Σελίδα 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 210 από 216

Θέμα: M42 compressor

  1. #201
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έκανα το διαφορικό γραναζόσουπα και τώρα είμαι χωρίς αμάξι. ΓΜΤ!

    Έσπασε το κορωνοπίνιο και τώρα ψάχνω για άλλο. Το δικό μου είναι-ήταν 3.45.
    Έχω βρει ένα διαφορικό 3.45 ολόκληρο απο μοντέλο του 98 με 150Ε, και ένα με βήμα 3.38 με 60Ε.

    Δεν έχω ψάξει να βρω το 3.45 πιο φτηνό, αλλα αναρωτιέμαι αν θα ταιριάζει καλύτερα το 3.38 όταν με το καλό τελειώσω το προντζεκτ, απο το οποίο ελπίζω σε 220 άλογα.

    τι λέτε?
    Ελπιζω να μην πηγε κανα γρεζακι μεσα στο Quaife ε?
    Ειτε 3.38 βαλεις ειτε 3.45 ειναι ουσιαστικα το ιδιο και η διαφορα καλυπτεται ακομη και αλλαγη στην διασταση ελαστικων.Αλλου ειναι το προβλημα αγορι:μολις ανακαλυψες την Αχιλλειο πτερνα των μικρων(168mm) καβουκιων.Σκεψου οτι εσπασε με 140hp,φαντασου στα 200+!!Ψαξου για μεγαλο καβουκι σκετο και θα βαλουμε μεσα ειτε βημα 3.46 ειτε κοντυτερο 3.64.3.91....
    Υ.Γ. καθαρισε καλα τη μοναδα του Quaife...πολυ καλα!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  2. #202
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωωωχ ακυρο αυτο που σου'πα...η μοναδα Quaife που'χεις δεν μπαινει στο μεγαλο καβουκι... Οποτε αναγκαστικα ψαχνεις να βρεις 3.38 ή 3.45 παλι...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. #203
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως τα καταφερες ρε θηριο;

    Το 3.45 πως σου φαινοταν σε πιστα;

    υγ:οταν ειχα το 3.38(τουρμπιστος) ειχα 5η στις 4000στρ. 140χλμ και εψαχνα την 6η σε ταξιδι χαχαχα
    Ξέρω και γω ρε Πάνο? Αφου το μοτεράκι μου δεν ξέρει τι θα πει κόφτης... δεν μπορώ να καταλάβω.

    Το 3.45 πιστεύω πως είναι ιδανικό για το μοτερ μου, εντός και εκτός πίιστας! Βέβαια στην εθνική έχω και εγώ θέμα, ειδικά στην Αθηνών Πατρών νόμιζα οτι θα ξεστοφαλιάσει το άμυρο...
    Στις Σέρρες το ήθελα ενα κλικ πιο μακρύ είναι η αλήθεια όπως και στα μέγαρα, καθώς η δευτέρα μου έπεφτε μακριά και η τρίτη κοντή. Απλά φοβάμαι μήπως με χαλάσει στο ντριφτ. Φαντάζομαι όμως οτι το 3.38 με το 3.45 δεν θα έχει μεγάλη διαφορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να μην πηγε κανα γρεζακι μεσα στο Quaife ε?
    Ειτε 3.38 βαλεις ειτε 3.45 ειναι ουσιαστικα το ιδιο και η διαφορα καλυπτεται ακομη και αλλαγη στην διασταση ελαστικων.Αλλου ειναι το προβλημα αγορι:μολις ανακαλυψες την Αχιλλειο πτερνα των μικρων(168mm) καβουκιων.Σκεψου οτι εσπασε με 140hp,φαντασου στα 200+!!Ψαξου για μεγαλο καβουκι σκετο και θα βαλουμε μεσα ειτε βημα 3.46 ειτε κοντυτερο 3.64.3.91....
    Υ.Γ. καθαρισε καλα τη μοναδα του Quaife...πολυ καλα!
    Το ξέρω Μικε οτι το μικρό είναι πιο ευαίσθητο, αλλά τώρα δεν με παίρνει να ξαναγοράζω quaife και διαφορικά. Το δικό μου προφανώς δεν έσπασε απο την δύναμη, αλλα απο την κακομεταχείριση. έχεις δίκιο αλλα τώρα δεν είμαι για μετατροπές και στο διαφορικό. Και εγώ ελπίζω να μην μπήκε κανενα γρεζι, φυσικά και θα το καθαρίσω καλά και φυσικά και θα αλλάζω βαλβολινες κάθε 1000 χλμ για 2-3 φορές για να καθαρίσει κατα το δυνατό.

    Δεν ξέρω ρε γμτ τι να βάλω. Θα έχει διαφορά? Αν βάλω το 3.38 θα πρέπει να κάνω και άλλες αλλαγές ή θα είναι βγάλε βάλε η φάση?

  4. #204
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βγάλε βάλε δε θέλει τπτ εκτός από τ κορώνα κ πιόνι (για 168mm διαφορικό) η διάφορα είναι μόνο στ αριθμό των δοντιών παντός εγώ με m42 (φπε) εχω 3.38 + 18αρες κ είναι κάπως μακρύ στις χαμηλές κ σκέφτομαι για 3.91
    p.s. κοίτα στ ebay γίνεται χαμός από μεγάλοκαβουκα με ότι βήμα θες το μικροκαβουκο ζεστένεται πολύ σε σχέση με το μεγάλο στις συνθήκες πίστας κ πάλι θα χεις κραου
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  5. The Following User Says Thank You to ziaba For This Useful Post:

    kloukakis (03-03-12)

  6. #205
    Εγγραφή
    26-12-11
    Περιοχή
    λημνος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    346
    Thanked
    188
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγάλε βάλε δε θέλει τπτ εκτός από τ κορώνα κ πιόνι (για 168mm διαφορικό) η διάφορα είναι μόνο στ αριθμό των δοντιών παντός εγώ με m42 (φπε) εχω 3.38 + 18αρες κ είναι κάπως μακρύ στις χαμηλές κ σκέφτομαι για 3.91
    p.s. κοίτα στ ebay γίνεται χαμός από μεγάλοκαβουκα με ότι βήμα θες το μικροκαβουκο ζεστένεται πολύ σε σχέση με το μεγάλο στις συνθήκες πίστας κ πάλι θα χεις κραου
    μια εροτησι ρε παδια.. και εγω εχο 3.38 διαφορικο στο 330 μου και 18'' ζαντα ειναι και σε εμενα μακρυ?? εχει φοβο να σπασι η ολλα αυτα που λετε ειναι μονο για πιστα???

  7. #206
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγάλε βάλε δε θέλει τπτ εκτός από τ κορώνα κ πιόνι (για 168mm διαφορικό) η διάφορα είναι μόνο στ αριθμό των δοντιών παντός εγώ με m42 (φπε) εχω 3.38 + 18αρες κ είναι κάπως μακρύ στις χαμηλές κ σκέφτομαι για 3.91
    p.s. κοίτα στ ebay γίνεται χαμός από μεγάλοκαβουκα με ότι βήμα θες το μικροκαβουκο ζεστένεται πολύ σε σχέση με το μεγάλο στις συνθήκες πίστας κ πάλι θα χεις κραου
    ευχαριστώ φίλε μου!
    Έχω quaife και δεν μπορώ να αλλάξω καβούκι. Αν βάλω το μεγάλο θα πρέπει να βάλω και το αντίστοιχο quaife, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να βρω κάποιον να πουλήσω το δικό μου και μετά να πάρω το μεγάλο. Δεν είμαι για τέτοιες φασαρίες σε αυτή τη φάσι. Το ξέρω οτι μπορεί να κάνει πάλι κραου, αν δω οτι εχω πρόβλημα στο μέλλον μπορεί να κάνω την αλλαγή, αλλά τώρα είμαι χωρίς αμάξι... οπότε η λύση των 60Ε είναι το πλάνο.

    Το ερώτημα είναι 3.38 ή 3.45? Νομίζω οτι το 3.38 θα είναι καλή επιλογή με τα παραπάνω άλογα.

  8. #207
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε αγορι 2% διαφορα εχουν!Ουτε καν θα το καταλαβεις!Ισως τωρα που'σαι ακομη 140hp να δεις μια μικρη διαφορα στα χαμηλα,ή στο ποσο πιο δυσκολα ξεκιναει το drift σε σχεση με το 3.45 αλλα μιλαμε για 100σαλ διαφορα τωρα!Και τα 2 βηματα ειναι ιδανικα μολις γινεις 200+hp για ντριφτοκαταστασεις!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  9. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    kloukakis (03-03-12)

  10. #208
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ειναι πολυ μικρη η διαφορα του 3,38 με το 3,45 . Δε θα σε ενοχλησει, παιζει να μην το καταλαβεις καν.

  11. The Following User Says Thank You to Dimzan For This Useful Post:

    kloukakis (03-03-12)

  12. #209
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ok thanks guys!

  13. #210
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kloukakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ φίλε μου!
    Έχω quaife και δεν μπορώ να αλλάξω καβούκι. Αν βάλω το μεγάλο θα πρέπει να βάλω και το αντίστοιχο quaife, πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να βρω κάποιον να πουλήσω το δικό μου και μετά να πάρω το μεγάλο. Δεν είμαι για τέτοιες φασαρίες σε αυτή τη φάσι. Το ξέρω οτι μπορεί να κάνει πάλι κραου, αν δω οτι εχω πρόβλημα στο μέλλον μπορεί να κάνω την αλλαγή, αλλά τώρα είμαι χωρίς αμάξι... οπότε η λύση των 60Ε είναι το πλάνο.

    Το ερώτημα είναι 3.38 ή 3.45? Νομίζω οτι το 3.38 θα είναι καλή επιλογή με τα παραπάνω άλογα.
    εφοσον δεν θες να πας σε αλλο διαφορικο για κοιτα δω μηπως κανεις καμια τετοια πατεντα με ψυγειο λαδιου (βαλβολινης)
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  14. The Following User Says Thank You to ziaba For This Useful Post:

    kloukakis (04-03-12)

Σελίδα 21 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 1119202122 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP