Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Να τις βαψω ;

Ψήφισαν
29. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ΝΑΙ

    20 68,97%
  • ΟΧΙ

    9 31,03%
Δημοσκόπιση Πολλαπλής Επιλογής
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 44

Θέμα: Βαφη εργοστασιακων ζαντων

  1. #11
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Z4///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα παρω τηλ. να ρωτησω..αλλα πως το ζητανε αυτο στα ελληνικα ? shadow chrome ?
    κανουνε και επιδιορθωσεις? γιατι εχω μερικα χτυπηματακια..
    ποσο περιπου γνωριζεις? πχ απο τις δικες σου..

    σορρυ για το off topic Karisma
    Φυσικά και κάνουν επιδιορθώσεις.

    Υπολόγιζε από 40-60 ευρώ τη ζάντα, αναλόγως με το τι θα ζητήσεις.

    Τώρα όσον αφορά τη συνεννόηση... άστα χέστα. Εγώ του έλεγα gunmetal κι ο τύπος στον Πέττα με κοίταζε σα να μιλούσα σουαχίλι.

  2. #12
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εαν θες να τις βαψεις καν το. Και αν το μετανιωσεις υπαρχει επιστροφη. Πηγαινε σε ενα καταστημα απο αυτα που φτιαχνουν χρωματα για αυτοκινητα θα εχουν δειγματολογιο για οτι χρωμα θες. Ποιο dealer? Ενα καλο βαφεα θες. Δεν διαφερουν τα χρωματα με αυτα των αμαξωματων. Ηλεκτροστατικη βαφη? Με επιφυλαξη το λεω, αλλα μηπως ειναι μυθος?? Μηπως μια καλη προεργασια παρερμηνευεται?? Εχετε δει να φορτιζουν το χρωμα με στατικο ηλεκτρισμο πριν το ριξουν πανω? Πως το κανουν? Τα εργοστασια εχουν κοτζαμ εγκαταστασεις γι αυτη τη δουλεια. Κ αν δεν κανω λαθος, αφορα μονο το ασταρι. Το αυτοκινητο κανει κυριολεκτικα βουτια μεσα στην ηλεκτροστατικη βαφη. Δεν περνιεται υπο μορφη ψεκασμου. Το χρωμα και το βερνικι, ειναι απλες βαφες. Παντως για μενα, συννενοησαι πρωτα με το βαφεα σου. Σου λεει κοστος εργασιας, και σε στελνει καπου να σου φτιαξουν το χρωμα που θες. πρωτου τις βαψεις, την ωρα που θα κοιτας για το καινουριο χρωμα πες τους να σου δωσουν και τον κωδικο απο το δικο σου, ωστε αν καποια στιγμη σου τη βαρεσει να γυρισεις στο παλιο, να μην ψαχνεις!! Δεν ξερω αν καποιοι το παιζουν ειδικοι, αν ειναι, και τι χρεωνουν. Εγω στο μυαλο μου εχω 20 με 40 το πολυ ευρω για την καθε ζαντα. Αναλογα αν ειναι μονο βαψιμο, η αν ειναι κ η στεφανη ασηκωτη. Εχω δει και αποτελεσματα. Μια χαρα μου φανηκαν.

  3. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Δημητρη, γρατζουνιες απο οτι θυμαμαι δεν χρεώνονται σαν επιδιόρθωση. Εγω ειχα πληρωσει για το ΜΙΝΙ καλοκαιρι του 08 180 ευρω, και ειχα γρατζουνιές, γι'αυτό και τις ειχα βάψει.

    Η συννενόηση είναι οντως αστα να πανε. Εγω όταν ειχα παει με φωτογραφία με ειχε στείλει πάνω στο βαφέα να δώ ζάντες που είχαν βαψει και να διαλέξω χρώμα. Και ενω ειχα διαλέξει ενα γραφίτη, εχοντας στο μυαλο μου το gunmetal, παρελαβα ζαντες σε black chrome.

    Eπίσης καλό ειναι να τις πας ξεμοντάριστες και να σου περασει λαστιχα πανω λαστιχάς.
    Α, και ζητα του οταν στις εχει βαμμενες προς παραδοση να μην τις εχει χυμα κατω face up, για να μην εχουν γρατζουνιες απο μεσα. Κριμα ειναι.

  4. #14
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.Ακουσα και απο καπου μια γνωμη για εναν κυριο με μια MB AMG(μοντελο δεν ξερω) ο οποιος πηγε στον κυριο Πεττα για επιδιορθωση τις ζαντες του και ζητησε να επιδιορθωθουν και να ξαναβαφτουν στο original χρωμα(αποχρωση) της AMG.Επειδη το ακριβες χρωμα δεν υπηρχε(οπως ηταν αναμενομενο) στην λιστα χρωματων του μαγαζιου,ο κυριος Πεττας παρηγγειλε το χρωμα μεσα απο την MB.Εφοσον λοιπον εξασφαλισουμε οτι το χρωμα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ αυτο που ζηταμε και δεν θα μας βγει κατι αλλο απο αυτο που ζητησαμε το ζητουμενο ειναι να γινει σωστη και ποιοτικη δουλεια,χωρις τσαπατσουλιες και προχειροτητες.Θεωρω παντως οτι το συγκεκριμενο χρωμα δεν ειναι τοσο "καγκουριστικο" ,αφου δεν ειναι κατι παρα πολυ χτυπητο,οπως το gunmetal,ή το chromeblack,ή το polished black ή ακομα χειροτερα κατι σε matte black(η συγκεκριμενη αποχρωση θα ηταν ομορφη μονο σε aftermarket ζαντα).Δεν ειναι τυχαιο ο,τι με αυτη την αποχρωση η BMW εξοπλιζει τις ζαντες ενος απο τα κορυφαια μοντελα της(Ε92 Μ3).Τυχαιο ; Δεν νομιζω......

  5. #15
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων

    Eπίσης καλό ειναι να τις πας ξεμοντάριστες και να σου περασει λαστιχα πανω λαστιχάς.
    Α, και ζητα του οταν στις εχει βαμμενες προς παραδοση να μην τις εχει χυμα κατω face up, για να μην εχουν γρατζουνιες απο μεσα. Κριμα ειναι.
    Εννοειται πως θα γινει αυτο...εχω θειο λαστιχα ο οποιος με συμβουλεψε να το κανω ακριβως οπως ειπες...μαλιστα θα με προμηθευσει και με κουτες για να μπει η καθε ζαντα μεσα ξεχωριστα για ασφαλη μεταφορα

  6. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χρώματα γνήσια για ζάντες δεν υπάρχουν και ο εν λόγω επισκευαστής που αναφέρατε δεν υπάρχει περίπτωση να πηρέ χρώμα από την ΜΒ!! Ζάντες δεν φτιάχνει καμιά αυτοκινητοβιομηχανία όλες είναι από εξωτερικά εργοστάσια απλά στα σχέδια που θέλει η εταιρεία!! Οι ζάντες κανονικά είναι ηλεκτροστατικά βαμμένες όπου η διαδικασία βαψίματος είναι: μπαίνουν σε θάλαμο ηλεκτροστατικής φορτίζονται με ηλεκτρισμό ψεκάζονται με χρώμα σε μορφή σκόνης το οποίο λόγω ηλεκτροστατικής φόρτισης κολλάει πάνω στη ζάντα και ψήνονται σε φούρνο όπου το χρώμα λιώνει και κολλάει πάνω στην ζάντα έπειτα βερνικώνονται για προστασία του χρώματος !!!!!!! Επίσημος αντιπρόσωπος δεν βάφει ζάντες και δεν επισκευάζει ζάντες!! Οι ζάντες έξω βάφονται η κανονικά με πιστόλι και βερνίκι η ηλεκτροστατικά. Στον 2ο τρόπο όμως υπάρχει περιορισμός στη γκάμα των χρωμάτων λόγω ότι η ηλεκτροστατική μπογιά δεν βγαίνει και σε άπειρα χρώματα!! Οπότε αν θες δικό σου χρώμα βάφονται με πιστόλι κανονικά!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill_m3 : 05-06-10 στις 17:34 Αιτία: Ότι θέλει ο φίλος Παναγιώτης!

  7. #17
    Εγγραφή
    29-05-10
    Περιοχή
    Ασπροπυργος
    Μηνύματα
    546
    Thanked
    568
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρώματα γνήσια για ζάντες δεν υπάρχουν και ο εν λόγω επισκευαστής που αναφέρατε δεν υπάρχει περίπτωση να πηρέ χρώμα από την ΜΒ!! Ζάντες δεν φτιάχνει καμιά αυτοκινητοβιομηχανία όλες είναι από εξωτερικά εργοστάσια απλά στα σχέδια που θέλει η εταιρεία!! Οι ζάντες κανονικά είναι ηλεκτροστατικά βαμμένες όπου η διαδικασία βαψίματος είναι: μπαίνουν σε θάλαμο ηλεκτροστατικής φορτίζονται με ηλεκτρισμό ψεκάζονται με χρώμα σε μορφή σκόνης το οποίο λόγω ηλεκτροστατικής φόρτισης κολλάει πάνω στη ζάντα και ψήνονται σε φούρνο όπου το χρώμα λιώνει και κολλάει πάνω στην ζάντα έπειτα βερνικώνονται για προστασία του χρώματος !!!!!!! Επίσημος αντιπρόσωπος δεν βάφει ζάντες και δεν επισκευάζει ζάντες!! Οι ζάντες έξω βάφονται η κανονικά με πιστόλι και βερνίκι η ηλεκτροστατικά. Στον 2ο τρόπο όμως υπάρχει περιορισμός στη γκάμα των χρωμάτων λόγω ότι η ηλεκτροστατική μπογιά δεν βγαίνει και σε άπειρα χρώματα!! Οπότε αν θες δικό σου χρώμα βάφονται με πιστόλι κανονικά!!!
    Δηλαδη αποκλειεις το γεγονος να προμηθευτω το χρωμα στην αποχρωση που θελω μεσα απο την αντιπροσωπεια της BMW,σαν ανταλλακτικο πχ. σε ενα μπουκαλακι...αν γδαρθει δηλαδη μια ζαντα σε ενα Μ3 με την εν λογω αποχρωση πως την επισκευαζει ο αντιπροσωπος της BMW και με ποιο χρωμα την βαφει ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill_m3 : 05-06-10 στις 17:34

  8. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω εψαξα για τις δικες μου και δεν βρηκα τπτ η BMW δινει 2 σπρει υποτιθεται για τις ζαντες που ειναι σε χρωμα ινοχ και αλουμηνιο τα οποια στην ουσια δεν ειναι δικα της απλα ταιριαζουν λιγο τα χρωματα!!καμια αντιπροσωπεια τουλαχιστον εδω ελλαδα δεν επισκευαζει βαφει κλπ ζαντες ειτε ειναι 116 ειτε Μ6 Μ7 Μ10!!αν γδαρεις ζαντα η την αφηνεις οπως ειναι η την πας σε καποιον οπως οι παραπανω που αναφερθηκαν!!! ειδικα κατι χρωματα πχ Μ3 οι ανθρακι ΜINI κατι μαυρες ανθρακι που εχει απλα δεν παιζει να εχει χρωμα η αντιπροσωπεια στην καμια!!! καποια στιγμη που εψαχνα δεν θυμαμαι αν μου ειχαν πει για ενα μπουκαλακι χρωμα επιδιορθωσης αλλα δεν θυμαμαι αν μου το ειπαν σε αντιπροσωπεια η αλλου!!!

  9. #19
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέει ο gyiama είναι, οι αντιπροσωπείες δεν επισκευάζουν ούτε βάφουν ζάντες.

    Πέττας & Στέργιος μονόδρομος για ηλεκτροστατική, αν καίγεσαι, είναι οι μοναδικοί στην Αθήνα που έχουν, αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο. Διαλέγεις ένα χρώμα που αρέσει σε σένα από χρωματολόγιο και ο βαφέας σου αναλαμβάνει το βαψιματάκι στο φούρνο. Του ζητάς να κάνει και διπλο-βερνικάρισμα για περισσότερη αντοχή και είσαι έτοιμος!

    Όσο για το black-chrome στο MINI σου Γιώργο, τα χουμε πει, καλύτερα να μη σχολιάσω δημόσια τις 'επιπολαιότητες' μερικών 'επαγγελματιών'. Οι ζάντες από LEXUS προς επισκευή βλέπεις είναι πολλές και το black chrome σε .....αφθονία. Σιγά μη καθότανε να καθάριζε τα μπεκ για πάρτυ σου.....

  10. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι fan των μαύρων ζαντών, ούτε καν των gunmetal. Κατά τη γνώμη μου η ζάντα σου θα φαίνεται μικρότερης διαμέτρου και η αντίθεση με το λευκό χρώμα του Z θα φέρνει στο μυαλό καγκουρεμένα αυτοκίνητα ανατολίτικης κυρίως προέλευσης.

    Εν πάσει περιπτώσει, οι ζάντες ελαφρού κράμματος βάφονται μόνο με ηλεκτροστατική βαφή. Για τις δουλειές αυτές θα πας είτε στον Στέργιο (Stergios group), είτε στον Πέττα στη Λ. Αθηνών. Χρωματολόγιο έχουν και οι ίδιοι.
    Τον Πέττα δεν τον συνηστώ γιατί έχει μαζέψει όλους τους αλλοδαπούς σαν εργάτες και γίνεται χαμός. Αυτός μάλλον δεν ασχολείται ο ίδιος. Και το λέω γιατί πήγε ο γιός μου τις ζάντες της μηχανής (636 ninja) και άστε που δεν τις ίσιωσε καλά τις τορνίρισε κιόλας (αδιανόητο για μηχανή) ούτε τις έβαψε το χρώμα που συμφώνησαν ακριβώς. Οταν δε ο γιός μου του το είπε δεν το παραδεχόταν. Για τον Στέργιο έχω ακούση καλήτερα λόγια...


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  11. The Following User Says Thank You to sierra For This Useful Post:

    paganis (23-07-10)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP