Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Λαδι σε τουρμπατο Ε36...

  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή Λαδι σε τουρμπατο Ε36...

    Οσο λοιπον μονταρεται το μοτερακι μου εχω τον χρονο ν'αποφασισω τι λαδι θα χρησιμοποιω πλεον...
    μεχρι τωρα εβαζα 5W-40 συνθετικο με ολες τις προδιαγραφες απο μια αγνωστη μεν,καλη δε μαρκα λαδιων.Παλιοτερα ειχα δοκιμασει και 10W-40 ημισυνθετικο που δεν ειχε καμια longlife προδιαγραφη αλλα στην σκληρη χρηση,μου το'καιγε.Με βαση το γεγονος οτι εγω αλλαζω λαδια μαξιμουμ στα 1500-2000χλμ τι προτεινετε εσεις να βαλω στο τουρμπατο πλεον μοτερ μου?Σκεφτηκα και για 10W-60(το'βαζα στο puntoGT μου) αλλα μηπως δεν κανει για BMW?Μηπως θα βουλωνει λουκια και θυριδες?Με το Vanos παιζει να'χω προβλημα?
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν βαζεις συνθετικα λαδια με απορρυπαντικο κανεις κακως που τα αλλαζεις στα 3.000, γιατι τα χημικα που κανουν τον καθαρισμο μολις εχουν ξεκινησει να δουλευουν.
    Μια χημικη αναλυση στο λαδι που προτιμας θα σου δωσει απαντησεις, σε αντιθεση με ολους "εμας" που θα σου δωσουμε συμβουλες.

    Τι προτιμας; Να καιει λαδια και να χαιρει ακρας υγειας μεχρι τα 500.000 χλμ η να μην καιει λαδια και να σου δωσει η αναλυση αποτελεσματα οτι το λαδι σου περιεχει κομματια απο την μπιελα σου;

    Ο μυθος με το λαδι στα 3.000 εχει καταριφθει.

    Κανε μια αναλυση και βγαλε συμπερασματα μονος σου.
    Απαντησεις του τυπου βαλε αυτο η βαλε εκεινο, καλες και χρησιμες, αλλα απο αλλους οδηγους, αλλα αμαξια, αλλους δρομους, αλλες συνηθειες.

    Φιλικα

    Σταματης.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    mpempas (30-10-11), oldcarskickass (30-10-11), Stunt Mike (30-10-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σταματη τ'αλλαζα γιατι εβλεπα οτι ηδη στα 1000 χλμ πιστας και γενικως σκισιματος ειχαν μαυρισει αρκετα αρα ειχαν ηδη απορρυπανει?Παντως πιστευα οτι ηταν ταλαιπωρημενα...Βεβαια ειχα κι ενα μοτερ με 225.000χλμ ενω τωρα θα'ναι φρεσκο αλλα τουρμπατο...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  5. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συντουρμπιστη Μιχαλη εγω θα σου πω τι λαδι χρησιμοποιει ο μηχανικος μου γενικα σε τουρμπατα μοτερ αλλα και στο δικο μου ωστε να χεις μια αποψη...
    15-50 οταν ημουν μαμα κοφτες με θροσατη τουρμπινα και μετα μεχρι και τωρα 10-60 edge με 7500 κοφτη και ρουλεμανατη τουρμπινα.
    Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα και στις δυο περιπτωσεις συμπληρωνω 1λιτρο και κατι μεχρι τις 5000 χλμ που τα αλλαζω.
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  6. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι, οσο πιο μαυρα ειναι τοσο καλυτερη δουλεια εχουν κανει.
    Μιας και κανεις το μοτερ που ονειρευεσαι θα σου προτεινα να κανεις μια αλλαγη στα πρωτα 2.500 χλμ και μετα να στειλεις για χαρτογραφηση ενα συνθετικο 5/40 (οποτε να ξερεις τι γινεται) και να τους ρωτησεις τι λαδι σου προτεινουν με βαση τα αποτελεσματα σου.
    Στανταρ θα παρεις μια απαντηση τεκμηριωμενη και σοβαρη.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Panos 316T (30-10-11), Thomelef (30-10-11)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP