PDA

Επιστροφή στο Forum : ψωμι παιδεια...φωτοτυπια!!!



Nino
03-09-11, 11:22
:shok::shok:

Με φωτοτυπίες και cd, αντί για βιβλία, θα ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά


https://www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4653675

ακουστηκε απο τη συχνοτητα του real fm

' δεν εχουμε ψωμι
δεν εχουμε παιδεια
εχουμε cd και φωτοτυπια

εχω ντουβλη εχω τζουλια
διαμαντοπουλου εισαι μουρλια'


:hystericalbs1:
ανεπιβεβαιωτες πληροφοριες λενε οτι τα κυκλωματα με τα μαιμουδες dvd δουλευουν πυρετωδως να "βγαλουν" στην αγορα μαθηματικα φυσικη χημεια...

Konstantinos E60
03-09-11, 11:24
Η ξεφτίλα δεν έχει τελειωμό.. Κρίμα !!

nikos1400
03-09-11, 15:26
Ποιες προτεραιοτητες εχουνε τελικα αυτα τα ΖΩΑ ??!!

Τι δουλεια κανουν αυτοι οι άχρηστοι που βαζουνε καθε 8-10 μηνες εκει μεσα (στα υπουργεια) ??



Ειναι δυνατον να ΜΗΝ πιστεψεις οτι ειναι σχεδιασμενος αυτος ο ξεπεσμος της Ελληνικης Παιδειας ???


:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::t humbsdown:

nikos-Mpacket
03-09-11, 15:49
Επειδη το γνωριζω το θεμα θα σας πω οτι εχουν πει οτι ο Οργανισμος Εκδοσεων Σχολικων Βιβλιων απο του χρονου δεν θα υπαρχει και φετος δεν εκδοσανε καινουργια βιβλια
Απο του χρονου μαλλον θα τα εκδιδει καποιος ιδιωτης με την αναλογη μιζα βεβαια αλλα υπαρχει η δικαιολογια οτι πρεπει να γινουν περικοπες στο δημοσιο.

Ας αφησουμε λοιπον τα παιδια αγραμματα για να γλιτωσουμε λεφτα και ας αφησουμε τις ΜΚΟ και αλλα παρομοιου χαρακτηρα μπορντελ@* οπως π.χ. η βουλη να συνεδριαζει με τους 300 μ@λ@κες μεσα.


*Συγνωμη για την προσβολη στα μπορντελ@ να τα συγκρινω με την βουλη,αυτα εχουν και οργανογραμμα και ιεραρχια και σχεδιασμο στο εργο που προσφερουν.Απλα δεν μου ηρθε καποια αλλη λεξη στο κεφαλι.

Z4 DCT
03-09-11, 16:38
Επειδη το γνωριζω το θεμα θα σας πω οτι εχουν πει οτι ο Οργανισμος Εκδοσεων Σχολικων Βιβλιων απο του χρονου δεν θα υπαρχει και φετος δεν εκδοσανε καινουργια βιβλια
Απο του χρονου μαλλον θα τα εκδιδει καποιος ιδιωτης με την αναλογη μιζα βεβαια αλλα υπαρχει η δικαιολογια οτι πρεπει να γινουν περικοπες στο δημοσιο.

Ας αφησουμε λοιπον τα παιδια αγραμματα για να γλιτωσουμε λεφτα και ας αφησουμε τις ΜΚΟ και αλλα παρομοιου χαρακτηρα μπορντελ@* οπως π.χ. η βουλη να συνεδριαζει με τους 300 μ@λ@κες μεσα.


*Συγνωμη για την προσβολη στα μπορντελ@ να τα συγκρινω με την βουλη,αυτα εχουν και οργανογραμμα και ιεραρχια και σχεδιασμο στο εργο που προσφερουν.Απλα δεν μου ηρθε καποια αλλη λεξη στο κεφαλι.


Χεστρα-βοθρος-ταφος-το μ@υνι της μανας τους.......thumb

Samaro
03-09-11, 16:49
Ολος ο κόσμος τους βρίζει !!
Πως έχουν ακόμη τέτοια ποσοστά στις δημοσκοπίσεις ;;; :think:

Z4 DCT
03-09-11, 16:55
Ολος ο κόσμος τους βρίζει !!
Πως έχουν ακόμη τέτοια ποσοστά στις δημοσκοπίσεις ;;; :think:

Γιατι εσυ Αντωνη εχεις εμπιστοσυνη στις εταιριες δημοσκοπησεων????:whistle:

Konstantinos E60
03-09-11, 17:00
Ολος ο κόσμος τους βρίζει !!
Πως έχουν ακόμη τέτοια ποσοστά στις δημοσκοπίσεις ;;; :think:

Λαδώνουν πολύ κόσμο τα λαμόγια !!:thumbsdown:

Nino
12-09-11, 11:19
λοιπον πρωτη μερα στο σχολειο σημερα
Τρια παιδια στις τρεις βαθμιδες της βασικης εκπαιδευσης
Δημοτικο υποσχεθηκαν να εχουν τα βιβλια μεχρι το τελος της εβδομαδας καποια ηδη τα εχουν αλλα δεν εδωσαν κανενα.
Γυμνασιο ουτε κουβεντα ουτε βιβλιο....
Λυκειο μας εδωσαν ενα cd με τα βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη.
ΕΥΓΕ!! ΥΠΟΥΡΓΕ και εις "ανωτερα"

kplc16
12-09-11, 15:34
πρωτη φορα θα παρω το μερος του Βλακα ΓΑΠ.
Παιδια ολοι μας εχουμε παει σχολειο.Θυμηθειτε υπηρχαν χρονιες που καποια βιβλια φταναν στα χερια μας με 10 ...15 μερες καθυστεριση.

Απο την αλλη για να κανω το κατηγορο του βλακα ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα ειναι η αρχη στη προσπαθεια του να ξεσκισει τη δημοσια παιδεια.

ψωμι καποιοι στο αμεσο μελλον δε θα εχουν.Το ιδιο ισχυει για τη παιδεια.
Για την ελευθερια τη να πω: καποιοι δεν ειναι απλως ελευθεροι αλλα ειναι ασυδοτοι

Skyline_IS
12-09-11, 16:22
Eρωτηση!

Γιατι απλα να μην επιστρεφονται τα βιβλια πισω?Γιατι να μην υποχρεωνονται οι μαθητες να τα επιστρεψουν πισω ακεραια και ασε αψογη κατασταση?

kplc16
12-09-11, 16:43
Eρωτηση!

Γιατι απλα να μην επιστρεφονται τα βιβλια πισω?Γιατι να μην υποχρεωνονται οι μαθητες να τα επιστρεψουν πισω ακεραια και ασε αψογη κατασταση?

Για τα βιβλια του δημοτικου μπορω να απαντησω.Τα βιβλια της 1ης 2ας και 3ης ειναι ταυτοχρονα και τετραδια-βιβλια ασκησεων.Αναγκαστικα τα παιδια σημειωνουν επανω σε αυτα

Atsa linos
12-09-11, 16:44
[QUOTE=Skyline_IS;191846]Eρωτηση!

Γιατι απλα να μην επιστρεφονται τα βιβλια πισω?Γιατι να μην υποχρεωνονται οι μαθητες να τα επιστρεψουν πισω ακεραια και ασε αψογη κατασταση?[/QUOTE

Αυτο για πιο λογο να γινει για οικονομια??
Σε ποιους οικονομια στο κρατος ΔΙΚΑΙΟΥ?
Δεν μας φορολογουν κανονικα?
Εσυ οταν τελιωνες την καθε σχολικη χρονια πως ηταν τα βιβλια σου?
ΑΣΕ δεν θα παρουμε γιατι τα λαμογια ειναι ικανα να βαλουν επιτροπες να ελεγχουν την ακεραιοτητα των επιστραφοντων βιβλιων (εαν αυτο γινοταν) να μας στοιχιζε ο κουκος αηδονι απο μισθους χαραμοφαηδων!!!!

Nino
12-09-11, 16:54
Με εντελως τυχαια σειρα...
Γιατι καποια βιβλια ειναι και εργασιων
Γιατι τα βιβλια ειναι ευτελους ποιοτητας και καταστρεφονται πριν το τελος της χρονιας
Γιατι η γνωση "ανανεωνεται" αν και καμια φορα διαστρεβλωνεται( βλεπε ιστορια δημοτικου)
Γιατι νεες μεθοδοι διδασκαλιας παρουσιαζονται
Γιατι η παιδεια ειναι μια απο τις δυο βασικες πυλωνες μιας κοινωνιας και δεν μπορει να λειτουργει με δανειστικο χαρακτηρα.
Γιατι ειναι ενα απο τα αρθρα (16) του Ελληνικου Συνταγματος
Γιατι πληρωνουμε φορους αμεσους και εμμεσους
και γιατι τα παιδια μας μετεχουν της Ελληνικης παιδειας στα σχολεια μιας υποτιθεμενης ευνομουμενης ευρωπαικης χωρας.

και φυσικα γιατι και εκει παιζεται μεγαλο παιγνιδι με συγγραφικα δικαιωματα....

Skyline_IS
12-09-11, 17:07
Σε ολη την σταδιοδρομια μου απο το γυμνασιο και μετα,οτι βιβλια εργασιων μας δινανε δεν τα χρησημοποιησαμε ποτε,κανενα απο αυτα.Απορουσαμε και για ποιο λογο μας τα δινανε..

Σε καποιες χωρες τα βιβλια τα αγοραζουν οι μαθητες.Κατανοω αυτη την εποχη οτι ειναι τρελο να πεις τους γονεις να αγορασουν τα βιβλια αλλα θα ηταν καλα να επιστρεφαμε τα βιβλια πισω για να μην γινεται και αυτη η σπαταλη χρηματων.

Τα δικα μου βιβλια τα μουτζουρωνα και σημειωναμε διαφορα εξωσχολικα.Αν ημουν ομως υποχρεωμενος να τα επιστρεψω δεν νομιζω να τα εκανα τσιρκο

Το αναφερω γιατι πολλα απο τα βιβλια μου ηταν ακεραια ειτε γιατι δεν τα χρησημοποιουσαμε ειτε γιατι δεν τα "δουλευε" ο καθηγητης..Και στα τοσα χρονια ποτε μου δεν χρειαστηκε να ανατρεξω σε παλια βιβλια για να πω οτι υστερα απο τοσα χρονια με βοηθησαν σε κατι

Και πριν 2-3 χρονια που πηγα στο σχολειο να τα δωσω πισω με λεει ο διευθυντης "Και γω τι να τα κανω?Παρτα και πετα τα"..

Atsa linos
12-09-11, 19:46
Σε κανενα ευρωπαικο κρατος δεν αγοραζουν βιβλια μονο στην ψωροκοστενα ,στην Γερμανια για παραδειγμα ολα μα ολα ειναι δωρεαν σε ολα τα σταδια εκπαιδευσεις και αν σπουδασεις σε πληρωνει το κρατος καθ' ολη την διαρκεια
Επειδη σπουδασα και σπουδαζω παιδια στην Ελλαδα νιωθω σαν αιμοδοτης που δινω αιμοπεταλια!!!

Nino
22-11-11, 13:38
παρα το γεγονος οτι κοντευει να "βγει" και ο νοεμβρης και ακομα δεν εχουν παρει ολα τα βιβλια (βασικα μαθηματα οπως γλωσσα-λογοτεχνια) και ας ελεγαν αλλα τον σεπτεμβρη.
Το κουφο της ημερας διαβαστε!
Στο λυκειο που ειναι ο γιος μου εφτιαξαν μια ομαδα ping pong που θα εκπροσωπησει το λυκειο σε μαθητικους αγωνες.
Την πεμπτη το πρωι εχουν αγωνες στη Πευκη.
Η μεταβαση τους εκει θα γινει με ραδιοταξι με χρηματα τα οποια θα πληρωσουν τα ιδια τα παιδια!!
Το χρηματικο ποσο σαν ποσο ειναι αναξιο λογου, αλλα το γεγονος αυτο ειναι η απολυτη ξεφτιλα ενος κρατους που ουτε το μελλον του το ιδιο δεν προστατευει και αυτο ειναι η παιδεια!!

fanisk
22-11-11, 13:41
Στις φετινες Πανελληνιες θα πατωσουν ολοι..

nikos-Mpacket
22-11-11, 14:13
Στις φετινες Πανελληνιες θα πατωσουν ολοι..

Φανη πολυ σωστο αυτο που γραφεις αλλα δεν τους νοιαζει,σε βαθος χρονου ο σκοπος ειναι να χτυπησουν την παιδεια του Ελληνα,ενας αγραμματος λαος εχει λιγοτερες αντιστασεις.

fanisk
22-11-11, 14:20
Φανη πολυ σωστο αυτο που γραφεις αλλα δεν τους νοιαζει,σε βαθος χρονου ο σκοπος ειναι να χτυπησουν την παιδεια του Ελληνα,ενας αγραμματος λαος εχει λιγοτερες αντιστασεις.

Οταν εχεις μαθει 11-12 χρονια να διαβαζεις απο βιβλιο, δεν γινεται να πατας το next στο πληκτρολογιο για να αλλαξει σελιδα το PDF ουτε να ανοιγεις 400 φωτοτυπιες Α4 για να διαβασεις. Οι φετινοι θα πιασουν πατο Νικο !

Συμφωνω με το σχολιο σου, τωρα που βγαλαν και τα χορτα ελευθερα μια χαρα.. μαστουρα και αραγμα, τι καλυτερο για την πολιτικη?

ntinos
22-11-11, 14:23
https://www.youtube.com/watch?v=YhcPX1wVp38

nikos-Mpacket
22-11-11, 15:06
Οταν εχεις μαθει 11-12 χρονια να διαβαζεις απο βιβλιο, δεν γινεται να πατας το next στο πληκτρολογιο για να αλλαξει σελιδα το PDF ουτε να ανοιγεις 400 φωτοτυπιες Α4 για να διαβασεις. Οι φετινοι θα πιασουν πατο Νικο !

Συμφωνω με το σχολιο σου, τωρα που βγαλαν και τα χορτα ελευθερα μια χαρα.. μαστουρα και αραγμα, τι καλυτερο για την πολιτικη?

Φανη δεν διαφωνησα με αυτα που γραφεις,αυτο που ειπα ειναι οτι δεν τους νοιαζει,εχουν ενα σκοπο να εκπληρωσουν και αυτο κανουν.

Εχω γραψει προ καιρου οτι η γυναικα μου ασχολειται με το εμποριο βιβλιων,ξερετε ποσοι γονεις φετος αγορασαν στα παιδια τους βιβλια για να διαβαζουν;Παρα πολλοι,αλλα του χρονου ισως να μην εχουν λεφτα οποτε αγραμματα τα παιδια.
Ξερετε σε ποσα σχολεια δεν εχουν θερμανση;Πως θα συγκεντρωθει ενα παιδι οταν κρυωνει,αλλα ποιος ενδιαφερεται.

Στον παιδικο που παει η μικρη μου καθε μεσημερι ερχονται καποια παιδακια του δημοτικου και καθονται μαζι με τα μικροτερα αδελφακια τους,οταν ρωτησαμε σαν Συλογος Γονεων γιατι συμβαινει αυτο μας ειπαν οτι παρακαλεσαν 2 γονεις να μενουν εκει μεχρι το απογευμα που σχολανε τα μικροτερα γιατι στο σπιτι δεν εχουν θερμανση.
Αυτος ο γονιος πως θα μπορεσει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις για το παιδι του οταν του κοβουν τα λεφτα,τον απολυουν και το κρατος αντι να τον στηριζει του ζητα να αγορασει τα βιβλια,να παρει κομπιουτερ,να βαλει ιντερνετ και να πληρωσει και ενα σκασμο λεφτα σε εισφορες.

Σκοπος λοιπον ειναι η απαξιωση της Παιδειας και σε βαθος χρονου η δημιουργια ενος αγραμματου λαου τον οποιο να μπορουν να διαχειριζονται οπως θελουν.
Ειναι και αυτο ενα κομματι του παζλ.

fanisk
22-11-11, 16:07
Φανη δεν διαφωνησα με αυτα που γραφεις,αυτο που ειπα ειναι οτι δεν τους νοιαζει,εχουν ενα σκοπο να εκπληρωσουν και αυτο κανουν.

Εχω γραψει προ καιρου οτι η γυναικα μου ασχολειται με το εμποριο βιβλιων,ξερετε ποσοι γονεις φετος αγορασαν στα παιδια τους βιβλια για να διαβαζουν;Παρα πολλοι,αλλα του χρονου ισως να μην εχουν λεφτα οποτε αγραμματα τα παιδια.
Ξερετε σε ποσα σχολεια δεν εχουν θερμανση;Πως θα συγκεντρωθει ενα παιδι οταν κρυωνει,αλλα ποιος ενδιαφερεται.

Στον παιδικο που παει η μικρη μου καθε μεσημερι ερχονται καποια παιδακια του δημοτικου και καθονται μαζι με τα μικροτερα αδελφακια τους,οταν ρωτησαμε σαν Συλογος Γονεων γιατι συμβαινει αυτο μας ειπαν οτι παρακαλεσαν 2 γονεις να μενουν εκει μεχρι το απογευμα που σχολανε τα μικροτερα γιατι στο σπιτι δεν εχουν θερμανση.
Αυτος ο γονιος πως θα μπορεσει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις για το παιδι του οταν του κοβουν τα λεφτα,τον απολυουν και το κρατος αντι να τον στηριζει του ζητα να αγορασει τα βιβλια,να παρει κομπιουτερ,να βαλει ιντερνετ και να πληρωσει και ενα σκασμο λεφτα σε εισφορες.

Σκοπος λοιπον ειναι η απαξιωση της Παιδειας και σε βαθος χρονου η δημιουργια ενος αγραμματου λαου τον οποιο να μπορουν να διαχειριζονται οπως θελουν.
Ειναι και αυτο ενα κομματι του παζλ.

Δεν ειπα πουθενα οτι διαφωνησες, συμπληρωσα στο κραξιμο thumb Λυπαμαι πολυ για τη καταντια της χωρας μας..