Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Σεβασμος στα Cayenne . . .

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά, θεωρώ ότι η απάντηση σε προσβολές από ανθρωποειδή που όλη τους η ζωή είναι να το παίζουν νταήδες, ή να προσπαθούν να επιβάλλουν την (υποτιθέμενη) δύναμή τους στους τρίτους, είναι ανούσια και λανθασμένη. Άμα φταίω, ζητάω επί τόπου συγνώμη και για το 90% των φυσιολογικών ανθρώπων, λήγει εκεί το θέμα. Με το υπόλοιπο 10%, απλά δεν ασχολούμαι, το πολύ πολύ να το πάρω και λίγο στην πλάκα και άντε γειά. Από την άλλη, όταν φταίει ο άλλος και μου ζητήσει συγνώμη, ποτέ (αν και δεν μου έχει συμβεί και τίποτα τόσο τραγικό ώστε να θέσει σε κίνδυνο τη σωματική μου ακεραιότητα) δεν την έχω αρνηθεί, λέω οκ και συνιστώ στον καθένα να είναι πιο προσεκτικός. Αν πάλι, ο άλλος πουλάει και τρέλα και το παίζει νταής, του ρίχνω κανά ψιλομπινελίκι και καμιά ειρωνεία και μετά την κάνω. Ποτέ δε θα ασχοληθώ με απαίδευτους και απολίτιστους, πολύ απλά γιατί δεν τους αξίζει και γιατί μπορεί να θέσω σε πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο τη σωματική μου ακεραιότητα, επειδή ο κάθε θρασύδειλος πιθανόν να κουβαλάει μαζί του περίστροφο, ρόπαλο, ή απλά να είναι παλαιστής! Η ζωή ορισμένων ανθρώπων είναι μόνο αυτό, για τους υπόλοιπους όμως, αυτά είναι γελοιότητες και αυτοί που τα κάνουν άξιοι της μοίρας τους. Άλλωστε, το μόνο εύκολο είναι να έχει ο καθένας μας από ένα ψεύτικο (μην πω και πραγματικό) πιστόλι μαζί του και να το παίζει καμπόσος και τι θα καταλάβει? Ο υγειώς σκεπτόμενος, το παραμικρό και αντίθετα θα αισθάνεται ασχημα που έπεσε στο επίπεδο των πιθηκοειδών. Για το νταή της δεκάρας πάλι, δε μιλάμε, γιατί ήδη έχει το πιστόλι από κοντά.

    Στη βία, είτε λεκτική, είτε σωματική, είτε ψυχολογική, δεν απαντάς με βία και αν το κάνεις, πρέπει να ξέρεις πως αμέσως χάνεις το μεγαλύτερο μέρος του δικαίου σου και ρισκάρεις για ψευτομαγκιές, πράγματα πολύ σπουδαιότερα. Από εκεί και πέρα, όλοι μας έχουμε τσακωθεί και πιο άσχημα και έχουμε παρεκτραπεί κάποιες φορές, κάτι που είναι φυσιολογικό σε μεγάλο βαθμό. αφού ο άνθρωπος εκτός από τα νοητικά και τα θυμοειδή μέρη, έχει και τα άλογα (όπως έλεγε και ο Πλάτων). Το θέμα είναι, η αντιμετώπιση αυτή να μην χρησιμοποιείται τακτικά και να μην αποτελεί το βασικό τρόπο απάντησής μας, διότι τότε δεν απέχουμε και πολύ από αυτά που κατηγορούμε.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Nick bmwlover (01-03-10), nikos1400 (04-10-10), sophie (04-10-10), z3 2.2 (01-03-10)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP