Εγώ είχα σοβαρό θέμα με τα πίσω συνεμπλόκ = ανταλλακτικό 4 διάγραμμα 1.
Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο το πίσω μέρος δεν ήταν σταθερό, μάλιστα έπλεε... Το τιμόνι δεν άκουγε καλά.
Εγώ την ψιλιάστικα... 3 αντιπροσωπείες bmw μετά (πήγα για ευθυγράμμιση και το πρώτο πράγμα που τους ζητούσα ήταν ελέγξτε τα συνεμπλόκ και αυτοί λέγανε είναι όλα άριστα )... τελικά κατέβηκα ελλάδα και βάζω το αυτοκίνητο να το κάνω ευθυγράμμιση με τον πατέρα μου.
Ότι ήθελε έλεγε η ευθυγράμμιση, κοιτάμε από κάτω (φακό και κουνάμε ψαλίδι) ... είχα πάρει τα συνεμπλόκ στην μασχάλη.
Επέστρεψα Ελβετία και τα άλλαξα μόνος μου έβαλα powerflex και είδα την υγεία μου.
Σημείωση : σε Μ3 που πιέζεται αυτά τα συνεμπλόκ τα παίζουν κάθε 15-20 χιλ. χλμ.

Τα εμπρός συνεμπλόκ (έχω πάρει powerflex και θέλω να τα αλλάξω) είναι οκ και όλα τα άλλα.

Βέβαια άλλαξα των αντιστρεπτικών με powerflex μιας και τα εργοστασιακά είχαν κουραστεί (πάλι μόνος, δεν εμπιστεύομαι ΚΑΝΕΝΑΝ).
Αυτό λοιπόν είναι μια καλή επένδυση μιας και με τα powerflex στις αντιστρεπτικές... δουλεύουν πιο καλά και έχεις λιγότερες κλίσεις.
Είναι μια καλή αλλαγούλα μικρού κόστους, πρωτού κάποιος ξοδέψει χρήμματα για ανάρτηση.
Κι εγώ είχα το ίδιο ακριβώς θέμα, ανταλλακτικό 4 διάγραμμα 1, εγώ να επιμένω οτι φταίει αυτό, η αντιπροσωπεία να μου λέει οτι είναι μια χαρά, καταλήγω να φτιάχνω σε μηχανουργείο δικό μου εξολκέα για να βγάλω το σινεμπλόκ από το ψαλίδι, αλλαγή με Powerflex, το αυτοκίνητο έγινε τραίνο, έβαλε όμως λιγάκι κραδασμό από το δρόμο στην καμπίνα, τέλος επεισοδίου!