PDA

Επιστροφή στο Forum : [E39] M5 Αναβάθμιση Φρένων



andreas110080
19-09-11, 14:15
Τα φρένα μπήκαν και όπως υποσχέθηκα θα προσπαθήσω να γράψω όλη τη διαδικασία!

Τελικά ήταν πιο εύκολο από ότι πίστευα ότι θα είναι!

Τετάρτη πρωί το καμάρι μου ανεβαίνει επάνω στη ράμπα και αρχίζουν να κατεβαίνουν τροχοί και παλιά φρένα!

Άλλαξα μονό τα μπροστά φρένα με 8πιστονες δαγκάνες και 356mm δίσκους της Ksport!
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8730&page=4

Πίσω φυσικά αλλάχθηκαν τακάκια και δαγκάνας και χειρόφρενου με μαμά!

Πάμε τώρα στην αναβάθμιση μπροστά!
Αφού ξεκουμπωθήκαν οι δαγκάνες βρήκαν και δίσκοι!
Αφού καθαρίστηκαν όλα τα μεταλλικά μέρη με συρματοβουρτσα ξεκίνησε η διαδικασία εγκατάστασης των καινούργιων φρένων.

Πρώτα βιδώθηκε το μπρακετο όπου επάνω εκεί βίδωσε η δαγκάνα, (το μπρακετο ήταν μαζί με το κιτ που παρέλαβα μιας και είναι ειδική πατέντα).

Αφού βιδώθηκε το μπρακετο μπήκαν επάνω οι δίσκοι με τα μπουλόνια της ζάντας μιας και οι καινούργιοι δίσκοι δεν είχαν τρύπες ώστε να βιδώσουν δυο μικρά βιδακια αλεν όπως στον μαμά δίσκο.
Οι κιθάρες δεν ενόχλησαν τον καινούργιο δίσκο καθώς επίσης δεν χρειάστηκαν να μπουν προσθήκες!

Αφού στερεώθηκε ο δίσκος ξεκίνησε η διαδικασία της ευθυγράμμισης το δίσκου με μικρόμετρο ακτινικά και αξονικά, ούτε εκεί χρειάστηκε κάποια προσθήκη μιας και ήταν ακριβώς!

Αφού τελειώσαμε με τους δίσκους βιδώθηκαν οι δαγκάνες στο μπρακετο, μετά τα πράγματα ήταν εύκολα.
Μπήκαν και τα τακάκια και ηρθε η στιγμή της αλήθειας...

Η ζάντα μπαίνει ή όχι, η ζάντα μπήκε μια χαρά, η μικρότερη απόσταση μεταξύ δαγκάνας και ζάντας είναι 2mm (θέλει λίγο προσοχή στις λακκούβες).


Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά του Pit Stop (https://www.facebook.com/#!/pages/pit-stop/199069620118253)

andreas110080
19-09-11, 14:16
Και μια ακομα!

:thumbsup::shok::thumbsup::shok::thumbsup:

BILL007
19-09-11, 14:21
:shok: MEΓΕΙΑΑΑ!!!!:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Snoo
19-09-11, 16:02
Τούμπανα!!! :shok::shok:

Vassilis ///M
19-09-11, 16:34
Τέρατα λέμεεεεεεεε :thumbsup::thumbsup:

aristent
19-09-11, 17:35
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9033&d=1316434560

Με 'γεια τα φρενα τα τουμπανα!!!:thumbsup:

:shok: ...πολυ κοντα στη ζαντα η δαγκανα,αλλα αφου δεν εχει επαφη δεν νομιζω οτι και σε λακκουβα ακομη θα ερθει σε επαφη....

...για πες μας και εντυπωσεις απο το δρομο.thumb

Z4 DCT
19-09-11, 17:52
Καλοριζικα και καλοφορετα Ανδρεα....

Απο ελλαδα τα πηρες? και αν ναι και μπορεις να πεις ποσο??

Christos 330
19-09-11, 18:03
Καλοριζικα . . .

Με το θεμα ζυγοσταθμισης τι παιζει Ανδρεα γιατι δεν βλεπω να εχει αρκτετο κενο δαγκανα

με ζαντα για βαριδια . . .

aristent
19-09-11, 18:09
Καλοριζικα . . .

Με το θεμα ζυγοσταθμισης τι παιζει Ανδρεα γιατι δεν βλεπω να εχει αρκτετο κενο δαγκανα

με ζαντα για βαριδια . . .

Μιλησε ο λαστιχας!!!!:th_Laie_67-1::thumbsup:

bill_m3
19-09-11, 18:13
Καλοριζικα και καλοφορετα Ανδρεα....

Απο ελλαδα τα πηρες? και αν ναι και μπορεις να πεις ποσο??


Μετά από πολύ ψάξιμο σήμερα παραγγέλθηκαν τα εξής φρένα:

https://www.ksportusa.com/asp/brake_kits_detail.asp?product_id=bk02

Είναι 356mmX32mm οι δίσκοι, 8πιστονες δαγκάνες και όλα τα απαραίτητα για να μπουν επάνω.

Στην αναζήτηση μου στις εποχές που ζούμε επαιξε σημαντικό ρόλο η τιμή.
Τα συγκεκριμένα τα παράγγειλα από τον αντιπρόσωπο τους στην Αγγλία.

Τελική τιμή μαζί με τα έξοδα αποστολής 1.358,59 ¤.

Θα επανέλθω μόλις τα παραλάβω με φωτος καθώς και με αναλυτική παρουσίαση της τοποθέτησης τους.

:thumbsup: :thumbsup:

Καλορίζικα Ανδρέα!!

dark knight
19-09-11, 20:47
καλοριζικα!πες μας εντυπωσεις

panose30
19-09-11, 23:55
καλοριζικα!οντως πολυ κοντα οι ζαντες!απο θεμα φρεναρισματος θελουμε την αποψη σου!

DionisisM5
20-09-11, 00:16
Kαλοριζικα πολυ τουμπανα τα φρενα....!!Στην ζαντα ειναι ισα ισα!!!

andreas110080
20-09-11, 08:06
Καλοριζικα και καλοφορετα Ανδρεα....

Απο ελλαδα τα πηρες? και αν ναι και μπορεις να πεις ποσο??

Όχι δεν τα πήρα από την Ελλάδα αλλά από τον αντιπρόσωπο της εταιρίας στην Αγγλία,
https://www.ksport.co.uk/
(εδώ θέλω να πω γιατί έχω κάνει κάμποσες συναλλαγές μέσω νετ αλλά αυτοί είναι πραγματικά επαγγελματίες).

Τελική τιμή στο σπίτι μου 1448,00€

andreas110080
20-09-11, 08:10
Καλοριζικα . . .

Με το θεμα ζυγοσταθμισης τι παιζει Ανδρεα γιατι δεν βλεπω να εχει αρκτετο κενο δαγκανα

με ζαντα για βαριδια . . .

Έχει αρκετό χώρο για τα βαρίδια στην ζάντα, κάνει μια κουρμπα η δαγκάνα και περνάνε τα βαρίδια μια χαρά.

Θα βγάλω και φωτο να φαίνονται τα βαρίδια!

andreas110080
20-09-11, 08:16
Δεν τα έχω ζορίσει ακόμα, θέλω να κάνω καμιά 1000αδα χιλιόμετρα.
Από όσα έμαθα και άκουσα όσο καλύτερο είναι το στρώσιμο τόσο καλύτερη θα είναι και η απόδοση των φρένων.

Κοντά είμαι πάντως, έχω κάνει μέχρι τώρα περίπου 800χλμ.

Και μαλακά που τα δουλεύω μέχρι τώρα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σύγκριση με τα μαμά!

Στα πρώτα 20-40χλμ δούλευε το abs περισσότερο από ότι το είχα συνηθίσει, μετά κανονικά όπως και με τα μαμά!

GEORGE316
20-09-11, 08:31
αντρεα,καλοπατητα και αχρειαστα.

Nikos
20-09-11, 14:43
Μακραν η νουμερο ενα αναβαθμιση που χρειαζεται ενα Ε39 Μ5. Απλα να εχεις υποψιν σου οτι εκει που θα δεις τρομακτικη βελτιωση οχι τοσο στην ευθεια αλλα πριν τις στροφες η και μεσα σε αυτες αν χρειαστει, θα ειναι οταν βαλεις και πισω. Αλλος κοσμος και πολυ περισσοτερη ασφαλεια. Αξιζει τα χρηματα που θα ξοδεψεις περισσοτερο απο καθε ταρζανια προγραμματισμου της ECU η οτιδηποτε αλλο σε αυτο το αυτοκινητο.

andreas110080
22-09-11, 07:32
Μακραν η νουμερο ενα αναβαθμιση που χρειαζεται ενα Ε39 Μ5. Απλα να εχεις υποψιν σου οτι εκει που θα δεις τρομακτικη βελτιωση οχι τοσο στην ευθεια αλλα πριν τις στροφες η και μεσα σε αυτες αν χρειαστει, θα ειναι οταν βαλεις και πισω. Αλλος κοσμος και πολυ περισσοτερη ασφαλεια. Αξιζει τα χρηματα που θα ξοδεψεις περισσοτερο απο καθε ταρζανια προγραμματισμου της ECU η οτιδηποτε αλλο σε αυτο το αυτοκινητο.

Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο, είναι ίσως η πρώτη και η μόνη βελτίωση που θέλει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Αν και το έχω μόνο έξι μήνες είδα ότι είναι επιβεβλημένη αυτή η βελτίωση!