Μπηκαν λοιπον και τα φρενα...............!Επιτελους μπορω να σκαω στις καφετεριες με την ροδα ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ!!!

Η τοποθετηση τελειωσε σημερα(4-6-09)......οι εντυπωσεις απο τον αντιπροσωπο-τοποθετη αψογες!!
Εχθες το δουλευαν μεχρι τις 8 το βραδυ απο τις 3 το μεσημερι....και λογω ελλειψης συγκεκριμενων αποστατων (οι οποιοι κατασκευαστηκαν αυθημερον),η τοποθετηση ολοκληρωθηκε σημερα στις 4+.
Αλλαχθηκαν και τα ψαλιδια και φυσικα τα σινεμπλοκ και τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης πιεσης και στα πισω φρενα!!
Οι αλλαγες που εγιναν ειναι:

6πιστονα φρενα (κατακοκκινα με αναγλυφο AP RACING GALFER) (ωρε καφεδακια που χω να πιω)
330 x 32 δισκους τρυπητους
σωληνακια υψηλης μπρος - πισω
καινουργια μπουλονια (thanks to ΓΙΑΝΝΗΣ ''χιλια ευχαριστω φιλε'')
αποστατες 1' ιντσας γιατι μας ταλαιπωρησε η SCHNITZER ζαντα μου (που αγορασα παναθεμα με)
5.1 υγρα υψηλης πιεσης
και ψαλιδια-σινεμπλοκ οπως προανεφερα.........

Το κοστος του κιτ ηταν στα 2.000,00¤ (τιμη μετα βασανων απο 2.400+ αρχικη)
320,00¤ τα ψαλιδια σινεμπλοκ τοπθετημενα
71,00¤ τα πισω σωληνακια
και κατι εξοδα για ταξι και μπουρμπουαρ!!!!
Ολα τα ανωτερω αν ηθελα και μεχρι 12 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!
Μενει ακομα μια ευθυγραμμιση και τοποθετηση μπουλονιων ασφαλειας για τις schnitzer (παναθεμα με) και τελειωσαμε και μ αυτο!!

Ο ιδιος ο αντιπροσωπος με τον οποιο εγινε και το κονε.........θελει να κανει προσφορα για το φορουμ μας και οι τιμες του οφειλω να πω οτι ειναι πολυ δελεαστικες,και φυσικα και ΑΤΟΚΕΣ (το κερδισαμε με το σπαθι μας)!!

Εμφανισιακα..................σκοτω νουν!!!!!
Λειτουργικα ειμαι στο σταδιο του στρωσιματος οποτε εντυπωσεις μετα τα 600 χλμ που μου ειπαν!!!

Καλα μπαξιματα σε ολους!!!!!!
Και οτι χρειαστειτε απο τετοιου ειδους φρενα............ξερετε που να με βρειτε!!!!!