PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν "κραταει" μνημη το ραδιοφωνο



Skyline_IS
22-01-10, 22:11
Καλησπερα παιδια,


Εχω το εξης προβλημα.Η πηγη στο αυτοκινητο μου ειναι η παρακατω ALPINE CDA-9887.Αρχικα ειχα προβλημα με το καλωδιο της κεραιας του ραδιοφωνου (δεν ταιριαζε) στην πηγη και ετσι δεν την ειχα συνδεσει.Παρατηρησα οτι το ραδιοφωνο δεν κρατουσε μνημη.Δηλαδη ειχα το αμαξι σε λειτουργια και επαιζε το 5ο τραγουδι απο το cd και ηταν πχ στο 3ο λεπτο.Οταν ξανα εβαζα μπροστα , επρεπε να ανοιξω την πηγη χειροκινητα (δεν ανοιγε απο μονη της) και ξεκινουσε απο το ραδιοφωνο.Δοκιμασα να συνδεσω το καλωδιο της κεραιας ευελπιστωντας να ειναι αυτο το προβλημα αλλα τζιφος.Ειναι κατι που μπορω να το κανω και μονος ή πρεπει να απευθυνθω σε καποιο αναλογο καταστημα?

Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια

aektzhs18
22-01-10, 22:13
δεν το εχεις δωσει τροφοδοσια .οταν ανιγεις τον διακοπτει εσυ το ανιγεις σωστα?

Skyline_IS
22-01-10, 22:19
δεν το εχεις δωσει τροφοδοσια .οταν ανιγεις τον διακοπτει εσυ το ανιγεις σωστα?

ακριβως..Στις αρχες περιμενα μπας και ανοιξει μονο του αλλα ματαια..

strof
22-01-10, 22:22
Αν δεν κάνω λάθος κάπου υπάρχει μία μικρή μπαταρία ρολογιού στην πηγή σου που είναι μονο για να κρατάει τις μνήμες. Συνήθως όμως για να την αλλάξεις πρέπει να ανοίξεις την συσκευή. Οπότε αν δεν ξέρεις πηγαινε σε τεχνικό και ζήτα του να σου την αλλάξει για να σου πάρει λίγα. Γιατί αν του πεις φτιάξτο θα στο κρατήσει 5-6 μέρες θα αλλάξει αυτός την μπαταρία και θα σου πει πως δήθεν είχε καεί καποια πλακέτα. Αν έχεις γνωστο δεν το συζητώ..

Stamatis
22-01-10, 22:43
Λοιπόν την απάντηση τη βρήκα στο ίντερνετ, άρα δεν ξέρω αν είναι σωστή ή όχι.

The Alpine CDA-9887 has two (2) wires for + supply connection:
yellow - always available +12 for the memory;
red - ACC +12 that would power the Alpine when the key is turned to ACC or ignition ON.

If the yellow wires looses its 12 volts supply, the Alpine would revert back to factory defaults as it does not have an internal memory battery.

If your description means that when you switch off the engine/car, the Alpine looses its memory, then that would indicate that the yellow wire is not connected to an always on +12. if however you meant that the battery goes flat or removed, then a possible fix is to install a small rechargeable 12 volts battery on the yellow wire (and ground).

Απο ότι λέει αυτός εδώ λοιπόν μάλλον δεν έχει μπαταρία μέσα, άρα είναι θέμα συνδεσμολογίας μάλλον....

Νομίζω όμως ότι είναι ιδιαίτερα παράξενο να μην έχει μπαταρία μέσα, όπως λέει και ο Strof πιό πάνω.

scania124
22-01-10, 22:46
απλα δεν εχεις δωσει συνεχομενο ρευμα και το cd χανει τις μνημες.....
παρε ενα δοκιμαστικο και δες με κλειστο διακοπτη ποιο καλωδιο φερνει ρευμα.
αυτο το καλωσιο συνδεεται πανο στο κιτρινο καλωδιο της πηγης.

Stamatis
22-01-10, 22:48
απλα δεν εχεις δωσει συνεχομενο ρευμα και το cd χανει τις μνημες.....
παρε ενα δοκιμαστικο και δες με κλειστο διακοπτη ποιο καλωδιο φερνει ρευμα.
αυτο το καλωσιο συνδεεται πανο στο κιτρινο καλωδιο της πηγης.

Ορίστε.:thumbsup:
τόσο απλό ήταν λοιπόν ε?

Skyline_IS
23-01-10, 00:30
απλα δεν εχεις δωσει συνεχομενο ρευμα και το cd χανει τις μνημες.....
παρε ενα δοκιμαστικο και δες με κλειστο διακοπτη ποιο καλωδιο φερνει ρευμα.
αυτο το καλωσιο συνδεεται πανο στο κιτρινο καλωδιο της πηγης.

Συγγνωμη που κατανταω κουραστικος αλλα επειδη ειμαι ασχετος λεγωντας δοκιμαστικο τι εννοεις?
Επισης αυτο θα το ακουμπαω στα διαφορα καλωδια?
Σε λιγες μερες θα ανεβασω φοτο απο τις καλωδιωσεις για να καταλαβω επ ακριβως..


Συγγνωμη αν κατανταω κουραστικος αλλα τωρα μαθαινω..:original:

doros
23-01-10, 08:48
Περα απο το cd, οι σταθμοι ραδιοφωνου που εχεις στην μνηνη χανονται οταν σβηνεις το αμαξι?

scania124
23-01-10, 09:26
Συγγνωμη που κατανταω κουραστικος αλλα επειδη ειμαι ασχετος λεγωντας δοκιμαστικο τι εννοεις?
Επισης αυτο θα το ακουμπαω στα διαφορα καλωδια?
Σε λιγες μερες θα ανεβασω φοτο απο τις καλωδιωσεις για να καταλαβω επ ακριβως..


Συγγνωμη αν κατανταω κουραστικος αλλα τωρα μαθαινω..:original:

δεν καταντας κουραστικος......για αυτο ειμαστε εδω ολοι....
δοκιμαστικο ειναι κατι σαν κατσαβιδι με μυτη μπροστα.....αυτο που σου διχνει αμα εχει ενα καλωδιο ρευμα

Timos
23-01-10, 09:49
Όλες οι συσκευές-πηγές (radio-cd, DVD, κ.τ.λ.) παίρνουν μια "διπλή" τροφοδοσία από την πλεξούδα τροφοδοσίας του αυτοκινήτου.
Η μία είναι η κλασική σταθερή 12V (κόκκινου χρώματος καλώδιο) η οποία διακόπτεται κατά την αφαίρεση του κλειδιού μας από το τιμόνι και άλλα μία παροχή 12V (κίτρινου χρώματος καλώδιο) η οποία είναι συνεχόμενη και ο σκοπός της είναι ακριβώς να τροφοδοτεί την μνήμη της κάθε πηγής με μόνιμο ρεύμα ώστε να μην χάνει τα δεδομένα της... Εννοείται ότι η γείωση είναι κοινή βέβαια (μαύρο καλώδιο)...
Οπότε φίλε "Skyline IS" πρέπει να τσεκάρεις την φύσα σου αν το κόκκινο και το κίτρινο καλώδιο της πηγής σου πάει στα αντίστοιχα καλώδια-χρώματα της φύσας του αμαξιού σου...
Μια μικρή λεπτομέρεια είναι ότι κάποιες πηγές που έχω συναντήσει έχουν ξεχωριστό το κίτρινο καλώδιο με δικιά του πάντα ασφαλειοθήκη από το υπόλοιπο "σύνολο" των καλωδίων και πολλές φορές το ξεχνάμε να το συνδέσουμε...
Είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις εύκολα Skyline!!! thumb

https://img406.imageshack.us/img406/6858/mr2pc9isorear.jpg

scania124
23-01-10, 09:51
Όλες οι συσκευές-πηγές (radio-cd, DVD, κ.τ.λ.) παίρνουν μια "διπλή" τροφοδοσία από την πλεξούδα τροφοδοσίας του αυτοκινήτου.
Η μία είναι η κλασική σταθερή 12V (κόκκινου χρώματος καλώδιο) η οποία διακόπτεται κατά την αφαίρεση του κλειδιού μας από το τιμόνι και άλλα μία παροχή 12V (κίτρινου χρώματος καλώδιο) η οποία είναι συνεχόμενη και ο σκοπός της είναι ακριβώς να τροφοδοτεί την μνήμη της κάθε πηγής με μόνιμο ρεύμα ώστε να μην χάνει τα δεδομένα της... Εννοείται ότι η γείωση είναι κοινή βέβαια (μαύρο καλώδιο)...
Οπότε φίλε "Skyline IS" πρέπει να τσεκάρεις την φύσα σου αν το κόκκινο και το κίτρινο καλώδιο της πηγής σου πάει στα αντίστοιχα καλώδια-χρώματα της φύσας του αμαξιού σου...
Μια μικρή λεπτομέρεια είναι ότι κάποιες πηγές που έχω συναντήσει έχουν ξεχωριστό το κίτρινο καλώδιο με δικιά του πάντα ασφαλειοθήκη από το υπόλοιπο "σύνολο" των καλωδίων και πολλές φορές το ξεχνάμε να το συνδέσουμε...
Είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις εύκολα Skyline!!! thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/
ετσι ακριβως........thumb

valantis544
23-01-10, 10:04
Καλύτερα να πας σε ένα μαγαζί με ηχοσυστήματα να στο συνδέσουν (αν δεν έχεις κάποιο φιλαράκι που να ξέρει), για να μην κάψεις τίποτα αν και όλα προστατεύονται από ασφάλειες. Είναι 2 λεπτών δουλειά σε ένα τέτοιο μαγαζί και δεν νομίζω να σου πάρουν πάνω από 10 ευρώ ή το πιθανότερο είναι να μην χρεώσουν τίποτα. Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι συνδεμένο σωστά, αλλά να έχεις καμιά καμμένη ασφάλεια του αυτοκινήτου. Αν η πηγή είναι συνδεμένη κανονικά με τις φίσες της, τότε είναι πολύ απίθανο να μην είναι συνδεμένο αυτό το καλώδιο που δίνει συνεχές ρεύμα για τις μνήμες και τις ρυθμίσεις.

BILL007
23-01-10, 13:02
Όλες οι συσκευές-πηγές (radio-cd, DVD, κ.τ.λ.) παίρνουν μια "διπλή" τροφοδοσία από την πλεξούδα τροφοδοσίας του αυτοκινήτου.
Η μία είναι η κλασική σταθερή 12V (κόκκινου χρώματος καλώδιο) η οποία διακόπτεται κατά την αφαίρεση του κλειδιού μας από το τιμόνι και άλλα μία παροχή 12V (κίτρινου χρώματος καλώδιο) η οποία είναι συνεχόμενη και ο σκοπός της είναι ακριβώς να τροφοδοτεί την μνήμη της κάθε πηγής με μόνιμο ρεύμα ώστε να μην χάνει τα δεδομένα της... Εννοείται ότι η γείωση είναι κοινή βέβαια (μαύρο καλώδιο)...

Ερε τι είχαμε τραβήξει με αυτό το θέμα....:th_Laie_67-1: :shok: thumb

Skyline_IS
23-01-10, 19:56
Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!

Απο δευτερα που θα εχω παλι το αμαξι θα το κοιταξω ..

doros: σβηνονται και οι αποθηκευμενοι σταθμοι στο ραδιοφωνο

Dobermann
24-03-10, 03:48
Όπως στα είπε ο Timos είναι.... Το κίτρινο σε συνεχόμενο ρεύμα (πχ μπαταρία) και το κόκκινο σε "διακοπτόμενο" (διακόπτης)

Το κόκκινο είναι όπως το remote στους ενισχυτές εντολή για να ανοίξει η συσκευή για αυτό και το συνδέουμε με τον διακόπτη....
Το κίτρινο κρατάει μνήμες, ρυθμίσεις κλπ και τροφοδοτεί την συσκευή με λίγα λόγια για αυτό το συνδέουμε με συνεχόμενη παροχή απο την μπαταρία απ'ευθείας ας πούμε ή απο την πλεξούδα του αυτοκινήτου....

Όλα τα αυτοκίνητα έχουν έτοιμες γραμμές, λίγο ψάξιμο θέλει και θα το βρείς.

Απλά πάρε ένα απλό λαμπάκι 12volt και τσέκαρε τα καλώδια, με σβηστό το διακόπτη όποιο καλώδιο ανάβει μόνιμα το λαμπάκι αυτό είναι το συνεχόμενο οπότε σύνδεσε το με το κίτρινο καλώδιο της πηγής...

Όταν το λαμπάκι ανάβει με τον διακόπτη και σβήνει όταν κλείσεις τον διακόπτη τότε αυτό είναι το διακοπτόμενο οπότε σύνδεσέ το με το κόκκινο καλώδιο της πηγής
Καμιά φορά τα συνδέουμε αντίθετα λόγο βιασύνης και συμβαίνει αυτό, την έχω πατήσει και εγώ δεν είναι πρόβλημα...

Περιμένουμε αποτελέσματα :)