Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ενεργοποίηση Speed Limit Information (SLI)

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    160
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ενεργοποίηση Speed Limit Information (SLI)

    Για όσους το χρειάζονται (hint: όσοι δεν πάνε α-κ-ρ-ι-β-ώ-ς με τα όρια ), το SLI είναι απολύτως απαραίτητο, άσχετα αν έχουμε και κάποια ειδική εφαρμογή ανοιχτή (π.χ. το AmiGO που είναι το καλύτερο σε θέματα ορίων και καμερών).

    Για να γίνει αυτό σε όσα BMW δεν το έχουν, απαιτείται καταρχήν το αντίστοιχο module (κάποια version του KAFAS), ακόμα και αν δεν έχουμε την κάμερα του KAFAS, αρκεί να είμαστε Ευρώπη και να κάνουμε κάποιες ρυθμίσεις σε KOMBI, HUD (αν έχουμε) και το iDrive (εγώ έχω NBT, το ίδιο όμως ισχύει για όλα τα σύγχρονα BMW)

    1) Αγοράζουμε το κατάλληλο module. Εγώ πήρα αυτό αλλά μπορείτε να βρείτε δεκάδες items και πωλητές, όχι μόνο στο Ali

    2) Ανοίγουμε το καντράν (αν έχουμε F) ή ξεκουμπώνουμε το κεντρικό HU (αν έχουμε G) και βρίσκουμε το βύσμα που συνδέει το καντράν με το HU. Στα F είναι πολύ πιο εύκολο γιατί γίνεται μέσα σε 5'. Συνδέουμε τη φύσα του module ώστε να παρεμβάλεται μεταξύ καντράν και HU. Τοποθετούμε κάπου βολικά αλλά σταθερά το module (εγώ το έβαλα ακριβώς από πίσω από το καντράν, πάνω στον αεραγωγό). Κουμπώνουμε πάλι το καντράν ή το HU


    3) Μέσω BimmerCode, ESys, Ista ή οτιδήποτε άλλο μας βολεύει, κάνουμε τις κάτωθι ρυθμίσεις

    KOMBI
    KI_PIA_SPEED_LIMIT=aktiv
    SPEED_LIMIT=aktiv
    HUD_PIA_SLI=aktiv

    HU
    SPEEDLIMIT_INFO=aktiv

    4) Αν τα έχουμε κάνει όλα σωστά, τότε θα έχουν εμφανιστεί οι επιλογές για το SLI στις ρυθμίσεις των Οθονών στο iDrive, τόσο για το καντράν όσο και για το HUD (αν έχουμε). Τα ενεργοποιούμε και τα δύο και βλέπουμε τα κάτωθι

    Καντράν


    HUD

  2. The Following 4 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (18-01-24), dreamer (16-01-24), isou (15-01-24), wheelman (17-01-24)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP