Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Προβλήματα του Άσσου μου

  1. #1
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή Προβλήματα του Άσσου μου

    Καλησπέρα.
    Μετά από 20 μέρες συμβίωσης (όχι τρελές ώρες αλλά περίπου 800 χλμ), έχω τα παρακάτω προβλήματα:
    1- δεν δουλεύει το Pdc που έχει από την μάνα του.
    Σύμφωνα με τον Κορφιάτη, έχει "καεί" το module και θέλει αλλαγή (210¤).
    Το θέμα είναι ότι μου έδωσε τον κωδικό (66 20 6 982 400) μήπως το βρώ από έξω, αλλά ενόψη αλλαγής του business σε professional, διάβασα (https://bmwfans.info/parts/catalog/E...e_control_pdc/) ότι δεν είναι συμβατό αυτό που μου έδωσε να βρω.
    2- τρίζει δαιμονισμένα το δεξί πλαστικό της κολόνας στο παρμπρίζ (σφήνωσα δύο κομματάκια χαρτί και προσωρινά σταμάτησε αλλά ...τα νεύρα τσατάλια)
    3- Προχθές μπαίνοντας να βάλω μπροστά, μου άναψε ένα μεγάλο πορτοκαλί σήμα -αν θυμάμαι καλά- με το τιμόνι και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κάνω στο τιμόνι δυο τρία δεξιά/αριστερά και να κάνει σαν να κλειδώνει. Το ίδο μου το έκανε και χθές, με την ίδια λύση. Ελπίζω να μην είναι το θέμα με τη "κολόνα" του τιμονιού αλλά να φταίει το ότι είχα συνηθίσει όταν παρκάρω να "κλειδώνω το τιμόνι.Υπόψη ότι το είχα σκίσει να "παίζω" με το cruise control, βάλε-βγάλε στην εθνική (Χαλκίδα).

    Το πιο σημαντικό, είναι το σήμα με το τιμόνι, ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-11
    Περιοχή
    Mαρκόπουλο Αττικής
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    1.734
    Thanked
    3234
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο άσσος είναι καινούργιος ή μεταχειρησμένος?

  3. #3
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μεταχειρισμενος μοντ 2006 με 79000 χλμ.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.190
    Thanked
    14078
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για την κολώνα μάλλον το πρόβλημα σου ανήκει στην κλασσική κατηγορία των άσσων με το πρόβλημα στην κολώνα τιμονιού... Μάλλον δεν το αποφεύγεις με τίποτα και θα τσούξει αρκετά ως κόστος εφόσον δεν σε καλύπτει εγγύηση.

    Για το pdc πρέπει να γίνει διάγνωση και τεστάρισμα για να ξέρεις αν είναι το module ή οι αισθητήρες ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (π.χ καλωδίωση). Σε περίπτωση που εχει όντως καεί, μόνο μεταχειρισμένο σε συμφέρει να βρεις και σε καμία περίπτωση να πάρεις καινούργιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 29-10-13 στις 21:12



  5. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    120ie87 (30-10-13), Kostas_1 (30-10-13)

  6. #5
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για την κολόνα, ελπίζω να μην.....
    Πρέπει οπωσδήποτε να πάω εξουσιοδοτημένο (σωστά?) για έλεγχο.
    Για το pdc περιμένω και το rcd να τα δώ όλα μαζί, συν το aux in που επιμένει να μην παίζει.
    Για το pdc ψάχνω από αγγλία-γερμανία, που πάνε γύρω στα 120-150 αλλά το θέμα μου είναι τι κωδικό να ψάχνω μιάς και ο μόνος συμβατός φαίνεται να είναι ο 66 20 6 982 402.
    Το κυριότερο θέμα με τον κωδικό είναι ότι βρίσκω φθηνότερα τον 66 21 6 982 402 (πχ https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E81-E...item27d3de12bb) και ψάχνω τι διαφορά έχει με τον 66 20.
    Keep looking.

  7. #6
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    431
    Thanked
    448
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paan71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Μετά από 20 μέρες συμβίωσης (όχι τρελές ώρες αλλά περίπου 800 χλμ), έχω τα παρακάτω προβλήματα:
    1- δεν δουλεύει το Pdc που έχει από την μάνα του.
    Σύμφωνα με τον Κορφιάτη, έχει "καεί" το module και θέλει αλλαγή (210¤).
    Το θέμα είναι ότι μου έδωσε τον κωδικό (66 20 6 982 400) μήπως το βρώ από έξω, αλλά ενόψη αλλαγής του business σε professional, διάβασα (https://bmwfans.info/parts/catalog/E...e_control_pdc/) ότι δεν είναι συμβατό αυτό που μου έδωσε να βρω.
    2- τρίζει δαιμονισμένα το δεξί πλαστικό της κολόνας στο παρμπρίζ (σφήνωσα δύο κομματάκια χαρτί και προσωρινά σταμάτησε αλλά ...τα νεύρα τσατάλια)
    3- Προχθές μπαίνοντας να βάλω μπροστά, μου άναψε ένα μεγάλο πορτοκαλί σήμα -αν θυμάμαι καλά- με το τιμόνι και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κάνω στο τιμόνι δυο τρία δεξιά/αριστερά και να κάνει σαν να κλειδώνει. Το ίδο μου το έκανε και χθές, με την ίδια λύση. Ελπίζω να μην είναι το θέμα με τη "κολόνα" του τιμονιού αλλά να φταίει το ότι είχα συνηθίσει όταν παρκάρω να "κλειδώνω το τιμόνι.Υπόψη ότι το είχα σκίσει να "παίζω" με το cruise control, βάλε-βγάλε στην εθνική (Χαλκίδα).

    Το πιο σημαντικό, είναι το σήμα με το τιμόνι, ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι?
    Αν σ' ενδιαφερει εχω δυο τετοιες μοναδες.

  8. The Following User Says Thank You to Kostase46 For This Useful Post:

    BILL007 (29-10-13)

  9. #7
    Εγγραφή
    14-12-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    32
    Thanked
    30
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Kostase46,
    pm me.

  10. #8
    Εγγραφή
    19-03-11
    Περιοχή
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    1.665
    Thanked
    2582
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paan71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την κολόνα, ελπίζω να μην.....
    Πρέπει οπωσδήποτε να πάω εξουσιοδοτημένο (σωστά?) για έλεγχο.
    Για το pdc περιμένω και το rcd να τα δώ όλα μαζί, συν το aux in που επιμένει να μην παίζει.
    Για το pdc ψάχνω από αγγλία-γερμανία, που πάνε γύρω στα 120-150 αλλά το θέμα μου είναι τι κωδικό να ψάχνω μιάς και ο μόνος συμβατός φαίνεται να είναι ο 66 20 6 982 402.
    Το κυριότερο θέμα με τον κωδικό είναι ότι βρίσκω φθηνότερα τον 66 21 6 982 402 (πχ https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E81-E...item27d3de12bb) και ψάχνω τι διαφορά έχει με τον 66 20.
    Keep looking.

    Καλορίζικο να είναι το αμάξι...

    Όταν παρκάρεις να αφήνεις πάντα το τιμόνι στη θέση της ευθείας

  11. The Following 5 Users Say Thank You to 120ie87 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (30-10-13), BILL007 (30-10-13), Nick bmwlover (28-11-13), nikos bob (10-02-14), oldcarskickass (30-10-13)

  12. #9
    Εγγραφή
    24-12-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    173
    Thanked
    59
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ελπιζω να μην εχεις θεμα με την κωλονα......καλοταξιδο....το pdc τι ακριβως κανει?

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Οι αισθητήρες παρκαρίσματος είναι.

    Λοιπόν ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχε βγάλει και του ξάδερφου μου (το πήρε καινούριο το 2006) με έξτρα μπόνους μεγάλη διαρροή νερού στο εσωτερικό όταν έβρεχε.

    (εννούνται πολλαπλασιαστές και κάτι άλλα ψιλολόγια)

    Ούτε με ένα χιλιάρικο δεν είχε ξεμπερδέψει και ακόμα νομίζω δεν λύθηκε το θέμα της διαρροής. Η αντιπροσωπεία στο τέλος παρήγγηλε από εξωτερικό ένα υγρό (κάτι σαν σκιαγραφικό όταν πας να κάνεις μαγνητική) φωσφορίζον ώστε να δουν την πορεία του νερού.

    Δεν ξέρω από εκεί και πέρα τι έχει γίνει, θα τον ρωτήσω λεπτομέρειες ως προς τα άλλα, όμοια με τα δικά σου προβλήματα.

    Ο ίδιος πάντως είναι εξαιρετικά απογοητευμένος με το αμάξι και σκέφτεται να το δώσει. Βασικά πήρε ένα γιάρις και κάνει την δουλειά του με αυτό.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    giannis79 (31-10-13)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP