Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: Μ6 Dyno Maha

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή Μ6 Dyno Maha

    χθες κανονισαμε με το γιωργο τη δυναμομετρηση των αυτοκινητων μας.
    πηγαμε στο maha στα σπατα (αγγελιδης), στα γνωστα "ραουλα της λυπης"...

    οι φωτο και τα αποτελεσματα παρακατω:

    GM6's Μ6:





    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stathis : 24-04-10 στις 19:38

  2. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    aristent (24-04-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    stathis's M6:










    το δακρυ πηγε κορομηλο μετα την εκτυπωση των αποτελεσματων. χαχαχα
    εγω πηγα με βενζινη aegean (τη φθηνη με το 1,35 χεχε), και φαινεται απο το αβανς οτι το αυτοκινητο εκανε προσαρμογη προς τα κατω...
    θα παω και αλλη μια φορα απο βδομαδα μολις καψω αυτην που εχω με BP, αν και δεν πιστευω η διαφορα να ειναι μεγαλη...

    πιο κατω ενα αρχειο απο το δυναμομετρο της evotech στη γερμανια οπου φαινεται ποσο περισσοτερο αβανς εδωσε η ecu με καλη βενζινη...


  4. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    aristent (24-04-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Διαφορά κάπου 110 ΗΡ Στάθη από στρόφαλο σε τροχό, αναλογικά και στα δυό αμάξια;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  6. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταθη καλα εκανες και το εκανες δυναμομετρηση,καλα εκανες και ανεβασες φωτο αλλα δεν χρειαζεται να σκας για αυτα που εδειξε το δυναμομετρο!!!
    Δεν χρειαζεται να πιασουμε παλι τη κουβεντα για τα δυναμομετρα,ξερεις πως εχει η κατασταση...
    Ειναι δυνατον να εισαι κατοχος Μ6 και να εισαι κατσουφιασμενος επειδη π.χ το δυναμομετρο εδειξε λιιγα????
    Μην τρελαθουμε...
    Εχω εγω μια Bugatti Veyron με 1000 αλογα και πρεπει να στεναχωρηθω επειδη εδειξε 700 αλογα στον τροχο?!
    Ι donut understeer...

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στάθη θα έλεγα πως κάτι "παίζει" με τα αποτελέσματα ...Τι να πάρουμε ως βάση?? Αποτέλεσμα στον τροχό ή στο στρόφαλο?? Κι αν πάρουμε τροχό (όπως πρέπει) με τι συντελεστή απωλειών βγαίνει η δύναμη στο στρόφαλο?? ...εδώ βγαίνει πάνω από 26% αν δεν κάνω κάποιο πολύ σοβαρό λάθος... Για τέτοιες απώλειες από στρόφαλο σε τροχό έχω διαβάσει ότι μόνο σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να έχεις και πάλι δύσκολα .....Μήπως κάτι δεν πάει καλά??

  8. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    skandalis447 (25-04-10)

  9. #6
    Εγγραφή
    29-12-09
    Περιοχή
    nea smyrni
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    387
    Thanked
    467
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη θα έλεγα πως κάτι "παίζει" με τα αποτελέσματα ...Τι να πάρουμε ως βάση?? Αποτέλεσμα στον τροχό ή στο στρόφαλο?? Κι αν πάρουμε τροχό (όπως πρέπει) με τι συντελεστή απωλειών βγαίνει η δύναμη στο στρόφαλο?? ...εδώ βγαίνει πάνω από 26% αν δεν κάνω κάποιο πολύ σοβαρό λάθος... Για τέτοιες απώλειες από στρόφαλο σε τροχό έχω διαβάσει ότι μόνο σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να έχεις και πάλι δύσκολα .....Μήπως κάτι δεν πάει καλά??
    Πραγματι, αυτο ειναι ενα θεμα, μια αναμενομενη απωλεια δεν θα ηταν γυρω στο 15%...?

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφορά κάπου 110 ΗΡ Στάθη από στρόφαλο σε τροχό, αναλογικά και στα δυό αμάξια;
    τοσο ειναι χοντρικα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθη .... αλλα δεν χρειαζεται να σκας για αυτα που εδειξε το δυναμομετρο!!!
    σιγα μη σκασω βρε...
    χιουμορ κανουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη θα έλεγα πως κάτι "παίζει" με τα αποτελέσματα ...Τι να πάρουμε ως βάση?? Αποτέλεσμα στον τροχό ή στο στρόφαλο?? Κι αν πάρουμε τροχό (όπως πρέπει) με τι συντελεστή απωλειών βγαίνει η δύναμη στο στρόφαλο?? ...εδώ βγαίνει πάνω από 26% αν δεν κάνω κάποιο πολύ σοβαρό λάθος... Για τέτοιες απώλειες από στρόφαλο σε τροχό έχω διαβάσει ότι μόνο σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να έχεις και πάλι δύσκολα .....Μήπως κάτι δεν πάει καλά??
    νικο δεν ξερω, κι εμενα μου φαινονται καπως πολλες οι απωλειες, αλλα το χαρτι ετσι γραφει.
    αν δεις και τη μετρηση της evotech που εχει ενα απο τα 2-3 πιο συγχρονα και πιο αξιοπιστα δυναμομετρα της γερμανιας (με ιδιο μετραει και η bmw), εχει αντιστοιχες απωλειες.

  11. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στάθη το σημαντικό είναι ότι δεν σκάς. Υποψιάζομαι πως πολλοί άλλοι εδώ μέσα (και αλλού) θα είχαν χάσει τον ύπνο τους. Να το χαίρεσαι εσύ με τα άλογα της καρδιάς σου.

  12. The Following User Says Thank You to yodas For This Useful Post:

    Stathis (24-04-10)

  13. #9
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yodas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη το σημαντικό είναι ότι δεν σκάς. Υποψιάζομαι πως πολλοί άλλοι εδώ μέσα (και αλλού) θα είχαν χάσει τον ύπνο τους. Να το χαίρεσαι εσύ με τα άλογα της καρδιάς σου.
    Εγω ειχα χασει τον υπνο μου πραγματικα για μια εβδομαδα οταν δυναμομετρουσα το 116,για το Μ6 δεν θα με ενοιαζε!!!
    Ι donut understeer...

  14. #10
    Εγγραφή
    21-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    231
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γειας σας παιδες!
    Ειναι η πρωτη φορα που τολμω να γραψω σε αυτο το forum με αφορμη τη δυναμομετρηση αν και το παρακουλουθω συνεχως αφου εχετε ΠΟΛΥ! ενδιαφεροντα θεματα. Στο αδελφο site εχω εκφραστει πολλες φορες για τη μετρηση στα dynos.
    H ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οι μετρησεις στα δυο Μ6 αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα.Πιστευω οτι οι απωλειες τοσες ειναι.Εχω μετρησει και εγω το δικο μου αμαξι σε maha οπου η διαφορα τροχου-στροφαλου αγγιξε τα 55 αλογα (φυσικα δεν ειναι Μ6). Την μετρηση δε , της ισχυος στον τροχο μου την επιβεβαιωσε και η μετρηση του gtech.Τωρα αν δεν μας συμφαιρει υπαρχει και το blanco. Απορω πως βγαινει με μια απλη αφαιρεση του 12%-15% απωλειων στην τιμη του στροφαλου για δικινιτα , η τιμη στον τροχο??? Με ολο το σεβασμο, τα s2000 εχουν μετρηθει απο 186-196 τροχο στην αμερικη, τα evo subaru κατω απο 240, το corola των 98 βγαζει 78-83 τροχο, του ζαγαρη τα 904 αλογα ηταν λιγοτερα απο 750 τροχο.....Για να μην μακρυγορω , θεωρω οτι τα Μ6 ειναι πιστολια και ας βγαζουν αν βγαζουν κατω απο 450 τροχο.Προς τι τετοια απογοητευση? Ισα ισα που σε μια μετρηση ενος Μ5 στο maha του φωτεινελη ειχε δειξει αν θυμαμαι 477 στροφαλο στην γνωστη εκπομπη.
    Επομενως. Respect και καλα τσαγιασματα.

  15. The Following 5 Users Say Thank You to bmw316turbo For This Useful Post:

    BILL007 (24-04-10), NickE60 (24-04-10), Panos 316T (26-04-10), Stamatis (24-04-10), Stathis (03-04-11)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP