Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΑΥΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΑΥΣΤΡΙΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

    Πρόσφατα εκανα ενα ταξιδακι σε Μόναχο- Βιέννη - Σάλτσμπουργκ- Berchetsgaden το οποίο κινδυνεψε να γινει Μόναχο- Βιέννη - κρατητηρια Αυστριακης Αστυνομιας.....
    Πηγαινοντας με νοικιασμενη Mercedes C-Class σε Σαλτσμπουργκ και ξεψαρωμένος από τον αυτοκινητόδρομο όπου όλοι πηγαιναν με 140-160 με όριο τα 130 και από δυο προηγούμενες φορές σε Βέλγιο Γερμανία όπου δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, φτανω σε κομμάτι επαρχιακου δρομου όπου το όριο γινεται 80 λόγω εργων , εχει δυο λωρίδες και ΟΛΟΙ πάνε δεξιά με 80..Εγώ πηγαινω στην αριστερή με 110. Υπάρχει διάζωμα , κινδυνος δεν βλέπω να υπάρχει πουθενα αλλά κάποια στιγμή βλέποντας όλους να πηγαινουν με 80 αρχίζω και υποψιάζομαι ....Εντάξει ,λέω ,κάτσε να περάσω αυτούς τους πέντε και να μπω στο κενο μπροστα τους. Πατάω το γκάζι φτάνω στιγμιαια τα 140 , τους περναω και μπαινω στην δεξιά λωρίδα.
    Κοιτάζω τον πίσω καθρεπτη και βλέπω κάποιον να ερχεται μαλλια κουβάρια με αναμμενα τα φωτα.. Προτου προλάβω να καταλάβω τι συμβαίνει με περνάει μπαίνει μπροστά μου και βλέπω ότι ειναι ενα βαν χωρίς διακριτικα. Ξαφνικά στο πίσω τζαμι αναβουν επιγραφές POLIZEI και κάτι στα γερμανικα...Ταυτόχρονα βγαίνει ενα χερι από το παραθυρο και μου κάνει νοημα να τον ακολουθησω , αλλά με τόσο εντονες κινησεις που τακανα πάνω μου...
    Τον ακολουθω λοιπόν για ενα-δυο χιλιόμετρα βγαινουμε από τον αυτοκινητόδρομο και σταματαμε σε ενα πάρκινγκ όπου απέναντι υπάρχουν δυο περιπολικά της αστυνομίας. Κατεβαίνου δυο τυποι με πολιτικά , αθλια ντυμενοι , οι οποίοι μου ζητανε χαρτια , ταυτοτητα και διπλωμα.
    Αμέσως με ρωταει ο ενας :
    "Ξέρετε πόσο ειναι το όριο εδώ?"
    Του λέω "ναι 80km/h"
    -"Ξέρετε με πόσο πηγαινατε" -
    -"με πόσο?"
    Εκεί τρελαίνεται και αρχιζει να φωνάζει : "Mε 140!!!" και δειχνοντας μου την ταυτότητά μου , μου φωνάζει " This is mine now!!! You are finished!! You stop here!!!"
    Aυτό ηταν λέω , αντιο Σάλτσμπουργκ ...και περιμένω αφαίρεση πινακίδων , διπλώματος και τα σχετικά. Αντ'αυτου μου φαιρνει εναν τιμοκατάλογο και μου δειχνει το πρόστιμο : 360 Euro ...τα οποία πλήρωσα επιτόπου και φυγαμε χωρίς αλλες επιπτώσεις! Να σημειώσω δε ότι οταν του εδειξα το δίπλωμα στην αρχή δεν το δεχτηκε παρόλο που εγραφε "driving license" επειδή δεν ηταν πλήρως μεταφρασμένο στα Αγγλικά , τελικά τα βρήκαμε όμως..

    Ηθικό διδαγμα : Oταν οδηγειτε στο εξωτερικο τηρείτε ευλαβικά τα όρια ταχυτητας!
    Μου ηρθε στο νου κάτι που διάβασα κάποτε , ότι εγραψαν στην Αυστρια εναν Ελληνα επειδή σταματησε σε stop λιγότερο από τρια δευτερόλεπτα!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
    χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
    πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
    του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
    στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
    τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
    ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    3enyxtis (14-08-11), asteris777 (02-06-11), individual (02-06-11)

  4. #3
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι και άλλη η νοοτροπία τους εκεί...Τυπικοι και αγέλαστοι οι περισσότεροι αν οχι όλοι...Φαντάσου ότι σε αντλια που εβαλα βενζινη , εγραψε 60 ευρώ και ενα λεπτό και ο υπάλληλος όταν του εδωσα τα 60 Ευρώ με κοιταζε στα μάτια...μόλις του εδωσα και το ενα λεπτό πήρε τα χρηματα και τα εβαλε στο ταμειο..Αλλη νοοτροπία εκεί.

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    συμφωνώ...άλλο πράγμα η σοβαρότητα, και άλλο πράγμα ο τσαμπουκάς. ας κάνει την δουλειά
    του το κάθε όργανο είτε χαμογελαστός, είτε με σοβαρό ύφος. σε καμμία περίπτωση όμως δεν
    μπορεί να σε μηδενίζει επειδή φοράει μια στολή, και οπλοφορεί νόμιμα στον δρόμο...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    individual (02-06-11), Ptboul (03-06-11)

  7. #5
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι και άλλη η νοοτροπία τους εκεί...Τυπικοι και αγέλαστοι οι περισσότεροι αν οχι όλοι...Φαντάσου ότι σε αντλια που εβαλα βενζινη , εγραψε 60 ευρώ και ενα λεπτό και ο υπάλληλος όταν του εδωσα τα 60 Ευρώ με κοιταζε στα μάτια...μόλις του εδωσα και το ενα λεπτό πήρε τα χρηματα και τα εβαλε στο ταμειο..Αλλη νοοτροπία εκεί.
    επρεπε και εσυ το ιδιο σοβαρος να του πεις "εγω 60 ευρω σου ειπα να βαλεις, οχι 60.01" !
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  8. The Following 3 Users Say Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    imolarot (02-06-11), individual (02-06-11), Ptboul (03-06-11)

  9. #6
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    151
    Thanked
    297
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επρεπε και εσυ το ιδιο σοβαρος να του πεις "εγω 60 ευρω σου ειπα να βαλεις, οχι 60.01" !
    Εεεεε ....Εκει βαζεις μονος σου και πας μεσα και πληρωνεις ....
    Εγω παντως , σε ολα μου τα ταξιδια που εχω κανει εξω ... Και Γερμανια και Ελβετια και Αυστρια ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα με τους ...οργανους εκει .... Εχω κανει πατατιες και εγω με ορια και συσκεκριμένα στην Αυστρια κατεβαινοντας με ενα Ε36 Μ3 αλλα η αντιμετωπιση ηταν εντελως διαφορετικη απο αυτην που περιγραφει ο φιλος παραπάνω .... Φυσικα δεχτηκα αμεσα ( γιατι εκει τα μα μου σου του και δεν και οχι ,δεν πιανουν ) το γεγονος πως ετρεχα καθως ΣΤΑΝΤΑΡ αν το παιξεις " κονιορδος " απο το πουθενα και σε κλασματα θα σου εμφανιστει φωτο που ετρεχες κτλ και ολα οκ .... Αλλη μια φορα στην Ιταλια , με λαθος υπολογισμο χιλιομετρων για το Λιμανι της Ανκονα και με τον φοβο οτι χανουμε δεν χανουμε το τελευταιο καραβι , παλι Ε36 Μ3 , το ειχα σηκωσει στον αερα και μας την επεσε Ε46 330 combi αστυνομικο .... Οταν του εξηγησαμε με σπασμενα Ιταλογερμανοαγγλικοελληνι κα πως χανουμε το καραβι και ενω πηγαιναμε τουλαχιστον με 200 εξω απο την Μπολωνια και με λιγο κλαψ σνιφ λιγμ , του πληρωσαμε επιτοπου 74 ευρω , εσκυψε το κεφαλι και με το χερι του επιδεικτικα εκλεισε τα ματια του και μας ειπε να φυγουμε μπας και προλαβουμε το καραβι , εννοώντας πως δεν βλεπω τιποτα ...Φυγετε ....
    Πσντως σε γενικες γραμμες , θελει προσοχη εξω πολύ σε τετοια θεματα γιατι ΔΕΝ ειναι οπως εδω .
    Μνημόσυνο με ΞΕΝΑ κόλυβα ....

  10. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι πως στο εξωτερικο οδηγαμε και συμπεριφερομαστε σαν τις κοτες και οταν βρισκομαστε Ελλαδα ειμαστε οι ''γ@μαω και δερνω''

    Θωμα αν ειμουν μπ@τσος οχι απλα θα εκανα τη δουλεια μου αλλα θα κρατουσα και μαστιγιο ,ειδικα στους παραβατες στοπ, κοκκινο και διπλης διαχωριστικης . Για τους φονιαδες δηλαδη!!!
    Πουλάω το BMW ή το ανταλλάζω με saxo

  11. The Following 5 Users Say Thank You to manos///3 For This Useful Post:

    dark knight (02-06-11), Eleni (03-06-11), katsaraios (02-06-11), mixalis (02-06-11), S8N (02-06-11)

  12. #8
    Εγγραφή
    18-11-10
    Περιοχή
    Lagadas - greece
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    2.181
    Thanked
    1370
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα εκανα ενα ταξιδακι σε Μόναχο- Βιέννη - Σάλτσμπουργκ- Berchetsgaden το οποίο κινδυνεψε να γινει Μόναχο- Βιέννη - κρατητηρια Αυστριακης Αστυνομιας.....
    Πηγαινοντας με νοικιασμενη Mercedes C-Class σε Σαλτσμπουργκ και ξεψαρωμένος από τον αυτοκινητόδρομο όπου όλοι πηγαιναν με 140-160 με όριο τα 130 και από δυο προηγούμενες φορές σε Βέλγιο Γερμανία όπου δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, φτανω σε κομμάτι επαρχιακου δρομου όπου το όριο γινεται 80 λόγω εργων , εχει δυο λωρίδες και ΟΛΟΙ πάνε δεξιά με 80..Εγώ πηγαινω στην αριστερή με 110. Υπάρχει διάζωμα , κινδυνος δεν βλέπω να υπάρχει πουθενα αλλά κάποια στιγμή βλέποντας όλους να πηγαινουν με 80 αρχίζω και υποψιάζομαι ....Εντάξει ,λέω ,κάτσε να περάσω αυτούς τους πέντε και να μπω στο κενο μπροστα τους. Πατάω το γκάζι φτάνω στιγμιαια τα 140 , τους περναω και μπαινω στην δεξιά λωρίδα.
    Κοιτάζω τον πίσω καθρεπτη και βλέπω κάποιον να ερχεται μαλλια κουβάρια με αναμμενα τα φωτα.. Προτου προλάβω να καταλάβω τι συμβαίνει με περνάει μπαίνει μπροστά μου και βλέπω ότι ειναι ενα βαν χωρίς διακριτικα. Ξαφνικά στο πίσω τζαμι αναβουν επιγραφές POLIZEI και κάτι στα γερμανικα...Ταυτόχρονα βγαίνει ενα χερι από το παραθυρο και μου κάνει νοημα να τον ακολουθησω , αλλά με τόσο εντονες κινησεις που τακανα πάνω μου...
    Τον ακολουθω λοιπόν για ενα-δυο χιλιόμετρα βγαινουμε από τον αυτοκινητόδρομο και σταματαμε σε ενα πάρκινγκ όπου απέναντι υπάρχουν δυο περιπολικά της αστυνομίας. Κατεβαίνου δυο τυποι με πολιτικά , αθλια ντυμενοι , οι οποίοι μου ζητανε χαρτια , ταυτοτητα και διπλωμα.
    Αμέσως με ρωταει ο ενας :
    "Ξέρετε πόσο ειναι το όριο εδώ?"
    Του λέω "ναι 80km/h"
    -"Ξέρετε με πόσο πηγαινατε" -
    -"με πόσο?"
    Εκεί τρελαίνεται και αρχιζει να φωνάζει : "Mε 140!!!" και δειχνοντας μου την ταυτότητά μου , μου φωνάζει " This is mine now!!! You are finished!! You stop here!!!"
    Aυτό ηταν λέω , αντιο Σάλτσμπουργκ ...και περιμένω αφαίρεση πινακίδων , διπλώματος και τα σχετικά. Αντ'αυτου μου φαιρνει εναν τιμοκατάλογο και μου δειχνει το πρόστιμο : 360 Euro ...τα οποία πλήρωσα επιτόπου και φυγαμε χωρίς αλλες επιπτώσεις! Να σημειώσω δε ότι οταν του εδειξα το δίπλωμα στην αρχή δεν το δεχτηκε παρόλο που εγραφε "driving license" επειδή δεν ηταν πλήρως μεταφρασμένο στα Αγγλικά , τελικά τα βρήκαμε όμως..

    Ηθικό διδαγμα : Oταν οδηγειτε στο εξωτερικο τηρείτε ευλαβικά τα όρια ταχυτητας!
    Μου ηρθε στο νου κάτι που διάβασα κάποτε , ότι εγραψαν στην Αυστρια εναν Ελληνα επειδή σταματησε σε stop λιγότερο από τρια δευτερόλεπτα!!!
    ΟΧΙΙΙΙΙΙ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ ρε γ-μ-το ΕΔΩΣΕΣ 360 ευρω τα κοπροσκυλα ΤΙΠΟΤΑ δε μπορουσαν να σου κανουν ολα αυτα τα'καναν για να τ'αρπαξουν ΕΙΧΕΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟ ΝΟΜΟ Ε.Ο.Κ. να τους πης να σου στειλουν ταχυδρομικως την κλιση στον τοπο διαμονης μου την ελλαδα (και απο ΔΩ μετα ΦΥΣΙΚΑ θα'περναν μια μαντρα @ρχιδια).

  13. #9
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
    χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
    πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
    του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
    στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
    τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
    ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.
    Κάτσε ρε συ Θωμά γιατί θεωρώ ότι κάνεις λάθος.

    Το όργανο της αστυνομίας δεν είναι υποχρεωμένο να φέρεται στους ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ ευγενικά αλλά να προστατεύει τους υπόλοιπους.

    Από ότι είπε ο φίλος εκεί παρακάτω είχε έργα γιαυτό και το όριο ήταν 80 και όχι 110 ή 140. Αν για κάποιο χ , ψ λόγο το παληκάρι δημιουργούσε ή συμμετείχε σε ατύχημα λόγω της παραπάνω ταχύτητας;

    Έχεις εν μέρει δίκιο, αλλά αν έπεφτες σε τέτοιο στραβόξυλο εδώ, θα είχε γράψει πάνω σου τον μισό Κ.Ο.Κ. και μάλιστα δεν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ νομικό σου δικαίωμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  14. The Following User Says Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    liakos (02-06-11)

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα ωραία και όλα καλά...αυτό τον τσαμπουκά που πουλάνε μερικοί ******* δεν μπορώ να
    χονέψω με τπτ...ωραία ρε φίλε έκανα παράβαση. κάνε την δουλειά σου σωστά. χωρίς να
    πουλάς τσαμπουκάδες με φωνές και χειρονομίες. επειδή δλδ είσαι το εκτελεστικό όργανο
    του νόμου πρέπει να πουλάς και μούρη???τελικά να σας πω κάτι ρε μάγκες???χαίρομαι που
    στην ελλάδα το βύσμα ακόμα ισχύει και έχει και ισχύ. για να βάζουν στην θέση τους κάτι
    τέτοια τσογλάνια που την βλέπουν εξουσία και μιλάν στον κόσμο λές και είναι τπτ ληστές
    ή κακοποιοί...άει σιχτήρ με τους μ@λ@κες.
    Συμφωνώ πως οι αστυνομικοί πρέπει να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, χωρίς φωνές, απειλές και τσαμπουκάδες, πόσο μάλλον όταν δεν έχουν να κάνουν με εγκληματίες και κακοποιούς αλλά με κάποιον που έτρεχε παραπάνω και μάλιστα όχι τόσο υπερβολικά ώστε να αποτελεί δημόσιο κίνδυνο αφού ο δρόμος ήταν πολύ καλός, τουλάχιστον με βάση τα λεγόμενα του φίλου.

    Διαφωνώ κάθετα όμως με τακτικές τύπου "βύσμα", γιατί κατά κανόνα αυτοί που έχουν τη δύναμη να χρησιμοποιούν βύσματα, καθίστανται υπεράνω νόμου με αποτέλεσμα να παρανομούν κατ'επανάληψην και να μην τους πειράζει κανείς.
    Έτσι καταργείται η ισονομία, αφού η μεταχείριση των πολιτών δεν είναι ισότιμη.
    Άλλωστε, ποτέ μια λανθασμένη συμπεριφορά (βλέπε κακή συμπεριφορά ένστολων) δε διορθώνεται με μια αντίστοιχη (βύσμα-μέσον).
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    gkaras (02-06-11), liakos (02-06-11), Ptboul (03-06-11)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP