,00%
  • Δεν εγκαταλείπω αυτή τη λαμπρή χώρα, αλλά το σκέφτομαι

    24 16,00%
  • Δεν το έχω σκεφτεί ως τώρα και δεν με απασχολεί

    11 7,33%
Σελίδα 3 από 59 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 581

Θέμα: Μετανάστευση

  1. #21
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιλουσα προχτες με μια φιλη στο Columbus, Ohio. Μου εχει ηδη βρει και τι μαγαζι να ανοιξω, γιατι δεν υπαρχει ουτε για δειγμα εκει και θα δουλεψει.
    Πριν καμια 10αρια χρονια, ενας οικογενειακος φιλος μου ειχε προτεινει να μετακομισω στο Michigan, να μου μαθει τις δουλειες του (εστιατοριο και εμποριο) και να μου τα μεταβιβασει ολα σιγα σιγα, αφου τα παιδια του δε γουσταραν. Τοτε ειχαμε δουλεια στην Ελλαδα και εβγαζα καλα φραγκα, οποτε αρνηθηκα. Τωρα εχω μετανιωσει πικρα, αλλα Θεος σχωρεστον τον Γιωργο...
    Θα εφευγα χαλαρα παντως για Αμερικα, πλεον. Τωρα το ποσο φτηνη ειναι η ζωη εκει, σηκωνει συζητηση πιστευω.
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  2. The Following User Says Thank You to nfot For This Useful Post:

    Monsta (27-09-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες της ότι σύντομα τον καλύτερο φρέντο καπουτσίνο που θα μπορεί να πληρώσει (σε δραχμες) θα τον πίνει στου Βασίλη987 ...


    Θες να πεις κάτι ????????????????????

    Δεν τον κάνω καλό??????

    Δοκιμάσατε????????



  4. The Following User Says Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    PANOS-E60 (27-09-11)

  5. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα το ποσο φτηνη ειναι η ζωη εκει, σηκωνει συζητηση πιστευω.

    Εκτός από την ιδιωτική ασφάλιση και εκείνη του αυτοκινήτου, όλα τ άλλα είναι φθηνότερα με διαφορά. Και σε μαμούθ συσκευασίες.....έλεος με τα 75ml κολυνό.

  6. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    A8hnaios (30-09-11)

  7. #24
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα ενοικια; Η Ιατρικη περιθαλψη αν δε σε καλυπτει το ταμειο; Τα οδοντιατρικα;
    Δεν εχω ζησει στις ΗΠΑ, αλλα εχω παει αρκετες φορες. Ρουχα, ηλεκτρονικα, αυτοκινητα, βενζινη ειναι τζαμπα, συμφωνω. Το φαϊ στο εστιατοριο ομως;
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  8. #25
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω γεννηθηκα μεταναστης,αφου γεννηθηκα στην Δυτικη (τοτε)Γερμανια το 1966 απο Ελληνες γονεις και ηρθαμε μονιμα Ελλαδα το 1978,..... ηδη 12 χρονων τοτε εβλεπα τους χωματοδρομους στη γειτονια εδω στη Λαρισα και γενικα εναν πολιτισμο που ηταν 50χρονια πισω σε ολα!!!...συγκοινωνια,παιδία,κ υκλοφοριακη αγωγη και πολλα αλλα ηταν ακομη πιο πισω!!!!....δεν μετανοιωσα που ειμαι εδω, αλλα εχω μια περιεργεια ποση διαφορα εχουμε σημερα απο τις ξενες χωρες και ειδικα τις προηγμενες!!!...να εκλεισε η ψαλιδα αραγε ή μειναμε ακομη πιο πισω???

    ...σημειωστε οτι δεν εχω παει ξανα εξωτερικο εκτος απο μια φορα πριν 25χρονια σε 3ημερο Χριστουγεννα στην Σοφια Βουλγαριας....εκει δεν ειναι και τοσο καλα για παντα....μπρρρρρ -20 βαθμοι ειχε τοτε!!!!


    YΣ....δεν θα ψηφησω αν δεν απαντησει και το μελος Fatboy!!!

  9. The Following 2 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    PANOS-E60 (27-09-11), S8N (27-09-11)

  10. #26
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα εφευγα αβλεπι για Γερμανια,Αγγλια..Παρολο που οι γονεις δεν μετανιωσαν που γυρισαμε απο γερμανια φτασανε σε σημειο να λενε τι πατατα καναμε και ηρθαμε..



    Αν το δει το thread ο fatboy τη βαψαμε..Θα βγαλει κανενα νεο φορο για που εγκαταλειπουμε το ελλαδισταν

  11. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    aristent (27-09-11)

  12. #27
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ρε παιδια, ολοι θα φυγουνε ?
    ποιοι θα μεινουν εδω ?
    οι "λαθρομεταναστες" ?

    δεν υπαρχει σωτηρια για την Ελλαδα ?


    (παρολο που θα ητανε πιο ευκολο Αμερικη, θα προτιμουσα Αυστραλια. αλλα θα εξαντλησω πρωτα το "Ελλαδα")
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos1400 : 27-09-11 στις 22:02
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  13. #28
    Εγγραφή
    15-05-11
    Περιοχή
    Garden State
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3.614
    Thanked
    11506
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο Michigan μωρέ ? Τρελάθηκες ? Ψόφο το χειμώνα και ζέστη με 80% υγρασία το καλοκαίρι ??

    Εδώ είσαι. https://www.ca.gov/

    There's no substitude.


    Ειδικά όταν βλέπω τιμές στο real estate σε μία από τις ακριβότερες παραθαλάσσιες περιοχές της Αμερικής να είναι παρόμοιες (ή και φθηνότερες) με Ελλάδα, τότε είναι που σεληνιάζομαι εντελώς.

    https://www.trulia.com/property/3063...iguel-CA-92677
    https://www.trulia.com/property/3063...iguel-CA-92677
    εκτος απο L.A....
    Become the person you would want to have as a friend yourself!!!!!

  14. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ενοικια; Η Ιατρικη περιθαλψη αν δε σε καλυπτει το ταμειο; Τα οδοντιατρικα;
    Δεν εχω ζησει στις ΗΠΑ, αλλα εχω παει αρκετες φορες. Ρουχα, ηλεκτρονικα, αυτοκινητα, βενζινη ειναι τζαμπα, συμφωνω. Το φαϊ στο εστιατοριο ομως;
    Υπάρχουν ντάινερς που τα λένε με 7 δολλάρια τη μπριζόλα με λαχανικά πατάτες και καφέ
    και υπάρχουν και ιταλικά με 5 δολλάρια φουλ μενού.

    υπάρχουν φυσικά και εστιατόρια που δεν φεύγεις με λιγότερα απο 500 τάλαρα για δυο άτομα.

    Δεν λέει κάτι.
    Η βασική διαβίωση είναι φτηνότερη.

    Οσο για την Ιατρική περίθαλψη, χαχαχαχαχα ας γελάσω.
    Πληρώνω με το έτσι γουστάρω 1.200 ευρώ το μήνα κρατήσεις για να πάρω σύνταξη 500 ευρώ στα 70 και αν πάθω κάτι να χώσω φακελλακι;
    Με 15.000 ευρώ, κοντά 18.000 δολλάρια το χρόνο, σε ασφάλεια, στην αμερική νομίζω θα μου πλέναν και το αμάξι.

  15. The Following 5 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    A8hnaios (30-09-11), imolarot (28-09-11), Monsta (27-09-11), Stathis (29-09-11), steliosm46 (20-05-12)

  16. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ενοικια; Η Ιατρικη περιθαλψη αν δε σε καλυπτει το ταμειο; Τα οδοντιατρικα;
    Δεν εχω ζησει στις ΗΠΑ, αλλα εχω παει αρκετες φορες. Ρουχα, ηλεκτρονικα, αυτοκινητα, βενζινη ειναι τζαμπα, συμφωνω. Το φαϊ στο εστιατοριο ομως;
    Ένα ένα.

    Ας ξεκινήσουμε με το γεγονός ότι ο 'μισθός' του μέσου Αμερικάνου είναι πολύ υψηλότερος από του μέσου Έλληνα. Αυτό είναι λοιπόν υπεραρκετό για να καλύψει την όποια διαφορά ενοικίου, αν και το Ohio (Cleveland) δεν φημίζεται για 'ακριβή' πόλη / πολιτεία.

    Ιατρική Περίθαλψη.

    Αυτό είναι κάτι το οποίο διαπραγματεύεσαι με τον εργοδότη. Στη τελευταία μου δουλειά στη Καλιφόρνια ως bookeeper / tax assistant σε εταιρεία που πουλούσε χονδρική computer components, η εταιρεία μας κάλυπτε όλους την ιατρική μας περίθαλψη. Για τα οδοντιατρικά είχα κάνει μόνος μου ξεχωριστή ασφάλιση, η οποία τότε δεν ήταν καθόλου ακριβή.

    Το φαϊ σε εστιατόρια σ αφήνω να συγκρίνεις και να κρίνεις μόνος σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στην Αθήνα, η κατάσταση στις τιμές έχει ξεφύγει εδώ και καιρό. Η 2η περίπτωση είναι κάπως upper scale αλυσίδα εστιατορίων (φέρνει κάπως σε TGIF), αλλά με φοβερό κρέας και σε ποσότητες που εδώ σημαίνει = 2 μερίδες.

    https://www.tastesofgreece.us/
    https://blackangusorlando.com/menu/

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    535xi (13-12-11), A8hnaios (30-09-11), Eleni (27-09-11)

Σελίδα 3 από 59 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP