Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: porsche cayman 987 2.7 tiptronic2006 , porsche boxster 718 2.5lt pdk 2023 review

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.303
    Thanked
    7272
    Rides
    4

    Προεπιλογή porsche cayman 987 2.7 tiptronic2006 , porsche boxster 718 2.5lt pdk 2023 review

    Και εκει που δεν εχεις οδηγησει εδω και χρονια ενα πορσε, ερχονται δυο μαζι την ιδια εβδομαδα...ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.....

    δεν ειμαι ανθρωπος των κλισε, θελω στα 43 μου να παραμενω ανοιχτομυαλος και να ακολουθω νεες ιδεες και τασεις σχεδον σε ολα..βεβαια εχοντας μια εμπειρια ζωης πλεον να σας κανω ενα πρωιμο σχολιο για να καταλαβετε αν μου αρεσαν ή οχι....ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΣΑΡΑ ΡΕ ΓΜΤ....ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ...σκεφτομουν μετα απο βολτα με το καθενα παρακαλω...

    το cayman ειναι αμαξι φιλου και αγοραστηκε προσφατα..παρα τα μικροπροβληματακια-αναρτηση που απευθειας θα αλλαχθει το αμαξι το νιωθεις τανκς..βασικα οτι πορσε εχω οδηγησει παντα ηταν ΄θηριο΄απο σασι...και μιλαμε για ενα αμαξι του 2006..η ποιοτητα φυσικα φανταστικη αν και καποιες γυφτιες του group vag δεν λειπει σε διαφορα πλαστικα μεσα...και παλι ειναι ολα καλοβιδωμενα και εχουν αντεξει πολυ ικανοποιητικα το περας του χρονου..ενα bmw της ιδιας εποχης και τιμης μαλλον δεν θα αντεχε τοσο καλα για να παραμενουμε και αντικειμενικοι...ειναι στην κορυφη και σε αυτο και δε σας κρυβω οτι το βραδυ ο πινακας οργανων ηταν μαγικος με το κεντρικο στροφομετρο και τα οργανα ετσι διατεταγμενα που δεν εβγαζαν πολυ νοημα στις φωτο...το ταχυμετρο θελει λιγο συνηθειο αλλα στην πρωτη βολτα το καταλαβαινεις...εργονομικα λοιπον αριστο...

    βαζουμε τον flat six μπρος, με το αριστερα τοποθετημενο κλειδι της μιζας λογω le man για τους fanboys, και αργει να παρει σαν να βαζεις αεροφυκτο καρμπυρατερ μπρος..μαγικο κυριοι...λιγο αργη μιζα και μετα ξεραιλα...πωπω...ενα γλυκο subaru..με εξατμιση τοσο οσο..αλλα θα επιστεψω μετα σε αυτο...ξεκινας και νιωθεις το απεριττο κορμι της cayman να πηγαινει προς τα εμπρος χωρις υπερβολες, το τιμονι τελειο απο τα πρωτα μετρα...και δεν νιωθεις οτι οδηγας κεντρομηχανο...το πατημα παιδια ειναι σοβαρο..δεν εχει παντες και αηδιες με δευτερουλες σαν μιατα..οχι φυσικα οτι δε μπορει..αλλα θελει τροπο...το κεντρομηχανο ειναι καρτ..και σαν καρτ θελει να δουλευεται με φρενο γιατι το μπροστινο οπως και να το κανεις ειναι ελαφρυ..αρα για να το τοποθετησεις οπωσδηποτε πολλα φρενα...αμα δουλευεις και αριστερο ποδι...ακομα καλυτερα..και παμε και στα ακομα καλυτερα...τι γινεται οταν σπασει η προσφυση??το 2,7 δεν εχει μπλοκε και εδω ειχαμε και τεραστιες 19αρες..αλλα η πορσαρα δε μασα..προσεξτε δεν εννοω οτι ο καθενας που οδηγα ενα golf ή μια 316 θα το παρει και θα παει αερα...αλλα πιστεψτε με ειναι τρομακτικα φιλικο για αυτο που ειναι...συγχωρει και ακουει..αρκει να μη το παρακανεις..εμενα προσωπικα δε με πουλησε ποτε στις μερες που την ειχα και καθε μερα ανακαλυπτα και κατι νεο..αυτο ομως που θα μου μεινει..ειναι το εξης...το μοτερ...

    καλα ρε νικο...σιγα το μοτερ 2.7λτ 245 αλογα...παιδια το μοτερ ειναι αλλου και εφαμμιλα ανετα ισοτιμο με m μοτερ...ο ηχος απο την εισαγωγη διπλα στο αυτι σου..μεταξυ 5000-7000 ειναι το κατι αλλο..εχει και vtec μη ξεχνατε...variocam plus λεγεται (ψαχτε το) και πραγματικα σκοτωνει εκει ψηλα..ειναι απο τις καλυτερες βολτες που εχω παει και μακαρι να σας ειχα μαζι...καθως πολλα δεν χωρανε σε λεξεις...ειναι μονο αισθησεις και ναι το cayman μιλαει σε αυτες...προσθετο μπονους...ειναι και ροπατο απο χαμηλα..μπορεις να γυριζεις με 2000rpm ολη την πολη...τελος το tiptronik για τοτε ηταν απο τα καλυτερα.. ΑΛΛΑ σε σχεση με το pdk του boxster...βαστα τουρκο να γεμισω....20 χρονια εξελιξης βλεπετε....

    και παμε και στο boxster...εδω μιλαμε για το απολυτο...350ps..turbo μεταβλητης γεωμετριας που στην πραξη σημαινει οτι μεχρι κοφτη σκοτωνει και το διαστημικο Pdk να κολακευει ακομα παραπανω...4.3sec 0-100 πιστευω οτι ερχεται ευκολα οπως δηλωνει η μαμα πορσε..αλλα κι ομως εδω δε σε κερδιζει το μοτερ, οπως το cayman αλλα το σασι που ειναι πραγματικα supercar...σε γνωστη στροφοδιαδρομη κατω απο τη πεντελη το αμαξι πραγματικα ελαμψε...ειλικρινα δεν ξερω αν εχει μπλοκε αλλα παιδια ο τροπος που καθοταν το αμαξι σε γωνια..δεν δικαιολογειται για κανενα λογο...ανωτερα μαθηματα οδηγησης αλλα το boxster ηταν μαγικο..ισως και πιο φιλικο απο το cayman αλλα εδω πολλα αλογα πανω και ροπη, οποτε ολα εξελλισονται πολυ πιο γρηγορα...το τιμονι επισης θεικο..το σασι οταν εκλεισε η κουκουλα ενιωσα οτι δεν ειμαι σε καμπριο πλεον..πραγματικα δεν ξερω τι μπορειςς να παρεις για να στριψεις ταχυτερα..ειλικρινα ουτε τετρακινητο δε μπορει να ακολουθησει αυτα τις κατασκευες.. πως γινεται ενα αμαξι να στριβει ετσι και μετα να κανει παντες σαν να εχω το e30 μου...???τι αλλο μπορεις να περιμενεις απο ενα αμαξι που δεν ειναι αγωνιστικο αλλα πας στη δουλεια σου με καταναλωση 10λτ/100 και φυσικα υπερβολικα ανετο παρα τις 20αρες οταν το βαλεις στο κομφορτ.....ναι ξερω....κανει 120 χιλιαρικα..αλλα πιστεψτε με σε καινουργιο δεν θα βρεις καλυτερο αμαξι απο αυτο...ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΣΑΡΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ....

    υγ...δερμα ναπα μεσα...ποιοτητα αντε γεια..και δεν μπορω να πω οτι βρηκα πολλα vag στοιχεια μεσα...καλο αυτο..μακαρι να αντεχει και οπως το παλιο...ιδωμεν

  2. The Following 10 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (27-05-24), dark knight (24-05-24), dreamer (23-05-24), isou (25-05-24), Kostas_1 (24-05-24), nikos valvetronic (26-05-24), PetrosD (23-05-24), pilot (23-05-24), VanVIC (24-05-24), wheelman (23-05-24)

  3. #2
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    967
    Thanked
    563
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αντεχει νικο αν το πιανει σωστος μαστορας γιατι εκει πονανε και αυτα πλεον.ημουν σε γνωστο μαστορα σαλονικα και γκρινιαζε οτι αυτη η βαγκ εχει 100.000 ανταλλακτικα μεσα της και κανουν σεμιναρια καθε χρονο αθηνα για να ενημερωνονται.

    οδηγηση γωνια? ερχομουν απο δευτερο ποδι χαλκιδικη,μπροστα μου μια κειμαν.σε ενα δρομο απο νικητη μεχρι μεταμορφωση για οσους ξερουν την διαδρομη,οι υπολοιποι γουγλη, που ειναι μικρες κελιστες στροφες εγω με το ταπεινο μου μικρο παντα χαιρομουν για την πισω κινηση και το χαμηλο πατημα-κεντρο βαρους και πως καταπινα αυτην την διαδρομη σε σχεση με τα μπροστομουρικα.το καλυτερο μου!
    ωσπου μια μερα ειχα εμπρος ενα τετοιο πορσε και μου εφυγε η μαγκια.οσο και αν προσπαθουσα να ακολουθησω τις γραμμες του ,το μαμημενο δεν πηγαινε.θα μου πεις τι συγκρινεις? τιποτα ,απλα θαυμαζα τον τροπο που εστριβε ακριβως πανω στον δρομο τοσο γρηγορα και σταθερα χωρις να πατησει την διπλη γραμμη και να κλεψει σε εξωτερικη κλιση,ουτε να παει κλειστα σε εσωτερικη.πηγαινε πανω σε ραγες ακριβως στην μεση .
    εκει καταλαβα τι εστι μηχανημα.ειχα οδηγησει μια 911 μικρος ,ενος φιλου ,εκεινες τις εκκινω με κωλο σαν κανονας οποιος και αν εισαι και που δεν συγχωρουσαν λαθη σε στροφες.αλλα τα σημερινα ,τα πολιτισμενα ειναι αλλο φρουτο ,ωριμο και γλυκο να τα οδηγεις.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    nik200 (23-05-24), PetrosD (23-05-24)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    957
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εγώ το πιο κοντινό που έχω οδηγήσει σε 911 είναι ένα ιστιοφόρο μέχρι την Αίγινα. Για φροντίστε να αλλάξει αυτό!
    E30 318i

  6. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    isou (25-05-24)

  7. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.303
    Thanked
    7272
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το πιο κοντινό που έχω οδηγήσει σε 911 είναι ένα ιστιοφόρο μέχρι την Αίγινα. Για φροντίστε να αλλάξει αυτό!
    Βρε πετρο, οι κατοχοι porsche ακομα σε φοβονται οταν εκανες τα εκτροπα με το ε30...πως να σε εμπιστευτουν?

  8. #5
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    967
    Thanked
    563
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  9. #6
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    957
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν είναι το ίδιο. Το δικό μου το οδηγώ όπως θέλω. Καθένα από τα καμιά 150αριά άλλα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, τα σέβομαι και τα προσέχω.
    E30 318i

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    isou (25-05-24), nik200 (25-05-24)

  11. #7
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.516
    Thanked
    2708
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πορσε!! Μπραβο στο 2.7 που ακομα στεκεται επαξια. Δωσε περισσοτερο ινφο!

  12. The Following User Says Thank You to dark knight For This Useful Post:

    nik200 (24-05-24)

  13. #8
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.303
    Thanked
    7272
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Και τα δυο ηταν υπεροχα...το καθενα για διαφορετικους λογους..το μεν cayman ενα υπεροχο sports car που ειχε στοιχεια supercar, δηλαδη μοτερ-αισθημα-στησιμο (αν και τονιζω δεν ηταν ιδανικο δειγμα καθως ηθελε 17αρες κ αμορτισερ-μπαλακια κτλ κτλ) και το boxster που ηταν "κοφτερο" τσαμπουκαλεμενο σε στησιμο που εκλεβε την παρασταση με το συνδυασμο μοτερ σασμαν περισσοτερο να σεβεσαι παρα να αγαπας...αλλοι καιροι κυριοι..και για να κρατησουν μαλλον τα θεικα gt4-gt4 rs με τον κοφτη 8000rpm κ 9000rpm αναγκαστηκαν να συμβιβαστουν για τους ρυπους στα μικρα μοντελα..πραγματικα αν ενα απλο boxster s ειναι τοσο καλο, ποσο καλα ειναι τα παραπανω??????μαλλον ονειρικα αν με ρωτατε...

    Τα πορσε μ προξενουν αυτο που μ δημιουργουν κ τα bmw..οπως εκεινη την πρωτη φορα το ε30 του κολλητου του πατερα μ...τρου στορυ...να κατσω να τα ανακαλυψω...μπες ξανα στη στροφη, με αλλο τροπο τουτη τη φορα, γινε καλυτερος, το μηχανημα αυτο απαιτει..δεν υπηρετει..γινε ο κυριαρχος του...εκει ειναι ολη η μαεστρια...εξελιξου..δεν ειναι απλα μια μηχανη..ειναι η προσπαθεια..και διχως αυτη, κατα αποψη μ, απλα δεν εχει νοημα..

  14. The Following 4 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (27-05-24), dark knight (25-05-24), vagmag (31-05-24), VanVIC (25-05-24)

  15. #9
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.303
    Thanked
    7272
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Πραγματικα, η σφαλιαρα σε αυτο το τεστ ηταν το ΑΠΛΟ cayman..που ειναι το βασικοτερο μοντελο..δε περιμενεις αυτο να εχει καποια ιδιαιτερη γοητεια...αμ δε..εκει στη στουτγκαρδη το κανουν πολλα χρονια, ξερουν και θα σας φερω σε αμεση αντιπαραθεση με τον ηρωα της εποχης μας.....που κατακτα τις πιστες πλεον..το πολυδιαφημισμενο toyota mr2...ετυχε καποτε να το παρει ενας κολλητος..ενα καλο δειγμα..μαμα..ε το αμαξι ηταν το αναποδο απο τα αμαξια της porsche...το αμαξι σε ελληνικη ασφαλτο ηταν σχεδον επικινδυνο...κατι οι τροχοι 175 μπρος..κατι το μοτερ που χαμηλα-πριν τις 4000-σερνοταν..ευκολα αγκαλιαζες πεζοδρομιο πριν το καταλαβεις..το αμαξι για να σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω...ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ..πεταγε μουτρα με τη σκεψη..και οταν δε πεταγε μουτρα δεν ειχε το γκαζι να γυρισει και να τοποθετηθει...το μονο που το εσωζε το χαμηλο βαρος και ευτυχως δεν πηγαινε μακρυα στα φρενα πανικου...προσεξτε και ολα αυτα γινονταν επι εποχες ,για μενα, που ειχα το τρομακτικο kadett, ενα επισης ζορικο αμαξι να πας..

    Εκει λοιπον που το mr2 σε τρομαζει, το cayman απλα σ δινει αυτοπεποιθηση, εκει που το mr2 θα βγαλει μουτρο, το cayman θα προειδοποιησει..για να σε μαθει...και για να το συνοψισω..δεν δικαιολογειται ρε τογιοτα ενα αμαξι 920 κιλα να ειναι χειροτερο απο ενα 1400 κιλα...κατι δεν παει καλα εδω..

    Για να προλαβω, γιατι ειμαι fan του mr2...το αμαξι με δουλιτσα (αμορτισερ, μπαλακια, 2zz, αλλο σασμαν κτλ κτλ) ναι το αμαξι γινεται φονεας γιγαντων (σε πιστα)...αν θα το επελεγα...??χιλιες φορες το mx5 μου...και αυριο μεθαυριο ενα boxsteraki??

  16. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (27-05-24), dark knight (25-05-24), PetrosD (25-05-24)

  17. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.184
    Thanked
    14077
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Porschefans



  18. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    nik200 (28-05-24)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP