PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 320 si Navigation Problem



Alhths
13-09-11, 14:42
Καλημερα, εχω ενα θεμα εδω με την bmw μου δεν μπορω να λειτουργησω ουτε το navigator ουτε το tv tuner.... μηπως θα μποροθσε κανεις να μου δωσει τα φωτα του; BMW Navigation DVD Road Map Europe BUSINESS 2011 αυτο κατεβασα το εγραψα σε 2 cd πηγα να το δοκιμασω στο αμαξι αλλα τιποτα. το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο και δεν ειχα ασχοληθει να δω αν δουλευαν ολα αυτα, ελπιζω να βγαλουμε καμια ακρη!

Το μοντελο του αμαξιου ειναι το bmw e90 320si

Ptboul
13-09-11, 15:19
Καλώς ήρθες & καλή διαμονή.

Επίσης, καλορίζικο και καλοτάξιδο το αμάξι πλέον των συγχαρητηρίων για την εξειδικευμένη επιλογή. :)

Υπάρχουν γνώστες εδώ όπου θα απαντήσουν στο θέμα σου. Εντομεταξύ έλα και από εδώ μια βόλτα να σε γνωρίσουμε :) https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

ntinos
13-09-11, 15:41
σιγα το αμαξι.....


























:viannen_01:

3 si στη σειρα :thumbsup:

ntinos
13-09-11, 16:40
Τον προγκηξα τον ανθρωπο μου φαινεται ....

Samaro
13-09-11, 17:01
Καλημερα, εχω ενα θεμα εδω με την bmw μου δεν μπορω να λειτουργησω ουτε το navigator ουτε το tv tuner.... μηπως θα μποροθσε κανεις να μου δωσει τα φωτα του; BMW Navigation DVD Road Map Europe BUSINESS 2011 αυτο κατεβασα το εγραψα σε 2 cd πηγα να το δοκιμασω στο αμαξι αλλα τιποτα. το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο και δεν ειχα ασχοληθει να δω αν δουλευαν ολα αυτα, ελπιζω να βγαλουμε καμια ακρη!

Το μοντελο του αμαξιου ειναι το bmw e90 320si

Είναι σωστή η εγγραφή ; Θέλει εγγραφή με πρόγραμμα ImgBurn όπως γράφουμε τις φωτογραφίες !
Θα σου απαντήσουν φίλοι με το ίδιο αμάξι.

Alhths
13-09-11, 18:59
Το δοκιμασα με το συγκεκριμενο προγραμμα αλλα δεν λειτουργηε. Εγραψα και τα 2 cd το ενα Dual layer το αλλο κανονικο αλλα τιποτα... μολις τα εβαλα στο αμαξι δεν δουλεψε τιποτα. πηγα εκει που λεει navigation στο menu αλλα τιποτα. τι μπορει να φταιει?

Eleni
13-09-11, 19:08
Το δοκιμασα με το συγκεκριμενο προγραμμα αλλα δεν λειτουργηε. Εγραψα και τα 2 cd το ενα Dual layer το αλλο κανονικο αλλα τιποτα... μολις τα εβαλα στο αμαξι δεν δουλεψε τιποτα. πηγα εκει που λεει navigation στο menu αλλα τιποτα. τι μπορει να φταιει?
Κατεβασα απο το ιντερνετ το Road Map Europe PROFESSIONAL 2011 .... την πρωτη φορα το εγραψα σε DVD επαναγραφομενο RW , δεν το διαβαζε το ξανακατεβασα σε κανονικο R+ και λειτουργησε. Εισαι σιγουρος οτι εχεις το Business????

Alhths
13-09-11, 20:56
etsi leei to torrent pou katevasa.... https://www.abload.de/img/bmw_product_business.jardz.jpg
auto ipotithetai oti katevasa... einai 2 dvd opws leei na katevasw kai na ta grapsw me imgburn! Eleni ena dvd xreiazetai gia na doulepsei to olo thema? den exw katalavei.. mipos argei na fortwsei gia prwth fwra? (sorry gia tis polles erwthseis) συγνωμη για τα greeklish δεν θα επαναλθφθει...

Eleni
13-09-11, 21:07
1. Τι εχει το αυτοκινητο σου... το Business η το Professional? Το δικο μου ειναι μοντελο 2007 και παιρνει το Professional - (i drive)
2. Οταν εβαλα το DVD, το δευτερο R+ δεν το διαβαζε αλλα μου εβγαλε ενα μηνυμα,
να αφησω το DVD, να σταματησω την μηχανη και να βγαλω το κλειδι ..... παιρνει γυρω στα 5 - 7 λεπτα να το διαβασει...
Μετα απο 7 λεπτα ηταν ολα ενταξει οταν ξεκινησα το αυτοκινητο.....

Σιγουρα θα τα καταφερεις...... αφου τα καταφερα να το κατεβασω και να το κανω να δουλεψει ... μονη μου που δεν εχω ασχοληθει ποτε με παρομοια.........................

Alhths
14-09-11, 19:41
μηπως ειναι ευκολο να μου πεις απο που το κατεβασες? στο δικο μου γραφει Professional.
Εχει κανεις τιποτα να προτεινει?

strof
14-09-11, 20:57
Φιλε μου μπες στο gpsundreground.com να βρεις οτι θελεις.
Αν το αυτοκινητο σου εχει 2 υποδοχες για cd τοτε εχεις το professional και το βαζεις στην κατω υποδοχη που λεει dvd.
Αν εχει μια υποδοχη για cd τοτε καταβαζεις το business.
Στο σαιτ που σου εδωσα κανε την αναλογη αναζητηση στο search.
Η διαδικασια ειναι οπως την περιγραφει η Ελενη και ειναι πολυ απλη.
Εχει οδηγιες για πως θα το κατεβασεις και θα το γραψεις.
Το professional 2011 ειναι 3 dvd για ευρωπη. Αν δεν σε απασχολουν οι αλλες χωρες, κατεβασε μονο το τριτο που εχει την Ελλαδα.

Eleni
14-09-11, 21:21
Φιλε μου μπες στο gpsundreground.com να βρεις οτι θελεις.
Αν το αυτοκινητο σου εχει 2 υποδοχες για cd τοτε εχεις το professional και το βαζεις στην κατω υποδοχη που λεει dvd.
Αν εχει μια υποδοχη για cd τοτε καταβαζεις το business.
Στο σαιτ που σου εδωσα κανε την αναλογη αναζητηση στο search.
Η διαδικασια ειναι οπως την περιγραφει η Ελενη και ειναι πολυ απλη.
Εχει οδηγιες για πως θα το κατεβασεις και θα το γραψεις.
Το professional 2011 ειναι 3 dvd για ευρωπη. Αν δεν σε απασχολουν οι αλλες χωρες, κατεβασε μονο το τριτο που εχει την Ελλαδα.
απο το ιδιο το κατεβασα και εγω!

fanisk
14-09-11, 21:59
Να ρωτησω κι εγω κατι σχετικο. Οταν πηρα το αμαξι αγορασα απο τον Φλασκη μια κοπια με χαρτες και καποια POI's που εχει μεσα. Το τελευταιο καιρο, υπαρχουν φορες που αν αναψω το αμαξι το navi δεν διαβαζει το cd, λεει please insert cd/dvd κλπ. Αν το κλεισω και το ανοιξω ισως το διαβασει, ισως και οχι.. και μετα απο ωρες το διαβαζει παλι.

Φταιει το cd/dvd ή το navi μου?
Οκ να κατεβασω χαρτες απο το gpsundreground.com, τα POI's θα τα εχει ετοιμα μεσα ή πρεπει να τα περασω εγω? Στη βαση δεδομενων τους ανεβαζουν και Ελληνες ή οτι περασουν οι ξενοι? Κυριως καμερες, μπλοκα, βενζιναδικα.

Eleni
14-09-11, 22:21
Να ρωτησω κι εγω κατι σχετικο. Οταν πηρα το αμαξι αγορασα απο τον Φλασκη μια κοπια με χαρτες και καποια POI's που εχει μεσα. Το τελευταιο καιρο, υπαρχουν φορες που αν αναψω το αμαξι το navi δεν διαβαζει το cd, λεει please insert cd/dvd κλπ. Αν το κλεισω και το ανοιξω ισως το διαβασει, ισως και οχι.. και μετα απο ωρες το διαβαζει παλι.

Φταιει το cd/dvd ή το navi μου?
Οκ να κατεβασω χαρτες απο το gpsundreground.com, τα POI's θα τα εχει ετοιμα μεσα ή πρεπει να τα περασω εγω? Στη βαση δεδομενων τους ανεβαζουν και Ελληνες ή οτι περασουν οι ξενοι? Κυριως καμερες, μπλοκα, βενζιναδικα.
Φανη, εξαχνα να βρω το DVD αρκετο καιρο, πριν ερθω , εβαλα ενα θρεντ ζητησης και φυσικα .....ασχοληθηκα λιγο μονη και τα καταφερα.....αν και ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι παρομοιο......( Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Asot, που ηταν προθυμος να μου το στειλει) !!!!1
Κατεβασα τους χαρτες και εχει τα παντα μεσα... , εστιατορια, βενζιναδικα κλπ....τις καμερες δεν το εψαξα.....
Δεν πρεπει να φταιει το navi , μου το εκανε και εμενα, αλλα επανερχεται ...
Ειναι η ποιοτητα του DVD, μιλησα με καποιον απο το τεχνικο τμημα της BMW και μου ειπαν το ιδιο.....

fanisk
14-09-11, 22:27
Φανη, εξαχνα να βρω το DVD αρκετο καιρο, πριν ερθω , εβαλα ενα θρεντ ζητησης και φυσικα .....ασχοληθηκα λιγο μονη και τα καταφερα.....αν και ηταν η πρωτη φορα που εκανα κατι παρομοιο......( Θα ηθελα να ευχαριστησω τον Asot, που ηταν προθυμος να μου το στειλει) !!!!1
Κατεβασα τους χαρτες και εχει τα παντα μεσα... , εστιατορια, βενζιναδικα κλπ....τις καμερες δεν το εψαξα.....
Δεν πρεπει να φταιει το navi , μου το εκανε και εμενα, αλλα επανερχεται ...
Ειναι η ποιοτητα του DVD, μιλησα με καποιον απο το τεχνικο τμημα της BMW και μου ειπαν το ιδιο.....

Ομορφα! Ευχαριστω πολυ Ελενη, κι εγω νομιζω πως το DVD τα εχει παιξει (αναβω-σβηνω το αμαξι 5-6 φορες τη μερα μαλλον η αναγνωση το εφαγε) αλλα φοβομουν μη τυχον φταιει το navi και εχω εξοδα που δεν υπολογιζω. Απο εκεινο το site κατεβασες και ειχε σωστα τα POI's για Ελλαδα? Προσθεσες εσυ κατι ή το εγραψες και ηταν ετοιμο?

Eleni
14-09-11, 22:33
Ομορφα! Ευχαριστω πολυ Ελενη, κι εγω νομιζω πως το DVD τα εχει παιξει (αναβω-σβηνω το αμαξι 5-6 φορες τη μερα μαλλον η αναγνωση το εφαγε) αλλα φοβομουν μη τυχον φταιει το navi και εχω εξοδα που δεν υπολογιζω. Απο εκεινο το site κατεβασες και ειχε σωστα τα POI's για Ελλαδα? Προσθεσες εσυ κατι ή το εγραψες και ηταν ετοιμο?
δεν προσθεσα τιποτα....

επισης παρατηρησα οτι οταν εκανε πολυ ζεστη και δεν ειχα ανοιξει το A/C, το εκανε πιο συχνα....,!!!!

strof
14-09-11, 22:34
Ομορφα! Ευχαριστω πολυ Ελενη, κι εγω νομιζω πως το DVD τα εχει παιξει (αναβω-σβηνω το αμαξι 5-6 φορες τη μερα μαλλον η αναγνωση το εφαγε) αλλα φοβομουν μη τυχον φταιει το navi και εχω εξοδα που δεν υπολογιζω. Απο εκεινο το site κατεβασες και ειχε σωστα τα POI's για Ελλαδα? Προσθεσες εσυ κατι ή το εγραψες και ηταν ετοιμο?

Γραψτο σε ενα verbatim dvd+, ομορφα και μερακλιδικα σε χαμηλη ταχυτητα,στα 4Χ. Αυτο που θα κατεβασεις θα τα εχει ολα μεσα. Του 2011 τα pois ειναι πολυ περισσοτερα απο τα προηγουμενα και εχουν μεσα και τα τηλεφωνα των περισσοτερων επιχειρησεων. Στις καμερες εχω προβλημα, δεν τις εχει..

fanisk
14-09-11, 22:42
δεν προσθεσα τιποτα....

επισης παρατηρησα οτι οταν εκανε πολυ ζεστη και δεν ειχα ανοιξει το A/C, το εκανε πιο συχνα....,!!!!

Οκ σε ευχαριστω!


Γραψτο σε ενα verbatim dvd+, ομορφα και μερακλιδικα σε χαμηλη ταχυτητα,στα 4Χ. Αυτο που θα κατεβασεις θα τα εχει ολα μεσα. Του 2011 τα pois ειναι πολυ περισσοτερα απο τα προηγουμενα και εχουν μεσα και τα τηλεφωνα των περισσοτερων επιχειρησεων. Στις καμερες εχω προβλημα, δεν τις εχει..

Ετσι θα το κανω, αργα και σταθερα χαχα. Θα το κατεβασω σε λιγο. Με τις καμερες τι κανουμε ομως? Και χωρις αυτες δεν πειραζει.. αλλα αν τις ειχε μεσα να'ναι ολα μαζι νοικοκυρεμενα, θα ηταν καλυτερα.

Eleni
14-09-11, 22:48
Οκ σε ευχαριστω!



Ετσι θα το κανω, αργα και σταθερα χαχα. Θα το κατεβασω σε λιγο. Με τις καμερες τι κανουμε ομως? Και χωρις αυτες δεν πειραζει.. αλλα αν τις ειχε μεσα να'ναι ολα μαζι νοικοκυρεμενα, θα ηταν καλυτερα.
σε verbatim dvd R+, το εγραψα...

Θυμασαι τι μου ειπες για τις καμερες..... ακολουθησα τις συμβουλες σας.... και δεν πηρα καμμια κληση... αν και με σταματησαν μονο τρεις φορες.....

strof
14-09-11, 22:48
Ψαξου λιγο στο ιδιο σαιτ πριν γραψεις το dvd κατι θα βρεις. εχει και τις οδηγιες, ενα φακελο αλλαζεις. Εγω ειχα γραψει το dvd και βαριομουν να το ξανακανω για τις καμερες, αχρηστο ειναι εξαλλου, καμια δεν λειτουργει! Για καψιμο χρησιμοποιω το ultra iso.

fanisk
14-09-11, 22:55
σε verbatim dvd R+, το εγραψα...

Θυμασαι τι μου ειπες για τις καμερες..... ακολουθησα τις συμβουλες σας.... και δεν πηρα καμμια κληση... αν και με σταματησαν μονο τρεις φορες.....

Ετσι ειναι οι περισσοτερες δεν λειτουργουν, αλλα ας υπαρχει το σετακι μεσα κακο δεν κανει!


Ψαξου λιγο στο ιδιο σαιτ πριν γραψεις το dvd κατι θα βρεις. εχει και τις οδηγιες, ενα φακελο αλλαζεις. Εγω ειχα γραψει το dvd και βαριομουν να το ξανακανω για τις καμερες, αχρηστο ειναι εξαλλου, καμια δεν λειτουργει! Για καψιμο χρησιμοποιω το ultra iso.

Ενημερωση εκ των εσω ή ιδια εμπειρια? :th_Laie_67-1: To Ultra Iso εχω κι εγω, απλα πρεπει να βρω το σετ και να το πεταξω μεσα? Νομιζα θελει pimp my nav, αδεια, κλπ. Κατεβαζω.. παω να ψαξω!

strof
14-09-11, 22:58
Κατεβασε τις καμερες και με το ultra iso αντικαθιστας τον ομονυμο φακελο. Ουτε αδειες ουτε τιποτα.
Για τις καμερες, no money-----> no film + no service!

fanisk
17-09-11, 05:32
Το ΜΚ4 μπορει να διαβασει Dual Layer DVD?

BMWNAOUSSA
17-09-11, 09:17
Το ΜΚ4 μπορει να διαβασει Dual Layer DVD?

Ναί εάν έχει εγκατεστημένη την v32 εκδοση firmware για ΜΚΙV

fanisk
17-09-11, 13:42
Ναί εάν έχει εγκατεστημένη την v32 εκδοση firmware για ΜΚΙV

Η οποια τι δειχνει? 4-1/00 κατι τετοιο?
Ρωτω γιατι με τους νεους χαρτες και τα παλια POI's που εχω, δεν μου φτανει ο χωρος για 54MB ενω εχω σβησει ολες τις γλωσσες εκτος των Αγγλικων.

Θελω και ενα DL Recorder... δεν βγαινει οικονομικο το σπορ, με τα ιδια λεφτα θα επαιρνα τους original και χωρις κοψε/ραψε τελικα.. :whistle:

BMWNAOUSSA
17-09-11, 14:25
Η οποια τι δειχνει? 4-1/00 κατι τετοιο?
Ρωτω γιατι με τους νεους χαρτες και τα παλια POI's που εχω, δεν μου φτανει ο χωρος για 54MB ενω εχω σβησει ολες τις γλωσσες εκτος των Αγγλικων.

Θελω και ενα DL Recorder... δεν βγαινει οικονομικο το σπορ, με τα ιδια λεφτα θα επαιρνα τους original και χωρις κοψε/ραψε τελικα.. :whistle:

Η έκδοση v32 εκαθίσταται ως αναβάθμιση στο σύστημα (ΜΚ4).
Δεν περιλαμβάνεται στο dvd του navigation. είναι ξεχωριστό cd με το οποίο αναβαθμίζεις το firmware του navigation.

Eάν έχεις το bmw high 2011 with pois που σημαίνει εκτός από τα pois της βασικής έκδοσης έχει πχ και τις κάμερες (radar) πρέπει να εγγραφεί σε verbatim dual layer dvd . για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις dl recorder και οι απλοί γράφουν κανονικά τα dl πάντα με το πρόγραμμα imgburn. εάν θέλεις την ver 32 poison στείλε μου π.μ
ελπίζω να βοήθησα.....:whistle:

fanisk
17-09-11, 15:10
Η έκδοση v32 εκαθίσταται ως αναβάθμιση στο σύστημα (ΜΚ4).
Δεν περιλαμβάνεται στο dvd του navigation. είναι ξεχωριστό cd με το οποίο αναβαθμίζεις το firmware του navigation.

Eάν έχεις το bmw high 2011 with pois που σημαίνει εκτός από τα pois της βασικής έκδοσης έχει πχ και τις κάμερες (radar) πρέπει να εγγραφεί σε verbatim dual layer dvd . για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις dl recorder και οι απλοί γράφουν κανονικά τα dl πάντα με το πρόγραμμα imgburn. εάν θέλεις την ver 32 poison στείλε μου π.μ
ελπίζω να βοήθησα.....:whistle:

Ναι βρε ξερω για το V32, πρεπει να το εχω βαλει αν θυμαμαι καλα.. πανω δεξια λεει 4-1/00 αρα εχω το V32 ε?

Δεν ηξερα οτι μπορω να γραψω DL με απλο recorder (μαλλον τα μπερδεψα με τα blueray..), παω να παρω 1 πακετακι να εχω τους χαρτες κομπλε. Ποια POI's εχεις εσυ? Μονο καμερες?

Ναι βοηθησες :thumbsup:

μανωλης
18-10-11, 16:56
ΠΑΙΔΙΑ αν γινετε να με βοηθησετε γιατι πρεπει να ειμαι τελειως αχριστος.! εχω το mk4 και δεν ξερω πως να γραψω το dvd για να το βαλω να διαβασει τους χαρτες. μπορει καποιος να μου εξηγησει? εχω κατεβασει το bmw navidvd road map bussines 2011 . το εχω γραψει μια φωρα με power iso σε x4 speed αλλα δεν το διαβαζε!!!

mpjim
12-04-12, 17:47
Καλησπερα εχω και εγω το profesional σ ενα Ε90 mpack που μπορω να κατεβασω κατι για να δουλεψει το navi

BMWNAOUSSA
12-04-12, 18:01
Καλησπερα εχω και εγω το profesional σ ενα Ε90 mpack που μπορω να κατεβασω κατι για να δουλεψει το navi

Κοίταξε στο θεμα: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=10233
εκεί λύνουμε όλες τις απορίες για το που και πως........

Arcos
02-06-12, 13:34
το 320 si εχει business συστημα και για να διαβασει χαρτες του 2012 πρεπει να γινει update στο M-ask μοναδα dvd του αυτοκινιτου αλλιως δεν παιζουν οι χαρτες του 12΄οτι και να γραψεις. η αναβαθμιση αυτη γινεται μονο με το ccc η WDS και μονο στην bmw ! επισεις αν ειναι μοντελο μεχρι και του 06 θα σου διχνει μονο βελακια για πλοηγηση, εκτος και αν ζιτησης στον dealer να σου ξεκλειδωση το 2-D map view οστε να βλεπεις χαρτη στην οθονη. οσο για το proffesional συστημα δεν υπαρχει λογος να γραψεται σε dvd+r καθως ειναι πολυ ποιο συνεργασιμο με dvd-r δισκακια , (μονο superior quality)