Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: τιμονι πιο κοντά

  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή τιμονι πιο κοντά

    Καλησπερα,

    Με ενδιαφέρει να φερω το εργοστασιακό τιμονι του αυτοκινητου μου ακομη πιο κοντα.

    Εχω ψαξει λιγο στο νετ για ανταπτορες αλλα ειναι ολοι για aftermarket τιμονια και δεν με ενδιαφερει.
    Θελω να κρατησω το εργοστασιακο τιμονι αλλα λογο περιορισμενων γνωσεων σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο για να κάνω αυτο το πραγμα.

    Υπαρχει καποιος που μπορει να δωσει καποια ιδεα ή να ξερει τις ιδιετεροτητες του τιμονιού για να μπορεσω να σκεφτω κατι πανω σε αυτο το θεμα???????
    M3 CSL

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχεις σκεφτεί να μετακινήσεις λίγο το κάθισμα προς τα εμπρός ;
    Είναι πιο εύκολο...

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις σκεφτεί να μετακινήσεις λίγο το κάθισμα προς τα εμπρός ;
    Είναι πιο εύκολο...
    Ωχ πως και δεν το σκεφτηκα ρε Κωνσταντινο?????

    Οχι ρε, σοβαρα τωρα ψαχνομαι και λυση δεν βρηκα.
    M3 CSL

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    δεν χωρει αμφιβολια οτι το χει σκεφτει αυτο ο φιλος ο μας!

    οι απαιτησεις ομως στην δικη του περιπτωση ειναι ιδιαζουσες...κ σιγουρα δεν καλυπτεται με την ευκολη λυση!

    ελπιζω να βρεις την απαντηση σου φιλε μου!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Με ενδιαφέρει να φερω το εργοστασιακό τιμονι του αυτοκινητου μου ακομη πιο κοντα.

    Εχω ψαξει λιγο στο νετ για ανταπτορες αλλα ειναι ολοι για aftermarket τιμονια και δεν με ενδιαφερει.
    Θελω να κρατησω το εργοστασιακο τιμονι αλλα λογο περιορισμενων γνωσεων σε αυτο το θεμα δεν μπορω να σκεφτω καποιο τροπο για να κάνω αυτο το πραγμα.

    Υπαρχει καποιος που μπορει να δωσει καποια ιδεα ή να ξερει τις ιδιετεροτητες του τιμονιού για να μπορεσω να σκεφτω κατι πανω σε αυτο το θεμα???????
    Θα εχεις αεροσακο μετα??
    Γιατι αν το φερεις πολυ κοντα σου το τιμονι, υπαρχει σοβαρος κινδυνος αν Ο ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ ανοιξει ο αεροσακος να μην δρασει αποτελεσματικα η και να σε χτυπησει....

  6. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν μπορείς να βρεις ρύθμιση πλάτης- ολόκληρου καθίσματος-ύψους που να σε βολεύει ;
    Υποτίθεται πως οι ρυθμίσεις καλύπτουν όλα τα γούστα.
    Βέβαια και μένα σε όλες τις ρυθμίσεις όλο κάτι μου φταίει. Μια νοιώθω τα χέρια μου μακρυά απο το τιμόνι και τα πόδια μου κοντά στα πετάλ. Μια το αντίστροφο. Μια αφου καταφέρω να βολέψω πόδια-χέρια δεν μου αρέσει η απόσταση του χεριού απο τον λεβιέ.
    Ακόμα δεν έχω βρει την ιδανική.
    Μπέρδεμα. Πολύ μπέρδεμα το βόλεμα στο κάθισμα....

  7. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Ptboul (14-02-11)

  8. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αυτο που θα έκανα εγώ Χριστόφορε (αν έπρεπε οπωσδήποτε να γίνει κάτι τέτοιο) θα άλλαζα τις θέσεις απο τις βάσεις της κολώνας του τιμονιού 4 βίδες είναι αν δεν κάνω λάθος και θα έβαζα έναν πλακέ αντάπτορα που θα έπιανε στις αρχικές βίδες του σασί και με άλλες 4 τρύπες θα έπιανε η βάση πιο έξω. ...για να μην μπλέξεις καθόλου με ηλεκτρικά... Θα χρειαστεί πατέντα στο σταυρό μετά ..ένα πιο μακρύ αξονάκι για να προθέσεις την απόσταση ..ή κόβεις το υπάρχον, και περνάς έναν εφαρμοστό τουμποσωλήνα και τον γαζώνεις περιφερειακά...

  9. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    z3 2.2 (13-02-11)

  10. #8
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Tα καθησματα μου ειναι πολύ καλα και σταθερα. Δεν εχουν καμια ρυθμιση για το υψος ή την πλάτη κλπ. Γεννικά το καθισμα και η θεση οδηγησης του csl ειναι αψογη.
    Ομως τα πολλα track days εχουν και πολλες απαιτησεις...

    Οσον αφορα τα καλοδια για το smg, την κορνα, και τον αεροσακο και αυτα φτιαχνονται ευκολα.

    Το θεμα ειναι να καταφέρω να ταιριαξω ενα ανταπτορα ή κατι αλλο μεταξυ της κολωνας και της πισω μεριας του τιμονιου για να ερθει το τιμονι ακομη 3-5 εκ. πιο κοντα.
    M3 CSL

  11. #9
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που θα έκανα εγώ Χριστόφορε (αν έπρεπε οπωσδήποτε να γίνει κάτι τέτοιο) θα άλλαζα τις θέσεις απο τις βάσεις της κολώνας του τιμονιού 4 βίδες είναι αν δεν κάνω λάθος και θα έβαζα έναν πλακέ αντάπτορα που θα έπιανε στις αρχικές βίδες του σασί και με άλλες 4 τρύπες θα έπιανε η βάση πιο έξω. ...για να μην μπλέξεις καθόλου με ηλεκτρικά... Θα χρειαστεί πατέντα στο σταυρό μετά ..ένα πιο μακρύ αξονάκι για να προθέσεις την απόσταση ..ή κόβεις το υπάρχον, και περνάς έναν εφαρμοστό τουμποσωλήνα και τον γαζώνεις περιφερειακά...
    Αν και δεν το καταλαβα καλα Νικο ειναι μια πολυ καλη σκεψη και το σκεφτικε και ο μηχανικος μου.
    Οχι γιατι ειναι προβλημα τα ηλεκτρικα αλλα για να γινει μια προεκταση εκει που τελειωνει η κολωνα και προς το τιμονι εχει περισσοτερες δυσκολίες.
    M3 CSL

  12. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ποσο πιο εξω θελεις να ερθει?
    Μπορεις να πεις τον λογο που θελεις να κανεις κατι τετοιο μπας και βρεθει καμια πιο απλη λυση?
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP