Γειά σας παιδειά,

Εδω και πάνω απο ενα χρόνο ζω με ένα check engine το οποίο το πήγαινα σιγά σιγά ψαχτά και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι.
Το εχω δει με κοντά τρείς μηχανικους γιατί ξεκίνησα να χάνω την εμπιστοσύνη μου σιγά σιγά και πλεον το βλέπω σε εξουσιοδοτημένο αλλα ασπρη μερα δεν βλέπω.

Το check έρχεται απο καταλύτη καθε φορα. Δεν γνωρίζω ακριβώς κωδικό αλλα θα μάθω σύντομα.
Οι αλλαγές που έχουν γίνει ειναι:
- Ανοιγμα μοτερ, αλλαγή σετ τσιμουχάκια στην κεφαλή
- Τσιμούχα κορμού και τσιμούχα ψευτοκάπακου
- Αλλαγή εξατμισης απο καταλύτη και πίσω (εκει δεν εγινε απο καλο εξατμισά παρολα αυτα καλος εξατμισας φημισμένος μου ειπε οτι τουλάχιστον δεν υπάρχει ουσιαστικό θεμα απο εκει και πισω...δεν ειναι τελεια δουλεια αλλα είναι οκ)
- Αλλαγή καταλύτη (σε καλο εξατμισα- μπήγε μεταλλικός καταλύτης και μου ειπε οτι ειναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές)
- Αισθητήρες λαμδα καινούργιοι bosh και οι 2
- εχει ελεγθεί η ccv vale οτι ειναι κομπλέ
- εχει ελεγθει ο μαφ
- εχει αλλαχτει φιλτρο βενζίνης
- εχει αλλαχτεί Αισθητηρας θερμοκρασιας μετα απο κατι κουλα που εκανε η βελόνα θερμοκρασιας και κολλαγε στο τερμα.(Αυτη παιζει ρολο και στο μίγμα)

Συνεχίζουμε με αναμα τσεκ engine οσες φορες και αν το εχω σβήσει καθε περιπου 80 χιλιομετρα.

Περιεργα πραγματα που εχω παρατηρησει:

- Πριν απο τις αλλαγες που προανεφερα υπήρχε αρκετο πεσιμο στις στροφές του ρελαντι μεχρι και 500 και καποιες φορες εσβηνε κιολας...
Πλέον δεν παίφτουν. Πανε μεχρι 750 στην υπερχειρότερη, ομως οταν το βαζω μπρος κρύο ή προς κρυο , νιώθω ενα ελαφρή τρέμουλο απο το μοτερ. Πολύ ελαφρυ αλλα το νιώθω.
- Πριν καιρό είχα παρατηρήσει οτι η βελόνα την βενζίνης σαν να πήγαινε ελαφρός μπρος πισω οταν εβαζα μπρος. Και επίσης μονο το καλοκαίρι για καποιες μερες (5-6 απανοτές μερες χρήσης), βρομούσε φουλ βενζίνη σε ολοκληρη διαδρομή 30 χιλιομέτρων. Μετα απο παυση χρησης μερικες μερες σταμάτησε. Η μυρωδια ερχόταν απο πορτπαγκάζ και πισω θεσεις. Πλεον δεν υπάρχει αυτο το θεμα.
- Επίσης μετα απο αλλαγή θερμοστάτη γιατι είχα διαρροή στα νερά απο εκει....παρατήρησα οτι η θερμοκρασία αν ειναι κρυος ο καιρός και πάω π.χ. με 100 κατεβαίνει απο την μέση αφού ειναι ζεστος ο κινητήρας. Υπάρχει περίπτωση αυτο να επιρεάζει το μείγμα?
- Πριν ενα χρονο που είχα περάσει κτέο μου είχαν πει οτι το μείγμα ειναι φτωχό.

Δεν ξέρω μηπως υπάρχει κάποιο θεμα διαρροής...
Δεν ξέρω μηπως είναι κανας αισθητήρας ρελαντί ή στροφάλου. Υπάρχει περίπτωση να προκαλούν αυτα τσεκ engine σχετικα με το μέιγμα και να το δείχνει ως καταλύτη το τσεκ?
Άλλο ειναι οτι το αυτοκίνητο είχε γυρισμένα χιλίομετρα. Το καντράν ειναι της μανας του, ελεγμένο. Δεν ξέρω μήπως κατι παίζει με αυτο...