PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με paypal



Skyline_IS
09-09-11, 15:09
Εχω λογαριασμο στην paypal εδω και κοντα 2 χρονια..Ψωνιζω τακτικα απο site του εξωτερικου χωρις ποτε να αντιμετωπισω προβλημα στις συναλλαγες μου..


Πριν 4 μερες αποφασισα να ψωνισω και απο το https://www.online-teile.com/bmw/

Ολα καλα λοιπον,προσθετω στο καλαθι ολα τα προιοντα που ηθελα και παω στη σουμα..Βαζω τα στοιχεια μου,επιλεγω την Paypal ως μεσω συναλλαγης και πηγα στο ατμ να καταθεσω το ποσο που χρειαζοταν.Ο γερμανος μου εστειλε money request και αφου ειχαν περασει 2 μερες ημουν σιγουρος οτι τα λεφτα ηταν διαθεσιμα.Παταω λοιπον να ολοκληρωθει η συναλλαγη και μου εμφανιζει μυνημα "You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card."Οσες φορες μου ειχε εμφανισει τετοιο μυνημα ηταν οταν δεν ειχαν περαστει τα χρηματα.Πηγαινω στο ατμ της τραπεζας και βλεπω οτι τα χρηματα εχουν περαστει και ειναι αμεσα διαθεσιμα.Προσπαθησα αλλες τρεις φορες αλλα χωρις αποτελεσμα.

Εχει παθει καποιος κατι παρομοιο?
Να τονισω οτι το site δεχεται paypal και visa και η καρτα μου ειναι χρεωστικη της αλφα

S8N
09-09-11, 15:17
Μήπως έχει λήξει η κάρτα? ή Μήπως δεν ισχύει γιατί πρέπει να την αναβαθμίσης σε νέα με τσιπάκι? Την ίδια ιστορία μου έκανε η ΕΤΕ.

fanisk
09-09-11, 15:18
Εχω λογαριασμο στην paypal εδω και κοντα 2 χρονια..Ψωνιζω τακτικα απο site του εξωτερικου χωρις ποτε να αντιμετωπισω προβλημα στις συναλλαγες μου..


Πριν 4 μερες αποφασισα να ψωνισω και απο το https://www.online-teile.com/bmw/

Ολα καλα λοιπον,προσθετω στο καλαθι ολα τα προιοντα που ηθελα και παω στη σουμα..Βαζω τα στοιχεια μου,επιλεγω την Paypal ως μεσω συναλλαγης και πηγα στο ατμ να καταθεσω το ποσο που χρειαζοταν.Ο γερμανος μου εστειλε money request και αφου ειχαν περασει 2 μερες ημουν σιγουρος οτι τα λεφτα ηταν διαθεσιμα.Παταω λοιπον να ολοκληρωθει η συναλλαγη και μου εμφανιζει μυνημα "You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card."Οσες φορες μου ειχε εμφανισει τετοιο μυνημα ηταν οταν δεν ειχαν περαστει τα χρηματα.Πηγαινω στο ατμ της τραπεζας και βλεπω οτι τα χρηματα εχουν περαστει και ειναι αμεσα διαθεσιμα.Προσπαθησα αλλες τρεις φορες αλλα χωρις αποτελεσμα.

Εχει παθει καποιος κατι παρομοιο?
Να τονισω οτι το site δεχεται paypal και visa και η καρτα μου ειναι χρεωστικη της αλφα

Εβαλες παραπανω ή το ακριβες ποσο?
Αν η αγορα ειναι 200¤ και εσυ εχεις μεσα 199.99¤ δεν θα γινει η αγορα. Δες μηπως λογω ισοτιμιας και ακριβες ποσου σε πεταει εξω..

Skyline_IS
09-09-11, 15:20
Μήπως έχει λήξει η κάρτα? ή Μήπως δεν ισχύει γιατί πρέπει να την αναβαθμίσης σε νέα με τσιπάκι? Την ίδια ιστορία μου έκανε η ΕΤΕ.
Ληγει το 14.Πριν 5 μερες ειχα κανει αλλη αγορα μεσω ebay και η συναλλαγη εγινε κανονικα..

Εβαλες παραπανω ή το ακριβες ποσο?
Αν η αγορα ειναι 200¤ και εσυ εχεις μεσα 199.99¤ δεν θα γινει η αγορα. Δες μηπως λογω ισοτιμιας και ακριβες ποσου σε πεταει εξω..
Ειναι +3 ευρω απο το ποσο που απαιτειται.Η συναλλαγη ειναι σε ευρω οποτε δεν εχω θεμα με ισοτιμιες..

fanisk
09-09-11, 15:24
Ληγει το 14.Πριν 5 μερες ειχα κανει αλλη αγορα μεσω ebay και η συναλλαγη εγινε κανονικα..

Ειναι +3 ευρω απο το ποσο που απαιτειται.Η συναλλαγη ειναι σε ευρω οποτε δεν εχω θεμα με ισοτιμιες..

Α ναι προσπερασα οτι ειναι απο το Teile..
Κανε ενα τηλ. στη τραπεζα σου.

S8N
09-09-11, 15:25
Τότε προφανώς το DNA της Eurobank άρχισε ήδη να μολύνει την Alpha! :th_Laie_67-1:

Συγνώμη αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο!

Skyline_IS
09-09-11, 15:44
Επικοινωνησα με την αλφα και με ανεφεραν οτι η συναλλαγη δεν γινεται γιατι δεν υπαρχουν χρηματα στο λογαριασμο :shok:
Χθες που το ελενξα στο ΑΤΜ εγραφε λογιστικο και διαθεσιμο υπολοιπο το ποσο που ειχα καταθεσει...

WTF?

Leonidas_E39
09-09-11, 16:01
Με το χαρτάκι της καταθεσης και της ενημερωσης απο το ΑΤΜ τραβα στην τραπεζα να δουμε τι θα σου απαντησουν.

S8N
09-09-11, 16:25
Μήπως δεν έχουν κάνει καταμέτρηση στα χρήματα του ATM ακόμη?

Leonidas_E39
09-09-11, 16:44
Η εχει κανει καποιος υπάλληλος λαλακια μου εχει τυχει .:thumbsdown::thumbsdown:

Skyline_IS
09-09-11, 17:00
Η πλακα ειναι οτι πριν 5 λεπτα εκανα αναληψη το ποσο κανονικα..

Θα παω απο δευτερα για face to face καταθεση...

ziaba
01-11-11, 12:07
plz help δε δεχεται τ καρτα μου και μου βγαζει αυτο το μηνυμα
We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card
γιατι???ολα σωατα τα συμπληρωνω ελεος

Vasilis
01-11-11, 12:24
Μπας κ στην διέκοψε η Τράπεζα ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ziaba
01-11-11, 12:28
οχι αφού τις χρησιμοποιώ συνέχεια κ στις 2 κάρτες που δοκίμασα μια απο ατε(χωρίς χρήματά μεσα) κ μια απο millennium(με χρήματά) τά ίδια μου πετάει δε καταλαβαίνω τι γίνεται

ps κ οί δυο ειναι χρεωστικες οχι πιστωτικές

kloukakis
01-11-11, 13:46
Εχω λογαριασμο στην paypal εδω και κοντα 2 χρονια..Ψωνιζω τακτικα απο site του εξωτερικου χωρις ποτε να αντιμετωπισω προβλημα στις συναλλαγες μου..


Πριν 4 μερες αποφασισα να ψωνισω και απο το https://www.online-teile.com/bmw/

Ολα καλα λοιπον,προσθετω στο καλαθι ολα τα προιοντα που ηθελα και παω στη σουμα..Βαζω τα στοιχεια μου,επιλεγω την Paypal ως μεσω συναλλαγης και πηγα στο ατμ να καταθεσω το ποσο που χρειαζοταν.Ο γερμανος μου εστειλε money request και αφου ειχαν περασει 2 μερες ημουν σιγουρος οτι τα λεφτα ηταν διαθεσιμα.Παταω λοιπον να ολοκληρωθει η συναλλαγη και μου εμφανιζει μυνημα "You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card."Οσες φορες μου ειχε εμφανισει τετοιο μυνημα ηταν οταν δεν ειχαν περαστει τα χρηματα.Πηγαινω στο ατμ της τραπεζας και βλεπω οτι τα χρηματα εχουν περαστει και ειναι αμεσα διαθεσιμα.Προσπαθησα αλλες τρεις φορες αλλα χωρις αποτελεσμα.

Εχει παθει καποιος κατι παρομοιο?
Να τονισω οτι το site δεχεται paypal και visa και η καρτα μου ειναι χρεωστικη της αλφα

Να ξέρετε ότι πλέον η τράπεζα σε κάθε συναλλαγή κρατάει ένα ποσό(15%νομίζω) και καλά για λόγους ασφαλείας, το οποίο το επιστέφει αφού ο άλλος τραβήξει το ποσό της αγοράς.

katsaraios
01-11-11, 15:37
οχι αφού τις χρησιμοποιώ συνέχεια κ στις 2 κάρτες που δοκίμασα μια απο ατε(χωρίς χρήματά μεσα) κ μια απο millennium(με χρήματά) τά ίδια μου πετάει δε καταλαβαίνω τι γίνεται

ps κ οί δυο ειναι χρεωστικες οχι πιστωτικές

κανονικα δεν θα επρεπε πριν να τις εχεις κανει confirmed στο paypal με τον κωδικο??

ziaba
01-11-11, 23:01
αυτο προσπαθω να κάνω να μου στείλουν τον κωδικό κρατώντας τά 1.5ευρα κ μου πετάει αυτο το μήνυμα

katsaraios
01-11-11, 23:17
αυτο προσπαθω να κάνω να μου στείλουν τον κωδικό κρατώντας τά 1.5ευρα κ μου πετάει αυτο το μήνυμα

ωπα , τον κωδικο θα τον παρεις απο την τραπεζα της καρτας σου ,το γνωριζεις αυτο ετσι??
κανονικα φαινεται στον επομενο λογαριασμο σου ,εκτος αν εχεις ηλεκτρονικο e-statement και μπορεις κατευθειαν να βλεπεις τις κινησεις της καρτας σου χωρις να περιμενεις να σιυ ερθει το εντυπο του λογαριασμου σπιτι σου.

ziaba
02-11-11, 00:02
ναι το ξέρω
για να καταλάβεις το τι κάνω
λοιπόν επιλέγω το είδος τις κάρτας πχ visa που έχω συμπληρώνω τον αριθμό τις κάρτας συμπληρώνω την ημ λήξης κ τον 3ψηφίο κωδικό αναγνωρίσεις κτλ δε θυμάμαι τι άλλο νομίζω τά πα όλα, πάταω continue στ πορτοκάλι κουτάκι κάτω δε γίνεται τπτ παρά μόνο μου πετάει αυτο το μήνυμα που αναφέρω πιο πάνω

katsaraios
02-11-11, 00:10
αν τα βαζεις ολα σωστα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει,μηπως να ρωταγες στην τραπεζα thumb

ziaba
02-11-11, 00:46
500 φορές το ελέγξα δε μπορώ να καταλάβω. Θα προσπαθήσω κ αύριο κ αμά δε τά καταφέρω θα εκτύπωσω τ φορμα του paypal κ οταν μπορέσω θα πάω απο τ τράπεζα να ρωτήσω τι γίνεται μήπως οντως δε συμπληρώνω κάτι σωστά.

Skyline_IS
02-11-11, 13:04
Eχεις ενεργοποιηση την καρτα μεσω ΑΤΜ? Ο κολλητος μου ειχε παρομοιο προβλημα και εφταιγε στο οτι δεν ειχε ενεργοποιηση την καρτα πιο πριν.


Εχω στην τραπεζα τωρα λογιστικο και διαθεσιμο υπολοιπο 56.60.
Θελω να κανω μια αγορα ενος προιοντος το οποιο κοστιζει 56.50 και δεν με αφηνει..

Νομιζω οτι μαλλον πρεπει να ισχυει αυτο που ειπε ο kloukakis..Θα πρεπει τωρα παλι ξανα μανα να κανω καταθεση για να κρατησουν το 15% και μπλα μπλα..Ποιος ο λογος?

ziaba
02-11-11, 22:58
τις έχω ενεργοποιήσει εδώ κ κάιρο μέσω αυτές πληρώνομουνα απο τ δουλειά μου δε ξέρω τι γίνεται τεσπά τλκ πήγα στ πειραιως κ εβγάλα μια χρεώστικη κ την δέχτηκε τώρα περιμένω τον κωδικό να την ενεργοποιήσω.

ziaba
05-11-11, 23:35
ακόμα μια απορία:
θέλω να αγοράσω ένα ρολόι απο αμερικα απο ebay με το τελωνείο τι γίνεται θα με :banana: θα πληρώσω πολύ φόρο?

Stathis
05-11-11, 23:41
θα σε σκισουνε.

ziaba
06-11-11, 00:11
δηλ τι να κάνω να παραγγείλω τπτ απο γερμανία η αγγλία, απο κει αμά το πάρω τι γίνεται?

Skyline_IS
06-11-11, 00:48
δηλ τι να κάνω να παραγγείλω τπτ απο γερμανία η αγγλία, απο κει αμά το πάρω τι γίνεται?

Απο ευρωπη δεν εχεις προβληματα με τελωνεια κλπ

kostas1.6
06-11-11, 13:09
Απο ευρωπη δεν εχεις προβληματα με τελωνεια κλπ

+1 Επίσης, εκτός Ευρώπης, ανάλογα με το ρολόι που ψάχνεις, μπορείς να βρείς πολύ αξιόπιστους πωλητές από Ασία, που στέλνουν κατά κανόνα χωρίς προβλήματα με τελωνεία, αλλά το ρίσκο υπάρχει πάντα και εκεί.

ziaba
13-11-11, 21:08
παιδία πως γίνεται να αγοράσω 2 διαφορετικά προϊόντα απο τον ίδιο πωλητή στ ebay κ να μου τα στείλει μαζί πακέτο για να μην πληρώνω 2 φορές τα μεταφορικά

strof
13-11-11, 21:17
κοιτα εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=185783#post185783) το ειχα ρωτησει κι εγω παιλιοτερα και το εκανα οπως περιγραφεται

ziaba
13-11-11, 22:54
τλκ τι έγινε του στείλες email κ όλα ok η έκανες request total (πως γίνεται? μπορεί να εξηγήσει κάποιος)?

katsaraios
15-11-11, 07:13
SOS SOS SOS
Εχει καποιος e-banking να με εξυπηρετησει να βαλω χρηματα στον λογαριασμο μου στο paypal αμεσα γιατι απο λαθος pasword η Εθνικη μπλοκαρε το δικο μου e-banking??
Πρεπει να περιμενω να ξαναστειλουν κωδικο και θα χασω την αγορα...
:thnx:

katsaraios
15-11-11, 12:27
με την βοηθεια του Τζορνταν λυθηκε το θεμα..
Ευχαριστω Ιορδανη !!!

ziaba
19-11-11, 07:36
τλκ τι έγινε του στείλες email κ όλα ok η έκανες request total (πως γίνεται? μπορεί να εξηγήσει κάποιος)?

:help:

κ ακόμα μια απορία

πως γίνεται να μεταφέρω χρήματά απο τ κάρτα στ λογαριασμό paypal?

konstantinaM3
19-11-11, 08:50
εγω θελω να ρωτησω πως ακυρωνεις μια παραγγελια χωρις να εχεις φτασει στο σημειο που ειναι το paypal? το εβγαλα το προιον απο το καλαθι μου γιατι το μετανιωσα κ μου στελνει στο email μου μην ξεχασεις να πληρωσεις αυτο το προιον που δεν θελω πως ακυρωνεται αυτο???????

joseph
19-11-11, 09:11
εγω θελω να ρωτησω πως ακυρωνεις μια παραγγελια χωρις να εχεις φτασει στο σημειο που ειναι το paypal? το εβγαλα το προιον απο το καλαθι μου γιατι το μετανιωσα κ μου στελνει στο email μου μην ξεχασεις να πληρωσεις αυτο το προιον που δεν θελω πως ακυρωνεται αυτο???????

Γραψε του οτι εγινε κατα λαθος και ολα οκ!

konstantinaM3
19-11-11, 09:12
Γραψε του οτι εγινε κατα λαθος και ολα οκ!

αρα πρεπει να επικοινωνησω με τον seller αυτο που δεν ηθελα....:P:P:P

ziaba
19-11-11, 09:31
αμά δε πλήρωσες δε θέλει τπτ απλα η παραγγελία σου θα ακυρωθεί αυτόματα μετά απο κάποιες μέρες κ θα σου στείλουν ένα ενημερωτικό email κ τέλος

konstantinaM3
19-11-11, 09:35
αμά δε πλήρωσες δε θέλει τπτ απλα η παραγγελία σου θα ακυρωθεί αυτόματα μετά απο κάποιες μέρες κ θα σου στείλουν ένα ενημερωτικό email κ τέλος

11/17/2011
Reply ▼Reply
Reply all
Forward
Delete
Junk
Mark as unread
Mark as read
Delete all from sender
Print message
View message source
Show message history
Hide message history
Show details
Hide details eBay Add to contactsTo fdina19@hotmail.com
From: eBay (ebay@ebay.com)
Sent: Thursday, November 17, 2011 6:34:46 PM
To: fdina19@hotmail.com


eBay sent this message to konstantina fasaki (konstantinam3).
Your registered name is included to show this message originated from eBay. Learn more.


Don't forget to pay for your BMW 3 SERIES M3 E30 M POWER INSPIRED CAR T-SHIRT. Thanks!


Hi konstantinam3,
Thanks for your recent purchase on eBay! Please remember to pay for your item so that the seller can ship it to you as soon as possible.

Note: If you've already made payment arrangements with your seller, you can disregard this reminder with our thanks.

Thanks again for shopping on eBay!


BMW 3 SERIES M3 E30 M POWER INSPIRED CAR T-SHIRT
Sale price: GBP 12.99
Shipping & Handling: Royal Mail Airmail (Small Packets) GBP 4.99

Seller: auto-steve [contact seller]

Seller Information: steve cronshaw
southam, Warwickshire CV471NP United Kingdom




μου στελνει ολα αυτα κ πληρωσετο μου λεει κ κατι τετοια μα δεν το θελω !!!λες να το αφησω ετσι???χωρις να επικοινωνησω με τον seller θα ακυρωθει μονη της η παραγγελια?

ziaba
19-11-11, 11:33
αμά θες επικοινώνησε αλλά εάν δε το κάνεις η παραγγελία απλα θα ακυρωθεί κ θα γίνει ένα record στ accout σου σαν μή πληρωμένο item για οταν το σκεφτείς καλύτερα να το πάρεις.
εάν θες να διαγράψεις το record θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το ebay κ γω το ίδιο έχω πάθει οταν ήθελα μάθω στ αρχές πως γίνεται η διαδικασία προχώρησα στ παραγγελία κ δεν έχω πληρώσει δεν είχα κάν paypal κ το άφησα έτσι κ μου χουν στείλει μετά email για να πληρώσω κ να το πάρω το αγνοήσα κ μετά απο 10 μέρες εστείλαν ένα άλλο ότι η παραγγελία ακυρώθηκε κτλ κτλ

konstantinaM3
19-11-11, 12:02
ωραια οποτε θα το αφησω ετσι γιατι δεν το κατεχω τοσο το αγγλικο να καθομαι να γραφω λεπτομεριες στον σελλερ.........:) ευχαριστω παντως!

ziaba
23-12-11, 20:40
Στο ebay πως γινεται ν'αλλαξω feedback απο αρνητικο σε θετικο?

billakos
23-12-11, 23:01
δηλ τι να κάνω να παραγγείλω τπτ απο γερμανία η αγγλία, απο κει αμά το πάρω τι γίνεται?


η ζητας να στο στειλει σαν δωρο..η ζητας να στο στειλει με εικονικη τιμη..π.χ 50 ντολαρς..

dimtz
07-04-12, 19:46
για να μην ανοιγω αλλο ποστ μπορει να μου πει καποιος γνωστης γιατι μετα απο καθε παραγγελια απο ebay μου λεει οτι η διευθυνση μου δεν ειναι επιβεβαιωμενη???????? μπαινω paypal - ebay δε μου λεει κατι για επιβεβαιωση...........συγκεκρι ενα βγαζει με πρασινα γραμματα αυτο "unconfirmed", τι πρεπει να κανω??????????? να προσθεσω οτι ολα τα προιοντα ερχονται κανονικα

Kostas_1
07-04-12, 20:20
Ειναι νομιζω αυτη η διαδικασια που κανει το paypal με την καρτα - πληρωμη και επιστροφη των χρηματων...

dimtz
07-04-12, 20:29
Ειναι νομιζω αυτη η διαδικασια που κανει το paypal με την καρτα - πληρωμη και επιστροφη των χρηματων...

την εχω κανει φιλε μου αυτην την διαδικασια αλλα τα ιδια.......................τωρα που το λες εχω παρατηρησει και κατι αλλο, κατα την επιβεβαιωση της καρτας μου εστειλε το paypal το 1,50 euro πισω και βλεπω υπολοιπο paypal 1,50 euro , πως γινετε αυτο????????? δε μπαινουν μεσα στην καρτα που εχω δηλωσει( στην καρτα μεσα εχω πολλα περισσοτερα)???? αν καταλαβα καλα φορτωνουμε και χρημα εκτος καρτας η κανω λαθος???????? αν και χρησιμοποιω χρονια το paypal ειναι μερικα πραγματα που δε τα εχω δωσει ποτε σημασια

Kostas_1
07-04-12, 20:32
τι να σου πω δεν πολυθυμαμαι και γω. καποτε το ειχα ψαξει αλλα δεν θυμαμαι πια.

το 1,5 ευρω νομιζω μου το επεστρεψε και μενα. στην καρτα, ή στην 1η αγορα...

PANOS-E60
07-04-12, 20:43
για να μην ανοιγω αλλο ποστ μπορει να μου πει καποιος γνωστης γιατι μετα απο καθε παραγγελια απο ebay μου λεει οτι η διευθυνση μου δεν ειναι επιβεβαιωμενη???????? μπαινω paypal - ebay δε μου λεει κατι για επιβεβαιωση...........συγκεκρι ενα βγαζει με πρασινα γραμματα αυτο "unconfirmed", τι πρεπει να κανω??????????? να προσθεσω οτι ολα τα προιοντα ερχονται κανονικα

Μην ανησυχείς, δεν τρέχει τίποτα.
Το "email unconfirmed" ή ""ädress unconfirmed" μου το βγάζει και μένα τακτικά. Θέλει να μπαίνεις στο profile σου τακτικά και να κάνεις τη διαδικασία confirm. Αν δεν το κάνεις, δεν τρέχει τίποτα, γιά λόγους δικής μας ασφάλειας το κάνουν. Το δε 1,5 ευρώ στο επιστρεφουν στην 1η συναλλαγή, πιστώνεται το υπόλοιπο της paypal σου. Η paypal δεν είναι prepayed γιά να της βάζεις λεφτά, είναι απλά ασφαλής δίοδος ΄πληρωμών sto ιντερνετ. Η πιστωτική σου πληρώνει και η paypal κάνει τη συναλλαγή ασφαλή.

spar@
11-06-13, 16:37
εκανα μια αγορα απο το ebay.de, και μου την ακυρωσε λεγοντας μου οτι η διευθυνση μου ειναι unconfirmed, εχω κανει πολλες αγορες απ το ebay.com.
τι κανω?
η διευθυνση μου ειναι ιδια στην paypal κΑΙ στο ιμπει...
εχω κανει ολα τα διαδικαστικα και στο ebay.com και με αγορα απο γερμανια δεν ειχα κανενα προβλημα...
στο ebay.de τα στοιχεια μου ειναι κανονικα...
του εστειλα email του πωλητη αλλα δεν εχει απαντησει...

fanisk
11-06-13, 16:46
την εχω κανει φιλε μου αυτην την διαδικασια αλλα τα ιδια.......................τωρα που το λες εχω παρατηρησει και κατι αλλο, κατα την επιβεβαιωση της καρτας μου εστειλε το paypal το 1,50 euro πισω και βλεπω υπολοιπο paypal 1,50 euro , πως γινετε αυτο????????? δε μπαινουν μεσα στην καρτα που εχω δηλωσει( στην καρτα μεσα εχω πολλα περισσοτερα)???? αν καταλαβα καλα φορτωνουμε και χρημα εκτος καρτας η κανω λαθος???????? αν και χρησιμοποιω χρονια το paypal ειναι μερικα πραγματα που δε τα εχω δωσει ποτε σημασια

Εμεινε στο υπολοιπο. Στην επομενη αγορα 10¤ που θα κανεις, θα το τραβηξει και θα βγαλει και 8.5¤ απο τη καρτα σου. Μπορεις να πατησεις send to cart και σε 2-3 μερες να εχεις το υπολοιπο στη καρτα. Και να το αφησεις εκει, δεν χανεται.

spar@
11-06-13, 16:47
Εμεινε στο υπολοιπο. Στην επομενη αγορα 10¤ που θα κανεις, θα το τραβηξει και θα βγαλει και 8.5¤ απο τη καρτα σου. Μπορεις να πατησεις send to cart και σε 2-3 μερες να εχεις το υπολοιπο στη καρτα. Και να το αφησεις εκει, δεν χανεται.

Φανη εχω προβλημα.... δες....

fanisk
11-06-13, 16:49
Φανη εχω προβλημα.... δες....

Μερικοι δεν στελνουν σε unconfirmed και το συστημα την ακυρωνει μονο του. Για δες εδω:
https://pages.ebay.com/help/pay/questions/confirm-address.html

spar@
11-06-13, 17:05
Μερικοι δεν στελνουν σε unconfirmed και το συστημα την ακυρωνει μονο του. Για δες εδω:
https://pages.ebay.com/help/pay/questions/confirm-address.html

ψαχνω να βρω πως γινεται αυτο που κανεις
α) κλικ στο profile
β) update την διευθυνση με mail και confirm
αλλα εγω οταν κανω update στην διευθυνση στην paypal μου βγαζει την διευθυνση μου...

spar@
11-06-13, 17:10
απ οσο το εψαξα, δεν γινεται στην Ελλαδα να κανεις confirm την διευθυνση σου, θελει χαρτια κλπ....
οποτε μονο αν στειλω email και δεχτει να μου το στειλει...μλκς...

Kostas_1
11-06-13, 18:49
ρε εβαλες τη σωστη δνση ή εκει που δουλευεις :D

katsaraios
11-06-13, 19:18
Βαλε την δικη μου διευθυνση να τα παραλαβω εγω..κανονισε μονο μην δω τιποτα στρασατο και μου γυρισει το ματι:hyper:

spar@
11-06-13, 19:22
ρε εβαλες τη σωστη δνση ή εκει που δουλευεις :D

εκει που δουλευω παντα...

spar@
11-06-13, 19:25
Με βοηθησε ο Αντωνης (asot), παντα προθυμος, τον ευχαριστω πολυ...
περιμενουμε email απ τον Γερμανο, και αν δεν γινει τπτ θα το παραγγειλει εκεινος για μενα.
Εχει κανει στανταρ μαιμουδια ο Γερμανος με τα μεταφορικα και αυτο ηταν μια δικαιολογια μαλλον...
ελπιζω να λυθει το ζητημα γιατι εψαξα παρα πολυ να το βρω και ειχα χαρει πολυ με την παραγγελια!

asot
11-06-13, 19:58
Δεν είμαι σίγουρος οτι γίνεται σε όλους, αλλα επειδή έκανα "confirm" as Seller, γράφει στο profile μου:
Business Name: Antonios SOT@@@@
Account Type: Business
Status: Verified
Σπύρο, εσύ μάλλον δεν έχεις αυτό το τελευταίο "verified", σωστά?
Θυμάμαι οτι είχα σκανάρει ταυτότητα, λογαριασμό ΔΕΚΟ και credit card πριν χρονια και τα είχα κάνει upload @ PayPal...!

katsaraios
11-06-13, 20:03
[QUOTE=spar@;408465γιατι εψαξα παρα πολυ να το βρω και ειχα χαρει πολυ με την παραγγελια![/QUOTE]

:whistle::whistle::whistle:

που σαι Χαντε να μαντεψουμε τι βρηκε ο νεκροθαφτης:hystericalbs1:

spar@
11-06-13, 20:10
Δεν είμαι σίγουρος οτι γίνεται σε όλους, αλλα επειδή έκανα "confirm" as Seller, γράφει στο profile μου:
Business Name: Antonios SOT@@@@
Account Type: Business
Status: Verified
Σπύρο, εσύ μάλλον δεν έχεις αυτό το τελευταίο "verified", σωστά?
Θυμάμαι οτι είχα σκανάρει ταυτότητα, λογαριασμό ΔΕΚΟ και credit card πριν χρονια και τα είχα κάνει upload @ PayPal...!

ναι δεν εχω κανει αυτη τη διαδικασια...
παντως ο πωλητης Αντωνη σε οτι πουλαει, απο δραπανο επαναφορτιζομενο μεχρι χλοοκοπτικο εχει τα ιδια μεταφορικα...
ή δεν τον ενδιαφερει το βαρος και τα προσθετει στην τιμη του προιοντος ή κατι τρεχει..

spar@
11-06-13, 21:06
:whistle::whistle::whistle:

που σαι Χαντε να μαντεψουμε τι βρηκε ο νεκροθαφτης:hystericalbs1:

https://www.youtube.com/watch?v=ENPXSVyO6Yc
φερνω χορευτρια για το παρτυ του Χαντε....

Dermatis
12-11-13, 10:02
Καλημερα εβγαλα χτες μα χρεωστικη την φορτωσα και ολα οκ!
Πηγα ανοιξα λογαριασμο σε ebay και paypal αλλα......
Το paypal μου αφαιρεσαι 1.5 ευρω ωστε να πιστοποιησει την καρτα και μου λεει οτι στην χρεωση εχει καταγραφει ενας 4ψηφιος που αυτον θα χρησιμοποιησει για την πιστοποιηση! Επειδη ειναι γενικα απο καρτες ειμαι ασχετος......πρεπει να παω τωρα απο την τραπεζα να ζητησω τις κινησεις που εγιναν στο λογαριασμο ωστε να δω τον τετραψηφιο?

PANOS-E60
12-11-13, 10:06
Καλημερα εβγαλα χτες μα χρεωστικη την φορτωσα και ολα οκ!
Πηγα ανοιξα λογαριασμο σε ebay και paypal αλλα......
Το paypal μου αφαιρεσαι 1.5 ευρω ωστε να πιστοποιησει την καρτα και μου λεει οτι στην χρεωση εχει καταγραφει ενας 4ψηφιος που αυτον θα χρησιμοποιησει για την πιστοποιηση! Επειδη ειναι γενικα απο καρτες ειμαι ασχετος......πρεπει να παω τωρα απο την τραπεζα να ζητησω τις κινησεις που εγιναν στο λογαριασμο ωστε να δω τον τετραψηφιο?

καλημέρα Παρη
να μην κάνεις τίποτα. Η paypal θα σου επιστρέψει το 1,5 ευρω στην πρωτη συναλλαγή που θα κάνεις. Ο τετραψήφιος κωδικός είναι απλά και μόνο η συναλλαγή που θα δεις στην κάρτα σου όταν θα πάρεις την κίνηση του λογ/σμου σου.
no problem.

nikos1400
12-11-13, 10:51
καλημέρα Παρη
να μην κάνεις τίποτα. Η paypal θα σου επιστρέψει το 1,5 ευρω στην πρωτη συναλλαγή που θα κάνεις. Ο τετραψήφιος κωδικός είναι απλά και μόνο η συναλλαγή που θα δεις στην κάρτα σου όταν θα πάρεις την κίνηση του λογ/σμου σου.
no problem.

δε θυμαμαι σιγουρα για ποιο λογο, αλλα νομιζω Πανο οτι θελει το paypal
τον αριθμο για να κανει verify the address ή την καρτα ή κατι τετοιο...?
οπότε Παρη, ειτε ρωτας στην τραπεζα (αν βιαζεσαι), ή περιμενεις το λογαριασμο οπου θα αναγραφεται ο κωδικος.

υγ. ειναι καιρος τωρα που το ειχα κανει.

PANOS-E60
12-11-13, 10:54
δε θυμαμαι σιγουρα για ποιο λογο, αλλα νομιζω Πανο οτι θελει το paypal
τον αριθμο για να κανει verify the address ή την καρτα ή κατι τετοιο...?
οπότε Παρη, ειτε ρωτας στην τραπεζα (αν βιαζεσαι), ή περιμενεις το λογαριασμο οπου θα αναγραφεται ο κωδικος.

υγ. ειναι καιρος τωρα που το ειχα κανει.

Νίκο, σωστά λες ότι πρέπει να κάνει verify την δ/νση του στο paypal, αλλά δεν χρειάζεται κωδικός για αυτό. Και σε μένα το έχει ζητήσει επειδή χρησιμοποιώ 2 άσχετα μεταξύ τους email όποτε μπαίνω.

Dermatis
12-11-13, 14:00
Πηγα eurobank και ενεργοποιησα το e banking για να παρακολουθω απο το pc τις κινησεις!
Στο paypal γραφει πως χρειαζεται verify η καρτα αρα προφανως δεν θα μπορω και να αγορασω! Αλλωστε στο paypal μου βγαζει μηδενικο υπολοιπο και οχι το υπολοιπο της καρτας!

Παντως χτες εκανα την χρεωση του 1,5 ευρω αλλα στο λογαριασμο δεν εχει φανει ακομα!
Ειναι λογικο αυτο?

Αυτο λεει το paypal:
Raise your account limits and get Verified
We made a ¤1.50 EUR or equivalent charge to your card on Nov 11, 2013.
Check your summary of financial activity provided by your card issuer for the unique code we sent with the charge.
Card to confirm


Sample card statement
Enter PayPal code (4 numbers)




We'll refund the ¤1.50 EUR or equivalent charge into your PayPal account within 24 hours after you confirm your card.

jkourkoulis
12-11-13, 14:11
Προσωπικά δε θυμάμαι να έκανα ποτέ το verification αλλά έχει περάσει και καιρός. Πάντως μην περιμένεις να βλέπεις το balance της κάρτας στο balance του PayPal. Απλά θα τα τραβάει τη στιγμή της πληρωμής.

Sent from my LT22i using Tapatalk

Dermatis
12-11-13, 15:11
Δηλαδη μπορω να ξεκινησω αγορες και ας μου λεει unverified?

chrisgiapz3
12-11-13, 15:38
Σε visa της κύπρου που έχω (πειραιώς πλέον) η κίνηση ήθελε 2-3 μέρες για να εμφανιστεί.
Μπορείς να πάρεις τηλ το τμήμα της τράπεζας για τις χρεωστικές και να ζητήσεις
τον 4ψήφιο κ θα σε καθοδηγήσουν αυτοί.
μέχρι να το κάνεις αυτό δε θα μπορείς να αγοράσεις μέσω paypal

wheelman
12-11-13, 16:07
Όταν εκκαθαρισει η συναλλαγή (μετά από δύο ημέρες χοντρικά) , θα μιλήσεις με την τράπεζα σου, προκειμένου να σου δώσουν τον κωδικό της συναλλαγής όπου έπειτα θα πρέπει να εισάγεις ώστε αφενός να γίνει refund το 1,5¤ και αφετέρου να ολοκληρωθεί το verification της κάρτας.

Όσο η κάρτα είναι σε αυτό το status υπάρχουν περιορισμοί στις συναλλαγές σου, πχ στο ποσό.

Sent from my M9pro using Tapatalk

wheelman
12-11-13, 16:08
Σε visa της κύπρου που έχω (πειραιώς πλέον) η κίνηση ήθελε 2-3 μέρες για να εμφανιστεί.
Μπορείς να πάρεις τηλ το τμήμα της τράπεζας για τις χρεωστικές και να ζητήσεις
τον 4ψήφιο κ θα σε καθοδηγήσουν αυτοί.
μέχρι να το κάνεις αυτό δε θα μπορείς να αγοράσεις μέσω paypal

Εγώ έκανα, αλλά μέχρι 30¤ μου είχαν πει από το PayPal

Sent from my M9pro using Tapatalk

Dermatis
12-11-13, 16:44
Σας Ευχαριστω ολους!
Υπαρχει κανα θρεντ για ερωτησεις περι ebay ή να ανοιξω νεο?
Δεν βρισκω κατι στο search!

bill_m3
12-11-13, 16:52
Σας Ευχαριστω ολους!
Υπαρχει κανα θρεντ για ερωτησεις περι ebay ή να ανοιξω νεο?
Δεν βρισκω κατι στο search!

Ορίστε ένα δικό σου

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15316&highlight=ebay

:original: :original: :original:

Dermatis
12-11-13, 16:55
Ορίστε ένα δικό σου

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15316&highlight=ebay

:original: :original: :original:

Eμ καλα θυμομουν! Εψαξα ομως στα στατιστικς μου και δεν υπαρχει το ατιμο!

Dermatis
12-11-13, 16:58
Eμ καλα θυμομουν! Εψαξα ομως στα στατιστικς μου και δεν υπαρχει το ατιμο!

Ακυρο το βρηκα:whistle::hystericalbs1:

Μολις τωρα φανηκε και η κινηση στο λογαρισμο ( να ναι καλα το e banking)
Lets buy
Thanks για ολα και παλι ολους!

steliosm46
16-12-13, 20:11
Παιδιά εχω ενα θέμα με paypal, οποιος γνωρίζει και μπορει ας μου πει τι μπορει να συμβαίνει.


Στις 29 οκτώμβρη εκανα μια παραγγελία απο αμερική.

μεσα στην παραγγελία πολλα απ τα πραγματα δεν ηταν στοκ και θα περιμενα να να φέρει πρώτα στην αποθηκη του και στην συνεχεια μολις συμπληρωθεί η παραγγελία να μου τα στείλει όλα μαζι.

τι γινεται τωρα. τελειώνοντας την παραγγελία προχωρησε και η διακασία της paypal για την πληρωμή.

Στο status της paypal ελεγε οτι εχω εξουσιοδοτήσει μια πληρωμη για την τάδε εταιρία.
και ηταν ακόμα pending. για αρκετο καιρό.( περίπου 2 βδομάδες)

η εταιρία δεν την πηρε ακομα την πληρωμή προφανως γιατι δεν ειχε συγκεντρωσει ακομα τα πραγματα ολα μαζι γιαυτο.

μετά απο αυτες τις 2 βδομάδες ομως μπαινω στο status της paypal και ελεγε το status "You have authorized a payment for ecs" αλλα διπλα το status ελεγε " Expired" οτι δηλαδή εληξε.

Τωρα απο εδω και περα..

Μεσα στο Νοεμβριο αλλαξα την προπληρωμενη καρτα μου με καινουργια γιατι ηταν μεχρι τον 11 του 13

το ποσο αυτο ομως που εξουσιοδοτησα για πληρωμη δεν ηταν μεσα στην καρτα. ουτε μεχρι στιγμης γυρισε πισω στην καινουργια.

μετα λοιπον τωρα αρχες Δεκεμβριου που η εταιρία συγκεντρωσε τα προιοντα στην αποθηκη της για να μου τα στείλει, μου στελνει και payment request.

τα πληρωνω με την paypal και η διακασία προχωράει, τα πακετάρησε και ειναι στο δρόμο.

Ομως το θέμα ειναι οτι πληρωσα το ποσο τωρα (στην ουσια 2 φορες το ιδιο) γιατι εκεινη η συναλλαγη που ελεγε Expired το ποσο εκεινο ακομα (μετα απο 1,5 μηνα δεν ηρθε στην καινουργια μου καρτα.

Τι γινεται ξερει κανεις? το εχει αντιμετωπίσει?

Lambros46
16-12-13, 21:25
Στέλιο μίλα καλύτερα με τη τράπεζά σου απ'ευθείας για να βγάλεις άκρη.

steliosm46
16-12-13, 21:32
Στέλιο μίλα καλύτερα με τη τράπεζά σου απ'ευθείας για να βγάλεις άκρη.

λες η τραπεζα να μπορει να βγαλει ακρη με τα της paypal? θα το κανω γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Lambros46
16-12-13, 21:50
λες η τραπεζα να μπορει να βγαλει ακρη με τα της paypal? θα το κανω γιατι δεν μπορω να βγαλω ακρη.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα paypal.Κάτι πρέπει να έχειγίνει με τη κάρτα που έληξε.Είχα και εγώ ενα μπερδεματάκι με μια prepaid της marfin,που όταν έγινε η ενοποίηση με τη Πειραιώς δεν μπορούσα να "βρώ" που είχαν πάει κάτι λεφτά που της είχα βάλει.
Τελικά με ενημέρωσαν πώς είχαν καταργήσει τη κάρτα και μου έβγαλαν καινούρια η οποία είχε τα λεφτά μέσα.

Lambros46
16-12-13, 21:51
Μπες στο λογαριασμό σου στο paypal και δες την αναλυτική.Εκεί θα το δείς λογικά αν έχουν γίνει 2 κινήσεις στον ίδιο.

steliosm46
16-12-13, 22:07
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα paypal.Κάτι πρέπει να έχειγίνει με τη κάρτα που έληξε.Είχα και εγώ ενα μπερδεματάκι με μια prepaid της marfin,που όταν έγινε η ενοποίηση με τη Πειραιώς δεν μπορούσα να "βρώ" που είχαν πάει κάτι λεφτά που της είχα βάλει.
Τελικά με ενημέρωσαν πώς είχαν καταργήσει τη κάρτα και μου έβγαλαν καινούρια η οποία είχε τα λεφτά μέσα.

Εκανα την εντολη πληρωμης το ποσο, μετα οταν πηγα και αλλαξα την καρτα δεν ειχε μεσα το ποσο αυτο γιατι ειχα δωσει εντολη πληρωμης. Ειχε ενα μικρο υπολοοιπο το οποιο το μετεφερε ο υπαλληλος στην καινουργια καρτα.

η συναλλαγη ομως στο στατους της paypal λεει οτι εληξε (expired)

λεει συγκεκριμενα:

You have authorized a payment for the ecs and the transation has expired

contact with the merchant for more information.

τωρα απο εκει και περα εγω εχω στειλει 2-3 mail στην paypal αλλα δεν πηρα καμια απαντηση.

Στην αναλυτικη που λες μπαινω βλεπω καθε μερα. δεν λεει κατι αλλο περα απο αυτο.

εχει μια λιστα με ολες τις συναλλαγες και λεει τι ειναι η καθε μια. Δεν εχει κατι ποιο αναλυτικο δηλαδη.

Lambros46
16-12-13, 22:24
Με τον πωλητή έχεις επικοινωνήσει να δείς μήπως τα έχει πάρει 2 φορές??

steliosm46
16-12-13, 22:34
Με τον πωλητή έχεις επικοινωνήσει να δείς μήπως τα έχει πάρει 2 φορές??

ναι φυσικα, το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν. Του ειπα οτι οταν εκανα την παραγγελια το και το εδωσα εντολη πληρωμης κλπ αλλα εχει ληξη.

και μου ειπε οτι δεν εχουμε λαβει πληρωμη εμεις γιαυτο κιολας μου εστειλε payment request οταν ειχε συγκεντρωσει τα πραγματα.

Εξαλλου λογικο διοτι αν ειχε πληρωθει, αν ειχε κανει δηλαδη accept την πληρωμει θα φαινοταν κανονικα στο status της paypal ως "paid"

steliosm46
18-12-13, 14:59
Λυθηκε το πρόβλημα!

Ηταν θέμα τραπέζης. Λαμπρο ευχαριστώ για τις απαντήσεις.thumb