Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 115

Θέμα: M3 E46 ROL CAGE HOMOLOGATION...

  1. #91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aλήθεια το Μ3 έχει ανάγκη από chassis brace κάτω εμπρός που ενώνει τα ψαλίδια ή το Reinforcement plate (part 51717893609) το καθιστά περιττό?
    Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω . Αν ήταν να ενισχυσω κάτι μπροστά , θα ήταν οι βάσεις της αντιστρεπτικης

  2. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (09-11-11), EVERGET (17-05-12)

  3. #92
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ψάχνω λοιπόν τελευταία τρόπους να ενισχύσουμε τη στρεπτική ακαμψία του πλαισίου του Μ3. Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται ανεπαρκής. Ίσως να φταίει που καθημερινά οδηγώ ένα passat το οποίο το αισθάνεσαι ένα κομμάτι πραγματικά, πράγμα που επιβεβαιώνεται και από την τιμή ακαμψίας του που βρήκα στο internet: 32,000Nm/deg το passat σε σύγκριση με τα 18,000Νm/deg που έχω βρει για το 46άρι (για το Μ3 συγκεκριμένα δεν έχω βρει τιμή - ίσως να είναι ένα κλικ παραπάνω).

    Σκέφτομαι λοιπόν την τοποθέτηση κάποιων από τα παρακάτω προιόντα:

    Η πίσω μπάρα θόλων της Mason Engineering: https://www.masonengineering.net/Subpages/E46.htm

    Για το Floor support της Μanson δεν το σκέφτομαι μιας και είναι τραβηγμένη εφαρμογή για χρήση πίστας.

    Front lower bar της UltraRacing (δεν ξέρω αν μπαίνει και στο Μ3 ή μόνο στα απλά 46άρια): https://www.ultraracing.com.my/Bars.asp?ID=2964


    Rear lower bars της UltraRacing (επίσης με επιφύλαξη αν μπαίνουν στο Μ3): https://www.ultraracing.com.my/Bars.asp?ID=3847


    Room bar της UltraRacing:
    https://www.ultraracing.com.my/Bars.asp?ID=4807


    Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο παχύτερες αντιστρεπτικές βελτιώσουν την αίσθηση ακαμψίας, του στιλ 30mm μπροστά, 25mm πίσω της H&R.
    https://www.turnermotorsport.com/p-1...djustable.aspx
    https://www.turnermotorsport.com/p-1...or-e46-m3.aspx

    Tι λέτε για τα παραπάνω προιόντα? Αξίζει η τοποθέτηση κάποιων από αυτά ή θα ανοίξει πουθενά μετά? Κάποια άλλη πρόταση για ασφαλή βελτίωση ακαμψίας????
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  4. The Following 3 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    GiannisRob (22-10-12), m-power_01 (17-05-12), Thomelef (17-05-12)

  5. #93

    Προεπιλογή

    Με εξαίρεση το room bar όλα τα αλλα προϊόντα της εταιρίας τα έχω χαζεψει. Δεν με έχει πείσει κάποιο ότι πιάνει σε σημείο που ζορίζει κτλ.
    Η μπάρα η πίσω εντυπωσιακή!
    Για αυτό που μπορω να σου απαντήσω σίγουρα και υπεύθυνα, είναι ότι ένα σετ αντιστρεπτικες δεν θα τις μετανιωσεις.
    Για τα προϊόντα της u/r αν θές ψήνομαι να τα πάμε μισά μισά δοκιμή. Να πάρεις πχ την μια να πάρω την άλλη και να βγάλουμε συμπεράσματα...

  6. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-12), EVERGET (17-05-12)

  7. #94

    Προεπιλογή

    Ζαχάρωνα τις μπάρες που έχει το cabrio αλλά δυστηχως χωρίς πατέντα δεν μπαίνουν. Είμαι πλέον σίγουρος για αυτό.
    Κοιτάζοντας τώρα την πίσω θολόμπαρα που έβαλες βλέπω ότι έχει και βιδες πιο χαμηλά. Υπάρχει τρύπα εκει; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
    Πάντως οι τρεις μπάρες οι απο κάτω με ψήνουν. Το κόστος εξάλλου δεν ξεφεύγει. Η μπροστινή κάνει κάνα 100αρικο...

  8. #95
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σπύρο κοίτα τιμές που μου στείλανε οι Μαλαισιανοι (UltraRacing)! Απίστευτες για τα ευρωπαικά δεδομένα (φυσικά πρέπει να συνυπολογίσουμε μεταφορά + τελωνείο)

    Front Strut Bar / Front Tower Bar
    Code : UR-TW2-1534
    Price: Rm 220 = 56 euros !!!!!!!
    Remark: 2 points

    Rear Strut Bar / Rear Tower Bar
    Code : UR-RE2-177
    Price: Rm 198 = 50 euros!!!!
    Remark: 2 points

    Rear Anti-roll Bar / Rear Sway Bar / Rear Stabilizer Bar
    Code : UR-AR23-361
    Price: Rm 650 = 164 euros
    Remark: 23mm

    Room Bars / Rear Cross Bar
    Code : UR-RO2-1535
    Price: Rm 220 =56 euros!!!
    Remark: 2 points

    To room bar μου λέει πως πρέπει να κάνει δουλειά...βέβαια θα το έβαζα μόνο επενδεδυμένο με δέρμα πρώτα....

    Δεν έχει τρύπα στο θόλο για την πίσω μπάρα της Manson απ ότι θυμάμαι οπότε πρέπει να τρυπήσεις ή να κολλήσεις.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVERGET : 17-05-12 στις 22:12
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  9. The Following 3 Users Say Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-12), GiannisRob (22-10-12), m-power_01 (17-05-12)

  10. #96
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Που και υπό ποιες συνθήκες νιώθεις να στρεβλώνει το πλαίσιό σου ?

  11. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    manos///3 (18-05-12)

  12. #97
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή M3 E46 ROL CAGE HOMOLOGATION...

    Πολυ ευστοχη ερώτηση Αλέξη.
    Είμαι κ εγώ περίεργος...
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  13. The Following User Says Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    alexk (17-05-12)

  14. #98
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζαχάρωνα τις μπάρες που έχει το cabrio αλλά δυστηχως χωρίς πατέντα δεν μπαίνουν. Είμαι πλέον σίγουρος για αυτό.
    Κοιτάζοντας τώρα την πίσω θολόμπαρα που έβαλες βλέπω ότι έχει και βιδες πιο χαμηλά. Υπάρχει τρύπα εκει; Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.
    Πάντως οι τρεις μπάρες οι απο κάτω με ψήνουν. Το κόστος εξάλλου δεν ξεφεύγει. Η μπροστινή κάνει κάνα 100αρικο...
    Nαι και μένα θα με έψηναν οι από κάτω μπάρες...αλλά παίζει στο Μ3 να μην μπαίνουν...στο site τις δίνουν για απλά 46άρια...
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  15. #99
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που και υπό ποιες συνθήκες νιώθεις να στρεβλώνει το πλαίσιό σου ?
    Δεν το αισθάνομαι στις στροφές....εκεί δηλαδή που ίσως για τους περισσότερους έχει νόημα...

    Αισθάνομαι όταν το αμάξι περνά από έντονες ανωμαλίες (κυρίως εγκάρσιες) πως δεν περνά σαν ένα ενιαίο κομμάτι, όπως κάνουν πιο σύγχρονα αυτοκίνητα...
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  16. #100
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το αισθάνομαι στις στροφές....εκεί δηλαδή που ίσως για τους περισσότερους έχει νόημα...

    Αισθάνομαι όταν το αμάξι περνά από έντονες ανωμαλίες (κυρίως εγκάρσιες) πως δεν περνά σαν ένα ενιαίο κομμάτι, όπως κάνουν πιο σύγχρονα αυτοκίνητα...
    Μήπως να άλλαζες όλα τα συνεμπλόκ (όλα) και τα μπαλάκια μπρος πίσω ?
    Δεν νομίζω να νιώθεις αυτό επειδή το πλαίσιο δεν είναι άκαμπτο και προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι με τις μπάρες θα νιώσεις διαφορά στην ψυχολογία σου.

  17. The Following 4 Users Say Thank You to alexk For This Useful Post:

    BILL007 (18-05-12), EVERGET (17-05-12), Kostas_1 (18-05-12), m-power_01 (17-05-12)

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP