Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Seafoam...

  1. #11
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εαν δεν εχετε παλιο ελαιοψυκτο suzuki με σκουριασμενο τεποζιτο, μην το κοιταζετε καθολου.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  2. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    Vasilis (01-03-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχω διαβασει για αυτο στο e46fanatics.. Εχει και αυτο (οπως και πολλα αλλα) αυτους που λενε βαλτο, κανει παπαδες.. και αυτους που λενε ΟΧΙ..
    Και γω ΟΧΙ λεω..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  4. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    Vasilis (01-03-11)

  5. #13
    Εγγραφή
    16-04-10
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    20
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φαινεται για τους TSI ειναι λιγο ποιο χρησιμο λογω του αμεσου ψεκασμου στον θαλαμο καυσης...Βασιλη δεν το ξεχασα απλα εμπλεξα με την δουλεια!!!!!!!!!!!!!!!!
    Η γυναίκα δεν βλέπει ποτέ αυτά που κάνετε γι' αυτήν. Βλέπει μόνο αυτά που δεν κάνετε.

  6. The Following User Says Thank You to zoikarios For This Useful Post:

    Vasilis (02-03-11)

  7. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1149


    "Ευχαριστουμε...Συγχωνευτηκ αν"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 03-03-11 στις 07:40 Αιτία: Ευχαριστουμε...Συγχωνευτηκαν

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Konstantinos E60 For This Useful Post:

    Kostas_1 (03-03-11), nikos1400 (03-03-11), Vasilis (03-03-11)

  9. #15
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή καθαριστικα κινητηρα-μπεκ,ενισχυτικα λαδιου

    αν υπαρχει τετοιο θεμα, ας συγχωνευθει!
    Λοιπον αρχικα για μενα το καλυτερο καθαρισμα του κινητηρα ειναι οι συχνες αλλαγες λαδιων και η χρηση ενως καλου-δοκιμασμενου λιπαντικου!
    Αφορμη για να ανοιξω αυτο το thread ειναι η δοκιμη που εκανε ο Σταματης και τον καθαρισμο που εκανε...
    Εχω ακουσει πολλα και θελω τις εμπειριες σας!
    το motorkote το αμερικανικο το χρυσο το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα στο punto gt που ειχα, δεν ειδα διαφορα μονο λιγο πιο ομαλη λειτουργια του κινητηρα, αλλα αυτο ειναι ενισχυτικο λαδιου, εβγαινε και μοτορκοτ ελληνικο που ηταν φωλα!
    Για οποιον θελει εχω σκληροπυρηνικους τροπους καθαρισμου κινητηρα....
    απλα πρωτα θελω να μου πειτε καποιες εντυπωσεις απο καθαριστικα, και θα σας αναφερω και το μεσημερι που θα ξυπνησω και πια απορια εχω!
    υ.γ το θεμα νομιζω οτι ειναι σοβαρο και μας ενδιαφερει ολους... εχω ανοιξει 3-4-25 thread με χαβαλε,οποτε ας το κρατησουμε καθαρο!

  10. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    BILL007 (11-02-12)

  11. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Seafoam ειναι το καλυτερο.
    Μονο θεμα οτι πρεπει να το κανεις απο τα 30.000 χλμ και μετα και υστερα συνεχως καθε 20.000 γιατι αν το κανεις μια στα 200.000 σιγουρα οι επικαθησεις θα βουλωσουν πολλα πραγματα (τρομπες, σωληνακια, φιλτρα κτλ)
    Αν το επιλεξεις, μετα τον κυκλο καθαρισμου, οπωσδηποτε βγαζεις και τρομπες για ξεπλυμα και αλλαζεις ολα τα φιλτρα σου.
    Επισης μετα απο αυτο ο κινητηρας θελει 1.000-1.500 χλμ να κανει ξανα φιλμ.
    Αλλιως κανεις οτι εκανα και εγω.
    Το Μοτορκοτε το ειχα βαλει στην Αλφα Ρομεο που εκαιγε λαδι σαν μουρλη αλλα δεν εκανε τι-πο-τα.
    Υπαρχει ενα οριο που μπορει να ειναι αποτελεσματικο νομιζω, και μαλλον το ειχα ξεπερασει.
    Δεν ειμαι ισχυρογνωμων αλλα οτι εκανα το εψαξα.
    Η επομενη αναλυση λαδιου μου (σε 5.000 χλμ) θα μας διαφωτισει καθως θα τη συγκρινουμε με αυτη που εχω ηδη στα χερια μου απο την τελευταια αλλαγη (καθαρισμος).
    Στο Σμαρτ αναφερομαι - γιατι το bmw οπως θα διαβασεις ειναι πεντακαθαρο.

  12. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πηρα ενα μοτορκοτ πριν 4-5 χρονια για να βαλω στο bmw αλλα το ξεχασα και ακομα ειναι στο συρταρι εδω διπλα μου!!!

    Για μενα το καλυτερο για τον κινητηρα ειναι να σηκωθει, να ανοιχθει και να ξανακουμπωσει καθαρος......
    Απλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων μπαινει παλι στο αμαξι αλλαγμενος/βελτιωμενος και φυσικα το κοστος για μια τετοια δουλεια ειναι πολλαπλασιο απο ενα απλο λαδακι των 20-50ε......
    περι ορεξεως...



  13. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε πόσο δίνεις το καπάκι απο το κοτέ? Ξεβιδώνει αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα?
    Περιμένω μήνυμα με pm...



  14. #19
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν υπαρχει τετοιο θεμα, ας συγχωνευθει!
    Λοιπον αρχικα για μενα το καλυτερο καθαρισμα του κινητηρα ειναι οι συχνες αλλαγες λαδιων και η χρηση ενως καλου-δοκιμασμενου λιπαντικου!
    Αφορμη για να ανοιξω αυτο το thread ειναι η δοκιμη που εκανε ο Σταματης και τον καθαρισμο που εκανε...
    Εχω ακουσει πολλα και θελω τις εμπειριες σας!
    το motorkote το αμερικανικο το χρυσο το ειχα χρησιμοποιησει παλαιοτερα στο punto gt που ειχα, δεν ειδα διαφορα μονο λιγο πιο ομαλη λειτουργια του κινητηρα, αλλα αυτο ειναι ενισχυτικο λαδιου, εβγαινε και μοτορκοτ ελληνικο που ηταν φωλα!
    Για οποιον θελει εχω σκληροπυρηνικους τροπους καθαρισμου κινητηρα....
    απλα πρωτα θελω να μου πειτε καποιες εντυπωσεις απο καθαριστικα, και θα σας αναφερω και το μεσημερι που θα ξυπνησω και πια απορια εχω!
    υ.γ το θεμα νομιζω οτι ειναι σοβαρο και μας ενδιαφερει ολους... εχω ανοιξει 3-4-25 thread με χαβαλε,οποτε ας το κρατησουμε καθαρο!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Seafoam ειναι το καλυτερο.
    Μονο θεμα οτι πρεπει να το κανεις απο τα 30.000 χλμ και μετα και υστερα συνεχως καθε 20.000 γιατι αν το κανεις μια στα 200.000 σιγουρα οι επικαθησεις θα βουλωσουν πολλα πραγματα (τρομπες, σωληνακια, φιλτρα κτλ)
    Αν το επιλεξεις, μετα τον κυκλο καθαρισμου, οπωσδηποτε βγαζεις και τρομπες για ξεπλυμα και αλλαζεις ολα τα φιλτρα σου.
    Επισης μετα απο αυτο ο κινητηρας θελει 1.000-1.500 χλμ να κανει ξανα φιλμ.
    Αλλιως κανεις οτι εκανα και εγω.
    Το Μοτορκοτε το ειχα βαλει στην Αλφα Ρομεο που εκαιγε λαδι σαν μουρλη αλλα δεν εκανε τι-πο-τα.
    Υπαρχει ενα οριο που μπορει να ειναι αποτελεσματικο νομιζω, και μαλλον το ειχα ξεπερασει.
    Δεν ειμαι ισχυρογνωμων αλλα οτι εκανα το εψαξα.
    Η επομενη αναλυση λαδιου μου (σε 5.000 χλμ) θα μας διαφωτισει καθως θα τη συγκρινουμε με αυτη που εχω ηδη στα χερια μου απο την τελευταια αλλαγη (καθαρισμος).
    Στο Σμαρτ αναφερομαι - γιατι το bmw οπως θα διαβασεις ειναι πεντακαθαρο.
    ναι αλλα να τα παρουμε απο την αρχη παιδια.



    -Γιατι, κατ'αρχην, να σκεφτουμε οτι θελουμε καποιο καθαριστικο κινητηρα,
    αφου αν εχουμε σημαδια περιεργα (καιει λαδι πχ) συνηθως εχουμε αλλα προβληματα πιο σημαντικα που να λυθουν με "καθαρισιτκο" μοτερ...

    -Σταματη, αναλυση λαδιου εκανες γιατι, που, ποσο (¤), καθε πότε, και που αποσκοπει ??

    -Για το seafoam ειχα διαβασει καποτε κατι ψιλα και το χρησιμοποιησαν σε παλια μεγαλα αεροψυκτα και ελαιοψυκτα μηχανακια, και τους αρεσε (για "ξεπλυμα" παλιου μοτερ).
    Ισως και σε παλια αμερικανικα muscle cars που δεν εχω παρακολουθησει.

    -Εχουμε διαβασει αρθρα για τις επικαθισεις σε σημεια σε κινητηρες απο Μ40 μεχρι τους κινητηρες SXX, και το πως προλαμβανονται με συχνες αλλαγες καλου λαδιου.
    Σε περιπτωση αγορας μετχ. ομως ??? Τι κανουμε, καθαρισμο ?
    Επιπλεον, ποσο ευκολο ειναι να βγει η τρομπα λαδιου ??

    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  15. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα να τα παρουμε απο την αρχη παιδια.



    -Γιατι, κατ'αρχην, να σκεφτουμε οτι θελουμε καποιο καθαριστικο κινητηρα,
    αφου αν εχουμε σημαδια περιεργα (καιει λαδι πχ) συνηθως εχουμε αλλα προβληματα πιο σημαντικα που να λυθουν με "καθαρισιτκο" μοτερ...

    -Σταματη, αναλυση λαδιου εκανες γιατι, που, ποσο (¤), καθε πότε, και που αποσκοπει ??

    -Για το seafoam ειχα διαβασει καποτε κατι ψιλα και το χρησιμοποιησαν σε παλια μεγαλα αεροψυκτα και ελαιοψυκτα μηχανακια, και τους αρεσε (για "ξεπλυμα" παλιου μοτερ).
    Ισως και σε παλια αμερικανικα muscle cars που δεν εχω παρακολουθησει.

    -Εχουμε διαβασει αρθρα για τις επικαθισεις σε σημεια σε κινητηρες απο Μ40 μεχρι τους κινητηρες SXX, και το πως προλαμβανονται με συχνες αλλαγες καλου λαδιου.
    Σε περιπτωση αγορας μετχ. ομως ??? Τι κανουμε, καθαρισμο ?
    Επιπλεον, ποσο ευκολο ειναι να βγει η τρομπα λαδιου ??

    Νικο, δες κατ αρχήν εδώ.
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1520

    καθαρισμό του κινητήρα έκανα στο smart, όπου και είχα επικαθήσεις και "μούργα" επειδή το αυτοκινητάκι δουλεύει μόνο μέσα στην πολη αναψε σβήσε και δεν προλαβαίνει να ζεστάνει τα καθαριστικά στα λάδια του και να τραβήξουν την βρώμα και ότι κάθεται στα μέταλα. (δεν το λέω απο το κεφάλι μου, αυτό μου έχουν πεί απο την blackstone).
    Επίσης ποτέ δεν έχω αρκεστεί το "έβαλα το λάδι ΧΧΧ και είδα οτι είναι καλό".
    Ούτε έχουμε την όραση του σούπερμαν ούτε την αφή του σπάιντερμαν για να κρίνουμε οπτικά και με το χέρι αν ένα λάδι κάνει καλά τη δουλειά του η όχι.
    Κάθε 20.000 χλμ στέλνω το λάδι μου για ανάλυση και αποφασίζω ανάλογα τι θα κάνω μετά.

    Το λάδι που έστειλα απ το smart στην blackstone γύρισε πίσω σαν "dead oil", δηλαδή ότι πρέπει να αλλαχτεί αμέσως, τόσα στοιχεία είχε μέσα που τους τρόμαξε.

    Οι συχνές αλλαγές καλού λαδιού δεν κάνουν τίποτα απολύτως αν ο κινητήρας δεν πιάνει στροφές και θερμοκρασίες που να βοηθάνε το λάδι να κάνει τη δουλειά του.
    Ενας κινητήρας που του βάζεις φουλ συνθετικό 0-40 με καθαριστικά, αν δουλέψει κάθε μέρα για 10.000 χλμ, ξεκίνα, σταμάτα, σβήσε (10/15 χλμ διαδρομές τη φορά, χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία και χωρίς να ανεβάσει στροφές, απλά ΔΕΝ καθαρίζει με αποτέλεσμα να μαζεύει μέσα ένα σωρό σκτα που δημιουργούν αυτό που οι αμερικάνοι λένε black death.
    (πάλι αυτά όλα τεκμηριωμένα απο την εταιρεία που κάνει τις αναλύσεις).

    Ενα μοτέρ που έχει 200.000 χλμ όπως λέω, είναι ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ να πάρει μέσα καθαριστικό, γιατί όλα αυτά που θα βγάλει, θα βουλώσουν κάτι οπωσδήποτε με μεγαλύτερο κόστος απο μια απλή επισκευή.

    Για πιό πολλά δες εδώ https://www.blackstone-labs.com/tests-price-list.php σχετικά με το τι μπορείς να δεις απο την ανάλυση.

    Οτι άλλο μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή σου.
    (μην νομίσεις το παίζω ειδικός, ότι μου λένε μεταφέρω και εγώ)

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (11-02-12), nikos1400 (11-02-12)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP