PDA

Επιστροφή στο Forum : Κέρωμα Ε60



Monsta
10-09-11, 10:06
Χθες παραλάβαμε το πανέμορφο και πολύ προσεγμένο Ε60 του ''Panos E60'',

https://img684.imageshack.us/img684/9562/e60a.jpg

https://img850.imageshack.us/img850/2256/e60b.jpg


νικητή της κλήρωσης από την εκδρομή της Πανελλήνιας συνάντησης 2011 στους Ν. Πόρους.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7348&page=21


Στο αυτοκίνητο θα πραγματοποιηθεί ΔΩΡΕΑΝ σπέσιαλ κέρωμα, όπου θα το επιμεληθώ εγώ ο ίδιος και (μάλλον) ένα τοπικό βαψιματάκι στο χείλος του πίσω φτερού όπου έχει ξεφλουδίσει το βερνίκι από κακή ίσως χρήση πλυστικού μηχανήματος. Στο κέρωμα θα τοποθετηθούν δύο στρώσεις από τα καλύτερα κεριά παγκοσμίως που εισάγει η εταιρεία μας από τον Καναδά. Μη χαίρεστε όμως καθώς ΔΕΝ είναι διαθέσιμα προς λιανική πώληση.

Θα κάνω update από βδομάδα με φωτό, για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το βερνίκι του Ε60 κάτω από λάμπες HQI.






** Ο Πάνος έχει σταθεί ιδιαίτερα 'τυχερός' στη μέχρι τώρα διαμονή του στο φόρουμ. Πέρυσι είχα δωρήσει πάλι ένα ολοκαίνουριο λεβιέ ταχυτήτων ///Μ σε αγγελία που είχα αναρτήσει και ο Πάνος ήταν ο 1ος που ενδιαφέρθηκε με αποτέλεσμα να τον 'τσιμπήσει' με τη μία. Φέτος στη συνάντηση ήταν πάλι ένας από τους δύο τυχερούς με δωρεάν υπηρεσίες για το αυτοκίνητό του. Εύχομαι πάντα τέτοια Πάνο. :thumbsup: :thumbsup:

Z4 DCT
10-09-11, 10:12
thumbthumbthumb

Aπ αυτο το κερακι να δοκιμασει και ο ασσος???:original::original:

S8N
10-09-11, 12:11
Μετάφραση του μηνύματος του Κώστα:

"Χθες παραλάβαμε το χάρχαλο του αγαπητού μέλους Panos E60. Τίποτα το ιδιαίτερο, ένα Ε60 με ασυνήθιστο χρώμα και συμπαθητική ζαντούλα. Εκείνο του S8N που είχα γυαλίσει πρόπερσι ήταν μούρλια, τι να μας πει ετούτο εδώ τώρα.

Για όσους δε θυμούνται, ο Πάνος είναι ο νικητής της κλήρωσης από την εκδρομή της Πανελλήνιας συνάντησης 2011 στους Ν. Πόρους. Το γεγονός ότι κέρδισε ΚΑΙ αυτή την κλήρωση αλλά ΚΑΙ το λεβιεδάκι Μ πέρυσι είναι εντελώς συμπτωματικό. Παρεπιπτόντως, είναι κουμπάρος του Μπέου.

Στη γκρανκάσα θα πραγματοποιηθεί ΔΩΡΕΑΝ σπέσιαλ κέρωμα, το οποίο θα επιμεληθεί ο Ινδός κηπουρός του Beer Society απέναντι αλλά και ένα τοπικό βαψιματάκι στο χείλος του πίσω φτερού όπου έχει ξεφλουδίσει το βερνίκι από κάποια στενή επαφή πρώτου τύπου, αποτέλεσμα μάλλον αποτυχημένης προσπάθειας πλαγιολίσθησης. Στο κέρωμα θα τοποθετηθούν δύο στρώσεις από κερί αποτρίχωσης το οποίο αγόρασα πριν 4 χρόνια από το Κουσάντασι.

Θα γίνει update από βδομάδα μόλις παραλάβουμε τις 'φτιαγμένες' φωτογραφίες που στείλαμε για ρετουσάρισμα στο στούντιο που φωτογραφίζει και την Άννα Βίσση."

aristent
10-09-11, 12:14
Μετάφραση του μηνύματος του Κώστα:

"Χθες παραλάβαμε το χάρχαλο του αγαπητού μέλους Panos E60. Τίποτα το ιδιαίτερο, ένα Ε60 με ασυνήθιστο χρώμα και συμπαθητική ζαντούλα. Εκείνο του S8N που είχα γυαλίσει πρόπερσι ήταν μούρλια, τι να μας πει ετούτο εδώ τώρα.

Για όσους δε θυμούνται, ο Πάνος είναι ο νικητής της κλήρωσης από την εκδρομή της Πανελλήνιας συνάντησης 2011 στους Ν. Πόρους. Το γεγονός ότι κέρδισε ΚΑΙ αυτή την κλήρωση αλλά ΚΑΙ το λεβιεδάκι Μ πέρυσι είναι εντελώς συμπτωματικό. Παρεπιπτόντως, είναι κουμπάρος του Μπέου.

Στη γκρανκάσα θα πραγματοποιηθεί ΔΩΡΕΑΝ σπέσιαλ κέρωμα, το οποίο θα επιμεληθεί ο Ινδός κηπουρός του Beer Society απέναντι αλλά και ένα τοπικό βαψιματάκι στο χείλος του πίσω φτερού όπου έχει ξεφλουδίσει το βερνίκι από κάποια στενή επαφή πρώτου τύπου, αποτέλεσμα μάλλον αποτυχημένης προσπάθειας πλαγιολίσθησης. Στο κέρωμα θα τοποθετηθούν δύο στρώσεις από κερί αποτρίχωσης το οποίο αγόρασα πριν 4 χρόνια από το Κουσάντασι.

Θα γίνει update από βδομάδα μόλις παραλάβουμε τις 'φτιαγμένες' φωτογραφίες που στείλαμε για ρετουσάρισμα στο στούντιο που φωτογραφίζει και την Άννα Βίσση."

:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:
δεν παιζεσαι με τιποτα!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

PANOS-E60
10-09-11, 12:40
Αφού ευχαριστήσω τον Κώστα ακόμα μία φορά γιά την πρωτοβουλία του να δωρίσει τις υπηρεσίες του σε μέλη μας και αφού μακαρίσω την τύχη μου, να τον ενημερώσω ότι η Δευτέρα δεν θα είναι υγιεινός περίπατος πάνω στο μάλλον ταλαιπωρημένο βερνίκι του Ε60 μου ... Δεν είμαι και ο καλύτερος στο car care ...

aristent
10-09-11, 12:45
Αφού ευχαριστήσω τον Κώστα ακόμα μία φορά γιά την πρωτοβουλία του να δωρίσει τις υπηρεσίες του σε μέλη μας και αφού μακαρίσω την τύχη μου, να τον ενημερώσω ότι η Δευτέρα δεν θα είναι υγιεινός περίπατος πάνω στο μάλλον ταλαιπωρημένο βερνίκι του Ε60 μου ... Δεν είμαι και ο καλύτερος στο car care ...

απο τις φωτο παντως μια χαρα φαινεται!!!thumb

...και μη μακαριζεις την τυχη σου,αλλα τον μεγα δασκαλο Μπεο!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

Vassilis ///M
10-09-11, 13:56
Μετάφραση του μηνύματος του Κώστα:

"Χθες παραλάβαμε το χάρχαλο του αγαπητού μέλους Panos E60. Τίποτα το ιδιαίτερο, ένα Ε60 με ασυνήθιστο χρώμα και συμπαθητική ζαντούλα. Εκείνο του S8N που είχα γυαλίσει πρόπερσι ήταν μούρλια, τι να μας πει ετούτο εδώ τώρα.

Για όσους δε θυμούνται, ο Πάνος είναι ο νικητής της κλήρωσης από την εκδρομή της Πανελλήνιας συνάντησης 2011 στους Ν. Πόρους. Το γεγονός ότι κέρδισε ΚΑΙ αυτή την κλήρωση αλλά ΚΑΙ το λεβιεδάκι Μ πέρυσι είναι εντελώς συμπτωματικό. Παρεπιπτόντως, είναι κουμπάρος του Μπέου.

Στη γκρανκάσα θα πραγματοποιηθεί ΔΩΡΕΑΝ σπέσιαλ κέρωμα, το οποίο θα επιμεληθεί ο Ινδός κηπουρός του Beer Society απέναντι αλλά και ένα τοπικό βαψιματάκι στο χείλος του πίσω φτερού όπου έχει ξεφλουδίσει το βερνίκι από κάποια στενή επαφή πρώτου τύπου, αποτέλεσμα μάλλον αποτυχημένης προσπάθειας πλαγιολίσθησης. Στο κέρωμα θα τοποθετηθούν δύο στρώσεις από κερί αποτρίχωσης το οποίο αγόρασα πριν 4 χρόνια από το Κουσάντασι.

Θα γίνει update από βδομάδα μόλις παραλάβουμε τις 'φτιαγμένες' φωτογραφίες που στείλαμε για ρετουσάρισμα στο στούντιο που φωτογραφίζει και την Άννα Βίσση."

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Eίστε καταπληκτικοί,πραγματικά μου φτιάξατε τη μέρα....

chrisgiapz3
10-09-11, 16:25
S8N είσαι τεράστιος! χαχαχαχαχα! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

trueno
10-09-11, 16:45
Μετάφραση του μηνύματος του Κώστα:

"Χθες παραλάβαμε το χάρχαλο του αγαπητού μέλους Panos E60. Τίποτα το ιδιαίτερο, ένα Ε60 με ασυνήθιστο χρώμα και συμπαθητική ζαντούλα. Εκείνο του S8N που είχα γυαλίσει πρόπερσι ήταν μούρλια, τι να μας πει ετούτο εδώ τώρα.

Για όσους δε θυμούνται, ο Πάνος είναι ο νικητής της κλήρωσης από την εκδρομή της Πανελλήνιας συνάντησης 2011 στους Ν. Πόρους. Το γεγονός ότι κέρδισε ΚΑΙ αυτή την κλήρωση αλλά ΚΑΙ το λεβιεδάκι Μ πέρυσι είναι εντελώς συμπτωματικό. Παρεπιπτόντως, είναι κουμπάρος του Μπέου.

Στη γκρανκάσα θα πραγματοποιηθεί ΔΩΡΕΑΝ σπέσιαλ κέρωμα, το οποίο θα επιμεληθεί ο Ινδός κηπουρός του Beer Society απέναντι αλλά και ένα τοπικό βαψιματάκι στο χείλος του πίσω φτερού όπου έχει ξεφλουδίσει το βερνίκι από κάποια στενή επαφή πρώτου τύπου, αποτέλεσμα μάλλον αποτυχημένης προσπάθειας πλαγιολίσθησης. Στο κέρωμα θα τοποθετηθούν δύο στρώσεις από κερί αποτρίχωσης το οποίο αγόρασα πριν 4 χρόνια από το Κουσάντασι.

Θα γίνει update από βδομάδα μόλις παραλάβουμε τις 'φτιαγμένες' φωτογραφίες που στείλαμε για ρετουσάρισμα στο στούντιο που φωτογραφίζει και την Άννα Βίσση."

Χαχαχαχχχχααα!!! Απιστευτος!

gnx
10-09-11, 19:13
Είναι όντως κουμπάρος του Μπέου;

aristent
10-09-11, 19:24
Είναι όντως κουμπάρος του Μπέου;

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Πανουλη σ'αγαπαμε και το ξερεις!!!:thumbsup:

...την πρωτη περιπτωση που "κερδισε" το //Μ λεβιεδακι απλως απαντησε πρωτος στο ποστ του δωρητη Κωστα(μονστα) και στη 2η περιπτωση εκανε 800 χιλ.αυθυμερον για να ερθει σε συνατηση του φορουμ στους Ν.Πορους,μαζι με τον καλο μας φιλο Νικο(nicke60) και ετσι τον λυπηθηκε ο καλος Θεουλης και κερδισε το κερωμα!!!ετσι απλα.thumb

PANOS-E60
10-09-11, 19:25
Είναι όντως κουμπάρος του Μπέου;

Μόνο κουμπάρος ...? Πρωτοξάδελφος, μπατζανάκης, καρντάσης και κολλητάρι. Μαζί τα στήναμε στην παράγκα ... :th_Laie_67-1:

Stamatis
10-09-11, 19:27
Νομιζω πρεπει να επισκευθω το καταστημα για να διασφαλισω την ποιοτητα των εργασιων.
Μαζι με τον κ. Σμιθ και τον κ. Γουεσον βεβαιως, στενους μου συνεργατες.

Driver M
10-09-11, 20:00
Συνονόματε κλαίω με το πόστ σου!!

Κώστα, τι κερί θα χρησιμοποιήσεις?

Monsta
10-09-11, 21:31
Άρη είπαμε ρε φίλε, αλλά όχι κι έτσι. Έλιωσα λέμε. :hystericalbs1::hystericalbs1:

DionisisM5
10-09-11, 21:42
Αυτα ειναι .....!!!

Το εχω και εγω στο προγραμμα ενα κερωμα επειγοντος!!!!!

Καντο πιπιλα το 60 αρι!!!

stef
11-09-11, 12:57
Λέγε τι κερί είναι ..
Μάρκα!!


Υ.Γ: Παρήγγειλα Zymol...

Monsta
11-09-11, 12:59
Πριτς. Σιγά μη σου πω.





ΥΓ: Μια χαρά επιλογή έκανες.

stef
11-09-11, 13:00
Άμα τα βρώ τι κερδίζω....? :p

Monsta
11-09-11, 13:09
τι κερδίζω....? :p


Διαλέγεις καραμέλα με γεύση ..............Auto g l y m, So n a x, 3M, Me g u i a r s, Zy mol, Tu rtle wax, Mo thers, ή ανάμεικτη.







Άδικα κουράζεσαι. Πρόκειται για ..............τρελό επιστήμονα. :original:

Driver M
11-09-11, 18:03
Διαλέγεις καραμέλα με γεύση ..............Auto g l y m, So n a x, 3M, Me g u i a r s, Zy mol, Tu rtle wax, Mo thers, ή ανάμεικτη.







Άδικα κουράζεσαι. Πρόκειται για ..............τρελό επιστήμονα. :original:
Δηλαδή δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο?
Μην μας κρατάς σε αγωνία Κώστα! :original:

Όχι τίποτ'άλλα αλλά δεν μου έρχεται στο μυαλό άμεσα κάποια καναδική εταιρεία που να εντάσσεται στις μεγάλες του χώρου.
Εκτός και αν πρόκειται για καινούριο προϊόν.

stef
11-09-11, 18:14
P21s?

Monsta
11-09-11, 18:34
Αγαπητοί μου μικροί amateur detailers,

Σας είπα να μη κουράζεστε. Δεν θα τη βρείτε. Δεν θα τη βρείτε διότι πολύ απλά ΔΕΝ κατασκευάζει προϊόντα λιανικής. Ούτε τη βρήκα από Ελλάντα ή το ίντερνετ. Είναι μία μικρή εταιρεία η οποία φτιάχνει κεριά και polishes με τα καλύτερα υλικά. Εμείς δουλεύουμε τα κεριά τους. Επίσης όπως είπα και στον Στεφ, δεν είναι για τα 'καθημερινά' μας κερώματα, καθώς είναι πολύ ακριβά, πρέπει να δουλεύονται με συγκεκριμένες μόνο στροφές και δικά τους pads.

Ειδικές περιπτώσεις λοιπόν σαν του Πάνου το Ε60.

Δυστυχώς δε μπορώ να πω περισσότερα - σόρρυ.

PANOS-E60
11-09-11, 19:06
Ειδικές περιπτώσεις λοιπόν σαν του Πάνου το Ε60.



Είναι σοβαρό γιατρέ μου ? Να ανησυχώ ...? :th_Laie_67-1:

Driver M
11-09-11, 19:07
Αγαπητοί μου μικροί amateur detailers,

Σας είπα να μη κουράζεστε. Δεν θα τη βρείτε. Δεν θα τη βρείτε διότι πολύ απλά ΔΕΝ κατασκευάζει προϊόντα λιανικής. Ούτε τη βρήκα από Ελλάντα ή το ίντερνετ. Είναι μία μικρή εταιρεία η οποία φτιάχνει κεριά και polishes με τα καλύτερα υλικά. Εμείς δουλεύουμε τα κεριά τους. Επίσης όπως είπα και στον Στεφ, δεν είναι για τα 'καθημερινά' μας κερώματα, καθώς είναι πολύ ακριβά, πρέπει να δουλεύονται με συγκεκριμένες μόνο στροφές και δικά τους pads.

Ειδικές περιπτώσεις λοιπόν σαν του Πάνου το Ε60.

Δυστυχώς δε μπορώ να πω περισσότερα - σόρρυ.
Δουλεύονται με αλοιφαδόρο δηλαδή?

Πραγματικά περίεργο γιατί τα κορυφαία κεριά δουλεύονται πάντα με το χέρι και συνήθως και χωρίς καν pad, αλλά με τα δάχτυλα!

Όπως και να'χει σίγουρα θα είναι κάτι πολύ καλό για να το λες, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι ανάλογο.

Monsta
11-09-11, 19:21
Είναι σοβαρό γιατρέ μου ? Να ανησυχώ ...? :th_Laie_67-1:


Θέλουμε να σε προσέξουμε αγαπητέ. :original:



Δουλεύονται με αλοιφαδόρο δηλαδή?

Πραγματικά περίεργο γιατί τα κορυφαία κεριά δουλεύονται πάντα με το χέρι και συνήθως και χωρίς καν pad, αλλά με τα δάχτυλα!

Όπως και να'χει σίγουρα θα είναι κάτι πολύ καλό για να το λες, απλά μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχω ξανακούσει κάτι ανάλογο.


Μη τρελαίνεσαι Άρη. Δε μιλάμε για 1.000 - 10.000 ευρώ το μπουκάλι, αλλά ούτε και για 50 που κάνουν τα απλά. Αν βάλεις και τα μεταφορικά / τελωνείο ανεβαίνει το κόστος αρκετά.

stef
12-09-11, 14:20
Περιμένουμε φώτοοοος!!

StratosZ4
12-09-11, 15:22
Ανοιξε ρε χριστιανε και ενα μαγαζι εδω πανω να μην βλεπουμε μονο φωτος!!!!

stef
12-09-11, 15:29
Δεν μπορεί ολόκληρη Θεσσαλονίκη να μην έχει αντίστοιχο μαγαζί....

GEORGE316
12-09-11, 15:29
ε ρε πανουλη....κερωμα με ειδικα μυστικα κερια που φτιαχνονται απο μυστηριωσης ανθρωπους και ελαχιστοι γνωριζουν....μηπως αυτο το κερι θα εχει και νανοτεχνολογια ωστε να αλλαζει σχημα,χρωμα και επιδοσεις το αυτοινητο?μπροστα σε μπλοκα κλπ να ειναι ενα ταπεινο ε60 και σε εθνικη οδο να γινεται μ5 με κομπρεσσορεε αεροτομες και ειδικα αεροφρενα που μπορουν να το σταματησουν απο τα 300 στα 0 μεσα σε 2,4 δευτερα?????
ωπα...ξεχαστηκα...αυτα το κανει της γιωργαρας...σε 2,8 δευτερα?????
λοιπον περα απο τη πλακα μπραβο και στους δυο σας!!!!!

StratosZ4
12-09-11, 16:28
Δεν μπορεί ολόκληρη Θεσσαλονίκη να μην έχει αντίστοιχο μαγαζί....

Ειναι διαφορετικο ομως να βλεπεις τη δουλεια καποιου μεσα απο φωτος και να τυγχανει της εκτιμησης μιας ολοκληρης κοινοτητας...thumb

Driver M
12-09-11, 16:49
Στην Θεσσαλονίκη έχω ακούσει καλά λόγια για το dazzle το οποίο φέρνει και πλήθος προϊόντων detailing.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία βέβαια αλλά μια επίσκεψη δεν βλάπτει.

Skyline_IS
12-09-11, 16:57
Στην Θεσσαλονίκη έχω ακούσει καλά λόγια για το dazzle το οποίο φέρνει και πλήθος προϊόντων detailing.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία βέβαια αλλά μια επίσκεψη δεν βλάπτει.

Πολλα θετικα σχολια εχω ακουσει και εγω για το εν λογω μαγαζι

gyiama
12-09-11, 16:59
Στην Θεσσαλονίκη έχω ακούσει καλά λόγια για το dazzle το οποίο φέρνει και πλήθος προϊόντων detailing.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία βέβαια αλλά μια επίσκεψη δεν βλάπτει.

Αρη αυτο το μαγαζι μονο προιοντα της meguiars δουλευε μεχρι πριν λιγο καιρο.καλα λογια ακουγονται αλλα κανει μονο γυαλισματα κλπ δεν διορθωνει γρατζουνιες και δεν βγαζει βαθουλωματα.ενα μειονεκτημα (για μενα )οτι δεν πλενει με νερο αλλα κανει στεγνο πλυσημο!!!!

Monsta
12-09-11, 18:48
Ευχαριστώ για τα όμορφα σχόλια. Σαφώς και μας ενδιαφέρει κάποια συνεργασία στην αγαπημένη Θεσσαλονίκη, απλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί ο 'κατάλληλος' άνθρωπος.

Ας μείνουμε όμως on topic παρακαλώ.


Να μία φωτό από το καπό του Πάνου κάτω από λάμπες HQI, πριν την εργασία.

https://img577.imageshack.us/img577/417/hoodu.jpg


Πραγματικά δεν το περίμενα να είναι σε αυτή τη κατάσταση δεδομένου ότι το πλένει Ο Ίδιος ο Πάνος. :shok: :hystericalbs1: Not bad Panos. :thumbsup:


Εδώ το όμορφο Ε60 έχει τελειώσει και ξεκουράζεται.

https://img842.imageshack.us/img842/1940/e60bb.jpg


Απόψε θα έχει όμορφη παρέα.

https://img269.imageshack.us/img269/48/e60n996.jpg


:original:

Driver M
12-09-11, 18:56
Αρη αυτο το μαγαζι μονο προιοντα της meguiars δουλευε μεχρι πριν λιγο καιρο.καλα λογια ακουγονται αλλα κανει μονο γυαλισματα κλπ δεν διορθωνει γρατζουνιες και δεν βγαζει βαθουλωματα.ενα μειονεκτημα (για μενα )οτι δεν πλενει με νερο αλλα κανει στεγνο πλυσημο!!!!
Kώστα συγνώμη για το off.

Παναγιώτη κι εγώ έτσι ήξερα αλλά μου είπαν πως πλέον έχει φέρει προϊόντα και από πολλές ακόμα εταιρείες.

Όσο για το πλύσιμο, μιας και άλλα μαγαζιά του χώρου δεν προσφέρουν, δεν είναι τίποτα δύσκολο. Μπορεί κάποιος να πάει πλυμένο εξωτερικά το αμάξι του και μετά με ένα qd (quick detailer) καθαρίζουν πανεύκολα την λίγη σκόνη που ίσως αποκτήσει μέχρι να πάει στο μαγαζί.

Πάνο το αμάξι σου το συντηρείς άψογα!
Σχεδόν ίχνος αράχνης δεν βλέπω από τις φώτο.
Συνέχισε έτσι!

S8N
12-09-11, 19:01
Εκπληκτικό χρώμα το Amethyst gray. Μπορώ να πω ομορφότερο κι από το Sepang bronze. Άντε Πάνο, με γεια! Του χρόνου τι θα κερδίσεις άραγε? :th_Laie_67-1: Μήπως το Ε36 του tamtam στη Λαχειοφόρο? :hystericalbs1:

PANOS-E60
12-09-11, 19:07
Πάνο το αμάξι σου το συντηρείς άψογα!
Σχεδόν ίχνος αράχνης δεν βλέπω από τις φώτο.
Συνέχισε έτσι!

Ευχαριστώ Αρη, προσπαθώ να μην κάνω χοντρές κουταμάρες τουλάχιστον. Πλένω πάντα μόνος και πλένω συχνά. Συνήθως με φτηνά υλικά αλλά με πολλή στοργή ... χα χα ! Πάντως σας διαβάζω και σένα και τον Κώστα φυσικά πάντα με προσοχή και ας μην ακολουθώ τις οδηγίες σας.

aristent
12-09-11, 19:31
Στην πρωτη φωτο διαβασα 3 φορες το "πριν την εργασια":shok:,...λεω δε μπορει, λαθος διαβασα ή ο Κωστας εβαλε αναποδα τις φωτο,...που ειναι οι αραχνες ΟΕΟ???...μπραβο Πανο,δεν φαινοταν να ειχε αρχικα θεματακια απο τις πρωτες φωτο,αλλα ουτε περιμενα κατω απο τις λαμπες να φαινεται σε τοσο καλη κατασταση.thumb

Κωστα, θα βαλεις αλλες φωτο που να δειχνουν καπως καλυτερα το αποτελεσμα???...:whistle: εμεις τα αρρωστακια εχουμε καλομαθει απο τα detailing forum και θελουμε πιο κοντινες και πιο πολλες!!!:thumbsup:

ΥΣ.και σταματα να μας δειχνεις σε φοντο αυτα τα χρεπια της Πορσε!!!χαχαχαχαχα

Monsta
12-09-11, 20:24
Πάντως σας διαβάζω και σένα και τον Κώστα φυσικά πάντα με προσοχή και ας μην ακολουθώ τις οδηγίες σας.


Και περιμένεις αύριο να σου δώσω οδηγίες μετά το κέρωμα ?? :th_Laie_67-1:


Άρη, η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο χρώμα 'κρύβει' πολλές ατέλειες, σε ένα μαύρο ή μπλε σκούρο ας πούμε δεν θα ήταν τόσο καλά τα πράγματα. Θα βγάλω αύριο κάνα-δυο ακόμα από το καπό να δούμε τις όποιες διαφορές μετά το κέρωμα.

Υπενθυμίζω ότι δεν έγινε γυάλισμα, το κέρωμα δίνει μόνο λάμψη και προστασία.

nikos-Mpacket
12-09-11, 20:52
...................... Πλένω πάντα μόνος και πλένω συχνά. Συνήθως με φτηνά υλικά αλλά με πολλή στοργή ... χα χα ! .................

Μπραβο Πανο για τον χρονο που αφιερωνεις και εχει διατηρηθει σε τετοια καλη κατασταση το αυτοκινητο,δεν εχει σχεδον τιποτα.


..........................................
Άρη, η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο χρώμα 'κρύβει' πολλές ατέλειες, σε ένα μαύρο ή μπλε σκούρο ας πούμε δεν θα ήταν τόσο καλά τα πράγματα. ........................

Πραγματικα αν δειτε το δικο μου,ο Κωστας το εχει δει,θα καταλαβετε την διαφορα των χρωματων,βεβαια το δικο μου δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση,προσπαθω βεβαια εδω και λιγο καιρο να το πλενω μονος μου με καποια απο τα προιοντα που εχετε πει μπας και βελτιωθει λιγο η κατασταση.

Περιμενουμε φωτογραφιες με την αλλαγη της κουκλας σε καλλονη.

Monsta
12-09-11, 21:38
Δείτε εδώ για παράδειγμα το καπό της 996,

https://img854.imageshack.us/img854/7610/996hoodbefore.jpg


αλλά και το πίσω της φτερό.


https://img405.imageshack.us/img405/8069/996rearfenderbefore.jpg



Φρίκη!!! :shok:

S8N
12-09-11, 22:11
Πολλά σημάδια από πετραδάκια η 911. Είναι και προ-facelift βλέπω. Όπως και να 'χει, σαν το βερνίκι της Porsche δεν υπάρχει άλλο.

Monsta
12-09-11, 22:22
Πυροβολημένο. Εντελώς άβαφο όμως.

Από ποιότητα φυσικά και είναι κορυφαίο αφού είναι η vw στη μέση. ;)

S8N
12-09-11, 22:33
Πυροβολημένο. Εντελώς άβαφο όμως.

Από ποιότητα φυσικά και είναι κορυφαίο αφού είναι η vw στη μέση. ;)

Χαλάμε το thread αλλά πρέπει να σου απαντήσω:

Αν ήταν η VW στη μέση, η 911 θα είχε το μοτέρ πίσω και την κίνηση μπροστά.

Monsta
12-09-11, 22:42
χεχεχε αυτό δε θα αλλάξει έτσι κι αλλιώς. Αλλά αν ονειρεύεσαι εσύ κάτι τέτοιο, γράψτους ένα γράμμα (που τα λες κι ωραία) και κάντους μια πρόταση να το εφαρμόσουν στο καινούριο μικρό cabrio που ετοιμάζουν με τον 2.0Τ. :D

Monsta
13-09-11, 12:29
Να και μία από το καπό μετά τη περιποίηση.

https://img819.imageshack.us/img819/3216/e60hoodafter.jpg

Monsta
13-09-11, 12:36
Και κάνα-δυο αναμνηστικές...

https://img856.imageshack.us/img856/681/e60x2.jpg

https://img690.imageshack.us/img690/9703/e60x2b.jpg

https://img854.imageshack.us/img854/1465/e60x2c.jpg



Έτοιμο και το Micro Pen για τον κύριο Πάνο...

https://img850.imageshack.us/img850/6176/e60micropen.jpg

ntinos
13-09-11, 12:46
Πολυ ωραια δουλεια φαινεται απο τις φωτος.

Μια ερωτησουλα:

Οι ζαντες (γενικα, δεν αναφερομαι σε αυτες που βλεπουμε στις φωτος) καθαριζουν απο την μαυριλα που βγαζουν τα τακακια ?

Monsta
13-09-11, 13:42
Ευχαριστώ!

Εκτός κι αν δεν είναι πολύ καμμένη η μαυρίλα από τις θερμοκρασίες (όπου πας για βάψιμο), υπάρχουν χημικά και αλοιφές στο εμπόριο για την αποκατάστασή τους.

aristent
13-09-11, 14:17
....για κερι αποτριχωσης και πακιστανους κηπουρους,που ελεγε ο Αρης,μια χαρα ειναι!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

:ranting2: του Πανου γυαλιζει πιο πολυ απο το δικο μου!!! :thumbsup:

τωρα αγαπητε Στεφ "με κερασε τσαγακι στη γυαλαδα" ο Πανουλης!!!

ΥΣ.Κωστα, επιτελους ειναι σωστο το φοντο στις φωτο,...βλεπω Ε60....μιση Ε46 Μ3 αλλα ειναι μουρλια....αλλα και τελικα την γυαλαδα που δεν φαινοταν στις πρωτες φωτο!thumb

Monsta
13-09-11, 14:20
Έχεις δίκιο Άρη. Η αντανάκλαση είναι πολύ πιο καθαρή τώρα και παρόλο το σχετικά 'μουντό' χρώμα που κρύβει ατέλειες, η λάμψη είναι πολύ πιο έντονη από πριν.

stef
13-09-11, 14:29
Οι ζαντες (γενικα, δεν αναφερομαι σε αυτες που βλεπουμε στις φωτος) καθαριζουν απο την μαυριλα που βγαζουν τα τακακια ?

Εννοείται
Δοκίμασε εαν θες της αυτό το προιόν της Valet Pro
https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=VAL-BILBWC-1L

και ακόμη πιο δραστικό αυτό της wolf chemicals

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=469&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=72

ή αυτό της car pro

https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=CPX-IRONX-16

stef
13-09-11, 14:30
τωρα αγαπητε Στεφ "με κερασε τσαγακι στη γυαλαδα" ο Πανουλης!!!

Πρέπει να κάνεις αντεπίθεση....thumb

ntinos
13-09-11, 14:45
Εννοείται
Δοκίμασε εαν θες της αυτό το προιόν της Valet Pro
https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=VAL-BILBWC-1L

και ακόμη πιο δραστικό αυτό της wolf chemicals

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=469&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=72

ή αυτό της car pro

https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=CPX-IRONX-16

Ευχαριστω, θα δοκιμασω

S8N
13-09-11, 16:34
Μην παραπονιέσαι Αρούλη! Τέτοιο που είναι το χρώμα του Πάνου, και με Overlay για πατώματα να το περνούσε έτσι θα γυάλιζε. Τα σκούρα χρώματα δείχνουν πιο πολύ το αποτέλεσμα.

Εξάλλου, δεν πιστέυω να έχαψες το παραμύθι για τα super duper κεριά που έπεσαν στον Καναδά από το διάστημα με τον μετεωρίτη που σκότωσε και τους δεινόσαυρους. Κερί από τη μπατονέτα που έβαλε στο αυτί του χρησιμοποίησε. Τέλειο ήταν το αυτοκίνητο, ένα πλύσιμο ήθελε μόνο!

Αλλά κι ο άλλος καλός είναι... "Να δούμε αν θα τα καταφέρει ο Κώστας, γιατί το βερνίκι μου είναι σε άθλια κατάσταση". Που τα είδε όλα αυτά? Μάλλον το πολύ channel 9 τον έχει κάνει εξαιρετικά απαισιόδοξο!

S8N
13-09-11, 16:37
Άσχετο: Δείτε στην τελευταία φωτογραφία που έβαλε ο Κώστας πως γυαλίζει τώρα η 911! Το έκανε πάλι το θαύμα του!

Monsta
13-09-11, 19:10
Άσχετο: Δείτε στην τελευταία φωτογραφία που έβαλε ο Κώστας πως γυαλίζει τώρα η 911! Το έκανε πάλι το θαύμα του!


χεχε :original:

Το Ε60 παραδόθηκε. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να μας πει τη γνώμη του.

PANOS-E60
13-09-11, 19:10
Προ ολίγου παρέλαβα τη μπουμπού, χαρούμενη και φρεσκαρισμένη μετά το 2ημερο μασαζάκι της. Ευτυχώς πρόλαβα αρκετό φως και σταματησα να τη χαζέψω με την ησυχία μου στο δρόμο γιά το σπίτι. Λίγο το ασυνήθιστο χρώμα, λίγο η φρέσκια γυαλάδα, σα να μου φάνηκε ότι τράβηξε βλέματα !
Η γυναίκα μου δεν διαβάζει το φόρουμ, σχολιάστε ότι θέλετε ... :thumbsup:
Τώρα στέκεται καμαρωτή στο γκαράζ και περιμένει σαββατιάτικη βόλτα. Της την υποσχέθηκα.

Δεν μπορώ να κρύψω τη χαρά μου γιά τα εύσημα που πήρα από τον Κώστα γιά τα προσεγμένα πλυσίματα μου. Δεν το περίμενα ρε παιδιά ... χα χα !

Ευχαριστώ όλους γιά τα ωραία σας σχόλια και τον satan που δεν χάνει ευκαιρία γιά πειράγματα. Θα σε φτιάξω από κοντά εσένα.

Κώστα :thanks: ιδιαίτερα.

edit Πρόεδρε η επίβλεψη των εγασιών έφερε αποτέλεσμα !

Monsta
13-09-11, 19:37
Εμείς ευχαριστούμε Πάνο για την εμπιστοσύνη σου.




ΥΓ: Ο Πάνος έχει απίστευτο ένστικτο.

Monsta
13-09-11, 19:38
Η γυναίκα μου δεν διαβάζει το φόρουμ, σχολιάστε ότι θέλετε ... :thumbsup:
Τώρα στέκεται καμαρωτή στο γκαράζ και περιμένει σαββατιάτικη βόλτα. Της την υποσχέθηκα.




Η γυναίκα περιμένει στο γκαράζ καμαρωτή για βόλτα μέχρι το Σάββατο ή το αυτοκίνητο ???? :th_Laie_67-1:

Stamatis
13-09-11, 19:39
Προ ολίγου παρέλαβα τη μπουμπού, χαρούμενη και φρεσκαρισμένη μετά το 2ημερο μασαζάκι της. Ευτυχώς πρόλαβα αρκετό φως και σταματησα να τη χαζέψω με την ησυχία μου στο δρόμο γιά το σπίτι. Λίγο το ασυνήθιστο χρώμα, λίγο η φρέσκια γυαλάδα, σα να μου φάνηκε ότι τράβηξε βλέματα !
Η γυναίκα μου δεν διαβάζει το φόρουμ, σχολιάστε ότι θέλετε ... :thumbsup:
Τώρα στέκεται καμαρωτή στο γκαράζ και περιμένει σαββατιάτικη βόλτα. Της την υποσχέθηκα.

Δεν μπορώ να κρύψω τη χαρά μου γιά τα εύσημα που πήρα από τον Κώστα γιά τα προσεγμένα πλυσίματα μου. Δεν το περίμενα ρε παιδιά ... χα χα !

Ευχαριστώ όλους γιά τα ωραία σας σχόλια και τον satan που δεν χάνει ευκαιρία γιά πειράγματα. Θα σε φτιάξω από κοντά εσένα.

Κώστα :thanks: ιδιαίτερα.

edit Πρόεδρε η επίβλεψη των εγασιών έφερε αποτέλεσμα !


Γονιπετης και με τη γλωσσα το καθαρισε.
Πηγα πρωι πρωι και εριξα επανω στο αμαξι δεκα κιλα μελι σε ολη τη λαμαρινα

εβγαλα το πιστολι και του ειπα:
η θα το καθαρισεις ολο με τη γλωσσα η θα πεθανεις απο ζαχαρο προσπαθωντας.

νομιζω οτι εκανε καλη δουλεια...

μου χρωστας ενα καφε Πανο.

PANOS-E60
13-09-11, 19:43
Η γυναίκα περιμένει στο γκαράζ καμαρωτή για βόλτα μέχρι το Σάββατο ή το αυτοκίνητο ???? :th_Laie_67-1:

Τη γυναίκα δεν την έχω βάλει στο γκαράζ ακόμα, δεν έχω τόσο θάρρος δηλαδή, ούτε 20 χρόνια δεν την ξέρω ... :original:

παντόφλα

Monsta
13-09-11, 19:44
εβγαλα το πιστολι και του ειπα:





Αμάν πια! Κάθε φορά έρχεσαι με διαφορετικό σιδερικό εσύ !!! :ranting2:

PANOS-E60
13-09-11, 19:46
μου χρωστας ενα καφε Πανο.

Ελα αύριο γραφείο, κερνάει τσαγάκι earl gray η black rock, το πίνουμε παρείτσα για παρηγοριά αν θέλεις. Μαθαίνω ότι έχουνε φέρει βαρέλια ολόκληρα γιά να φτάσει γιά όλους ...

Stamatis
13-09-11, 19:47
Αμάν πια! Κάθε φορά έρχεσαι με διαφορετικό σιδερικό εσύ !!! :ranting2:
τα παιρνω ληζινγκ με το μηνα :original:

Stamatis
13-09-11, 19:47
Ελα αύριο γραφείο, κερνάει τσαγάκι earl gray η black rock, το πίνουμε παρείτσα για παρηγοριά αν θέλεις. Μαθαίνω ότι έχουνε φέρει βαρέλια ολόκληρα γιά να φτάσει γιά όλους ...

ηπια τετοιο.
και δεκα κιλα μελι να του βαλω δεν πινεται το ατιμο...

Monsta
13-09-11, 19:50
τα παιρνω ληζινγκ με το μηνα :original:


Μόνο έτσι εξηγείται. thumb

Αναλαμβάνεις και τις κατασχέσεις? Και αν ναι, τι κάνεις όταν βρεθείς αντιμέτωπος με το πελάτη και πρέπει να του το πάρεις απ τα χέρια ??

Stamatis
13-09-11, 20:01
Μόνο έτσι εξηγείται. thumb

Αναλαμβάνεις και τις κατασχέσεις? Και αν ναι, τι κάνεις όταν βρεθείς αντιμέτωπος με το πελάτη και πρέπει να του το πάρεις απ τα χέρια ??

θα σηκωσω ενα θρεντ αυριο...

Stamatis
13-09-11, 20:15
Το μάθατε κι εδώ το εφτασφράγιστο μυστικό του detailing ???

Το ένα προϊόν για όλα ?

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38341&st=0&p=401036&hl=overlay&fromsearch=1&#entry401036


Δώστε προσοχή στις οδηγίες χρήσης όμως...

"Οδηγιες καθαρισμού:
Δεν ειναι για πολυ βρώμικα αυτοκίνητα, λασπες κλπ, ειναι για καθημερινή φροντίδα.
Μετά ενα καλό ξεσκόνισμα απλώστε σε μια πολύ μαλακή πετσέτα, πανί αρκετό overly τρίψτε την πετσέτα ετσι ώστε να το απορροφήσει, στην συνέχεια καντε όποια επιφάνεια του αυτοκινήτου σας θελετε, ολες, εξωτερικές, εσωτερικές, τζάμια, πλαστικά, τα παντα, θα ενθουσιαστείτε απο το αποτέλεσμα.
Το χρωμα θα γινει τέλειο και η επιφάνεια άψογη. Αν κανετε και το εσωτερικό, να σας πω οτι μυρίζει τέλεια.

Δεν κανει να το χρησιμοποιήσετε οταν το αυτοκίνητο είναι στον ήλιο και η επιφάνεια καει, προτιμιστε ωρες που το αυτοκίνητο ειναι στην σκια και η λαμαρίνα σε κανονική θερμοκρασία."


εγω περασα το σμαρτ με οβερλεη, ζημια δεν εκανε, αλλα μετα μαζευε σκονη.
μπορει να ηταν και η ιδεα μου.

PANOS-E60
09-10-11, 19:03
Ενα σύντομο update εδώ.
Το αυτοκίνητο από τη μέρα που κερώθηκε ήταν στο γκαράζ ακίνητο. Βγήκε σήμερα να πάει μέχρι Λουτράκι. Ηταν ελαφρά σκονισμένο, δεν το πλυνα επειδή ήταν να βρέξει. Στο γυρισμό έφαγε καταιγίδα ξεγυρισμένη. Μπήκε πάλι στο γκαράζ και μετά από λίγο κατέβηκα να το δω.
Πρώτη φορά βλέπω το νερό να κυλάει έτσι πάνω στη λαμαρίνα. ΄Το χάιδευες και γλιστούσε κάτω. Από περιέργεια έκατσα και το σκούπισα, μιά και είδα ότι το νερό κυλούσε πεντακάθαρο, όχι στα χαμηλά σημεία βέβαια, μόνο τα 2 καπώ και τον ούρανό.
Απίστευτο ! Σα να μην έφαγε ποτέ καταιγίδα, στεγνό πιά ήταν τόσο απαλό όσο τη μέρα που το παρέλαβα.
Κώστα , τι να πω ... δεν πιστεύω στα μάτια μου και στη αφή μου. :thumbsup:

stef
09-10-11, 21:40
Όλα τα καλογυαλισμένα-καλοκερωμένα αυτοκίνητα κάνουν αυτό που λες και ονομάζεται beading!!

aristent
09-10-11, 21:43
Όλα τα καλογυαλισμένα-καλοκερωμένα αυτοκίνητα κάνουν αυτό που λες και ονομάζεται beading!!

Το θεμα ειναι να το κανουν τα δικα μας!!!!:thumbsup:

PANOS-E60
09-10-11, 21:43
Όλα τα καλογυαλισμένα-καλοκερωμένα αυτοκίνητα κάνουν αυτό που λες και ονομάζεται beading!!

Το είχα ακουστά stef, σήμερα ομως "το είδα και δεν το πίστευα και έπαθα ο ίδιος πλάκα" ... χα χα !

stef
09-10-11, 21:52
Το θεμα ειναι να το κανουν τα δικα μας!!!!:thumbsup:

Για το δικό μου το ξέρω ότι το κάνει, για το δικό σου δεν ξέρω......

Take a look....

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=230066&highlight=beading+shots

Beading shots από ένα κεράκι Zymol το οποίο κοστίζει ούτε λίγο ούτε πολύ $650...!!!

aristent
09-10-11, 21:58
Για το δικό μου το ξέρω ότι το κάνει, για το δικό σου δεν ξέρω......

Take a look....

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=230066&highlight=beading+shots

Beading shots από ένα κεράκι Zymol το οποίο κοστίζει ούτε λίγο ούτε πολύ $650...!!!


τοσο πολυ οχι, αλλα ενα κερακι το 'χει πανω του!!!:thumbsup:

stef
09-10-11, 22:00
Μόνο ένα....?
2 τουλάχιστον....

Stamatis
09-10-11, 23:49
΄Το χάιδευες και γλιστούσε κάτω. :thumbsup:

Πανο το ανάποδο πρέπει να γίνεται.
Δεν ξέρω τι σου έκανε αυτός ο σαρδανάπαλος, αλλά εγώ όποτε το χαϊδεύω πανω πάει. ()