PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαφη μαυρη matte



Dimitra Gk
04-09-11, 20:37
Παιδια θελω να σας κανω μια ερωτηση κ να μου πειτε κ εσεις τη γνωμη σας.....εδω κ καιρο σκεφτομαι να κανω βαφη το αυτοκινητο μου κ θα'θελα να ειναι μαυρο ματ....αλλα εχω ακουσει πολλα για την φροντιδα του κ πως δεν ειναι προτημιτεο κ δεν ξερω τι να κανω....αν γνωριζει καποιος θα ηταν χρησιμη η βοηθεια του!!! Σας ευχαριστω!!! :)

Stamatis
04-09-11, 20:38
Μεμβράνες χρώματος βάλε.
Φτηνότερο, ευκολότερο, αναστρέψιμο.

Dimitra Gk
04-09-11, 20:44
απ'οσο εχω ψαξει κ εχω παρει τιμες οι μεμβρανες μου βγαινουν στα 1500 κ η βαφη στα 1700.οποτε μιλαμε για ιδια ποσα....το θεμα ειναι πως θελω να του κανω βαφη γιατι απο λαθος μου του εβγαλα την τελευταια στροση βαφης κ θελω να ξαναβαφει ολοκληρο ....

aristent
04-09-11, 20:50
απ'οσο εχω ψαξει κ εχω παρει τιμες οι μεμβρανες μου βγαινουν στα 1500 κ η βαφη στα 1700.οποτε μιλαμε για ιδια ποσα....το θεμα ειναι πως θελω να του κανω βαφη γιατι απο λαθος μου του εβγαλα την τελευταια στροση βαφης κ θελω να ξαναβαφει ολοκληρο ....

Για ποιο μοντελο μιλαμε?

...επισης εκτος απο τα καλα της ματ βαφης ή μεμβρανης, κοιταξε να ξερεις και τα αρνητικα....πλυσιμο ιδιαιτερο,εαν σταξει ρετσινι δεντρου δεν εχει τις ιδιες αντοχες σε τριψιμο ή υλικα που βοηθανε στο να βγει,ψιλοατυχηματακια και μικροεπισκευες...κλπ.thumb

Dimitra Gk
04-09-11, 20:57
Για ποιο μοντελο μιλαμε?

...επισης εκτος απο τα καλα της ματ βαφης ή μεμβρανης, κοιταξε να ξερεις και τα αρνητικα....πλυσιμο ιδιαιτερο,εαν σταξει ρετσινι δεντρου δεν εχει τις ιδιες αντοχες σε τριψιμο ή υλικα που βοηθανε στο να βγει,ψιλοατυχηματακια και μικροεπισκευες...κλπ.thumb




αυτα θελω να μου πειτε.....τι πρεπει να προσεξω.....γιατι δεν ξερω κ εχω μπερδευτει!
οσο για το μοντελο δεν ειναι bmw ειναι jaguar x-type.....δεν ξερω ποσο βοηθω...αλλα αυτα πανω κατω...

aristent
04-09-11, 21:51
αρα μιλαμε για ενα τετοιο αποτελεσμα:
https://www.colourmycar.net/content/root/en/images/Matt-black-Jaguar-X-type.jpg

πηγη:https://www.colourmycar.net/go/case-studies/jaguar-x-type-wrapped-matte-black-case-study.html

....τα γουστα ειναι γουστα,αλλα κατα τη ταπεινη μου γνωμη, μια Τζαγκ δεν θα την εκανα ματ.thumb

το μελος εδω στο bmwfans "batman" εχει ματ σε Μ5 Ε60,εαν θελεις στειλε του πμ. να σου πει τι θεματα μπορει να εχει η χρηση και μονο, γιατι εκεινος το αγορασε μεταχειρ.απο Γερμανια ετοιμο με την μεμβρανη.

Dimitra Gk
08-09-11, 17:39
παιδια λιγη βοηθεια γιατι ο φιλος απουσιαζει μαλλον με το Μ5 κ δεν μπορει να μου απαντησει.....κ σε λιγες μερεσ θα μπει για βαφη.....αν καποιος μπορει να βοηθησει.....

Monsta
08-09-11, 18:37
γιατι απο λαθος μου του εβγαλα την τελευταια στροση βαφης κ θελω να ξαναβαφει ολοκληρο ....


Εννοείται πως πρέπει να το βάψεις, πολύ απλά διότι έχεις κάνει τη παραπάνω ζημιά.

Η μεμβράνη ΔΕΝ είναι κάτι μόνιμο. Κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα ο ιδιοκτήτης θα θέλει να επαναφέρει το αυτοκίνητο στην αρχική του μορφή. Όταν θα γίνει αυτό, θα έχεις και πάλι ένα αυτοκίνητο με ζημιά από κάτω.

Επίσης όταν θα πας να το πουλήσεις, είναι πολύ πιο τίμιο ο επόμενος ιδιοκτήτης να το πάρει 'επισκευασμένο', από το να το πάρει ........'καλυμμένο' από ζημιές.

Dimitra Gk
08-09-11, 20:23
Εννοείται πως πρέπει να το βάψεις, πολύ απλά διότι έχεις κάνει τη παραπάνω ζημιά.

Η μεμβράνη ΔΕΝ είναι κάτι μόνιμο. Κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα ο ιδιοκτήτης θα θέλει να επαναφέρει το αυτοκίνητο στην αρχική του μορφή. Όταν θα γίνει αυτό, θα έχεις και πάλι ένα αυτοκίνητο με ζημιά από κάτω.

Επίσης όταν θα πας να το πουλήσεις, είναι πολύ πιο τίμιο ο επόμενος ιδιοκτήτης να το πάρει 'επισκευασμένο', από το να το πάρει ........'καλυμμένο' από ζημιές.

συμφωνω με ολα αυτα που λες...αλλα αρχικα δε θα πουληθει,κατα δευτερον βαφη θελω να του κανω ετσι κ αλλιως κ ζημια του εχω κανει μονο καπο κ πορτ μπαγκαζ.η ερωτηση μου ειναι τι πρεπει να προσεξω με τις βαφες κ τι περιποιηση χρειαζεται γτ εχω ακουσει πολλα.....