PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμιση Βαλβιδων N45B20A



Ptboul
05-09-11, 09:14
Παίδες γνωρίζει κάποιος για τον N45B20A, όπου οι βαλβίδες σύμφωνα με το βιβλιαράκι του κατασκευαστή θέλουν ρύθμιση κάθε 50 χιλιάδες km, αν απαιτείται κάτι το ιδιαίτερο (γνώσεις, εργαλεία, κλπ) σε σχέση με ένα π.χ Μ3 Ε92;

gnx
05-09-11, 10:36
ΠανούΛη, το τελευταιο Μ3 δεν χρειαζεται ρυθμιση στις βαλβιδες.

Το τελευταιο μοτερ που βγηκε και θέΛει είναι το δκόσ΄.

Ptboul
05-09-11, 10:46
ΠανούΛη, το τελευταιο Μ3 δεν χρειαζεται ρυθμιση στις βαλβιδες.

Το τελευταιο μοτερ που βγηκε και θέΛει είναι το δκόσ΄.

Επειδή είναι ''χοιρο'' - ποίητο καρμπόν φορμουΛίΣο;

Ωρε μάνα, αυτά με έφαγαν κ μεγαλοπιάστηκα :electrician2:

m-power_01
06-09-11, 01:52
Επειδή είναι ''χοιρο'' - ποίητο καρμπόν φορμουΛίΣο;

Ωρε μάνα, αυτά με έφαγαν κ μεγαλοπιάστηκα :electrician2:

Πάνο όπως σου είχα πει και από κοντά, είναι ''ειδικό κιτ''(φιλερ, τσιμπίδια, πλακάκια κλπ) για Ν45Β20Α και S54 μόνο.

Cobalt
06-09-11, 11:29
Ρύθμιση βαλβίδων κάνεις 1 φορά στα 50.000 ΚΜ και δεν είναι κανένα τραγικό κόστος... (περίπου 200 ευρώ είχα ακούσει)

μην τα λυπηθείς να τα δώσεις και κάντο κάπου υπεύθυνα!

Ptboul
06-09-11, 12:38
Ρύθμιση βαλβίδων κάνεις 1 φορά στα 50.000 ΚΜ και δεν είναι κανένα τραγικό κόστος... (περίπου 200 ευρώ είχα ακούσει)

μην τα λυπηθείς να τα δώσεις και κάντο κάπου υπεύθυνα!

Εμένα η αφελής απορία μου είναι:
Μ3 υπάρχουν πολλά κ οι μάστορες ξέρουν να τα ρυθμίσουν. Si υπάρχουν λίγα κ δεν ξέρω κατα πόσο έχει μελετήσει κάποιος μάστορας το θέμα ώστε να μην πάρεις το καρμπόν στην αμασκάΛη.

Θέλει κάποια μελέτη το θέμα ή το πάει φασόν;

ps: Τιμές τηλεφωνικά έχω πάρει από 170 εως 300 γιούρο..

https://old.culturegarage.com/wp-content/uploads/2009/02/fia-wtcc.jpg

Cobalt
06-09-11, 13:21
Το να ρυθμίσεις βαλβίδες δεν είναι επιστήμη...

οτι διάκενα σου λέει ο κατασκευαστής.

το θέμα είναι να έχει ο μάστορας τα καταλληλα εργαλεία ΑΝ χρειάζονται τέτοια καθώς και τις οδηγίες με τα διάκενα.

επίσης πολύ σημαντικό να μην ρυθμίζει με τον κινητήρα ζεστό.

το αμάξι πρέπει να μέινει μια μέρα μέσα κανονικά και να ρυθμιστούν την επομένη το πρωί.

αυτή είναι σωστή δουλειά!

takis1983
06-09-11, 21:22
Παίδες γνωρίζει κάποιος για τον N45B20A, όπου οι βαλβίδες σύμφωνα με το βιβλιαράκι του κατασκευαστή θέλουν ρύθμιση κάθε 50 χιλιάδες km, αν απαιτείται κάτι το ιδιαίτερο (γνώσεις, εργαλεία, κλπ) σε σχέση με ένα π.χ Μ3 Ε92;

ρε παιδια επιδη μπερδευτικα,τελικα ποιο bmw της σειρας 3 φοραει αυτο το μοτερ?

bill_m3
06-09-11, 21:23
ρε παιδια επιδη μπερδευτικα,τελικα ποιο bmw της σειρας 3 φοραει αυτο το μοτερ?

Του Ptboul και του Cobalt


320si :thumbsup: :thumbsup:

m-power_01
06-09-11, 21:36
Το να ρυθμίσεις βαλβίδες δεν είναι επιστήμη...

οτι διάκενα σου λέει ο κατασκευαστής.

το θέμα είναι να έχει ο μάστορας τα καταλληλα εργαλεία ΑΝ χρειάζονται τέτοια καθώς και τις οδηγίες με τα διάκενα.

επίσης πολύ σημαντικό να μην ρυθμίζει με τον κινητήρα ζεστό.

το αμάξι πρέπει να μέινει μια μέρα μέσα κανονικά και να ρυθμιστούν την επομένη το πρωί.

αυτή είναι σωστή δουλειά!

Το έγραψα και παραπάνω ότι υπάρχει ''ειδικό κιτ'' .
Επίσης δεν υφίσταται ρύθμιση με ζεστό μοτέρ... θα φύγει με εγκαύματα ο μάστορας.

fanisk
06-09-11, 23:24
Ωραια η ρυθμιση.. αλλα που την κανουμε με το κεφαλι μας ησυχο? Αν γινοταν με ζεστο μοτερ πας, καθεσαι πανω απο το κεφαλι του μαστορα και φευγεις. Αν το αφησεις και το πιασει πρωι, πως ξερεις αν εκανε τις μισες, ολες, μια απο ολες και αν αφησε το σωστο διακενο σε ολες?

Σπυρο ψηνεσαι για DIY? :hystericalbs1:

Ptboul
07-09-11, 08:36
Ωραια η ρυθμιση.. αλλα που την κανουμε με το κεφαλι μας ησυχο?

Εμ πες τα ρε ΦάααΝΝΝ! Αυτό λέω και εγώ. Με την εμπειρία που έχω αποκομίσει από τα συνεργεία τα τελευταία 2 χρόνια και έχω ακούσει δε μπορώ να εμπιστευτώ εύκολα κ έχω εγκλωβιστεί. https://freesmileyface.net/smiley/sad/prisoner-039.gif

Ίσως κ να υπερβάλω who really knows?

m-power_01
08-09-11, 01:01
Ωραια η ρυθμιση.. αλλα που την κανουμε με το κεφαλι μας ησυχο? Αν γινοταν με ζεστο μοτερ πας, καθεσαι πανω απο το κεφαλι του μαστορα και φευγεις. Αν το αφησεις και το πιασει πρωι, πως ξερεις αν εκανε τις μισες, ολες, μια απο ολες και αν αφησε το σωστο διακενο σε ολες?

Σπυρο ψηνεσαι για DIY? :hystericalbs1:

Δεν θελουν ρύθμιση εσένα...


Εμ πες τα ρε ΦάααΝΝΝ! Αυτό λέω και εγώ. Με την εμπειρία που έχω αποκομίσει από τα συνεργεία τα τελευταία 2 χρόνια και έχω ακούσει δε μπορώ να εμπιστευτώ εύκολα κ έχω εγκλωβιστεί. https://freesmileyface.net/smiley/sad/prisoner-039.gif

Ίσως κ να υπερβάλω who really knows?

Και από πάνω να είσαι ,που δεν θα μπορείς να είσαι γιατί θα κρύβεις το φώς.
Θα σπας τα νεύρα του ανθρώπου που θα εργάζεται. Μπροστά στα μάτια σου δηλαδή δεν ξέρει να σε κοροϊδέψει ?

Jimmakos
08-09-11, 01:41
Αφήστε τα κιτάκια, η λεζάντα μας έφαγε! Μάθετε απόσταση για διάκενα, πάρτε φίλλερ, πάρτε και τα απαραίτητα εργαλεία και αμολυθείτε ;)


https://www.youtube.com/watch?v=ywPAjyMQ-C4

Ptboul
08-09-11, 08:49
Δεν θελουν ρύθμιση εσένα...

Και από πάνω να είσαι ,που δεν θα μπορείς να είσαι γιατί θα κρύβεις το φώς.
Θα σπας τα νεύρα του ανθρώπου που θα εργάζεται. Μπροστά στα μάτια σου δηλαδή δεν ξέρει να σε κοροϊδέψει ?

Όχι ρε συ, φυσικά και δεν έχω ιδέα να τσεκάρω.

Δε λέω πως σε κοροϊδεύουν, όχι πάντα τουλάχιστον.

Απλά είτε είναι μερικός ή ολικός ανίδεοι, είτε βαριούνται να την ψάξουν την δουλειά, είτε θα το παίζουν χειρούργοι και θα σε χρεώνουν υπέρογκα ποσά.

Ότι συμβαίνει με όλους κλάδους δηλ. όχι τίποτα καινούριο ή φοβερό.

:original:

scania124
08-09-11, 09:41
Εμένα η αφελής απορία μου είναι:
Μ3 υπάρχουν πολλά κ οι μάστορες ξέρουν να τα ρυθμίσουν. Si υπάρχουν λίγα κ δεν ξέρω κατα πόσο έχει μελετήσει κάποιος μάστορας το θέμα ώστε να μην πάρεις το καρμπόν στην αμασκάΛη.

Θέλει κάποια μελέτη το θέμα ή το πάει φασόν;

ps: Τιμές τηλεφωνικά έχω πάρει από 170 εως 300 γιούρο..

https://old.culturegarage.com/wp-content/uploads/2009/02/fia-wtcc.jpg

τιιιιιιιιιιιιι???????????170 - 300

τι ειναι πλοιο ?????και γιατι τι παραπανω θα κανουν απο οτι σε ενα συμβατικο αυτοκινητο που εχει απλες βαλβιδες????
ενταξει καταλαβενω οτι εχουν αγορασει το κιτ και δεν το εχουν ολοι οι μηχανικοι αλλα οχι και ετσι ρε παιδια....τι ειναι φορμουλα1.....

ειπαμε ρε πανο καρμπον φολμουλισιο αλλα οχι και να σας τσακιζουν τις τσεπες ετσι.....thumb

m-power_01
08-09-11, 11:10
Αφήστε τα κιτάκια, η λεζάντα μας έφαγε! Μάθετε απόσταση για διάκενα, πάρτε φίλλερ, πάρτε και τα απαραίτητα εργαλεία και αμολυθείτε ;)


Αν πας να ρυθμίσεις βαλβίδες σε Si κάνοντας προπόνηση από αυτό το βίντεο ,είναι σαν να ψαρεύεις χρυσόψαρα στην γυάλα, και να ξαμολιέσαι στον ατλαντικό με αλιευτικό.
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έβαλες!!!

m-power_01
08-09-11, 11:23
Όχι ρε συ, φυσικά και δεν έχω ιδέα να τσεκάρω.

Δε λέω πως σε κοροϊδεύουν, όχι πάντα τουλάχιστον.

Απλά είτε είναι μερικός ή ολικός ανίδεοι, είτε βαριούνται να την ψάξουν την δουλειά, είτε θα το παίζουν χειρούργοι και θα σε χρεώνουν υπέρογκα ποσά.

Ότι συμβαίνει με όλους κλάδους δηλ. όχι τίποτα καινούριο ή φοβερό.

:original:

Δεν σου την λέω... προσπαθώ να σε καθησυχάσω!Για κάποιον λόγο το έχεις πάρει από φόβο και εσύ και ο Φανης.

Το κόστος, σε εργασίες κυλιδροκεφαλής bmw είναι ψιλολογικό να είναι τσιμπημένο. Ρίξτε έτσι από περιέργεια μία ματιά σε μία λίστα από special tools.
τις τιμές φανταστείτε τες. https://www.baumtools.com/pdf/BMW_engine.pdf.

Για να μην πούμε για αυτό το περίφημο βαλιτσάκι μεγέθους πόλυ πόκετ ,που κοστίζει 350ευρώ https://c1552172.r72.cf0.rackcdn.com/73503_x600.jpg

ntinos
08-09-11, 12:22
Στο δικο μου si παντως δεν εχω κανει.
Ρωτησα τις προαλλες και μου ειπαν οτι επρεπε να ειχαν κανει...

Μαλλον θα παω καποια στιγμη να κανω. Αν θυμαμαι καλα, καπου κοντα στα 200 γιουργια μου ειπαν...

Ptboul
08-09-11, 12:39
Στο δικο μου si παντως δεν εχω κανει.
Ρωτησα τις προαλλες και μου ειπαν οτι επρεπε να ειχαν κανει...

Μαλλον θα παω καποια στιγμη να κανω. Αν θυμαμαι καλα, καπου κοντα στα 200 γιουργια μου ειπαν...

Ντίνο αν έχεις 130.000km και δεν έχεις κάνει ούτε μια φορά ρύθμιση νομίζω ότι θα έχεις θέμα σοβαρό. Το βιβλίο γράφει ρητά κάθε 50.000km.

Εγώ την τιμή των 300 γιούρο την πήρα από τον ''άτριχο''

ntinos
08-09-11, 12:44
Αυτος ο ... καραφλας και εμενα μου ειπε για κοντα στα 200 (αν οπως εγραψα και πριν θυμαμαι σωστα)

Τι "θεμα" και δη σοβαρο εννοεις ομως ?

Ptboul
08-09-11, 12:51
Τι "θεμα" και δη σοβαρο εννοεις ομως ?

Κάψιμο βαλβίδων
Πτώση απόδοσης μοτέρ
Φθορά έδρας βαλβίδων

Ας πουν και οι γνώστες, γιατί τα παραπάνω είναι τα βασικά.

ntinos
08-09-11, 13:03
Σοβαρα ακουγονται....

Cobalt
08-09-11, 13:41
Σοβαρα ακουγονται....

αν εκεί που το κάνεις service τόσο καιρό δεν σου είπαν οτι πρέπει να ρυθμίσεις βαλβίδες, άλλαξε άμεσα συνεργείο γιατί αυτά είναι στοιχειώδη για ανθρώπους που ασχολούνται με το αυτοκίνητο. ακόμα και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες το γνωρίζουν για το si αυτό, πόσο μάλλον οι μηχανικοί!

:shok:

Ptboul
08-09-11, 13:42
αν εκεί που το κάνεις service τόσο καιρό δεν σου είπαν οτι πρέπει να ρυθμίσεις βαλβίδες, άλλαξε άμεσα συνεργείο γιατί αυτά είναι στοιχειώδη για ανθρώπους που ασχολούνται με το αυτοκίνητο. ακόμα και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες το γνωρίζουν για το si αυτό, πόσο μάλλον οι μηχανικοί!

:shok:

να φανταστείς Πέτρο ότι πάει στο αγαπημένο σου συνεργείο, αλλά όχι στο κεντρικό, στο άλλο.

Ptboul
08-09-11, 13:43
γιατί αυτά είναι στοιχειώδη για ανθρώπους που ασχολούνται με το αυτοκίνητο. ακόμα και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες το γνωρίζουν για το si αυτό, πόσο μάλλον οι μηχανικοί!


Πέτρο να ήξερες πόσο αμφιβάλλω για αυτό! Για αυτό κ η όποια ανησυχία μου..

Cobalt
08-09-11, 13:45
να φανταστείς Πέτρο ότι πάει στο αγαπημένο σου συνεργείο, αλλά όχι στο κεντρικό, στο άλλο.

Μαλά...ες υπάρχουν παντού

αν και δεν νομίζω, θα του το είχαν πει αν το πήγαινε εκεί απο την αρχή και παρακολουθούσαν το ιστορικό του αυτοκινήτου!

το πρώτο πράγμα που μου είπαν ήταν αυτό με το που τους πήγα το δικό μου και η καμπάνια για τον τεντωτήρα της καδένας του εκκεντροφόρου

ntinos
08-09-11, 14:04
Μαλά...ες υπάρχουν παντού

αν και δεν νομίζω, θα του το είχαν πει αν το πήγαινε εκεί απο την αρχή και παρακολουθούσαν το ιστορικό του αυτοκινήτου!

το πρώτο πράγμα που μου είπαν ήταν αυτό με το που τους πήγα το δικό μου και η καμπάνια για τον τεντωτήρα της καδένας του εκκεντροφόρου

Το παω "εκει" (οπως επισης και της γυναικας μου), εδω και 5+ χρονια.
Εχουμε αριστες σχεσεις, δεν ειχα σχεδον ποτε παραπονο. Τιποτε σοβαρο τουλαχιστον.....

========

Πριν απο 1μισο μηνα, μου αναψε λαμπακι και στο ρελαντι εκανε σαν τρακτερι...
Την επομενη φευγω για εξωτερικο, το παει η γυναικα μου συνεργειο....
Με καλουν την επομενη μερα (ημουνα Λονδινο ή Αιγυπτο δεν θυμαμαι), και μου λενε οτι εχει θεμα η "πλεξουδα"...
- Ποσο κανει
- "Τοσο" μου λενε
- Αλλαξε την του λεω.

Δεν ειχε ανταλλακτικο, το παρηγγηλε, και μεχρι να το εχεουν στα χερια τους εφυγα για διακοπες. Ακομη δεν εχω παει, στο μεταξυ το αμαξι δουλευει κανονικα. Καποια στιγμη θα παω.

Οταν λιοπον με πηραν να μου πουν για την πλεξουδα, με ρωτησαν αν εχω ποτε ρυθμισει βαλβιδες. Δεν ξερω πως μπορει να τους ηθρε το φλας και με ρωτησαν....

Του ειπα (υπενθυμισα) οτι μονο στο δικο τους συνεργειο το παω και να κοιταξει τα κιταπια του. Τα κοιταει στο μεταξυ, και μου λεει οτι πραγματι δεν εχει γινει ποτε.
Του λεω (με βαση τι εχω διαβασει εδω) οτι "αυτο δεν ειναι να ειχε γινει στα 50.οοο ?"
Μα-μου μου φανηκε η απαντηση, τελος παντων μου ειπε οταν ερθεις για την πλεξουδα θα ρυθμισουμε και τις βαλβιδες.

Τι ΔΕΝ μου αρεσει (παραπονα):

1. Πως στον κορακα βγαινει φιρμανι "αλλαγη πλεξουδας" ? Επαιζε κανεις σκοινακι με δαυτη, κυνηγανανε τιποτε κατσουλια ποντικους μεσα στην μηχανη ?
2. Εφοσον εισαι ο νο. 1, και αφου το λεει και το βιβλιο (οπως λεει ο Παναγιωτης παραπανω - εγω δεν ξερω μονο εικονογραφημενα διαβαζω) γιατι δεν ξερεις / ηξερες να κανεις την δουλεια για τις βαλβιδες οταν επρεπε, νωριτερα ???


Βγαζω ενα συμπερασμα (βασικα σχετικο με την ... κοτσιδα....)

Αλλαγη, και ας μην ειναι απαραιτητο.....,
Κερδος απο το ανταλλακτικο + κερδος απο την εργασια, ειναι κατι απαραπανω απο το τιποτα..... Καταραμενη κριση....

Το θεμα ειναι οτι τωρα που την εχω παραγγειλει (αιφνιδιαστηκα, ημουν οπως ειπα για δουλεια στο εξωτερικο), κανω μοκο και παω να την βαλω. Ντρεπομαι να κανω τον παπ@ρα....

Αλλο ενα σχετικο με τις βαλβιδες:

Την εποχη τω παχιων αγελαδων, δεν προλαβαινανε να παρουν ανασα... Που να θυνηθουν να πουν και για βαλβιδες στα λιγα si που εμπαιναν εκει... Τυποποιημενο σερβις, ταμειο, στο επενειδην.....
Τωρα ομως....
"ρε σεις, για κοιτατε εκεινα τα si, τους ειχαμε ποτε ρυθμισει βαλβιδες ?? Για να παρουμε τιπτε 200αρες- 300αρες... εεεε, τηλεφωνα ηθελα να πω...."




Τεςπα, σας τα ζαλισα.....

Ptboul
08-09-11, 14:14
Δε μας ζαλίζεις Ντίνο, ίσα ίσα θεωρώ πως επιβεβαιώνομαι στις ανησυχίες μου για την αντιμετώπιση των εξουσιοδοτημένων συνεργείων κ τον σεβασμό στον πελάτη.

Επειδή το νήμα θα χάσει το νόημα του μιας κ ακούγομαι αρνητικός για τους επαγγελματίες του χώρου, σε πιθανή συνάντηση (αύριο :D ) μπορούμε να το αναλύσουμε το θέμα.

Ps: Αίγυπτο ήσουν :D :hystericalbs1:

Cobalt
08-09-11, 14:19
αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι γενικά ήταν πολύ θολό το τοπίο σχετικά με τη ρύθμιση των βαλβίδων στα si μέχρι που αρκετά μοτέρ είχαν προβλήματα σοβαρά.
τότε πολλές αντιπροσωπείες ρωτούσαν τη μαμά στο Μόναχο και ειδικά στην Αγγλία κάθε πότε πρέπει να γίνεται ρύθμιση.
αρχικά λέγανε κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιού και μετά καθιερώθηκε στις 50.000 ΚΜ.

Γεγονός όμως είναι οτι έπρεπε να στο πουν. πιθανότατα δεν είχαν πολλά si να τους έρχονται οπότε δεν ήξεραν οτι έχουν και ξεχωριστό εγχειρίδιο από τα νορμάλ 320 της εποχής...

m-power_01
08-09-11, 18:13
Δεν ξέρω ποιος είναι ο τριχωτός και ο άτριχος... Αυτό που ξέρω είναι πως όταν είσαι σωστός πελάτης, αναθέτεις την συντήρηση σε ένα συνεργείο. Ο μάστορας με την σειρά του έχει υποχρέωση να κάνει τις απαραίτητες εργασίες ,στις σωστές χρονικές/χιλιομετρικές στιγμές. Αν αυτό δεν το κάνει είναι απαράδεκτος! Δεν είναι θέμα του ιδιοκτήτη να ξέρει πότε θα κάνει αλλαγή λαδιών ή ποτέ θα αλλάξει ιμάντες? Αν λοιπόν μετά προκύψουν ζημιές δαπανηρές ή μείνεις στο δρόμο , θα ξ ηγηθεί το μαστόρι?
Δόξα τον θεό έχουμε πληθώρα συνεργείων BMW ...βρείτε έναν άνθρωπο υπεύθυνο.

Jimmakos
08-09-11, 21:33
Αν πας να ρυθμίσεις βαλβίδες σε Si κάνοντας προπόνηση από αυτό το βίντεο ,είναι σαν να ψαρεύεις χρυσόψαρα στην γυάλα, και να ξαμολιέσαι στον ατλαντικό με αλιευτικό.
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έβαλες!!!

Γιατί τι βαλβίδα έχει το Si που απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο? Ότι βαλβίδα έχει τοποθετηθεί πάνω σε αυτοκίνητο απο την ώρα που ανακαλύφθηκε το αυτοκίνητο ίδιο τρόπο ρύθμισης έχουν οι βαλβίδες.... Λύνουμε την 10/13άρα, στρίβουμε με το κατσαβίδι να βυθίσουμε το διάκενο όσο θέλουμε με το φίλλερ και μετά κρατάμε το κατσαβίδι και σφίγγουμε την 10/13άρα και τέλος η υπόθεση...
Τόσα χρόνια παω σε συνεργεία δεν είδα κανέναν να έχει special tools της BMW και της κάθε BMW thumb

Τέσπα κάντε ότι νομίζετε.... :original:

Υ.γ. τουλάχιστον βάλε καμιά φωτογραφία των βαλβίδων του Si να τις δούμε και εμείς οι άσχετοι....

m-power_01
08-09-11, 22:17
Γιατί τι βαλβίδα έχει το Si που απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο? Ότι βαλβίδα έχει τοποθετηθεί πάνω σε αυτοκίνητο απο την ώρα που ανακαλύφθηκε το αυτοκίνητο ίδιο τρόπο ρύθμισης έχουν οι βαλβίδες.... Λύνουμε την 10/13άρα, στρίβουμε με το κατσαβίδι να βυθίσουμε το διάκενο όσο θέλουμε με το φίλλερ και μετά κρατάμε το κατσαβίδι και σφίγγουμε την 10/13άρα και τέλος η υπόθεση...
Τόσα χρόνια παω σε συνεργεία δεν είδα κανέναν να έχει special tools της BMW και της κάθε BMW thumb

Τέσπα κάντε ότι νομίζετε.... :original:

Υ.γ. τουλάχιστον βάλε καμιά φωτογραφία των βαλβίδων του Si να τις δούμε και εμείς οι άσχετοι....

Συνεχίζεις να επιμένεις για κάτι που δεν ξέρεις και έχεις άδικο. ΔΕΝ ξεσφίγγεις καμία 13αρα ΔΕΝ ρυθμίζεις με κανένα κατσαβίδι. Αλλάζεις καπελότα που κάνουν 300+ με το ειδικό μαγνητικό εργαλείο λαβίδα. Αφού πρώρα αφαιρέσεις κάποια κλιπ-ασφάλειες και αφού φράξεις τα λούκια για το λάδι.

Stathis
08-09-11, 23:58
προφανως ο φιλος μας σπυρο εχει παει σε συνεργεια που ρυθμιζαν μονο βαλβιδες με κοντρα παξιμαδι...
τα καπελοτα ειναι σχετικα νεα ανακαλυψη... :D :D :D

GiannisRob
09-09-11, 00:06
Συνεχίζεις να επιμένεις για κάτι που δεν ξέρεις και έχεις άδικο. ΔΕΝ ξεσφίγγεις καμία 13αρα ΔΕΝ ρυθμίζεις με κανένα κατσαβίδι. Αλλάζεις καπελότα που κάνουν 300+ με το ειδικό μαγνητικό εργαλείο λαβίδα. Αφού πρώρα αφαιρέσεις κάποια κλιπ-ασφάλειες και αφού φράξεις τα λούκια για το λάδι.

Αν δεν κάνω λάθος, Σπύρο, και διόρθωσε με αν είναι, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος ρύθμισης των βαλβίδων του συγκεκριμένου μοτέρ?


https://www.youtube.com/watch?v=SoYVubj9y5U"]https://www.youtube.com/watch?v=SoYVubj9y5U


https://www.youtube.com/watch?v=HhV4m-ngvd0&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=HhV4m-ngvd0&feature=related

m-power_01
09-09-11, 00:10
Δεν κάθισα να το δω όλο Γιάννη , αλλά σε φαστ φοργουορντ που το είδα ...Ναι, έτσι, όπως τα λέει

spar@
09-09-11, 03:43
Οι βαλβδες αυτές είναι ένα μπασταρδεμα υδραυλο μηχανικών βαλβιδων και τις συναντάμε σε σύγχρονες τεχνολογίες βαλβιδων! Ότι είναι μια σοβαρή δουλειά,χρονοβόρα με ευθύνη το δέχομαι ότι πρέπει να βγάλει όμως το κιτακι απ τα καπελωτα από κάθε αμάξι που φταχνει όχι! Γιατί αυτό το περιβόητο κιτακι που δείχνει το αφεντικό κάνει έναν κύκλο και τα καπελωτα γυρνάνε δεν τα πετανε! Θα βάλει 2 διαφορετικά θα κρατήσει αυτά που είχε για τον επόμενο εκτός αν έχουν φθορά! Καθίστε από πάνω γιατί παίζει να μην θέλουν καν ρυθμισμα δλδ να τις περάσει με το φιλλερ και να ναι κομπλε!