Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: ΓΝΩΜΕΣ. ΖΗΜΙΑ ΣΕ TRANSIT DIESEL

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΓΝΩΜΕΣ. ΖΗΜΙΑ ΣΕ TRANSIT DIESEL

    Παιδια ενα Τρανζιτ 2.4 ντιζελ που εχω, μου εκαψε βαλβιδες στον τριτο κυλινδρο, σημερα περασα απο τον συνεργειο να δω, μιας και χθες ελυσαν το καπακι, οταν πηγα ελειπε ο μαστορας αλλα ηταν το παιδι που δουλευει εκει, μιλησαμε μου εδειξε το μοτερ οι κυλινδροι ηταν οκ και τα εμβολα, εκτος απο τον τριτο κυλινδρο που ειχε 2 πολυ μικρες χαρακιες ψηλα "μολις που το καταλαβαινα με το νυχι"

    Μου ειπε οτι μπορει να μεινει οπως εχει αν δεν μου καιει λαδι, εκτος εαν θελω να αλλαξω χιτωνιο ελατηρια και να γινει ελεγχος μηπως χρειαστει και πιστονι.

    Το ειπα πως το αμαξι δεν εκαιγε λαδια, περιπου 500γραμμαρια στα 7000χλμ, Νομιζω πως ειναι "φυσιολογικο" για τουρμπο ντιζελ με 360.000χλμ.

    Ηθελα την γνωμη σας, εαν επιλεξω να επισκευασω τον τριτο κυλινδρο, χιτωνιο ελατηρια κλπ, θα εχω προβλημα μιας και αυτος σαν καινουριος θα "σφιξει" σε σχεση με τους αλλους που εχουν την φυσιολογικη φθορα?

    Αυτος μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα οτι και αν επιλεξω, ειτε το φτιαξω ειτε οχι, απλα με ρωτησε εαν θελω μιας και ειναι ανοιγμενο το μοτερ.

    Αυριο θα παω να μιλησω με τον μηχανικο να δουμε τι θα κανω.

    Εσεις τι λετε? δεδομενου οτι για να γινει η δουλεια αυτη πρεπει να λυθει τελειως το μοτερ οποτε και το κοστος θα ανεβει.
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ....ΑΦΗΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απ'τη στιγμη που'χεις ηδη τοσα πολλα χλμ,εγω θα σου'λεγα να μην το επισκευασεις.Αλλαξε τις βαλβιδες,φλαντζα και κλείστο.Φανταζομαι οτι οι χαρακιες που λες ηταν στην επιφανεια του πιστονιου,οποτε δεν εχει προβλημα.Υπαρχουν πιστονια σε πολυ χειροτερη κατασταση που'χουν αντεξει χιλιαδες χλμ χωρις προβλημα,εφοσον δεν υπαρχει ρωγμη,σπασιμο στα ελατηρια ή προβλημα στον κορμο....Κλείστο οπως ειναι και οταν καποια στιγμη ολο το μοτερ δειχνει πεσμενη συμπιεση,τοτε επισκευαζεις σωστα με φουλ ανανεωση σε πιστονια,μεταλλα στροφαλου-μπιελων και καπακιου...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-12), joseph (12-09-12)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'τη στιγμη που'χεις ηδη τοσα πολλα χλμ,εγω θα σου'λεγα να μην το επισκευασεις.Αλλαξε τις βαλβιδες,φλαντζα και κλείστο.Φανταζομαι οτι οι χαρακιες που λες ηταν στην επιφανεια του πιστονιου,οποτε δεν εχει προβλημα.Υπαρχουν πιστονια σε πολυ χειροτερη κατασταση που'χουν αντεξει χιλιαδες χλμ χωρις προβλημα,εφοσον δεν υπαρχει ρωγμη,σπασιμο στα ελατηρια ή προβλημα στον κορμο....Κλείστο οπως ειναι και οταν καποια στιγμη ολο το μοτερ δειχνει πεσμενη συμπιεση,τοτε επισκευαζεις σωστα με φουλ ανανεωση σε πιστονια,μεταλλα στροφαλου-μπιελων και καπακιου...
    To πιστονι ειναι οκ στο πανω μερος οπως και ολα, οι 2 χαρακιες ειναι στον κυλινδρο στο χιτωνιο, ρωτησα το παιδι πως μπορει να εγινε αυτο, μου ειπε οτι μιας και δεν γινοταν καλη καυση ισως στεγνωσε και για αυτο αυτη η φθορα, αλλα αφου δεν μου εκαιγε ιδιαιτερα λαδι το μοτερ φανταζομαι με το να φτιαξω το καπακι κομπλε βαλβιδες ελεγχο στις εδρες τσιμουχακια κλπ πιστευω θα ειμαι οκ, ισως μειωθει και αλλο η καταναλωση λαδιου, αν και οσα χρονια το εχω το ιδιο καιει, περιπου 500γραμ. στα 7000χλμ.

    Απλα το σκεφτομαι μιας και ειναι ανοικτο το μοτερ, αλλα φοβαμαι μηπως δημιουργηθει αλλο προβλημα αν φτιαξω τον εναν κυλινδρο, δεν ξερω δεν ειμαι και τοσο σχετικος με τα μηχανολογικα!

    Περυσι αλλαξα προληπτικα τρομπα λαδιου, και με την ευκαιρια που λυθηκε απο κατω αλλαξα και μεταλλα, το κοστος ηταν αστειο!

    Ο χαρακιες ειναι σε αυτο το υψος και καθετα οπως εχω σημαδεψει στη φωτο με κοκκινο.

    f19_resizeooooooooooo.jpg

    Τι να πω αυριο θα μιλησω με τον μαστορα που ελυσε το καπακι , μηπως και ειναι αλλος ο λογος για την φθορα, το παιδι που μιλουσα δεν ειχε ασχοληθει με το μοτερ μου.
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ....ΑΦΗΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ.

  5. #4
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτες ειναι φθορες απο τα ελατηρια του πιστονιου,πιθανον απο στεγνωμα αλλα και συνηθες απο πολλα χλμ....γνωμη μου ειναι παλι να το κλεισεις το μοτερ οπως ειναι,στη χειροτερη προσθεσε στο κοστος ενα σετ ελατηρια σε ολα τα πιστονια.Μην μπλεξεις με ρεκτιφιε,δεν ειναι αναγκαιο.
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    joseph (13-09-12)

  7. #5
    Εγγραφή
    02-04-10
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ + ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    778
    Thanked
    287
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτες ειναι φθορες απο τα ελατηρια του πιστονιου,πιθανον απο στεγνωμα αλλα και συνηθες απο πολλα χλμ....γνωμη μου ειναι παλι να το κλεισεις το μοτερ οπως ειναι,στη χειροτερη προσθεσε στο κοστος ενα σετ ελατηρια σε ολα τα πιστονια.Μην μπλεξεις με ρεκτιφιε,δεν ειναι αναγκαιο.

    συμφωνω με Mike! σετ ελατηριων και εισαι οκ.

  8. The Following User Says Thank You to E46 POWER For This Useful Post:

    joseph (13-09-12)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP