PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβoς στον τροχo



georgebmw
14-09-11, 17:00
καλησπερα σας κυροιοι σημερα καθος πιγενα την βολτα μου ακουσα ξαφνικα στην μπροστινη μου ροδα (μερια οδηγου)να κανει ενα θορυβω σαν κατι να κανει τριβη οχι συνεχομενα αλλα διακεκομενα αυτο το ξξσσ ξξσσ ξξσσ καπος ετσι τελος παντων ολα αυτα ρολαριστος οταν αναπτυσο ταχυτητα δεν ακουγεται...παταω φρενω κσιγα σιγα κ γινετε ποιο εντονω τι να στραβωσε καμια δισκοπλακα??τα τακακια μου εχουν 20000χλμ με ελαφρια χρηση γιατι δεν το χρεισημοποιο κ πολυ το φρενω κ ειναι μαρκας tsw τι γινετε σε αυτη την περιπτωση????ευχαριστω

Vassilis ///M
14-09-11, 17:08
καλησπερα σας κυροιοι σημερα καθος πιγενα την βολτα μου ακουσα ξαφνικα στην μπροστινη μου ροδα (μερια οδηγου)να κανει ενα θορυβω σαν κατι να κανει τριβη οχι συνεχομενα αλλα διακεκομενα αυτο το ξξσσ ξξσσ ξξσσ καπος ετσι τελος παντων ολα αυτα ρολαριστος οταν αναπτυσο ταχυτητα δεν ακουγεται...παταω φρενω κσιγα σιγα κ γινετε ποιο εντονω τι να στραβωσε καμια δισκοπλακα??τα τακακια μου εχουν 20000χλμ με ελαφρια χρηση γιατι δεν το χρεισημοποιο κ πολυ το φρενω κ ειναι μαρκας tsw τι γινετε σε αυτη την περιπτωση????ευχαριστω

Καλησπέρα...Αγορίνα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον πίσω δεξιό τροχό.Σταματημένος σε φανάρι,ξεκινόντας ακούω θόρυβο σαν κάτι να τρίβεται,μόλις αναπτύξω ταχύτητα σταματάει,φρεναριστώ πάλι μέχρι την στιγμή να ακινητοποιηθεί το όχημα αρχίζει τα ίδια...αναφέρομαι σε ταχύτητες 10-20χλμ στο οδόμετρο....Έχει στραβώσει τπτ κανένας άξονας???καμιά δισκόπλακα???είναι το τακάκι στα τελευταία του και ακουμπάει δισκόπλακα(μέταλλο με μέταλλο)....

georgebmw
14-09-11, 17:13
δεν ξερω εμενα τα τακακια εχουν πολυ ψωμι ακομα για αξονας δεν νομιζω καμια δισκοπλακα αλλα αςς μας πει κ κανεις αλλος

Κωνσταντίνος
14-09-11, 17:17
Όταν φρενάρεις έχεις κραδασμό στο τιμόνι ?

ghost-rider
14-09-11, 17:45
1) εχει στραβωσει δισκοπλακα. Αλλα πρεπει να συνοδευεται και απο τρεμουλο στο φρεναρισμα, ιδιως καπου εκει στα 100 πανω κατω.
Λυση αλλαγη η πασαρισμα στους δισκους. Κατα προτιμηση το πρωτο.

2)φρακαρισμενη δαγκανα? Συμβαινει και δεν μπορει να ελευθερωσει σωστα το δισκο.
Λυσιμο και συντηρηση θελει. Ειναι απλη διαδικασια.

3)Ο δισκος εχει δοντι, το τακακι ειναι στα τελευταια του, βρισκει μεταλλο με μεταλλο και δεν εχει αναψει η ενδειξη στο καντραν.
Απλα σε αυτη την περιπτωση το "ξυσιμο" ακουγεται υπο ολες τις συνθηκες.
Αν το ακουτε χαμηλα μονο μαλλον ειναι κατι αλλο...

4)... Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ρε παιδια...

giorgak_IS
14-09-11, 18:06
μπορει να ειναι και το ρουλεμαν του τροχου..ειχα τον ιδιο θορυβο στον πισω δεξια τροχο και αλλαξα ρουλεμαν κ ολα οκ..thumb

PANOS-E60
14-09-11, 18:09
Ο Βασίλης από τα Γιάννενα που το ακούει πίσω δεξιά μάλλον χρειάζεται αλλαγή στο ρουλεμαν τροχού, το είχα αντιμετωπίσει σε Ε36 και είναι φτηνό, κανα 50αρι. Για το θόρυβο σε μπροστινο τροχό, δεν πάει το μυαλό μου κάπου, θέλει σήκωμα και ψάξιμο.

Vassilis ///M
14-09-11, 19:05
Ο Βασίλης από τα Γιάννενα που το ακούει πίσω δεξιά μάλλον χρειάζεται αλλαγή στο ρουλεμαν τροχού, το είχα αντιμετωπίσει σε Ε36 και είναι φτηνό, κανα 50αρι. Για το θόρυβο σε μπροστινο τροχό, δεν πάει το μυαλό μου κάπου, θέλει σήκωμα και ψάξιμο.

Αν σε περίπτωση είναι ρουλεμάν τροχού όπως λέτε θα άκουγα κάτι σαν να βου'ί'ζει ακόμα και σε μεγάλη ταχύτητα...Στην περίπτωση την δικιά μου ο θόρυβος είναι σαν να έρχονται σε επαφή μέταλλα,σαν να τσιρίζει κάπως και είναι μόνο σε ταχύτητα 10-20 χλμ...

PANOS-E60
14-09-11, 19:20
Αν σε περίπτωση είναι ρουλεμάν τροχού όπως λέτε θα άκουγα κάτι σαν να βου'ί'ζει ακόμα και σε μεγάλη ταχύτητα...Στην περίπτωση την δικιά μου ο θόρυβος είναι σαν να έρχονται σε επαφή μέταλλα,σαν να τσιρίζει κάπως και είναι μόνο σε ταχύτητα 10-20 χλμ...

Δεν έχεις άδκο στο συλλογισμό, αλλά με την ταχύτητα να ανεβαίνει ένας θόρυβος που έρχεται από πίσω, καλύπτεται από άλλους. Το δικό μου το άκουγα περίπου μέχρι τα 50 χλμ και μετά τον έχανα ... υπήρχε όμως.
Φυσικά μπορεί να είναι κάτι άλλο, έτσι ?

nikos ///M
14-09-11, 19:26
και γω πιστευω οτι ειναι ρουλεμαν και στους δυο φιλους
δεν ειναι απολυτο βασιλη να το ακους στην μεγαλη ταχυτητα
ξερω πολλες περιπτωσεις ρουλεμαν που χανεται ο θορυβος σε μεγαλες ταχυτητες

gant
14-09-11, 19:31
και γω πιστευω οτι ειναι ρουλεμαν και στους δυο φιλους
δεν ειναι απολυτο βασιλη να το ακους στην μεγαλη ταχυτητα
ξερω πολλες περιπτωσεις ρουλεμαν που χανεται ο θορυβος σε μεγαλες ταχυτητες

Σωστός ο Νικόλας. Μπορεί να καλύπτεται από αεροδυναμικούς θορύβους, κύλισης των τροχών, ακόμη και του μοτέρ.