Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είναι το πρώτο μου ποστ και θέλω να ρωτήσω το εξής πράγματα. Εχω μια 530i την οποία θέλω (και εγώ) να την κάνω look Μ5. Εννοώ ζαντολάστιχα, εμπρός και πίσω προφυλακτήρες, ποδιές και μάλλον μπροστά φτερά. Ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά threads τα οποία τα διάβασα με προσοχή γι'αυτή τη μετατροπή αλλά η δικιά μου η περίπτωση λίγο διαφέρει. Βρήκα λοιπόν και αγόρασα μεταχειρισμένες ζάντες γνήσιες τις 166 19" με μία άσχετη διάσταση ελαστικών 255/35/19 εμπρός και πίσω, τα μπροστά παρεπιπτόντως βρίσκουν λίγο στο φτερό στις λακούβες. Το πρώτο δίλημμα ήρθε. Βάζω λάστιχα που προτείνει ο κατασκευαστής για το δικό μου αυτοκίνητο (245/35/19 μπροστά και 275/30/19) ή της Μ5 (255/40/19 και 285/35/19)? Αλλοι μού έχουν πεί ότι με τα Μ5 φτερά δεν θα έχω πρόβλημα. Αλλοι ότι θα βρίσκουν τα πίσω λάστιχα γιατί το Μ5 έχει αλλο στήσιμο (που όντως έχει) και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανέις. Οσον αφορά τις λαμαρίνες, ο φαναρτζής μου μου προτείνε να πάρουμε μεταζειρισμένα Μ5 τα παραπάνω και να τα βάλουμε. Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει έτοιμη μετατροπή για το δικό μου και γενικά εχω ζαλιστέι. Φαντάζομαι ότι εχει συμβεί και σε εσάς αλλά είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι το πρωι και το τελευταίο το βράδυ (ούτε με γκόμενα δεν το έχω πάθει αυτό...)
Θέλω λοιπόν έαν μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς που ήδη τα έχετε κάνει αυτά κατ'αρχας να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα στο κεφάλι μου.