Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Ενδειξη πιεσης ελαστικων

  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ενδειξη πιεσης ελαστικων

    Πετα απο 3 εβδομαδες ακινησιας ,αποφασισα να βγαλω μια βολτα το αμαξακι μου!

    Βγαινω απο τον παρκινκγ και κατευθυνομαι προς το βενζιναδικο να φουλαρω και στο πρωτα 50 περιπου μετρα διακρινω μια ασαφεια στο τιμονι.Λεω απο τον δρομο θα ειναι και δεν δινω σημασια....αλλα συνεχιζει!

    Φτανω στο βενζιναδικο και τσεκαρω την πιεση των ελαστικων (αφου αντιλαμβανομαι οτι μου εχουν κλεψει τις ταπες) και το αποτελεσματα ειναι και στα 4 λαστιχα 15, 18, 19 ,21 psi!!

    Και ρωταω εγω τωρα ρε παιδια,ποσο επρεπε δηλαδη να πεσει η πιεση για να αναψει η ενδειξη????

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spiros335i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετα απο 3 εβδομαδες ακινησιας ,αποφασισα να βγαλω μια βολτα το αμαξακι μου!

    Βγαινω απο τον παρκινκγ και κατευθυνομαι προς το βενζιναδικο να φουλαρω και στο πρωτα 50 περιπου μετρα διακρινω μια ασαφεια στο τιμονι.Λεω απο τον δρομο θα ειναι και δεν δινω σημασια....αλλα συνεχιζει!

    Φτανω στο βενζιναδικο και τσεκαρω την πιεση των ελαστικων (αφου αντιλαμβανομαι οτι μου εχουν κλεψει τις ταπες) και το αποτελεσματα ειναι και στα 4 λαστιχα 15, 18, 19 ,21 psi!!

    Και ρωταω εγω τωρα ρε παιδια,ποσο επρεπε δηλαδη να πεσει η πιεση για να αναψει η ενδειξη????
    Mετα απο 3 βδομαδες ακινησιας καλο θα ηταν να ελεγχεις την πιεση των ελαστικων ετσι κι αλλιως.
    Δεν ξερω γιατι τεχνικα γινεται αυτο, αλλα το εχω διαπιστωσει και εγω στο δικο μου οταν εχει καιρο να μετακινηθει ισως και λιγοτερο απο δυο εβδομαδες!

    Τωρα,στο οτι δεν εχει ενδειξη μεσα οτι υπαρχει απωλεια αερα,νομιζω οτι χρειαζεται καποιο χρονο/αποσταση γιατι το συστημα μας "μετραει" την διαφορα αντιστασης της κυλισης των ελαστικων που ειναι στον ιδιο αξονα,και οχι την πιεση του αερα!!!
    ....αρα εαν ξεφουσκωσεις σχεδον στην ιδια πιεση τα ελαστικα του ιδιου αξονα δεν θα εχεις ενδειξη για προβλημα!!!

    Εαν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristent : 09-03-11 στις 06:47

  3. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    Spiros335i (09-03-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ετσι ειναι Αρη οπως το λες και χρησημοποιει τους αισθητηρες του dsc για να δει την διαφορα .στην ουσια βλεπει διαφορα περιστροφης στο καθε ακρο και βγαζει την ενδειξη

  5. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Spiros335i (09-03-11)

  6. #4
    Εγγραφή
    03-01-11
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    47
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να αγοράσης ενα μικρο μπαρόμετρο, που να μετραει μεχρι 4 μπαρ και καθε εβδομάδα να μετρας την πιεση πριν ξεκινήσης με κρυα λάστιχα.
    Οπως διαβασα στο side της toyo αν το βενζινάδικο ειναι περισότερα απο 1,5χλ μακρια η ένδειξη δεν ειναι ασφαλής.
    Επίσης έχω παρατηρησει οτι σε μερικα βενζινάδικα καθε φορα που μετρας την πιεση , την ιδια ώρα , σου δινει διαφορετικο αποτέλεσμα.

  7. The Following User Says Thank You to sv2qo For This Useful Post:

    Spiros335i (09-03-11)

  8. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι ειναι Αρη οπως το λες και χρησημοποιει τους αισθητηρες του dsc για να δει την διαφορα .στην ουσια βλεπει διαφορα περιστροφης στο καθε ακρο και βγαζει την ενδειξη
    Αυτο ακριβως!!

    Και μενα αφου εφυγε η γυναικα μου απο το σπιτι και εκανε καποια...αρκετες 100αδες μετρα...αναψε...

  9. #6
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημερα!!

    Η αποσταση που εκανα μεχρι το βενζιναδικο ηταν περιπου ενα χιλιομετρο!Νομιζω οτι επρεπε να εχει αναψει η ενδειξη.

    Ετσι οπως μου τα λετε ομως αφου ολα τα λαστιχα ειχαν χασει περιπου τον ιδιο αερα ,μαλλον η ενδειξη δεν τηα αναβε ποτε!

    Γιναμε και ρεζιλι στον βενζινα...Γιατι μου λεει (αφου διαπιστωθηκε οτι εχουν χασει αερα)δεν εχει ενδειξη ???επρεπε να εχει αναψει!!!

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι παιζει να ειναι και αυτο οτι ειχες πιεση σχεδον ιδια σε ολα οποτε δεν εβγαλε διαφορα

  11. The Following User Says Thank You to gyiama For This Useful Post:

    Spiros335i (09-03-11)

  12. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι παιζει να ειναι και αυτο οτι ειχες πιεση σχεδον ιδια σε ολα οποτε δεν εβγαλε διαφορα
    Αυτο δεν ισχυει.....

    Το συστημα αρχικοποιειται και μηδενιζει ολες τις μετρησεις καθε φορα που το κανουμε reboute οταν βαζουμε αερα στα λαστιχα μας.....και ρυθμιζεται μολις κανουμε καποια μετρα οδηγωντας....οποτε μολις καποιο λαστιχο χασει αερα αυτο βαζει ενδειξη....
    Το θεμα ειναι οτι οταν το λαστιχο χασει τον αερα σε σταση και οχι εν κινησει (που το συστημα το λαμβανει αμμεσα και ειδοποιει) τοτε θελει κανα χιλιομετρο για να παρει σωστη ενδειξη με την περιστροφη ωστε να το δειξει....

    Αν τον εχανε εν κινηση, θα το εδειχνε αμμεσα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Z4 DCT : 09-03-11 στις 12:22

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Ptboul (09-03-11), Spiros335i (09-03-11), Vasilis (11-03-11)

  14. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Γιάννης είναι, το έπαθα πρόσφατα μιας κ το αμάξι το έχω σε συνεχή ακινησία με αραιά διαστήματα μετακίνησης.

    Να σημειώσω δε ότι η απόσταση που διάνυσα ήταν μεγαλύτερη του ενός km όταν μου άναψε η ένδειξη απώλειας πίεσης.

    Το εγχειρίδιο χρήσης παρέχει σαφή πληροφόρηση για το πως λειτουργεί το σύστημα και πως κάνουμε αρχικοποίηση. (initialization)

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Spiros335i (09-03-11)

  16. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και κατι αλλο....
    Κιτρινη ενδειξη......μικρη απωλεια αερα....
    Κοκκινη ενδειξη.....μεγαλη και αποτομη απωλεια....

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    Kostas_1 (09-03-11), Ptboul (09-03-11), Vasilis (11-03-11)

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP