Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: Ενισχυση πισω πατωματος σε Ε46 Μ3. Μια εναλλακτικη μεθοδος

  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ενισχυση πισω πατωματος σε Ε46 Μ3. Μια εναλλακτικη μεθοδος

    Οι περισσοτεροι κατοχοι των Ε46 (κυριως Μ3 αλλα γενικα τα coupe) θα εχουν ακουσει για τα κομμενα πατωματα (subframe failures). Το προβλημα οφειλεται κυριως στην αδυνατη στηριξη του πισω διαφορικου στο υποπλαισιο με αποτελεσμα να παρουσιαζονται ρωγμες στο πισω πατωμα αρκετα συχνα , ιδιως σε δυνατα αυτοκινητα, η σε αυτοκινητα που υποκεινται σε σκληρη χρηση.
    Η λυση που βρεθηκε εδω και αρκετο καιρο, ειναι το TMS kit

    https://www.turnermotorsport.com/htm..._ID=TDR4675412

    το οποιο απαιτει ομως οι ενισχυσεις να ηλεκτροσυγκολληθουν (Αrgon,Τig κτλ)
    Η ιδεα να κατεβασω το διαφορικο και να πλακωσω το πατωμα μου στην ηλεκτροκολληση δεν μου αρεσε και ιδιαιτερα. Επρεπε ομως να βρεθει μια λυση, γιατι αν και ο τελευταιος ελεγχος δεν μου εδειξε καποια ρωγμη, δεν θελω να ειμαι με την ιδεα οτι απο στιγμη σε στιγμη μπορει να μου συμβει.
    Ετσι ψαχνωντας αρκετα βρηκα οτι τελευταια εφαρμοζεται και μια εναλλακτικη μεθοδο με εποξικη κολλα που απο οτι φαινεται πρεπει να εχει καλα αποτελεσματα. Μην ξεχναμε οτι η Lotus χρησιμοποιει αυτην την μεθοδο για τα πλαισια της.

    https://www.m3forum.net/m3forum/show...light=subframe

  2. The Following 10 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (24-04-10), chief (24-04-10), hades7 (11-05-11), nikos1400 (31-10-10), Samaro (24-04-10), Stathis (24-04-10), tassos (25-04-10), Vasilis (24-04-10), z3outofmind (11-05-11), zaharias (31-10-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο Link της Turner εχει οδηγιες σε PDF αν καποιος θελει να το κανει με την κλασσικη μεθοδο της ηλεκτροκολησης. Το κιτακι μπορει να γινει και homemade καθως δεν ειναι τιποτα παραπανω απο λαμαρινακια, αλλα δεν ειναι και τοσο ακριβο ωστε να μπει καποιος σε αυτην την διαδικασια. Το κοστος ειναι η εργασια και οχι τα υλικα.

    Στο ιδιο link εχει και foto gallery απο subframe failures

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλή λύση φαίνεται αυτή με την εποξική...Αλλά πόσο κρατάει αυτή?Μου φαίνεται "πολύ λίγη" για το φόρτο που δέχονται τα συγκεκριμένα σημεία...



  5. #4
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή λύση φαίνεται αυτή με την εποξική...Αλλά πόσο κρατάει αυτή?Μου φαίνεται "πολύ λίγη" για το φόρτο που δέχονται τα συγκεκριμένα σημεία...
    Αναρωτιεμαι το ιδιο και εγω. Βεβαια, μην ξεχνας οτι το συνολικο φορτιο που δεχεται ειναι μοιρασμενο σε ολη την ενισχυση και οχι μονο περιφεριακα οπως ειναι με την ηλεκτροκολληση. Η μεθοδος με την κολλα δεχεται λιγοτερο φορτιο ανα τετραγωνικο εκατοστο καθως η επιφανεια μεταφορας του φορτιου ειναι ολη η επιφανεια απο την ενισχυση

  6. #5
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιεμαι το ιδιο και εγω. Βεβαια, μην ξεχνας οτι το συνολικο φορτιο που δεχεται ειναι μοιρασμενο σε ολη την ενισχυση και οχι μονο περιφεριακα οπως ειναι με την ηλεκτροκολληση. Η μεθοδος με την κολλα δεχεται λιγοτερο φορτιο ανα τετραγωνικο εκατοστο καθως η επιφανεια μεταφορας του φορτιου ειναι ολη η επιφανεια απο την ενισχυση
    Δημήτρη δεν μου αρέσει η μέθοδος με την κόλλα. Θα προτιμούσα να γίνει επέμβαση με TIG παρά με κόλλα και απλά βίδωμα. Ετσι και αλλιώς όπως είπες το φορτίο έρχεται σε όλη την επιφάνεια της λαμαρίνας. Ετσι, η συγκόλληση απλά είναι για να την κρατά στην θέση της και όχι να μεταφέρει φορτίο. Βέβαια κατά την συγκόλληση πρέπει να είναι "μάστορας" ο μάστορας που θα την κάνει για να μην έχουμε λύγισμα της λαμαρίνας απο τα θερμικά φορτία και να γίνει ομοιόμορφη προσαρμογή. Απαραίτητη η χρήση και κάποιου αδρανούς αερίου για αποφυγή της οξείδοσης

  7. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    nikos1400 (31-10-10), Vasilis (24-04-10)

  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω και γω Δημητρη με το Στρατο.

    Ειχα χρησιμοποιησει αντιστοιχη μεθοδο με τετοια κολλα σε ενα σιροκο παλιο που ειχα και ειχε καποια θεματακια αλλα σε 1μηνα τα ιδια.
    Δεν αντεχουν αυτες...ποσο μαλλον σε σημεια που δεχονται τασεις....

  9. #7
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη δεν μου αρέσει η μέθοδος με την κόλλα. Θα προτιμούσα να γίνει επέμβαση με TIG παρά με κόλλα και απλά βίδωμα. Ετσι και αλλιώς όπως είπες το φορτίο έρχεται σε όλη την επιφάνεια της λαμαρίνας. Ετσι, η συγκόλληση απλά είναι για να την κρατά στην θέση της και όχι να μεταφέρει φορτίο. Βέβαια κατά την συγκόλληση πρέπει να είναι "μάστορας" ο μάστορας που θα την κάνει για να μην έχουμε λύγισμα της λαμαρίνας απο τα θερμικά φορτία και να γίνει ομοιόμορφη προσαρμογή. Απαραίτητη η χρήση και κάποιου αδρανούς αερίου για αποφυγή της οξείδοσης
    Και εγω συμφωνω οτι η μεθοδος της συγκολλησης με TIG ειναι καλυτερη αλλα:

    Προυποθετει ο συγκολλητης να ειναι και καλος μαστορας. Υπαρχουν οντως καλοι μαστορες. Συνηθως ομως δεν βρισκονται ιδιο χωρο με τα συνεργεια. Και ειναι λιγο δυσκολο να παρω τον μαστορα με τις μπουκαλες του και να τον παω εκει που θα εχω ξεμονταρει το αυτοκινητο μου.
    Με απασχολουν οι αυξημενες θερμικες καταπονησεις σε ολο το πισω υποπλαισιο κατα τη διαρκεια της ηλεκτροκολλησης. Το σωστο βεβαια ειναι να γινει σταδιακα ωστε να αφηνουμε χρονο να κρυωνει πχ λιγο και στα τεσσερα, μετα κρυωμα, αλλο λιγο πιο μετα κοκ αλλα δεν νομιζω να κατσει καποιος μαστορας να φαει μια μερα για να στα κολλησει...Μαλλον θα τα πλακωσει ολα για να τελειωνει.

    Ας μην ξεχναμε οτι την εποξικη κολλα την χρησιμοποιουν και για συγκολλησεις πλαισιων, που και καταπονησεις εχουν και συνεχη φορτιση. Βεβαια δεν εχω εμπειρια απο αυτο αλλα δεν ειμαι και αρνητικος επειδη δεν γνωριζω, η επειδη η πεπατημενη ειναι η ηλεκτροκολληση. Το κιτακι της TMS το εχω στα χερια μου οπως και την κολλα αλλα και εγω δεν ειμαι σιγουρος αν θα πρεπει να τα κολλησω η να τα ηλεκτροκολλησω.
    Με 'χαλαει' γενικως η ιδεα της ηλεκτροκολλησης και ακομα περισσοτερο απο πανω που πρεπει να κοψω και την πανω λαμαρινα των θολων ωστε να εχω προσβαση (απαραιτητο να γινει και η ενισχυση απο πανω. Ενισχυοντας μονο απο κατω οι ρωγμες στο πατωμα θα εμφανιστουν παλι, ξεκινωντας απο αλλο σημειο). Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν και 'ασχημη' η μεθοδος της ηλεκτροκολλησης ειναι η πιο σωστη. Απλα εδω εξεταζουμε μηπως μπορεσουμε να εφαρμοσουμε κατι που δεν απαιτει TIG και κοψιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turbodog : 24-04-10 στις 14:11

  10. #8
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και διαβαστε την παρακατω ιστορια τρομου απο subframe repair που εγινε απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν να κανουν σωστα την δουλεια τους

    https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=317265

    αυτο ειναι και εμενα που με ανησυχει..ο 'σωστος μαστορας' που θα κανει την συγκολληση. Δεν θελω να καταληξω με μια τετοια επισκευη. Σχολια ευπροσδεκτα

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δημήτρη τι να σχολιάσεις γι΄αυτό και μόνο που βλέπεις πως άφησε τις κολλήσεις ο "μάστορας" , καταλαβαίνεις τι δουλειά έκανε!

  12. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιας και ανέφερε πάλι το θέμα ο Δημήτρης, βάζω και εδώ την εργοστασιακή οδηγία για τη συγκεκριμένη ζημιά.

    https://www.bmwfans.gr/forum/attachm...5&d=1263164813

  13. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    BILL007 (25-04-10)

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP