Σελίδα 150 από 201 ΠρώτηΠρώτη ... 50100140148149150151152160200 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.491 έως 1.500 από 2010

Θέμα: Eπικαιροτητα-Προβληματισμοι...

  1. #1491
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το 70% των δημοσίων δαπανών πηγαίνουν σε μισθούς του δημόσιου τομέα και σε συντάξεις.
    το 20% σε εξυπηρέτηση του εξωτερικού χρέους της χώρας.
    το 10% πηγαίνει σε δραστηριότητες...από αυτό γίνονται οι προμήθειες, οι ρεμούλες, οι χρηματισμοί κλπ
    αλλά από αυτό το 10% γίνονται και έργα...η βρωμιά λοιπόν αφορά ένα 3% περίπου αυτού του 10, δηλαδή 2% περίπου στο σύνολο.

    υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει ότι το πρόβλημά μας είναι το 2% και όχι το 70%;;;
    και όταν μάλιστα αυτό το 2% (ρεμούλες,προμήθειες κλπ) υπάρχει σε όλα τα κράτη παγκοσμίως;

    ας το εξαφανίσουμε λοιπόν το 2%, ας τους κρεμάσουμε...σωθήκαμε; όχι...το 70% πρέπει να πάει τουλάχιστον στο 35%, που σημαίνει κόψιμο του δημόσιου τομέα στη μέση

  2. The Following 6 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    DIMITr|S (18-09-11), gnx (18-09-11), Kostas_1 (18-09-11), Monsta (18-09-11), Stamatis (18-09-11), Κωνσταντίνος (18-09-11)

  3. #1492
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρόβλημα της ελλάδας είναι κάποιοι που 'κονόμησαν για τα καλά; πόσοι είναι αυτοί και τί ποσό έφαγαν;
    το πρόβλημα της ελλάδας είναι ότι ο ΜΙΣΟΣ πληθυσμός, μέσω της συναλλαγής του με το πολιτικό σύστημα, ζει δίχως να παράγει κάτι εις βάρος του υπόλοιπου μισού...και το χειρότερο είναι ότι οι απ'έξω, αυτοί που ζούνε με τον κόπο τους, συνεχίζουν να στηρίζουν το υφιστάμενο πολιτικό σύστημα..

    οι φόροι, οι έκτακτες εισφορές, τα χαράτσια, μπαίνουν για να μην κοπούν δαπάνες μισθοδοσίας...δεν υπάρχουν συνομωσίες, ας μην κοροϊδευόμαστε πια

    ολοι κόπτονται για να μη μείνουν άνεργοι οι δημόσιοι αργόσχολοι, όταν είναι άνεργοι 1,5 εκατομμύριο έλληνες...φαίνεται οι πρώτοι έχουν μεγαλύτερη αξία (εκλογική)...κανένας δε νοιάζεται για το πως θα ζήσουν οι άνεργοι και επιπλέον πρέπει να πληρώνουν έκτακτες εισφορές..

    ας σταματήσει το αστείο πια...φταίνε οι ξένοι, φταίνε 'αυτοί που τα έφαγαν', φταίνε οι εξωγήινοι κλπ

    στην ελλάδα έχει χρεωκοπήσει ο δημόσιος τομέας για πολύ εμφανείς λόγους...αν δε σπάσει το απόστημα που λέγεται κράτος είμαστε όλοι τελειωμένοι

    ειναι προβλημα οι αργομισθοι ειναι ομως προβλημα και οι κεραταδες που τρωνε και κανουν πλατες στο μεγαλο κεφαλαιο και στα ξενα συμφεροντα.
    Οταν οι ξενοι μας δανιζαν για δεκαετιες, οι εταιρειες που παρηγαγαν τα οπλικα συστηματα μας τα χαριζαν;

    Πιστευεις οτι τα οπλικα συστηματα(πχ υποβρυχια -τζοχατζοπουλοι) που εχει πληρωσει ο Ελληνας φορολογουμενος με αιμα κι ιδρωτα, θα μας σωσουν απο τους Τουρκους;

    Η θα μας σωσουν οι κουρ@δες οι αξιωματικοι μας; Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις αναμεσα στους τελευταιους αλλα λιγες.

  4. The Following User Says Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    Driver M (18-09-11)

  5. #1493
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι προβλημα οι αργομισθοι ειναι ομως προβλημα και οι κεραταδες που τρωνε και κανουν πλατες στο μεγαλο κεφαλαιο και στα ξενα συμφεροντα.
    Οταν οι ξενοι μας δανιζαν για δεκαετιες, οι εταιρειες που παρηγαγαν τα οπλικα συστηματα μας τα χαριζαν;

    Πιστευεις οτι τα οπλικα συστηματα(πχ υποβρυχια -τζοχατζοπουλοι) που εχει πληρωσει ο Ελληνας φορολογουμενος με αιμα κι ιδρωτα, θα μας σωσουν απο τους Τουρκους;

    Η θα μας σωσουν οι κουρ@δες οι αξιωματικοι μας; Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις αναμεσα στους τελευταιους αλλα λιγες.
    αυτό είναι το βρωμερό πολιτικό σύστημα που βασίζεται στην ψήφο των αργόμισθων και των εξαπατημένων...
    30 χρόνια βγαίνουν κυβερνήσεις..οι υπεύθυνοι είμαστε ΕΜΕΙΣ

  6. #1494
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν θελουμε να γινουμε οντως ευρωπαιοι χρειαζομαστε ενα ρεσταρτ και στην οικονομια αλλα και στον τροπο σκεψης μας..

  7. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    nikos1400 (18-09-11)

  8. #1495
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 70% των δημοσίων δαπανών πηγαίνουν σε μισθούς του δημόσιου τομέα και σε συντάξεις.
    το 20% σε εξυπηρέτηση του εξωτερικού χρέους της χώρας.
    το 10% πηγαίνει σε δραστηριότητες...από αυτό γίνονται οι προμήθειες, οι ρεμούλες, οι χρηματισμοί κλπ
    αλλά από αυτό το 10% γίνονται και έργα...η βρωμιά λοιπόν αφορά ένα 3% περίπου αυτού του 10, δηλαδή 2% περίπου στο σύνολο.

    υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει ότι το πρόβλημά μας είναι το 2% και όχι το 70%;;;
    και όταν μάλιστα αυτό το 2% (ρεμούλες,προμήθειες κλπ) υπάρχει σε όλα τα κράτη παγκοσμίως;

    ας το εξαφανίσουμε λοιπόν το 2%, ας τους κρεμάσουμε...σωθήκαμε; όχι...το 70% πρέπει να πάει τουλάχιστον στο 35%, που σημαίνει κόψιμο του δημόσιου τομέα στη μέση
    συμφωνω μαζι σου.Αντι για απολυσεις ομως προτεινω ολοι οι Ελληνες συνταξιουχοι να περνουν ανωτατη συνταξη 500 ευρω και η ασπιρινη να κρατησει τη τιμη της.Ετσι θα νιωσουν οι συνταξιουχοι των 2500ευρω οπως νιωθει ο αδερφος της μανας μου που περνει 480.
    Δε ξερω ομως αν συμφωνουν οι συνταξιουχοι μαζι μου.


  9. The Following User Says Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    joseph (19-09-11)

  10. #1496
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω μαζι σου.Αντι για απολυσεις ομως προτεινω ολοι οι Ελληνες συνταξιουχοι να περνουν ανωτατη συνταξη 500 ευρω και η ασπιρινη να κρατησει τη τιμη της.Ετσι θα νιωσουν οι συνταξιουχοι των 2500ευρω οπως νιωθει ο αδερφος της μανας μου που περνει 480.
    Δε ξερω ομως αν συμφωνουν οι συνταξιουχοι μαζι μου.

    να γίνει και αυτό...οι συντάξεις του δημοσίου δεν είναι ανταποδοτικές, είναι αποτέλεσμα πελατειακής διαπραγμάτευσης..
    οι απολύσεις όμως είναι υποχρεωτικές...το μαγαζί δεν βγαίνει αλλιώς

  11. #1497
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να γίνει και αυτό...οι συντάξεις του δημοσίου δεν είναι ανταποδοτικές, είναι αποτέλεσμα πελατειακής διαπραγμάτευσης..
    οι απολύσεις όμως είναι υποχρεωτικές...το μαγαζί δεν βγαίνει αλλιώς
    μιλαω για ολους τους συνταξιουχους κι αυτους που προερχονται απο τον Ι. τομεα.

    Αλλα εχω μια απορια οταν απολυθουν ολοι οι δ.υ. εσυ κι εγω τι λεφτα θα παμε στα σπιτια μας;

    Η πληρωμη μου αρα και η επιβιωση μου εχουν απολυτη σχεση με αυτον που περνει 600 ως 3000ε(παραδειγμα).

    Ειτε διαλυθει η ελληνικη βουλη ειτε οχι το εισοδημα μου δεν αλλαζει.

    Με λιγα λογια το εισομημα του μεσου Ελληνα δε το στιριζει ουτε ο Παγκαλος ουτε ο Βαρδινογιαννης.

    Στο σουβλατζιδικο του Σακη τρωω εγω εσυ και οι οικιοι μου.Δε συχναζει ο Λοβεδος εκει μεσα. ο Λοβερδος του εισοδημα του δε το ριμαζει εντος των εεληνικων τοιχων το παει στην ελβετια. Τα παγια εξοδα του που ειναι χοντρα τα καλυπτει ο Ελληνας ''μλκς''.


  12. The Following 2 Users Say Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    bill_m3 (18-09-11), nikos1400 (19-09-11)

  13. #1498
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλαω για ολους τους συνταξιουχους κι αυτους που προερχονται απο τον Ι. τομεα.

    Αλλα εχω μια απορια οταν απολυθουν ολοι οι δ.υ. εσυ κι εγω τι λεφτα θα παμε στα σπιτια μας;

    Η πληρωμη μου αρα και η επιβιωση μου εχουν απολυτη σχεση με αυτον που περνει 600 ως 3000ε(παραδειγμα).

    Ειτε διαλυθει η ελληνικη βουλη ειτε οχι το εισοδημα μου δεν αλλαζει.

    Με λιγα λογια το εισομημα του μεσου Ελληνα δε το στιριζει ουτε ο Παγκαλος ουτε ο Βαρδινογιαννης.

    Στο σουβλατζιδικο του Σακη τρωω εγω εσυ και οι οικιοι μου.Δε συχναζει ο Λοβεδος εκει μεσα. ο Λοβερδος του εισοδημα του δε το ριμαζει εντος των εεληνικων τοιχων το παει στην ελβετια. Τα παγια εξοδα του που ειναι χοντρα τα καλυπτει ο Ελληνας ''μλκς''.

    συνταξιούχοι του ιδιωτικού τομέα με τέτοια σύνταξη πρέπει να είναι μια χούφτα

    δεν πρέπει να απολυθούν όλοι οι δ.υ., αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό...πάρα πολλοί υποστηρίζουν ότι αυτό θα πλήξει την κατανάλωση και επομένως θα επιβαρύνει την ύφεση...σε επιφανειακή ανάγνωση, ναι

    όμως πρέπει επιτέλους να φύγουμε από το μοντέλο της κατανάλωσης, δηλαδή να επιδοτούμε τις γνωστές αντιπαραγωγικές δραστηριότητες για να στηρίζεται η κατανάλωση...τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν από την μειωμένη μισθολογική δαπάνη (τεράστιο ποσό), μπορούν να πέσουν στην αγορά να ανοιξουν επιχειρήσεις που παράγουν και έτσι θα στηριχτεί η κατανάλωση με υγιείς διαδικασίες

  14. #1499
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stefm5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να γίνει και αυτό...οι συντάξεις του δημοσίου δεν είναι ανταποδοτικές, είναι αποτέλεσμα πελατειακής διαπραγμάτευσης..
    οι απολύσεις όμως είναι υποχρεωτικές...το μαγαζί δεν βγαίνει αλλιώς
    Ευτυχώς πάντως φίλε που για ΟΛΑ στην Ελλάδα φταίει το δημόσιο.

    Μάλλον και για τη φοροδιαφυγή που αγγίζει το 90+% του ιδιωτικού τομέα και είναι η βασική απώλεια εσόδων για τη χώρα φταίει και εκεί ο δ.υπάλληλος.

    Όπως όλα δείχνουν πάντως και μεγάλη μερίδα δ.υ. θα απολυθούν και οι μισθοί έχουν περικοπεί πολύ και θα περικοπούν κι άλλο και ιδιωτικοποιήσεις θα γίνουν στη συντριπτική πλειοψηφία των ΔΕΚΟ και γενικά το δημόσιο θα πάψει να είναι τόσο ασύμφορο όσο ήταν.
    Πιστεύει κανείς πως η χώρα θα πάει καλά?
    Εγώ πάλι όχι και εδώ είμαστε και θα τα δούμε όλα αυτά.

    Και για να τα λέμε κι όλα, από τους παχυλούς (ομολογουμένως) μισθούς κάποιων αργόσχολων συντηρείται κατά κύριο λόγο η ελληνική οικονομία τόσα χρόνια.
    Εκτός και αν οι βασικοί πελάτες των κέντρων ψυχαγωγίας, των τουριστικών μερών, των μαγαζιών (ένδυσης, επίπλων κλπ) και πολλών ακόμα επιχειρήσεων ήταν ο ιδιωτικός υπάλληλος των 700 ευρώ ή ο συνταξιούχος του ΟΓΑ των 300.
    Μαζί με την πείνα που θα πέσει στο δημόσιο θα πέσει και στον ιδιωτικό τομέα.

    Αυτό δε σημαίνει φυσικά πως δεν πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα στο δημόσιο, σημαίνει όμως πως το ξεκαθάρισμα αυτό δεν θα φτιάξει από μόνο του την οικονομία αφού και ο ιδιωτικός τομέας πάσχει για τα καλά, αλλά και ότι θα βλάψει και τους ιδιώτες μιας και θα χάσουν την, μοναδική ίσως αγοραστική ομάδα στην οποία απευθύνονται.

    Στο βούρκο της Ελλάδας όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης και όλα είναι ένας κύκλος.
    Οι δ.υ. ήταν υπεράριθμοι και πολλοί δεν δούλευαν, αυτοί ήταν όμως που έριχναν το χρήμα στην αγορά και ζούσαν και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις. Όσοι δεν το παραδέχονται εθελοτυφλούν.

    Όσο πιο ψηλά πάμε όμως (πολιτικές ηγεσίες, πολυεθνικές, ξένα συμφέροντα κλπ) τόσο μεγαλύτερες είναι οι ευθύνες αυτές και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε.
    Όχι η μια μερίδα του πληθυσμού να τοποθετείται ενάντια στην άλλη, αφού καλώς ή κακώς, ο μόνος θιγμένος από όσα γίνονται είναι ο λαός και κανείς άλλος, ενώ παράλληλα η κατρακύλα της μιας κοινωνικής-οικονομικής ομάδας θα συμπαρασύρει σίγουρα και την άλλη.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  15. #1500
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    1.540
    Thanked
    1946
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς πάντως φίλε που για ΟΛΑ στην Ελλάδα φταίει το δημόσιο.

    Μάλλον και για τη φοροδιαφυγή που αγγίζει το 90+% του ιδιωτικού τομέα και είναι η βασική απώλεια εσόδων για τη χώρα φταίει και εκεί ο δ.υπάλληλος.

    Όπως όλα δείχνουν πάντως και μεγάλη μερίδα δ.υ. θα απολυθούν και οι μισθοί έχουν περικοπεί πολύ και θα περικοπούν κι άλλο και ιδιωτικοποιήσεις θα γίνουν στη συντριπτική πλειοψηφία των ΔΕΚΟ και γενικά το δημόσιο θα πάψει να είναι τόσο ασύμφορο όσο ήταν.
    Πιστεύει κανείς πως η χώρα θα πάει καλά?
    Εγώ πάλι όχι και εδώ είμαστε και θα τα δούμε όλα αυτά.

    Και για να τα λέμε κι όλα, από τους παχυλούς (ομολογουμένως) μισθούς κάποιων αργόσχολων συντηρείται κατά κύριο λόγο η ελληνική οικονομία τόσα χρόνια.
    Εκτός και αν οι βασικοί πελάτες των κέντρων ψυχαγωγίας, των τουριστικών μερών, των μαγαζιών (ένδυσης, επίπλων κλπ) και πολλών ακόμα επιχειρήσεων ήταν ο ιδιωτικός υπάλληλος των 700 ευρώ ή ο συνταξιούχος του ΟΓΑ των 300.
    Μαζί με την πείνα που θα πέσει στο δημόσιο θα πέσει και στον ιδιωτικό τομέα.

    Αυτό δε σημαίνει φυσικά πως δεν πρέπει να γίνει ξεκαθάρισμα στο δημόσιο, σημαίνει όμως πως το ξεκαθάρισμα αυτό δεν θα φτιάξει από μόνο του την οικονομία αφού και ο ιδιωτικός τομέας πάσχει για τα καλά, αλλά και ότι θα βλάψει και τους ιδιώτες μιας και θα χάσουν την, μοναδική ίσως αγοραστική ομάδα στην οποία απευθύνονται.

    Στο βούρκο της Ελλάδας όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης και όλα είναι ένας κύκλος.
    Οι δ.υ. ήταν υπεράριθμοι και πολλοί δεν δούλευαν, αυτοί ήταν όμως που έριχναν το χρήμα στην αγορά και ζούσαν και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις. Όσοι δεν το παραδέχονται εθελοτυφλούν.

    Όσο πιο ψηλά πάμε όμως (πολιτικές ηγεσίες, πολυεθνικές, ξένα συμφέροντα κλπ) τόσο μεγαλύτερες είναι οι ευθύνες αυτές και εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε.
    Όχι η μια μερίδα του πληθυσμού να τοποθετείται ενάντια στην άλλη, αφού καλώς ή κακώς, ο μόνος θιγμένος από όσα γίνονται είναι ο λαός και κανείς άλλος, ενώ παράλληλα η κατρακύλα της μιας κοινωνικής-οικονομικής ομάδας θα συμπαρασύρει σίγουρα και την άλλη.
    και για την φοροδιαφυγή το δημόσιο φταίει φίλε μου...είναι υποχρέωσή του να την μαζέψει αλλά δεν το κάνει...εν μέρει γιατί έχει ανίκανους υπαλλήλους και εν μέρη γιατί χρηματίζονται

    και κατ΄επέκταση φταίει γιατί δεν φορολογεί τα εισοδήματα στην πηγή, γιατί έχει πολύπλοκο φορολογικό σύστημα ειδικό για να την σκαπουλάρει κάποιος...το χειρότερο όμως είναι ότι ένα κράτος το οποίο δεν παρέχει καμία σοβαρή υπηρεσία στο λαό του, δε μπορεί να τον πείσει να πληρώνει φόρους

    αλλά ας υποθέσουμε ότι έπιαναν ολόκληρη τη φοροδιαφυγή και δεν είχαμε έλλειμμα...δηλαδή πάνω κάτω 10 δις ευρώ επιπλέον έσοδα.
    είναι τίμιο και δίκαιο αντί να πηγαίνουν σε επενδύσεις, σε προνοιακές δαπάνες, να πηγαίνουν σε αργομισθίες,ρουσφέτια και πλεονάζον προσωπικό;;;

    ναι, αν κοπεί ο δημόσιος τομέας και επιτέλους παράγουμε ένα πρωτογενές πλεόνασμα, που σημαίνει ότι θα αρχίσουμε να εξυπηρετούμε μόνοι μας το χρέος μας, τότε έχουμε ελπίδα σωτηρίας και τότε ίσως αποφασίσουν να μας κόψουν ένα μέρος του χρέους

  16. The Following 7 Users Say Thank You to stefm5 For This Useful Post:

    DIMITr|S (18-09-11), gnx (19-09-11), joseph (19-09-11), Kostas_1 (19-09-11), Monsta (19-09-11), PANOS-E60 (18-09-11), S8N (18-09-11)

Σελίδα 150 από 201 ΠρώτηΠρώτη ... 50100140148149150151152160200 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP