Θα ηθελα την γνωμη σας σε σχση με το αν ειναι αναγκαια η οχι η τοποθετηση μεγαλυτερου oil cooler απο το μαμα, εχοντας σκοπο το αμαξι να φτασει τα 370+ μοτερ....
Αυτη την στιγμη και με θερμοκρασιες 8-13 βαθμους εξω , δουλεβει στο ταξιδι σε νορμαλ ταχυτητες (140-150) στους 108-110 βαθμους και με το πρωτο πατημα στα 200++ ανβαζει 120 τους οποιους και κρατα σταθερους...., ενω μεσα στην πολη σε κινηση παιζει στους 110+ και με το παραμικρο ανοιγμα (2-3) φορες φτανει 118-120
Να αναφερω οτι μετα το ανεβασμα της θερμοκρασιας αυτη αν δε συνεχιστει η πιεση στο αμαξι, πεφτει, αλλα πεφτει αργα....
Υποθετω οτι ολα αυτα ειναι μελετημενα απο την μαμα bmw ΑΛΛΑ φανταζομαι τι θα παιζει το καλοκαιρι.....
Σε αναζητησεις στο z4post και αλλου οι αποψεις ειναι σχδον 50-50....
Αλλοι λενε οτι ειναι απαραιτητο και αλλοι οτι σε ενα τουρμπατο αμαξι οι θερμοκρασιες λαδιου εκει παιζουν και ειναι safe.....
Ειναι και αυτοι που λενε οτι σε παρατεταμενο σκισημο (καλοκαιρι -πιστα) καποια στιγμη θα ζεσταθει υπερβολικα....που μου φαινεται φσιολογικο για ενα αμαξι που δεν φτιαχτικε για πιστα....
Εγω αυτο που θελω ειναι, για παραδειγμα οταν παω ευβοια και ανεβω τον Αγιο...στον ρυθμο που σιγουρα το αμαξι θα δουλεβει με πληρες φορτιο για τουλαχιστον 10-15λεπτα σε ανηφορικο δρομο....να μην εχω θεμα με την θερμοκρασια......

Οποτε με δεδομενη την αναβαθμιση του μοτερ στα δεδομενα που ανεφερα με την αυξηση δυναμης που θα κανω (προγραμμα-fmic-σκαστρες) χρειαζεται να το βαλω η οχι?

Ολες οι γνωμες δεκτες και θεμιτες.......