Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Κλειδί για X3

  1. #1
    Εγγραφή
    08-10-20
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή Κλειδί για X3

    Γεια σας είμαι νέος στο forum και ελπίζω να τηρώ τους όρους συμμετοχής μου,αν όχι βοηθήστε με.
    Έχω ένα πρόβλημα με τα κλειδιά του οχήματος μου BMW X3 μοντέλο του 2005
    Έχω δύο κλειδιά από την αγορά του αυτοκινήτου.
    Άδω και ένα μήνα το ένα κλειδί που συνήθως χρησιμοποιώ δεν κλειδώνει το αυτοκίνητο και αναγκάζομαι να το κάνω χειροκίνητα, αντίθετα ανοίγει. Μου είπαν να του αλλάξω μπαταρία, το έκανα και πάλι τίποτα. Μου είπαν χάλασε το κλειδί κάνει 200 περίπου ευρώ φέρε το αυτοκίνητο εδώ να το συντονίσουμε.
    Έψαξα όμως και βρήκα και το δεύτερο κλειδί που λειτουργούσε κανονικά. Διαπιστώνω το ίδιο ανοίξει ,δεν κλειδώνει. Ευτυχώς που δεν παράγγειλα άλλο κλειδί να δώσω τα 200 ευρώ και να μην κλειδώνει κι αυτό. Τι άλλο να κάνω, Διαμένω εκτός Αθήνας σε επαρχία που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία BMW.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθεια σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.192
    Thanked
    14082
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας είμαι νέος στο forum
    Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας


    Στο κλειδί που άλλαξες μπαταρία (εκτός αν έχει κάποιο άλλο θέμα), θέλει και προγραμματισμό στο αμάξι.

    Δοκίμασε όπως εδώ:



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 12-10-20 στις 19:25



  3. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Kostas_1 (17-10-20), nikos valvetronic (12-10-20)

  4. #3
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    570
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι αλλα αφου του το κανει και για το αλλο κλειδι..ειχα παρομοιο προβλημα και ηταν χαλασμενη μια ηλεκτρονικη πλακετα που υπαρχει κρυμμενη μεσα στο αμαξι κατω και διπλα απο το τιμονι (σε εμενα) εκει που ειναι ο λεβιες για το καπω.

  5. #4
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    570
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ηρθε η δικη μου σειρα.εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ,δεν κλειδωνει.εκκινει και ξεκλειδωνει αλλα δνε κλειδωνει.σπανια 1/10-20 να κλειδωσει.στην αντιπροσωπεια δεν ασχολουντια .μου ειπαν αν θελω νεο κλειδι.φυσικα και δεν δινω 250 ευρω.
    μου ειπαν να παω στο πικαιφι να μου βαλουν νεο κελυφος μηπως χαλασε το ενδιαμεσο κουμπι με το σηματακι που ειναι υπευθυνο για το κλειδωμα.
    ξερετ καποιον θεσσαλονικη που να ασχολειται? καποιον καλο κλειδαρα η' ηλεκτρονικο? καποιο DIY ισως? αν και ειναι φιξ το κελυφος,καποιος που δοκιμασε?

  6. #5
    Εγγραφή
    15-05-11
    Περιοχή
    Garden State
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3.616
    Thanked
    11508
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    είχα πρόβλημα κάποιο πρόβλημα , άλλαξα μπαταρία στο δικό μου κλειδί (2007 - 328xi) έκοψα το κέλυφος με λεπίδα, αγόρασα άλλο κέλυφος που ανοίγει, άλλαξα μπαταρία , της έκανα την κολληση και όλα ΟΚ
    Become the person you would want to have as a friend yourself!!!!!

  7. The Following User Says Thank You to Eleni For This Useful Post:

    BILL007 (15-06-24)

  8. #6
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    570
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ok,αυτα τα βιντεο τα εχω δει και εγω αρκετες φορες,το θεμα ειναι ομως οτι εμενα λειτουργει το κλειδι στις 3 απο τις 4 λειτουργιες του δλδ. εκκινει,ξεκλειδωνει το αυτοκινητο και ξεκλειδωνει και το πορτ μπαγαζ.το μονο που δεν κανει ειναι να κλειδωσει.
    αρα υποθετω οτι δεν ειναι θεμα μπαταριας. προφανως εχει χαλασει το μεσαιο κουμπι που κλειδωνει αυτο με το σημα πανω.τωρα η' εχει χαλασει στην τσιμουχα του που εχει αν το δειτε απο μεσα η' εχει χαλασει το κουμπακι απο κατω που δεχεται την πιεση-εντολη.

    μου ειπαν απο την αντιπροσωπεια να παω στο πι-και-φι καταστημα .πηγα λοιπον ,μου ειπε το ιδιο με εσενα,θα το κοψει ,θα δει ποιο κουμπι εχει χαλσει και μετα θα βαλει το νεο κελυφος φυσικα χωρις σημα.αυτο το κελυφος μετα θα ανοιγοκλεινει οποτε βολευει σε ενδεχομενη παρεμβαση ξανα. το κελυφος κοστιζει 40 ευρω και η εργασια οποια ειναι αυτη αλλα 10,συνολο 50 ευρω.

    αλλιως αν συμφωνησω αλλα δεν εγγυαται για το αποτελεσμα ειναι να το κοψει ,να κανει την οποια εργασια χρειαζεται και μετα να το ξανακολλησει,αυτο θα στοιχισει μονο 15 ευρω μου ειπε.μπορει ομως να μπει κολλα και να αχρηστεψει την πλακετα μετα οποτε να θελει νεο κλειδι ξανα. αυτο που με κρατησε να μην το κανω εκει προς το παρον ειναι γιατι στο τελος ειπε ,να δουμε μετα αν δουλευει.
    απο κριτικες σε τετοιες εργασιες εχω διαβασει οτι μερικες φορες δεν ειναι σωστο το αποτελεσμα.
    εδω εχει 1 βιντεο diy που εψαξα και βρηκα να τα εχουμε. στο ενα ο τυπος το ξανακολλησε?το ξανακουμπωσε? δεν φαινεται καλα και ο ρουμανος που κανει την εργασια δεν το λεει πως το εκλεισε ξανα στο δικο του κελυφος,οσο και αν τον ρωτανε στα σχολια.εκανα μεταφραση αλλα μπα.



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 15-06-24 στις 21:35

  9. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (19-06-24)

  10. #7
    Εγγραφή
    15-05-11
    Περιοχή
    Garden State
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    3.616
    Thanked
    11508
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το κέλυφος το αγόρασα γύρω στα στα 12-13 δολλαρια από ΝΥ , το έκοψα μόνη μου και έβαλα την μπαταρία και την πλακέτα, είναι εύκολο, θέλει απλά υπομονή . το δύσκολο ήταν να βάλω τη μπαταρία και να κολληθεί. θα ψάξω αν έχω εχτρα κέλυφος , νομίζω ότι είχα αγοράσει εχτρα, αν το βρω μπορώ να στο στείλω να γλυτώσεις τα 40.
    Become the person you would want to have as a friend yourself!!!!!

  11. The Following User Says Thank You to Eleni For This Useful Post:

    BILL007 (19-06-24)

  12. #8
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    977
    Thanked
    570
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω,εχω βρει κελυφος.θα το βαλω και θα δω αν λειτουργει το κουμπι.αν λειτουργει εφταιγε το κουμπι στο κελυφος,αν οχι τοτε φταιει το κουμπι στην πλακετα λογικα.εκει θελει ειδικο να το κολλησει.

  13. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    Eleni (19-06-24)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP