Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: subaru impreza 1,6 ts vs suzuki grand vitara vs tiguan

  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Question subaru impreza 1,6 ts vs suzuki grand vitara vs tiguan

    Λοιπον στην μεταBMW εποχη ψάχνω για τον αντικαταστατη του.
    Απαραιτήτως 4χ4 και 4θυρο.Για το λογο οτι θα τραβαω που και που το σκάφος το ιδανικο αλλα οχι οικονομικοτερο ειναι το grand vitara diesel 1.9 το οποίο έχει και αργα διαφορικα για δυσκολες περιστασεις. Οι τιμες ειναι γυρω στα 15κ.
    η αλλη λυση το tiguan το οποιο είναι πιο κυριλέ και ομορφο αλλα πιο ενεργοβορο με τσιμπημένη κατανάλωση και θα ψιλοδυσκολευεται στην ανελκυση του σκαφους.
    Η αλλη λυση ειναι αυτη εδω https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4897043/ η πιο οικονομικη κι αυτο καίει παραπανω πανω απο 10 για πλακα αλλα εχει και αργα.
    Φοβαμια λιγο το μποξερ γιατι δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για την αξιοπιστία του.
    πειτε γνωμες;;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trifonas : 02-06-14 στις 23:21

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε mitsubishi δε σκέφτεσαι κάτι ?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το Subaru που έβαλες αγγελία ειναι η έκδοση turbo, που δεν ηταν απο την Ιαπωνία, αλλα πατέντα της εδω αντιπροσωπείας και του καλφακακου ( συνεργείο - μετατροπές) . Ούτε τα άλογα αυτα βγάζει το αυτοκινητο και το βασικότερο εχει πολλα προβλήματα αξιοπιστίας . Καίει σαν διλιτρο+ Και παει σαν 1400 ... ( σε κόντρα με τον αδερφό μου που ειχε megane 1400 με προσπερνούσε). Μακριά μακριά.
    Η ατμοσφαιρική έκδοση αυτού του αυτοκινητου ειναι πολυ τίμια . Δεν ειναι γρήγορο αλλα ειναι απροβλημάτιστα .
    Σε Subaru για σκάφος θα σου πρότεινα το forester το ατμοσφαιρικό. Εχει κοντα και ειναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκινητο.

    Το tiguan δεν κάνει για αυτη τη δουλεια. Μόνο ατού τα κυβικά , αλλα σε καύσιμο καίει περισσότερο και απο διλιτρο συνήθως . Αδύναμος συμπλέκτης .

    Το vitara εχει και καλη τετρακινηση (το 5θυρο ) , και η έκδοση diesel ειναι σχετικά οικονομική σε σχέση με τα βενζινοκίνητα . Πολλα τα 15000 ευρω ομως . Εχει ομως αργά που για το σκάφος ειναι οτι πρέπει. Εχει βγάλει καποια προβλήματακια το μοτέρ κ το κιβώτιο.

    Σε τετρακίνητο SUV , πριν τρία χρόνια κατέληξα στο xtrail πετρελαιο 2008 με τα 173 άλογα. Δεν εχει κοντα. Εχει ομως τετρακινηση που κλειδώνει , εστω κ ηλεκτρονικά . Ειναι πιο οικονομικό σε καύσιμο απο το vitara diesel αρκετα , και πολυ πιο γρήγορο και άνετο. Δεν εχω σκάφος να σου πω εμπειρίες. Αυτη τη στιγμή πρέπει να εχω 165000 χιλιόμετρα και ειναι απροβλημάτιστα, εύκολοδηγητο , με μεγάλη ήλιοροφη . Αν το έδινα σημερα θα ηταν απλα για ενα μικρο , μιας και μεγάλο οικογενειακο υπαρχει και άλλο αυτη τη στιγμή και δε θα ζητούσα πάνω απο 10000-11000 ευρω με τίποτα . Ειναι βέβαια διλιτρο , αλλα και τα 5000 ευρω σε σχέση με τι vitara ειναι αρκετή διαφορα !

    Αν πας σε vitara πιο αξιόπιστη λύση ειναι διλιτρο ατμοσφαιρικό 5θυρο και ας ειναι αέριο για οικονομία . Σου κοστίζει λιγότερο σε αγορα , λιγότερο σε ευρω ανά λίτρο , αλλα ειναι διλιτρο. Αν τα γλύτωνεις στην αγορα ομως τα χρηματα μη σε τρομάζουν τα τελη και ο φορος . Τα περισσοτερα σε 2-3 χρόνια απαλλάσσονται απο το φόρο πολυτελείας .

  4. The Following 5 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (03-06-14), chrisgiapz3 (03-06-14), Konstantinos E60 (03-06-14), nikos valvetronic (04-06-14), trifonas (03-06-14)

  5. #4
    Εγγραφή
    01-11-12
    Περιοχή
    Pireas
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    154
    Thanked
    213
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο συνονόματος από πάνω έχει δίκιο.

    Προτείνω forester ατμοσφαιρα και μάλιστα αυτόματο για να μην έχεις θέματα συμπλέκτη.

    Απο το 1600 subaru ΑΛΑΡΓΑ !!!!

  6. The Following User Says Thank You to engelo For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (03-06-14)

  7. #5
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δες και το rav 4.

    Θεωρω οτι ο λογικος προβληματισμος σε αυτη την κατηγορια ειναι grand-vitara ή rav 4.

  8. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    Ptboul (03-06-14)

  9. #6
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν θελω να ξαναμπω στη ταλαιπωρια του διλιτρου τα θεωρω πεταμενα λεφτα σ αυτο το κωλοκρατος.660+400-500=1100 διαφορα με τα τελη του ντιζελ 800 ευρω.αρα σε 4 χρονια κανει αποσβεση διαφορας.ασε που δεν ξερεις τι σου ξημερωνει στην ελλαδα.Μπορει να ξυπνησει στραβα ο εκαστοτε φωστηρας υπουργος και να αυξησουν τα τελη ή τον ειδικο φορο.

    Σε Mitsubishi δεν σκεφτομαι καθολου καθως υπαρχει μονο το πινιν που δεν μου πολυαρεσει.

    Κλινω προς βιταρα αλλα δεν υπαρχει κατι καλο αυτη τη στιγμη και κατα περιοδους που εμφανιζεται κατι οι ιδιοκτητες τα κτυπανε.
    Η χρηση που θα του κανω δεν θα ειναι συχνη οποτε δεν με καιει τοσο πολυ η καταναλωση. Με ενα αυτοκινητο στα 10-12 πιστευω οτι ανταπεξερχομαι ευκολα.Ενταξει απο κει και πανω νομιζω ειναι μαλακια να παω.

  10. The Following User Says Thank You to trifonas For This Useful Post:

    vagmag (03-06-14)

  11. #7
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοιταζω λιγο και το Yeti αλλα ειναι λιγο σαν περιπτερο ρε γαμωτο.
    Η αλλη λυση ειναι και αυτη https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4525657/
    Αλλα θελω να πηγαινω και εκτος.Μπερδευτηκα τωρα!!!!

  12. The Following User Says Thank You to trifonas For This Useful Post:

    andreas_R (03-06-14)

  13. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Από εμένα μόνο κασκάϊ.* Για όλα τα άλλα έχω ακούσει και δει (Βιτάρα) πολλά και ακριβά προβλήματα.



    *ντήζελ έστω και 1,5. Ιδανικά 4τρακούνα, 1,6 πλας 2 και πας παντού.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (03-06-14), strof (03-06-14)

  15. #9
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εμένα μόνο κασκάϊ.* Για όλα τα άλλα έχω ακούσει και δει (Βιτάρα) πολλά και ακριβά προβλήματα.



    *ντήζελ έστω και 1,5. Ιδανικά 4τρακούνα, 1,6 πλας 2 και πας παντού.
    Μονο το καινουργιο ειναι diesel 4χ4 και παει 25κ. τα αλλα 1,5 ειναι μπροστινοκινητα αν δε κανω λαθος.

  16. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σωστά, από 24Κ ξεκινάει η έκδοση energy 1.6_4Χ4.

    Η εμπειρία ωστόσο έχει δείξει (το έχουν 2 φίλοι μου) πως με ένα ζευγάρι λίγο πιο χωμάτινο ελαστικό, το αμάξι σε καλύπτει σε πολλά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  17. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    trifonas (03-06-14)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP