PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτος απο το σερβις τι αλλο?



andreas110080
08-09-11, 13:31
Φίλοι μου σε λίγο καιρό το καμάρι μου θα μπει στο συνεργείο.

Αυτά που έχουν προγραμματιστεί να γίνουν είναι αλλαγή μπροστινών φρένων και ελατήρια (τα αμορτισέρ είναι καινούργια).

Φυσικά θα γίνει και σέρβις.

Μιλάμε για Μ5 Ε39 (2002) με περίπου 150.000.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους είναι τι άλλο θα προτείνατε να αλλαχτεί προληπτικά εκτός των στανταρ ενός σέρβις!

:thanks:

andreas110080
08-09-11, 18:44
Μα κανεις... :think::think::think:

Leonidas_E39
08-09-11, 18:47
Ανδρεα πρεπει να εισαι απο τους λίγους που εχουν Μ5 Ε39 εδω μεσα.

S8N
08-09-11, 19:00
Καλύτερα να ρωτήσεις τον Νίκο_Μ5. Δεν υπάρχουν και πολλοί με Ε39 Μ5 εδώ μέσα! :original:

Στη θέση σου θα έλεγχα όλα τα σινεμπλόκ και τις βάσεις και θα άλλαζα όλα τα υγρά (παραφλού, λάδια, βαλβολίνες), τα μπουζί και τα φίλτρα. Επιπλέον, θα ζητούσα να κάνουν έναν προληπτικό έλεγχο στο VANOS.

chief
08-09-11, 19:02
και αμα σε παιρνει αλλαξε και θερμοστατη μαζι με αντλια νερου.

Tsakirakos
08-09-11, 20:53
τα ελατηρια γιατι θελουν αλλαγη? επαθαν κατι ή απλα θελεις να κανεις καποια βελτιωση?

individual
08-09-11, 21:40
Καλύτερα να ρωτήσεις τον Νίκο_Μ5. Δεν υπάρχουν και πολλοί με Ε39 Μ5 εδώ μέσα! :original:

Στη θέση σου θα έλεγχα όλα τα σινεμπλόκ και τις βάσεις και θα άλλαζα όλα τα υγρά (παραφλού, λάδια, βαλβολίνες), τα μπουζί και τα φίλτρα. Επιπλέον, θα ζητούσα να κάνουν έναν προληπτικό έλεγχο στο VANOS.


ολα τα παραπανω που ειπε ο αρης.....
και επιπλεον ολους τους ιμαντες+τους τεντωτηρες+τα ρουλεμαν που κινουντε οι ιμαντες (τα τρελα οπως λεγοντε).

ziaba
08-09-11, 23:23
καθαρίσε τα μπέκ + το ψυγείο κ άλλαξε τα κολάρα νερού εάν η αντλία δεν ειναι πλαστική φτερωτη δεν υπάρχει λογος να την αλλάξεις με ένα καθάρισμα είσαι ok κ τον θερμόστατη μην τον αλλάξεις έτσι απλα ένας έλεγχος αρκεί πιο καλά άλλαξε τα σωλήνακια υψηλής καυσίμου

m_power_lunatic
09-09-11, 09:55
Απο το τεταρτο ποστ μεχρι το απο πανω μου μαζευτηκανε 3.000 ευρω χαχαχα!!!!

Φλε μου αν εχεις εμπειστο μηχανικο και εισαι και εσυ την ωρα που βλεπουνε το αυτοκινητο απο πανω τους θα δεις τι χρειαζεται ΑΜΕΣΑ και τι ΑΡΓΟΤΕΡΑ!

Το ξερεις οτι μολις δουνε στις ημερες μας το Μ5 Ε39 να σκαει τη μουρακλα του στο συνεργειο θα ετοιμαζονται για τρελο Σαββατοκυριακο οι μηχανικοι αν σε κανουν μεροκαματο!!

andreas110080
09-09-11, 11:30
Απο το τεταρτο ποστ μεχρι το απο πανω μου μαζευτηκανε 3.000 ευρω χαχαχα!!!!

Φλε μου αν εχεις εμπειστο μηχανικο και εισαι και εσυ την ωρα που βλεπουνε το αυτοκινητο απο πανω τους θα δεις τι χρειαζεται ΑΜΕΣΑ και τι ΑΡΓΟΤΕΡΑ!

Το ξερεις οτι μολις δουνε στις ημερες μας το Μ5 Ε39 να σκαει τη μουρακλα του στο συνεργειο θα ετοιμαζονται για τρελο Σαββατοκυριακο οι μηχανικοι αν σε κανουν μεροκαματο!!

Ευτυχώς ο μηχανικός μου είναι έμπιστος και δεν θα μου πιάσει το κ@λ@ μιας και έχουμε και φιλικές σχέσεις!

Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου που ίσως να θέλουν κάποια ιδιαίτερη προσοχή, απλά έτσι ρώτησα μήπως υπάρχει κάτι το οποίο δεν μου πάει το μυαλό 'η δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά!

andreas110080
09-09-11, 11:37
τα ελατηρια γιατι θελουν αλλαγη? επαθαν κατι ή απλα θελεις να κανεις καποια βελτιωση?

Στα ελατήρια έχω κάνει την εξής μακακια!
Στο προηγούμενο Ε39 528 που είχα, είχα αλλάξει αμορτισέρ και ελατήρια μόλις 1000 χιλιόμετρα.
Με το που πήρα αυτό τα έβαλα επάνω αλλά τα ελατήρια (eibath) το χαμήλωσαν πάρα πάρα πολύ, με λίγα λόγια δεν κάνουν για το Μ5, για αυτό και θα μπουν αυτά που πρέπει!

nikos valvetronic
10-09-11, 20:42
Τελικα τι αλλαξες Αντρεα στο εργαλειο,κοστος κ.τ.λ ??

andreas110080
11-09-11, 20:36
Τελικα τι αλλαξες Αντρεα στο εργαλειο,κοστος κ.τ.λ ??

Την τεταρτη θα μπει στο συνεργειο το καμαρι μου!

Εκτος απο τα φρενα που τα εχω σιγουρα https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=191156#post191156
θα σας πω λεπτομερως τι εκανα!

andreas110080
20-09-11, 12:54
Λοιπόν αυτά που έγιναν πέρα των φρενών https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9974 είναι τα εξής:

Μπροστινά ελατήρια και αμορτισέρ (H&R ελατήρια και Bilstein αμορτισέρ χοντρομπουκαλα),
Πίσω έμειναν αυτά που είχα βάλει μιας και ήταν σωστά (Eibach ελατήρια και Bilstein αμορτισέρ λεπτομπουκαλα).

Πίσω σινεμπλοκ.

Τσιμούχες στο διαφορικό γιατί υπήρχε μια μικρή διαρροή.

Βρέθηκε διαρροή καυσίμου από το καπάκι του φλοτέρ στο ρεζερβουάρ το οποίο αλλάχθηκε.

Αυτά νομίζω δεν θυμάμαι κάτι άλλο, έγινε λεπτομερές έλεγχος σε όλο το αυτοκίνητο και δεν χρειάστηκε να αντικατασταθει ή να επισκευαστεί κάτι άλλο.

Δυστυχώς τιμές δεν μπορώ να σας πω μιας και οι σχέσεις μου με το εν λόγω συνεργείο εκτός από φιλικές είναι και επαγγελματικές (παίρνουν από εμένα ότι έχει να κάνει με το σκάφος τους)!