Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 44

Θέμα: ΤΕΛΙΚΑ... Τι πολίτευμα έχουμε;

  1. #21
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εταιρική ολιγαρχία
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  2. The Following User Says Thank You to yannisv For This Useful Post:

    Panos 316T (16-07-10)

  3. #22
    Εγγραφή
    01-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μου είχαν στείλει ένα mail παλιότερα, τότε που ο Παπανδρέου έκανε εκλογές για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ, και ο Βενιζέλος πήγε να του την αρπάξει.Θυμάστε έτσι ?
    Επειδή δεν το βρήκα, θα σας πω τι έλεγε εκείνο το mail, πολύ γενικά, αλλά είμαι σίγουρος οτι θα καταλάβετε.......

    "Κυβέρνηση είναι ο Καραμανλής.Η χώρα πάει ολοταχώς για εκλογές.
    Ο Γιώργος Παπανδρέου για πρώτη φορά, αποφασίζει να κάνει εκλογές για την ανάδειξη του νέου αρχηγού του κόμματος, ώστε με λαϊκή εντολή, να ξεκινήσει προεκλογική περίοδο με σκοπό να είναι το κόμμα του η επόμενη κυβέρνηση.Ο Βενιζέλος όμως αποφασίζει να βάλει και εκείνος υποψηφιότητα, ελπίζοντας να είναι ο νέος αρχηγός.Ξεκινάει ένα μπάχαλο, αντιπαλοτήτων και λεκτικών επιθέσεων μεταξύ τους.Τελικά οι εκλογές βγάζουν αρχηγό κόμματος τον Παπανδρέου, ο Βενιζέλος δηλώνει ότι είναι μαζί του για το καλό του κομματος, και τελικά στις εκλογές χάνει ο Παπανδρέου και ξαναεκλέγεται ο Καραμανλής"

    Και τελειώνει το mail.....

    "Μπερδευτήκατε ????? Αυτό έγινε ΠΡΙΝ 52 (αν θυμάμαι καλά) ΧΡΟΝΙΑ !!!!!!!!


    Τα συμπεράσματα δικά σας.
    www.bmw-fanatics.gr
    www.bmw-fanatics.eu


    Η "πραγματική παρέα"........

  4. #23
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαι τελικά το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ποιό ;
    Το πολίτευμα είναι Δημοκρατία. Απο την στιγμή που κάθε 4 (ή και λιγότερο) μας δίνεται η επιλογή της ψήφου.
    Αυτή η διαδικασία καθορίζει το πολίτευμα και όχι απο το ποιοί είναι υποψήφιοι.

    Το λέω αυτό επειδή η λέξη "Δημοκρατία" είναι ιερή και αναφέρεται συνεχώς η μη υπαρξή της.
    Δημοκρατία υπάρχει, η μετατροπή της σε "οικογενειακή" είναι αποτέλεσμα των επιλογών μας (με την ψήφο).

    Να ρωτήσετε περι Δημοκρατίας κάτοικους π.χ στην Β.Κορέα, στην Ταιλάνδη, σε κάποιες χώρες της Ν.Αμερικής και της Ασίας θα σας κοιτάνε με απορία.

    Συντηρούμε χούντες εδώ σ΄αυτή την χώρα και για αυτές μιλάμε σπάνια. Μιλάω για την χούντα της Εκκλησίας, των ΜΜΕ.

    Γιατί μη νομίζεται πως διαφερουμε και πολύ απο κάτι "Θεοκρατούμενες" χώρες της Ασίας. Είμαστε Ελληνοταλιμπάν σε πολλές περιπτώσεις. Ενδεικτικά να θυμίσω το πλήθος υπογραφών που μάζεψε ο σχωρεμένος ο "ανεκδοτάκιας" για το θέμα των ταυτοτήτων.

  5. #24
    Εγγραφή
    01-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συντηρούμε χούντες εδώ σ΄αυτή την χώρα και για αυτές μιλάμε σπάνια. Μιλάω για την χούντα της Εκκλησίας, των ΜΜΕ.

    Γιατί μη νομίζεται πως διαφερουμε και πολύ απο κάτι "Θεοκρατούμενες" χώρες της Ασίας. Είμαστε Ελληνοταλιμπάν σε πολλές περιπτώσεις. Ενδεικτικά να θυμίσω το πλήθος υπογραφών που μάζεψε ο σχωρεμένος ο "ανεκδοτάκιας" για το θέμα των ταυτοτήτων.
    Το θέμα δεν είναι οι απόψεις σου περί θρησκείας, αγαπητέ "Ελληνοταλιμπάν".Τώρα αν εσύ βαφτίστηκες "ταλιμπάν" και όχι χριστιανός, είναι δικό σου θέμα.

    Το θέμα είναι το πολίτευμα της Ελλάδας.

    Τέλος το

    Και για να επανέλθω στο θέμα....αν νομίζεις οτι η διαδικασία των εκλογών, ή της ψήφισης νόμων στην βουλή (εκεί δηλαδή που εκπροσωπούμαστε εμείς μέσω του πολιτεύματος) είναι πέρα για πέρα δημοκρατική, τότε απλά κάνεις λάθος.
    Απο την στιγμή που όποιος διαφωνεί, απλά ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, τότε ναι, υπάρχει "χούντα", όπως την αποκαλείς εσύ.Και είναι το μοναδικό σημείο που θα συμφωνήσω μαζί σου.
    www.bmw-fanatics.gr
    www.bmw-fanatics.eu


    Η "πραγματική παρέα"........

  6. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Makman Εμφάνιση μηνυμάτων




    Το θέμα δεν είναι οι απόψεις σου περί θρησκείας, αγαπητέ "Ελληνοταλιμπάν".Τώρα αν εσύ βαφτίστηκες "ταλιμπάν" και όχι χριστιανός, είναι δικό σου θέμα.

    Το θέμα είναι το πολίτευμα της Ελλάδας.

    Τέλος το
    [OFF TOPIC]
    Αν δεν έχει πέσει στην αντίληψη σου ότι είμαστε Ελληνοταλιμπάν (σε πολλές περιπτώσεις όπως προείπα, όχι πάντα) , μάλλον πρέπει να το σκεφτείς καλλίτερα.
    [OFF TOPIC]


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Makman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να επανέλθω στο θέμα....αν νομίζεις οτι η διαδικασία των εκλογών, ή της ψήφισης νόμων στην βουλή (εκεί δηλαδή που εκπροσωπούμαστε εμείς μέσω του πολιτεύματος) είναι πέρα για πέρα δημοκρατική, τότε απλά κάνεις λάθος.
    Απο την στιγμή που όποιος διαφωνεί, απλά ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, τότε ναι, υπάρχει "χούντα", όπως την αποκαλείς εσύ.Και είναι το μοναδικό σημείο που θα συμφωνήσω μαζί σου.
    Οι ίδιοι ακριβώς, σε προηγούμενες διακυβερνήσεις τους, έχουν ψηφίζει νόμους οι οποίοι δεν μας εξέφραζαν.
    Επίσης οι ίδιοι ακριβώς, στο παρελθόν έχουν διαγράψει διαφωνούντες.
    Παρ΄όλα αυτά τους ξαναεκλέξαμε.
    Τυχαίο ; Δεν νομίζω....

  7. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πως ονομάζεται το μόρφωμα βάσει του οποίου διοικείται η Ελλάδα σήμερα, όμως το πολίτευμα που θα έπρεπε να έχουμε για τα επόμενα χρόνια θα το χαρακτήριζα ως Μεταβατική Τυραννία.

    Πρώτα από όλα, για όσους μέχρι τώρα έχουν καταδικαστεί από τα δικαστήρια σε θάνατο, θα φρόντιζα να εκτελεστεί αμέσως η ποινή αυτή.
    Δεύτερον, θα απέλαυνα από την χώρα με συνοπτικές διαδικασίες όλους τους λαθραίους μετανάστες.
    Τρίτον για τους οφειλέτες του Δημοσίου.
    Άμεση δήμευση και εκποίηση της περιουσίας τους μέχρι του ποσού της οφειλής.
    Τέταρτο
    Οφειλέτες Τραπεζών (Γενικά)
    Για όλους (ανεξάρτητα από το αν έχουν επιδοθεί σε καταναλωτικό όργιο με 600 κάρτες ή αν έχουν στεγαστικό για το σπιτάκι τους) επιτόκιο 5%. Flat μέχρι εξόφλησης του χρέους. Όποιος δηλώνει αδυναμία εξόφλησης θα υπόκειται σε προσωπικό φορολογικό έλεγχο. Η συνάρτηση Καγιέν + 14.000 ετήσιο εισόδημα οδηγεί σε πρόστιμο και επιπλέον φόρο και δήμευση περιουσίας και τα λοιπά και τα λοιπά.
    Όποιος φοράει κουκούλα – Ε-Κ-Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Τ-Α-Ι- επιτόπου, χωρίς διαδικασίες, χωρίς ερωτήσεις, χωρίς προειδοποίηση.
    Αναδιάρθρωση της παιδείας.
    Καθηγητές Πανεπιστημίων του Εξωτερικού θα συντάξουν ερωτηματολόγια και κριτήρια αξιολόγησης (σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα) και ΟΛΟΙ οι δάσκαλοι- καθηγητές θα εξεταστούν στο αντικείμενό τους.
    Όσοι αποτύχουν σπίτι τους.
    Ασφαλτόστρωση και διάνοιξη της Αθηνών – Πατρών.
    Μα τι λέω? ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.
    Τραίνο παντού.
    Νοσοκομεία – Ότι δεν λειτουργεί, θα μου εξηγηθεί ο λόγος.
    Ελεγχος από εταιρεία του εξωτερικού ως προς τις προμήθειες υλικών και φαρμάκων.
    Οποιος διοικητής Οργανισμού – Νοσοκομείου- ότι νάναι – έχει κλέψει, δήμευση περιουσίας.
    Απαγόρευση εξαγωγής χρημάτων στο εξωτερικό. Τέρμα τα εμβάσματα. Μόνο για αποδεδειγμένους σκοπούς (εισαγωγές αγαθών – σπουδές τέκνων – ιατρικοί λόγοι).
    Επαναφορά της αγροτικής καλλιέργειας σε βαθμό ικανών εξαγωγών.
    Και φυσικά εννοείται, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ για τα 5 χρόνια που χρειάζομαι να συμμαζέψω τον τόπο.

    Στο τέλος θα αποσυρθώ και θα παραδώσω την εξουσία σε ΟΛΑ τα κόμματα σε ίσες έδρες για όλους για ένα χρόνο.
    Αν δεν βγάλουν άκρη, θα ξανα-αναλάβω μέχρι νεωτέρας.

    Όσο για το χρέος, αφού δημεύσω όλες αυτές τις περιουσίες που σκέφτομαι, είμαι σίγουρος ότι θα το καθαρίσω σε ένα δύο χρόνια το πολύ.

    και επίσης σαν ανώτατος άρχοντας, το μόνο που θέλω είναι το δικαίωμα να πηδάω όποια μου κάνει κέφι.
    Ενα βίτσιο έχω, θα το υποστείτε.



    Αυτά.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    bill_m3 (16-07-10), Makman (19-07-10), Panos 316T (16-07-10), Ptboul (16-07-10)

  9. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πως ονομάζεται το μόρφωμα βάσει του οποίου διοικείται η Ελλάδα σήμερα, όμως το πολίτευμα που θα έπρεπε να έχουμε για τα επόμενα χρόνια θα το χαρακτήριζα ως Μεταβατική Τυραννία.

    Πρώτα από όλα, για όσους μέχρι τώρα έχουν καταδικαστεί από τα δικαστήρια σε θάνατο, θα φρόντιζα να εκτελεστεί αμέσως η ποινή αυτή.
    Δεύτερον, θα απέλαυνα από την χώρα με συνοπτικές διαδικασίες όλους τους λαθραίους μετανάστες.
    Τρίτον για τους οφειλέτες του Δημοσίου.
    Άμεση δήμευση και εκποίηση της περιουσίας τους μέχρι του ποσού της οφειλής.
    Τέταρτο
    Οφειλέτες Τραπεζών (Γενικά)
    Για όλους (ανεξάρτητα από το αν έχουν επιδοθεί σε καταναλωτικό όργιο με 600 κάρτες ή αν έχουν στεγαστικό για το σπιτάκι τους) επιτόκιο 5%. Flat μέχρι εξόφλησης του χρέους. Όποιος δηλώνει αδυναμία εξόφλησης θα υπόκειται σε προσωπικό φορολογικό έλεγχο. Η συνάρτηση Καγιέν + 14.000 ετήσιο εισόδημα οδηγεί σε πρόστιμο και επιπλέον φόρο και δήμευση περιουσίας και τα λοιπά και τα λοιπά.
    Όποιος φοράει κουκούλα – Ε-Κ-Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Τ-Α-Ι- επιτόπου, χωρίς διαδικασίες, χωρίς ερωτήσεις, χωρίς προειδοποίηση.
    Αναδιάρθρωση της παιδείας.
    Καθηγητές Πανεπιστημίων του Εξωτερικού θα συντάξουν ερωτηματολόγια και κριτήρια αξιολόγησης (σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα) και ΟΛΟΙ οι δάσκαλοι- καθηγητές θα εξεταστούν στο αντικείμενό τους.
    Όσοι αποτύχουν σπίτι τους.
    Ασφαλτόστρωση και διάνοιξη της Αθηνών – Πατρών.
    Μα τι λέω? ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.
    Τραίνο παντού.
    Νοσοκομεία – Ότι δεν λειτουργεί, θα μου εξηγηθεί ο λόγος.
    Ελεγχος από εταιρεία του εξωτερικού ως προς τις προμήθειες υλικών και φαρμάκων.
    Οποιος διοικητής Οργανισμού – Νοσοκομείου- ότι νάναι – έχει κλέψει, δήμευση περιουσίας.
    Απαγόρευση εξαγωγής χρημάτων στο εξωτερικό. Τέρμα τα εμβάσματα. Μόνο για αποδεδειγμένους σκοπούς (εισαγωγές αγαθών – σπουδές τέκνων – ιατρικοί λόγοι).
    Επαναφορά της αγροτικής καλλιέργειας σε βαθμό ικανών εξαγωγών.
    Και φυσικά εννοείται, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ για τα 5 χρόνια που χρειάζομαι να συμμαζέψω τον τόπο.

    Στο τέλος θα αποσυρθώ και θα παραδώσω την εξουσία σε ΟΛΑ τα κόμματα σε ίσες έδρες για όλους για ένα χρόνο.
    Αν δεν βγάλουν άκρη, θα ξανα-αναλάβω μέχρι νεωτέρας.

    Όσο για το χρέος, αφού δημεύσω όλες αυτές τις περιουσίες που σκέφτομαι, είμαι σίγουρος ότι θα το καθαρίσω σε ένα δύο χρόνια το πολύ.

    και επίσης σαν ανώτατος άρχοντας, το μόνο που θέλω είναι το δικαίωμα να πηδάω όποια μου κάνει κέφι.
    Ενα βίτσιο έχω, θα το υποστείτε.



    Αυτά.
    Σε κανα 6μηνο και θα έχεις και ρέστα...!!!!

  10. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το πολίτευμα είναι Δημοκρατία της δοσοληψίας.... έχουμε 1.000.000 Δημοσίους υπαλλήλους? (εξαρτώμενες μισθοδοσίες από το Δημόσιο) Έχουμε τόσους! (περίπου)

    Οκ! Έχει ο κάθε Δημόσιος υπάλληλος συγγενείς πρώτου βαθμού με δικαίωμα ψήφου?? (παιδιά, μάνα, πατέρα, αδέλφια, πεθερά, πεθερό) Έχει!

    Θέλει κανείς το κακό του παιδιού του ή της οικογενείας του?? Όχι βέβαια.....

    Έχει ο κάθε Δημόσιος υπάλληλος κατά μέσο όρο 3 ψήφους στην οικογένειά του??
    3.000.000++ ψήφοι βγάζουν κυβέρνηση ...όσο και να χτυπιούνται οι υπόλοιποι??? Τι λέτε?

    Καταλήγοντας πιστεύω πως αν δεν αρθεί η μονιμότητα των Δημοσίων υπαλλήλων θα συνεχίσουμε να "παίζουμε" μεταξύ των 2 κομμάτων ασχέτως οικογενειοκρατίας (αυτό είναι απλά το "extra" χάρισμα για την επιτυχία) που κατέστρεψαν την Ελλάδα... "βολεύοντας" ψηφοφόρους με αντάλλαγμα την εξουσία, συνεπώς και την καταστροφική διαχείριση των εσόδων του κράτους συναλασσόμενοι με τους δυνατούς οικονομικούς/κατασκευαστικούς/δημοσιογραφικούς κύκλους ....πάντα με το αζημίωτο φυσικά...

    εννοώ πως μόνον τότε θα "λοξοκοιτάξει" ο Δημόσιος υπάλληλος να ψηφίσει και κάτι διαφορετικό από αυτό που τον διόρισε, γιατί θα πάψει να εξαρτάται από πολιτικούς και θα εξαρτάται από τον πολίτη και την ποιότητα/χρησιμότητα της υπηρεσίας που προσφέρει... όπως κάνουν και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και όλος ο υπόλοιπος κόσμος...

    συγνώμη αν "χαλάω" κάποιους, φοβάμαι αρκετούς, είναι καθαρά προσωπική άποψη

  11. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    aristent (16-07-10)

  12. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετά την ανάγνωση των πιό πάνω πόστ, μου γεννήθηκαν ορισμένα τυχαία ερωτήματα όπως λόγου χάριν :
    1ον. Αφού ο καθένας μας έδωσε διαφορετικό ορισμό-ονομασία τελικά γνωρίζουμε ακριβώς τι είδους πολίτευμα έχουμε η μας έχουν μπερδέψει ;;
    Γιατί δεν είμαι και πολύ σίγουρος πλέον οτι χαριτολογούμε!!!
    2ον. Γιατί σε όλές τις απαντήσεις μας υπήρχε η λέξη δημοκρατία ;; Μήπως την χρησιμοποιούμε απο συνήθεια χωρίς να κυριολεκτούμε ;
    Η λέξη δημοκρατία, χρησμοποιήθηκε άλλωστε και απο απολυταρχικά καθεστώτα (Λαική Δημοκρατία της Κίνας, Ενωση Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών κλπ)
    3ον.Γιατί αφου σε όλα τα Γκάλοπ για "Καταλληλότερος" το μεγαλύτερο ποσοστό πάει στον "Κανένας", τελικά, εξακολουθούν να εκλέγονται οι ίδιοι ;;
    4ον.Μήπως τελικά για όλα φταίω εγώ που τους ανέχομαι;;
    Εγώ που τους έδωσα το δικαίωμα να με κοροιδεύουν;;;
    Που τους αφήνω να με εκπροσωπούν και να με εκθέτουν με τα καμώματά τους ;;;
    Γιατι ως γνωστόν, αυτός που μας εκπροσωπεί, είμαστε εμείς !!!

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    aristent (16-07-10), NickE60 (16-07-10), Panos 316T (16-07-10)

  14. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σταμάτη.
    Βαλε Υποψηφιότητα. Θα βγείς !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 16-07-10 στις 12:10

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP