PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Navigation σε E9x.



Andreas_E92
17-09-11, 22:31
Αγαπητοί φίλοι τα φώτα σας.

Εδώ και καιρό ψάχνω σε ebay για αγορά ράδιο CD professional για να αντικαταστήσω το business που έχω στο Ε92. Βλέπω όμως διάφορα συστήματα Navi που βγαίνουν σε αρκετά χαμηλές τιμές (αν και καταλήγουν πάντα στο χιλιάρικο) και έχω σκεφτεί ότι εάν και εφόσον πετύχω κανένα που να μείνει χαμηλά, να το χτυπήσω. Πριν κάνω όμως μια τέτοια αγορά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

α) Για να μπει η οθόνη στο ταμπλό πρέπει να αλλαχτεί και το ταμπλό?
β) Δεν έχω καταλάβει αν η μονάδα έχει μία υποδοχή για CD (όπου αν θες βάζεις αυτό με τους χάρτες), ή αν έχει δεύτερη ξεχωριστή υποδοχή αποκλειστικά για χρήση CD χαρτών. Στις παρακάτω 2 αγγελίες η κεντρική μονάδα σε κάθε μία είναι εντελώς διαφορετική αν και είναι και οι δύο professional σύμφωνα με αυτούς που τις έχουν βάλει. Στη μεν πρώτη φαίνεται ότι η μονάδα απλά αντικαθιστά την business που έχω, ενώ στην δεύτερη φαίνεται ότι πρέπει να αλλάξω όλη την κονσόλα.
https://www.ebay.com/itm/250893765261?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
https://www.ebay.com/itm/200651635440?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648
γ) Με δεδομένο ότι ψάχνω μόνο σε Αγγλία και Γερμανία, εντός Ευρώπης δλδ, υπάρχει κάποιο θέμα με χάρτες, ράδιο, κλείδωμα συσκευής ή κάτι άλλο που θα ήταν εμπόδιο στην αλλαγή αυτή? Χρειάζεται προγραμματισμός σε αντιπροσωπεία? Οτιδήποτε έχει αντιμετωπίσει κανείς θα ήταν χρήσιμο.

Αυτά για αρχή... Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το ποστάρω.

:thanks:

scania124
17-09-11, 22:40
Αγαπητοί φίλοι τα φώτα σας.

Εδώ και καιρό ψάχνω σε ebay για αγορά ράδιο CD professional για να αντικαταστήσω το business που έχω στο Ε92. Βλέπω όμως διάφορα συστήματα Navi που βγαίνουν σε αρκετά χαμηλές τιμές (αν και καταλήγουν πάντα στο χιλιάρικο) και έχω σκεφτεί ότι εάν και εφόσον πετύχω κανένα που να μείνει χαμηλά, να το χτυπήσω. Πριν κάνω όμως μια τέτοια αγορά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

α) Για να μπει η οθόνη στο ταμπλό πρέπει να αλλαχτεί και το ταμπλό?
β) Δεν έχω καταλάβει αν η μονάδα έχει μία υποδοχή για CD (όπου αν θες βάζεις αυτό με τους χάρτες), ή αν έχει δεύτερη ξεχωριστή υποδοχή αποκλειστικά για χρήση CD χαρτών. Στις παρακάτω 2 αγγελίες η κεντρική μονάδα σε κάθε μία είναι εντελώς διαφορετική αν και είναι και οι δύο professional σύμφωνα με αυτούς που τις έχουν βάλει. Στη μεν πρώτη φαίνεται ότι η μονάδα απλά αντικαθιστά την business που έχω, ενώ στην δεύτερη φαίνεται ότι πρέπει να αλλάξω όλη την κονσόλα.
https://www.ebay.com/itm/250893765261?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
https://www.ebay.com/itm/200651635440?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648
γ) Με δεδομένο ότι ψάχνω μόνο σε Αγγλία και Γερμανία, εντός Ευρώπης δλδ, υπάρχει κάποιο θέμα με χάρτες, ράδιο, κλείδωμα συσκευής ή κάτι άλλο που θα ήταν εμπόδιο στην αλλαγή αυτή? Χρειάζεται προγραμματισμός σε αντιπροσωπεία? Οτιδήποτε έχει αντιμετωπίσει κανείς θα ήταν χρήσιμο.

Αυτά για αρχή... Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το ποστάρω.

:thanks:

Λιγο ασυμφορο το βλεπω αλλα αυτο μονο εσυ το ξες!!!!

1)πρεπει να αλλαχτει ολο το ταμπλο!!!!!!
2)θελει καλωδιωση στο ταμπλο και να μπει το χειριστηριο εκει που τωρα υπαρχει μια θηκη διπλα απο το χειροφρενο.
3)αλλαζει και κατω ολο το συστημα μιας και εχει δυο θεσης ,μια για τους χαρτες και μια για το navi.(νομιζω οτι σε μερικα μοντελα ειχε μια υποδοχη.
4)και ναι θελει σιγουρα προγραματισμο στην αντιπρωσοποια.

στην πρωτη αγγελια που εχεις διχνει να ειναι το ποιο καινουργιο μοντελο......αυτο στο λεω για τον λογο οτι εχει το καινουργιο χειριστηριο,ενω στην δευτερη αγγελια ειναι σιγουρα το πρωτο μοντελο που βγαζει.
πριν κανεις καποια κινηση ρωτα για τις καλωδιωσεις και τα ανταλακτικα που θα χρειαστείς.

Andreas_E92
17-09-11, 22:42
Κοιτώντας κάποιες αγγελίες ακόμα, βλέπω τις μονάδες με 2 διαφορετικές υποδοχές CD να τις χαρακτηρίζουν CCC, ενώ αυτές με μία υποδοχή CIC. Χμμμμ... ώρα για google...

Andreas_E92
17-09-11, 22:58
Οπότε και αλλαγή ταμπλό και αλλαγή κεντρικής κονσόλας για να μπει το i-drive. Καλά κρασιά... Θα μείνω με το MLS μου στο σταχτοδοχείο μάλλον και θα φάω τη διαφορά σε σουβλάκια. Σαν τον Πάγκαλο θα γίνω!!!

Andreas_E92
17-09-11, 23:01
Μιας και μπήκα στον κόπο, να πω πάντως ότι ο καλός ο γούγλης με διαφώτισε και το CCC με λίγα λόγια είναι το παλιό Navi (με 2 ξεχωριστές υποδοχές για CD), ενώ το CIC είναι το νέο (από το 2008 και μετά) με μία υποδοχή για CD και καλύτερη οθόνη...

scania124
17-09-11, 23:10
Οπότε και αλλαγή ταμπλό και αλλαγή κεντρικής κονσόλας για να μπει το i-drive. Καλά κρασιά... Θα μείνω με το MLS μου στο σταχτοδοχείο μάλλον και θα φάω τη διαφορά σε σουβλάκια. Σαν τον Πάγκαλο θα γίνω!!!

πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις!!!!!!!!!thumb

m-power_01
17-09-11, 23:42
Για δες εδώ μήπως τα βρείτε στην τιμή
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8909

scania124
18-09-11, 08:33
η αγγελια που σου διχνει ο σπυρος ειναι καλη ευκαιρια........

αν δεν σε πειραζει να ξηλωσεις ταμπλο κανεις την κινηση και τελος,το πλεονεκτημα εδω ειναι οτι υπαρχουν ολα τα ανταλλακτικα και δεν θα χρειαστεις κατι επιπλεον μιας και τα παιδια εχουν ολοκληρο αυτοκινητο και το καναν ανταλακτικα.
παντως καλη τιμη τα δινει.....αν πεσει και λιγο παζαρι θα σου ερθει ζαχαρη!!!

Andreas_E92
19-09-11, 10:32
Δεν αμφιβάλλω για το ότι είναι καλή η τιμή, αλλά δεν είναι για την τσέπη μου. Υπολόγιζα μόνο σε ebay που καμιά φορά περνάει απαρατήρητη κάποια αγγελία και μένει χαμηλά. Μόνο έτσι θα το σκεφτόμουν. Αλλά και πάλι με αγορά ταμπλό και κονσόλας, πάμε σε απαγορευτικά νούμερα. Μακάρι να μπορούσα να τα δώσω αλλά δεν...