Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Ferrari 458 italia detailing

  1. #11
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι'αυτό πλένεις μετά το αμάξωμα, ώστε να ξεπλυθεί καλά και η περιοχή γύρω από τη ζάντα και να είναι οκ.

    Και εκτός από αυτού, αν ξεκινήσεις να πλένεις τις ζάντες αφού έχεις τελειώσει με το αυτοκίνητο, κινδυνεύεις να σου στεγνώσει το νερό πάνω στο αυτοκίνητο και να σου δημιουργήσει στίγματα.

    Επίσης, είμαι κατά των ισχυρών καθαριστικών για ζάντες και πάντα τις πλένω με το ίδιο σαπούνι με το υπόλοιπο αυτοκίνητο (με κερί), μιας που δεν προλαβαίνουν να βρωμίσουν ιδιαίτερα από πλύσιμο σε πλύσιμο. Τώρα αν πλένεται 1 φορά / μήνα τότε αλλάζει το πράμα.

  2. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    kloukakis (10-06-11)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει λογος που ξεκιναει με τις ζαντες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εκτός από αυτού, αν ξεκινήσεις να πλένεις τις ζάντες αφού έχεις τελειώσει με το αυτοκίνητο, κινδυνεύεις να σου στεγνώσει το νερό πάνω στο αυτοκίνητο και να σου δημιουργήσει στίγματα.

    Επίσης, είμαι κατά των ισχυρών καθαριστικών για ζάντες και πάντα τις πλένω με το ίδιο σαπούνι με το υπόλοιπο αυτοκίνητο (με κερί), μιας που δεν προλαβαίνουν να βρωμίσουν ιδιαίτερα από πλύσιμο σε πλύσιμο. Τώρα αν πλένεται 1 φορά / μήνα τότε αλλάζει το πράμα.
    Συμφωνώ Κώστα.
    Κι εγώ με πολύ ήπιο καθαριστικό τις πλένω με ουδέτερο Ph, αφού άλλωστε τις έχω και περασμένες με sealant ώστε να αφαιρείται ευκολότερα η βρωμιά.

    Απλά η πλειοψηφία καθαρίζει τις ζάντες πολύ πιο σπάνια και με αδύναμα καθαριστικά συνήθως κάποιες ξεραμένες μαυρίλες από τακάκια κλπ, δεν αφαιρούνται.
    Γι'αυτό συνήθως χρησιμοποιούν πιο δυνατά καθαριστικά τα οποία όμως είναι επικίνδυνα για το βερνίκι και καλό είναι να ξεπλένονται άμεσα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #13
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι ένα μήνα πλύσιμο τις ζάντες ρε?
    Θέλετε να με αρρωστήσετε μεσημεριάτικο?
    1 φορά την εβδομάδα με πιεστικό 130 bar και είναι λαμπίκο, εχω και το καθαριστικό της Valet Pro το οποίο κάνει φοβερή δουλειά και είμαστε κομπλέ

  5. #14
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πολυ βρωμα ο χωρος του κινητηρα!!!
    Μαλλον κατι δεν παει καλα με την στεγανοτητα εκει.....

  6. #15
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ βρωμα ο χωρος του κινητηρα!!!
    Μαλλον κατι δεν παει καλα με την στεγανοτητα εκει.....
    +1 εδω θα συμφωνησω.....ζεχνειιιιιιιι ι!!!!!!

    ....τι στο καλο πρωτα την εγκαταλειπουν και μετα ασχολουνται να συμαζεψουν τον ασυμαζευτο!!!

  7. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    alexm (10-06-11)

  8. #16
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι.

    Πάντα το πλύσιμο του αυτοκινήτου ξεκινά από τις ζάντες, ουτωσώστε να μην είναι ήδη πλυμένο-στεγνωμένο το υπόλοιπο αμάξωμα και να γεμίσει νερά και καθαριστικά από το πλύσιμο των ζαντών.
    Ιδίως καθαριστικά, τα οποία είναι κι αρκετά ισχυρά και πρέπει να ξεπλυθεί καλά η τριγύρω περιοχή των θόλων και των φτερών αφού ενδέχεται να έχει πέσει κι εκεί κάποια ποσότητα.
    Γι'αυτό πλένεις μετά το αμάξωμα, ώστε να ξεπλυθεί καλά και η περιοχή γύρω από τη ζάντα και να είναι οκ.
    χμμ...

    εγω παντα εκανα το αναποδο.. δηλαδη απο πανω προς τα κατω..
    και τελος ζαντες θολους.

    με τοσα νερα που μαζευονται τριγυρω λιγο να συρεις το ποδι σου, πιτσιλας το αμαξι και γινεται παλι κ@λος.

    τωρα βεβαια εχω κανα ΜΗΝΑ να το πλυνω (ακους stef????) και απο οτι φαινεται θα γινουν 2 οι μηνες.. (εξεταστικη γαρ..)
    πατα και εσυ ενα m3.. δεν πανε μια..

  9. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμ...

    εγω παντα εκανα το αναποδο.. δηλαδη απο πανω προς τα κατω..
    και τελος ζαντες θολους.

    με τοσα νερα που μαζευονται τριγυρω λιγο να συρεις το ποδι σου, πιτσιλας το αμαξι και γινεται παλι κ@λος.

    τωρα βεβαια εχω κανα ΜΗΝΑ να το πλυνω (ακους stef????) και απο οτι φαινεται θα γινουν 2 οι μηνες.. (εξεταστικη γαρ..)
    Aυτό είναι σωστό.
    Απλά πρέπει πρώτα να καθαριστούν ζάντες, θόλοι, για τους λόγους που είπαμε, και μετά να ξεκινήσεις από τον ουρανό του αυτοκινήτου προς τα μασπιέ.

    Απλά, αν κάνεις πρόπλυση με πιεστικό, πρέπει να πετάς το νερό από κάτω προς τα πάνω, γιατί αν κάνεις το αντίστροφο, ο αφρός κυλάει και θα νομίσεις πως έχεις καλύψει σημεία που δεν έχουν καλυφτεί, απλά έχει στάξει ο αφρός.

    Με το χέρι όμως κανονικά, από πάνω προς τα κάτω.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #18
    Εγγραφή
    17-04-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    903
    Thanked
    322
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο οτι καταλαβα ο ιδιοκτητης εχει φαρμα με ζωα ,,,και το ferrari το εχει για πλακα ,,,,
    Ολα για αυτον ειναι μια ρουτινα αυτα εχει η ζωη---

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP