PDA

Επιστροφή στο Forum : Μακρα Αποθηκευση (που λεει κ ο φιλος Σαρκυ)!



Vasilis
04-09-11, 10:34
Το βαζω στα DIY μιας κ ειναι κατι που πρεπει να το κανει ο καθενας μονος του!


Αφορα τον παροπλισμο,αποθηκευση των καλων μας αυτοκινητων , ειτε λογω ΔΝΤ ,ειτε διαφορων αλλων αιτιων που θα μας κανουν να τις αποχωριστουμε απο την καθημερινοτητα μας κ ετσι απαιτουν μια ιδιαιτερη φροντιδα κ παλι!


Αν δεν κανει κοπο κ στα παιδια που ηδη ανεφεραν τις αποψεις τους,
να τα ποσταρουν κ εδω γιατι θα φανουν χρησιμα για πολλους απο εμας!:ranting2:

Το πρωτο κ σιγουρο που χρειαζεται ειναι να αφαιρεσουμε τους πολους της μπαταριας (προς αποφυγη αχρηστιας της κ αντικαταστασης της).

Παρακαλω παραθεστε τις αποψεις σας για να υπαρχει σαν οδηγος!:thanks:

Z4 DCT
04-09-11, 10:38
εχουμε και λεμε...

-Τακαρισμα, για αποφυγη καταστροφης ελαστικων, η οποια θα ερθει βεβαια απο το χρονο, και για προστασια των αμορτισερ.....
-Αν δεν το κινεις για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα (πανω απο χρονο) νομιζω υπαρχει ενα ειδικο λιπαντικο για το μοτερ,για να μην στεγνωνουν τα μεταλα απο λαδι....
- Να αεριζεται ο χωρος που θα ειναι μεσα
- να εχει αφυγρανση
-Σταθερη θερμοκρασια (18 περιπου)
-νΑ ΕΧΕΙ ΠΛΥΘΕΙ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΣΤΕΙ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΟΤΑΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ

Thomelef
04-09-11, 10:46
το σημαντικότερο...να του γ.....εις την μανούλα για 3 μέρες πρίν το ακινητοποιήσεις. θα ξεκουραστεί
πολύ καλύτερα έτσι.

Vasilis
04-09-11, 10:59
το σημαντικότερο...να του γ.....εις την μανούλα για 3 μέρες πρίν το ακινητοποιήσεις. θα ξεκουραστεί
πολύ καλύτερα έτσι.

αυτο το καναμε...:th_Laie_67-1:!!!:whistle:

Thomelef
04-09-11, 11:09
αυτο το καναμε...:th_Laie_67-1:!!!:whistle:

ξεχάσατε να το αναφέρεται στις συμβουλές όμως μπίλι μου!!!και είναι ίσως το σημαντικότερο
κομμάτι για να αποθυκεύσεις σωστά ένα αμάξι για αρκετό χρονικό διάστημα...:original:

optostyle
04-09-11, 11:10
το σημαντικότερο...να του γ.....εις την μανούλα για 3 μέρες πρίν το ακινητοποιήσεις. θα ξεκουραστεί
πολύ καλύτερα έτσι.

axaxaxaxaxaxaxaa

Monsta
04-09-11, 11:15
Αντί να βγουν οι πόλοι της μπαταρίας, θα πρότεινα την αγορά κάποιου παλμικού charger που τη κρατάει σε άψογη κατάσταση, για όσο καιρό το αμάξι είναι ακινητοποιημένο.

Επίσης αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να ανέβει σε τάκους το αυτοκίνητο ή αν θέλουμε να το κυκλοφορούμε γύρω από το τετράγωνο μια φορά κάθε 2 βδομάδες, βάζουμε περισσότερο αέρα στα λάστιχα από το κανονικό τους για να μη 'κάτσουν'.

Z4 DCT
04-09-11, 11:18
Εγω εχω αυτο και ειναι μια χαρα....https://efishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32959

https://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.050086


Φορτιστής μπαταριών, είναι μια συσκευή αυτόματης φόρτισης, ελεγχόμενη από μικροεπεξεργαστή, δηλ, είναι κατάλληλος για τη φόρτιση μπαταριών χωρίς συντήρηση καθώς και για τη φόρτιση μακράς διαρκείας και για τη διατήρηση της φόρτισης μπαταριών που δεν χρησιμοποιούνται συνέχεια, π.χ. για σκάφη, χλοοκοπτικά και παρόμοιες συσκευές. Χάρη στον ενσωματωμένο μικροεπεξεργαστή , η φόρτιση πραγματοποιείτε σε τρία στάδια. Κατά το πρώτο στάδιο, φορτίζεται η μπαταρία έως 85% με σχεδόν σταθερό ρεύμα. Κατά το δεύτερο στάδιο φορτίζεται έως περίπου 95%, με σταθερό ρεύμα. Κατά το τρίτο στάδιο διατηρείται η τάση της μπαταρίας σε σταθερό επίπεδο και έτσι η μπαταρία είναι πάντα φορτισμένη. Για το λόγο αυτό η συσκευή είναι κατάλληλη για τη φόρτιση μπαταριών μολύβδου οξέως και μπαταριών Gel.έχει ενσωματωμένο σύστημα διάγνωσης λαθών δείχνει στον πίνακα led σφάλματα μπαταριών ή πρόβλημα σύνδεσης. Η διαδικασία φόρτισης παρακολουθείτε ηλεκτρονικά και φαίνεται στον πίνακα. Το ρεύμα φόρτισης μπορεί να ρυθμιστεί σε 2/6/12Α. Δεν απαιτείται παρακολούθηση της διαδικασίας φόρτισης.

Vasilis
04-09-11, 11:23
Εγω εχω αυτο και ειναι μια χαρα....https://efishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32959

https://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.050086


Φορτιστής μπαταριών, είναι μια συσκευή αυτόματης φόρτισης, ελεγχόμενη από μικροεπεξεργαστή, δηλ, είναι κατάλληλος για τη φόρτιση μπαταριών χωρίς συντήρηση καθώς και για τη φόρτιση μακράς διαρκείας και για τη διατήρηση της φόρτισης μπαταριών που δεν χρησιμοποιούνται συνέχεια, π.χ. για σκάφη, χλοοκοπτικά και παρόμοιες συσκευές. Χάρη στον ενσωματωμένο μικροεπεξεργαστή , η φόρτιση πραγματοποιείτε σε τρία στάδια. Κατά το πρώτο στάδιο, φορτίζεται η μπαταρία έως 85% με σχεδόν σταθερό ρεύμα. Κατά το δεύτερο στάδιο φορτίζεται έως περίπου 95%, με σταθερό ρεύμα. Κατά το τρίτο στάδιο διατηρείται η τάση της μπαταρίας σε σταθερό επίπεδο και έτσι η μπαταρία είναι πάντα φορτισμένη. Για το λόγο αυτό η συσκευή είναι κατάλληλη για τη φόρτιση μπαταριών μολύβδου οξέως και μπαταριών Gel.έχει ενσωματωμένο σύστημα διάγνωσης λαθών δείχνει στον πίνακα led σφάλματα μπαταριών ή πρόβλημα σύνδεσης. Η διαδικασία φόρτισης παρακολουθείτε ηλεκτρονικά και φαίνεται στον πίνακα. Το ρεύμα φόρτισης μπορεί να ρυθμιστεί σε 2/6/12Α. Δεν απαιτείται παρακολούθηση της διαδικασίας φόρτισης.



ρε συ...κ γω το ιδιο εχω:shok:..μου το κανε δωρο ενας φιλος!thumb

Monsta
04-09-11, 11:37
Πολύ καλό κομμάτι αυτό Γιάννη και σε πολύ καλή τιμή. Εγώ πήρα ένα στα 85e. Αν μου το χες πει πιο πριν [π@πάρα], θα είχα πάει δίπλα μου στο e-shop και θα χα τσιμπήσει το ίδιο.

Z4 DCT
04-09-11, 12:33
Πολύ καλό κομμάτι αυτό Γιάννη και σε πολύ καλή τιμή. Εγώ πήρα ένα στα 85e. Αν μου το χες πει πιο πριν [π@πάρα], θα είχα πάει δίπλα μου στο e-shop και θα χα τσιμπήσει το ίδιο.

Δε το σκεφτικα ρε φιλε.....

Αλλα αν θυμαμαι καλα ρε ξεμωραμενε στο ειχα πει απο τοτε που ρουφαγαμε καφεδες στο κονακι σου μαζι με τον Γιωργο....αλλα εχεις παθει αλτσχαιμερ:hystericalbs1::hystericalbs1:

Monsta
04-09-11, 12:55
Μου χες πει να πάω να κοιτάξω στο Πράκτικερ.


Βέβαια από τότε έχουν περάσει και κάαααααμποσα χρόνια. :whistle:

Nikos
04-09-11, 18:01
ΑΠΟΡΙΑ.....αν έχουμε περισσότερα από ένα οχήματα παροπλισμενα, που σημαίνει ότι πρέπει να πάρει κάποιος 4-5 συσκευές σα την προτινομενη, μπορουμε αντ΄αυτου ν΄αφησουμε πάνω την ΄τελειωμενη ΄ μπαταρία και να εκκινουμε τα οχήματα μ΄ενα σταρτερ ;

Z4 DCT
04-09-11, 18:09
ΑΠΟΡΙΑ.....αν έχουμε περισσότερα από ένα οχήματα παροπλισμενα, που σημαίνει ότι πρέπει να πάρει κάποιος 4-5 συσκευές σα την προτινομενη, μπορουμε αντ΄αυτου ν΄αφησουμε πάνω την ΄τελειωμενη ΄ μπαταρία και να εκκινουμε τα οχήματα μ΄ενα σταρτερ ;

Και αυτο....αλλα Νικο, με ενα τετοιο μπορεις να φορτιζεις την καθε μπαταρια μια φορα το μηνα και να μην εχεις ποτε προβλημα, εκτος και τα παιξει καποια μπαταρια καποια στιγμηthumb

kplc16
04-09-11, 18:09
ΑΠΟΡΙΑ.....αν έχουμε περισσότερα από ένα οχήματα παροπλισμενα, που σημαίνει ότι πρέπει να πάρει κάποιος 4-5 συσκευές σα την προτινομενη, μπορουμε αντ΄αυτου ν΄αφησουμε πάνω την ΄τελειωμενη ΄ μπαταρία και να εκκινουμε τα οχήματα μ΄ενα σταρτερ ;
η τελειωμενη μπαταρια δε θα πρεπει να ειναι εντελως ξεσκισμενη. Μπορει να ειναι απλα εκφορτισμενη.

Monsta
04-09-11, 18:17
ΑΠΟΡΙΑ.....αν έχουμε περισσότερα από ένα οχήματα παροπλισμενα, που σημαίνει ότι πρέπει να πάρει κάποιος 4-5 συσκευές σα την προτινομενη, μπορουμε αντ΄αυτου ν΄αφησουμε πάνω την ΄τελειωμενη ΄ μπαταρία και να εκκινουμε τα οχήματα μ΄ενα σταρτερ ;


Ας με διορθώσει κάποιος, αλλά άλλο αυτό που έχουμε πάρει εγώ, ο Γιάννης κι ο Βασίλης και άλλο το charger που σε βάζει μπρος αν έχεις μείνει από μπαταρία. Και το λέω διότι ένα που έχουμε στο μαγαζί γι αυτές τις δουλειές είναι από μόνο του μια μίνι μπαταρία μιας και ζυγίζει καμιά 10-αριά κιλά.

Μάλιστα μια φορά που είχε μείνει ένα ML και πήγαμε να του δώσουμε το φιλί της ζωής πήραμε τα τρία μας, αφού η μπαταρία του ML είναι γομάρι και το charger όχι αρκετό για να το βάλει μπρος.

Οι συσκευές αυτές που λέμε παραπάνω Νίκο είναι για να 'συντηρούν' τη μπαταρία και να την έχουν πάντα ετοιμοπόλεμη, μιας που όπως εξήγησε και ο Γιάννης, δεν παθαίνει απολύτως τίποτα αν μένει συνέχεια στη πρίζα.

Nikos
04-09-11, 18:24
Για να γίνω πιο σαφής....έχω παροπλισμενο το Μ5 και 3 μεγάλες μηχανές και ένα atv εδώ και δυομιση χρόνια. Αυτό που έκανα εώς τώρα ήταν να φορτιζω τις μπαταρίες όταν έπεφταν μ΄ενα hella φορτιστη, πάντα στη χαμηλή φόρτιση 8 αμπερ, αλλά κάποιες απ΄τις μπαταρίες έχουν τελειώσει και δεν επαναφορτιζονται. Επειδή δεν ξέρω τι θα κάνω μ΄αυτα και επειδή βγαίνουν όλα βόλτα μια φορά το μήνα η ανα δίμηνο σκέφτομαι αντί για νέες μπαταρίες να πάρω ένα δυνατό σταρτερ και να τα βάζω μπροστά. Αν όμως πάρω ένα μεγάλο καθότι το Μ5 θέλει φορτηγησια αμπερ για να γυρίσει μίζα φοβάμαι μη γίνει ζημιά στις μηχανές που απαιτούν πολύ λιγότερα αμπερ εκκίνησης.Η μήπως δεν παίζει ρόλο ;

Z4 DCT
04-09-11, 18:28
Για να γίνω πιο σαφής....έχω παροπλισμενο το Μ5 και 3 μεγάλες μηχανές και ένα atv εδώ και δυομιση χρόνια. Αυτό που έκανα εώς τώρα ήταν να φορτιζω τις μπαταρίες όταν έπεφταν μ΄ενα hella φορτιστη, πάντα στη χαμηλή φόρτιση 8 αμπερ, αλλά κάποιες απ΄τις μπαταρίες έχουν τελειώσει και δεν επαναφορτιζονται. Επειδή δεν ξέρω τι θα κάνω μ΄αυτα και επειδή βγαίνουν όλα βόλτα μια φορά το μήνα η ανα δίμηνο σκέφτομαι αντί για νέες μπαταρίες να πάρω ένα δυνατό σταρτερ και να τα βάζω μπροστά. Αν όμως πάρω ένα μεγάλο καθότι το Μ5 θέλει φορτηγησια αμπερ για να γυρίσει μίζα φοβάμαι μη γίνει ζημιά στις μηχανές που απαιτούν πολύ λιγότερα αμπερ εκκίνησης.Η μήπως δεν παίζει ρόλο ;

Παρε ενα σαν και αυτο που λεω εγω.....θα το βαζεις σε καθε μπαταρια μια φορα καθε 20-30 μερες, θα την φορτιζει εντελως και θα εισαι οκ.....

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα αμπερ, αλλα θα μας πουν ατομα που ξερουν περισοτερα Νικο

individual
04-09-11, 18:35
κατα την γνωμη μου.....οταν θελουμε να ακινητοποιησουμε ενα αμαξι...
1)να μην ειναι εκτεθιμενο στις καιρικες συνθηκες (ηλιος-βροχη-χαλαζι-χιονια κλπ)
2)να το βαζουμε μπρος σε τακτα διαστηματα,μεχρι να ερθει στην κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας.......και αν ειναι εφικτο,να το κανουμε και καμια βολτα που και που....
αυτο το λεω φυσικα,για να λαδονωντε τα μερη οπου περναει λαδι και ετσι να αποφυγουμε την σκουρια που δημιουργηται απο την ακινησια.....
οσο για την θεμοκρασια.......το λεω για την προστασια του θερμοστατη-ψυγειου-καλοριφερ κλπ........
γιατι οτι νερο και να εχουμε βαλει......αφηνει αλατα,τα οποια μπορει να κολλησουν τον θερμοστατη,την αντλια νερου κλπ..
3)και φυσικα ενα κερωμα στην λαμαρινα και ενα γαλακτωμα στο δερματινο σαλονι και καποια χημικα στα πλαστικα,οπου θα τα κραταει υγρα.

αυτα απο εμενα!!!

Nikos
04-09-11, 18:41
Παρε ενα σαν και αυτο που λεω εγω.....θα το βαζεις σε καθε μπαταρια μια φορα καθε 20-30 μερες, θα την φορτιζει εντελως και θα εισαι οκ.....

Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα αμπερ, αλλα θα μας πουν ατομα που ξερουν περισοτερα Νικο

Προσπαθούσα να το αποφύγω μιας και οι τρεις μπαταρίες ήδη χάλασαν και δεν ήθελα να πάρω καινούργιες αλλά μάλλον θα το κάνω σε συνδιασμο με αυτό που προτείνεις. Δείχνει σα την μονη εφικτή λύση .
@monsta..... δοκιμάσαμε να βάλουμε μπροστά το BMW μ΄ενα starter που χρησιμοποιει ένας φίλος σε evo 10 και ούτε καν που κατάλαβε τίποτα. Θέλει πολλά αμπερ.

Z4 DCT
04-09-11, 18:50
Προσπαθούσα να το αποφύγω μιας και οι τρεις μπαταρίες ήδη χάλασαν και δεν ήθελα να πάρω καινούργιες αλλά μάλλον θα το κάνω σε συνδιασμο με αυτό που προτείνεις. Δείχνει σα την μονη εφικτή λύση .
@monsta..... δοκιμάσαμε να βάλουμε μπροστά το BMW μ΄ενα starter που χρησιμοποιει ένας φίλος σε evo 10 και ούτε καν που κατάλαβε τίποτα. Θέλει πολλά αμπερ.

Με αυτο θα ειναι για πολυ πολυ καιρο σε καλη κατασταση Νικοthumb

3enyxtis
04-09-11, 19:30
ίσως να βοήθαγε το τάπωμα της εξάτμισης για να μην σκουριάζουν οι κύλινδροι

katsaraios
04-09-11, 22:22
με την βενζινη τι γινετε??
πρεπει να ειναι φουλ το ρεζερβουαρ η οχι για λογους οξειδωσης??