PDA

Επιστροφή στο Forum : εκτακτη εισφορα στα ακινητα



Σελίδες : [1] 2

Z4 DCT
11-09-11, 14:49
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


ρε τι λεει το ατομο.....

Απο 0,50 εως και 10!!!! ευρω το τετραγωνικο θα ειναι η εκτακτη εισφορα.....


Περιπου στα 4 ευρω θα ειναι στην αντικημενικ κοντα στα 1400+ ευρω.....ολα δηλαδη!!!!


Αρα αμα εχεις ενα σπιτι 120 τετραγωνικα μιλαμε μονο για αυτο οχι να εχεις και δευτερη.........480 ευρωπουλα μεσο ΔΕΗ


:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2::ranting2:


Α κοβουν και εναν μισθο απο τους αιρετους (πολιτικοι-δημαρχοι).....ΟΥΥΥΥΣΣΣΣΣΣΣΤΤ ΤΤΤΤΤΤ

Θα ζητησουν λεει λεφτα και απο τους πλουσιους της Ελλαδας.......

kplc16
11-09-11, 14:52
θα αγοραζω μεταχειρισμενα κερια απο την Εκκλησια του Αγιου Νικολαου.
ΔΕΗ τελος.
Τιμες απο Σόφια;
:thanks:

Leonidas_E39
11-09-11, 14:52
Ας παει καποιος να τον αρχησει τον ΧΟΝΤΡΟ στα ΚΛΩΤΣΗΔΙΑ μπας και κουνηθει το μυαλο του . Θα κοπει και ενας μισθος τους :hystericalbs1::hystericalbs1:

Z4 DCT
11-09-11, 14:55
ααααααααααααααχαχαχαχαχαχ αχ
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΛΕ:hystericalbs1:ΕΙ.......


:crying::crying::crying:

kplc16
11-09-11, 14:56
https://g.mycommentspace.com/msgfx/13/1366.jpg

ο Βενιζελος στο γυμνασιο.:hystericalbs1:
Φανταστειτε φαπες και καρπαζιες που εχει μαζεψει!!!

giannis_compact
11-09-11, 15:03
https://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/227677/eidiko-telos-se-ola-ta-akinita/

S8N
11-09-11, 15:12
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


ρε τι λεει το ατομο.....

Απο 0,50 εως και 10!!!! ευρω το τετραγωνικο θα ειναι η εκτακτη εισφορα.....


Περιπου στα 4 ευρω θα ειναι στην αντικημενικ κοντα στα 1400+ ευρω.....ολα δηλαδη!!!!


Αρα αμα εχεις ενα σπιτι 120 τετραγωνικα μιλαμε μονο για αυτο οχι να εχεις και δευτερη.........480 ευρωπουλα μεσο ΔΕΗ


:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2::ranting2:


Α κοβουν και εναν μισθο απο τους αιρετους (πολιτικοι-δημαρχοι).....ΟΥΥΥΥΣΣΣΣΣΣΣΤΤ ΤΤΤΤΤΤ

Θα ζητησουν λεει λεφτα και απο τους πλουσιους της Ελλαδας.......

Το άκουσες σίγουρα αυτό με τα 4 ευρώ για τιμη ζώνης στα 1400 Ε/m^2? Γιατί μόλις άκουσα 4 ευρώ έπαθα ισχαιμικό κι έτρεχε η γυναίκα μου να βρει παπά να με διαβάσει. Ως εκ τούτου, μου διέφυγαν τα όσα ακολούθησαν.

1450 είναι εδώ που μένω. Η μαλακία είναι πως έχω και ένα από τον πατέρα μου στου Παπάγου με 2500 Ε/m^2. Το εχω νοικιασμένο σε έναν tenant from hell που έχει να πληρώσει 3 μηνες. Και γαμώ τις τύχες.

Χτίζεις ένα γαμώσπιτο, πληρώνεις φόρους, πληρώνεις ένσημα, δίνεις δουλειά σε εργάτες/μηχανικούς/εμπόρους, πληρώνεις δόσεις και ποιο είναι το ευχαριστώ? ΤΣΑΑΑΑΑΚ... στον φοράνε κάθε χρόνο και περισσότερο.

Αυτός που χτίζει σήμερα είναι εθνικός ευεργέτης. Κάποτε το ακίνητο ήταν επένδυση. Εξακολουθεί να ειναι. Απλώς όχι στην Ελλάδα.

Τα έχω πάρει στο κρανίο. Οι φοροδιαφεύγοντες κάνουν πάρτυ και μένουν οι μαλάκες να πληρώνουν. Στο τέλος θα φτάσουν να φοροδιαφεύγουν και οι τίμιοι.

S8N
11-09-11, 15:16
Θα το πληρώσουμε και του χρόνου????

ΓΥΝΑΙΚΑ... ΤΑ ΧΑΠΙΑ...

Δεν έμειναν και λεφτά να με κηδέψουν και να πληρώσουν τους φόρους κληρονομιάς...

Monsta
11-09-11, 15:20
Η αλήθεια όμως είναι ότι όπως ανέφερε ο κ. Βενιζέλος ότι υπάρχουν υστερήσεις στα έσοδα. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται 2 δισ. ευρώ ή 1% του ΑΕΠ.



Αντί αυτό το ΖΩΟ μαζί με τα υπόλοιπα άλλα ΖΩΑ να σκεφτούν ότι μόνο από το κλάδο του αυτοκινήτου είχαν -1.5 δις, βάζουν ειδικό φόρο μέσω ΔΕΗ. Χώρια τη λαλακία του Παπακωνσταντίνου με τις αποδείξεις.......άλλο -1.5 δις αν δε με απατά η μνήμη μου.

kplc16
11-09-11, 15:20
ειναι μακρυα η Αυστραλια.
δε τη παλευω.
ηθελα και σπιτι στη χαλκιδικη

Με τα οικοπαιδα τι θα γινει ρε παιδια;

kplc16
11-09-11, 15:38
ευτυχως που ειμαι φτωχος και θα φορολογηθω ελαχιστα.:warriorsmiley:

StratosZ4
11-09-11, 16:32
Stand up comedy κανουν στη βουλη...
Εμεις κλαιμε ομως!!!

Z4 DCT
11-09-11, 16:38
Το άκουσες σίγουρα αυτό με τα 4 ευρώ για τιμη ζώνης στα 1400 Ε/m^2? Γιατί μόλις άκουσα 4 ευρώ έπαθα ισχαιμικό κι έτρεχε η γυναίκα μου να βρει παπά να με διαβάσει. Ως εκ τούτου, μου διέφυγαν τα όσα ακολούθησαν.

1450 είναι εδώ που μένω. Η μαλακία είναι πως έχω και ένα από τον πατέρα μου στου Παπάγου με 2500 Ε/m^2. Το εχω νοικιασμένο σε έναν tenant from hell που έχει να πληρώσει 3 μηνες. Και γαμώ τις τύχες.

Χτίζεις ένα γαμώσπιτο, πληρώνεις φόρους, πληρώνεις ένσημα, δίνεις δουλειά σε εργάτες/μηχανικούς/εμπόρους, πληρώνεις δόσεις και ποιο είναι το ευχαριστώ? ΤΣΑΑΑΑΑΚ... στον φοράνε κάθε χρόνο και περισσότερο.

Αυτός που χτίζει σήμερα είναι εθνικός ευεργέτης. Κάποτε το ακίνητο ήταν επένδυση. Εξακολουθεί να ειναι. Απλώς όχι στην Ελλάδα.

Τα έχω πάρει στο κρανίο. Οι φοροδιαφεύγοντες κάνουν πάρτυ και μένουν οι μαλάκες να πληρώνουν. Στο τέλος θα φτάσουν να φοροδιαφεύγουν και οι τίμιοι.


Ειπαν οτι κατα μεσο ορο θα ειναι 4 ευρω ανα τετραγωνικο.....αν και προσωπικα νομιζω οτι στα 1450 θα ναι παραπανω!! (καηκα!!!!)......


Να φανταστεις πως μας αντιμετωπιζουν....τωρα ο χοντρος μολις τωρα λεει.....'' η ακινητη περιουσια των ελληνων αξιζει 400δισ...αυτο δεν ειναι ενα δεδομενο?, αν φανταστητε οτι το χρεος μας ειναι κατα πολυ λιγοτερο''
ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΑΛΗΤΗ!!!!!????.....μαζι τα καναμε??? ξερεις εσυ ποσο καιρο λειπω απο το σπιττι μου για να φτιαξω οτι εχω καταφερει.....????


Φαντασου δηλαδη ρε φιλε......ποσο δικαιο ειναι το συστημα που μολις βαλανε.......εχω εγω πχ ενα σπιτι 150τμ στα βριλησια και εχει αντικημενικη 1600 και μου βαζεις 5,5ε/τμ, οποτε πληρωνω 825ε.........και εχεις εσυ μια αποθηκη στα Λιοσια1500τμ και την νοικιαζεις 5000 το μηνα, η οποια εχει αντικημενικη 800ε......και ειναι 0,5 λεπτα η επιβαρυνση......και εχουμε 1500χ0,5=750ε (ΧΟΝΤΡΙΚΟ ΠΑΡΑΔΗΓΜΑ)

Μια χαρα δικαια το εκαναν παλι.....

Skyline_IS
11-09-11, 16:38
Παμε γερα ΓΑΠ,λεφτα υπαρχουν!!

Monsta
11-09-11, 16:47
Γιάννη δεν είναι λιγάκι 'extreme' το παράδειγμα με την αποθήκη? Δε νομίζω να νοικιάζονται οι αποθήκες τόσο πολύ. Για σκέψου κάτι άλλο να δούμε αν είναι δίκαιο ή άδικο.

Z4 DCT
11-09-11, 16:50
Γιάννη δεν είναι λιγάκι 'extreme' το παράδειγμα με την αποθήκη? Δε νομίζω να νοικιάζονται οι αποθήκες τόσο πολύ. Για σκέψου κάτι άλλο να δούμε αν είναι δίκαιο ή άδικο.

Κωστα οι αποθηκες που νοικιαζουν οι μεταφορικες στον ασπροπυργο φτανουν πολλλαααα λεφτα....μιλαμε για 3-4 ευρω το τετραγωνικο.....τοσο ηταν πριν κανα 3 χρονια...τωρα δε ξερω...σκεψου οτι μια τετοια αποθηκη εχει και 7-8 μετρα υψος.......σκεψου ογκο σε παλετες.....logistics

https://www.enormo.gr/in/%CE%91%CF%83%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%80%CF%85%CF%81%C E%B3%CE%BF%CF%82,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%82/%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%83%C E%B7+%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE %BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF+%CF%87%CF% 8E%CF%81%CE%BF%CE%B9

Monsta
11-09-11, 17:00
Άρα έχεις δίκιο. Τρελή μπίζνα.

StratosZ4
11-09-11, 17:00
Εχουμε λεφτα!!!Μην μασατε!Οτι ειναι να το πληρωσουμε!
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
11-09-11, 17:01
Φαγωθηκανε ολοι οι μεγαλοι οταν ειμουν μικρος και οταν μεγαλωσα ακομα...''το ακινητο ειναι επενδυση'' ''το ακινητο δε χανει ποτε'' ''σιγουρα λεφτα'' το ακινητο ειναι σαν την κοτα γεναει''......γαμω την τυχη μου το ιδιο σκεφτικε και ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ.....:thumbsdown:

Z4 DCT
11-09-11, 17:02
Άρα έχεις δίκιο. Τρελή μπίζνα.

Ξερω καποιον που εχει 5 νοικιασμενες και μενει σε νοικι....:whistle:

S8N
11-09-11, 17:03
Αν η ακίνητη περιουσία των Ελλήνων αξίζει 400 δις, τότε ας αγοράσει ο Βενιζέλος τα δικά μου στην αντικειμενική τους αξία.

Να κάτσει εκείνος να πληρώνει ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ πράσινα πιστοποιητικά, φόρους μεταβίβασης και όλα τα έκτακτα χαράτσια, να κυνηγά μπαταχτσήδες ενοικιαστές, να εξοφλεί τα φέσια τους σε ΔΕΚΟ, να δίνει τα μαλλιοκέφαλά του σε επισκευές (συμπεριλαμβανομένου και του ΦΠΑ 23%) και να φορολογείται για το εισόδημα που δήθεν εισέπραξε βάσει ιδιωτικών συμφωνητικών.

Εγώ από την άλλη θα κάνω επιτέλους το όνειρό μου πραγματικότητα: Θα εκτρέφω χήνες σε ένα αγρόκτημα έξω από το Rocamadour και θα πουλάω φουά-γκρα.

Z4 DCT
11-09-11, 17:06
Αν η ακίνητη περιουσία των Ελλήνων αξίζει 400 δις, τότε ας αγοράσει ο Βενιζέλος τα δικά μου στην αντικειμενική τους αξία.

Να κάτσει εκείνος να πληρώνει ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ πράσινα πιστοποιητικά, φόρους μεταβίβασης και όλα τα έκτακτα χαράτσια, να κυνηγά μπαταχτσήδες ενοικιαστές, να εξοφλεί τα φέσια τους σε ΔΕΚΟ, να δίνει τα μαλλιοκέφαλά του σε επισκευές (συμπεριλαμβανομένου και του ΦΠΑ 23%) και να φορολογείται για το εισόδημα που δήθεν εισέπραξε βάσει ιδιωτικών συμφωνητικών.

Εγώ από την άλλη θα κάνω επιτέλους το όνειρό μου πραγματικότητα: Θα εκτρέφω χήνες σε ένα αγρόκτημα έξω από το Rocamadour και θα πουλάω φουά-γκρα.

Ετσι ακριβως!!!!! να εχεις τον καθε ενα που μπαινει μεσα και ξαφνικα σταματα να πληρωνει, και καλα να εχει πραγματικο προβλημα ο ανθρωπος και να εχει και μια οικογενεια πισω του.....αλλα τωρα τελευταια το εχουν κανει συστημα, μπαινουν μεσα, σε αφηνουν απληρωτο για κανα 6μηνο, κανουν ενα σπιτι πουτανα και μετα φευγουν......:thumbsdown::thumbsdown:

Z4 DCT
11-09-11, 17:11
Το άκουσες σίγουρα αυτό με τα 4 ευρώ για τιμη ζώνης στα 1400 Ε/m^2? Γιατί μόλις άκουσα 4 ευρώ έπαθα ισχαιμικό κι έτρεχε η γυναίκα μου να βρει παπά να με διαβάσει. Ως εκ τούτου, μου διέφυγαν τα όσα ακολούθησαν.

1450 είναι εδώ που μένω. Η μαλακία είναι πως έχω και ένα από τον πατέρα μου στου Παπάγου με 2500 Ε/m^2. Το εχω νοικιασμένο σε έναν tenant from hell που έχει να πληρώσει 3 μηνες. Και γαμώ τις τύχες.



Κοιτα.....

ην επιβολή ειδικού τέλους στην ακίνητη περιουσία που θα εισπραχθεί μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ, με στόχο την κάλυψη της υστέρησης περίπου 2 δισ. ευρώ προκειμένου να επιτευχθούν οι δημοσιονομικοί στόχοι, ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος, μετά την ολοκλήρωση της άτυπης συνεδρίασης του υπουργικού συμβουλίου.

Η είσπραξη του τέλους, όπως διευκρίνισε ο υπουργός, θα γίνει μέχρι τα τέλη Φεβρουαρίου.

Άμεση προτεραιότητα της κυβέρνησης είναι η πλήρης και απόλυτη εφαρμογή των υποχρεώσεών μας έναντι των εταίρων μας, υπογράμμισε ο κ. Βενιζέλος.

Ο υπουργός Οικονομικών τόνισε ότι «το υπουργικό συμβούλιο κλήθηκε να αντιμετωπίσει μια ιδιαίτερα κρίσιμη κατάσταση που έχει διαμορφωθεί τις τελευταίες ημέρες στην Ευρωζώνη, στην παγκόσμια αγορά».

Όπως είπε, η έλλειψη ολοκληρωμένων θεσμών είναι το μεγάλο πρόβλημα ευρωζώνης που διαθέτει την ισχύ του κοινού νομίσματος αλλά δεν συνοδεύεται από την ανάλογη θεσμική και πολιτική υποστήριξη.

Επανέλαβε ότι η αναχώρηση των επικεφαλής της τρόικας ήταν απολύτως προγραμματισμένη και συμφωνημένη και σημείωσε ότι το πρόβλημα είναι η στάση ορισμένων σημαντικών κρατών μελών της ευρωζώνης.

«Δεν θα αφήσουμε να γίνει η χώρα μας το πρόσχημα για εξελίξεις που δεν μας αφορούν», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Πιο αναλυτικά ο κ. Βενιζέλος δήλωσε:

«Έχουμε ύφεση πολύ μεγαλύτερη από ότι έχει προβλέψει και η τρόικα. Προκειμένου να πάρουμε ανάσα και μετά λόγου γνώσεως πήρε ομόφωνα το Υπουργικό Συμβούλιο την απόφαση για πλήρη εφαρμογή των υποχρεώσεών μας και για το 2011 και για το 2012. Δηλαδή, ο στόχος μας είναι για το 2011 έλλειμμα στο 17,1 δισ. ευρώ και για το 2012 14,9 δισ. ευρώ, συμπεριλαμβανομένου του κόστους εξυπηρέτησης των δανείων. Στο ξέφωτο του πρωτογενών πλεονασμάτων θα βγούμε τον Μάρτιο του 2012. Κι αυτή θα είναι μια αποστομωτική απάντηση προς όλους.

»Χρειαζόμαστε μια εθνική συλλογική προσπάθεια: να πάρουμε όλοι μαζί το βάρος για να πετύχουμε το στόχο μας. Χρειαζόμαστε κάτι που να είναι δίκαιο και κοινωνικά αποδεκτό, που να διαφοροποιεί τον πλούσιο από τον φτωχό και να αποδώσει άμεσα και να μην εξαρτάται από τον φοροεισπρακτικό μηχανισμό.

» Για το λόγο αυτό θα επιβληθεί τέλος στην ακίνητη περιουσία μεσοσταθμικά 4 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο, μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ».

»Το Υπουργικό Συμβούλιο αποφάσισε ακόμη να επιταχυνθεί η ψήφιση του προϋπολογισμού του 2012. Έως τις 3 Οκτωβρίου θα κατατεθεί το προσχέδιο στη Βουλή και θα ψηφιστεί έως το τέλος του Οκτωβρίου.

»Το Υπουργικό Συμβούλιο αποφάσισε ακόμη να περικοπεί ένας ολόκληρος μισθός από όλους τους αιρετούς: Από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον πρωθυπουργό, τους υπουργούς, τους δημάρχους και τους γενικούς γραμματείς υπουργείων.

»Ακόμη, υπάρχουν κατηγορίες πολιτών που δεν έχουν συμβάλλει επαρκώς στη δημοσιονομική προσπάθεια που έχουν κάνει τα χαμηλότερα κυρίως εισοδήματα. Θα καλέσουμε τον εφοπλιστικό κόσμο για να εξετάσουμε πως θα συμμετάσχουν σε αυτήν την προσπάθεια».


https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112065167

kplc16
11-09-11, 17:16
Αν η ακίνητη περιουσία των Ελλήνων αξίζει 400 δις, τότε ας αγοράσει ο Βενιζέλος τα δικά μου στην αντικειμενική τους αξία.

Να κάτσει εκείνος να πληρώνει ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ πράσινα πιστοποιητικά, φόρους μεταβίβασης και όλα τα έκτακτα χαράτσια, να κυνηγά μπαταχτσήδες ενοικιαστές, να εξοφλεί τα φέσια τους σε ΔΕΚΟ, να δίνει τα μαλλιοκέφαλά του σε επισκευές (συμπεριλαμβανομένου και του ΦΠΑ 23%) και να φορολογείται για το εισόδημα που δήθεν εισέπραξε βάσει ιδιωτικών συμφωνητικών.

Εγώ από την άλλη θα κάνω επιτέλους το όνειρό μου πραγματικότητα: Θα εκτρέφω χήνες σε ένα αγρόκτημα έξω από το Rocamadour και θα πουλάω φουά-γκρα.
ωραιο μερος

Driver M
11-09-11, 17:54
Tα λεφτά αυτά (0.5-10 ευρώ/τετραγωνικό) είναι το χρόνο να υποθέσω έτσι?
Γιατί αν είναι το μήνα, ένα σπίτι 80τ.μ. με μέτρια αντικειμενική θα πρέπει να καταβάλλει 300+ευρώ!
Και πάλι φυσικά το μέτρο είναι δυσβάσταχτο και για ακόμα μια φορά αφήνει ατιμώρητους τους φοροδιαφεύγοντες και τιμωρεί βάναυσα τον απλό νομοταγή πολίτη.
Κι επίσης με τα ενοικιαζόμενα σπίτια τι θα γίνει? Θα πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο κάτοχος?
Λογικά ο δεύτερος, αλλά το ότι θα έρχεται το ΧΑΡΑΤΣΙ με τον λογαριασμό της ΔΕΗ μπερδεύει λίγο τα πράγματα.

Κι έχουν εντωμεταξύ και το θράσος να μιλάνε για πλεόνασμα το 2012!
Δηλαδή οι αριθμοί να πάνε καλά (που ούτε κι αυτοί δεν πάνε, όποιος πιστεύει τον Βενιζέλο πρέπει να είναι νοητικά καθυστερημένος) και ας πεθάνει ο κοσμάκης!

Το "δεν πληρώνω" είναι πλέον πιο επιτακτικό από ποτέ και η μόνη ουσιαστική απάντηση στην κυβερνητική-τροϊκανή λαίλαπα.

Z4 DCT
11-09-11, 17:56
Tα λεφτά αυτά (0.5-10 ευρώ/τετραγωνικό) είναι το χρόνο να υποθέσω έτσι?
Γιατί αν είναι το μήνα, ένα σπίτι 80τ.μ. με μέτρια αντικειμενική θα πρέπει να καταβάλλει 300+ευρώ!
Και πάλι φυσικά το μέτρο είναι δυσβάσταχτο και για ακόμα μια φορά αφήνει ατιμώρητους τους φοροδιαφεύγοντες και τιμωρεί βάναυσα τον απλό νομοταγή πολίτη.
Κι επίσης με τα ενοικιαζόμενα σπίτια τι θα γίνει? Θα πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο κάτοχος?
Λογικά ο δεύτερος, αλλά το ότι θα έρχεται το ΧΑΡΑΤΣΙ με τον λογαριασμό της ΔΕΗ μπερδεύει λίγο τα πράγματα.

Κι έχουν εντωμεταξύ και το θράσος να μιλάνε για πλεόνασμα το 2012!
Δηλαδή οι αριθμοί να πάνε καλά (που ούτε κι αυτοί δεν πάνε, όποιος πιστεύει τον Βενιζέλο πρέπει να είναι νοητικά καθυστερημένος) και ας πεθάνει ο κοσμάκης!

Το "δεν πληρώνω" είναι πλέον πιο επιτακτικό από ποτέ και η μόνη ουσιαστική απάντηση στην κυβερνητική-τροϊκανή λαίλαπα.

Εννοητε οτι ειναι το χρονο Αρη....και για του χρονου φυσικα...
Λογικα το πληρωνει ο ιδιοκτητης, αλλα θα δουμε τι θα πει η ΠΟΜΙΔΑ

individual
11-09-11, 18:00
Φαγωθηκανε ολοι οι μεγαλοι οταν ειμουν μικρος και οταν μεγαλωσα ακομα...''το ακινητο ειναι επενδυση'' ''το ακινητο δε χανει ποτε'' ''σιγουρα λεφτα'' το ακινητο ειναι σαν την κοτα γεναει''......γαμω την τυχη μου το ιδιο σκεφτικε και ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ.....:thumbsdown:

να συμπληροσω και για τις αδειες δημοσιας χρησης (ταξι-λεοφωρεια-φορτηγα κλπ).....
οποιος ειχε αδεια δημοσιας τον χαρακτηριζαν πλουσιο-εξυπνο-γατονι κλπ.....
αυτος που ειχε 2-3 αδειες????......
τα προξενια ηταν καθημερινοτητα.....σιγουρη-ανετη ζωη!!!!

strof
11-09-11, 18:10
ειναι μακρυα η Αυστραλια.
δε τη παλευω.
ηθελα και σπιτι στη χαλκιδικη

Με τα οικοπαιδα τι θα γινει ρε παιδια;

οικοπεδα-χωραφια στην επομενη δοση,σε κανα διμηνο.
Ειναι απιστευτο αυτο που συμβαινει τους τελευταιους 12 μηνες. Καθε διμηνο που ειναι να μας δωσουν τα λεφτα τους οι εργατικοι-παραγωγικοι ευρωπ(ε)οι, απαιτουν νεα μετρα.η κυβερνησα αποκλειει αυτο το ενδεχομενο και μετα απο 20 μερες ανακοινωνει τα νεα χαρατσια!!
Αυτο γινεται συστηματικα τα 6 τελευταια διμηνα,για να μην πτωχευσουμε,λεει.
Η πτωχευση ειναι δεδομενη,γιατι δεν το κανουν απο τωρα επισημα να ησυχασουμε??

Υ.Γ. Αυτοι οι συνταγματαρχες που χαθηκαν???

Nino
11-09-11, 18:26
ενα θα πω μεχρι να ξεθυμωσω...και ας μη εχω ακινητη περιουσια!!!
και game στο pc να επαιζαν το sim's θα ηταν απο χερι χαμενοι με τετοια πολιτικη.
Μονο που τωρα εδω υπαρχουν ανθρωποι και οι συνεπειες των "ξυλινων"λογιστικων τους πραξεων εχει καταστροφικες συνεπειες.
Δεν ξερω ποια δυναμη,ορεξη μας εχει μεινει για να αντιδρασουμε και πως?
Ισως αν σταματησουμε να στοχοποιουμε ο ενας τον αλλο,ισως αν σταματησουμε να τους πληρωνουμε... εστω και για λιγο αλλα επαναλαμβανομενα,ισως...
Αυτο παντως καθε δυο-τρεις μηνες οτι περναμε την ποιο κρισιμη φαση στην ιστορια μας και για να σωθουμε ειναι αναγκαια αυτα. Ελεος πια!!!
Οπως ειχε πει και στην αρχη για τον οδυσσεα....μονο που αυτος γυρισε μονος του στην ιθακη.

υγ. Περυσι σε καποιο νημα λεγαμε, ναι τοτε στις δημοτικες οτι εαν δεν... τοτε δεν θα τους σταματησει τιποτα θα μας τιναξουν τη πυτιριδα....Δεν προσεξαμε, και ακομα δεν εχουμε δει τιποτα....

alexke46
11-09-11, 19:44
Παιδες ειναι και αυτο ενα απο τα σχεδια τησ νεας ταξης των πραγματων να χτυπησουν την ιδιοκτησια.Μας θελουν ολουσ δουλουσ με 500 ευρω να δουλευουμε και να φυτοζωουμε πληρωνοντας χρεη που περιτεχνα μας οδηγησαν να κανουμε...

spar@
11-09-11, 20:04
οπα δηλαδη εγω που ειμαι φοιτητης και νοικιαζω στην λαρισα σπιτι 200τετραγωνικων (:th_Laie_67-1:) θα πληρωσω φορο???? (αφου πληρωνω την δεη εγω), αυτοι που με εστειλαν εδω να σπουδασω με το φοβερο συστημα ποσα λεφτα πρεπει να μου δωσουν???

5555
11-09-11, 20:16
Αντί αυτό το ΖΩΟ μαζί με τα υπόλοιπα άλλα ΖΩΑ να σκεφτούν ότι μόνο από το κλάδο του αυτοκινήτου είχαν -1.5 δις, βάζουν ειδικό φόρο μέσω ΔΕΗ. Χώρια τη λαλακία του Παπακωνσταντίνου με τις αποδείξεις.......άλλο -1.5 δις αν δε με απατά η μνήμη μου.

Εδω και 30 χρονια μας κυβερνουν κοπροσκυλα τουρκοσποροι ηλιθιοι και επικινδυνοι. Ο ΤΖΕΦΡΕΙ αυτο το ορθιο ζωο εβαλε την ταφοπλακα, τωρα τι να λεμε..

Monsta
11-09-11, 20:16
Μέχρι πριν λίγο καιρό οι έχοντες 'υψηλού' κυβισμού αυτοκίνητα κλαιγόμασταν με την έκτακτη εισφορά και κάποιοι καταθέσαμε πινακίδες.

Το μέτρο αυτό πόνεσε πραγματικά πολύ λίγους σε σχέση με το υπόλοιπο σύνολο (κατόχων αυτοκινήτων). Και πως να μην είναι έτσι? Πάω στοίχημα πως το μεγαλύτερο ποσοστό πινακίδων στις εφορίες είναι από bmwδάκιδες με τόσα μοντέλα υψηλού κυβισμού που έχει η εταιρεία.

Οι υπόλοιποι με τα 1.4Τ, 1.6Τ, 1.8Τ, 2.0Τ ήταν........ :whistle:


Τώρα πια με την έκτακτη εισφορά και σε ακίνητη περιουσία, το μέτρο αγγίζει όλο το κόσμο. Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και τι εξελίξεις θα έχουμε μετά από 2-3 χρόνια...


Επίσης θέλω να δω λίγο τα πράγματα από τη θετική τους πλευρά όπως έγραψε και ο Πρόεδρος σε ένα πρόσφατο ποστ του, αλλά με όλα αυτά που ακούω και διαβάζω μου είναι εξαιρετικά δύσκολο.

A8hnaios
11-09-11, 20:40
Η 11Σεπτεμβρίου της Ελλάδας.... :ranting2:

Samaro
11-09-11, 20:42
Ο Jeffrey , σε ερώτηση για την ανάγκη λήψης και νέων φορομπηχτικών μέτρων,απάντησε με αντερώτηση !
- Αν η χώρα μας βρισκόταν σε εμπόλεμη κατάσταση,δεν θα πλήρωναν όλοι οι Ελληνες χρήματα για την αγορά όπλων ;

Νομίζω πως ήταν αστοχο το παράδειγμα και πως αν είχε διαβάσει νεότερη ιστορία, θα γνώριζε πως οι υπεύθυνοι της Μικρασιατικής ήττας εκτελέσθηκαν στου Γουδή.

Z4 DCT
11-09-11, 20:45
Παιδια σε παραδειγματα του MEGA και ολοι ξερουμε ποσο φιλικο στο π@σοκ ειναι το καναλι.........εδινε μεση τιμη για ενα σπιτι 100τμ και ενα μικρο εξοχικο τα 500ε και αυτα με αντικημενικη κατω απο τα 1450......:whistle:

Η εκτακτη εισφορα για τα αμαξια και το εισοδημα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο το μετρο......Τσουναμι....

Και απορουσα τι εννοουσε με το ΝΤΟΥ εχθες ο Βενιζελος.....Ντου στην τσεπη μας εννοουσε.......

Ο ρε *******ιολια κονσερβοκουτι κουμ@υνιστικο που θελετε.........

PANOS-E60
11-09-11, 20:50
Παιδιά τρώμε την ώρα μας και χαλάμε τη διάθεσή μας με τα μέτρα που ακούμε κάθε τρείς και λίγο και που ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Το σημερινό όπως και όλα τα προηγούμενα, ανακοινώνονται μόνο και μόνο γιά να δεχτεί η τρόικα να εγκρίνει την επόμενη δόση του δανείου (ναρκωτικού) μας.

Τα μετρα που ίσως αλλάξουν αυτή τη χώρα προς το καλύτερο είναι γραμμένα στο μνημόνιο και νομίζω πως οι περισσότεροι διαφωνούν ... Αφού λοιπόν δεν τα θέλουμε τα μέτρα, και βρίζουμε την κυβέρνηση και την τρόικα και κάποιοι κλείνουν το Σύνταγμα, κάποιοι άλλοι τα Τέμπη, τα αεροδρόμια και τα λιμάνια, η Κυβέρνηση θα συνεχίσζει να παίρνει ηλίθια εισπρακτικά μέτρα που θα τα πληρώνουν μόνοι λίγοι αφελείς και τα οποία θα μας οδηγούν μιά ώρα αρχύτερα στον αγύριστο ...

Εκτός και αν πιστεύουμε ότι οι Ιρλανδοί και οι Πορτογάλοι που τα δέχτηκαν με κοινωνική συναίνεση είναι βλάκες και εμείς (ο περιούσιος λαός αυτής της Γης) είμαστε ξύπνιοι και θα καταφέρουμε να σώσουμε τα κεκτημένα μας. Ε λοιπόν δεν θα τα σώσουμε και αν δεν μπούμε στο νόημα όλοι μαζί (πολίτες και πολιτικοί) ότι τέρμα τα δίφραγκα, ήρθε η ώρα της αλήθειας, η χώρα θα ξηλωθεί ολόκληρη και θα ξαναραφτεί από την αρχή γιά να συνεχίσει να υπάρχει. Οποιος δεν το χωνέψει βαθειά μέσα του αυτό, καλύτερα να την κάνει γιά χώρα μακρινή, εδώ θα συμβούν πράγματα δυσαρεστα πολύ σύντομα.

Ελπίζω να μην βγαίνει το συμπέρασμα από τα παραπάνω ότι είμαι υπέρ των εισπρακτικών μέτρων, ή υπέρ της κυβέρνησης. Το μόνο που θέλω να ξαναπω είναι ότι βλέπω αντιδράσεις στα αυτονόητα, από πολλούς, και σόρυ αν είμαι οφφ τόπικ.

bill_m3
11-09-11, 22:04
Πάνο έχεις κάποιο δίκιο αλλά ...

Ας πάμε σε ένα παράδειγμα Αστυνομικού - Πυροσβέστη - Λιμενικού (δεν λέω για τους άλλους δημόσιους υπάλληλους γιατί δεν ξέρω τι έχει κάνει..)

Οικογενειάρχης με ένα δάνειο για 1η κατοικία, ας πούμε ότι αυτός παίρνει καθαρά 1400¤ (παντρεμένος με 2 παιδιά και 10 τουλάχιστον χρόνια υπηρεσίας) και η γυναίκα του 1100. (πέρα από ότι έχει κόψει τους προηγούμενους μήνες, άρα και το ποσό δεν είναι τόσο...)
Του λέει ότι για τους επόμενους 3 μήνες θα σου κόβω από 300-500 ευρώ τον μήνα, έρχεται και το ραβασάκι από την εφορία, άλλα 300 το μήνα (ας πούμε για άλλους 3 μήνες) και έρχεται τώρα και λέει φέρτε λίγα ακόμα για τα σπίτια σας....

Σε παρακαλώ πες μου πως θα πληρώσει το δάνειο του και θα ταΐσει την οικογένεια του ?????????????

Τι πρέπει να κάνουμε????

hades7
11-09-11, 22:08
Είπες έχει γυναίκα Βασίλη ; Χμμμμ κάτι μου ρχεται στο μυαλό...

bill_m3
11-09-11, 22:14
Είπες έχει γυναίκα Βασίλη ; Χμμμμ κάτι μου ρχεται στο μυαλό...

Άρη έτσι όπως τα κάνανε ούτε εκεί θα δίνει κάποιος φράγκο!!

Stathis
11-09-11, 22:23
Πάνο έχεις κάποιο δίκιο αλλά ...

Ας πάμε σε ένα παράδειγμα Αστυνομικού - Πυροσβέστη - Λιμενικού (δεν λέω για τους άλλους δημόσιους υπάλληλους γιατί δεν ξέρω τι έχει κάνει..)

Οικογενειάρχης με ένα δάνειο για 1η κατοικία, ας πούμε ότι αυτός παίρνει καθαρά 1400¤ (παντρεμένος με 2 παιδιά και 10 τουλάχιστον χρόνια υπηρεσίας) και η γυναίκα του 1100. (πέρα από ότι έχει κόψει τους προηγούμενους μήνες, άρα και το ποσό δεν είναι τόσο...)
Του λέει ότι για τους επόμενους 3 μήνες θα σου κόβω από 300-500 ευρώ τον μήνα, έρχεται και το ραβασάκι από την εφορία, άλλα 300 το μήνα (ας πούμε για άλλους 3 μήνες) και έρχεται τώρα και λέει φέρτε λίγα ακόμα για τα σπίτια σας....

Σε παρακαλώ πες μου πως θα πληρώσει το δάνειο του και θα ταΐσει την οικογένεια του ?????????????

Τι πρέπει να κάνουμε????

μονο να αλλαξεις τις συνηθειες σου μπορεις και να προσαρμοστεις σε προ 15-20 ετιας επιπεδα.

δηλαδη οικονομικο αυτοκινητο το οποιο κρατας μεχρι να ειναι η επισκευη του πιο ακριβη απο την αντικατασταση, ρουχα-παπουτσια οταν χαλασουν τα παλια, καμια πολυτελεια γκατζετακια-παπαρακια, τηλεορασεις, iphone καθε χρονο κλπ, εξοδα για τα παιδια με φειδω, φαγητο οπως μας μαθαν οι μαναδες μας (οσπρια 2 φορες την εβδομαδα, μια κρεας, μια κοτοπουλο ή ψαρι, τρεις λαχανικα), ελαχιστες εξοδοι σε επιλεγμενα μαγαζια με καλη ποιοτητα και καλες τιμες (στην επαρχια υπαχρουν αρκετα).
τελος οικονομια στα εξοδα του σπιτιου και επαδιαπραγματευση με την τραπεζα για χαμηλοτερη δοση.
αν υπαρχει η δυνατοτητα αποπληρωμης ολου ή μερους του δανειου θυσιαζοντας καποιο αλλο μικροτερης σημασιας ακινητο, βαλτο κι αυτο στο προγραμμα.

αν κανεις αυτα σε γενικες γραμμες, πιστευω θα την παλεψεις οτι κι αν γινει...

PANOS-E60
11-09-11, 22:29
Πάνο έχεις κάποιο δίκιο αλλά ...

Ας πάμε σε ένα παράδειγμα Αστυνομικού - Πυροσβέστη - Λιμενικού (δεν λέω για τους άλλους δημόσιους υπάλληλους γιατί δεν ξέρω τι έχει κάνει..)

Οικογενειάρχης με ένα δάνειο για 1η κατοικία, ας πούμε ότι αυτός παίρνει καθαρά 1400 (παντρεμένος με 2 παιδιά και 10 τουλάχιστον χρόνια υπηρεσίας) και η γυναίκα του 1100. (πέρα από ότι έχει κόψει τους προηγούμενους μήνες, άρα και το ποσό δεν είναι τόσο...)
Του λέει ότι για τους επόμενους 3 μήνες θα σου κόβω από 300-500 ευρώ τον μήνα, έρχεται και το ραβασάκι από την εφορία, άλλα 300 το μήνα (ας πούμε για άλλους 3 μήνες) και έρχεται τώρα και λέει φέρτε λίγα ακόμα για τα σπίτια σας....

Σε παρακαλώ πες μου πως θα πληρώσει το δάνειο του και θα ταΐσει την οικογένεια του ?????????????

Τι πρέπει να κάνουμε????

Βασίλη στα λόγια μου είσαι.
Εχουν κάνει μόνο τα εύκολα από όσα έπρεπε να έχουν κάνει και γι αυτό ακριβως απέτυχαν ! Οριζόντιες περικοπές μισθών και συντάξεων στο Δημόσιο, αντί για εξορθολογισμό των ανισοτήτων που είναι ων ουκ έστιν αριθμός και έμμεσους φόρους, αντί να τσακίσουν την φοροδιαφυγή ! Τα εργαλεία της τεχνολογίας τα έχουν, τα στοιχεία γιά τον καθέναν μας τα έχουν συλλέξει, αλλά το ρημάδι το κουμπί της διασταύρωσης, ακόμα να πατηθεί !

Στη 1/9 ο Τόμσεν έφυγε από το γραφείο του Βενιζέλου έξαλλος στις 12 τη νύχτα και πήρε το πρώτο αεροπλάνο γιά Washington όταν ο χοντρός προαπαθούσε να του εξηγήσει τι σημαίναι "προσωπική διαφορά" στο νέο μισθολόγιο του Δημοσίου. Ο χριστιανός φρικάρισε ! Πρώτη φορά στην 30χρονη καριέρρα του άκουγε κάτι τόσο τρελλό. Παρόλο το βόρειο φλέγμα του, φέρθηκε αγενώς, γύρισε την πλάτη του και έφυγε ...

Επί της ουσίας δεν έχουνε κάνει τίποτα απολύτως.

Driver M
11-09-11, 22:34
Παιδιά τρώμε την ώρα μας και χαλάμε τη διάθεσή μας με τα μέτρα που ακούμε κάθε τρείς και λίγο και που ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Το σημερινό όπως και όλα τα προηγούμενα, ανακοινώνονται μόνο και μόνο γιά να δεχτεί η τρόικα να εγκρίνει την επόμενη δόση του δανείου (ναρκωτικού) μας.

Τα μετρα που ίσως αλλάξουν αυτή τη χώρα προς το καλύτερο είναι γραμμένα στο μνημόνιο και νομίζω πως οι περισσότεροι διαφωνούν ... Αφού λοιπόν δεν τα θέλουμε τα μέτρα, και βρίζουμε την κυβέρνηση και την τρόικα και κάποιοι κλείνουν το Σύνταγμα, κάποιοι άλλοι τα Τέμπη, τα αεροδρόμια και τα λιμάνια, η Κυβέρνηση θα συνεχίσζει να παίρνει ηλίθια εισπρακτικά μέτρα που θα τα πληρώνουν μόνοι λίγοι αφελείς και τα οποία θα μας οδηγούν μιά ώρα αρχύτερα στον αγύριστο ...

Εκτός και αν πιστεύουμε ότι οι Ιρλανδοί και οι Πορτογάλοι που τα δέχτηκαν με κοινωνική συναίνεση είναι βλάκες και εμείς (ο περιούσιος λαός αυτής της Γης) είμαστε ξύπνιοι και θα καταφέρουμε να σώσουμε τα κεκτημένα μας. Ε λοιπόν δεν θα τα σώσουμε και αν δεν μπούμε στο νόημα όλοι μαζί (πολίτες και πολιτικοί) ότι τέρμα τα δίφραγκα, ήρθε η ώρα της αλήθειας, η χώρα θα ξηλωθεί ολόκληρη και θα ξαναραφτεί από την αρχή γιά να συνεχίσει να υπάρχει. Οποιος δεν το χωνέψει βαθειά μέσα του αυτό, καλύτερα να την κάνει γιά χώρα μακρινή, εδώ θα συμβούν πράγματα δυσαρεστα πολύ σύντομα.

Ελπίζω να μην βγαίνει το συμπέρασμα από τα παραπάνω ότι είμαι υπέρ των εισπρακτικών μέτρων, ή υπέρ της κυβέρνησης. Το μόνο που θέλω να ξαναπω είναι ότι βλέπω αντιδράσεις στα αυτονόητα, από πολλούς, και σόρυ αν είμαι οφφ τόπικ.
Δεν έχουν εφαρμοστεί επουδενί τόσο σκληρά μέτρα ούτε στην Πορτογαλία ούτε στην Ιρλανδία Πάνο, τουλάχιστον προς το παρόν.

Και προφανώς δεν πρέπει να δοθεί καμία συναίνεση σε μέτρα που κάνουν ολοένα και φτωχότερους ανθρώπους που ούτε έχουν κλέψει, ούτε έχουν φοροδιαφύγει ,ούτε έχουν γενικά οποιαδήποτε ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση, αφήνοντας στο απυρόβλητο τους πραγματικά υπαίτους.
Όλα σχεδόν τα μέτρα πλήττουν τους νομοταγείς πολίτες, τα λαμόγια δεν τα έχει πειράξει κανείς, τουλάχιστον στο βαθμό που θα τους έπρεπε.

Η χώρα πρέπει να ξηλωθεί και να επανεκκινήσει, γιατί η μέχρι πρότινος κατάσταση ήταν αδιέξοδη, σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
Αν όμως η επανεκκίνηση πρόκειται (και δυστυχώς όλα αυτό δείχνουν) να οδηγήσει τον μισό και πλέον πληθυσμό κάτω από το όριο της φτώχειας, τους εργαζόμενους χωρίς εργασιακά δικαιώματα και μισθούς εξαθλίωσης, τους συνταξιούχους χωρίς καν τα απαραίτητα για την επιβίωσή τους και γενικά να μετατρέψει τη συντριπτική μερίδα του λαού μας σε πληβείους αυτών που είναι ίσως αποκλειστικά υπεύθυνοι για την κατρακύλα της χώρας (Έλληνες και ξένους πολιτικούς και μεγαλοκεφαλαιούχους), τότε πολύ απλά πρέπει ΟΛΟΙ να αντισταθούμε.

Δεν θα μας διώξει ΚΑΝΕΙΣ διεφθαρμένος-ανίκανος-προσκυνημένος από τη χώρα μας.
Η Ελλάδα όπως και όλες οι χώρες του πλανήτη δεν ανήκουν σε ΚΑΝΕΝΑ άλλο εκτός από τον λαό τους.

hades7
11-09-11, 22:39
Προσωπικά Λυπάμαι μόνο αυτούς που μια ζωή περναγαν μετρημένα, τους βιοπαλεστες που προσπαθούσαν με ένα μεροκάματο να ζήσουν ολόκληρη οικογένεια όσο για τους άλλους που έκαναν λαρτζιλικια και επίδειξη καρφί δεν μου καίγεται χερομαι να τους βλέπω να βουλιάζουν αργά και βασανιστικά στο βούρκο

PANOS-E60
11-09-11, 22:47
Δεν έχουν εφαρμοστεί επουδενί τόσο σκληρά μέτρα ούτε στην Πορτογαλία ούτε στην Ιρλανδία Πάνο, τουλάχιστον προς το παρόν.

Και προφανώς δεν πρέπει να δοθεί καμία συναίνεση σε μέτρα που κάνουν ολοένα και φτωχότερους ανθρώπους που ούτε έχουν κλέψει, ούτε έχουν φοροδιαφύγει ,ούτε έχουν γενικά οποιαδήποτε ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση, αφήνοντας στο απυρόβλητο τους πραγματικά υπαίτους.
Όλα σχεδόν τα μέτρα πλήττουν τους νομοταγείς πολίτες, τα λαμόγια δεν τα έχει πειράξει κανείς, τουλάχιστον στο βαθμό που θα τους έπρεπε.

Η χώρα πρέπει να ξηλωθεί και να επανεκκινήσει, γιατί η μέχρι πρότινος κατάσταση ήταν αδιέξοδη, σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
Αν όμως η επανεκκίνηση πρόκειται (και δυστυχώς όλα αυτό δείχνουν) να οδηγήσει τον μισό και πλέον πληθυσμό κάτω από το όριο της φτώχειας, τους εργαζόμενους χωρίς εργασιακά δικαιώματα και μισθούς εξαθλίωσης, τους συνταξιούχους χωρίς καν τα απαραίτητα για την επιβίωσή τους και γενικά να μετατρέψει τη συντριπτική μερίδα του λαού μας σε πληβείους αυτών που είναι ίσως αποκλειστικά υπεύθυνοι για την κατρακύλα της χώρας (Έλληνες και ξένους πολιτικούς και μεγαλοκεφαλαιούχους), τότε πολύ απλά πρέπει ΟΛΟΙ να αντισταθούμε.

Δεν θα μας διώξει ΚΑΝΕΙΣ διεφθαρμένος-ανίκανος-προσκυνημένος από τη χώρα μας.
Η Ελλάδα όπως και όλες οι χώρες του πλανήτη δεν ανήκουν σε ΚΑΝΕΝΑ άλλο εκτός από τον λαό τους.

Αρη, στην Πορτογαλία το μνημόνιο το υπέγραψαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Πρωθυπουργός, ο αχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο κεντρικός τραπεζίτης και ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ τους ... λέει κάτι αυτό σε σύγκριση με το ελληνικό ?
Στα περί λαμόγιων συμφωνούμε άπαντες.
Οσο γιά την "αντίσταση" του λαού θα πω μόνο ένα πράγμα. Θα ζήσουμε σε παγκοσμιοποιημένη οικονομία ή να κλείσουμε σύνορα γιά να θυμηθούμε την Αλβανία του Χότζα ? Οτι νομίζετε ... Νομίζω ρεαλιστικό είναι να ζήσουμε με σύγχρονους κανόνες, έστω και κατά πολύ φτωχότεροι.

bill_m3
11-09-11, 22:54
μονο να αλλαξεις τις συνηθειες σου μπορεις και να προσαρμοστεις σε προ 15-20 ετιας επιπεδα.

δηλαδη οικονομικο αυτοκινητο το οποιο κρατας μεχρι να ειναι η επισκευη του πιο ακριβη απο την αντικατασταση, ρουχα-παπουτσια οταν χαλασουν τα παλια, καμια πολυτελεια γκατζετακια-παπαρακια, τηλεορασεις, iphone καθε χρονο κλπ, εξοδα για τα παιδια με φειδω, φαγητο οπως μας μαθαν οι μαναδες μας (οσπρια 2 φορες την εβδομαδα, μια κρεας, μια κοτοπουλο ή ψαρι, τρεις λαχανικα), ελαχιστες εξοδοι σε επιλεγμενα μαγαζια με καλη ποιοτητα και καλες τιμες (στην επαρχια υπαχρουν αρκετα).
τελος οικονομια στα εξοδα του σπιτιου και επαδιαπραγματευση με την τραπεζα για χαμηλοτερη δοση.
αν υπαρχει η δυνατοτητα αποπληρωμης ολου ή μερους του δανειου θυσιαζοντας καποιο αλλο μικροτερης σημασιας ακινητο, βαλτο κι αυτο στο προγραμμα.

αν κανεις αυτα σε γενικες γραμμες, πιστευω θα την παλεψεις οτι κι αν γινει...

Στάθη δεν μιλάω για εμένα προσωπικά ( όχι ότι εμένα δεν με αγγίζουν απλά είμαι σε χωριό και στην τελική θα βάλω προβατάκια στο οικόπεδο, να τρώμε και λίγο παϊδάκι βρε αδερφέ μου :D:D:D ) αλλά σκέψου κάποιους που είναι πχ στην Αθηνά, αν δεν έχουν κρατημένα λεφτά στην άκρη όχι απλά την βάψανε για τους επόμενους μήνες αλλά πρέπει να μπουκάρουν........

Driver M
11-09-11, 23:03
Αρη, στην Πορτογαλία το μνημόνιο το υπέγραψαν ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ο Πρωθυπουργός, ο αχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο κεντρικός τραπεζίτης και ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ τους ... λέει κάτι αυτό σε σύγκριση με το ελληνικό ?
Στα περί λαμόγιων συμφωνούμε άπαντες.
Οσο γιά την "αντίσταση" του λαού θα πω μόνο ένα πράγμα. Θα ζήσουμε σε παγκοσμιοποιημένη οικονομία ή να κλείσουμε σύνορα γιά να θυμηθούμε την Αλβανία του Χότζα ? Οτι νομίζετε ... Νομίζω ρεαλιστικό είναι να ζήσουμε με σύγχρονους κανόνες, έστω και κατά πολύ φτωχότεροι.
Αν εννοείς συναίνεση από την πολιτική ζωή, τότε εγώ κατάλαβα λάθος.
Αλλά για εμένα αυτό που μετράει είναι η συναίνεση των πολιτών και στην Ιρλανδία απ'όσο θυμάμαι μέχρι και οι δημοσιογράφοι βρίζανε τους ηγέτες της χώρας όταν υπεγράφη το μνημόνιο.
Εδώ φυσικά δεν κουνιέται φύλο απ'τα ΜΜΕ.
Αλλά και συναίνεση των υπόλοιπων δυνάμεων να υπήρχε (φανερή, γιατί κάτω απ'το τραπέζι μια χαρά φαίνεται να τα έχουν βρει ΓΑΠ-Σαμαράς) τι θα άλλαζε?
Θα είχαν παρθεί λιγότερο σκληρά μέτρα, ή οι τζογαδόροι (γιατί περί τέτοιων πρόκειται) που ποντάρουν στην χρεοκοπία της χώρας για να'κονομήσουν (κι άλλο) θα είχαν υποχωρήσει?
Προσωπικά δεν νομίζω πως θα είχε αλλάξει κάτι με αυτό που συμβαίνει σήμερα.

Και σχετικά με το τελευταίο που λες, είναι σίγουρο πως τις θυσίες του ελληνικού λαού δεν θα τις κάνουν ούτε οι Γάλλοι, ούτε οι Γερμανοί, ούτε οι Βρετανοί (που έχουν πολύ μεγαλύτερα χρέη από την Ελλάδα και εμφανίζουν και αυτοί ελλείμματα) και πολλοί ακόμα λαοί.
Αν λοιπόν ο ρόλος μας στο παγκοσμιοποιημένο μοντέλο (με το οποίο είμαι αντίθετος αλλά αυτό δεν είναι επί της παρούσης) είναι να είμαστε οι δούλοι κάποιων άλλων, τότε λυπάμαι αλλά δε μπορώ να το δεχτώ όπως και κανείς δεν θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου.
Ρεαλιστές μπορούμε να είμαστε και επιτάσσεται κιόλας, αλλά όχι εθελόδουλοι.

nikos1400
11-09-11, 23:20
Μια αλλη απορία εχω εγω.

Οταν δε δουλευει κατι, το διορθωνεις/αλλαζεις/πετάς.
Μετα απο τοσα και τοσα λαθη και "λαθη", τι κανουν αυτοι ακομα εκει μεσα ?
Οταν αλλοι Ελληνες και ξενοι βλεπουν οτι υπαρχουν λυσεις που δεν εφαρμοζονται.

Θα υπαρξει ποτέ δικαιοσυνη σ'αυτο τον κωλότοπο ??

S8N
11-09-11, 23:21
Δυστυχώς έτσι όπως τα λέει ο Πάνος είναι. Είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε ακόμη και για τα λαμόγια, γιατί η εναλλακτική είναι εφιαλτική.

Διαβάστε και τρομάξτε (δημοσιεύθηκε σήμερα στην Καθημερινή από τον Πάσχο Μανδραβέλη):

Ο κ. Ντομίνγο Καβάγιο ξέρει από κρίσεις. Ηταν υπουργός Οικονομικών της Αργεντινής όταν γκρεμίστηκε η οικονομία της μεγάλης αυτής χώρας. Σε αντίθεση με όσα λένε διάφοροι εγχώριοι, αλλά και ξένοι «ειδήμονες», δήλωσε την περασμένη Κυριακή στην «Κ» ότι η Ελλάδα δεν είναι Αργεντινή και δεν μπορεί να γίνει Αργεντινή εξαιτίας μιας καθοριστικής διαφοράς: «την ύπαρξη κεντρικής τράπεζας, της ΕΚΤ, που μπορεί να λειτουργήσει ως “τελευταίο καταφύγιο” τόσο για τη χώρα μας όσο και γενικότερα για τις υπερχρεωμένες χώρες της Ευρωζώνης... Η ΕΚΤ μπορεί και πρέπει να αναλάβει αυτόν τον ρόλο και να διασφαλίσει ρευστότητα, παρέχοντας δηλαδή στην Ελλάδα τη στήριξη που δεν είχε η Αργεντινή όταν η σύνδεση του νομίσματός της με το δολάριο άρχισε να αποβαίνει εις βάρος της οικονομίας της».

Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξε και ο κ. Νίκος Χριστοδουλάκης. Στο τελευταίο του βιβλίο με τίτλο «Σώζεται ο Τιτανικός;», γράφει: «Λίγο μετά την κρίση του 2008, ξεκίνησε μια εκτενής φιλολογία για τις ομοιότητες Ελλάδας-Αργεντινής. Υπερπηδώντας τρεις θάλασσες, δύο ημισφαίρια και μια δεκαετία, οι περισσότεροι αναλυτές βιάζονταν να φτάσουν στο συμπέρασμα ότι, αφού χρεοκόπησε η μία χώρα το 2001, θα χρεοκοπήσει και η άλλη». Ομως «στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμιά ομοιότητα με το τότε συναλλαγματικό καθεστώς της Αργεντινής, διότι, απλούστατα, εδώ -όπως και σε όλες τις χώρες της Ευρωζώνης- δεν έχει διατηρηθεί εθνικό νόμισμα και η αξιοπιστία του ευρώ δεν καθορίζεται από μεμονωμένες οικονομίες».

Είναι, λοιπόν, το συκοφαντημένο ευρώ και η (έστω χωλή και δύσκαμπτη) Οικονομική και Νομισματική Ενωση που δεν μας αφήνει να βρεθούμε στην κοινωνική άβυσσο που έπεσε η Αργεντινή. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι κίνδυνοι για την Ελλάδα είναι αμελητέοι. Η στήριξη της Ελλάδας -προς το παρόν, τουλάχιστον- είναι μια πολιτική απόφαση των χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης και μια πιθανή κατάρρευση, μπορεί επίσης να προέλθει από εγχώριες πολιτικές αποφάσεις. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος της ελληνικής κατάρρευσης και γιΆ αυτό το εφιαλτικό σενάριο γράφει στο βιβλίο του ο κ. Νίκος Χριστοδουλάκης.

«Θα προηγηθεί η χρεοκοπία του κράτους, που θα ξεκινήσει με την άρνηση ή την αδυναμία του κάποια στιγμή να εξοφλήσει έγκαιρα τα ομόλογα που έχει δανειστεί... Διαπιστώνοντας ότι η αδυναμία αποπληρωμής αφορά όλους τους δανειστές, αυτοί εν γνώσει ή εν αγνοία τους, υφίστανται ένα γερό “κούρεμα” στα ομόλογα και, σε ανταπόδοση, παύουν να δανείζουν εκ νέου τη χώρα. Στην επόμενη φάση το κράτος θα βρεθεί χωρίς χρήματα για να εκπληρώσει τις λειτουργικές του υποχρεώσεις και θα επιβάλει αναστολή μισθών και συντάξεων. Αργότερα θα αναγκαστεί να διακόψει ζωτικές λειτουργίες πολλών τομέων, γιατί θα σταματήσει η τροφοδοσία με αγαθά που αγοράζονται με αντικαταβολή ή εισάγονται»

Τότε «κάποιοι θα προτείνουν έξοδο από το ευρώ και θα βρουν απελπισμένους και απλήρωτους να το δεχθούν εκβιαστικά... Η νέα δραχμή, πιθανότατα, θα τεθεί σε καθεστώς ελεύθερης διακύμανσης, αν όχι για πάντα, σίγουρα για μεγάλο διάστημα, μέχρι να πειστούν οι αγορές ότι η συναλλαγματική ισοτιμία που τελικώς θα επικρατήσει, είναι βιώσιμη... Η νέα δραχμή θα είναι πολύ πιο φτηνή και ίσως μάλιστα να ξεπεράσει τις 500 δραχμές το ένα ευρώ.

Ούτε εκεί όμως είναι βέβαιο ότι θα παραμείνει η ισοτιμία. Αξίζει να σημειωθεί ότι, όταν εισήχθη η νέα δραχμή το 1945, με σταθερή ισοτιμία στη χρυσή λίρα, αμέσως αποθησαυρίστηκαν όλες οι λίρες, γιατί κανένας δεν πίστευε ότι η ισοτιμία θα άντεχε σε εκείνο το επίπεδο. Σύντομα οι αρχές αναγκάστηκαν να καταργήσουν τη νέα δραχμή και να εισαγάγουν ξανά ένα άλλο νόμισμα, τη νεότερη δραχμή, σε ακόμη πιο υποτιμημένη ισοτιμία, δέκα φορές χαμηλότερη. Με τις διαδοχικές υποτιμήσεις θα προκληθεί άγριο κύμα πληθωρισμού που θα φτάσει το 30%-40%, θυμίζοντας κι από αυτή την άποψη τα χρόνια μετά την Κατοχή...».

«Τρίτον, θα υπάρξει ισχυρός κλονισμός στο σύστημα του ευρώ, γιατί αμέσως μετά θα ξεκινήσει το παιχνίδι εξόδου για Πορτογαλία, Ιρλανδία και Ισπανία. Ο, τι παραμείνει από το ευρώ θα υποτιμηθεί... Ισως υποθέσει κανείς ότι αυτό δεν μάς ενδιαφέρει πια, αφού εμείς θα έχουμε φύγει· αλλά σφάλλει. Η υποτίμηση και αποσταθεροποίηση του ευρώ θα εξαφανίσει τα όποια οφέλη θα μπορούσαν να έχουν οι ελληνικές εξαγωγές σε ευρωπαϊκές χώρες, γιατί θα είναι και αυτές υποτιμημένες...».

«Τέταρτον, οι τράπεζες θα υποστούν μεγάλο στραπάτσο από το “κούρεμα” των ομολόγων, την εκδίωξη από την ΕΚΤ που δεν θα τους δίνει πλέον ρευστότητα και την απόσυρση των καταθέσεων, που οι πελάτες θα τις ζητούν σε ευρώ...». Η κυβέρνηση εκ των πραγμάτων θα πρέπει να πάρει μέτρα, κάτι που «θα ισοδυναμεί με δήμευση των καταθέσεων και ο κόσμος θα εξεγερθεί, όπως στην Αργεντινή το 2002, και προπολεμικά στην Ελλάδα, όταν έκοψαν το χαρτονόμισμα στα δύο».

«Πέμπτον, στα ασφαλιστικά ταμεία θα επικρατήσει σεληνιακό τοπίο. Με ένα “κούρεμα” 40%, τα ασφαλιστικά ταμεία, που κατέχουν τώρα ομόλογα 25 δισ. ευρώ θα χάσουν αμέσως 10 δισ. Επειτα όλοι θα φωνάζουν να τα καλύψει το κράτος, και το χρέος, εκεί που θα εξαφανιζόταν θα μεγαλώσει ξανά. Οι συντάξεις, φυσικά, θα υποστούν ανήκεστο βλάβη, γιατί θα είναι αδύνατο να ενισχυθούν νωρίτερα από μια δεκαετία, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι αργά για τους απόμαχους που πήραν σύνταξη χωρίς κόλπα και πλαστά χρόνια».

«Εκτον, όλοι οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα, σε πρώτη φάση θα χάσουν περίπου 40% σε αγοραστική αξία. Επειτα θα χάσουν ακόμη περισσότερα, από τη συνέχιση του πληθωρισμού...».

«Εβδομον, οι μικρομεσαίες οικογενειακές επιχειρήσεις θα επιβιώσουν πιέζοντας τις αμοιβές τους και εξάγοντας πιο εύκολα τα προϊόντα τους. Θα φοβούνται, όμως, νέα υποτίμηση και θα κρατούν τα κέρδη τους στο εξωτερικό, όπως έκαναν παλιά χωρίς να τα επενδύουν εδώ...». Ομως «οι επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν εισαγόμενες ύλες θα αναγκαστούν να ανεβάσουν τις τιμές κι έτσι θα ξεκινήσει το τσουνάμι του πληθωρισμού. Οι εισαγωγές θα γίνουν απλησίαστες. Οι πλούσιοι, φυσικά, δεν θα έχουν πρόβλημα, αλλά οι φτωχές οικογένειες θα πληρώνουν τα κινέζικα ως είδος πολυτελείας. Το πετρέλαιο θέρμανσης για ένα διαμέρισμα θα θέλει ένα μισθό για να το αγοράσεις».

«Ογδοον, το χρέος όχι μόνο δεν θα εκλείψει, αλλά και θα πολλαπλασιαστεί. Επειδή είναι υπογεγραμμένο σε ευρώ, θα γίνει αυτομάτως “εξωτερικό χρέος” και εκφρασμένο σε νέες δραχμές, θα μεγαλώσει κατά ποσοστό γύρω στο 50%-60% σε μία μέρα».

Τα σενάρια «κουρέματος» του χρέους και εξόδου από το ευρώ σημαίνει μια τεράστια αναδιανομή πλούτου. Οχι, όμως, προς όφελος των ασθενέστερων τάξεων -όπως προπαγανδίζουν διάφοροι της παλαβής αριστεράς- αλλά σε βάρος τους. Κερδισμένοι θα είναι μόνο οι ραντιέρηδες και καπάτσοι που έχουν αποθησαυρίσει σε ξένα νομίσματα και πολύτιμα μέταλλα. Η επίπονη παραγωγική παναδιάρθρωση της χώρας είναι ο μόνος δρόμος που έχουμε. Είτε με τον δύσκολο τρόπο της περικοπής των δημόσιων δαπανών, είτε διά της καταστροφικής χρεοκοπίας.

Οι σημερινές συνέπειες της χρεοκοπίας του 1932

Πολλοί προπαγανδίζουν ότι ένα «κούρεμα» ομολόγων ή μια στάση πληρωμών είναι ένας απλός και κερδοφόρος για τη χώρα περίπατος και το μόνο που χρειάζεται είναι πολιτική βούληση για να ξεκινήσουμε μια μακρά πορεία προς την ευημερία. Η διεθνής, αλλά και η ελληνική εμπειρία, όμως, λέει τα αντίθετα.

Οπως γράφει ο καθηγητής Δημοσιονομικής Πολιτικής κ. Νίκος Χριστοδουλάκης, η περιπέτεια θα είναι μακρά. Αρκεί να αναλογιστούμε ότι η Ελλάδα ακόμη και σήμερα πληρώνει για τη στάση πληρωμών που έκανε το 1932.

«Κανένας δανειστής δεν θα μας ξεχάσει. Οι πιστωτές θα αρχίσουν αμέσως να προσφεύγουν εναντίον της χώρας στα διεθνή δικαστήρια, απαιτώντας πλήρη αποζημίωση από το ελληνικό Δημόσιο και κατάσχεση όλων των διαθέσιμων περιουσιακών στοιχείων, όπως εξακολουθούν να κάνουν για την Αργεντινή, τη Ρωσία, την Αϊτή και άλλες χώρες που έφτασαν κάποτε στη χρεοκοπία. Τις προσφυγές αναλαμβάνουν εξειδικευμένα νομικά γραφεία, με ποσοστά επί των αποζημιώσεων. Στην Αργεντινή είναι γνωστά ως “κουνούπια” (los mosquitos), για προφανείς λόγους. Οι κήρυκες της ταυτόχρονης εξόδου και άρνησης πληρωμής του χρέους ξεχνούν πολύ βολικά τι είχε συμβεί τον Μάρτιο του 1932, όταν η αποχώρηση της Ελλάδας από το Σύστημα του Χρυσού Κανόνα προκάλεσε εκτεταμένη φτώχεια και κοινωνική αναταραχή...».

Εκτός αυτών, όμως, «οι πιστωτές, που προερχόταν κυρίως από τη Μεγάλη Βρετανία, επέβαλαν σκληρότατους όρους για τη μετέπειτα λήψη νέων δανείων που χρειαζόταν η χώρα. Ακόμη και σήμερα, ογδόντα σχεδόν χρόνια μετά τη στάση πληρωμών του 1932, οι επενδυτές από τη Βρετανία απολαμβάνουν ειδικό προνομιακό καθεστώς, όταν αγοράζουν ελληνικά ομόλογα. Ντε φάκτο, το αφορολόγητο καθεστώς είναι μια διαχρονική επιβάρυνση (στο ελληνικό κράτος), που οφείλεται στη στάση πληρωμών της δεκαετίας του 1930».

«Αν δεν μπορέσουμε ή δεν αντέξουμε να συμπορευθούμε με τον σκληρό ευρωπαϊκό πυρήνα», επισήμανε την περασμένη Δευτέρα ο πρόεδρος του ΣΕΒ κ. Δημήτρης Δασκαλόπουλος, «νομοτελειακά θα εξωθηθούμε εκτός ευρώ. Κι αυτό σημαίνει ότι, από τη μία ημέρα στην άλλη, η χώρα μας θα ξανακυλήσει στη δεκαετία του 1950, η ανέχεια θα γίνει καθεστώς, ο λαός μας θα καταδικαστεί στο περιθώριο των φτωχών κρατών. Θα εκμηδενιστούν όλα τα κεκτημένα των τελευταίων δεκαετιών και οι προοπτικές των επόμενων γενεών. Αυτό είναι το εφιαλτικό σενάριο που πρέπει να αποτρέψουμε».


Βιβλιογραφία:

- Νίκος Χριστοδουλάκης, «Σώζεται ο Τιτανικός; Από το Μνημόνιο, ξανά στην ανάπτυξη», εκδ. Πόλις

spar@
11-09-11, 23:29
Μια αλλη απορία εχω εγω.

Οταν δε δουλευει κατι, το διορθωνεις/αλλαζεις/πετάς.
Μετα απο τοσα και τοσα λαθη και "λαθη", τι κανουν αυτοι ακομα εκει μεσα ?
Οταν αλλοι Ελληνες και ξενοι βλεπουν οτι υπαρχουν λυσεις που δεν εφαρμοζονται.

Θα υπαρξει ποτέ δικαιοσυνη σ'αυτο τον κωλότοπο ??
νικο θα σου απαντησω η οικονομια μας ειναι ενα ουνο το χει αναλαβει ο παπανδρεου tuning development ο οποιος εφτιαχνε παπακια μια ζωη, και πηγαμε το ουνο για 500 αλογα... ε του εβαλε τουρμπινα καλη φαγανε και μερικα λεφτα και απο μοτερ τιποτα ενω ειχαν ταξει σφυριλατα.
Το αμαξι εκαψε φλατζα το βαλανε μεσα πηρε πολλα λεφτα για να το φτιαξει να μην ξανακανει κιχ, αλλαξε φλατζα ο μαγκας αλλα παλι τπτ απο μοτερ, ξαναφαγανε παλι τα λεφτα, το αμαξι ραγισε καπακι, ξανα μεσα ο μαστρο γιωργης με τον προγραμματιστη τον e-venizelo ταξανε 700 αλογα, με extreme βελτιωτικα κλπ και το αμαξι οπως ειπαν δεν σπαει δεν χαλαει... οι μαγκες φαγανε παλι και τι εκαναν το φορτωσαν βενζινες και εχουν σηκωσει 3 μπαρ... εε τωρα περιμενουμε να κανει το μπαμ!!

nikos1400
11-09-11, 23:33
Κανένας δανειστής δεν θα μας ξεχάσει. Οι πιστωτές θα αρχίσουν αμέσως να προσφεύγουν εναντίον της χώρας στα διεθνή δικαστήρια, απαιτώντας πλήρη αποζημίωση από το ελληνικό Δημόσιο και κατάσχεση όλων των διαθέσιμων περιουσιακών στοιχείων
οπως ζηταμε και εμεις τα χρεωστουμενα, ε ?



εγω ο αμορφωτος σκεφτομαι με το μικρο μυαλο μου,
γιατι τετοιο κολλημα στην τελικη με την Ευρωπη ?
δεν μπορουν να υπαρξουν συναλλαγες με χωρες της Αφρικης, τη Ρωσια και αλλες προς ανατολας ??

αλλα αμα κυβερνανε εμας τους παρτακηδες, λαμογια κλεφτες λοποδυτες λειψαρχιδοι τοσα χρονια, τι περιμενεις ? σε μια νυχτα να φτιαξουν τα πραγματα...

:(

S8N
11-09-11, 23:37
οπως ζηταμε και εμεις τα χρεωστουμενα, ε ?



εγω ο αμορφωτος σκεφτομαι με το μικρο μυαλο μου,
γιατι τετοιο κολλημα στην τελικη με την Ευρωπη ?
δεν μπορουν να υπαρξουν συναλλαγες με χωρες της Αφρικης, τη Ρωσια και αλλες προς ανατολας ??

αλλα αμα κυβερνανε εμας τους παρτακηδες, λαμογια κλεφτες λοποδυτες λειψαρχιδοι τοσα χρονια, τι περιμενεις ? σε μια νυχτα να φτιαξουν τα πραγματα...

:(

Γιατί τους συμμάχους σου πρέπει να τους διαλέγεις προσεκτικά. Όσοι επέλεξαν Σοβιετική Ένωση αντί για Αμερική μετά τον 2ο Π.Π. είδες που κατήντησαν.

nikos1400
11-09-11, 23:39
νικο θα σου απαντησω η οικονομια μας ειναι ενα ουνο το χει αναλαβει ο παπανδρεου tuning development ο οποιος εφτιαχνε παπακια μια ζωη, και πηγαμε το ουνο για 500 αλογα... ε του εβαλε τουρμπινα καλη φαγανε και μερικα λεφτα και απο μοτερ τιποτα ενω ειχαν ταξει σφυριλατα.
Το αμαξι εκαψε φλατζα το βαλανε μεσα πηρε πολλα λεφτα για να το φτιαξει να μην ξανακανει κιχ, αλλαξε φλατζα ο μαγκας αλλα παλι τπτ απο μοτερ, ξαναφαγανε παλι τα λεφτα, το αμαξι ραγισε καπακι, ξανα μεσα ο μαστρο γιωργης με τον προγραμματιστη τον e-venizelo ταξανε 700 αλογα, με extreme βελτιωτικα κλπ και το αμαξι οπως ειπαν δεν σπαει δεν χαλαει... οι μαγκες φαγανε παλι και τι εκαναν το φορτωσαν βενζινες και εχουν σηκωσει 3 μπαρ... εε τωρα περιμενουμε να κανει το μπαμ!!

Στην πραγματικοτητα, ετσι απλα οπως τα λες ειναι.
Εμεις τα κανουμε περιπλοκα, χωρις λογο.

Ή εισαι κλεφτης, ή δεν εισαι.
Ή εισαι πατριωτης, ή δεν εισαι.
Ή αγαπας τον τοπο σου, ή δεν τον αγαπας.
Οταν αποδεικνυεται οτι ειπες ψεματα, τι εισαι?

Δεν σου κανει καποιος δουλεια ? Πας και βρισκεις εναν εμπιστοσυνης.

nikos1400
11-09-11, 23:44
Οπως ειπε και ο νινο-Χ3 καπου αλλου, ενα sim-game ειμαστε.
μας εχουνε δωσει λιγο AI, αλλα στην ουσια αυτοι ελεγχουνε το 'παιχνιδι'.
ενα world of warcraft ειμαστε...

m-power_01
11-09-11, 23:45
Το κακό είναι ότι σε έχει βάλει στον τόρνο τώρα και σε κάνει ''ρεκτιφιέ'' απ΄τα μετόπισθεν...

Stathis
11-09-11, 23:47
ωπα σΙπυρακο δεν μας τα ειχες πει αυτα...
τα ρεκτιφιαρεις τα μετοπισθεν???:shok:

m-power_01
11-09-11, 23:51
ωπα σΙπυρακο δεν μας τα ειχες πει αυτα...
τα ρεκτιφιαρεις τα μετοπισθεν???:shok:

ένα πάσο ...μην φανταστείς τίποτα τρελό! γαργάλημα ίσα ίσα! Φτού να μου χαθείς Σάτυρε Πάνα...:th_Laie_67-1:

Stathis
11-09-11, 23:53
ενα πασο οπως μπαινουμε ή οπως βγαινουμε...?:hystericalbs1::hystericalbs 1:

m-power_01
11-09-11, 23:59
ενα πασο οπως μπαινουμε ή οπως βγαινουμε...?:hystericalbs1::hystericalbs 1:

Στο έβγα παίρνεις τα γρέζια...:thumbsup::

m-power_01
12-09-11, 00:00
https://1.bp.blogspot.com/-aXFAnESs2hE/ThKi1U3LbcI/AAAAAAAACQo/ykWbpGBuekA/s1600/akatalilo.png

nikos-Mpacket
12-09-11, 00:45
Λογω της 48ωρης απεργιας των εφοριακων την Τεταρτη θα παω να καταθεσω τις πινακιδες του αυτοκινητου,μηπως να παρω και την αδεια του σπιτιου να την καταθεσω και αυτην για να γλιτωσω τιποτα;:shok:

Εχω τετοιο θυμο που δεν θελω να γραψω κατι σοβαρο για να μην παρεκτραπω,ετσι προτιμω να αντιμετωπεισω τα πραγματα με χιουμορ απο την μια γιατι οπως λεει και ο Πανος δεν θα τα αποφυγουμε ολα αυτα και με σκεπτικισμο απο την αλλη οπως το ποστ του Σταθη που μας λεει πως θα πρεπει να ζησουμε τα επομενα χρονια και δεν εχει αδικο.

Ειναι αυτο που λεμε επιστροφη στο μελλον:



μονο να αλλαξεις τις συνηθειες σου μπορεις και να προσαρμοστεις σε προ 15-20 ετιας επιπεδα.

δηλαδη οικονομικο αυτοκινητο το οποιο κρατας μεχρι να ειναι η επισκευη του πιο ακριβη απο την αντικατασταση, ρουχα-παπουτσια οταν χαλασουν τα παλια, καμια πολυτελεια γκατζετακια-παπαρακια, τηλεορασεις, iphone καθε χρονο κλπ, εξοδα για τα παιδια με φειδω, φαγητο οπως μας μαθαν οι μαναδες μας (οσπρια 2 φορες την εβδομαδα, μια κρεας, μια κοτοπουλο ή ψαρι, τρεις λαχανικα), ελαχιστες εξοδοι σε επιλεγμενα μαγαζια με καλη ποιοτητα και καλες τιμες (στην επαρχια υπαχρουν αρκετα).
τελος οικονομια στα εξοδα του σπιτιου και επαδιαπραγματευση με την τραπεζα για χαμηλοτερη δοση.
αν υπαρχει η δυνατοτητα αποπληρωμης ολου ή μερους του δανειου θυσιαζοντας καποιο αλλο μικροτερης σημασιας ακινητο, βαλτο κι αυτο στο προγραμμα.

αν κανεις αυτα σε γενικες γραμμες, πιστευω θα την παλεψεις οτι κι αν γινει...

Z4 DCT
12-09-11, 07:43
Λογω της 48ωρης απεργιας των εφοριακων την Τεταρτη θα παω να καταθεσω τις πινακιδες του αυτοκινητου,μηπως να παρω και την αδεια του σπιτιου να την καταθεσω και αυτην για να γλιτωσω τιποτα;:shok:

Εχω τετοιο θυμο που δεν θελω να γραψω κατι σοβαρο για να μην παρεκτραπω,ετσι προτιμω να αντιμετωπεισω τα πραγματα με χιουμορ απο την μια γιατι οπως λεει και ο Πανος δεν θα τα αποφυγουμε ολα αυτα και με σκεπτικισμο απο την αλλη οπως το ποστ του Σταθη που μας λεει πως θα πρεπει να ζησουμε τα επομενα χρονια και δεν εχει αδικο.

Ειναι αυτο που λεμε επιστροφη στο μελλον:


Αναρωτιεμαι ακουγοντας ξανα την συνεντευξη του Βενιζελου ο οποιος σε καποια στιγμη λεει....''μας λειπουν αυτα τα μικρα ποσα''.......δεν θα επιβαρυνουμε αλλο τον κοσμο''.......''θα βαλουμε εναν μηχανισμο υποκαταστασης των μειωμενων εσοδων'':shok:.....
Κυριε υπουργε οικονομικων εαν εισασταν τοσο καλος στην δουλεια σας οσο ειστε και στο λεγειν σιγουρα θα ειχαμε λυσει το οικονομικο μας προβλημα....ΑΛΛΑ ειστε καλος στην παγαποντια, γιατι μονο σαν τετοια μπορω να χαρακτηρισω την προσπαθεια να κοροοιδεψετε αλλη μια φορα τον κοσμο....

Ειναι απιστευτο να συνεχιζει ακομα ο προθυπουργος να λεει....ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ!!!!....αν ομως το καλοσκεφτουμε, μας εχουν για εντελως ηλιθιους....γιατι μονο ηλιθιοι θα τους ανεχοντουσαν....και γω μαζι......

Θα μου πεις ωραια, και τι κανουμε.....δεν ξερω!!!! αλλα οτι γινει πρεπει να γινει απο ολους....πλεον εχει να κανει με τα παιδια μας, οχι με μας, εμεις καηκαμε......αλλα τα παιδια?.....δε θα εχει καλο τελος αυτο.....
Οταν ειχα παει σε ομορφο τοπο να περασω μια περιοδο της ζωης μου , με το που μπηκα μεσα μας ειπαν.....ερχεται οποιος θελει μενει οποιος μπορει και αντεχει.....τελικα καποιοι προσπαθουν να το εφαρμοσουν και στην καθημερινοτητα μας........ας εχουν στο μυαλο τους οτι αυτοι που αντεχουν εχουν και λιγο τρελα.....:whistle:

Οσο για την δικαιολογια του Γιωργακη περι πολεμου και αγορας πυρομαχικων.......ρε παπαρα, σε εναν πολεμο δικαιο και νομιμο ο ελληνας θα εδινε και το βρακι του για την ελλαδα,,,,,,δε βλεπεις οτι και μονο που το λες σαν παραδηγμα για να μας πεισεις ειναι λαθος....κανεις δεν συμφωνει με τον πολεμο που εχει κυριξει στους κατοικους της ιδιας σου της χωρας.......

Με εναν προχειρο υπολογισμο ειδα οτι κατα μεσο ορο μια μεση οικογενεια (δε μου αρεσει καθολου ο ορος ''μεση'' μου κανει ρατσιστικο)...με ενα σπιτι 110τμ(δανειο) στα βριλισια, ενα εξοχικο 60τμ, (πατρικο), ενα αμαξι 2000cc (8ετιας) ο οποιος θα ειναι ιδιωτικος υπαλληλος και η γυναικα του ας πουμε θα εχει μεινει ανεργη με συνολικο εισοδημα= 29000........εχουμε και λεμε....

Τελη κυκλοφοριας.....660
Εκτακτη εισφορα αμαξιου....270
Εισφορα αλληλεγγ........580
Εκτακτη εισφορα ακινητων....550+60=610
Ετακ 2009.......αγνωστο
ετακ2010........αγνωστο

Συνολο .......2120+αγνωστο ετακ= ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2120ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ......με ενα εισοδημα που ηταν τοσο πριν χασει την δουλεια το ενα μελος........

Ολα αυτα χωρις να υπολογισουμε ενα καρο αλλες παραμετρους οπως......εμμεσους φορος, φπα, πετρελαιο,μειωση μισθου απο εργοδοτη,και και και........
Πως ειναι δυνατον να επιβιωσει αυτη η οικογενεια?????.....

Δεν θα σχολιασω καν την δηλωση του Γιωργου ......''ΕΥΕΛΠΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟς ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ!!!!''.......αφηνω εσας και ολους να τον κρινουμε...........

Vasilis
12-09-11, 07:58
....ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ!!!!....αν ομως το καλοσκεφτουμε, μας εχουν για εντελως ηλιθιους....γιατι μονο ηλιθιοι θα τους ανεχοντουσαν....και γω μαζι......

Θα μου πεις ωραια, και τι κανουμε.....δεν ξερω!!!! αλλα οτι γινει πρεπει να γινει απο ολους....πλεον εχει να κανει με τα παιδια μας, οχι με μας, εμεις καηκαμε......αλλα τα παιδια?........



αυτο τυρραναει ΟΛΟΥΣ τους Ελληνες Γιαννο!

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ!

ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ...ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ?


Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!

Αυτο εκμεταλλευονται...δεν υπαρχει πραγματικος ΕΛΛΗΝΑΣ πλεον που να μπορουμε να εμπιστευτουμε κ ουσιαστικα να πουμε ΧΑΛΑΛΙ οι κοποι κ τα χαρατσια!

Z4 DCT
12-09-11, 08:00
αυτο τυρραναει ΟΛΟΥΣ τους Ελληνες Γιαννο!

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ!

ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ...ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ?


Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα!

Αυτο εκμεταλλευονται...δεν υπαρχει πραγματικος ΕΛΛΗΝΑΣ πλεον που να μπορουμε να εμπιστευτουμε κ ουσιαστικα να πουμε ΧΑΛΑΛΙ οι κοποι κ τα χαρατσια!



Βασιλη....οταν δεν υπαρχουν ολα αυτα η ιστορια επαναλαμβανεται.......με πολυ πολυ ασχημες καταστασεις για ολους......

GEORGE316
12-09-11, 08:11
παδια,εγω ενα σπιτι προσφατα αποκτησα,το πατρικο της μητερας μου,το οποιο μεσα μεσει ο παππους,ο θειος γεροντοπαληκαρο νουμερο ενα,και ο θειος χωρισμενος νουμερο δυο.παρολο που ειναι δικο μου εγω μενω σε νοικι.παρολα αυτα θα κληθω να πληρωσω ενα ειδικο τελος επειδη εχω σπιτι...χμ.για να δουμε..
ο πατερας μου δενε χει δουλεια,η μητερα μυο δεν εχει δουλεια,οι φορολογια που ερχεται σε εμενα εμμεσα μεσω βενζινης και φπα εχει αυξηθει το τελευταιο χρονο τεσσερις φορες,ο εργοδοτης μου πλεον δε μου πληρωνει υπερωριες ενω ταυτοχρονα καθημερινα ειμαι με το φοβο της απολυσης,διοτι και εξοδα θα γλυτωσει και δε θα με αποζημιωσει βασει του νομου που ψηφιστηκε.
ενταξει.να σωσουμε την ελλαδα...απο ποιον??
απο τη τροικα η απο τους δικους μας??
το γελοιο του θεματος δεν ειναι η φορολογια!!το γελοιο ειναι οτι η τροικα θεωρει οτι ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ μεσα σε αυτο το χρονο που μπηκαμε στο μνημονιο,δεν ειναι τιποτα.δεν εχουμε κανει τιποτα και τα καλα μετρα ακομα δεν τα εχουμε παρει!!!
ειπαμε....καλη η μ@κ@κι@,αλλα καποια στιγμη πρεπει να κλεισουμε λιγο τις τηλεορασεις και να δουμε τι κανουμε
εγω παντως δεν εχω χρηματα να πληρωσω αυτο το τελος.

Stamatis
12-09-11, 08:15
Οσο για την δικαιολογια του Γιωργακη περι πολεμου και αγορας πυρομαχικων.......ρε παπαρα, σε εναν πολεμο δικαιο και νομιμο ο ελληνας θα εδινε και το βρακι του για την ελλαδα,,,,,,δε βλεπεις οτι και μονο που το λες σαν παραδηγμα για να μας πεισεις ειναι λαθος....κανεις δεν συμφωνει με τον πολεμο που εχει κυριξει στους κατοικους της ιδιας σου της χωρας.......

Σε εναν πολεμο:
Το 10/100 των ελληνων θα γινονταν δοσιλογοι
Το 10/100 των ελληνων θα γινονταν γερολαδαδες
Το 20/100 των ελληνων θα την εκανε στο εξωτερικο για να κανει "αντισταση"
Το 50/100 των ελληνων θα την εκανε για τα χωρια του να τη βγαλει οπως οπως
Το 10/100 των ελληνων θα ψοφαγε απο την πεινα.

Το μονο καλο που θα εφερνε ενας πολεμος ειναι οτι θα ξεβρωμιζαμε απο τους "οικονομικους" μεταναστες.
Πουτνα το εχουμε κανει πλεον.

StratosZ4
12-09-11, 08:34
παδια,εγω ενα σπιτι προσφατα αποκτησα,το πατρικο της μητερας μου,το οποιο μεσα μεσει ο παππους,ο θειος γεροντοπαληκαρο νουμερο ενα,και ο θειος χωρισμενος νουμερο δυο.παρολο που ειναι δικο μου εγω μενω σε νοικι.παρολα αυτα θα κληθω να πληρωσω ενα ειδικο τελος επειδη εχω σπιτι...χμ.για να δουμε..
ο πατερας μου δενε χει δουλεια,η μητερα μυο δεν εχει δουλεια,οι φορολογια που ερχεται σε εμενα εμμεσα μεσω βενζινης και φπα εχει αυξηθει το τελευταιο χρονο τεσσερις φορες,ο εργοδοτης μου πλεον δε μου πληρωνει υπερωριες ενω ταυτοχρονα καθημερινα ειμαι με το φοβο της απολυσης,διοτι και εξοδα θα γλυτωσει και δε θα με αποζημιωσει βασει του νομου που ψηφιστηκε.
ενταξει.να σωσουμε την ελλαδα...απο ποιον??
απο τη τροικα η απο τους δικους μας??
το γελοιο του θεματος δεν ειναι η φορολογια!!το γελοιο ειναι οτι η τροικα θεωρει οτι ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ μεσα σε αυτο το χρονο που μπηκαμε στο μνημονιο,δεν ειναι τιποτα.δεν εχουμε κανει τιποτα και τα καλα μετρα ακομα δεν τα εχουμε παρει!!!
ειπαμε....καλη η μ@κ@κι@,αλλα καποια στιγμη πρεπει να κλεισουμε λιγο τις τηλεορασεις και να δουμε τι κανουμε
εγω παντως δεν εχω χρηματα να πληρωσω αυτο το τελος.

Θα μας κανουν με το στανιο κλεφτες...
Το συναισθημα που επικρατει και δυστυχως βλεπω να επικρατει για πολυ ακομα, ειναι αυτο της ανασφαλειας.
Και ο κουβαδακιας ακομα νομιζει οτι τους κοροιδεψαμε που πηραμε δανειο τετοιο ποσο...

GEORGE316
12-09-11, 09:23
οργη,αντιπαθεια και μισος νομιζω οτι κυριευει σχεδον το συνολο του πλυθησμου.
δεν γνωριζω στατιστικα στοιχεια περι οικονομικης καταστασης,αλλα τα οποια μετρα εχουν παρθει στοχευουν στα πολυ χαμηλα,χαμηλα και μεσαια κοινωνικα στρωματα.
οι εχοντες χρηματα μενουν στο απυροβλητο.
το ωραιο ομως ειναι οτι οι εχοντες χρηματα,στα χαρτια ειναι ανεργοι,χαμηλομισθοι,συντα ξιουχοι και δε ξερω γω τι αλλο!
αν η κυβερνηση αποσκοπει σε αμεσα εσοδα,τοτε η λυση του αυξανω το φπα,ωστε να αυξηθει το εισερχομενο ποσο,δεν μπορει να αποδωσει εφοσον τη συντριπτικη πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου ΔΕΝ εχει χρηματα να ξοδεψει ωστε να αποδοθει και ο φορος στο δημοσιο.
η τιμη των καυσιμων παλι κανει το κρατος να ΧΑΝΕΙ εσοδα εφοσον πολλοι φευγουν σε γειτονικες χωρες για καυσιμα,η βρισκουν εναλλακτικο τροπο μετακινησης,στερωντας εσοδα.
αν ομως η βενζινη ηταν στα 90 λεπτα τα προς πωληση λιτρα θα ηταν σιγουροτατα πολυ περισσοτερα.αν κανετε τον κανονα των τριων θα δειτε πως τα εσοδα που στα χαρτια υπολογισει η κυβερνηση,θα τα ειχε στο ταμειο της πραγματικα!!
ομοιως με το φπα στο 8 και 18!
τωρα δεν αναφερομαι καν σε πιο βαρβατες περιπτωσεις,οπως τελη ακινητης περιουσιας τελη κυκλοφοριας κλπ κλπ.....
αυτο εμενα μου δειχνει οτι η κυβερνηση ΔΕΝ προσπαθει να βγαλει τη χωρα απο μια οικονομικη υφεση φτιαχτη κατα τη γνωμη μου,αλλα συνεργαζεται ωστε να σπασει οποιο ηθικο των πολιτων ωστε μια "αναγκαστικη λυση" του στυλ,εκμεταλευση των αρχαιων η θα σας παρουμε περιοχες ωστε αν αντησουμε πετρελαιο,ορυκτο πλουτο κλπ να φανταζει σωτηρια στο μυαλο μας.ταυτοχρονα θα μας κανουν να νοιωθουμε και αυγνωμοσυνη οταν στο εργοταξιο αντλησης πετρελαιου θα προσλαβουν ανεργους με μισθο 500 ευρω το μηνα και ωραριο εργασιας 10 ωρες εξαημερο.
βεβαια,ο πλυθωρισμος θα μεινει ως εχει!!το ενοικιο δ εθα ειναι 70 ευρω το μηνα και το καυσιμο 40 λεπτα με το μισθο των 500 ευρω...
τραγελαφικη φιγουρα ο ελληνας που σε αυτη την ακραια κατασταση διακωμωδει οχι με το σωστο τροπο,αλλα με τον ωχαδερφιστικο τροπο τη κατασταση,ακουγοντας πχ τον λαζοπουλο να μεταφερει μυνηματα..η γελωντας με τους ραδιο αρβυλα(που πολυ καλα κανουν οτι κανουν,αλλα εφ οσον εισαι με το λαο και με το φοιτητη ας μη βαζεις 10 ευρω το ποτο στο "λιμανι"....)

Z4 DCT
12-09-11, 10:41
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:



https://www.youtube.com/watch?v=uLxLD2odjb8



αι στο διαλο:ranting2::ranting2:

Z4 DCT
12-09-11, 10:45
26 λεπτα μπουρδολογιας για να ανακοινωσει με ωραιο τροπο τα μετρα........θαυμαστε εναν υπουργο.....



https://www.youtube.com/watch?v=0QtIv44o18c

Nino
12-09-11, 10:57
Λογιστακοι της πενταρας που το μονο που θελουν να προκαλεσουν πανικο ,κοινωνικη διενεξη και αποπροσανατολισμο.
Πανικο και μεταβιβαση ιδιοκτησιων μιας και οπως σωστα αναφερει ο Σταθης ειναι ο μονος τροπος για να "επιβιωσει" καποιος και οι αναγκες της οικογενειας του (φροντιστηρια κλπ).
Εχουν πληρως τα στοιχεια απο το ΕΤΑΚ αλλα δεν θελουν να βεβαιωσουν "εκτακτη" εισφορα απο εκει, αλλα μεσα απο τη ΔΕΗ.
Στη δεη στην οποια τα ονοματα των λογαριασμων ειναι σε ενοικιαστες,πεθαμενους πρωην ιδιοκτητες, ασχετους παλαιους ενοικιαστες,μεχρι και σε κατασκευαστικες εταιρειες.
Βαλε τωρα τα μη ηλεκτροδοτουμενα και βγαλε ακρη για το ποσα θα παρουν και απο ποιους.
Μιλαμε ειναι τελειως ΓΤΠ οι ανθρωποι, και αν η σωτηρια της χωρας περνα απο τις ταφοπλακες των πολιτων μη σωσει και σωθει ποτε με τους γμιοληδες.
Φτανει πια με τους αληταραδες!!!!

υγ αααα τα ειπα ηρεμησα!!

Kostas_1
12-09-11, 11:03
Και οχι μονο γιαυτο Γιαννη. Στη ΔΕΗ συνηθως τα τετραγωνικα ειναι γραμμενα περισσοτερα απο τα πραγματικα. Η ΔΕΗ υπολογιζει και τα μπαλκονια.

Και τωρα θυμηθηκα: Οι κοινοχρηστοι? Τους ξεχασες.....

Stamatis
12-09-11, 11:08
Ανεξιχνιαστο.

Stathis
12-09-11, 11:17
μου φαινεται οτι πολυς κοσμος, οπως ο φιλος μου ο γιαννης δεν καταλαβαινει την κρισιμοτητα της καταστασης.
ειναι πραγματικα δευτερευον αυτη τη στιγμη αν ο "λεφτα υπαρχουν" ειναι αχρηστος, ή ο δικηγορος που εβαλε (και τα καταφερνει σαφως καλυτερα) θελει 26 λεπτα για μια ανακοινωση, κοκ.

κρεμομαστε κυριολεκτικα απο μια κλωστη. τοσο οριακα ειναι τα πραγματα.
τοσο σε οικονομικο, οσο και σε στρατιωτικο επιπεδο (παρολο που γι αυτο δεν ακουμε απολυτως τιποτα, οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν)...

διαβαστε ενα ευφανταστο σεναριο για να δειτε ποσο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα απο ενα τελος ακινητου, το οποιο ναι ειναι χαρατσι αδικο, αλλα δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
οι περισσοτεροι απο μας σε αυτο εδω το φορουμ θα τα διναμε αυτα τα λ7 ειμαι απολυτα βεβαιος, για μπαξιματα, λαστιχα, τρακ ντεϊ, iphone5, γκατζετακια, μαλακιουλες κλπ.

αν καποιος λοιπον νομιζει οτι η προσωπικη του απολαυση ειναι πιο σημαντικη απο την αξιοπιστια της χωρας (εστω και με αυτο το αναξιοπιστο πολιτικο συστημα, τους αχρηστους, απατεωνες κλπ, οσα εχετε αναλυσει στις πανω απο 1000 σελιδες εδω στο φορουμ), ειναι πολυ γελασμενος και θα το βρει μπροστα του.

οριστε λοιπον διαβαστε και το κακο φανταστικο σεναριο...: https://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-09-11-23-00-28-2011091140860/

μεγαλη φαντασια ο αρθρογραφος ε?
ή μηπως οχι και τοσο...?

στο τελος λοιπον το οποιο θα το πληρωσουμε ολοι, καθως θα κοπει το ρευμα αν δεν, θα υπολογιζονται και οι κοινοχρηστοι χωροι και τα γκαραζ αποθηκες κλπ.
συμφωνα δε με ενημερωση, ο ενοικιαστης θα το πληρωνει και θα το κραταει απο τον ιδιοκτητη.

Kostas_1
12-09-11, 11:25
Σταθη καμμια αντίρρηση. Αλλα αν δεν προχωρησουν στα ουσιαστικα μετρα περικοπων του δημοσιου τομεα δεν λυνεται το προβλημα. Το να μαζευουν καθε φορα που τους κυνηγανε οι δανειστες μας ειναι ημιμετρα ατελεσφορα πιστευω

Stathis
12-09-11, 11:29
θα προχωρησουν κωστα, γιατι αυτη τη φορα δεν γινεται αλλιως...
τελειωσαν τα ψεματα...

strof
12-09-11, 11:46
κρεμομαστε κυριολεκτικα απο μια κλωστη. τοσο οριακα ειναι τα πραγματα.
τοσο σε οικονομικο, οσο και σε στρατιωτικο επιπεδο (παρολο που γι αυτο δεν ακουμε απολυτως τιποτα, οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν)...





Την ωρα που ο ΓΑΠ μας ανακοινωνε γεματος χαρα οτι τα ταξι στην Αθηνα θα εχουν internet και τηλεοραση, ο Τουρκος πρωθυπουργος ψαχνει συμμαχους:


Ο πρωθυπουργός της Τουρκίας, Ταγίπ Ερντογάν, την προσεχή εβδομάδα (12-14 Σεπτεμβρίου) πρόκειται να πραγματοποιήσει επίσημη επίσκεψη στο Κάιρο, προκειμένου "να δοθεί ώθηση στις διμερείς πολιτικές και οικονομικές σχέσεις", δήλωσε σήμερα αιγυπτιακή επίσημη πηγή, την ώρα που η διπλωματική ένταση δεν έχει ακόμα καταλαγιάσει σε αυτήν τη γεωγραφική περιοχή.

Διπλωματικοί αναλυτές επισημαίνουν ότι "η ισραηλινή κυβέρνηση θα παρακολουθήσει εκ του σύνεγγυς τις εξελίξεις", την ώρα που "οι σχέσεις του εβραϊκού κράτους και με την Αίγυπτο και την Τουρκία έχουν παρουσιάσει μιαν επιδείνωση".

Η Αίγυπτος, αν και έχει υπογράψει ειρηνευτική συμφωνία με το Ισραήλ, πρόσφατα απείλησε να αποσύρει τον πρεσβευτή της στο Τελ Αβίβ, λίγο αφότου ισραηλινοί αστυνομικοί σκότωσαν με τα πυρά τους πέντε αιγύπτιους συνοριοφύλακες, στην προσπάθειά τους να καταδιώξουν τους δράστες της δολοφονίας οκτώ Ισραηλινών κοντά στο Εϊλάτ.

Επίσης η Τουρκία, προχώρησε στην υποβάθμιση των διπλωματικών σχέσεων της με το Ισραήλ, επειδή το τελευταίο δεν απολογείται για τον θάνατο 9 Τούρκων από ισραηλινούς καταδρομείς πάνω σε τουρκικό πλοίο, που επιχειρούσε (πέρυσι) να διασπάσει τον ισραηλινό ναυτικό αποκλεισμό της Λωρίδας της Γάζας.

Ο εκπρόσωπος του πρωθυπουργού της Αιγύπτου, ο Μοχάμεντ Χιγκάζι, προέβλεψε σήμερα στο Κάιρο ότι "λίγες θα είναι οι συμφωνίες που θα υπογραφούν με τον πρωθυπουργό Ερντογάν".

Όμως, ο πρωθυπουργός της Τουρκίας αναμένεται να συναντηθεί με την ανώτατη στρατιωτική ηγεσία της Αιγύπτου, συμπεριλαμβανομένου του στρατάρχη Μοχάμεντ Χουσέϊν Ταντάουϊ, αλλά και με τον αιγύπτιο πρωθυπουργό, Εσαμ Σαράφ.

Αλλη επίσημη αιγυπτιακή πηγή δήλωσε ανώνυμα, μιλώντας στο Ρόιτερς, ότι "δεν αναμένει από το Κάιρο ο πρωθυπουργός Ερντογάν να ταξιδέψει προς την Λωρίδα της Γάζας, οδικά" δεδομένου του ισραηλινού ναυτικού αποκλεισμού της.



Και στελνει το πρωτο του μηνυμα:


Τουρκικές φρεγάτες σαλπάρουν για την Α. Μεσόγειο

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2011, 10:13



Πλησιάζει η ώρα του «θερμού» επεισοδίου Τουρκίας-Ισραήλ, με τη διαταγή που εδόθη από το τουρκικό Επιτελείο Ναυτικού να αποπλεύσουν τρεις φρεγάτες από τον ναύσταθμο Ακσάζ, με προορισμό τα διεθνή ύδατα μεταξύ Ισραήλ, Γάζας και Κύπρου.

Με τίτλο «Dog fight στη Μεσόγειο», η τουρκική εφημερίδα «Sabah» αναφέρει πως «στόχος των φρεγατών είναι η εξασφάλιση της ελεύθερης ναυσιπλοΐας στα διεθνή ύδατα της Μεσογείου».

Παράλληλα, προσθέτει πως θα εφαρμοστεί «παρόμοια πολιτική με αυτή που εφαρμόζεται έναντι της Ελλάδας στο Αιγαίο. Σε περίπτωση που το Ισραήλ επέμβει σε κάποιο πλοίο που βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 12 μιλίων από τις ακτές του Ισραήλ, θα παρέμβει ο τουρκικός στόλος».

Συγκρίνοντας την κατάσταση με τις αερομαχίες πάνω από το Αιγαίο, η εφημερίδα αναφέρει ότι «έτσι οι κινήσεις που γίνονται σχεδόν καθημερινά στο Αιγαίο με την Ελλάδα θα γίνουν και με πλοία στην Ανατολική Μεσόγειο».

Ο τουρκικός Τύπος έχει ήδη αρχίσει να προβάλλει το ισοζύγιο των δυνάμεων Ισραήλ-Τουρκίας:

- ο τουρκικός στόλος διαθέτει 17 φρεγάτες, 6 κορβέτες και 14 υποβρύχια.

- το Ισραήλ διαθέτει μόνο 13 πυραυλακάτους και 3 υποβρύχια.

Ωστόσο, αναφέρουν πως το Ισραήλ διαθέτει πυραύλους που μπορούν να πλήξουν στόχους, ακόμη και πλοία από απόσταση 300 χιλιομέτρων


EDIT: πηγη (https://www.e-typos.com/content.aspx?cid=27632&catid=14)

Stathis
12-09-11, 11:50
ακριβως...
επισης στο συσχετισμο δυναμεων θα πρεπει να υπολογισουμε και τον 6ο στολο ο οποιος ειναι ηδη εδω με σκοπο να προστατευσει τα συμφεροντα της αμερικανικης εταιριας...

ο θεος να βαλει το χερι του...

fanisk
12-09-11, 12:04
μου φαινεται οτι πολυς κοσμος, οπως ο φιλος μου ο γιαννης δεν καταλαβαινει την κρισιμοτητα της καταστασης.
ειναι πραγματικα δευτερευον αυτη τη στιγμη αν ο "λεφτα υπαρχουν" ειναι αχρηστος, ή ο δικηγορος που εβαλε (και τα καταφερνει σαφως καλυτερα) θελει 26 λεπτα για μια ανακοινωση, κοκ.

κρεμομαστε κυριολεκτικα απο μια κλωστη. τοσο οριακα ειναι τα πραγματα.
τοσο σε οικονομικο, οσο και σε στρατιωτικο επιπεδο (παρολο που γι αυτο δεν ακουμε απολυτως τιποτα, οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν)...

διαβαστε ενα ευφανταστο σεναριο για να δειτε ποσο χειροτερα μπορουν να γινουν τα πραγματα απο ενα τελος ακινητου, το οποιο ναι ειναι χαρατσι αδικο, αλλα δεν ηρθε και το τελος του κοσμου.
οι περισσοτεροι απο μας σε αυτο εδω το φορουμ θα τα διναμε αυτα τα λ7 ειμαι απολυτα βεβαιος, για μπαξιματα, λαστιχα, τρακ ντεϊ, iphone5, γκατζετακια, μαλακιουλες κλπ.

αν καποιος λοιπον νομιζει οτι η προσωπικη του απολαυση ειναι πιο σημαντικη απο την αξιοπιστια της χωρας (εστω και με αυτο το αναξιοπιστο πολιτικο συστημα, τους αχρηστους, απατεωνες κλπ, οσα εχετε αναλυσει στις πανω απο 1000 σελιδες εδω στο φορουμ), ειναι πολυ γελασμενος και θα το βρει μπροστα του.

οριστε λοιπον διαβαστε και το κακο φανταστικο σεναριο...: https://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-09-11-23-00-28-2011091140860/

μεγαλη φαντασια ο αρθρογραφος ε?
ή μηπως οχι και τοσο...?

στο τελος λοιπον το οποιο θα το πληρωσουμε ολοι, καθως θα κοπει το ρευμα αν δεν, θα υπολογιζονται και οι κοινοχρηστοι χωροι και τα γκαραζ αποθηκες κλπ.
συμφωνα δε με ενημερωση, ο ενοικιαστης θα το πληρωνει και θα το κραταει απο τον ιδιοκτητη.

Σταθη οι πολιτες δεν εχουν προβλημα με το τι θα κανουν για να σωθει η χωρα, αν ηξεραν πως αυτα που θα δωσουν θα πιασουν τοπο θα τα διναν με χαρα. Οταν ομως δουλευεις ολη μερα για να ερθει ο καθε τελειωμενος με το οπλο να στα παρει (και καλα να τα παρει.. μη παθεις τιποτα πιο σοβαρο ειναι το θεμα) και ο Βενιζελος "αραζει" σε ενα γραφειο (σιγουρα το να κυβερνας ενα κρατος δεν ειναι ευκολο) με 100 αστυνομικους, οταν πληρωνεις φορο για πισινα (οσοι εχουν) ενω ο Παπακωνσταντινου τη δικη του τη βαφτισε δεξαμενη νερου, οταν πληρωνεις για αυθαιρετο (οσοι εχουν) ενω το εξοχικο της Μπιρμπιλη εχει αυθαιρεσιες, οταν εξω γινεται της πουτανας απο εγκληματα και οι μεγαλοδημοσιογραφοι εχουν ενα μικρο στρατο φρουρας, οι κρατησεις που πληρωνε ο παππους σου τοσα χρονια δεν φτανουν ουτε για τα φαρμακα του, πληρωνεις φορους και βιβλια για το παιδι σου δεν εχεις, πληρωνεις παραβολα αδειας κυκλοφοριας και παιρνεις ενα χαρτι Α4, και ενα σωρο αλλα που οπως ειπες εχουν αναλυθει σε 1000 σελιδες, λες θα τα φαω οπου και οπως θελω γιατι δεν τα εκλεψα, δεν τα χρωσταω σε κανεναν ******, και στη κυβερνηση να τα δωσω χαιρι δεν θα δω..

Τα παραπανω τα αναφερω ως αλλη αποψη του γιατι ο Ελληνας κοιτα τη καλοπεραση του αντι του να θεωρειται η χωρα αξιοπιστη. Ο καθενας θα τα δωσει (δεν μπορει να κανει και αλλιως) αλλα τουλαχιστον θα ηταν χαρουμενος πως αυτα που δινει θα πιασουν τοπο.

Ελπιζω μια μερα να βρεθει κανας "αντιπαραγωγικος" πιλοτος και να το ριξει εκει που πρεπει..

Κανε μια αναλυση αν θες περι στρατιωτικου επιπεδου thumb

PANOS-E60
12-09-11, 12:08
ακριβως...
επισης στο συσχετισμο δυναμεων θα πρεπει να υπολογισουμε και τον 6ο στολο ο οποιος ειναι ηδη εδω με σκοπο να προστατευσει τα συμφεροντα της αμερικανικης εταιριας...ο θεος να βαλει το χερι του...

... και η οποία ελπίζουμε να ξεκινήσει άμεσα το project στο δικό μας Ιόνιο πέλαγος ...

S8N
12-09-11, 12:16
Βρε σεις, τι τρομολαγνεία είναι αυτή? Τι ευφάνταστα σενάρια?

Προσγειωθέιτε όλοι στην πραγματικότητα και σταματήστε να ανησυχείτε: Θυμηθείτε πως κάτω από τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης βρίσκονται μυστικά οπλα των ΕΛ/Ελοχίμ με τα οποία θα πάμε όλοι οι Έλληνες (πλην Πάγκαλου που δε χωράει και Μάκη Ψωμιάδη που κρύβεται) στη Γη της Επαγγελίας στο Σείριο!

P.S.1 Στο Σείριο υπάρχει φαγητό για όλους. Οι φτωχοί όμως θα περιοριστούν σε Texas Burger στα Goody's ενώ οι πλούσιοι στον μπουφέ του Autogrill.

P.S.2 Υπάρχει και Jumbo για τα παιδιά.

P.S.3 Μάγειρας θα είναι ο Σεφ Βενιζέλος, γκαρσόνι ο Κουτρουμάνης ενώ την ζωντανή ηχητική απόλαυση θα μας την προσφέρουν η Παπαρήγα και η Κόκκινη Κομπανία.

P.S.4 Κάθε τρίτη βράδυ έχει 2 έργα σεξ κι ένα καράτε. Η πρώτη προβολή περιλαμβάνει τα έργα "Επιστροφή στη χώρα του Πρωκτέ", ένα νοσταλγικό μιούζικαλ για την Ελλάδα του 2011 που αφήσαμε πίσω και "Anal-γησία", μια δραματική ταινία για έναν φτωχό πλην τίμιο βιοπαλαιστή που αναζητούσε ασφαλιστική κάλυψη για το Z4 35 DCT του.

P.S.5 Ζητώ συγνώμη που σας σκίζω το thread αλλά είναι πολύ νωρίς στην εβδομάδα για να κόψω φλέβες!

Stathis
12-09-11, 12:20
φανη αυτη τη φορα θα πιασουν τοπο, διοτι χωρις αυτα τα 2 δισ. θα ειχαμε ασχημα ξεμπερδεματα.
διαβασε και θα καταλαβεις.
αρα τοπο πιανουν, διοτι αποφευγουμε -προς το παρον- τα χειροτερα.
και μη μου πει κανεις τι θα γινει σε ενα χρονο, διοτι ως λαος αυτο ειναι το τελευταιο που παντα μας ενοιαζε.
παντα κυριαρχουσε -και κυριαρχει- το "βλεποντας και κανοντας", "εχει ο θεος"...

επισης εσυ λογω ηλικιας δεν εχεις ακομα αλλες υποχρεωσεις, οποτε μπαζεις ελευθερα και καλα κανεις.
απο μενα εχεις το ελευθερο (οχι οτι το χρειαζεσαι, αλλα το εχεις anyway).

δεν θελω ομως να ακουω απο ανθρωπους που εχουνε παιδια και σπιτια να συντηρησουνε, τετοιου ειδους "κλαψίματα"...

δηλαδη δεν μπορουμε να λεμε οτι προγραμματιζω να χωσω 2-3 χιλιαρικα για να τουμπανιασω το ηδη τουμπανο, αλλα δεν θελω να δωσω το εκτακτο μπας και σωθουμε...

ενα τρακ ντεϊ στις σερρες κοστιζει χωρις λαστιχα ή αλλες ζημιες πανω απο 1000ρικο.
με λαστιχα ή αλλες πολυτελειες ξεφευγεις.

ας μην παμε ρε παιδια.
ας κοψουμε λιγη καλοπεραση.
δεν θα παθουμε τιποτα.

ουτως ή αλλως ολα αυτα ειναι αχρηστα, σας το λεω εγω αυτο που εχω υπερβαλει στα παντα.
ειναι αχρηστα, δεν εχουν καμια ουσιαστικη σημασια.

Ptboul
12-09-11, 12:22
Ημί-θεος - όπως πάντα ο Άρης :hystericalbs1:



Κανε μια αναλυση αν θες περι στρατιωτικου επιπεδου thumb

Προφανώς εννοείτε το επίμαχο θέμα που θα έρθει στην επιφάνεια για την ΑΟΖ Ελλάδος (Καστελόριζο) και για πιθανή εμπλοκή μέσω Κύπρου.

Driver M
12-09-11, 13:05
Σταθη καμμια αντίρρηση. Αλλα αν δεν προχωρησουν στα ουσιαστικα μετρα περικοπων του δημοσιου τομεα δεν λυνεται το προβλημα. Το να μαζευουν καθε φορα που τους κυνηγανε οι δανειστες μας ειναι ημιμετρα ατελεσφορα πιστευω
Kαι αν δεν παταχθεί η φοροδιαφυγή Κώστα που είναι και το μείζον θέμα.

Στο δημόσιο γίνονται φοβερές περικοπές μισθών, μέχρι και απολύσεις.
Νομίζω πως πολλά ακόμη δεν μπορούν να γίνουν και είναι αδιανόητο μια χώρα να ελπίζει πως θα πάει μπροστά απομιζώντας μόνο έναν τομέα.

Η φοροδιαφυγή πάλι ζει και βασιλεύει και όσο δυσκολεύει η κατάσταση θα γίνεται ολοένα και μεγαλύτερη.
Κι όλα αυτά όχι γιατί δεν μπορεί να ελεγχθεί πραγματικά, μιας και τα μέσα πλέον υπάρχουν.
Το γιατί όμως ορισμένοι έχουν ασυλία και δεν τους πειράζει κανείς, το αφήνω στην κρίση του καθενός.

Τώρα το πόσο κρίσιμη είναι η κατάσταση το ξέρουμε όλοι μας.
Αν υπάρχει όμως έστω κι ένας που να νομίζει πως με τα μέτρα που παίρνονται τα πράγματα θα πάνε καλύτερα ή έστω θα υπάρξει σταθερότητα, τότε μάλλον εθελοτυφλεί όπως κάνουν και οι ηγέτες μας (Θεός να τους κάνει).
Τώρα αυτά περί μειώσεων σε καλοπεράσεις κλπ, οκ σωστά είναι αλλά η συντριπτική πλειοψηφία τα ακούει βερεσέ, μιας και ούτε "μπαξίματα" κάνει, ούτε έχει περάσει ποτέ στη ζωή του απ'έξω καν από πίστα ούτε τίποτα.
Ο κόσμος δεν έχει να πάρει ούτε γάλα στα παιδιά του, όχι να βάζει εξατμίσεις και προγράμματα.

Η χώρα αυτή βουλιάζει και με τα (εβδομαδιαίας πλέον) μέτρα, βουλιάζει ακόμα γρηγορότερα χωρίς ΚΑΜΙΑ ελπίδα ανάκαμψης.

Nino
12-09-11, 13:35
Σε οτι αφορα εμενα
ουτε μπαξιματα χιλιαδων ευρω εκανα ουτε προκειται ποτε να κανω,
Σερρες μπορει να παω για εκδρομη καποτε και οχι για πιστα.
αυτη τη φορα θα πιασουν τοπο... μονο που αυτη η φορα ειναι ποια? η πεμπτη εκτη εχασα λιγο το λογαριασμο
επειδη πραγματικα εχω λιγο μπερδευτει ισως αδυνατω να καταλαβω την κρισιμοτητα προ μνημονιου,μετα μνημονιου,μεταξυ πρωτης και δευτερης δοσης ,μεταξυ 3 και 4 δοσης,μεταξυ 5 και μεσοπροθεσμου και τωρα φυσικα της εκτης δοσης..
πρωτου δανειου και δευτερου και απο την αλλη επειδη τα ποντικια πρωτα εγκαταλειπουν το πλοιο δεν βλεπω ξενες πολυεθνικες να την "κανουν" ουτε αφουγκραζεται κανεις πουθενα ενδεχομενες καταστασεις απο το κατα τα αλλα ευφανταστο σεναριο.
Οχι οτι αν γινει κατι δεν θα ειναι ετσι τα πραγματα....
Αλλα μηπως ολοι λιγο ή πολυ εχουν "ταμπουρωθει" πισω απο τη κριση, μηπως βρηκαν ευκαιρια?
Οι εταιρειες δεν πληρωνουν υπαλληλους,περικοπες και αυξηση των ωρων εργασιας.. δανειοληπτες που δεν πληρωνουν τις υποχρεωσεις τους,και ενα εμποριο που εχει γινει "ναρκοπεδιο".
στο θεμα μας τωρα το να βαζεις αυτη την εισφορα με οποιο αλλοθι την σωτηρια στους λογαριασμους της δεη ειναι αλητεια.
Ειναι αλητεια γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι αν δεν πληρωθει θα υπαρξει διακοπη της ηλεκτροδοτησης.
Οσοι εχουν και κατεχουν χεστηκαν για επιπλεον 500-100 ευρω,τι γινεται ομως με τις υπολοιπες κοινωνικες ομαδες?
Συνταξιουχοι των 350-600 ευρω?απολυμενοι,αεργοι και ανεργοι και και χιλιοι δυο αλλες κατηγοριες γιατι? γιατι ετυχε να εχουν ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι τους?
Γιατι "χτυπησαν" εισοδημα,αυτοκινητο,κατανα λωση,ενοικια,ακινητη περιουσια και ως εδω παει και ερχεται τωρα χτυπανε και την κατοικια λες και ως τωρα δεν υπηρχε φαπ,ετακ κλπ?
Αυτες ειναι οι λυσεις για το 9,2 ελλειμα του ΑΕΠ που εχουμε συμφωνα με την κομισιον?
Οταν τελειωσει αυτο η αρχη της ισοτητας των θυσιων θα αφησει διακαια αποτελεσματα?
Οχι κυριοι, πρωτα σταματας τα περιτα εξοδα (οπως μας συμβουλευουν να πραξουμε ως οικογενειαρχες),δεν επιδοτεις το Ορος με 2000000 ευρω, σταματας τις επιδοτησεις σε ΜΚΟ πολιτιστικα και παπαριες καλοκαιρια στη κατω ραχουλα,κοβεις κοινωνικους τουρισμου ή βαζεις πραγματικα εισοδηματικα κριτηριαδεν κανεις ανακαινισεις σε γραφεια υπουργεια και κοβεις τα εξοδα του δημοσιου ξεκινωντας πρωτα απο τα υπουργεια και τους υπουργους σου.
Επειτα κινεις τους μηχανισμους και προσπαθεις οχι να διαχειριστεις οπως εκαναν ολα αυτα τα χρονια, αλλα να παταξεις την εισφορο και φοροδιαφυγη.
Αξιοποιηση της περιουσιας μειωση του δημοσιου τομεα και ανοιγμα για επενδυσεις.
Λαικιστης? ναι μπορει και να ειμαι αλλα βαρεθηκα καθε δυο με τρεις μηνες να καταστρεφεται η χωρα και να σωζεται την τελευταια στιγμη μεχρι μετα απο τρεις μηνες...κοκ.

Kostas_1
12-09-11, 13:37
Αρη, συμφωνω για τη φοροδιαφυγη. Απολυτα.

Διαφωνω ομως για το δημοσιο.

α) Κατ αρχην οι περικοπες συμπεριλαμβανουν και τις εταιριες και οργανισμους που δεν εχουν καμια δουλεια να ειναι δημοσιες και που κατα 80% ειναι αυτες που απορροφουσαν τους κομματικα βολεμενους με μισθους 3πλασιους απο τους λοιπους ΔΥ

β) Ουτε αυτο (τετοιες διαφορες μισθων σε ισοτιμους ΔΥ) ειναι λογικο.

γ) Η εργασια μου εχει να κανει με πολυ εμπλοκη σε πολλους τομεις με το Δημοσιο. Το 30% των ΔΥ υπολειτουργει και υποαπασχολειται.

δ) Και ξανα ειναι αυτοι που κατα κανονα προσληφθηκαν χωρις προσοντα αλλα εκτος των κομματικων.

Ειδες να γινεται τπτ απο αυτα?

PANOS-E60
12-09-11, 13:48
Γιάννη κανείς, μα κανείς μας δεν έχει δώσει δίκιο σε τούτη την κυβέρνηση ή στην προηγούμενη. Το αντίθετο ακριβως λέμε, έχουν καθυστερήσει υπερβολικά να κάνουν τα αυτονόητα, κοροιδεύουν τους δανειστές με τεχνάσματα όπως η "προσωπική διαφορά", κοροιδεύουν και το λαό με φανφάρες του τύπου "η περήφανη Ελλάς θα θριαμβεύσει" ...

Τα αυτονόητα μέτρα που προβλέπει το μνημόνιο 2 είναι πολλά και πρέπει να παρθούν χτες, όχι τα οριζόντια εισπρακτικά, τα άλλα τα ουσιαστικά. Θα φέρουν κι άλλο πόνο σε πολλούς, είναι όμως δικαιότερα από τα οριζόντια, που λέγαμε και προχτές. Και εν πάση περιπτώσει, δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να παρθούν.

ps Το άρθρο που έβαλε ο Στάθης ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι πέρα γιά πέρα ρεαλιστικό. Δεν περιγράφει σενάρια επιστημιονικής φαντασίας, αλλά τη λειτουργία των αγορών, με τη σημερινή τοιυς δομή. Ελπίζω να διαβάστηκε από όλους.

hades7
12-09-11, 13:51
Δεν θέλω να δοσω ούτε σεντς οικιοθελως σε αυτήν την χώρα άσχετα αν θα μου τα πάρουν με το ζόρι θα παλέψω να σοσω το ατομικό μου βιοτικό επίπεδο και δεν με νοιάζει για το 60% των ελλήνων που μυξοκλεγοντε για το τι πρόκειται να πάθουν τόσα Χρόνια που φυλαγαν κατουρημενες ποδιές για να πάρουν μια θεσούλα στο δημόσιο τόσα Χρόνια που έκαναν μπίζνες με το δημόσιο και τα παιρναν χοντρά ήταν καλα τώρα σφυξαν τα λουρια.αμαξαρες αλλα μοντε Καρλο στην παραλιακή σπουδές τα παιδια τους στην αλλοδαπή στα καλύτερα πανεπιστήμια σε χαι πόλεις σπιταρωνες εξοχικά γάμοι πολυτελείας μπουζούκια χαρτουρα στο λουλουδικο και όλα αυτά με τι; Είχαν υγιή και τίμια οικονομική δραστηριότητα και διαφανη σκ@τ@ στα μούτρα τους που θα πρέπει να πληροσω για αυτούς όσο για το υπόλοιπο 40% τι να πω απλά συμεριζομαι την οργή τους γεννηθούν και θα πεθάνουν αδικημένοι και στην απέξω πάντα Γιατί αυτή η ζωη είναι σκροφα

Nino
12-09-11, 14:05
Πανο εγω δεν μιλω ουτε ποτε ειχα προθεση να υποννοησω οτι καποιος δινει αλλοθι στην κυβερνηση.
Τα ειπαμε και προχτες, δωσε παραδειγματισμο και κινητρα,οτι οι θυσιες θα εχουν ανταποκριση.
Αλλα το τελευταιο τωρα,ειναι περα απο τα ορια.. ας το εβαζαν στο ετακ και ας το πληρωνε ο καθενας με δοσεις και οποια εντοκη καθυστερηση εκρινε.
Οχι στη δεη, βρε υπαρχουν γεροντακια με 350 ευρω συνταξη τι θελεις να τους κανεις ? να τους εξοντωσεις?
Και οχι αυτες δεν ειναι παραπλευρες απωλειες (οικονομικου) πολεμου αυτη ειναι γεννοκτονια αυτη τη στιγμη.
Ενταξει σιγουρα και εγω υπερβαλω στο λογο αλλα βρε Πανο εδω υπαρχει σχεδιο εξοντωσης (να παλι η υπερβολη χαχαχαχα).

PANOS-E60
12-09-11, 14:24
Είπαμε Γιάννη, τα οριζόντια μέτρα, εκτός από αναποτελεσματικά, είναι και κοινωνικά απαράδεκτα.

stef
12-09-11, 14:25
Να ρωτήσω κάτι αν και δεν έχω διαβάσει όλο το topic?
Και εαν δεν έχουμε ΔΕΗ και έχουμε άλλο πάροχο?
Και εαν δεν έχουμε ρεύμα και έχουμε γεννήτρια?

Nino
12-09-11, 14:34
Να ρωτήσω κάτι αν και δεν έχω διαβάσει όλο το topic?
Και εαν δεν έχουμε ΔΕΗ και έχουμε άλλο πάροχο?
Και εαν δεν έχουμε ρεύμα και έχουμε γεννήτρια?

αν εχεις αλλο παροχο παλι πληρωνεις γιατι εχεις και λογαριασμο δεη
αν δεν ειναι ηλεκτροδοτουμενο (αυθαιρετο κλπ) μαλλον τη γλυτωνεις!!!

StratosZ4
12-09-11, 14:36
Να ρωτήσω κάτι αν και δεν έχω διαβάσει όλο το topic?
Και εαν δεν έχουμε ΔΕΗ και έχουμε άλλο πάροχο?
Και εαν δεν έχουμε ρεύμα και έχουμε γεννήτρια?

Ωραιες αποριες!!
Κατι θα εχουν σκεφτει ομως τα λαμογια για να κλεισουν και αυτο το παραθυρακι...

merlin
12-09-11, 14:40
Αγαπητοί αδελφοί... προς τι τα μίση και οι αλληλοσπαραγμοί ;:original:

Η κατάσταση είναι τέτοια, που αν δεν στηρίξουμε όλοι, σκούρα τα πράγματα.

Νομίζω ότι τώρα το κατάλαβαν και οι πολιτικοί και αρχίζουν να κάνουν πράγματα που έπρεπε να γίνουν από την αρχή, πριν καταστρέψουν τον ιδιωτικό τομέα.

Κάθε μέτρο, επιβαρύνει κάποιους περισσότερο ή και αποκλειστικά, αλλά αν είναι για το καλό όλων πρέπει να γίνει.

Όσο δεν είχα οικονομικό πρόβλημα, δεν με ένοιαζε η τρελή φοροδιαφυγή στις μεταβιβάσεις αδειών ταξί ή στις αμοιβές των γιατρών ή όπου αλλού...

Όσο ήμουν βολεμένος, δεν με ένοιαζε να βολεύονται και οι άλλοι, με κάθε τρόπο...

Όσο είχα δουλειά, δεν με ένοιαζαν τα κλειστά επαγγέλματα και η παράλογη ασφάλεια που απολάμβαναν από το κράτος...

Οσο είχα λεφτά, δεν ασχολούμουν καθόλου με το δημόσιο και την τρελή γραφειοκρατία των ανικάνων, γιατί (κακώς) λάδωνα το σύστημα και έκανα την δουλειά μου...

Τώρα όμως που όλοι λίγο-πολύ δεν έχουμε αυτά που είχαμε και κινδυνεύουμε να μην έχουμε ούτε τα απαραίτητα σε λίγο καιρό, πρέπει νομίζω να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι κάποιοι μας χρωστάνε λεφτά και είναι υποχρεωμένοι να μας τα δώσουνε και να βοηθήσουμε την χώρα μας μήπως και καταφέρει κάποτε να γίνει όπως πρέπει να είναι μια σύγχρονη ευρωπαική χώρα.

Να βοηθήσουμε όλοι, χωρίς να ακολουθούμε το εθνικό μας ρητό, "να ψωφήσει η κατσίκα του γείτωνα" ή να πιστεύουμε όλοι ακράδαντα ότι για την δουλειά που κάνουμε, παίρνουμε πάντα την κατώτερη δυνατή αμοιβή.

Αν εμείς βοηθήσουμε και οι πολιτικοί αποτύχουν, τότε μόνο θα μπορούμε να τους κρίνουμε με τα αυστηρότερα κριτήρια και να μιλάμε για γουδί και άλλα βαρύγδουπα σενάρια.

Driver M
12-09-11, 14:49
Αρη, συμφωνω για τη φοροδιαφυγη. Απολυτα.

Διαφωνω ομως για το δημοσιο.

α) Κατ αρχην οι περικοπες συμπεριλαμβανουν και τις εταιριες και οργανισμους που δεν εχουν καμια δουλεια να ειναι δημοσιες και που κατα 80% ειναι αυτες που απορροφουσαν τους κομματικα βολεμενους με μισθους 3πλασιους απο τους λοιπους ΔΥ

β) Ουτε αυτο (τετοιες διαφορες μισθων σε ισοτιμους ΔΥ) ειναι λογικο.

γ) Η εργασια μου εχει να κανει με πολυ εμπλοκη σε πολλους τομεις με το Δημοσιο. Το 30% των ΔΥ υπολειτουργει και υποαπασχολειται.

δ) Και ξανα ειναι αυτοι που κατα κανονα προσληφθηκαν χωρις προσοντα αλλα εκτος των κομματικων.

Ειδες να γινεται τπτ απο αυτα?
Σε όλα αυτά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο Κώστα.

Τα ρετιρέ του δημοσίου όμως απ'ότι φαίνεται δεν τα πειράζει κανείς και όσα μέτρα παίρνονται θίγουν κυρίως τους χαμηλόμισθους (που είναι και η πλειοψηφία) δηλαδή άτομα που δουλεύουν 15-20 χρόνια και πλέον δεν βγάζουν ούτε 1200-300 ευρώ καθαρά το μήνα.
Και οι απολύσεις κατά κανόνα τους συμβασιούχους θίγουν και γενικά όχι τους βολεμένους αλλά τους πεινασμένους.

Έτσι όχι μόνο εξυγίανση στο δημόσιο δεν θα επέλθει αλλά γεννάται και ουσιαστικό πρόβλημα επιβίωσης για μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού που ούτε βολεμένοι είναι, ούτε αργόσχολοι, ούτε έχουν φοροδιαφύγει ποτέ στη ζωή τους, πρόβλημα το οποίο θα γυρίσει σύντομα μπούμερανγκ και στην υπόλοιπη κοινωνία, μιας και οι μέσοι-χαμηλόμισθοι του δημοσίου καλώς ή κακώς τόνωναν την αγορά εδώ και χρόνια κάτι που πλέον είναι αδύνατο να συμβεί.

Αντίθετα, όπως σωστά είναι και ο Γιάννης (Nino), οι μεγαλοεταιρείες μια χαρά φαίνεται να βολεύονται με την κρίση αφού οι απολύσεις πλέον γίνονται με συνοπτικές διαδικασίες όπως και οι μειώσεις των μισθών και γενικά ζούμε έναν εργασιακό μεσαίωνα που κάποιους όμως τους βολεύει αφάνταστα!
Και όλα αυτά δεν γίνονται για την επιβίωση των εταιρειών (τουλάχιστον κατά πλειοψηφία) μη γελιόμαστε, αλλά για την περαιτέρω κερδοφορία τους.

Κλείνοντας, θέλω να παραθέσω ένα άρθρο που δείχνει κατά τη γνώμη μου ξεκάθαρα ποιοι κρύβονται πίσω από την κρίση.
Χαρακτηριστικά αναφέρω: Η περιουσία τους, που ήταν το 2007 περίπου 40,7 τρισεκατομμύρια δολάρια, βυθίστηκε στα 32,8 τρισ. το 2008. Μέσα σε έναν χρόνο όμως ξανάφτασε σχεδόν το προ κρίσης ύψος: ανήλθε στα 39 τρισ. το 2009, και το 2010 με τα 42,7 τρισ. δολάρια το ξεπέρασε κατά πολύ! "Σαν να μη συνέβη ποτέ το κραχ, οι πλουσιότεροι του κόσμου γίνονται διαρκώς πλουσιότεροι".
Αυτό μου αρκεί όπως και σε οποιονδήποτε σκεπτόμενο πολίτη για να καταλάβει πως ΟΣΕΣ θυσίες και να κάνει δεν θα αλλάξει το παραμικρό.
Έχουμε να κάνουμε με αδίστακτους κερδοσκόπους που το μόνο που τους νοιάζει είναι πως να γίνονται ολοένα και πιο πλούσιοι.
https://www.inout.gr/showthread.php?t=88437
Είναι αδιανόητο λοιπόν να πάμε με τα νερά τους νομίζοντας πως έτσι θα επιβιώσουμε, εκτός κι αν σκοπεύουμε να γίνουμε δούλοι τους.

Αν (κατά παράφραση του γνωστού λόγου) θυσιάσουμε όμως την αξιοπρέπειά μας για χάρη της επιβίωσης, τότε σίγουρα δεν αξίζουμε τίποτα από τα δύο.

nikos-Mpacket
12-09-11, 14:57
φανη αυτη τη φορα θα πιασουν τοπο, διοτι χωρις αυτα τα 2 δισ. θα ειχαμε ασχημα ξεμπερδεματα.
διαβασε και θα καταλαβεις.
αρα τοπο πιανουν, διοτι αποφευγουμε -προς το παρον- τα χειροτερα.
και μη μου πει κανεις τι θα γινει σε ενα χρονο, διοτι ως λαος αυτο ειναι το τελευταιο που παντα μας ενοιαζε.
παντα κυριαρχουσε -και κυριαρχει- το "βλεποντας και κανοντας", "εχει ο θεος"...

επισης εσυ λογω ηλικιας δεν εχεις ακομα αλλες υποχρεωσεις, οποτε μπαζεις ελευθερα και καλα κανεις.
απο μενα εχεις το ελευθερο (οχι οτι το χρειαζεσαι, αλλα το εχεις anyway).

δεν θελω ομως να ακουω απο ανθρωπους που εχουνε παιδια και σπιτια να συντηρησουνε, τετοιου ειδους "κλαψίματα"...

δηλαδη δεν μπορουμε να λεμε οτι προγραμματιζω να χωσω 2-3 χιλιαρικα για να τουμπανιασω το ηδη τουμπανο, αλλα δεν θελω να δωσω το εκτακτο μπας και σωθουμε...

ενα τρακ ντεϊ στις σερρες κοστιζει χωρις λαστιχα ή αλλες ζημιες πανω απο 1000ρικο.
με λαστιχα ή αλλες πολυτελειες ξεφευγεις.

ας μην παμε ρε παιδια.
ας κοψουμε λιγη καλοπεραση.
δεν θα παθουμε τιποτα.

ουτως ή αλλως ολα αυτα ειναι αχρηστα, σας το λεω εγω αυτο που εχω υπερβαλει στα παντα.
ειναι αχρηστα, δεν εχουν καμια ουσιαστικη σημασια.

Σταθη εχω συμφωνησει αρκετες φορες μαζι σου αλλα το παραπανω ποστ δεν μπορω να το δεχτω 100%.

Δεν θα μου πει κανενας καρεκλοκενταυρος ...στης που εχει 10 παρατρεχαμενους διπλα του και τους πληρωνει ο λαος το που θα χαλασω τα λεφτα μου,τα εχω βγαλει νομιμα απο την δουλεια μου,εχω φορολογηθει αναλογα και θα τα φαω οπως θελω,στις σερρες,σε μπαξιματα,σε τηλεφωνα και σε οτι γουσταρω.

Συμφωνω να κοψω εγω την καλοπεραση,να μαθω το παιδι μου να ζει με λιγοτερα ΑΛΛΑ πρωτα θελω να δω το κρατος και τον πολιτικο κοσμο να κανει κινηση,να δω τους 300 να γινονται 200 (κατι που μπορει να γινει βασει του Συνταγματος) και τα 3,5εκ. που χαλαει η Βουλη καθε χρονο για το leasing των αυτοκινητων των ΒΟΛΕΥΤΩΝ να γινονται 500 χιλ.για να μην πω να μηδενιστει το ποσο τελειως,να κλεισουν οι οργανισμοι που φτιαχτηκαν για να βολεψουμε τα "δικα"μας παιδια και πολλα αλλα.

Τοτε να πω μαλιστα αξιζει τον κοπο να δωσω και εγω οτι μου ζητηθει.

Εκει ειναι που αντιδρα ο κοσμος,σου λεει να κανω θυσιες να βγουμε απο την δυσκολη φαση αλλα δεν γινετε να πληρωνουν συνεχεια οι ιδιοι και οι Αρχοντες του τοπου να ζουνε ζωη χαρισαμενη σαν να μην συμβαινει τιποτα.

S8N
12-09-11, 14:57
Άρη, διαφωνώ με την τελευταία σου φράση. Θα επιζησουμε πασει θυσία. Και θα επιζησουμε για να τους πηδηξουμε μετα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κανω. Και όσο πληρώνω, τόσο αυξάνεται η λίμπιντο.

120ie87
12-09-11, 15:04
Άρη, διαφωνώ με την τελευταία σου φράση. Θα επιζησουμε πασει θυσία. Και θα επιζησουμε για να τους πηδηξουμε μετα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κανω. Και όσο πληρώνω, τόσο αυξάνεται η λίμπιντο.



να κάνω μια ερώτηση? ποιους θα "πηδηξουμε μετά"? -> αν εννοείς τους πολιτικούς... θα τους κάνουμε τα μούτρα κρέας... έχουν φάει αυτοί για πολλές γενιές λεφτά... αν και οι περισσότεροι θα ξαναβγούν, είναι από πολιτικά τζάκια και ξέρουν να πετάνε ξεροκόμματο στα κομματόσκυλα για να ξαναβγούν βουλευτές....

Driver M
12-09-11, 15:06
Άρη, διαφωνώ με την τελευταία σου φράση. Θα επιζησουμε πασει θυσία. Και θα επιζησουμε για να τους πηδηξουμε μετα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κανω. Και όσο πληρώνω, τόσο αυξάνεται η λίμπιντο.
Αυτό λέω κι εγλω συνονόματε.
Να επιβιώσουμε αλλά όχι θυσιάζοντας την αξιοπρέπειά μας, κοινώς γινόμενοι δούλοι τους, γιατί έτσι δεν θα έχει κανένα νόημα.
Και τότε θα είναι πολύ αργά να τους κάνουμε αυτό που λες.:original:

S8N
12-09-11, 15:20
Όλους. Κερδοσκοπους, πολιτικα λαμογια, εργατοπατερες συνδικαλιστες, διαπλεκόμενους, φοροφυγάδες, αναρχικούς, τη Μερκελ, τους δήθεν, τους δεν, όλους. Όλους όσους ευθυνονται και όλους όσους δεν κάνουν κάτι. Το τι πρέπει να γίνει το μάθαμε πλέον. Λογικό είναι να μη μας αρέσει, πρέπει να γίνει όμως. Ούτε εμένα μου περισσεύουν, άλλα τα πραγματα είναι σοβαρά. Όταν διαφυγουμε απ' τον κίνδυνο, θα πάρω το αίμα μου πίσω. Αλλα δε δεχομαι να υπονομεύουν τις θυσίες μου αλλοι. Ο κ. Φωτόπουλος που δε θέλει να γίνει φοροεισπρακτορας ας πάει σε άλλη χώρα να δει αν εκεί περνούν οι μαλακίες του. Ειδάλλως να βγάλει τον σκασμό.

kplc16
12-09-11, 15:25
Άρη, διαφωνώ με την τελευταία σου φράση. Θα επιζησουμε πασει θυσία. Και θα επιζησουμε για να τους πηδηξουμε μετα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κανω. Και όσο πληρώνω, τόσο αυξάνεται η λίμπιντο.

ποτε μου δε φανταστηκα οτι το zone press λειτουργει αφροδισιακα.
τωρα εξηγειται γιατι οταν επαιζα σκληρη αμυνα στο μπασκετ σκυλιαζε ο αντιπαλλος μου.

Kostas_1
12-09-11, 15:35
παει θα πηδηχτω απο το παραθυρο σημερα.

Εχω μπροστα μου τον ελεγχο που εγινε απο ανεξαρτητο φορεα σε ΔΕΚΟ η οποια στο μεγαλυτερο ποσοστο εχει χαμηλου μορφωτικου επιπεδου υπαλληλους

Σας γραφω τα χοντρα:

ΜΟ μισθων: 60.000 ευρω
Υπεραριθμοι: 40%

120ie87
12-09-11, 15:40
Όλους. Κερδοσκοπους, πολιτικα λαμογια, εργατοπατερες συνδικαλιστες, διαπλεκόμενους, φοροφυγάδες, αναρχικούς, τη Μερκελ, τους δήθεν, τους δεν, όλους. Όλους όσους ευθυνονται και όλους όσους δεν κάνουν κάτι. Το τι πρέπει να γίνει το μάθαμε πλέον. Λογικό είναι να μη μας αρέσει, πρέπει να γίνει όμως. Ούτε εμένα μου περισσεύουν, άλλα τα πραγματα είναι σοβαρά. Όταν διαφυγουμε απ' τον κίνδυνο, θα πάρω το αίμα μου πίσω. Αλλα δε δεχομαι να υπονομεύουν τις θυσίες μου αλλοι. Ο κ. Φωτόπουλος που δε θέλει να γίνει φοροεισπρακτορας ας πάει σε άλλη χώρα να δει αν εκεί περνούν οι μαλακίες του. Ειδάλλως να βγάλει τον σκασμό.



Δεν είμαι πολιτικός αναλυτής (...) ούτε και έχω σπουδάσει το συγκεκριμένο θέμα (...) είμαι απλός πολίτης, αλλά δεν βλέπω να "διαφεύγουμε τον κίνδυνο", τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον (...)
Τα πράγματα κατά την άποψή μου είναι ξεκάθαρα: μπήκαμε στο ΔΝΤ, το χρέος μας άλλαξε χέρια με απεχθέστερους όρους και διογκώθηκε περισσότερο... οι υπόλοιποι στην ευρωπαϊκή ένωση βλέπουν ότι και άλλες, ισχυροτερες οικονομίες πρόκειται να "σκάσουν" σαν τεράστιες φούσκες... μπορούν να ξεχρεώσουν εμάς αλλά δεν μπορούν να το κάνουν για τις υπόλοιπες χώρες που θα ακολουθήσουν.... επομένως, μας χρησιμοποιόυν σαν πειραματόζωα, μας εξοντώνουν για να αναγκαστούμε να βγούμε "οικειοθελώς" από το ευρώ και να προσπαθήσουμε να βγούμε μόνοι μας από το τέλμα(...)
->ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής και άλλες χώρες οι οποίες θα κάνουν το ίδιο, όμως θα χρησιμοποιήσουν την εμπειρία από τα παθήματά μας (το πειραματόζωο που λέγαμε) για να περάσουν κάπως πιο ήπια την κρίση...


ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΤΩ ... ΜΑΚΑΡΙ!
(όμως με τα ανίκανα καθάρματα, τους γιους, τις κόρες και τους ανιψιους από τα πολιτικά τζάκια που -σαν ηλίθιοι κρετίνοι- ψηφίσαμε -γενικά μιλάω, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των εκλογών....- ποιος μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο?)


Υ.Γ τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη που σαν πολίτης την λέω ελεύθερα και ελπίζω, επαναλαμβάνω, να διαψευστώ

Ptboul
12-09-11, 15:40
Σταθη εχω συμφωνησει αρκετες φορες μαζι σου αλλα το παραπανω ποστ δεν μπορω να το δεχτω 100%.

Δεν θα μου πει κανενας καρεκλοκενταυρος ...στης που εχει 10 παρατρεχαμενους διπλα του και τους πληρωνει ο λαος το που θα χαλασω τα λεφτα μου,τα εχω βγαλει νομιμα απο την δουλεια μου,εχω φορολογηθει αναλογα και θα τα φαω οπως θελω,στις σερρες,σε μπαξιματα,σε τηλεφωνα και σε οτι γουσταρω.

Συμφωνω να κοψω εγω την καλοπεραση,να μαθω το παιδι μου να ζει με λιγοτερα ΑΛΛΑ πρωτα θελω να δω το κρατος και τον πολιτικο κοσμο να κανει κινηση,να δω τους 300 να γινονται 200 (κατι που μπορει να γινει βασει του Συνταγματος) και τα 3,5εκ. που χαλαει η Βουλη καθε χρονο για το leasing των αυτοκινητων των ΒΟΛΕΥΤΩΝ να γινονται 500 χιλ.για να μην πω να μηδενιστει το ποσο τελειως,να κλεισουν οι οργανισμοι που φτιαχτηκαν για να βολεψουμε τα "δικα"μας παιδια και πολλα αλλα.

Τοτε να πω μαλιστα αξιζει τον κοπο να δωσω και εγω οτι μου ζητηθει.

Εκει ειναι που αντιδρα ο κοσμος,σου λεει να κανω θυσιες να βγουμε απο την δυσκολη φαση αλλα δεν γινετε να πληρωνουν συνεχεια οι ιδιοι και οι Αρχοντες του τοπου να ζουνε ζωη χαρισαμενη σαν να μην συμβαινει τιποτα.

:thanks: επειδή μου τελείωσαν τα thank :)

kplc16
12-09-11, 15:48
παει θα πηδηχτω απο το παραθυρο σημερα.

Εχω μπροστα μου τον ελεγχο που εγινε απο ανεξαρτητο φορεα σε ΔΕΚΟ η οποια στο μεγαλυτερο ποσοστο εχει χαμηλου μορφωτικου επιπεδου υπαλληλους

Σας γραφω τα χοντρα:

ΜΟ μισθων: 60.000 ευρω
Υπεραριθμοι: 40%

Ελα Κωστα μη δισταζεις. Ριξε το ονομα της συγκεκριμενης ΔΕΚΟ.

PANOS-E60
12-09-11, 16:09
παει θα πηδηχτω απο το παραθυρο σημερα.

Εχω μπροστα μου τον ελεγχο που εγινε απο ανεξαρτητο φορεα σε ΔΕΚΟ η οποια στο μεγαλυτερο ποσοστο εχει χαμηλου μορφωτικου επιπεδου υπαλληλους

Σας γραφω τα χοντρα:

ΜΟ μισθων: 60.000 ευρω
Υπεραριθμοι: 40%


Ελα Κωστα μη δισταζεις. Ριξε το ονομα της συγκεκριμενης ΔΕΚΟ.

ΟΣΕ ?

fanisk
12-09-11, 18:55
26 λεπτα μπουρδολογιας για να ανακοινωσει με ωραιο τροπο τα μετρα........θαυμαστε εναν υπουργο.....


https://www.youtube.com/watch?v=0QtIv44o18c

Γιαννη βαλε και αυτο μαζι, τι ελεγε πριν λιγο καιρο..

https://www.youtube.com/watch?v=WERICDPPwgc&feature=player_embedded#!

fanisk
12-09-11, 19:10
φανη αυτη τη φορα θα πιασουν τοπο, διοτι χωρις αυτα τα 2 δισ. θα ειχαμε ασχημα ξεμπερδεματα.
διαβασε και θα καταλαβεις.
αρα τοπο πιανουν, διοτι αποφευγουμε -προς το παρον- τα χειροτερα.
και μη μου πει κανεις τι θα γινει σε ενα χρονο, διοτι ως λαος αυτο ειναι το τελευταιο που παντα μας ενοιαζε.
παντα κυριαρχουσε -και κυριαρχει- το "βλεποντας και κανοντας", "εχει ο θεος"...

επισης εσυ λογω ηλικιας δεν εχεις ακομα αλλες υποχρεωσεις, οποτε μπαζεις ελευθερα και καλα κανεις.
απο μενα εχεις το ελευθερο (οχι οτι το χρειαζεσαι, αλλα το εχεις anyway).

δεν θελω ομως να ακουω απο ανθρωπους που εχουνε παιδια και σπιτια να συντηρησουνε, τετοιου ειδους "κλαψίματα"...

δηλαδη δεν μπορουμε να λεμε οτι προγραμματιζω να χωσω 2-3 χιλιαρικα για να τουμπανιασω το ηδη τουμπανο, αλλα δεν θελω να δωσω το εκτακτο μπας και σωθουμε...

ενα τρακ ντεϊ στις σερρες κοστιζει χωρις λαστιχα ή αλλες ζημιες πανω απο 1000ρικο.
με λαστιχα ή αλλες πολυτελειες ξεφευγεις.

ας μην παμε ρε παιδια.
ας κοψουμε λιγη καλοπεραση.
δεν θα παθουμε τιποτα.

ουτως ή αλλως ολα αυτα ειναι αχρηστα, σας το λεω εγω αυτο που εχω υπερβαλει στα παντα.
ειναι αχρηστα, δεν εχουν καμια ουσιαστικη σημασια.

Το διαβασα το link, τρομακτικο!
Περι μπαξιματων σε οτιδηποτε, συμφωνω. Αν εχεις αλλες υποχρεωσεις σιγουρα δεν μπαζεις, απο βελτιωση μεχρι πανερι με λουλουδια.

Δεν νομιζω πως πειραζει καποιον να δωσει το εκτακτο για να σωσει τη χωρα, τον πειραζει που οι εβραιομασωνοι του πασοκ τον θεωρουν ****** και τον αρμεγουν συνεχως, χωρις οι ιδιοι να κανουν κατι για τη χωρα που προσπαθουν να σωσουν. Τα λεφτα για το Αγιο Ορος θα μπορουσαν να τα χρησιμοποιησουν αλλου. Τα λεφτα για τα γραφεια τους, επισης. Τους τεραστιους μισθους τους και ενα σωρο αλλα.

Εδωσες ενα εκτακτο, εδωσες κι αλλο, κι ακομα ενα, και κανεις δεν ξερει ποσα εχεις δωσει σε φορους επι φορων, και τι πηρες? Τι ειδες?

Για τη καλοπεραση συμφωνω, δεν γινεται να τρως καθε μερα σουσι, φαε αρακα. Το αχρηστο για τον καθενα διαφερει.. αλλα οταν το εχεις δουλεψει, στο εχουν φορολογησει, και σου εχουν κοψει και ενα σωρο χρηματα χωρις να βλεπεις να διορθωνεται κατι τοτε σε πιανει η λυσσα να πεις "γιατι ρε ******δες ΚΑΙ ΑΥΤΟ το εκτακτο οταν εσεις δεν δεχεστε λιγοτερες "πολυτελειες" στη ζωη σας?"

Μακαρι καποια στιγμη να σωθει η χωρα, οι μερες θα'ναι καλυτερες για ολους.

Kostas_1
12-09-11, 19:13
Ελα Κωστα μη δισταζεις. Ριξε το ονομα της συγκεκριμενης ΔΕΚΟ.

Χαχα, οπως το διαβασα λεω τι μου λεει αυτος? Μη διστασω να πηδηξω? :th_Laie_67-1:

Δεν μπορω να πω παιδες.

Αλλωστε ήδη εχω και 2η μπροστα μου με 62.000 ευρω ΜΟ :eek: (5000 το μηνα!!!!! παει θα τρελαθώ) οπου ενα τμημα της αντι 80 εχει 230 υπαλληλους!!!!!

Χαχα να δω ποιος επενδυτης θα θελει να αγορασει τετοια μαγαζια!!!

fanisk
12-09-11, 19:16
Χαχα, οπως το διαβασα λεω τι μου λεει αυτος? Μη διστασω να πηδηξω? :th_Laie_67-1:

Δεν μπορω να πω παιδες.

Αλλωστε ήδη εχω και 2η μπροστα μου με 62.000 ευρω ΜΟ :eek: (5000 το μηνα!!!!! παει θα τρελαθώ) οπου ενα τμημα της αντι 80 εχει 230 υπαλληλους!!!!!

Χαχα να δω ποιος επενδυτης θα θελει να αγορασει τετοια μαγαζια!!!

9.300.000¤ .. :thumbsdown:

paganis
12-09-11, 19:56
οταν σε μια χωρα οραματιζονται,,,για καθε οικογενεια εναν εργαζομενο....καλα θα κανουν να αλλαξουν πλευρο! εγω θα δωσω για ακομα μια φορα απο το υστερημα μου(ακομα δουλευω)...για την σωτηρια της πατριδας μου...αλλα θα εχει αποτελεσμα...πιστευω πως οχιιιι?επιπλεον αυτος που δεν εχει να πληρωσει....θα μεινει χωρις ρευμα?? χιλιαδες συνταξιουχοι στα ορια της φτωχιας... λαμβανουν φαρμακα που χρειαζονται ψυγειο...θα πεθανουν?καλα κανει και αναφερεται , πως ειμαστε σε πολεμο ο αθλιος..διοτι σιγουρα θα εχουμε νεκρους...

kplc16
12-09-11, 20:10
Χαχα, οπως το διαβασα λεω τι μου λεει αυτος? Μη διστασω να πηδηξω? :th_Laie_67-1:

Δεν μπορω να πω παιδες.

Αλλωστε ήδη εχω και 2η μπροστα μου με 62.000 ευρω ΜΟ :eek: (5000 το μηνα!!!!! παει θα τρελαθώ) οπου ενα τμημα της αντι 80 εχει 230 υπαλληλους!!!!!

Χαχα να δω ποιος επενδυτης θα θελει να αγορασει τετοια μαγαζια!!!

κωστα φανταζομαι οτι αυτα τα λεφτα ειναι μικτα.δε μπορει να ειναι καθαρες αποδοχες

Kostas_1
12-09-11, 20:17
κωστα φανταζομαι οτι αυτα τα λεφτα ειναι μικτα.δε μπορει να ειναι καθαρες αποδοχες

Σωστα, μαλλον δικιο εχεις, αλλα το κοστος για τον εργοδοτη μετραει.

Δηλ τα καθαρα αντε να 'ναι 3500...λιγα ειναι?

kplc16
12-09-11, 20:31
Σωστα, μαλλον δικιο εχεις, αλλα το κοστος για τον εργοδοτη μετραει.

Δηλ τα καθαρα αντε να 'ναι 3500...λιγα ειναι?

οχι ειναι πολλα γιατι αυτοι οι ανθρωποι πιθανον να εχουν αξια για 700ε καθαρες αποδοχες εκαστος.

Παντως να ξερεις οτι οι μ.ο. φουσκωνουν απο τους μισθους των υψηλοβαθμων στελεχων.

Επισης θα πρεπει να λαμβανουμε υποψην στα σοβαρα τους ισολογισμους των ιδιων των δεκο κι οχι τα ραδιοαρβιλα των κατευθυνομενων δημοσιογραφων.

Αλλα και οι ισολογισμοι δε μας οδηγουν σε ασφαλες συμπερασμα γιατι λενε τοσα δωσαμε σε μισθοδοσιες γενικως κι οχι ποσα πηραν αυτοι οι υπαλληλοι και ποσα οι αλλοι.

Τωρα για τους υπεραριθμους τι να πω;Εχεις δικιο.υπαρχει ομως κι η αλλη οψη του νομισματος να τους αφησουμε να πεθανουν;Ναι να φυγουν απο τις δεκο.Να δωσουμε τελος στη λουφα τους.Αλλα θα πρεπει κι αυτοι επιτελους καπου να δουλεψουν.

Να διωξουμε κοσμο απο το δημοσιο.Ο διωγμος ομως αυτος θα παρασειρει και τον ιδιωτικο τομεα.

Τελος παντων μην επαναλαμβανω πραγματα που εχω πει σε αλλα νηματα
Επισης ολο αυτο το post δεν αφορα την ενημερωση που μας παρεχεις (παντα καλοδεχουμενη και απαραιτητη σε ολους μας).Ειναι και μια γενικοτερη τοποθετηση μου.

Stathis
12-09-11, 20:42
ειχα γραψει ενα μεγαλο ποστ (κατα τη συνηθεια μου χεχεχε), αλλα τελικα ξαναδιαβαζοντας το καταλαβα οτι δεν εχει νοημα να το ποσταρω, γιατι η τελευταια παραγραφος του καθιστα περιττο το υπολοιπο.

βαλαμε το λυκο να φυλαει τα προβατα. αυτο εγινε.
δεν φταιει ο λυκος που τα εφαγε, φταιμε εμεις.
τελεια και παυλα.

stef
12-09-11, 20:46
δεν φταιει ο λυκος που τα εφαγε, φταιμε εμεις.
τελεια και παυλα.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ.......

Kostas_1
12-09-11, 20:51
...

βαλαμε το λυκο να φυλαει τα προβατα. αυτο εγινε.
δεν φταιει ο λυκος που τα εφαγε, φταιμε εμεις.
τελεια και παυλα.

Σωστα, αλλα οταν καποιοι φωναζαν οτι ειναι λυκος οι πολλοι γελουσαν....

Nino
12-09-11, 21:10
Μα τώρα που ξυπνήσανε τα φίδια
εσύ φοράς τα αρχαία σου στολίδια
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς...
Ν Γκατσος

Καληνύχτα μας...

Skyline_IS
12-09-11, 21:28
Πλεον δεν με ενδιαφερει..Εχω βαρεθει ολα τα σεναρια,ολους τους φωστηρες και μεσσιες,λυση στο οριζοντα δεν βλεπω οτι και αν λενε..

Κοιταω να περναω καλα με τα λεφτα μου και οτι βρεξει ας κατεβασει...Ουτως η αλλως το μελλον μου δεν το διαλεγω,αλλοι αποφασισαν για μενα..

kplc16
12-09-11, 21:47
παει θα πηδηχτω απο το παραθυρο σημερα.

Εχω μπροστα μου τον ελεγχο που εγινε απο ανεξαρτητο φορεα σε ΔΕΚΟ η οποια στο μεγαλυτερο ποσοστο εχει χαμηλου μορφωτικου επιπεδου υπαλληλους

Σας γραφω τα χοντρα:

ΜΟ μισθων: 60.000 ευρω
Υπεραριθμοι: 40%

Κωστα το ονομα τουλαχιστον του ανεξαρτητου φορεα;
Δεχομαι και pm
Δεχομαι και την αποφαση σου να μην απαντησεις σε αυτο το ερωτημα

Kostas_1
12-09-11, 21:56
Κωστα το ονομα τουλαχιστον του ανεξαρτητου φορεα;
Δεχομαι και pm
Δεχομαι και την αποφαση σου να μην απαντησεις σε αυτο το ερωτημα

Απο κοντα.....

edit γιατι ημουν λιγο αποτομος. Εχει γινει απιστευτη κλοπη παιδια, απιστευτη. Το τι και το πως φούσκωναν τη μισθοδοσια τους δεν λεγετε...

σορυ αλλα δεν μπορω να πω περισσοτερα, αν και φανταζομαι οτι σε ολες τις δεκο το ιδιο γινονταν

Monsta
12-09-11, 22:33
Το τι και το πως[/B] φούσκωναν τη μισθοδοσια τους δεν λεγετε...




Απίστευτα αντιφατικό θρεντ. Τώρα θέλουν ορισμένοι στήσιμο στο τοίχο ή δε θέλουν??

Αρχίζει και μ αρέσει το σενάριο στο λινκ που πόσταρε ο Στάθης. Μάλλον δεν υπάρχει άλλη λύση για να απαλλαχτούμε από αυτό το σάπιο το σύστημα.

fanisk
12-09-11, 23:11
Απο κοντα.....

edit γιατι ημουν λιγο αποτομος. Εχει γινει απιστευτη κλοπη παιδια, απιστευτη. Το τι και το πως φούσκωναν τη μισθοδοσια τους δεν λεγετε...

σορυ αλλα δεν μπορω να πω περισσοτερα, αν και φανταζομαι οτι σε ολες τις δεκο το ιδιο γινονταν

Κωστα, ειχαν νυκτερινα, υπερωριες, επιδομα προσευλευσης, λαθους, ξυσιματος, κ.α? :hystericalbs1:

Samaro
13-09-11, 00:19
https://www.youtube.com/watch?v=WERICDPPwgc&feature=player_embedded#!

Z4 DCT
13-09-11, 10:24
Με 20 κλιμάκια υπολογίζεται το χαράτσι στα ακίνητα





Είκοσι θα είναι τελικά τα κλιμάκια του νέου ειδικού τέλους επί των ηλεκτροδοτούμενων κτισμάτων, το οποίο αποφάσισε να επιβάλει η κυβέρνηση. Το ειδικό τέλος ανά τετραγωνικό μέτρο επιφάνειας θα κλιμακώνεται δηλαδή ως εξής: 0,5 ευρώ, 1 ευρώ, 1,5 ευρώ, 2 ευρώ, 2,5 ευρώ, 3 ευρώ, 3,5 ευρώ, 4 ευρώ, 4,5 ευρώ, 5 ευρώ, 5,5 ευρώ, 6 ευρώ, 6,5 ευρώ, 7 ευρώ, 7,5 ευρώ, 8 ευρώ, 8,5 ευρώ, 9 ευρώ , 9,5 ευρώ και 10 ευρώ. Το εύρος των τιμών ζώνης ανά τ.μ., που θα αντιστοιχεί σε κάθε κλιμάκιο, αναμένεται να ανακοινωθεί, εκτός απροόπτου, σήμερα από το υπουργείο Οικονομικών.

Στο μεταξύ αλαλούμ προκαλεί η είσπραξη του ειδικού τέλους για τα ακίνητα μέσα από τους λογαριασμούς ρεύματος της ΔΕΗ αλλά και των ιδιωτικών εταιρειών πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας.

Η ΔΕΗ, σύμφωνα με στελέχη της εταιρείας, ανησυχεί για νέα εκτόξευση των οφειλών που έχουν νοικοκυριά κι επιχειρήσεις προς την εταιρεία, καθώς με το νέο τέλος όσοι δεν πληρώνουν θα έρχονται αντιμέτωποι με τη διακοπή της ηλεκτροδότησης.

Μάλιστα, η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ υποστηρίζει πως μέχρι τον Αύγουστο η επιχείρηση έκοψε το ρεύμα σε 175.000 που αδυνατούσαν λόγω της ύφεσης να είναι συνεπείς. Από αυτούς οι 60.000 δεν έκαναν επανασύνδεση.

Ασάφειες, όμως, για το θέμα υπάρχουν και από το υπουργείο Οικονομικών και σήμερα αναμένεται να δώσει διευκρινίσεις. Για παράδειγμα, δεν έχει ξεκαθαριστεί αν θα ληφθεί υπόψη η παλαιότητα των ακινήτων. Χθες ο Ευ. Βενιζέλος αρκέστηκε στο να πει πως θα υπάρξουν 20 κλίμακες χρέωσης από τα 0,50 έως και τα 10 ευρώ ανά τ.μ.

Πάντως η ουσία είναι, σύμφωνα με στελέχη της επιχείρησης ηλεκτρισμού, ότι η είσπραξη του φόρου μέσω των λογαριασμών αντιμετωπίζει σημαντικές δυσκολίες:

* Η ΔΕΗ φοβάται για άσκηση αγωγών σε βάρος της, καθώς, όπως υποστηρίζουν στελέχη της, είναι πολύ πιθανό μέτοχοι να εγείρουν ενστάσεις ως προς τον ρόλο που καλείται να παίξει μία εισηγμένη στο χρηματιστήριο εταιρεία. «Δεν είναι η ΔΕΗ φοροεισπρακτικός μηχανισμός, αλλά επιχείρηση», σημειώνουν χαρακτηριστικά.
* Σύγχυση αναμένεται να προκληθεί και με την επιφάνεια των κατοικιών, των επιχειρήσεων και άλλων δομημένων χώρων. Η ΔΕΗ για την είσπραξη των δημοτικών τελών, φόρων κ.λπ. χρησιμοποιεί τη βάση δεδομένων των δήμων. Πολλοί φορολογούμενοι άλλα τετραγωνικά έχουν δηλώσει στο έντυπο «Ε9» κι άλλα στις δημοτικές υπηρεσίες. Επίσης, οι δήμοι διαφορετικά υπολογίζουν την επιφάνεια για την επιβολή των δημοτικών τελών κι αλλιώς τους φόρους για τον δημόσιο φωτισμό. Επιπλέον, είναι πολύ πιθανό το ενδεχόμενο καταναλωτές να εγείρουν ενστάσεις ως προς τα τετραγωνικά μέτρα που έχουν δηλώσει και θα διαπιστώσουν διαφορετικές χρεώσεις.
* Εντονη είναι η ανησυχία της ΔΕΗ για το ενδεχόμενο έκρηξης των πολιτών που δεν θα πληρώσουν το ειδικό τέλος. Σημειώνεται ότι η ΔΕΗ, όπως είναι πολύ πιθανό να προβλέπει νομοθέτημα που θα εκδοθεί για την είσπραξή του, θα καλείται σε όποιον δεν πληρώνει να κόβει το ρεύμα. Τότε οι οφειλές θα μεγαλώσουν και η ΔΕΗ θα οδηγηθεί σε περαιτέρω ζημιές. «Τι θα γίνει αν 10.000 νοικοκυριά δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην υποχρέωση καταβολής του λογαριασμού;», διερωτώνται στην επιχείρηση.
* Προβλήματα υπάρχουν και με ακίνητα τα οποία ανήκουν σε ανθρώπους που έχουν πεθάνει. Στη ΔΕΗ διερωτώνται τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις.
* Οσο κι αν έχει ξεκαθαριστεί το θέμα τού ποιος θα πληρώσει το τέλος (σ.σ.: οι ιδιοκτήτες), δεν αποκλείεται «κόντρα» ανάμεσα σε ιδιοκτήτες κι ενοικιαστές, με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς την είσπραξη των λογαριασμών.
* Οι ιδιωτικές εταιρείες πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας θα κληθούν κι αυτές να εισπράξουν τον φόρο. Αναμένεται να αντιδράσουν, καθώς θα χάσουν πελάτες.

Προκλητική δήλωση για το χαράτσι από τον πρόεδρο της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ
Πυρά κατά Φωτόπουλου από Παπακωνσταντίνου και ΝΔ

Σε νέα προκλητική δήλωση προχώρησε ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, Ν. Φωτόπουλος, αναφορικά με την επιβολή του νέου ειδικού τέλους στα ακίνητα.

Ο κ. Φωτόπουλος, με χθεσινές του δηλώσεις, προειδοποίησε ότι θα παρεμποδίσει την έκδοση των λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος της ΔΕΗ με καταλήψεις στα γραφεία όπου εκδίδονται: «Η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ ξεκαθαρίζει ότι δεν θα επιτρέψει να χρησιμοποιηθεί η ΔΕΗ ως φοροεισπρακτικός μηχανισμός. Η ΔΕΗ δεν είναι καουμπόης και σερίφης, για να βάλει το πιστόλι στον κρόταφο του ελληνικού λαού», είπε χαρακτηριστικά.

Εντονη ήταν η αντίδραση του υπουργού ΠΕΚΑ, Γ. Παπακωνσταντίνου, ο οποίος χαρακτήρισε «απαράδεκτη» την ανακοίνωση του προέδρου της ΓΕΝΟΠ και τον κατηγόρησε για απόπειρα συνδιοίκησης της επιχείρησης και συνδικαλιστικής εκμετάλλευσης:

«Ας γίνει επιτέλους σαφές ότι αποφάσεις για τη λειτουργία της ΔΕΗ λαμβάνονται από τη διοίκησή της και όχι από τη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ. Η εποχή της συνδιοίκησης έχει περάσει ανεπιστρεπτί», τόνισε ο ο υπουργός, ενώ επίσης υπογράμμισε: Η απόφαση της κυβέρνησης για την επιβολή ενός έκτακτου τέλους στην ακίνητη περιουσία έχει να κάνει με την αξιοπιστία της χώρας, τη διαφύλαξη των δημοσιονομικών στόχων και τη διασφάλιση της υλοποίησης των αποτελεσμάτων του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου του Ιουλίου. Δεν μπορεί να αποτελεί αντικείμενο φθηνής συνδικαλιστικής εκμετάλλευσης».

Εξάλλου, ο υπουργός ΠΕΚΑ διαβεβαιώνει για την ομαλή εφαρμογή του μέτρου: Το υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής σε συνεννόηση με το υπουργείο Οικονομικών έχει δώσει εντολές στη διοίκηση της Επιχείρησης για την υλοποίηση αυτής της κυβερνητικής απόφασης, με τρόπο που να δημιουργεί τα μικρότερα δυνατά προβλήματα στους πελάτες της ΔΕΗ».

Κατά της στάσης του προέδρου της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ τάχθηκε και η ΝΔ. Ο εκπρόσωπός της, Γ. Μιχελάκης, δήλωσε ότι «κανένας οργανισμός δεν είναι τσιφλίκι κανενός. Κανένας Φωτόπουλος δεν μπορεί να εμποδίζει την εφαρμογή των νόμων».

Η ΝΔ επανέλαβε την αντίθεσή της στο μέτρο, όπως και ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, Γ. Καρατζαφέρης, και η πρόεδρος της Δημοκρατικής Συμμαχίας, Ντ. Μπακογιάννη.

Φορείς επιχειρηματιών και εργαζομένων
Εντονες οι αντιδράσεις για το έκτακτο χαράτσι

Εντονες είναι και οι αντιδράσεις των εκπροσώπων εργαζομένων, των καταναλωτικών οργανώσεων και του επιχειρηματικού κόσμου ως προς την επιβολή του φόρου στα ακίνητα, χωρίς όμως να προτρέπουν τους πολίτες σε μη πληρωμή του.

Για νέο «κεφαλικό φόρο» κάνει λόγο η ΑΔΕΔΥ, ενώ η ΓΣΕΕ μιλά για «τεράστια αφαίμαξη πόρων από το πενιχρό οικογενειακό εισόδημα».

Η αντιπρόεδρος της καταναλωτικής οργάνωσης ΕΚΠΟΙΖΩ Π. Καλαποθαράκου καταγγέλλει πως πρόκειται για άδικο φόρο που επιβαρύνει τους καταναλωτές σε μία δύσκολη περίοδο. Ο πρόεδρος της Ενωσης Καταναλωτών Ελλάδας Μ. Τσιφάκης υποστηρίζει ότι «εκ των πραγμάτων τα νοικοκυριά δεν θα μπορέσουν να πληρώσουν τον φόρο λόγω των αυξημένων φορολογικών επιβαρύνσεων που επωμίζονται. Και τότε τι θα γίνει; Δεν θα έχουν φως;» καταλήγει.

Από την πλευρά των επιχειρηματιών ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ Κ. Μίχαλος κάνει λόγο «για αναξιόπιστη κυβέρνηση», ενώ οι πρόεδροι της Κεντρικής Ενωσης Επιμελητηρίων Ελλάδας Γ. Κασιμάτης, του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου της Αθήνας Π. Ραβάνης και της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου Β. Κορκίδης επισημαίνουν πως «χιλιάδες επιχειρήσεις θα οδηγηθούν στο λουκέτο».

ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΛΩΝΑΣ
πΗΓΗ https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112075212#



Αρηηηηη καλα ειναι Νταξ.....

GEORGE316
13-09-11, 10:58
διαβασα σωστες αποψεις ,οπως το αν δεν πληρωσει ο ενας,ο αλλος,πως στο καλο θα βγουμε απο τη κριση?
βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος.
η οποια αυξηση σε εμεσους και αμεσους φορους,δεν μπορει αν φερει κανενα αποτελεσμα.
το να αυξανουν καθε χρονο τα τελη κυκλοφοριας,ενω ταυτοχρονα πολλα αυτοκινητα παραδιδουν πινακιδες δεν εχει νοημα...
εχω μια χωρα που κυκλοφορει 500.000 αυτοκινητα,συνεπως αν το αυξησω τοσο ,επι τοσο μας κανουν τοσο...
το ιδιο και με τον φπα και τον εφκ.
αν σκεφτειτε οτι πριν δεκα χρονια πωλουνταν 1.000.000 λιτρα βενζινης με το φορο να ειναι στα 50 λεπτα εχουμε 500.000 εσοδα...
αν το φορο τον κανεις 1 ευρω,αλλα οι πωλησεις πεσουν στις 600.000λιτρα εχεις πετυχει δυο πραγματα.να εχεις δυσαρεστημενους πολιτες και να εχεις κερδος μολις 100.000.χωρις κερδος κερατα δηλαδη!το παρανοικο της υποθεσης προχωραει.
προκειμενου να εισπραξεις καποια χρηματα,νομιμοποιεις αυθερετα.
εγω πυο παιρνω ενα μισθο 1000. το μηνα,ασε που κωλωνω να κτισω αυθερτο,θα κτισω ενα 70ρι μετρα το πολυ καπου στο τερμα θεου,αρχες αλλαχ...
ομως ο εμπορος ναρκωτικων-πολιτικος κλπ κλπ θα παρει ενα ωραιοτατο φιλετο στη παραλια ,θα κτισει το αυθερετο του,θα λαδωσει σαφως μερικους για να κανουν τα στραβα ματια και ξαφνικα αυτος...ω τι θαυμα θα νομιμοποιησει το σπιτι του!!!και ναι κυριοι!θα εχει αδεια για το σπιτι στη μεση του δασους,η εκει που σκαει το κυμα!!
γυρνωντας πισω στην αυξηση πχ του φορου στα καυσιμα...
ο εχων τη lambo προφανως και δεν τον νοιαζει αν το γεμισμα πριν κοστιζε 130 ευρω και τωρα 170 ευρω!!
αυτον που παιρνει ομως 1000 ευρω,η μηνιαια βενζινη του απο 200 στα 260 ειναι σοβαρη διαφορα...αρα παλι ο μικρος τη πληρωνει.
συνεχιζω ο εχων μια lambo μια bentley και ενα smart για τη πολη σιγουρα δε θα κολωσει να πληρωσει τα τελη...τι 1500 τι 1700 με της εκτακτη εισφορα!
ο μπαμπας ομως που πηρε ενα διλιτρο ρε αδερφε.και η γυναικα που εχει ενα 1400(οχι για πολυτελεια,αλλα για τη δουλεια της)ξαφνικα απο 600 πχ θα πληρωσει 1000!!
αυτη ειναι διαφορα μεγαλη που παλι ο μικρος τη πληρωνει!!
οι μεγαλυτροι οφειλετες του δημοσιου...ειναι το δημοσιο!!
οι ιδιωτικες ελληνικες τραπεζες ειναι στο απυροβλητο.
οι εφοπλιστες εχουν ενα γραφειακι στη μεσοφειων και 9 ουρανοξυστες γραφεια στο παναμα,
οοι πολιτικοι εχουν 69 ακινητα(παγκαλος)
οι ηγουμενοι κατεχουν εκτασεις οσο η μιση ελλαδα.
και μεσα σε ολα αυτο τον ορυμαγδο,εγω πρεπει να πληρωσω ενα ακαθοριστο φορο που τωρα δημιουργηθηκε για το ενα και μοναδικο σπιτι που οχι μοο δεν αγορασα,αλλα ημουν τυχερος και η γιαγιακα μου το αφησε στην οικογενεια μου που μεχρι τωρα μενουμε στο νοικι(και ακομα δεν εχουμε παει στο σπιτι μας λογω οικογενειακων θεματων)
τωρα εγω πρεπει να σκεφτω πατριωτικα?????
εγω θα σωσω την ελλαδα???
αν τη σωσω εγω με αυτα τα 400 ευρω που μου ζητανεαυριο το πρωι στη τιμη των παντελονιων μου πανω να δωσω 1000 ευρω ετσι για τη ψυχη της μανας μου ,και να σωσω την ελλαδα!!!!
αυτο που το 90% ακομα δεν το εχει παρει χαμπαρι ειναι οτι απο τοτε που μπηκαμε στο μνημονιο,χρωσταμε περισσοτερα καθε μερα!!!δεν μειωνουμε ειτε το χρεος ειτε το ελλειμα μας,αλλα το αυξανουμε.

ntinos
13-09-11, 12:38
Σωστα τα λες, τα ιδια λεει και το 75% των ψηφοφορων (τουλαχιστον) που εδω και δεκαετιες "καλλιεργει" / "συντηρει" αυτη την κατασταση.....

nikos1400
14-09-11, 05:40
ΣΚΑΪ:
Δεν ισχυει 'παλαιοτητα'.
Δεν μπαινουν κοινοχρηστοι.

Z4 DCT
14-09-11, 07:23
Εν πασει περιπτωσει, ας τελεινουν οι αχρηστηδηδες για να δουμε τι μας ερχεται......φετος εχουμε πληρωσει αμαξια σε φορους και ακομα η ελλαδα προσπαθει να δει το φως στο τουνελ......
Παω στοιχημα οτι και απο10000ε εκτακτη εισφορα να εδινε ο καθε ενας ελληνας που ειναι εγγεγραμενος σε αυτο το κρατος....παλι δε θα εφταναν...thumb

Z4 DCT
14-09-11, 08:02
κρεμομαστε κυριολεκτικα απο μια κλωστη. τοσο οριακα ειναι τα πραγματα.
τοσο σε οικονομικο, οσο και σε στρατιωτικο επιπεδο (παρολο που γι αυτο δεν ακουμε απολυτως τιποτα, οσοι γνωριζουν καταλαβαινουν)...

.

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=377246&cid=5

περιττο να αναφαιρω οτι ο 6ος στολος ειναι στην Μεσογειο......και τι γινεται περιξ της Κρητης.....αλλα τωρα δε λενε κουβεντα...

Kostas_1
14-09-11, 19:02
Παναγιά μου:

Με συντελεστή από 3 έως και 16 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο θα επιβάλλεται το νέο ειδικό τέλος ακινήτων, ενώ για τις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, εισάγεται ειδικός συντελεστής προσδιορισμού του τέλους 0,50 ευρώ το τετραγωνικό.

Λεπτομέρειες σχετικά με το τέλος ακίνητης περιουσίας έδωσε το υπουργείο Οικονομικών, σημειώνοντας ότι λαμβάνεται υπόψη το ύψος της τιμής ζώνης (με βάση τα οποία λογίστηκε το τέλος ακίνητης περιουσίας στο ακίνητο), το εμβαδό του ακινήτου, συντελεστής προσδιορισμού του τέλους σε ευρώ ανά τ.μ., καθώς και συντελεστής προσαύξησης αντιστρόφως ανάλογος προς την παλαιότητα του ακινήτου.


Σε ποιον επιβάλλεται το τέλος;

Το τέλος επιβάλλεται στον κύριο του ακινήτου ή στον επικαρπωτή. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας βαρυνόμενοι είναι οι συνιδιοκτήτες κατά το λόγο της συμμετοχής καθενός από αυτούς. Υπόχρεος για την καταβολή είναι ο χρήστης του ακινήτου, ο οποίος το καταβάλλει μαζί με τον λογαριασμό κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος. Αν ο χρήστης είναι μισθωτής, με την καταβολή επέρχεται αυτοδικαίως συμψηφισμός με οφειλόμενα ή μελλοντικά μισθώματα.


Έχει ληφθεί πρόνοια για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, πολύτεκνους, επιδοτούμενους ανέργους και ανάπηρους;

Είναι προφανές ότι με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις έχει καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια, ώστε το τέλος να είναι απολύτως αναλογικό. Ειδικότερα, για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, εισάγεται ειδικός συντελεστής προσδιορισμού του τέλους (¤ 0,5), ανεξάρτητα από τον χρόνο δόμησης του ακινήτου (και εφόσον αυτό βρίσκεται σε περιοχή τιμής ζώνης κάτω των ¤ 3.000 ανά τ.μ.), εφόσον πρόκειται για ακίνητο που ιδιοκατοικείται από πολύτεκνο, άνεργο επιδοτούμενο από τον ΟΑΕΔ (1/1-31/8 για το 2011 ή 1/1-30/4 για το 2012), ή άτομο ανάπηρο ή βαρυνόμενο φορολογικά από ανάπηρο.


Πώς υπολογίζεται το έκτακτο ειδικό τέλος;

Για τον υπολογισμό του τέλος λαμβάνεται υπόψη το ύψος της τιμής ζώνης (με βάση τα οποία λογίστηκε το τέλος ακίνητης περιουσίας στο ακίνητο), το εμβαδό του ακινήτου, συντελεστής προσδιορισμού του τέλους σε ευρώ ανά τ.μ., καθώς και συντελεστής προσαύξησης αντιστρόφως ανάλογος προς την παλαιότητα του ακινήτου. Συγκεκριμένα:

Συντελεστής ειδικού τέλους (¤/τ.μ.)
Τιμή ζώνης
0,5 για ευπαθείς ομάδες
3 έως ¤ 500
4 ¤ 501-1000
5 ¤ 1001-1500
6 ¤ 1501-2000
8 ¤ 2001-2500
10 ¤ 2501-3000
12 ¤ 3001-4000
14 ¤ 4001-5000
16 ¤ 5001 και άνω

Παλαιότητα Συντελεστής
έως 26 έτη 1
25-20 έτη 1,05
19-15 έτη 1,1
14-10 έτη 1,15
9-5 έτη 1,2
4-0 έτη 1,25

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231128414

Z4 DCT
14-09-11, 19:30
Πω πω πουστια που μας επαιξαν:shok::shok::shok:


ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Kostas_1
14-09-11, 19:32
Αστα Γιαννη, τα 2πλα αποτι ελεγαν

gnx
14-09-11, 19:34
Ποια διπλά ρε Κώστα;;;;;

Για τριπλά μου φαίνονται!

Ohi allo karvouno...

Z4 DCT
14-09-11, 19:36
Αστα Γιαννη, τα 2πλα αποτι ελεγαν

Μου αρεσε το 4ε μεσοσταθμικα!!!! α ρε Βενιζελε ΨΕΥΤΗ!!!!!!

Καγκελο ειμαι.......μιλαμε ειμαιο στα 6ε....:shok:

Δηλαδη στις ευπαθεις ομαδες δεν ειναι οι συνταξιουχοι ανω των 70????

ΑΙΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΘΕΙΤ@ ΟΛΟΙ

PANOS-E60
14-09-11, 19:39
Αλλες πληροφορίες που άκουσα σε δελτίο ειδήσεων στην τηλεόραση λένε ότι δεν θα ισχύσει καθόλου συντελεστής παλαιότητας ! Ακόμα χειρότερα από τις πληροφορίες που παρέθεσε ο Κώστας. :sm-scared5::sm-scared5::sm-scared5:

Kostas_1
14-09-11, 19:40
Αλλες πληροφορίες που άκουσα σε δελτίο ειδήσεων στην τηλεόραση λένε ότι δεν θα ισχύσει καθόλου συντελεστής παλαιότητας ! Ακόμα χειρότερα από τις πληροφορίες που παρέθεσε ο Κώστας. :sm-scared5::sm-scared5::sm-scared5:

Πανο δεν καταλαβες. Αυξητικος ειναι ο συντελεστης παλαιοτητας, για οσα ειναι νεωτερα των 25 ετων

για ξαναδες το

gnx
14-09-11, 19:43
https://www.youtube.com/watch?v=diZ2rjnUDAs

PANOS-E60
14-09-11, 19:44
Πανο δεν καταλαβες. Αυξητικος ειναι ο συντελεστης παλαιοτητας, για οσα ειναι νεωτερα των 25 ετων

για ξαναδες το

το ξαναβλέπω Κώστα, αλλά αν δεν ισχύσει κλιμακωτά αλλά φλατ όπως το άκουσα εγώ, στον ψηλό συντελεστή, δεν έχω άδικο που λέω πως είναι χειρότερα. Θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια τελικά ...

Monsta
14-09-11, 19:47
Τα ποσά είναι ΤΡΕΛΑ. Δε μιλάμε για 100-200 ευρώ. Ένα 3-αράκι / 4-αράκι στο Χαλάνδρι / Μαρούσι θα έχει 550-720e έκτακτο τέλος!!!!!! Δηλαδή σχεδόν ένας μηνιαίος μισθός. Δε πάνε καθόλου καλούα τα άτομα λέμε. Μετά μου λέτε εσείς να πληρώσουμε γιατί δεν υπάρχει turning back.

Απορώ πως θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν οικογένειες που βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση.

Z4 DCT
14-09-11, 19:50
:crying:....ρε σεις ο ανθρωπος θελει να μπει συνδικαιουχος στους λογαριασμους τραπεζης μας.....παμε καλα?????

Kostas_1
14-09-11, 19:52
Εχει ηδη μπει, ακομη να το καταλαβεις?

Z4 DCT
14-09-11, 19:53
Τα ποσά είναι ΤΡΕΛΑ. Δε μιλάμε για 100-200 ευρώ. Ένα 3-αράκι / 4-αράκι στο Χαλάνδρι / Μαρούσι θα έχει 550-720e έκτακτο τέλος!!!!!! Δηλαδή σχεδόν ένας μηνιαίος μισθός. Δε πάνε καθόλου καλούα τα άτομα λέμε. Μετά μου λέτε εσείς να πληρώσουμε γιατί δεν υπάρχει turning back.

Απορώ πως θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν οικογένειες που βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση.

Ρε Κωστα θελει απο τον πατερα μου ο οποιος ειναι συνταξιουχος ανω των 70 με συνταξη αυτοκ/τη (450ε) μονο για το σπιτι......680ε:shok:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑ:ranting2::ranting2::ranting2:

strof
14-09-11, 21:53
....Απο 3¤ ανά τ.μ. ξεκινάει τελικά το μέτρο! Αν δεν πληρώσεις η ΔΕΗ σου κόβει το ρεύμα, δεν εξαιρείται κανείς, ούτε πολύτεκνοι ούτε άνεργοι! Aπαλλάσσονται οι εκκλησίες και τα ξένα θρησκευτικά δόγματα!....

Παλι απ'εξω οι παπαδες!!!

fanisk
14-09-11, 22:03
Παλι απ'εξω οι παπαδες!!!

Ε τι.. μαλακιες θα κανουμε? Δωσαμε χορηγια 2.000.000¤ (ή 2.5?), να τους τα παρουμε πισω? :hystericalbs1:

Atsa linos
14-09-11, 22:12
Και οι 300 ειναι GTP !!!!!!!!!!!!!

S8N
14-09-11, 22:22
Κουράγιο αδέρφια. Είναι η στιγμή που πρέπει ΟΛΟΙ να αποδείξουμε τον πατριωτισμό μας. Είναι η στιγμή που πρέπει να πολεμήσουμε για την Ελλάδα. Κάποιοι θα πεθάνουν. Θα πεθάνουν όμως ηρωικά. Η πατρίδα δεν

... ΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!

...μόλις με σοδόμησε η γυναίκα μου ασάλιωτα με strap-on για τις μαλακίες που γράφω.

Γίναμε ενοικιαστές στα ίδια μας τα σπίτια ρε πστη μου.

S8N
14-09-11, 22:28
Αν διαβάσετε τις εξαιρέσεις, πρόκειται για τη μισή Ελλάδα. Εκκλησία, δημόσια κτήρια, ΟΤΑ, δημοτικές επιχειρήσεις, φιλανθρωπικά ιδρύματα, μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί, διατηρητέα, αθλητικά σωματεία, πρεσβείες...

Ποιός έμεινε?

Οι μαλάκες. Και ο Τσοχατζόπουλος για την Ηρώδου του Αττικού.

Monsta
14-09-11, 22:31
Το βόδι έπρεπε να βλέπει μπροστά τότε και αντί για το ''Μαζί τα φάγαμε...'' - γιατί άλλωστε να αναπολείς το παρελθόν, αφού πάει τέλειωσε - έπρεπε να πει ''ΜΑΖΙ* θα σας τα φάμε...''.



* Το 'μαζί' πάει σε εκείνον και τη παρέα του βέβαια...

nikos1400
14-09-11, 22:37
Τα ποσά είναι ΤΡΕΛΑ. Δε μιλάμε για 100-200 ευρώ. Ένα 3-αράκι / 4-αράκι στο Χαλάνδρι / Μαρούσι θα έχει 550-720e έκτακτο τέλος!!!!!! Δηλαδή σχεδόν ένας μηνιαίος μισθός. Δε πάνε καθόλου καλούα τα άτομα λέμε. Μετά μου λέτε εσείς να πληρώσουμε γιατί δεν υπάρχει turning back.

Απορώ πως θα μπορέσουν να αντεπεξέλθουν οικογένειες που βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση.

καποιος θελει να δωθουν τα πατρικα σπιτια ενα κομματι ψωμι...
:thumbsdown:

stavr
14-09-11, 23:01
Δεν μπορω να καταλαβω ..........μας παιρνουν 25 % + απο το μισθο, 33% + αν εχουμε ενοικια, οτι και να αγορασουμε εχει φορο 23% πλεον, εκτακτη εισφορα για το ενα -εκτακτη εισφορα για το αλλο, τελη κυκλοφοριας στα υψη, καυσιμα ακομα πιο πανω, τελη ιδιοκτησιας ακινητου ..............τι εγινε ρε μεγαλε???? Μαζι τα βγαζουμε???? Μαζι τα πληρωνουμε τα γ@μωδανεια???? Τι θα μεινει δηλαδη στο τελος??? Οχι για την καβατζα.....για να φαμε...τι θα μεινει?????? Νταβατζη δεν ειχαμε και νταβατζη αποκτησαμε !!! Αλλα καλα μας τα κανουνε.......αφου τους ψηφιζουμε αυτους τους 300 καραγκιοζηδες.....καλα μας τα κανουνε!!!
Οπως λεει μια παροιμια εδω στα νοτια "αλλος εκλεβε τσι κηπους ......κι αλλος ετρωγε τσι χτυπους!"

Konstantinos E60
15-09-11, 09:02
Δεν μπορω να καταλαβω ..........μας παιρνουν 25 % + απο το μισθο, 33% + αν εχουμε ενοικια, οτι και να αγορασουμε εχει φορο 23% πλεον, εκτακτη εισφορα για το ενα -εκτακτη εισφορα για το αλλο, τελη κυκλοφοριας στα υψη, καυσιμα ακομα πιο πανω, τελη ιδιοκτησιας ακινητου ..............τι εγινε ρε μεγαλε???? Μαζι τα βγαζουμε???? Μαζι τα πληρωνουμε τα γ@μωδανεια???? Τι θα μεινει δηλαδη στο τελος??? Οχι για την καβατζα.....για να φαμε...τι θα μεινει?????? Νταβατζη δεν ειχαμε και νταβατζη αποκτησαμε !!! Αλλα καλα μας τα κανουνε.......αφου τους ψηφιζουμε αυτους τους 300 καραγκιοζηδες.....καλα μας τα κανουνε!!!
Οπως λεει μια παροιμια εδω στα νοτια "αλλος εκλεβε τσι κηπους ......κι αλλος ετρωγε τσι χτυπους!"

Εγω το ξέρω "άλλος μαμαει αλλος πληρωνει" !!!

scania124
15-09-11, 09:36
ειδησεις ειδατε τωρα το πρωι???????

καναν λαθος λενε....:thumbsdown: ελεος με το μπουρδελο!!!!!!!

StratosZ4
15-09-11, 10:02
Τι παραδεχτηκαν ως λαθος?

fanisk
15-09-11, 10:04
Τι παραδεχτηκαν ως λαθος?

Οτι δεν τραβηχτηκε ο πατερας τους οταν επρεπε :ranting2:

StratosZ4
15-09-11, 10:13
Οτι δεν τραβηχτηκε ο πατερας τους οταν επρεπε :ranting2:

Καλα, μην παμε και τοσο πισω..
Εγω ειπα μηπως μετανιωσαν καμια απο τις τελευταιες παπαρες τους και την παρουν πισω

scania124
15-09-11, 10:45
οχι και να το παρουν πισω!!!!!!!!

απλα καναν λαθος υπολογισμους και θα ανεβει κι αλλο το ποσο......μεχρι και 60% + σε αυτα που εχουν πει μεχρι τωρα :viannen_01:

Z4 DCT
15-09-11, 10:46
Παλι απ'εξω οι παπαδες!!!

Σιγα μην πληρωναν οι τραγοι........αυτα να τα βλεπουν οσοι πανε και αφηνουν λεφτα σε παγγαρι !!!!!.....ΟΥΣΤ....

Πιστευω, αλλα πιστευω με τον δικο μου τροπο, και οχι με τον υποτελη τροπο που θελουν οι τραγοι......

fanisk
15-09-11, 10:47
Καλα, μην παμε και τοσο πισω..
Εγω ειπα μηπως μετανιωσαν καμια απο τις τελευταιες παπαρες τους και την παρουν πισω

Ή θα ανεβει κι αλλο, ή θα το ριξουν ελαχιστα (απο 3¤ σε 2.5¤) για να πουμε τι καλοι που ειναι οι σοσιαληστες.. το γνωστο κολπακι πια.

scania124
15-09-11, 10:51
Σιγα μην πληρωναν οι τραγοι........αυτα να τα βλεπουν οσοι πανε και αφηνουν λεφτα σε παγγαρι !!!!!.....ΟΥΣΤ....

Πιστευω, αλλα πιστευω με τον δικο μου τροπο, και οχι με τον υποτελη τροπο που θελουν οι τραγοι......

μονο οι παπαδες ειναι εξω?????

οι δημοι δεν θα επρεπε να πληρωσουν????
οι δεκο δεν θα επρεπε να πληρωσουν????

σε αυτους θα κοπει το ρευμα αν δεν πληρωσουν....??????????

στην βουλη???εκει δεν εχουν ρολοι της δεη??????

ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ Γ@ΜΗΣΙ@ΤΙΚ@!!!!!!!

στα καλα καθουμενα 6000 ¤ απο το πουθενα.....:ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:

StratosZ4
15-09-11, 10:54
Και το σουβλισμα συνεχιζεται....:ranting2:

GEORGE316
15-09-11, 12:40
αν θα δειτε ξανεναν τρελο με ενα μπλε κουπε να παντηλικωνει μπροστα απο τη βουλη και μετα να ορμαει μεσα στην εισοδο της με το αμαξι τιγκα στα εκρηκτικα ..εγω θα ειμαι..
να γραψετε στο ταφο μου ηταν καλος μουσικος....καλος ανθρωπος...ρε σεις...ο γιωργος κουνιεται!!!

StratosZ4
15-09-11, 12:52
αν θα δειτε ξανεναν τρελο με ενα μπλε κουπε να παντηλικωνει μπροστα απο τη βουλη και μετα να ορμαει μεσα στην εισοδο της με το αμαξι τιγκα στα εκρηκτικα ..εγω θα ειμαι..
να γραψετε στο ταφο μου ηταν καλος μουσικος....καλος ανθρωπος...ρε σεις...ο γιωργος κουνιεται!!!

Υπερβολικε γκρινιαρη Ελληνα...

Τι ειναι αυτα που λες???
Επειδη βγαζεις καθε χρονο λιγοτερα χρηματα ενω ολα ακριβαινουν και πρεπει να δινεις στο κρατος προνοιας που εχεις μερικες χιλιαδες ψωροευρω, που ουτω η αλλως σου περισσευουν?

Z4 DCT
15-09-11, 19:36
Το πρωτο χαρτακι εφτασε σημερα το μεσημερι.......1750ε με τις υγειες μας....

Παλι καλα που το Ζ ειναι στα εισοδηματα του 11.......

Monsta
15-09-11, 19:41
Κατιτίς παραπάνω από 1ο στάδιο για το Ζ δηλαδή. :p

Μια χαρά είσαι bro. thumb

GM6
16-09-11, 13:21
Βρηκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι...!

Stamatis
16-09-11, 13:48
Βρηκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι...!
Μην το γελας καθολου.
Παυλου Μπακογιαννη στο Πατημα Χαλανδριου.
Μαιζονετα με κηπο και γκαραζαρα, γραφει Ιερα Μονη Αγιας Σκεπης.
Τιμη ζωνης 2.500, ποσο αποδοσης εκτακτης εισφορας- μηδεν.
Οποιος δεν πιστευει περναει και διαπιστωνει με τα ματια του.

Δεν λεω αρλουμπες.
Περαστε να δειτε.

GEORGE316
16-09-11, 15:05
σταμ,ειμαι σιγουρος οτι ειναι ετσι...η ελλαδα βρυθει απο τετοιες καταστασεις.
ΞΑΝΑΒΡΙΣΚΩ ευκαιρια να βροντοφωναξω...
και εγω χωρις κανενα ιχνος ντροπης,αν μπορουσα να δηλωσω το σπιτι μου ναο,θα το εκανα!με τεραστια ευχαριστηση κι ολας..
εφ οσον υπαρχει ανοχη του πολιτικου συστηματος στους εχοντες και παραλληλα προσπαθουν να με πεισουν οτι σκιζονται για την ελλαδα,τοτε συνεχως και με γεωμετρικη προοδο,ο αδυναμος απο σπουργιτι θα γινει αετος....

S8N
16-09-11, 17:03
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231128656

Μάλλον δεν υπολογίσαμε καλά το νέο τέλος! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Lambros46
16-09-11, 17:25
https://www.youtube.com/watch?v=pblbbK9NQRg&feature=related

Stamatis
16-09-11, 17:43
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231128656

Μάλλον δεν υπολογίσαμε καλά το νέο τέλος! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Πωπωωωωω.
Εκει στο εξωτικο Τατοϊ σε βλεπω κακομοιρη να στηνεσαι στα 4.
Εμεις ευτυχως εχουμε υποκειμενικη αξια και οχι αντικειμενικη γιατι μενουμε κοντα στο παλιο της Ντοριτσας και για καποιο πραξενο τροπο γυρω γυρω ειναι Πεντελη και στο τετραγωνο μας Χαλανδρι. (πως λεει ο εβραιος γυρω γυρω Σαββατο, εκει που γμουσα Κυριακη)
Εσυ στα "βασιλικα" ας προσεχες.
Μου ηθελε και καθαρο αερα οκωλος σου.

S8N
16-09-11, 18:19
Πωπωωωωω.
Εκει στο εξωτικο Τατοϊ σε βλεπω κακομοιρη να στηνεσαι στα 4.
Εμεις ευτυχως εχουμε υποκειμενικη αξια και οχι αντικειμενικη γιατι μενουμε κοντα στο παλιο της Ντοριτσας και για καποιο πραξενο τροπο γυρω γυρω ειναι Πεντελη και στο τετραγωνο μας Χαλανδρι. (πως λεει ο εβραιος γυρω γυρω Σαββατο, εκει που γμουσα Κυριακη)
Εσυ στα "βασιλικα" ας προσεχες.
Μου ηθελε και καθαρο αερα οκωλος σου.

Ναι ρε φίλε! Αυτός είμαι! Αριστομένης Γλύξμπουργκ Δεγρέτσια! Σταύλοι, κελάρια, σάλες, πολυέλαιοι, χοροί, Σταχτοπούτες, Βουγιουκλάκες κι έτσι.

Πάνε όμως αυτά. Θρακομακεδόνες και Βαρυμπόμπη έγιναν ένα με το Μενίδι. Ολυμπιακός Δήμος Αχα(μ)νών σου λέει. Ένας από τους πλέον φεσωμένους στην Ελλάδα. Έχει μπει το ΔΝΤ ΚΑΙ εδώ (πέρα από τον κώλο μας). Καμμένη γη σου λέω.

nikos1400
16-09-11, 22:17
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231128656

Μάλλον δεν υπολογίσαμε καλά το νέο τέλος! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

δηλαδη ψωλιασμα κανονικο.


"σου ανακοινωνω οτι θα πεσεις στα τεσσερα, αλλα πρωτα θα πιω και βιαγκρα για να σε απαυτωσω καλυτερα..."

:banana:
στεγνα.

ετσι, επειδη σου αφησε το σπιτι του ο παππους σου...

Nino
17-09-11, 09:41
Σαββατοκυριακο με λιγο διαβασμα....

https://www.scribd.com/doc/8942769/%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89

Z4 DCT
21-09-11, 08:21
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ....'' ΠΑΣΟΚ----ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ''



Τέλος ακινήτων: Ουδέν μονιμότερον του... προσωρινού

Ουδέν μονιμότερον του... προσωρινού. Μόνιμο ενδέχεται να είναι τελικά το τέλος ακινήτων στους λογαριασμούς της ΔΕΗ που επιβλήθηκε για το 2011 και 2012 σύμφωνα με την Καθημερινή.



Στην τηλεδιάσκεψη της Τρίτης, η τρόικα ζήτησε από τον υπουργό Οικονομικών να προσδιορίσει από τώρα μέτρα και για τη διετία 2013 - 2014.

Οι επικεφαλής της τρόικας εκτιμούν ότι ακόμη και με την παράταση του μέτρου θα χρειαστούν επιπλέον 2,2 δισ. ευρώ και ξεκαθάρισαν ότι αυτό είναι το τελευταίο εισπρακτικό μέτρο που δέχονται.

Σημειώνεται ότι και η δεύτερη τηλεδιάσκεψη του υπουργού Οικονομικών με τους επικεφαλής της τρόικας. ολοκληρώθηκε χωρίς οριστική συμφωνία.

Στο μεταξύ,σύμφωνα με τη ΓΕΝΟΠ, το μηχανογραφικό σύστημα της ΔΕΗ χρειάζεται πέντε μήνες για να ολοκληρώσει την αποστολή των εκκαθαριστικών για το τέλος ακινήτων, κάτι που σημαίνει ότι το τέλος για το 2011 θα πληρωθεί ως τους πρώτους μήνες του 2012.

Πηγη..... https://www.skai.gr/news/greece/article/180814/telos-akiniton-ouden-monimoteron-tou-prosorinou-/

stefm5
21-09-11, 12:35
έκτακτη εισφορά;;;
το άλλο με τον τοτό;

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112133157

konstantinaM3
21-09-11, 12:51
εμεις φταιμε που δεν μηλαμε δεν παμε εκει να τα κανουμε λαμπογυαλο κ φυσικα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ να μην πληρωσει κανενας αυτες τις μαλ@κιες που μας βαζουν!πιστευω αμα δεν πληρωσει κανενας κατι μπορει να γινει!

StratosZ4
21-09-11, 12:54
!πιστευω αμα δεν πληρωσει κανενας κατι μπορει να γινει!

Θα κλεισουμε το μαγαζι γρηγοροτερα...Αυτο ειναι που θα συμβει σιγουρα

konstantinaM3
21-09-11, 13:00
γιατι αμα πληρωσεις απο αυτα που δεν εχεις παλι δεν θα μπεις μεσα???:)

StratosZ4
21-09-11, 13:09
γιατι αμα πληρωσεις απο αυτα που δεν εχεις παλι δεν θα μπεις μεσα???:)

Ριχνοντας ομως κλωτσια σε καποιον που πασχιζει να βγει στην επιφανεια, εχει ως αποτελεσμα να τον βουλιαξεις περισσοτερο.

Μπορει οι πολιτικοι τοσα χρονια να εκαναν πανηγυρι αλλα και ο κοσμος ωφεληθηκε η τουλαχιστον ειχε αυτη την ψευδαισθηση.

Οι χιλιαδες Ελληνων που παρακαλουσαν τοσα χρονια ωστε να βολεψουν τα παιδια τους που ειναι τωρα? Εχουμε γεμισει τεμπεληδες και βολεψακηδες. Για μενα αυτη ειναι η αληθεια.

Εδω που φτασαμε θα την φαμε ολοι μαζι την π@π@ρα... Και καλα να παθουμε...

konstantinaM3
21-09-11, 13:15
Ριχνοντας ομως κλωτσια σε καποιον που πασχιζει να βγει στην επιφανεια, εχει ως αποτελεσμα να τον βουλιαξεις περισσοτερο.

Μπορει οι πολιτικοι τοσα χρονια να εκαναν πανηγυρι αλλα και ο κοσμος ωφεληθηκε η τουλαχιστον ειχε αυτη την ψευδαισθηση.

Οι χιλιαδες Ελληνων που παρακαλουσαν τοσα χρονια ωστε να βολεψουν τα παιδια τους που ειναι τωρα? Εχουμε γεμισει τεμπεληδες και βολεψακηδες. Για μενα αυτη ειναι η αληθεια.

Εδω που φτασαμε θα την φαμε ολοι μαζι την π@π@ρα... Και καλα να παθουμε...

εγω να σου πω την αληθεια δεν ειδα φως ποτε γιατι αμα δεν ασχολιοσουν με τα κολοκοματα δεν ειχες προκοπη για μενα αυτο ειναι αδικο ο πατερας μου με τοσα χρονια υπηρεσια θα γινοταν τμηματαρχης κ δεν τον εκαναν γιατι δεν υποστηριζε το πασοκ κ δεν ασχολιοταν με κανενα κομα επισης η μανα μου ηθελε ενα μηνα για να μονιμοποιηθει κ μολις βγηκε το πασοκ την εδιωξαν κ εχει να δουλεψει απο το 1992 γιατι δεν την επερνε κανενας με 15χρονια ενσημα κ σε σχετικα μεγαλη ηλικια ολα αυτα για μενα ειναι αδικια!με τα κολοκοματα τους που να τους παρει ο διαολος!:ranting2::ranting2::ranting2:

StratosZ4
21-09-11, 13:25
Το θεμα δεν ειναι το ενα η το αλλο κομμα...
Δεν πληρωνεις για να σωθει καποιο προσωπο η καποιο κομμα.

konstantinaM3
21-09-11, 13:32
Το θεμα δεν ειναι το ενα η το αλλο κομμα...
Δεν πληρωνεις για να σωθει καποιο προσωπο η καποιο κομμα.

πληρωνω αυτα που εφαγαν οι αλλοι?

Driver M
21-09-11, 13:43
Ριχνοντας ομως κλωτσια σε καποιον που πασχιζει να βγει στην επιφανεια, εχει ως αποτελεσμα να τον βουλιαξεις περισσοτερο.

Μπορει οι πολιτικοι τοσα χρονια να εκαναν πανηγυρι αλλα και ο κοσμος ωφεληθηκε η τουλαχιστον ειχε αυτη την ψευδαισθηση.

Οι χιλιαδες Ελληνων που παρακαλουσαν τοσα χρονια ωστε να βολεψουν τα παιδια τους που ειναι τωρα? Εχουμε γεμισει τεμπεληδες και βολεψακηδες. Για μενα αυτη ειναι η αληθεια.

Εδω που φτασαμε θα την φαμε ολοι μαζι την π@π@ρα... Και καλα να παθουμε...
Eκτός του ότι διαφωνώ με το γενικό μήνυμα του ποστ σου που είναι ίδιο με αυτό του τραγελαφικού αντιπροέδρου της κυβέρνησης ("μαζί τα φάγαμε"), διότι μια τεράστια μερίδα του ελληνικού πληθυσμού είναι παντελώς αμέτοχη στο φαγοπότι των τελευταίων 20-30 ετών, διαφωνώ ακόμα περισσότερο στην τελευταία σου φράση.
Για όσους το ξεχνούν, υπάρχει μια αρχή, αυτή της αναλογικότητας, σύμφωνα με την οποία οι ευθύνες είναι ανάλογα καταμερισμένες με τη ζημιά που έχει κάνει ο καθένας.
Ακόμα και ο βολεμένος λοιπόν που κακώς και αναξιοκρατικά κρατάει μια θέση των 1000-1500 ευρώ, δεν είναι ποτέ δυνατόν να είναι το ίδιο υπεύθυνος για τα δεινά της χώρας με τους καταχραστές δισεκατομμυρίων που είτε μέσω κομπίνων (βατοπέδι, siemens κλπ), είτε μέσω αστείων υπερκοστολογήσεων (ολυμπιακά έργα, εθνικά δίκτυα που αλλού προπληρώνονται και αλλού έχουμε διόδια ανα 50χλμ κλπ) βύθισαν τη χώρα στα χρέη.

Είναι λανθασμένη η νοοτροπία του "καλά να πάθουμε" και δυστυχώς οι κυβερνώντες τα κατάφεραν μια χαρά να κάνουν τον μέσο πολίτη, που φέρει ελάχιστες ή μηδενικές ευθύνες, να αισθάνεται συνένοχος με τους πραγματικά υπαίτιους για όσα γίνονται.
Και να είστε σίγουροι πως οι υπεύθυνοι αυτοί ουδεμία ενοχή αισθάνονται, ούτε θα έδιναν φράγκο για να σωθεί η χώρα, αν ήταν εντελώς στο χέρι τους.
Έκαναν ό,τι μπορούσαν να τη διαλύσουν, δεν θα τους πιάσει ο πόνος τώρα ξαφνικά.

StratosZ4
21-09-11, 14:08
Eκτός του ότι διαφωνώ με το γενικό μήνυμα του ποστ σου που είναι ίδιο με αυτό του τραγελαφικού αντιπροέδρου της κυβέρνησης ("μαζί τα φάγαμε"), διότι μια τεράστια μερίδα του ελληνικού πληθυσμού είναι παντελώς αμέτοχη στο φαγοπότι των τελευταίων 20-30 ετών, διαφωνώ ακόμα περισσότερο στην τελευταία σου φράση.


Πολλες φορες συνενοχος γινεσαι και μονο δειχνοντας απαθεια...
Ειμαι 22χρονων και προφανως ανηκω στη μεριδα του πληθυσμου που αναφερεσαι.. Δεν με νοιαζει αν το μελλον του καθε πολιτικου θα ειναι ευοιωνο η δυσοιωνο βαση των κινησεων που κανει εν μεσω κρισης. Με ενδιαφερει να μπορεσω να κανω πραγματα στη ζωη μου.

Αν με το προηγουμενο ποστ μου σου θυμησα αυτο που λες, ας τα γραψουμε ολα στα π@π@ρι@ μας να δουμε που θα καταληξουμε.

Stathis
21-09-11, 14:33
ρε παιδια ολα αυτα εχουν συζητηθει πανω απο 100 φορες σε αυτο το φορουμ.
συγχωνευουμε τα θεματα που μιλανε για το ιδιο θεμα, εκνευριζεστε (που σας συγχωνευσαμε το θρεντ σας που επαναλαμβανεται για πολλοστή φορα), ξανανοιγετε τα ιδια, δεν ξερω εχω χασει το μπουσουλα.
δεν ξερω πια τι εχει ποσταριστει και που.

εχουμε βαλει πολλες πληροφοριες απο σοβαρους αναλυτες που αναλυουν την κατασταση.
χανονται ομως στην πληθωρα των ιδιων θρεντς.

ο αρης εβαλε το παρακατω λινκ το οποιο ειναι απο τα πιο ευστοχα για το πραγματικα συνεβη.
ουτε ξερω σε ποιο θεμα το ποσταρισε, μην ηταν στα τελη, μην ηταν στην καταθεση πινακιδων, μην ηταν στην εκτακτη εισφορα, μην ηταν στο καινουργιο που ανοιξε ο νινο? (το οποιο δεν το συγχωνευω μην τον στεναχωρεσω γιατι ακομα εχει να το λεει που του κλεισαμε την τρομολαγνεια του περσι)...
οριστε ξανα-διαβαστε. https://www.medium.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3970:1&catid=66:2008-09-01-08-36-20&Itemid=88

οσοι σας φαινεται δυσκολο το κειμενο διαβαστε αυτο: https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12338&subid=2&pubid=112127309
πανω κατω τα ιδια λεει, πιο απλα και πιο συντομα...

Vasilis
21-09-11, 14:46
ρε παιδια ολα αυτα εχουν συζητηθει πανω απο 100 φορες σε αυτο το φορουμ.
συγχωνευουμε τα θεματα που μιλανε για το ιδιο θεμα, εκνευριζεστε (που σας συγχωνευσαμε το θρεντ σας που επαναλαμβανεται για πολλοστή φορα), ξανανοιγετε τα ιδια, δεν ξερω εχω χασει το μπουσουλα.
δεν ξερω πια τι εχει ποσταριστει και που.

εχουμε βαλει πολλες πληροφοριες απο σοβαρους αναλυτες που αναλυουν την κατασταση.
χανονται ομως στην πληθωρα των ιδιων θρεντς.

ο αρης εβαλε το παρακατω λινκ το οποιο ειναι απο τα πιο ευστοχα για το πραγματικα συνεβη.
ουτε ξερω σε ποιο θεμα το ποσταρισε, μην ηταν στα τελη, μην ηταν στην καταθεση πινακιδων, μην ηταν στην εκτακτη εισφορα, μην ηταν στο καινουργιο που ανοιξε ο νινο? (το οποιο δεν το συγχωνευω μην τον στεναχωρεσω γιατι ακομα εχει να το λεει που του κλεισαμε την τρομολαγνεια του περσι)...
οριστε ξανα-διαβαστε. https://www.medium.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3970:1&catid=66:2008-09-01-08-36-20&Itemid=88

οσοι σας φαινεται δυσκολο το κειμενο διαβαστε αυτο: https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12338&subid=2&pubid=112127309
πανω κατω τα ιδια λεει, πιο απλα και πιο συντομα...




οπως κ να το κανεις ρε Σιταθη...

72 φορους επεβαλε για τα ακινητα μονο ο ανθρωπος...να μην τον τιμησουμε για καθε ενα με ξεχωριστο θρεντ?:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


φαντασου ποσα εχουμε να ανοιξουμε ακομα με τα νεα μετρα....:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


πλακα πλακα...καλο θα ταν να υπαρχουν ολα σε ενα για να μπορουμε κ να παρακολοθουμε αλλα κ να μην λεμε τα ιδια!thumb

Nino
21-09-11, 16:10
Σταθη μου αφου με ξερεις ειμαι παραπονιαρης!!! ενιοτε:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

A8hnaios
21-09-11, 18:28
άλλο 1χαράτσι στο ακίνητο από 21 του μηνου σήμερα δλδ,άλλο ένα 300άρι στο ακίνητο..Βεβαίωση μηχανικού σε κάθε μεταβίβαση ότι το ακίνητο δεν έχει αυθαιρεσίες... κόστος 300Ε.!!!

Z4 DCT
21-09-11, 18:46
άλλο 1χαράτσι στο ακίνητο από 21 του μηνου σήμερα δλδ,άλλο ένα 300άρι στο ακίνητο..Βεβαίωση μηχανικού σε κάθε μεταβίβαση ότι το ακίνητο δεν έχει αυθαιρεσίες... κόστος 300Ε.!!!

Καλα το επαγγελμα του μηχανικου δεν ανοιξε???....να παρεις προσφορα και απο αλλους......

S8N
21-09-11, 19:05
Μιας και ανέφερες το κόστος για την υπεύθυνη δήλωση μηχανικού, αυτή δεν περνάει μέσω ΤΕΕ και άρα χρεώνει ο καθένας ό,τι θέλει.

Όμως...

Θεωρητικά ο μηχανικός θα πάρει τα σχέδια, θα κάνει αυτοψία, θα ζητήσει άδειες και αποδεικτικά νομιμοποίησης κι ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Αν του τα πας σερβιρισμένα στο πιάτο, έχει καλώς. Αν τον βάλεις να τρέχει στις Πολεοδομίες και να παίρνει βεβαιώσεις, αντίγραφα σχεδίων κλπ, τότε ας χρεώσει ό,τι νομίζει. Ελεύθερη αγορά είναι, ρωτάς κι αλλού.

Αυτό που είναι ΠΟΛΥ σοβαρό είναι οι κυρώσεις για ψευδή δήλωση. Το πρόστιμο φτάνει τις 30.000 ευρώ και πέρα από τις ποινικές κυρώσεις τιμωρούμαστε με αφαίρεση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Πριν προλάβουμε να πούμε πως 'στην Ελλάδα ζούμε', να θυμήσω πως αυτήν ακριβώς τη νοοτροπία προσπαθούμε ν' αλλάξουμε. Σίγουρα θα βρείτε μηχανικούς που υπογράφουν τα πάντα γιατί έχουν πρόβλημα επιβίωσης. Κάποιος όμως που έχει να χάσει τα πάντα, προσέχει πολύ που θα βάλει υπογραφή.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και παύει να εξαρτάται από το παλαιό ελληνικό ταμπού των σχέσεων που έχει ο αγοραστής ή ο πωλητής με τον γείτονα. Μια φωτογραφία με ημερομηνία που να αποδεικνύει υπερβάσεις αδήλωτες την ημερομηνία της μεταβίβασης είναι αρκετή για να οδηγήσει κάποιους στον εισαγγελέα, κάποιους άλλους στην οικονομική καταστροφή (αν δεν το πετύχει η κυβέρνηση πρώτα) και να ακυρώσει διαδικασίες. Γνωρίζω περίπτωση όπου ακίνητο βρίσκεται παγωμένο 17 χρόνια στα σοβατίσματα λόγω αντιδικιών και όπου ΟΛΟΙ, μηχανικοί και ιδιοκτήτες, έχουν φάει μικρότερη ή μεγαλύτερη ποινή φυλάκισης.

Όσοι σκοπεύετε να κάνετε μεταβίβαση ή αγοραπωλησία, φροντίστε να έχετε τακτοποιήσει τις παρανομίες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Εκείνοι που δήλωσαν Η/Χ, υπόγεια και σοφίτες και πληρώνουν τα κερατιάτικα μέχρι του χρόνου τον Οκτώβρη δεν είναι τα κορόιδα που νομίζαμε. Λεφτά δεν υπάρχουν, αλλά απ' ό,τι φαίνεται τελειώνουν χρονικά και οι ευκαιρίες.

Z4 DCT
21-09-11, 19:15
Μιας και ανέφερες το κόστος για την υπεύθυνη δήλωση μηχανικού, αυτή δεν περνάει μέσω ΤΕΕ και άρα χρεώνει ο καθένας ό,τι θέλει.

Όμως...

Θεωρητικά ο μηχανικός θα πάρει τα σχέδια, θα κάνει αυτοψία, θα ζητήσει άδειες και αποδεικτικά νομιμοποίησης κι ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Αν του τα πας σερβιρισμένα στο πιάτο, έχει καλώς. Αν τον βάλεις να τρέχει στις Πολεοδομίες και να παίρνει βεβαιώσεις, αντίγραφα σχεδίων κλπ, τότε ας χρεώσει ό,τι νομίζει. Ελεύθερη αγορά είναι, ρωτάς κι αλλού.

Αυτό που είναι ΠΟΛΥ σοβαρό είναι οι κυρώσεις για ψευδή δήλωση. Το πρόστιμο φτάνει τις 30.000 ευρώ και πέρα από τις ποινικές κυρώσεις τιμωρούμαστε με αφαίρεση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Πριν προλάβουμε να πούμε πως 'στην Ελλάδα ζούμε', να θυμήσω πως αυτήν ακριβώς τη νοοτροπία προσπαθούμε ν' αλλάξουμε. Σίγουρα θα βρείτε μηχανικούς που υπογράφουν τα πάντα γιατί έχουν πρόβλημα επιβίωσης. Κάποιος όμως που έχει να χάσει τα πάντα, προσέχει πολύ που θα βάλει υπογραφή.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και παύει να εξαρτάται από το παλαιό ελληνικό ταμπού των σχέσεων που έχει ο αγοραστής ή ο πωλητής με τον γείτονα. Μια φωτογραφία με ημερομηνία που να αποδεικνύει υπερβάσεις αδήλωτες την ημερομηνία της μεταβίβασης είναι αρκετή για να οδηγήσει κάποιους στον εισαγγελέα, κάποιους άλλους στην οικονομική καταστροφή (αν δεν το πετύχει η κυβέρνηση πρώτα) και να ακυρώσει διαδικασίες. Γνωρίζω περίπτωση όπου ακίνητο βρίσκεται παγωμένο 17 χρόνια στα σοβατίσματα λόγω αντιδικιών και όπου ΟΛΟΙ, μηχανικοί και ιδιοκτήτες, έχουν φάει μικρότερη ή μεγαλύτερη ποινή φυλάκισης.

Όσοι σκοπεύετε να κάνετε μεταβίβαση ή αγοραπωλησία, φροντίστε να έχετε τακτοποιήσει τις παρανομίες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Εκείνοι που δήλωσαν Η/Χ, υπόγεια και σοφίτες και πληρώνουν τα κερατιάτικα μέχρι του χρόνου τον Οκτώβρη δεν είναι τα κορόιδα που νομίζαμε. Λεφτά δεν υπάρχουν, αλλά απ' ό,τι φαίνεται τελειώνουν χρονικά και οι ευκαιρίες.


Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα με τον Αρη.......αφου δινεται η ευκαιρια για νομιμοποιηση καντε το........γιατι μετα θα εχει τρεξιμο.....



Αρη....επιτηδες εγραψα για την προσφορα.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ειμαι μεγαλο κολοπαιδο το ξερω

S8N
21-09-11, 21:59
Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα με τον Αρη.......αφου δινεται η ευκαιρια για νομιμοποιηση καντε το........γιατι μετα θα εχει τρεξιμο.....



Αρη....επιτηδες εγραψα για την προσφορα.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ειμαι μεγαλο κολοπαιδο το ξερω

Καλά έκανες βρε Γιάννη! Φαντάσου ότι για Η/Χ έχω δει αμοιβή μηχανικού από 290 ευρώ έως 8.000 ευρώ. :shok: Τ'ακούς Σπύρο?

panos90
21-09-11, 23:55
https://www.forologoumenos.gr/permalink/10445.html

m-power_01
22-09-11, 01:47
Καλά έκανες βρε Γιάννη! Φαντάσου ότι για Η/Χ έχω δει αμοιβή μηχανικού από 290 ευρώ έως 8.000 ευρώ. :shok: Τ'ακούς Σπύρο?

Αυτές είναι αμοιβές... γενναίος ο τύπος που τα ζήτησε...

Πάντως αυτό για την βεβαίωση, δεν μου ακούγεται σαν χαράτσι... Σαν νοικοκύρεμα λίγο τις (ψόφιας) αγοράς το βλέπω. Προστασία του αγοραστή, να ξέρει τι πληρώνει και τι αγοράζει. Γιατί δυστυχώς ο υποψήφιος αγοραστής σπανίως συμβουλεύεται κάποιον μηχανικό για την αγορά του. Δεν πιστεύω ότι μπροστά στα συμβολαιογραφικά έξοδα είναι κόστος η αμοιβή παράστασης ενός μηχανικού. Αλλά είναι θέμα κουλτούρας και αυτό... αυτοκίνητο αγοράζουμε και το πάμε σε φαναρτζή, σε μηχανικό... μόνο σε λαστιχά δεν το πάμε. Και όλα αυτά για 10 , 20 και 30 χιλιάρικα. Όταν είναι να δώσουμε 10 φορές παραπάνω λεφτά γιατί δεν προσέχουμε?

Z4 DCT
22-09-11, 12:41
Kαι ελεγα θα κανει πουστια δε μπορει το εχει στο αιμα του.......αρπα την Ιακωβε......




Εξαιρούνται από το ειδικό τέλος ακινήτων οι μακροχρόνια άνεργοι εφόσον το οικογενειακό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει τις 12.000 ,+ 4.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο και αν δεν έχει ακίνητη περιουσία πάνω από 150.000 ευρώ, +10.000 για κάθε τέκνο.

Η εξαίρεση δεν ισχύει για ανέργους με ακίνητα σε περιοχές άνω 3.000 ευρώ τιμή ζώνης, όπως ανακοίνωσε στη Βουλή ο Υπουργός Οικονομικών.

Παράλληλα ο κ. Βενιζέλος κατέθεσε στη Βουλή τροποποίηση στην τροπολογία για το τέλος ακινήτων, σύμφωνα με την οποία το τέλος επεκτείνεται για κάθε έτος χωρίς χρονικό προσδιορισμό παρά μόνο διευκρίνισε ότι ως τέλος θα υφίσταται έως το 2012 και μετά θα ενταχθεί στο εθνικό φορολογικό σύστημα.

:ranting2:
Πηγη
https://www.skai.gr/news/politics/article/180975/e-venizelos-anakoinose-allages-sta-teli-akiniton/

stefm5
22-09-11, 12:52
Μονιμοποιείται το τέλος ακινήτων


https://www.capital.gr/News.asp?id=1287621

S8N
22-09-11, 12:57
Kαι ελεγα θα κανει πουστια δε μπορει το εχει στο αιμα του.......αρπα την Ιακωβε......




Εξαιρούνται από το ειδικό τέλος ακινήτων οι μακροχρόνια άνεργοι εφόσον το οικογενειακό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει τις 12.000 ,+ 4.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο και αν δεν έχει ακίνητη περιουσία πάνω από 150.000 ευρώ, +10.000 για κάθε τέκνο.

Η εξαίρεση δεν ισχύει για ανέργους με ακίνητα σε περιοχές άνω 3.000 ευρώ τιμή ζώνης, όπως ανακοίνωσε στη Βουλή ο Υπουργός Οικονομικών.

Παράλληλα ο κ. Βενιζέλος κατέθεσε στη Βουλή τροποποίηση στην τροπολογία για το τέλος ακινήτων, σύμφωνα με την οποία το τέλος επεκτείνεται για κάθε έτος χωρίς χρονικό προσδιορισμό παρά μόνο διευκρίνισε ότι ως τέλος θα υφίσταται έως το 2012 και μετά θα ενταχθεί στο εθνικό φορολογικό σύστημα.

:ranting2:
Πηγη
https://www.skai.gr/news/politics/article/180975/e-venizelos-anakoinose-allages-sta-teli-akiniton/

Το θέμα βρε Γιάννη δεν είναι αν θα μπει, ούτε το που θα μπει. Αφού το είπαμε χθες, θα μας μπει στον πωπό μέχρι και το 2014.

Το θέμα είναι αν θα καταργηθεί το 2015 και αν θα έχει πολλαπλασιαστεί μέχρι τότε (μέσω νέων αντικειμενικών αξιών και τιμών ζώνης).

Samaro
22-09-11, 12:59
Kαι ελεγα θα κανει πουστια δε μπορει το εχει στο .................................................. ................

Παράλληλα ο κ. Βενιζέλος κατέθεσε στη Βουλή τροποποίηση στην τροπολογία για το τέλος ακινήτων, σύμφωνα με την οποία το τέλος επεκτείνεται για κάθε έτος χωρίς χρονικό προσδιορισμό παρά μόνο διευκρίνισε ότι ως τέλος θα υφίσταται έως το 2012 και μετά θα ενταχθεί στο εθνικό φορολογικό σύστημα.

:ranting2:

Z4 DCT


[QUOTE]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Samaro
Καλή συνέχεια ...


Μου μαησες τον πρωινο καφε....και τον αυριανο , και τον μεθαυριανο.......

Στα είπα εγώ...........

S8N
22-09-11, 13:05
Συνεπώς ενδέχεται να το πληρώνουμε και μετά το 2014. Αν δεν το καταργήσει προηγουμένως κάποια νέα κυβέρνηση... Αχα καλό, εεεε?

Ptboul
22-09-11, 13:06
Συνεπώς ενδέχεται να το πληρώνουμε και μετά το 2014. Αν δεν το καταργήσει προηγουμένως κάποια νέα κυβέρνηση... Αχα καλό, εεεε?

Που μπορούμε να καταθέσουμε το χαλάκι της εξώπορτας?

sophie
22-09-11, 13:55
Αχ, βρε παιδιά, νοστάλγησα να βλέπω dancing with the stars τις Κυριακές, αντί για τον χοντρό και τους νέους φόρους που είδε στον ύπνο του. Αμάν πια, κάθε εβδομάδα κι άλλα λεφτά ζητάει. Εδώ και τα κοτέτσια να φορολογήσει, με τον κόκκορα μακροχρόνια άνεργο και τις μισές κότες σε εφεδρεία ούτε δύο αυγά δεν θα μαζέψει! Κι αυτά εκσφενδονισμένα!

Z4 DCT
22-09-11, 13:56
Που μπορούμε να καταθέσουμε το χαλάκι της εξώπορτας?

Διπλωσε το σφιχτα και μολις σκυψει ο Μπενι χωστο οσο πιο βαθεια μπορεις......thumbthumb

Leonidas_E39
22-09-11, 14:34
Καταλήγουμε να πληρωνουμε Νοικι στα ιδια μας τα σπιτια. Και οπως διαβασα καπου θα φανε τοσο μαυρο που ο ΟΒΑΜΑ μπροστα τους θα μοιαζει με Σουηδος. :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

konstantinaM3
22-09-11, 14:53
δηλαδη θα συμφερει καλυτερα να μενεις σε πραγματικο νοικι παρα να εχεις δικο σου σπιτι?????????????????????????????????????

Ptboul
22-09-11, 15:01
δηλαδη θα συμφερει καλυτερα να μενεις σε πραγματικο νοικι παρα να εχεις δικο σου σπιτι?????????????????????????????????????

Ακριβώς, μάλιστα είναι σαν να έχεις ένα μήνα δώρο στο ενοίκιο.

konstantinaM3
22-09-11, 15:04
ρε δεν γαμ@μαστε λεω γω τι θα κανουμε ρεεεεεεεε???????????????

Stathis
22-09-11, 15:25
τι θα κανουμε?

οποιος δεν εχει να πληρωσει (60-70%), θα συσσωρευονται τα χρεη του προς το δημοσιο και καποια στιγμη το δημοσιο θα προχωρα σε κατασχεσεις.
τα σπιτια θα βγαινουν στον πληστηριασμο υπερ του δημοσιου οπου θα τα αποκτουν εταιριες (ξενες λογικα που θα εχουν κεφαλαια, οι δανειστες μας δηλαδη) καταβαλοντας το αντιτιμο, το οποιο θα τους επιστεφεται απο το κρατος ως εξοφληση μερους των τοκων και των δανειων.
ακολουθως οι εταιριες αυτες θα ερχονται σε συμφωνια με τους πρωην ιδιοκτητες να ενοικιασουν τα σπιτια, εναντι καποιου λογικου -αρχικα- αντιτιμου.
λιγοι θα αγοραζουν νεο σπιτι, αφου τους περισσοτερους θα τους συμφερει να μενουν στο ενοικιο.

απλο το σκεπτικο...

αφου δεν μπορουν να δημευσουν την ιδιωτικη περιουσια αμεσα για να ξελασπωσουν, τη δημευουν σιγα σιγα μεσω φορων.
ετσι και το κρατος μειωνει το χρεος σε αποδεκτα επιπεδα και οι δανειστες περνουν πισω τα λ7 τους πολλαπλασια και ο μλκας ο ελληνας παιρνει τ΄@@@δια του...

ο δεικτης ιδιοκτησιας θα πεσει στο μεσο ορο των υπολοιπων ευρωπαϊκων κρατων, μπορει και πιο κατω.
οι δανειστες μας και οι ξενοι (ή και ελληνες που θα σπευσουν να επωφεληθουν οπως οι δοσιλογοι στην κατοχη) "επενδυτες" γενικοτερα αποκτουν πλεον ενα πολυ ασφαλεστερο περιουσιακο στοιχειο, που αποφερει ασφαλη, σταθερα και απροβληματιστα κερδη, πολυ περισσοτερο απο τις "αγορες" οι οποιες με τα διαφορα συνδυασμενα παραγωγα αποτελουν πλεον καζινο με ωρολογιακο μηχανισμο... :)

καλο ε? ;)

Edit: και κατι που ξεχασα. οταν θα γινουν τα παραπανω, οι τοτε κυβερνωντες θα αποφασισουν οτι βγηκαμε απο την κριση. ετσι θα καταργηθει το χαρατσι.
οποτε η αξια των ακινητων θα ανεβει σιγα-σιγα και οσοι αντεχουν θα τα ξανα-αγορασουν (αφου θα συμφερει πλεον) σε αρκετα υψηλοτερες τιμες...
οι υπολοιποι τα γνωστα...
καλο ε? ;)

bill_m3
22-09-11, 15:29
Τι καλό??
Τέλειο κολπάκι!!

stefm5
22-09-11, 15:36
αυτό ακριβώς είναι το concept
στόχος δεν είναι τα έσοδα αλλά η ιδιοκτησία

konstantinaM3
22-09-11, 15:38
ωραια μπρος ολοι να πουλησουμε τα σπιτια μας παρα να μας τα παρει η τραπεζα αλλα το που θα μενουμε δεν ξερω........κ το ενοικιο καθε χρονο ανεβαινει πρεπει να αλλαζεις σπιτια καθε χρονο θα καταντησουμε μεταναστες στην ιδια μας την χωρα...με το να αλλαζουμε συνεχεια σπιτια οπου ειναι πιο φτηνα.....

Stathis
22-09-11, 15:42
ωραια μπρος ολοι να πουλησουμε τα σπιτια μας
και ποιος νομιζεις οτι τα παιρνει τωρα?



οποιος εχει παει στην αμερικη και εχει ζησει λιγο, ή πηγε και καπου παραεξω απο τη ντισνεϋλαντ, ή το αγαλμα της ελευθεριας και τα λοιπα αξιοθεατα, θα εχει δει οτι εκτος απο τις ωραιες μονοκατοικιες και τα ωραια συγκροτηματα, υπαρχουν τεραστιες περιοχες με τροχοβιλες στην επαρχια, ή πολυ υποβαθμισμενες περιοχες στα κεντρα με αρχαιες πολυκατοικιες και διαμερισματα κλουβια...

αμερικανοποιηση δεν θελατε?
σας δειξαν ομως μονο το χολυγουντ, το μαϊαμι και το μπατσο του μπεβερλι χιλς... :original:

konstantinaM3
22-09-11, 15:52
και ποιος νομιζεις οτι τα παιρνει τωρα?

ε τουλαχιστον δεν θα μεινει κ κατι να παρουμε κ κανενα τροχοσπιτο???ε αλλιως στο δρομο η οποιος εχει σκαφος θα ειναι τυχερος:original::original::original: (μικρο σκαφος γιατι τα μεγαλα παλι φορολογουντε)μεχρι 12 μετρα ειναι νομιζω.....δεν ειμαι σιγουρη γιαυτο...

Monsta
22-09-11, 15:54
οποιος εχει παει στην αμερικη και εχει ζησει λιγο, ή πηγε και καπου παραεξω απο τη ντισνεϋλαντ, ή το αγαλμα της ελευθεριας και τα λοιπα αξιοθεατα, θα εχει δει οτι εκτος απο τις ωραιες μονοκατοικιες και τα ωραια συγκροτηματα, υπαρχουν τεραστιες περιοχες με τροχοβιλες στην επαρχια, ή πολυ υποβαθμισμενες περιοχες στα κεντρα με αρχαιες πολυκατοικιες και διαμερισματα κλουβια...

αμερικανοποιηση δεν θελατε?
σας δειξαν ομως μονο το χολυγουντ, το μαϊαμι και το μπατσο του μπεβερλι χιλς... :original:


Πολύ σωστός ο Στάθης, αν και οι περιοχές με τροχοβίλες μπορεί να είναι και έτσι:

https://www.outdoorresort.com/index.html


:original:

Stathis
22-09-11, 15:57
το παλμσπρινγκς μας εβαλες ρε τρελε?
ειναι η περιοχη με τις περισσοτερες πισινες/κατοικο στον κοσμο...
χαχαχαχα

Leonidas_E39
22-09-11, 15:57
Το μονο που εχω να πω ειναι να επαναλαβω τις λέξεις του Δημητρη Z3 2.2


ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ !!!!!

konstantinaM3
22-09-11, 15:59
το παλμσπρινγκς μας εβαλες ρε τρελε?
ειναι η περιοχη με τις περισσοτερες πισινες/κατοικο στον κοσμο...
χαχαχαχα

ναι τα μουτρα μας ειναι για πισινες τωρα.....ετσι οπως μας καταντ:ranting2:ησαν...

Monsta
22-09-11, 18:15
το παλμσπρινγκς μας εβαλες ρε τρελε?
ειναι η περιοχη με τις περισσοτερες πισινες/κατοικο στον κοσμο...
χαχαχαχα

ε ναι ρε φίλε πως να μην έχει, αφού πιάνει 120F το καλοκαίρι!!! ΛΟΛ!!!!

Kostas_1
22-09-11, 19:31
https://gipsy.pblogs.gr/files/f/195539-%C3%84%C3%85%C3%87.gif

nikos1400
23-09-11, 08:16
Το μονο που εχω να πω ειναι να επαναλαβω τις λέξεις του Δημητρη Z3 2.2


ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ !!!!!

και στην πορτα τους, και στο παρμπριζ τους, και στη μουρη τους, και στα μαλλια τους και στο στομα τους.....και....και.....
:gun_bandana:

Stathis
23-09-11, 12:16
Ενοίκιο στο κράτος για το σπίτι μας!
Η είσπραξη του φόρου θα γίνεται τα δύο πρώτα χρόνια μέσα από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ, ενώ τα επόμενα έτη θα ενταχθεί στο εθνικό φορολογικό σύστημα

https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=128787434&tag=20684

Samaro
23-09-11, 12:23
Ενοίκιο για το σπίτι μας, πληρώναμε πάντα Στάθη.
Αυτή τη φορά το ξανααγοράζουμε !!!

:thumbsdown:

GEORGE316
23-09-11, 12:25
οταν ημουν στο δημοτικο,ειχα δυο συμμαθητριες που οι γονεις τους ηταν οι λεγομενοι πλουσιοι.
τα κοριτσακια μαλωναν συνεχως και δειχνονταν για το ποια ειναι πιο πλουσια...
και οι δυο λεγοντουνσαν....πες ελενη.
εγω "αγαπουσα" τη μια ελενη.
μια μερα λοιπον και ενω ημουν αναμεσα τους και προσπαθουσανα τις "συμφιλιωσω" μου ειπε η αλλη η ελλενη(οχι αυτη που αγαπουσα..)
-μμμμ σιγα εσυ ουτε σπιτι δεν εχεις.εγω εχω τρια!
σημερα πραγματικα θελω να ξαναδω την ελενη που ειμαστε και γειτονακια...
τρια σπιτια ε??μπραβο!!!ποσα θα πληρωνεις καθε χρονο νταβατζιλικι για τα τρια σπιτια??
εγω επειδη ακομα μενω στο ενοικια δεν θα πληρωσω κατι!!!!!

Nino
23-09-11, 12:47
Ενοίκιο στο κράτος για το σπίτι μας!
Η είσπραξη του φόρου θα γίνεται τα δύο πρώτα χρόνια μέσα από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ, ενώ τα επόμενα έτη θα ενταχθεί στο εθνικό φορολογικό σύστημα

https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=128787434&tag=20684

Το εξωφρενικό είναι ότι αυτο το "ενοίκιο" που φτάνει σε ορισμένες περιπτώσεις σε πολυ μεγάλα χρηματικά ποσά, στο τέλος του έτους θα φορολογηθει και ως εισόδημα στη κλίμακα που ανήκει ο καθένας.
Με πραγματικά η τεκμαρτα κριτήρια.

S8N
23-09-11, 12:52
οταν ημουν στο δημοτικο,ειχα δυο συμμαθητριες που οι γονεις τους ηταν οι λεγομενοι πλουσιοι.
τα κοριτσακια μαλωναν συνεχως και δειχνονταν για το ποια ειναι πιο πλουσια...
και οι δυο λεγοντουνσαν....πες ελενη.
εγω "αγαπουσα" τη μια ελενη.
μια μερα λοιπον και ενω ημουν αναμεσα τους και προσπαθουσανα τις "συμφιλιωσω" μου ειπε η αλλη η ελλενη(οχι αυτη που αγαπουσα..)
-μμμμ σιγα εσυ ουτε σπιτι δεν εχεις.εγω εχω τρια!
σημερα πραγματικα θελω να ξαναδω την ελενη που ειμαστε και γειτονακια...
τρια σπιτια ε??μπραβο!!!ποσα θα πληρωνεις καθε χρονο νταβατζιλικι για τα τρια σπιτια??
εγω επειδη ακομα μενω στο ενοικια δεν θα πληρωσω κατι!!!!!

Δηλαδή εσύ περιμένεις να την πετύχεις για να της ανταποδώσεις το κόμπλεξ?

Εγώ θα σου έλεγα ν' απλώσεις όλη σου τη γοητεία και να εξασκηθείς στο Κάμα Σούτρα μαζί της.

Τρία σπίτια είναι αυτά: Μένεις στο ένα και νοικιάζεις τ' άλλα δυο. Όσο για την άλλη Ελένη, λίγο τα πούρα, λίγο τα ταξίδια, λίγο τα αυτοκίνητα, θα την ξεπεράσεις!

Marry money George! :hystericalbs1:

konstantinaM3
23-09-11, 16:54
αρχησαν τα πανηγυρια..............https://sarotiko.blogspot.com/2011/09/blog-post_1273.html

strof
23-09-11, 18:13
Ενα πολυ ωραιο αρθρο:


Λιρέτα Εξαρχείων, Εσκούδο Αμπελοκήπων




(Ένα μυθιστόρημα επιστημονικής φαντασίας)





Από το κίνημα των αγανακτισμένων της περασμένης άνοιξης ξεπήδησε μια (επιτρέψτε μου την κακιά λέξη: φιλελεύθερη) ιδέα. Το ιδιωτικό νόμισμα. Στις απέραντες ώρες δημόσιας διαβούλευσης στα σπασμένα και χρυσοπληρωμένα μάρμαρα της Πλατείας Συντάγματος, κάποιοι πρότειναν να εισαχθεί ένα είδος νομίσματος, με το οποίο θα συναλλάσσονταν μεταξύ τους όσοι πολίτες επιθυμούσαν, αγοράζοντας και πουλώντας υπηρεσίες μεταξύ τους. Τα πλεονεκτήματα εμφανή: καμία συναλλαγή με το Κράτος, καμία φοροδοσία, κανένας δημόσιος υπάλληλος, κανένας έλεγχος. Εξαιρετική ιδέα! Και είδεν ο λαός ότι καλόν να λείπει το κράτος, ημέρα πρώτη.




Εισήχθη λοιπόν η Λιρέτα Εξαρχείων και οι πολίτες άρχισαν να συναλλάσσονται. Όλοι πήραν μια αρχική ποσότητα «νομίσματος» και τιμολογούσαν ελεύθερα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που εμπορεύονταν. Όλα κυλούσαν ωραία και όλο και περισσότερος κόσμος ζητούσε να συμμετάσχει στο εγχείρημα. Σε κάποιους όμως μπήκε η ιδέα: ποιος εκδίδει το νέο νόμισμα που κυκλοφορεί; Και σε τι ποσότητες; Και σε ποιους το δίνει; Και ζητήθηκε διαφάνεια στη διαδικασία αυτή και ορίστηκε κάποιος υπεύθυνος να χειρίζεται αυτά τα θέματα και να λογοδοτεί. Του έδωσαν και ένα τραπέζι για να βάζει επάνω τα χαρτονομίσματα που εκδίδει και μοιράζει στους συμμετέχοντες, και για το λόγο αυτό τον ονόμασαν «Τράπεζα». Και είδεν ο λαός ότι χρήσιμον η Τράπεζα, ημέρα δευτέρα.




Μετά τα Εξάρχεια που εισήγαγαν τη Λιρέτα, οι κάτοικοι των Αμπελοκήπων υιοθέτησαν το Εσκούδο. Ο υπεύθυνος έκδοσης όμως ήταν λίγο επιρρεπής σε παρασπονδίες και εξέδιδε μαζικά εσκούδα, τα οποία μοίραζε σε φίλους και γνωστούς, πιστεύοντας ότι δεν θα τον πάρει κανείς χαμπάρι. Όντως, κανείς δεν τον πήρε χαμπάρι, αλλά πολύ σύντομα κυκλοφορούσε τόσο χρήμα, που οι συμμετέχοντες τιμολογούσαν όλο και πιο ακριβά τα προϊόντα και τις υπηρεσίες που προσέφεραν, ενώ αυτοί που είχαν στα χέρια τους το «έξτρα» χρήμα, δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα να το σκορπάνε με ευκολία. Το χειρότερο όμως ήταν ότι, ενώ μια Λιρέτα Εξαρχείων ανταλλάσσονταν στα ανταλλακτήρια του Κολωνακίου 1 προς 1, πολύ σύντομα έφτασε να αντιστοιχεί σε δύο Εσκούδα, οπότε και ο πονηρός Τραπεζίτης κατάλαβε ότι έκανε μια τρύπα στο νερό. Και είδεν ο λαός ότι χρήμα βγαίνει όταν παράγεις και όχι όταν το τυπώνεις, γιατί αλλιώς προκαλείται πληθωρισμός και υποτίμηση. Ημέρα τρίτη.




Οι κάτοικοι των Αμπελοκήπων είχαν την ιδέα να διοχετεύσουν το επιπλέον χρήμα σε κοινά έργα και πολιτικές. Εισήγαγαν και φόρο: όποιος συναλλασσόταν σε Εσκούδο, πλήρωνε 10% σε ένα κοινό ταμείο, από το οποίο πληρώνονταν αυτοί που τους μάζευαν, συν αυτοί που επιτηρούσαν τη δημόσια τάξη στους Αμπελόκηπους. Σύντομα συνέφερε περισσότερο να κόβεις βόλτα στην Πανόρμου και την Αλεξάνδρας και να πληρώνεσαι από το να σπας το κεφάλι σου να βρεις τι μπορεί να θέλει να αγοράσει κάποιος άλλος (και να σου παίρνουν και 10%). Αυτοί που έκοβαν βόλτα αυξάνονταν, κάποιοι που είχαν ωραίες ιδέες μετακόμισαν στα Εξάρχεια. Πλέον μια Λιρέτα Εξαρχείων αγόραζε τρία Εσκούδα Αμπελοκήπων. Και είδεν ο λαός ότι κακόν η υπερφορολόγηση, γιατί μειώνει την ανταγωνιστικότητα, προκαλεί φυγή ανθρώπινου δυναμικού, οδηγεί σε διολίσθηση. Ημέρα τετάρτη.




Ένας ταξιτζής στην πλατεία Εξαρχείων ξεκίνησε να δέχεται Λιρέτες. 2 το χιλιόμετρο. Άμεσα βρέθηκε δεύτερος που πρόσφερε κούρσα με 1,80. Εμφανίστηκε τρίτος με 1,70. Τέταρτος με 1,69 και δωρεάν μεταφορά αποσκευών. Ο πρώτος που ζητούσε δύο λιρέτες τις έκανε 1,68 και πρόσφερε και wi-fi στο όχημα. Σύντομα ένα σωρό ταξιτζήδες δέχονταν Λιρέτες με όλο και καλύτερους όρους σε όλο και καλύτερες τιμές. Οι κάτοικοι των Αμπελοκήπων από την άλλη, επέτρεψαν σε 5 ταξιτζήδες να συναλλάσσονται σε Εσκούδα με τους παρακάτω όρους: να πληρώσουν 300 Εσκούδα προκαταβολικά στο κοινό ταμείο (που πλήρωνε αυτούς που έκαναν βόλτα στην Αλεξάνδρας), να βάψουν τα οχήματά τους κόκκινα και να έχουν κοινό τιμολόγιο 3 Εσκούδα το χιλιόμετρο. Βρέθηκαν 5 που υπολόγισαν ότι με 100 χιλιόμετρα ξεχρέωναν και μετά έχουν τρελό κέρδος. Σύντομα ένας σκέφτηκε ότι αντί να κυνηγάει το χιλιόμετρο, μπορεί να δώσει σε κάποιον την άδεια ζητώντας 500 Εσκούδα. Βρέθηκε ένας άνεργος και τα έδωσε, σύντομα και δεύτερος έδωσε 600, γιατί υπολόγισε και αυτός ότι με 200 χιλιόμετρα ξεχρεώνει και μετά έχει τρελό κέρδος. Οι κάτοικοι των Αμπελοκήπων σύντομα διαπίστωσαν ότι τα ταξί ήταν ακριβά και βρόμικα και οι οδηγοί τους αγενείς και πλούσιοι, καθώς το κέρδος τους δεν ήταν τόσο από την πελατεία, όσο από την αγοραπωλησία αδειών που άνθιζε. Και είδεν ο λαός ότι κακόν το κλειστό επάγγελμα: διατηρεί υψηλές τιμές και κακή ποιότητα υπηρεσιών. Ημέρα πέμπτη.




Τα πράγματα στους Αμπελόκηπους χειροτέρευαν. Πολλοί μετακόμιζαν πλέον στα Εξάρχεια. Οι τηρούντες την τάξη με τις βόλτες τους έπρεπε να πληρωθούν, αλλά πλέον οι φόροι δεν ήταν αρκετοί. Έκτακτη συνέλευση αποφάσισε να αυξηθεί ο φόρος στο 20% και να συστηματοποιηθούν οι έλεγχοι. Με διπλό συντελεστή περίμεναν διπλά έσοδα, αλλά πλέον μετακόμιζαν τόσοι πολλοί στα Εξάρχεια, που η αύξηση στα έσοδα ήταν 3%, που μόλις επαρκούσε για την πρώτη ώρα πλαστής υπερωριακής βόλτας. Πλέον οι τηρούντες την τάξη έμπαιναν στα μαγαζιά και έλεγχαν κάθε συναλλαγή σε Εσκούδο, μην τυχόν και κάποιος δεν πληρώνει φόρο. Το να συναλλάσσεσαι σε Εσκούδα ήταν πλέον ανυπόφορο. Εκτός από το ότι σου έφευγε αυτόματα 20%, είχες να αντιμετωπίσεις και τη βία του ελεγκτή, που φυσικά ήθελε να βγάλει το μισθό του. Και το χειρότερο: για να περιοριστεί η ροή προς τα Εξάρχεια, η Συνέλευση αποφάσισε να την απαγορεύσει και να πληρώνει και 10 ροπαλοφόρους να επιτηρούν την απαγόρευση. Και είδεν ο λαός ότι κακόν η υπερφορολόγηση, καθώς οδηγεί σε βία. Και εκτίμησαν την ελευθερία μετακίνησης (ανοικτή κοινωνία) και οικονομικής δραστηριότητας (ελεύθερη αγορά). Ημέρα έκτη.





Την έβδομη μέρα οι ομάδες έκδοσης νομισμάτων μαζεύτηκαν πάλι στο Σύνταγμα. Το εγχείρημα έκδοσης νομίσματος τούς είχε διδάξει πολύ γρήγορα τι καλό είναι το λίγο Κράτος, σε τι χρησιμεύει μια τράπεζα, πόσο κακός είναι ο πληθωρισμός, η υποτίμηση, η υπερφορολόγηση, τα κλειστά επαγγέλματα, η κρατική βία.




Εξακολουθούσαν να είναι αγανακτισμένοι, αλλά πλέον για άλλους λόγους…




ΠΗΓΗ (https://e-drasis.blogspot.com/)

Nino
28-09-11, 14:14
:shok:
να πουμε και εμεις το ιδιο???


https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231130505

Ptboul
28-09-11, 14:18
:shok:
να πουμε και εμεις το ιδιο???


https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231130505

Δημόσιος εμπαιγμός, απαξίωση και πρόκληση. Ένα μήνυμα του τι έχεις να περιμένεις μετά από αυτό.

ps1:Είχε πει σε κάποια στιγμή ότι είναι χοντρός επειδή τρώει φθηνές τροφές. Ενώ αν έτρωγε 3 κουταλιές χαβιάρι την ημέρα θα ήταν αδύνατος.

ps2: Πιστεύει κανείς ότι πράγματι θα πληρώσει;

Samaro
28-09-11, 14:34
«Μπορεί να με συλλάβει ο Βενιζέλος και να με βάλει φυλακή»


«Τα φοροδοτικά όρια της ελληνικής κοινωνίας έχουν εξαντληθεί» υποστήριξε σήμερα ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θόδωρος Πάγκαλος, τονίζοντας ότι «πρέπει η κυβέρνηση πλέον να ασχοληθεί με τις δημόσιες δαπάνες», στις οποίες, όπως ανέφερε, «υπάρχει ακόμη περιθώριο για τον περιορισμό τους».


https://www.youtube.com/watch?v=sgwWKcIJGnw&feature=player_embedded"]https://www.youtube.com/watch?v=sgwWKcIJGnw&feature=player_embedded

https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=95419&catID=11

Να δείς που, έγω τώρα, αυτόν τον είχα παραξηγήσει !!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

DIMITr|S
28-09-11, 14:41
«Μπορεί να με συλλάβει ο Βενιζέλος και να με βάλει φυλακή»


«Τα φοροδοτικά όρια της ελληνικής κοινωνίας έχουν εξαντληθεί» υποστήριξε σήμερα ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θόδωρος Πάγκαλος, τονίζοντας ότι «πρέπει η κυβέρνηση πλέον να ασχοληθεί με τις δημόσιες δαπάνες», στις οποίες, όπως ανέφερε, «υπάρχει ακόμη περιθώριο για τον περιορισμό τους».

https://www.youtube.com/watch?v=sgwWKcIJGnw&feature=player_embedded

https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=95419&catID=11

Να δείς που, έγω τώρα, αυτόν τον είχα παραξηγήσει !!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
αχουυυ τον καημενο δεν εχει λεφτα να πληρωσει.....βρε τι επαθε.....
δεν πειραζει ρε θα σου φερνουμε εμεις τσιγαρα

S8N
28-09-11, 16:02
αχουυυ τον καημενο δεν εχει λεφτα να πληρωσει.....βρε τι επαθε.....
δεν πειραζει ρε θα σου φερνουμε εμεις τσιγαρα

Εγώ πάντως τον πιστεύω. Φέτος στο πόθεν έσχες του δήλωσε μόλις 650.000 ευρώ σε καταθέσεις και 38 ακίνητα. Που να τα βρει ο χριστιανός τα 7,5 χιλιάρικα?

Monsta
28-09-11, 16:13
Και όταν τον ρώτησε ''γιατί δε βάζετε κανέναν φυλακή?'' απαντάει "από δω και μπρος αυτό θα κάνουμε". Άρα ότι έχει γίνει μέχρι τώρα διαγράφεται για τα λαμόγια. Για το κοσμάκη όμως ξέρουν πολύ καλά να βάζουν αναδρομικές έκτακτες εισφορές και φόρους σε αγαθά που αποκτήθηκαν υπό άλλες φορολογικές διατάξεις. Αυτά είναι!

Nino
29-09-11, 18:02
με sms στις ερημιες...

https://www.forologikanea.gr/news/steile-sms-sto-upoik-gia-to-telos-akiniton/

Ptboul
11-10-11, 11:59
Λεπτομερέστατο - δεν νομίζω ότι έχει ξανα μπει


https://www.engineering.gr/design/home/default.asp?from_frames=../ant/ant.asp?show_dimos=1%2ashow_dromos=1%2anomos=4%2an omos_name=%C8%C5%D3%D3%C1%CB%CF%CD%C9%CA%C7%2adimo s=142%2adimos_name=%CA%C1%CB%C1%CC%C1%D1%C9%C1%D3

S8N
11-10-11, 12:20
Λεπτομερέστατο - δεν νομίζω ότι έχει ξανα μπει


https://www.engineering.gr/design/home/default.asp?from_frames=../ant/ant.asp?show_dimos=1%2ashow_dromos=1%2anomos=4%2an omos_name=%C8%C5%D3%D3%C1%CB%CF%CD%C9%CA%C7%2adimo s=142%2adimos_name=%CA%C1%CB%C1%CC%C1%D1%C9%C1%D3

Δεν είναι σωστές οι τιμές Πάνο. Έχει τις παλαιές (προ 2007).

Konstantinos E60
11-10-11, 12:25
Δεν είναι σωστές οι τιμές Πάνο. Έχει τις παλαιές (προ 2007).

Αρη εχεις τις τελευταίες ? Ξερεις κατι για τις αυξησεις των νεων ?

Kostas_1
11-10-11, 12:26
Δεν είναι σωστές οι τιμές Πάνο. Έχει τις παλαιές (προ 2007).

Κριμα, γιατι το αποτελεσμα μου αρεσε περισσοτερο απο αυτο που ειχα υπολογισει :th_Laie_67-1:

S8N
11-10-11, 12:30
Εδώ είναι οι ισχύουσες τιμές ζώνης:

https://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html

Για το τι μέλλει γενέσθαι μ' αυτές κανείς δε γνωρίζει. Το αποτέλεσμα μόνο είναι σίγουρο: ΠΑΣΟΚολλητό.

Κι άλλο ένα Link:

https://www.pressgr.com/economy/2011/09/16/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%C F%84%CE%B5-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%B8%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%C E%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD/

Z4 DCT
11-10-11, 12:35
Εδώ είναι οι ισχύουσες τιμές ζώνης:

https://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html

Για το τι μέλλει γενέσθαι μ' αυτές κανείς δε γνωρίζει. Το αποτέλεσμα μόνο είναι σίγουρο: ΠΑΣΟΚολλητό.

Κι άλλο ένα Link:

https://www.pressgr.com/economy/2011/09/16/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%C F%84%CE%B5-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CE%B8%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%84%C E%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD/


https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=199624&postcount=83

Ptboul
11-10-11, 12:46
Σωστά παιδιά, τα είδα κ εγώ χαμηλά και χάρηκα! :(

Ένα σοβαρό ποστ μετά από καιρό κ πάλι μλκια έκανα.

Kostas_1
11-10-11, 12:52
Σωστά παιδιά, τα είδα κ εγώ χαμηλά και χάρηκα! :(

Ένα σοβαρό ποστ μετά από καιρό κ πάλι μλκια έκανα.

Μεγα λαθος αυτο το ποστ. Εγινε η υπογραφη. :D:D:D:D:D

Konstantinos E60
11-10-11, 13:01
Σωστά παιδιά, τα είδα κ εγώ χαμηλά και χάρηκα! :(

Ένα σοβαρό ποστ μετά από καιρό κ πάλι μλκια έκανα.

Θελεις να πείς οτι τόσα ποστ περι ανατομίας του γυναικείου σώματος δεν ειναι σοβαρά ???

Ptboul
11-10-11, 13:35
Θελεις να πείς οτι τόσα ποστ περι ανατομίας του γυναικείου σώματος δεν ειναι σοβαρά ???

Δεν είναι ποστς, είναι σοβαρές καταχωρίσεις/αποστάγματα χρόνιας εμπειρίας στο σάουτ μποξ, που χάνονται σαν κόκκοι άμμου στον άνεμο του χρόνου. https://steki-psychologias.gr/smf/Smileys/steki/cry.gif

S8N
21-10-11, 09:49
Καλώς τα δεχθηκαμε...

Του σπιτιού:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2401.jpg

Του ενός εκ των δυο γραφείων:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2402.jpg

Κι αυτά είναι μόνο η πρώτη δόση...

Αυτή τη στιγμή προσπαθώ ν' αποφύγω το εγκεφαλικό... Τα λέμε...

Monsta
21-10-11, 10:07
Αυτή τη στιγμή προσπαθώ ν' αποφύγω το εγκεφαλικό... Τα λέμε...


ααααα γι αυτό χάθηκες. :thumbsup:

Konstantinos E60
21-10-11, 10:13
Αμα δεν παρουν μονοψήφιο στις επόμενες εκλογες ε τοτε τα θελει ο κώλος μας !!

stef
21-10-11, 10:15
Καλά θα περάσουμε φέτος το χειμώνα....

120ie87
21-10-11, 10:23
Αμα δεν παρουν μονοψήφιο στις επόμενες εκλογες ε τοτε τα θελει ο κώλος μας !!




πολύ σωστά φίλε

stef
21-10-11, 10:50
Αμα δεν παρουν μονοψήφιο στις επόμενες εκλογες ε τοτε τα θελει ο κώλος μας !!

Μέχρι να γίνουν εκλογές θα έχουμε φαλιρίσει! :hystericalbs1: